CONGRESLEDEN WILLEN OORLOG INDAMMEN Brief Kosigin oorzaak van in Bonn van consternatie Indonesisch leger wii macht behouden VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Demonstraties in Amerikaanse steden Emoties Hoogovens om Kritiek van Barzel op voorlichting McGovern wil aftreden van Hoover achtergrond Californië moet rekening houden Voormalige stafchef Arabische troepen overleden Griekse politie laat langharige jongens knippen met nog meer aardbevingen 3 DONDERDAG 11 FEBRUARI 1971 Computercentrum Rustig Chef van FBI Mirages voor Argentinië „Zuivering” Geen grote verschuivingen vraag het uw slijter (Van een speciale verslaggever) DJAKARTA Het Indonesische leger bereidt zich voor op de aan staande algemene verkiezingen van 5 juli. Op die dag zal dan eindelijk het Indonesische volk de gelegenheid krijgen zijn stem te laten horen. In Djakarta is dat al duidelijk merkbaar aan de talloze straatdiscussies en uit de vrees van de straatpolitici de rondzwervende soldaten op de (politieke) tenen te trappen. Want het alom tegenwoordige leger maakt zich grimmig op de verkregen macht te verdedigen. Afscheid geteld 4000 WAAAAAAAAAWWWW\AAAAA/V\AAA/VVVVW*A/VWVWVWVVWVIAA/VVVW^^ ADVERTENTIE fwvVWVVVVWVW«AA/WWVVVVVVVWVVV\AAAA/VVWVWVWVVVWVVVVVWVVVVW ANNO 1792 Terwijl deze verdeel-en-heers-poli- tiek van het leger blijkbaar wel succes heeft bij de Moeslimin partij, blijft de invloed van de militairen op de ortho doxe mohammedanen gering. En juist de angst voor deze conservatieve groep is groot. Want de orthodoxe moham medanen hebben altijd de stichting van een eigen staat als ideaal voor ogen ge had. Mochten zij hierin ooit slagen, dan betekent dat de ondergang van de een heid van de hele republiek Indonesië. De conservatieve mohammedanen heb- In de Senaat hebben de senatoren Mc Govern (democraat) en Hatfield (republi kein) met negentien anderen al een voor stel ingediend om alle Amerikaanse strijd krachten vóór het einde van het jaar uit Zuid-Vietnam terug te trekken. In verscheidene Amerikaanse steden is gisteren betoogd tegen de inval in Laos door Zuidvietnamese troepen met steun van de Amerikaanse luehtmacht. In de Op een persconferentie verklaarde Ja vits, dat zijn voorstel gericht is tegen niet- verklaarde oorlogen zoals de strijd in Vietnam. wijs leverde voor de onveranderd be langstellende houding van Moskou in het voortzetten van de verzoeningspogingen. ben zich georganiseerd in de Nahdatoel Oelama en een aantal kleinere partijen, zoals de Partai Serikat Islam, de Par- moesi en de Perti. meeste gevallen verliepen de demonstra ties rustig. leiding die verweten wordt lakeien te zijn van het generaalsregime. Het is dan ook de vraag of deze eens zo mach tige partij na de verkiezingen tevreden kan zijn over de behaalde zetelwinst. De evacuatie is niet verplicht, maar de autoriteiten hebben de bewoners van de streek gewaarschuwd dat zij die niet ge ëvacueerd willen worden, niet hoeven te rekenen op de hulp die later verstrekt kan worden. Men is begonnen het stuwmeer leeg te pompen. Er zijn zeven mensen gearresteerd die leegstaande huizen wilden plunderen. President Nixon heeft het zuiden van Californië tot rampgebied verklaard. De actie kwam onverwacht omdat een drie en een half jaar geleden een vooraan staand lid van de junta werd berispt om dat hij studenten had gedwongen hun lange haar af te laten knippen. Sinds dien was lang haar in Athene weer toe gestaan. Diplomatieke banden. Nigeria en de Volksrepubliek