Inventarisatieprobleem bij milieu-hygiëne in IJmond Zorgen over kwaliteit zeevis Nappa kleding VELDHUIS Levi’s-Flamingo’s voor lastig duel met Punch GRATIS tot en met 28 februari 1971 Objectieve en zakelijke Hoogtemeters bij V elSertunnel IJmuider Courant VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND benadering i Jubilarissen bij Hoogovens in februari VOORLICHTINGSBIJEENKOMSTEN IN DE SCHOUW Stormvogels en EDO zondag sparringpartners „Verhuizend idee” bij Hoogovens beloond illl 5 DONDERDAG 11 FEBRUARI 1971 IJMUIDER COURANT KADER EEG Int. Warenwet Misplaatst PR Velsen-Noord V elsen-IJmuiden ‘1 SR fill te 'HSH Sa LF'', i "fi| F (W*® .41 L J M vrijdag- voor produktie Mekog, uit (Van een onzer redacteuren) (Van een verslaggever) Bezorg mij Naam Adres Woonplaats Daarna kunt u mij noteren als Geldt niet voor abonnees van IJmuider Courant. voor dames en heren •n Deze BON opzenden naar IJMUIDER COURANT in frankeerde enveloppe. Antwoordnummer 47, IJMUIDEN. maandabonnee 6.— p. m.) kwartaalabonnee (ƒ17.50 p. kwartaal) IJMUIDEN Bij Hoogovens zullen in de maand februari 53 personeelsleden hun 25-jarig jubileum vieren. De jubilerenden zijn: Drs. Van der Aart: „Of er na de serie een vervolg op stapel wordt gezet valt nog te bezien. Misschien, dat er het volgend seizoen iets met de bevolking kan worden Vaak blijkt, dat opwaaiende zeilen, tak kenbossen, vlas en dergelijke tijdens het rijden boven de vier meter uit komen. Ook tegen de bestuurders van met deze produkten beladen wagens wordt proces verbaal opgemaakt. onge- 11 B reestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 VRIJDAG 12 FEBRUARI De Mei, Geelvinckstraat 28. 20 u. voor lichtingsbijeenkomst Comité waakzaamheid Volkstelling. Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg Geopend 14.30-17.30 en 19-21.30 uur. Milieu-hygiënische problemen in de IJmond De heer B. de Heer overhandigt de beloning aan de gelukkige inzenders. IJMUIDEN Sinds 1965 hebben de mensen in Nederland elk jaar meer vis gegeten. Bij de beantwoording van dé vraag „Waarom?” zou men alle kanten op kunnen, maar het heeft bepaald niet aan de propaganda ge legen, want van dat middel is ter be vordering van de visconsumptie nau welijks gebruik gemaakt. De adver tentiecampagne, waartoe het Pro- duktschap voor Vis en Visprodukten vorig jaar heeft besloten, moet nog beginnen. HAARLEM. Stormvogels en EDO spelen zondagochtend een vriendschap pelijke wedstrijd op het terrein Zeewijk in IJmuiden. In verband met de schaats- reportages begint deze wedstrijd om half elf. Als sportvissers van biologen de goede raad krijgen geen vis te eten die ze uit het water in een bollenstreek hebben ge hengeld, dan kan zo’n advies moeilijk sensationeel heten; iedereen weet zo lang- Er zal in elk geval wel veel meer werk aan de winkel komen, want de interna tionale warenwet (Codex Alimentarius) gaat straks eisen stellen waaraan momen teel lang niet wordt voldaan, noch wat betreft de kwaliteit van de aangevoerde vis, noch wat betreft de inrichting van de visverwerkende industrie. In de eerste plaats ontbreekt bij be trokkenen de „know how” op dit gebied. Van de zijde van het Instituut voor Vis produkten TNO in IJmuiden is inmiddels VRIJDAG 12 FEBRUARI Be.eckestijn, 20 u. pianorecital Alwin Bar, Velser Kunstkring. Aktiegroep Buitenhaven, houdt in de Vissering-scholengemeenschap een open bare vergadering; aanvang 20 uur. Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJmuiden-Oost, 20 u. „Miranda”, door to- neelver. Advendo. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Santpoort-Noord, Spaarn- berg, Wüstelaan 79, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord, Wijkerstr.- weg 177. 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. Velserbad, Briniostraat 18, IJmuiden; 6.30 tot 8 uur gemengd zwemmen, 8 tot 12.15 uur schoolzwemmen; 12.15 tot 13.15 uur gemengd zwemmen; 13.20 tot 16.15 uur schoolzwemmen; 16.15 tot 16.45 uur zwem lessen; 16.45 tot 18 uur gemengd zwemmen; 19 tot 19.30 uur zwemver. U.R.B.; 19.30 tot 21 uur gemengd zwemmen; 21 tot 22.30 uur zwemver. IJ.R.B. IJmuider Harmonie, in de Middelbare Meisjesschool, Tolduinerlaan: 19 tot 20 uur repetities jeugd tamboer- en trompetter korps; 20 tot 22 uur repetitie tamboer- en trompetterkorps De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden, bejaardensoos, jongerenclubs, tienersoos, judoles. Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 19.30-23 uur basketbalcompetitie. DONDERDAG 11 FEBRUARI Aqua Home. Kamp Rooswijk, Konings weg. 19.30-23 u. soos, visverkoop en biblio theek aquariumsociëteit Tropica. (Van een onzer verslaggeefster) VELSEN. De plafonds van de Vel- sertunnel worden regelmatig ernstig be schadigd door voertuigen die hoger zijn dan de wettelljk toegestane vier meter. Daarom heeft Rijkswaterstaat thans aan de noord- en zuidzijde van de tunnel hoogtemeter gehangen. zamerhand wel dat op die bollenvelden veel giftige bestrijdingsmiddelen tegen alles en nog wat worden gestrooid. Aanvoerders van vis en vishandel zijn niet zo onder de indruk van de toegeno men trek in vis onder de landgenoten. „Houen-zo!” (in alle opzichten) zou een misplaatst devies zijn. Vis niet vrij van concurrentie. Het publiek wordt steeds kritischer. Men kan heus niet alles meer verkopen, maar zo af en toe vraagt de klant zich toch wel af, of de aanbieder zich zo iets wel reali seert. Vaak schijnt men te denken, dat een koelcel de vis onbeperkt houdbaar maakt. Dat is een groot misverstand en gaat geld kosten. Aanvoerders van vis, beheerders van visveilingen 'en vishandelaren kunnen heel wat kwaad aanrichten ten aanzien van de kwaliteit van vis. Op het moment van hun eventueel falen gaat geen rood lichtje aan, de gevolgen blijven echter niet uit. In de laatste jaren is hier en daar mede dank zij overheidssteun vrij veel aan kwaliteitsverbetering gedaan, en wel met name in de aanvoerssector. In de overige sectoren had er wel meer aan gedaan kunnen worden. Deze voorlichtingsbijeenkomsten zijn in eerste instantie bedoeld voor al diegenen, die met het welzijn in de IJmond te ma ken hebben, aldus drs. C. van der Aart, directeur van de Beverwijkse Sociaal Cul turele Raad, woensdagmiddag tijdens een persconferentie. Men denkt hierbij onder anderen aan apothekers, artsen, bedrijfs leiders, kerkelijke leiders, politieke par tijen, vakbonden, kortom het kader van de IJmond, dat vaak belangenbeslissingen moeten nemen. De heer C. Hoek van de Werkgroep Leefbaar Milieu IJmond formuleerde het aldus: „We hopen, dat de materie duidelijk