SPRINTERS HOUDEN ZICH IN GOTENBURG AFZIJDIG Zilveren internationale badmintonkampioenschappen LEEN VERHOEF STAPT ER UIT Sterrenparade op vier SCHOTSE KRANTEN VINDEN: Celtic heeft alle reden om bezorgd te zijn voor wedstrijd tegen Ajax VCIJ dicht MET EEN LUISTERRIJKE „FINALE” Erhard Keller: „Laat de all rounders het maar onder elkaar uitvechten” kunstijsbanen bij promotie HAARLEM PLAATSTE ADVERTENTIE Oost-Duitsland versloeg Uruguay Sterke bezetting F 19 DONDERDAG 11 FEBRUARI 1971 A rtistiek Progressief Waar gemaakt Dames die Raeckse superieur tegen Syrena Verhoef: twintig jaar lang genoeg. (Van onze sportredacteur) binnen gehaald. WW1AAAAA* ff AftfWWWMWWWlfWWWUVWWWVWAAAOAAAff ff n n Celtic meer t Bij het ISU sprintkampioenschap het weekeinde na Gotenburg in Inzell zullen mannen als Keiler, Suzuki en Blatchford Wij hebben altijd de speler voorop ge plaatst. Natuurlijk moet er kader zijn om de spelers te begeleiden en een bond en clubs de besturen. Maar de spelers moe ten nummer één blijven”. Verhoef haalt een voorbeeld aan: „Duinwijck heeft de Engelse trainer Ken Broek aangetrokken. Milaan niet goed genoeg was bevonden, en de zwakke Evan Williams”. The Scotchman vond dat Celtic vleu gellam was gemaakt door de taktiek die Stein de ploeg had meegegeven. „Feijen- oord toonde de beperkingen van Celtic’s opzet om zonder vleugels te spelen. Stein heeft redenen om de wedstrijden tegen Ajax met zorg tegemoet te zien”. De wilskracht die leidde tot een voort durende druk van Celtic en de ontspan nen manier waarop Feijenoord verde digde en ook verder zo economisch mo gelijk voetbalde. Op deze wijze kon Feijenoord aantonen dat de verdediging van Celtic zich geen enkele vrijheid mag veroorloven. Het grootste verschil echter school in de beide doelverdedi- gers, de voortreffelijke Treytel-met-de- elastieke-armen, die nota bene voor HAARLEM. Voor de vijfentwintigste keer worden het komende weekeinde de internationale Nederlandse badminton kampioenschappen in Haarlem georgani seerd. Voor de twintigste en laatste keer is de organisatie van dat toernooi, dat als het grootste en belangrijkste van het Euro pese vasteland wordt beschouwd, in han den van Leen Verhoef, de voorzitter van Duinwijck (sedert de oprichting in 1948) en oud-voorzitter van de Nederlandse Badminton Bond. Verhoef gaat de „zaken" overdragen aan mede-bestuurder Ter Metz die drie jaar waarnemend wedstrijdleider is geweest. Verhoef: „Hij kent de kneepjes nu ook. Hij kent zo langzamerhand alle relaties. Ik ben er van overtuigd, dat hij het zeker zo goed doet als ik”. Intussen heeft Verhoef iets meer armslag gekregen voor dit zilveren toernooi. Daardoor kon hjj zjjn „finale” luisterrijk maken. Er ko men naast de Nederlandse vertegenwoor digers 65 buitenlandse spelers en speel sters. onder wie weer de sterksten ter wereld. Dat is in de sportgemeenschap, waar alles naar professionalisme groeit, een wonderlijk geluid. Neem de Zweedse ploeg. Die komt met vijf spelers en speelsters (oju Eva Twedberg, winnares van de AU England) voor 600 totaal. MONTEVIDEO. Het Oostduitse voet balelftal heeft in Montevideo met 30 gewonnen van Uruguay. Reeds na een kwartier spelen hadden de Oostduitsers een voorsprong van 2—0 door doelpunten van Strempel en Stein. In de tweede helft zorgde Richter voor de derde treffer. Het was de vijfde wedstrijd van de Oostduitse nationale selectie op zijn Zuidamerikaanse toeroee. De ploeg is nog ongeslagen. Dat konden we doen, omdat we baten hebben van onze sporthal. We hebben de badmintonbond vorig jaar ook aangeboden gebruik te maken van de