China hebben besloten diplomatieke betrekkingen aan te kno pen en ambassadeurs uit te wisselen. Kosmos-394. In de Sovjet-Unie is van satelliet nummer 394 in de kosmos-reeks gelanceerd. Intussen is men het in Bonn nog niet met zichzelf eens of Moskou door een en anc' nu de prijs voor de ratificering omhoog wil schroeven dan wel zijn eigen terugtocht wil dekken. Wel neigt men in de Westduitse hoofd stad er toe de zetten en tegenzetten van de laatste weken te herleiden tot interne onenigheid binnen de top van het Krem lin, waar haviken en valken hun posities trachten af te bakenen met het oog op het voor eind maart uitgeschreven congres van de Russische Communistische partij. Hieruit zou dan moeten worden gecon cludeerd dat er vóór die tijd op het ter rein van de „Ostpolitik” geen opzienba rende resultaten meer behoeven te wor den verwacht. ATHENE (AP). De Atheense politie heeft begin deze week een inval gedaan in enkele gelegenheden waar zich jonge lui plegen op te houden en een groot aantal van hen meegenomen naar het politiebureau. Daar werden zjj, wier haar naar het oordeel van de commissaris te lang was „behandeld” door vier kappers die naar het bureau waren ontboden. (Van onze redacteur in Bonn) BONN Grote consternatie heeft in Bonn gisteravond de publikatie veroorzaakt ran de boodschap, die de Russische premier Kosigin zijn Westduitse collega Brandt met nieuwjaar heeft gezonden. Daarbij lijkt de inhoud van het stuk even onschuldig te zjjn als de verzenddatum was: Kosigin verzekert Brandt dat hij ervan uitgaat hoe het met de ondertekening van de verdragen van Moskou en Warschau in 1970 begon nen werk in 1971 succesvol zal worden beëindigd. Het is een uitgangspunt dat op ■ichzelf even consequent als gespeend van sensatie mag worden genoemd. Ondanks het feit dat na de mislukte staatsgreep van oktober 1965 er nau welijks sprake is van een georganiseer de communistische aanhang, zit de angst er bij het leger nog duidelijk in. Vandaar dat het generaalsregime van president Soeharto de Partai Kommu- nis Indonesia, de Partai Sosialis Indo nesia en de Masjoemi partij van de algemene verkiezingen heeft uitgeslo ten. De oude aanhangers van de Ma sjoemi hebben intussen een nieuwe moslempartjj, de Moeslimin partij, op- gericht, die echter door interne ruzies en meningsverschillen niet al te goed floreert. Boze tongen fluisteren zelfs dat het leger, dat ten koste van alles een sterke islamitische partij wil tegengaan, indirect meehelpt deze verdeeldheid te stimuleren. rustig verliep. In New York kwam het verkeer op Broadway door de samenscho ling van 2.500 jongeren tot stilstand. In de Californische stad Palo Alto be zetten 200 demonstrerende jongeren het computercentrum van de universiteit van Stanford. Na drie uur werden zij door de politie verwijderd. In Berkeley trokken ongeveer duizend betogers naar het ge bouw van de commissie voor kernenergie. Daar werd een auto omgegooid en in brand gestoken. Voorts werden protestbijeenkomsten ge houden bij de universiteiten van Michigan Ohio en Minnesota. WASHINGTON, (Reuter). Senator George McGovern de eerste die zich als gegadigde heeft gemeld voor de Demo cratische kandidatuur voor het president schap in 1972, heeft zich gisteren uitge sproken voor een aftreden van J. Edgar Hoover als hoofd van de federale recher che (FBI). Er zijn in juli 460 zetels te verdelen. Het staat nu al vast dat het leger daar van een honderdtal zal gaan bezetten. Bovendien kan het leger rekenen