overkomt bij deze groepen. Er zullen nu en straks beslissingen genomen dienen te worden, die tot ver in de toekomst zullen doorwerken en daarom is het noodzakelijk dat men gewoon méér en duidelijke infor matie krijgt over de milieu-hygiëne en alles wat er om heen hangt. Voorts is het belangrijk, dat de bevolking in de IJmond een mentaliteitsverandering ondergaat en zelf ook gaat meedenken en meehelpen om al die levensgrote problemen op te lossen”. De rayonklassers staan voor enkele in teressante ontmoetingen. Van groot be lang is het duel tussen The Typhoons en Black and White. Nieuw verlies voor de Haarlemmers zal de degradatiezorgen wel bijzonder groot maken. Akrides kan The Typhoons een dienst bewijzen door Amstelveen-Zopad in eigen huis de baas te blijven. Exercitia gaat op bezoek bij lijstaanvoerder APGS. Winst zou wel een grote verrassing betekenen. De Exerci- tia-dames zullen thuis weinig moete heb ben met Wolves. Akrides heeft een vrij weekend. Het distritsprogramma en zaterdagavond luidt: Vrijdag: 19.00 uur: HOC 3—-H. Cardinals 4, An tilopen 2HOC 2 (heren). 20.15 uur. The White Stars 3Exercitia 4, The Typhoons 3The White Stars 2, Hoofddorp 3DSS Epibratos 3 (heren). Hoofddorp 2Spet ters 2 (dames). 21.30 uur: H. Cardinals 2Lions 2 (heren). Sea DevilsThe Whi te Stars 5, SpettersOnze Gezellen, On ze Gezellen 3DSS Epibratos 2 (dames). Zaterdag: 18.30 uur: HoofddorpHOC. Rac. Be verwijkDSS Epibratos, Flamingo’s 2 The Typhoons 2, Onze GezellenHoofd dorp 4 (heren). 19.45 uur: H. Cardinals 4 Exercitia 4, the HawksAntilopen, Sea Devils 3Antilopen 5, Rac Bever wijk 2Flamingo’s 4 (heren). 21.00 uur: HOC 4Dios, H. Cardinals 3Hoofddorp 2, Antilopen 4Akrides 4 (heren). DONDERDAG 11 FEBRUARI Pleiadenschool, Pleiadenplantsoen, IJmui den, 20 u. wijkavond Initiatiefgroep Zee- en Duin wijk. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Santpoort-Zuid in De Duinpan. Willem de Zwijgerlaan, 19-21.15 uur. Manly Sport, boksles en -training in de gymnastiekzaal van de Moerberg-Comité- school aan de Kerkstraat in IJmuiden- West, 19.30-21.30 uur. Sporthal Zeewijk, 19-22.30 uur Badmin tonvereniging Velsen. De Ring, bokstraining in de gymnastiek zaal van de F. L. Ossendorpschool in IJmuiden, ingang Wijk aan Zeeërweg, van 19.30 tot 21.30 uur. Deze hoogtemeters bestaan uit een breekdraad. Wanneer een te hoog bela den voertuig er tegenaan rijdt, breekt de draad, waarna de verkeerslichten auto matisch op rood worden geschakeld en de dienstdoende ambtenaar wordt gealar meerd. De wagen komt dan automatisch tot stilstand en de bestuurder krijgt zon der pardon een proces-verbaal. Er zijn de laatste tijd zelfs meer woor den tegen viseten gedrukt en verspreid dan ooit; nadat de haringworm van het toneel was verdwenen, is „milieuveront reiniging” een dankbare ingrediëntenbus gebleken. Blijkbaar weet echter de consument in ons land een eerlijke moot vis te waar deren en misschien is het met z’n reuk orgaan nog zo slecht niet en reageert het wel degelijk op wat naar „overtrokken” riekt. Vermoedelijk heeft hij nog altijd vertrouwen in de hoofdinspecteur van onze Volksgezondheid, die niet in paniek is geraakt door kwik in Japanse inge blikte tonijn (een produkt waar de Ame rikaanse conservenindustrie, volgens Duitse visserij