diensten van Broek. Wat gebeurde er? De bond zei: nee, dat hoeft niet. Maar nu is men daar op teruggekomen en traint Broek de Neder landse top”. Niet alleen de kwantiteit in het Neder landse badmintonwereldje neemt toe( men heeft 20.000 leden en de NBB wordt be schouwd als de snelst groeiende sport organisatie), maar ook de kwaliteit aan de top, is het oordeel van Verhoef. „Ik heb er een paar jaar geleden een hard hoofd in gehad, maar het laatste jaar gaat het spelpeil goed omhoog. Daar zal de leiding van Broek ook aan bijgedragen hebben. Hij heeft een circuittraining voor de top, waarmee de spelers hun eigen vooruitgang kunnen controleren. Donderdag speelt het Nederlands team tegen Schotland, in Zandvoort. Vroeger waren we daar bang The Daily Record meent, dat het plan van Stein goed heeft gewerkt. „Celtic waa razendsnel en maakte een schitte rend gebruik van de open ruimte”, meldt de Record. „Voor en onmiddellijk na het doelpunt leek Feijenoord in ern stige moeilijkheden, maar de Nederland se ploeg toonde zijn klasse door het tempo uit het spel en de acties van Celtic te halen en zelf gevaarlijk terug te slaan. Na de goal van Posthumus verdween de zekerheid bij Celtic en een volgende fout van Williams had kort daarna bijna een tweede treffer ten gevolge gehad. Scheidsrechter Fin ney vond echter dat de bal niet tot over de doellijn was doorgeslipt, wat een groot deel van het publiek vermoedde. Tegenover de open, snelle aanvallen van Celtic, die onafgerond bleven door het optreden van de oude kwaal het ge brek aan een afmaker stelde Feijen oord een beheerst, kalm, bijna hemels soort voetbal, dat met fluwelen schoen leek te worden gespeeld. Wanneer Cel tic de komende krachtmetingen in de Europa-cup competitie wil doorstaan zal er nog wel iets moeten gebeuren. Voor alles dient te worden voorkomen dat de doelverdediger blunders maakt als Williams dinsdagavond". Verhoef is nooit een gemakkelijk man netje geweest voor de badmintonbond met zijn club Duinwijck. „Wij zijn altijd wat progressief geweest, hetgeen voor sommi gen misschien moeilijk te verteren was. The Scottish Daily Express is het meest direct in zijn kritiek. „The new look van Celtic wordt eigenlijk uitslui tend gedragen door Johnstone, de solist, en Auld, de dirigent. Het plan van Stein moet terug naar de tekenkamer totdat er meer hulpkrachten van Johnstone in de spits zijn gevonden. De sterke ver dediging van Feijenoord legde Bobby Lennox en Harry Hood lam. Celtic heeft zijn grote vorm nog niet, hoewel ook Feijenoord minder sterk was dan in Milaan. De wereldkampioenen zijn nog onovertrefbaar in hun positiespel. Zij kunnen het beeld van de strijd nog ge durende lange perioden bepalen, maar de vonk, die de ploeg in Milaan zo on weerstaanbaar maakte, lichtte in Hamp den Park zelden zo op. Onder de druk, Sprinters vertrouwen ook meer op hun intuïtie als het gaat om problemen als ac climatisatie en voorbereiding op een wed strijd. „Wat dat betreft begrijp ik de Ne derlanders niet”, aldus Keiler, „Als je van middelgrote hoogte naar een laaglandbaan komt, heb je tenminste acht dagen nodig om aan de andere ijscondities te wennen. Die tijdsperiode heb ik ook aangehouden toen ik in Grenoble Olympisch kampioen werd. Het vorig jaar in West Allis was de acclimatisatieperiode tekort. Ik maakte er dan ook niets. En nu hoor ik dat de Ne derlanders pas donderdag uit Davos ko men. Dat is naar mijn mening beslist te kort. Zij hadden na de vijflandenwedstrijd in Oslo in Scandinavië kunnen blijven om zich op Gotenburg voor te bereiden”. dat er niet overdreven wordt