op de steun van een aantal sociaal-economi- sche groepen, zoals de vakbonden en de vrouwenverenigingen, die vaak zijn gesticht door de huidige bewindheb bers. Door haar directe en zijdelingse invloed heeft het leger de teugels ste vig in handen, zodat waarnemers geen grote verschuivingen na de verkiezin gen verwachten. Ook al bestaan er bin nen het leger wrijvingen, over het al gemeen vormen de strijdkrachten naar buiten een gesloten front. Onlangs is er ook een reorganisatie binnen het leger doorgevoerd. Waren tot vorig jaar de territoriale comman danten en militaire gouverneurs alleen oppermachtig over hun eigen troepen, nu zijn zij ook in burgerlijke zaken al leenheerser geworden. Hun invloed is zelfs in het dorp voelbaar, waar zij via een instructeur gezorgd hebben voor de vorming van een dorpsmilitie waarin oud-soldaten het voor het zeg gen hebben. De dorpsmilitie heeft tot taak voor rust en orde te zorgen. Zij patrouilleert ook ’s nachts en verhindert daardoor elke mogelijke activiteit van extremis tische benden. Iedere onregelmatigheid moet onmiddellijk worden gemeld aan de dichtstbijzijnde militaire post, waar- WASHINGTON. (AFP en DPA) De aardbeving die eergisteren het gebied van de Amerikaanse stad Los Angeles heeft geteisterd, heeft 42 mensenlevens en ruim duizend gewonden geëist. Bij de 42 per sonen die om het leven kwamen, zijn er negen die stierven aan een hartaanval. Vijfentwintig mensen worden nog ver mist. Van hen ligt, naar men aaneemt, het grootste deel bedolven onder het puin van een hospitaal voor oudstrijders in de San Fernando-vallei. Men heeft maar weinig hoop nog overlevenden te zullen vinden. Amerikaanse ‘geologen hebben ge zegd dat ernstig rekening moet worden gehouden met nieuwe aardschokken. De grote Van Norman-stuwdam, waar over men zich veel zorgen maakt, is nog niet bezweken, maar wel ernstig bescha digd. Er zitten scheuren in van zes meter lengte en 45 cm breedte. Dinsdag al is men begonnen met de evacuatie van hon derdduizend mensen die bij een breuk in de dam direct gevaar zouden lopen. WASHINGTON (Reuter en AFP) De republikeinse senator Jacob Javits heeft gisteren een mede door democraten gesteund wetsvoorstel ingediend, dat een tijdslimiet van dertig dagen stelt aan militaire acties waartoe de Amerikaanse president als opperbevelhebber van de strijd krachten opdracht geeft zonder een oorlogsverklaring. Als dergelijke ac ties langer duren dan dertig dagen, zou daarvoor toestemming van het Congres nodig zijn. Van het laatste drietal is De Jong de enige voorstander van die versnelde be handeling. Ook de rest van de contact commissie wil uitstel tot na de verkiezin gen. Niet dat Rijnmond enige beslissings bevoegdheid heeft, maar het kan wel een „aanwijzing” geven waarbij Hoogovens weliswaar mogen gaan bouwen (als Rot terdam het goed vindt) maar waarop toch een beroepsprocedure moet volgen die bij negatief besluit kan leiden tot afbraak van het reeds begonnen werk. Links in Rijn mond is van plan een dergelijke aanwijzing te realiseren in plaats van een weinigzeg gend advies. Voorlopig ziet Hoogovens zijn plannen in rook opgaan. Want niet alleen in de Rijn- mondraad hebben de gedoodverfde tegen standers de meerderheid, ook in de Rotter damse gemeenteraad heeft het „linkse bondje” van PvdA, D’66 en CPN een meer derheid. Er is, hoewel Hoogovens al enkele keren heeft laten weten het gesol zat te zijn, nu alles aan gelegen om uitstel te aanvaarden omdat nu beslissen „nee” be