deskundigen, iets op tegen heeft) en rustig voortgaat met bij inter views hem onder de neus geduwde ver keerde of onjuist gehanteerde cijfers en tabellen te corrigeren. Niet paniekerig reageren wil intussen niet zeggen: helemaal niets doen. Medio vorig jaar zoals wij toen dan ook heb ben gemeld werd besloten tot biolo gisch en chemisch onderzoek van zeevis ook buiten de kustwateren, inclusief on derzoek op de aanwezigheid van kwik. Vis (paling en snoekbaars) uit het Ijs selmeer doorstaat nog altijd de hier te lande gestelde veiligheidsnormen en er is geen enkele aanwijzing dat in deze sector gevaar dreigt. Ten aanzien van vis die voor export bestemd is, worden vaak om handelspolitieke redenen in feite over dreven eisen gesteld, waardoor soms mis verstanden in het land van herkomst kun nen ontstaan. Lions en Haarlem Cardinals, die de topposities het afgelopen weekend weer gunstiger zagen worden, komen zater dagavond binnen de lijnen. Lions zal in Amsterdam weinig moeite hebben met Asvu, terwijl Haarlem Cardinals Treffers met Harry Kip in de HTS hal ontvangt. Aanvang zeven uur. De Haarlemmers zullen er goed aan doen hun Enschedese gasten niet te onderschatten. Om kwart over acht vindt in de HTS de damesderby plaats tussen The White Stars en HOC. Hoewel de Sterrenploeg op de ranglijst hoger geklasseerd staat, betekent dit geenszins dat HOC bij voor baat kansloos is. Reeds in het verleden moest de favoriete ploeg hij herhaling het verlies accepteren. op eigen initiatief informatie hier omtrent gegeven. Bij de ingebruikneming van het nieuwe gebouwencomplex van het instituut, vo rig jaar, heeft ir. Houwing er op gewezen, dat bij de opzet rekening is gehouden met de consequenties van eerdergenoemde in ternationale warenwet: TNO-IJmuiden ziet het als een van haar taken aan alle geledingen van de Codex Alimentarius deel te nemen; maar dan zou daarvoor ook het nodige personeel aanwezig moe ten zijn. Van overheidszijde zal zo langzamer hand wel het een en ander moeten wor den gedaan. Haar ambtenaren (van de Keuringsdiensten Waren) keren alleen vis af die niet meer geschikt is voor menselijke consumptie. Volgens de Wa renwet hebben deze ambtenaren ook geen andere taak dan het verrichten van keu ringen op deze manier. Maar de toekom stige keuringen zullen wel meer het ka rakter van houdbaarheidskeuringen moe ten hebben. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De milieu-hygiënische problemen in de IJmond zijn reeds vele jaren onderwerp van hoogoplaaiende discussies. Binnenkort wordt een begin gemaakt met de inventarisatie van de problemen en de financiële consequenties, die een eventuele oplossing van die milieu-hygië nische problemen met zich zouden brengen door in het cultureel centrum De Schouw in Velsen-Noord een viertal voorlichtingsbijeenkomsten te houden. Tijdens deze bijeenkomsten, voorbereid door de drie Gemeen schapsraden (Beverwijk, Velsen en Heemskerk) en de Werkgroep Leefbaar Milieu IJmond zullen vier deskundigen op een objectieve en zakelijke ma nier voorlichting geven omtrent enkele centrale leefbaarheidsvraagstukken in de IJmond. Ook zonder Codex Alimentarius heeft men kunnen ondervinden hoe lastig een klant kan zijn op het gebied van kwali teitseisen. Italië is recentelijk zo’n