door de Santpoortenaar, die „het nu wel eens wat kalmer aan wil doen en niet meer zo ge bonden wil zijn”. „geraakt” door de eerste serieuze tegen aanval van Feijenoord waaruit Kindvall maar net het doel miste. Van dat mo ment voelde Celtic de kwetsbaarheid van zijn verdediging, die Williams later zo nadrukkelijk onderstreepte”. The Glasgow Herald stelde dat Feijen oord zijn faam als sterkste club in de wereld heeft waar gemaakt en daardoor voor het beweeglijke en energieke Celtic een volmaakte tegenstander was. „De aanvallen”, schrijft The Herald, „wer den voor het grootste deel gemaakt door Auld en Johnstone. De tactische con ceptie van Stein lukte goed tot Feijen oord er in slaagde Johnstone aan de ketting te leggen. Opvallend waren de grote verschillen tussen beide 'ploegen. GOTENBURG De sprintspecia- listen zullen dit weekeinde bij het wereldkampioenschap schaatsen in Gotenburg ontbreken. Hasse Boerjes, Keiichi Suzuki en Neil Blatchford nemen deel aan de internationale sportweek in Sapporo. Erhard Keller is weliswaar in de Zweedse haven stad aanwezig maar de Olympische kampioen op de 500 meter zal, hoewel hij officieel als reserve te boek staat, de wedstrijden volgen vanuit het commentatorshokje van de Duitse televisie. „Laat de all rounders maar onder elkaar uitmaken wie de beste is”, aldus Keiler, „wij hebben onze eigen wedstrijden. Bij zo’n grote vier kamp hebben wij niets te zoeken. Als wij meededen zouden wij alleen kun nen voorkomen dat er al na drie af standen een kampioen bekend is: Ard Schenk bijvoorbeeld. Maar ik weet niet eens zeker of wij hem op deze laaglandbaan wel de baas zouden kunnen. In Davos of Cortina wel. Daar spreekt de techniek. Hier komt het meer aan op conditie”. van de 72 slagen waarmee hjj Olympisch kampioen werd, overgeschakeld op 95 sla gen. „Misschien worden het er nog wel meer. Als is naast Boerjes rijd, zie ik dat hjj een hoger bewegingstempo heeft dan ik”. (Van onze sportredactie) HAARLEM De voetbalvereniging Haarlem heeft, zoals de KNVB heeft ge ëist, een advertentie geplaatst in Neerlands Voetbal, het officiële orgaan van de KNVB, waarin kandidaten voor het trainerschap bij Haarlem worden opgeroepen. Haarlem heeft er als bijzonderheid bijgezet, dat de genen, die een A-licentie hebben, kunnen reflecteren, maar dan wel bereid moeten zijn om een psychologische test te onder gaan. Zoals bekend bezit de huidige oefen meester Eelman (nog) geen A-licentie. Hij hoopt dat over enkele maanden te ver werven. Tot zolang zou Haarlem de zaak slepende kunnen houden, o.a. met psycho logische tests (Van onze sportredactie) LEEUWARDEN. Op vier kunstijsba nen in ons land worden in de periode van 27 februari tot 5 maart internationale schaatswedstrijden gehouden onder de naam „Sterrenparade”. Het initiatief om deze wedstrijden te organiseren, is uit gegaan van de heren Wierd Wynia en Leen Pfrommer, respectievelijk voorzitter van de landelijke technische commissie van de KNSB en coach van de Neder landse herenploeg. Door hun wat meer artistieke aanleg on derscheiden de sprinters zich in vele op zichten van de klassementsrtjders. Zjj zjjn moeilijker te trainen. Thormod Moem bij voorbeeld, toch een trainer van naam, werd door de Westduitsers de laan uitge stuurd, omdat hjj de nadruk legde op con- ditie-oefeningen, terwijl Keiler juist zijn techniek wilde veranderen. Hij is inmiddels De volgende landen zullen zijn verte- genwoodigd op de internationale bad mintonkampioenschappen: Amerika, Australië, Denemarken, Duitsland, En geland, Jamaica, Maleisië, Nieuw Zee land, Schotland en