tekent of, bij een „ja”, revolutie in Rijn mond. Nu een opiniepeiling heeft uitgewezen dat de meningen in het Rijnmondgebied onder de bevolking ook niet onverdeeld positief zijn ten aanzien van industriële giganten als Hoogovens, wordt het tijd dat er duidelijke, niet mis te verstane gegevens over de effecten van een Hoogovenvesti- ging op de Maasvlakte ter tafel komen. Gegevens, die niet voor allerlei eigen inter pretaties van pressiegroepen vatbaar zijn, en de hele zaak uit de sfeer van een emo tionaliteit kunnen halen. Pas dan kan men een gemotiveerd ja of nee laten horen. Generaal Amer die zijn militaire oplei ding in Engeland had gevolgd, was staf chef van de Egyptische strijdkrachten, toen hij in 1964 opperbevelhebber van de verenigde Arabische legers werd. Deze post behield hij tot zjjn pensionering in 1968. door subversieve acties uitgesloten zijn. De regering in Djakarta ziet zich ge steld voor nog een ander probleem. Geleidelijk aan zijn de „minder uit gesproken” communisten vrijgelaten, die nu met veel moeite moeten probe ren weer een bestaan op te bouwen. Maar hun aantal is groot (voor de op stand werd het aantal communisten en communistische sympathisanten ge schat op ruim zes miljoen), zodat de vraag rijst of zij weer van hun stem recht mogen gebruikmaken. Waar de criteria precies moeten liggen, weet men nog niet, maar één ding is zeker: de ex-PKI-leden zullen zeker hun stem niet mogen uitbrengen. Intussen heeft Djakarta wel besloten dat de verkiezingscampagne pas begin juni mag beginnen. Bovendien moet voor elke politieke vergadering 72 uur van tevoren toestemming aan de auto riteiten worden gevraagd. Anderzijds mogen TV en radio niet voor verkie- zingsdoeleinden worden gebruikt, wat weer een nadeel is voor het leger om dat beide media beheerst worden door de autoriteiten. Het leger wordt er overigens vaak van beschuldigd de pers te misbruiken voor eigen doeleinden. Men vreest dan ook dat dit inderdaad tijdens de ver kiezingen zal worden geprobeerd. Maar mét dat al is deze kritiek niet altijd gerechtvaardigd omdat men zich zelfs met de beste wil kan afvragen of het land niet beter uit is met een militaire dictatuur. Want dit reusachtige eilan denrijk is na vier eeuwen koloniale en een twintigtal jaren Soekarno-heer- schappij nog altijd niet rijp voor een parlementaire democratie. Hoe zeer de ze ook wordt nagestreefd door een klei ne groep oprechte Indonesische intel lectuelen. In het Huis van Afgevaardigden heb ben intussen ruim vijftig leden hoofd zakelijk democraten een voorstel in gediend om alle Amerikaanse offensieve acties in Vietnam per 31 december van dit jaar te beëindigen en voordien alle Amerikaanse strijdkrachten uit dat land terug te trekken. Ook is een wetsontwerp aanhangig gemaakt, dat alle Amerikaanse hulp in welke vorm dan ook verbiedt aan militaire operaties in Laos. Aanvaarding hiervan zou het einde betekenen van de luchtsteun die de VS bieden’ aan de Zuid vietnamese actie op Laotiaans gebied. De beroering ligt echter in het simpele feit dat de tekst van deze in zo vriende lijke bewoordingen vervatte nieuwjaars boodschap pas nu is gepubliceerd en dit weer onder omstandigheden die er alles behalve een argeloze affaire van maken. Vorige week lanceerden Amerikaanse kranten het aan Russische bron ontleen de nieuws, dat Moskou in Bonns „oost- politiek” niet langer meer zou zijn geïn teresseerd, omdat Brandt zijn beloftes over een flinke meerderheid niet waar bleek te kunnen