last post gebleken. TNO-IJmuiden werd via het Produktschap voor Vis en Visproduk ten ingeschakeld. Het zou voorts èn voor het bedrijfs leven èn voor TNO-IJmuiden wel zo plezierig zijn, indien zij niet nog langer onkundig blijven van de details met be trekking tot de kwaliteitseisen binnen de Europese Economische Gemeenschap, in het kader van het EEG-visserijbeleid. Hopelijk zal dezer dagen via het Pro duktschap voor Vis en Visprodukten in formatie worden verstrekt: Degenen die een dragline vervoeren wordt speciaal gewezen op het feit, dat de arm van een dragline tijdens het rijden op kan zwiepen, waardoor er grote scha de kan ontstaan aan bruggen, viaducten en andere kunstwerken. De drie Gemeenschapsraden en de Werk groep zijn dan ook van plan, de schat aan gegevens, die ongetwijfeld op tafel worden gelegd door de vier sprekers in de serie voorlichtingsbijeenkomsten, geen snelle dood te laten sterven. (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. Morgenavond staat Fla mingo’s in Delft voor een krachtproef te gen Punch, dat slechts door winst nog een kleine kans op de titel kan behou den. Verliest de studentenploeg dan zal de strijd om het kampioenschap nog slechts gaan tussen de Haarlemmers en runner-up Rotterdam-Zuid. Punch, dat onlangs Frans de Haan definitief ver loor, zal vermoedelijk ondanks de steun van het felle, merendeels jeugdige pu bliek, over een te smalle basis beschik ken om Levi’s-Flamingo’s voor onoplos bare problemen te stellen. IJMUIDEN Twee enveloppen, ieder gevuld met een bedrag van 425,-, werden woensdagmiddag bij Hoogovens door de heer B. de Heer, onderdirecteur technische dienst, overhandigd als beloning voor een goed idee, aan de heren P. J. Visser uit Heemskerk en P. C. van Henten uit Sant poort. Beiden zijn opzichter bij de bedrijfsdienst centraal onderhoud. In deze hoedanigheid zijn zij onder meer belast met het beheer van de buizenpost. Via een gecompliceerd buizenstelsel worden monsters staal naar het laboratorium „geschoten”. Hiervoor werden patronen gebruikt, die naar de mening van de inzenders te veel storing veroorzaakten. Ze ontwierpen een andere patroon die het na enig experimenteren veel beter bleek te voldoen dan zijn voor ganger. De heer De Heer vond het een „verhui zend” goed idee, dat uiteindelijk meewerkt aan een „snellere” gang van zaken in de staalfabriek. P. J. Stroomer, blokwalserij 2 en knup- pelwalserij, J. Bijlsma. haven, A. de Nijs, produktie Mekog, T. Roodzant, centrale werkplaats, C. A. van Velthuijsen, railver- voer, H. Huigen, bedrijfslaboratorium Ce- mij, M. J. Swiezerijn, werktuigkundige dienst koudwalserijen, A. Dienaar, werk tuigkundige dienst mobiele vaklieden, J. van Vliet, technische dienst Mekog, J. v. d. Akker, elektrotechnische dienst ijzer, al len uit IJmuiden; J. Stet, algemene dienst, L. Hofstede, oxystaalfabriek 2, B. A. v. d. Vlies, werktuigkundige dienst mobiele vaklieden, H. Harms, blokwalserij 1, K. Aafjes, warmbandwalserij 1 F. Bekker, al gemene dienst, A. W. Gerrits, bedrijfslabo ratorium Cemij, M. Quakkelaar, werktuig kundige dienst koudwalserijen, H. B. Hel- doorn, administratie inkoop, J. J. de Jong, railvervoer, J. Grapandaal, centrale voor zieningen, M. P. Koedijk, kwaliteitsafde ling, allen uit