Zweden. Natuurlijk zal ook Nederland met zijn sterkste spelers en speelsters aanwezig zijn. Duitsland en Engeland zorgen met resp. 20 en 17 deelnemers voor het grootste contingent buitenlanders. Denemarken zendt de winnaar van het vorig jaar Elo Hansen en Sven Pri, de finalist van de All England 1970. Ook Erland Kops, in het verleden zeven maal wereldkam pioen, zal wederom aantreden. Van de dames noemen wij Eva Twedberg en Judy Hashman, die tezamen vele malen wereldkampioen zijn geweest. Ook de Engelse kampioene Gi- lian GilksPerrin en de sympathieke Margaret Beck, nummer twee van de Engelse ranglijst zullen weer hun shuttletje meeslaan. En niet te vergeten Wolfgang Bochow, de kampioen van Duitsland en Irmgard Latz, nu mevrouw Garlatzka, die de Duitse dames aan voert. Vanwege het te grote aantal in schrijvingen zal een aantal mindere góden op badmintongebied vrijdag in een kwalificatietoernooi moeten uitma ken wie alsnog tot het officiële toernooi zullen worden toegelaten. Alleen al voor het herenenkelspel zijn er 29 inschrij vingen, waarvan er maar vier tot het officiële toernooi zullen worden toege laten. (Van onze volleybalmedewerker) HAARLEM. De dames van die Raeckse hebben na een serie nederlagen eindelijk voor een overwinning gezorgd. Tegen het Haagse Syrena werden met een ruime zege (3-0) de twee punten spit zou moeten delven. Nadat de eerste twee sets binnen 25 minuten naar OVRA waren gegaan met 15-7 de 3-0 overwinning binnenhaalde, weer eens experimenteren. Onnodig gin gen daardoor de twee volgende sets naar TOG. Bij de 2-2 stand kwam OVRA weer in zijn normale doen en zonder ook maar een moment paniekerig te worden, wat vorige week tegen Alliance wel ge beurde, maakte men in 10 minuten met 15-7 de wedstrijd af. In de district klasse was er het inte ressante duel tussen het IJmuidense VCY en OVRA 2. VCY had nog vers in het geheugen het eerste set verlies in deze competitie (tegen OVRA 3) en wilde zich op de andere ploeg van OVRA revanche ren. Daar zijn de IJmuidenaren uitste kend in geslaagd. Hun harde aanval kwam keer op keer langs de slecht blok kende netverdediging. OVRA moest het teveel hebben van taktische ballen, die echter niet veel sukses hadden. Toch had den de IJmuidenaren het zeker niet ge- makkelijk en zij moesten zich vojledig inzetten om het fel vechtende OVRA van zich af te houden. Met 15-12, 15-13, en 15-9 wonnen de IJmuidenaren dit duel waarmee ze nog een punt af zijn van de promotie naar de overgangsklasse. De andere district wedstrijd ging tus sen HVS 3 en OVRA 3. Evenals vorige wedstrijd werden de punten verdeeld, 2-2. Bij de dames verloor OVRA 1 een punt door gelijk te spelen tegen het erg fana tieke VCIJ. Voor OVRA is dit niet zo’n ramp omdat het op de naaste belaagster DSS altijd nog een voorsprong behoudt vai. 5 punten. Naast deze district wedstrijden was er nog het duel tussen GIOS en Slotermeer in de overgangsklasse. Met 15-2, 16-14 en 15-5 nam Slotermeer de 3-0 overwinning meer naar huis. In de tweede set ging de Haarlemse ploeb onverminderd door met hard aan- valsspel waarop Syrena geen antwoord wist (15-6). De derde set gaf het zelfde beeld te zien. Coach Bloemberg kon dan ook erg tevreden zijn toen zijn ploeg met 15-7 en 15-6, ging de Haarlemse ploeg De heren van OVRA hadden maandag in Hoorn vijf sets nodig om het toch zwakke TOG met 3-2 te verslaan. On danks deze uitslag, zag het er geen mo ment naar uit dat OVRA na de neder laag tegen Alliance opnieuw het onder- voor, maar nu zie ik er wel een overwin ning in”. De internationale kampioenschappen hebben veel bijgedragen tot