maken, nu de C.D.U. zo falikant tegen blijft. Na het eerste dementi dat in directe be woordingen door de Russische ambassa de aan de Rijn werd verstrekt, kwam een tweedè insinuatie, ditmaal uit Stock holm waar een Russisch diplomaat te genover een verslaggever van het rechtse Westduitse dagblad „Die Welt” de me ning zou hebben uitgesproken dat de Sövjet-Unie het ratificeren van de ver dragen met de Bondsrepubliek helemaal niet meer zo van belang acht in verge lijking met de daad van ondertekening en dat Brandts voorwaarden om de ver dragen de Bondsdag ter parlementaire bekrachtiging voor te leggen, afwijken van wat hij in Moskou had voorgespie geld. Daarbij kwam dat de Russische am bassadeur in Bonn, Zarapkin, afscheid nam om met pensioen te gaan. De per soon van zijn opvolger, de 43-jarige Va lenti.. Falin, bood op zich genoeg tegen wicht voor de verdachtmakingen als zou Moskou Bonn weer naar het tweede plan in zijn diplomatie hebben gerangeerd. Mc.ar tijdens het afscheidsmaal, dat Brandt bij wijze van bijzondere geste de scheidende ambassadeur aanbood, over handigde Zarapkin de kanselier het ori gineel van Kosigins nieuwjaarsboodschap met de toestemming de tekst ervan pu bliek te maken. Dit bleef over van het militaire ziekenhuis in Los Angeles in de Amerikaanse staat Californië. De aardbeving van dinsdag liet weinig over van het grote gebouw. Gevreesd wordt dat nog tientallen slachtoffers onder het puin zullen worden ge vonden. CAIRO (AFP). De voormalige opper bevelhebber van de Arabisch strijdkrach ten generaal Ali Amer is gisteren in Alexandrië aan een hartaanval overleden, zo meldt vandaag het gezaghebbende Egyptische blad „Al Achram”. Amer was 64 jaar. Het aantal deelnemers was aanzienlijk minder groot dan bij soortgelijke manifes taties na de Amerikaanse inval in Cam bodja in april van het vorig jaar. In Washington werden ongeveer duizend demonstranten nabij het Witte Hhuis door de politie tegengehouden. In Baltimore bekogelden de circa 500 betogers de poli tie met stenen. Van het federale gebouw in die stad sneuvelden verscheidene rui ten. Zes politiemannen moesten in een zie kenhuis worden opgenomen. Vijftien de monstranten werden aangehouden. Het grootste aantal betogers werd in Boston waar de manifestatie De regering heeft negen partijen toestemming gegeven aan de verkiezin gen deel te nemen. Daartoe behoort ook Soekarno’s oude partij, de Partai Na- sional Indonesia, die vooral door het leger wordt gesteund als tegenwicht voor de moslemse partijen. Tijdens de communistenjacht in de jaren na de mislukte coup stootte de partijleiding van de PNI de extreme linkervleugel af, waardoor de partij „gezuiverd” werd van iedere mogelijke blaam. Deze lijn werd ook gevolgd bij de verkiezing van de nieuwe voorzitter, Hadi Soebeno, die bekend staat om zijn uitgesproken anti-moslem instelling. Tenslotte heeft de PNI ook nog een stemakkoord ge sloten met de twee christelijke par tijen (de protestantse Parkindo en de roomse Partai Katolik), waardoor haar programma wel overduidelijk werd. De PNI heeft echter ook te kampen met interne moeilijkheden. De afdeling Oost-Java is namelijk loyaal gebleven aan wijlen Soekarno, wat wrijvingen tot gevolg heeft gehad met de partij- En hierop nu scheidden zich in Bonn gisteravond de geesten. C.D.U.