Beverwijk; C. Schram, hoogovens, N. Arts, produk- tieplanning hoogovens, staalfabrieken, blokwalserij en, knuppelwalserij, J. Udo, oxystaalfabriek 2, allen uit Heemskerk; L. Zandstra, werktuigkuidige dienst, vaktechnisch bureau, A. G. v. Eis, martin- staalfabriek, A. Booij, railvervoer, J. A. v. d. Horst, werktuigkundige dienst staal, J. Koeleveld, warmbandwalserij 1, P. Sins, railvervoer, A. Leurs technische dienst Mekog, H. J. Bouhuis, bouwkundige bui tendienst, T. J. Pleyt. bedrijfsadministra tie technische dienst, N. Burghout, oven bouwkundig onderhoud, G. J Meijer, werk tuigkundige dienst mobiele vaklieden, F. C. Scholtz, havens, allen u’t Haarlem; C. Rootjes, bedrilfsinstrumentatie zuid uit Velsen-Zuid: C. F. Thoolen, personeelszaken bedrijf, uit Driehuis; B. Brouwer, algemene werkplaats, J. Zwaan, bedrijf en nieuwbouw Cemij, bei den uit Santpoort. L. Sietsma, havens en J. P. Koster, hoog ovens, R. H. Vester, ovenbouwkundig on derhoud, allen uit Heemstede. C. Talsma, huishoudelijke dienst, A. Wernke, railvervoer, H. v. d. Wiele, werk tuigkundige d’enst havens en vervoer, al len uit Velsen-Noord; A. M. v. d. Mey, havens, uit Wijk aan Zee; P. Meesman, Spaarndam; F. P. M. Burmanje, N.V.W. uit Bergen; H. Zwemmer, bedrijfsorganisatie, J. v. Duin, centrale werkplaats, beiden uit Uit geest; G. Zwemmer, werktuigkuidige dienst staal uit Heernugowaard. gedaan. We willen ons nu op het aan wezige kader in de IJmond richten. De le zingen zullen ook in boekvorm verschij nen, zodat er een brede verspreiding van de gegevens kan plaats vinden”. Het initiatief tot deze bijeenkomst is voortgekomen vanuit de gedachte, de ac tiviteiten van zeer velen in de IJmond te bundelen. „We hebben een bepaald beleid gevoerd. Er zal geen stelling pro of con tra worden genomen. De drie gemeen schapsraden en de werkgroep willen het milieu-hygiënische probleem in de IJmond gewoon laten uitdiepen”. Op woensdagavond 3 maart begint in De Schouw de eerste voorlichtingsbijeen komst. Prof. dr. R. L. Zielhuis, directeur van het Coronel Laboratorium voor Ar- beidshyglëne in Amsterdam zal dan spre ken over „Milieubeheer: medisch en fysio logisch beschouwd”. Op 26 maart spreekt ir. C. Huygen, medewerker van professor Brasser, werkzaam in het Instituut voor Gezondheidstechniek T.N.O. in Delft over „Meettechnieken en interpretaties van meetuitkomsten, met name ten aanzien van de luchtverontreiniging”. Op 21 april ver schijnt prof. dr. P. Korringa, van het Rij ksinstituut voor Visserij onderzoek te IJmuiden in De Schouw. Hij zal spreken over „waterverontreiniging, met nadruk op het biologisch aspect ten aanzien van zo wel het zee- als het binnenwater”. Ten slotte spreekt op 11 mei drs. B. Hueting, hoofd van de afdeling leefmilieu van de Hoofdafdeling Gezondheidsstatistieken van het C.B.S. over „Maatschappelijke kosten, economische groei en milieuverslechtering”. Om de voorlichtingsbijeenkomsten in het zoeklicht van de belangstelling te zetten wordt in de Openbare Bibliotheek van Be- verwijk-Heemskerk en in Velsen een ten toonstelling gehouden, waarop literatuur over de milieu-hygiëne te zien zal zijn. ra L Lil rV lAssBtË I lüiIBhfiiSiifiiti 1 P |»i !«’L1 ;||ji j q aia lijii iliiif' 'i-i p|;:- - mJ

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5