de groei van het badminton in Nederland, al was het alleen maar door de uitvoerige TV-uit- zendingen (dit jaar ligt het wat moeilijker vanwege de WK schaatsen, maar er is toch kans op TV-reportages). „Zaterdags hebben alle jeugdleden van de NBB gratis toegang voor het toernooi. Moet je eens zien, wat die jongens en meisjes daar van opsteken”. De internationale kampioenschappen leveren een nadelig saldo op de begroting op van 11.000,De Stichting Sport- initiatieven Haarlem vult dat tekort aan met een garantie van 6000,de NBB met 4000,Als er TV komt zit het dus wel goed met de financiën. Dat bedrag van 11.000,is in feite een belachelijk klein bedrag voor een toernooi van der gelijke kwaliteit. Maar badmintonspelers. ook aan de top, zijn nog echte amateurs. Om iets te noemen: de Engelsen, onder wie dus de grote cracks, komen voor f 85,waarmee ze hun reis en verblijf moeten bekostigen. Dat kost hun dus dui delijk geld. Maar traditie is, dat de spelers en speelsters bij gezinnen worden onder gebracht. Verhoef: „De buitenlanders vin den dat plezierig. Het is voor hen een trek pleister. Alleen Kops, zeven maar wereld kampioen, Pri, tweede bij de WK, en Han sen, de winnaar van de internationale in Haarlem van vorig jaar, krijgen hun vliegticket vergoed, maar ze moeten wel 15,inschrijvingsgeld betalen”. „Direct na afloop van de Europese schaatskampioenschappen voor heren in Heerenveen, heb ik met Leen Pfrommer plannen uitgewerkt om tussen de ISU- sprintkampioenschappen en de recordwed- strijden in het Westduitse Inzell wat te organiseren. Die plannen hebben nu defi nitieve vormen aangenomen. Dinsdag avond heb ik met drie van de vier betref fende kunstijsbaan-directeuren een ge sprek gehad in hotel Terminus in Utrecht. We zijn toen tot een definitief programma gekomen, dat onder de naam „Sterren parade” zal worden gebracht”, vertelde TC-voorzitter Wynia. De vier kunstijsbanen, waar de wedstrij den zullen plaatsvinden, zijn Eindhoven, Deventer, Heerenveen en Assen. Deventer liet evenwel in Utrecht op de vergadering van dinsdagavond niets van zich horen. De KNSB heeft gisteravond alsnog een brief doen uitgaan naar de directie van de Deventer kunstijsbaan. Mocht Deventer van medewerking afzien, dan wordt hoogst waarschijnlijk Utrecht ingeschakeld. Eindhoven opent de sterrenparade op zaterdagavond 27 februari, gevolgd door Deventer (zondagavond 28 februari). De kunstijsbaan Thialf in Heerenveen is op woensdagmiddag 3 maart met de organi satie belast. Assen sluit donderdagavond 4 maart de rij. Alle avondwedstrijden be ginnen om 7 uur, de middagwedstrijd in Heerenveen om 2 uur. GLASGOW Geen Schotse krant van woensdag ontkomt aan het aan stippen van de onvolkomenheden in het spel van Celtic tegen Feijenoord. The Scotchman, The Glasgow Herald, The Dally Record en The Scottish Daily Express uitten hun bewondering voor het spel van Feijenoord en voor de energie van Celtic. Stuk voor stuk richtten de Schotse bladen zich echter op de punten uit de boeiende kracht meting van dinsdag, die tegen Ajax moeilijkheden kunnen veroorzaken. De uitslagen: HEREN: de GazellenHageveld 0-3; FluorBrandweer 3-1; OVRA 3HVS 3 2-2; VCM aHageveld c 3-0; van Nis penHVS 5 3-1; Energiede Gazellen 0-3; FES c—OSS a 3-0; WGS—FES 3 2-2; HBC—Alliance 4 3-0; FES—PSVH 1-3; OVRA 2—VCIJ 0-3; die Raeckse— VCT 0-3 Toch kreeg de coach in Hampden Park wat hij in de eerste plaats wilde, name lijk een goede wedstrijd tegen een sterke sparring partner, die een juiste graadmeter bleek te zijn voor de aan- valskracht van Celtic. Vooral in zijn verdedigende spel