-fractielei- der Rainer Barzel gewaagde van een scandaleuze voorlichtingspolitiek van de regering, die kennelijk geen middel schuwde om het volk wijs te maken dat het om een verse brief uit Moskou ging. Brandt, die gisteravond ook nog Barzel voor een gesprek ontving, liet daarente gen verklaren dat juist de tweede onge wijzigde druk van Kosigins opstel het be- Volgens de senator heeft Hoover blijk gegeven van minachting voor het Con gres door een krant in Georgia inlichtin gen te verstrekken, die hij niet wilde geven aan een subcommissie uit de Senaat. Voorts verweet McGovern Hoover dat hij zich drukker maakte over persoonlijke za ken dan over zijn taak om de wet te doen naleven. De senator doelde op de kwestie be treffende een voormalige FBI-agent, John Shaw, die gedwongen zou zijn geweest ontslag te nemen, nadat Hoover zijn gramschap had geuit over een brief aan een hoogleraar, waarin Shaw kritiek had geoefend op de FBI Toen Edward Ken nedy als voorzitter van de juridische subcommissie uit de Senaat Hoover ophel dering had gevraagd had het hoofd van de FBI verklaard, het niet juist te vinden commentaar op de zaak te geven, aan gezien Shaw in New York een proces was begonnen. Later gaf Hoover echter wel uitvoerig zijn oordeel over de zaak weer in een brief aan een in Atlanta ver schijnend blad. McGovern zei zeker 20 brieven van me dewerkers of voormalige agenten van de FBI te hebben ontvangen, waarin wordt gezegd dat het geval-Shaw niet op zich zelf staat. „De directeur van de FBI heeft in de tientallen jaren die hij zijn functie nu bekleedt, een grote reputatie opgebouwd. Hij doet daaraan elke dag dat hij langer aanblijft, afbreuk”, aldus de Democratische senator. BUENOS AIRES (AFP). De Argen tijnse regering heeft het wetsontwerp be krachtigd betreffende de aankoop van veertien Franse Mirages-3 twaalf bom menwerpers en twee tweepersoons lestoe stellen. De machines komen in de plaats van de „Gloster Meteors”, die wegens hun ouder dom niet meer de lucht ingaan. Het con tract voorziet ook in de levering van on derdelen, munitie en gronduitrusting. Hoogovens stellen zich nu ook op het standpunt dat de beslissing over hun ves tiging op de Maasvlakte niet vóór 28 april, de datum van de verkiezingen, moet vallen. De directie heeft dit laten weten aan de gemeenteraad van Rotterdam en aan de Rijnmondraad. De aanleiding voor deze brief is de zowel in de Rotterdamse raad als in de Rijn mondraad van PvdA-zijde aangekondigde wens om het Hoogovenprobleem voor de verkiezingen op te lossen. In Rotterdam heeft PvdA-fractievoorzitter Lems een interpellatie aangekondigd om dit te ver wezenlijken. In de Rijnmondraad gelooft men daar niet zo in en overweegt men om bij in- gebreke blijven van het dagelijks bestuur zelf met een aantal nota’s te komen en op grond daarvan een beslissing te nemen. Dit, omdat een dagelijks bestuur bij een inter pellatie het vrijstaat om bepaalde vragen om informatie „nog niet te kunnen be antwoorden” en daardoor de raad in een positie te manoeuvreren waarbij men met goed fatsoen niet best een beslissing kan nemen. Tegen dit Rijnmondstreven bestaat grote weerstand. Met name in de contactcom missie Hoogovens, waarin behalve de mi nisters van de raad voor economische aan gelegenheden ook gedeputeerde mr. H. B. Engelsman (ex-gecommitteerde voor mi lieuhygiëne van Rijnmond) burgemeester Thomassen en wethouder drs. H. J. Viersen (zeer afstandelijk ten opzichte van Hoog ovens) en een drietal Rijnmondvertegen- woordigers zit: voorzitter Fibbe, en de ge committeerden drs. H. van der Drift en J. de Jong (milieuhygiëne). «4527-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3