toonde Feijenoord de 51.172 toeschouwers waarom de club de Europese en de wereldbeker heeft ge wonnen. Auld verdient bewondering voor de manier waarop hij gewerkt heeft als opbouwer van de aanvallen, maar hij heeft het bezwaar dat zijn dadendrift zo groot is, dat hij werkelijk alles wil doen, zelfs de hoekschoppen en vrije trappen plaatsen, ingooien en ac ties van ploegmakkers overnemen en voortzetten. Celtic heeft vijftien minu ten geweldig gevoetbald, maar werd wel concurrentie ondervinden van alle rounders als Schenk, Fomaess, Bols en Grönvold. Zit daar geen onbillijkheid in? Keiler: „Nee, want daar hebben zij niet zo’n goede kans als wij. De kwestie is dat de formule (2 x 500 en 2 x 1000 m) niet klopt. De duizend meter is voor ons te lang. Ikzelf zou veel liever een wedstrijd zien over drie maal vijfhonderd meter. Boerjes en Suzuki zijn het daarmee eens. Wij trainen ook uitsluitend op die afstand”. Nu inmiddels Schenk (38,9), Verkerk (39,9), Grönvold (39,6) Fornaess (39,78), Thomassen (39,8) en Claeson (39,9) ook on der de veertig secondengrens zijn geko men, die acht jaar geleden door Evgeni Grisjin als eerste werd doorbroken, rijst de vraag of een echte sprintspecialisatie nog wel zin heeft. Of zijn sprinters toch alleen maar luie klassementsrijders, zoals de Noor Thormod Moem, ex-trainer van de West duitsers in een boze bui placht uit te roe pen. „Met ons gevoel voor ritme en het handhaven van het evenwicht onder de moeilijkste omstandigheden zijn wij de artiesten onder de schaatsenrijders”, aldus Keiler, „bij gelijke omstandigheden zijn Boerjes, Suzuki of König net iets sneller dan Schenk of Fornaess. Maar ik geef di rect toe dat het verschil geringer is ge worden. Juist omdat de klassementrijders met trainingen op grote hoogte aan hun techniek hebben kunnen schaven. Vooral op de eerste honderd meter blijkt dat dui delijk”. De internationale kampioenschappen hebben sinds Verhoef zich er mee be zig gehouden heeft en dat is sinds 1951. toen hij ook voorzitter van de NBB was een raketachtige ontwikkeling doorge maakt. In 1951 was het een toernooitje. waarbij drie Indonesische studenten het internationale aspect opleverden. Maar prompt daarop kon Verhoef, die vroeger een sterke speler was (o.a. vijf maal dub- belkampioen van Nederland) door zijn re laties met de Denen een sterke bezetting van het toernooi krijgen. En terecht kan Verhoef nu met gepaste trots zeggen„onze internationale vormen het belangrijkste toernooi op het continent. Het telt zelfs mee voor de plaatsing voor de All Eng land, het officieuze wereldkampioenschap”. Men behoeft de lijst van deelnemers en winnaars maar langs te lopen om te zien, DAMES: FES a—HVS b 3-0; die Raeck seSyrena 3-0; van NispenSBIJ 2 3-0; Alliance bDSS a 1-3; GIOSSlotermeer 0-3; de GazellenHeemstede 2-2; OVRA b—OVRA a 2-2; HVS 2—VCH 2-0; SEG— Set Up 2 2-2; OVRA e—WGS a 1-3; var. Nispen a—FES c 3-0; PSVH 2—Serve 2 3-0; OVRA d—Alliance d 3-1; OVRA— VCIJ 2-2; FES 5—Alliance 6 3-0, die werd uitgeoefend had doelpunten moeten maken, al was Trey- tel als doelman geweldig. Dit onver moeibare Celtic heeft niettemin aange toond een basis te bezitten waarop ver der kan worden gebouwd”. I De eerste set liet van meet af aan een goed aanvallende die Raeckse zien dat de statische verdediging van Syrena keer op keer het na kijken liet. Ook de beide bijaanvalsters G. v.d. Kuip en C. Metten draaiden knap mee en mede hierdoor kon die Raeckse een constante druk op de Haagse ploeg uitoefenen. Met 15-7 werd de eerste set besloten.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19