Moksjaleider Ton de Bakker is weer vrij man Onderzoek Staten achter Morgen kan bevolking van Zuid-Kennemerland zelf beslissen over kunstijsbaan aan actie NOOY Werkgroepen leggen de laatste hand Staten tegen bestrijding van druggebruik gaat door plan Delftlaan kunstijsbaan kennemeriand DRUGCENTRUM WILDE DEALERS VOORLICHTEN OVER HUN STUFF over abortus aanvaard Statenlid wil kunstijsbaan in Alkmaar Provincie geeft subsidie voor brochure pro Markerwaard Motie van D’66 Statenvergadering verschoven Subsidiepost van 1 miljoen liep gevaar GOED DRUKWERK MODEPRUIKJES VAN RIXEL, ZO’N DRUKKER |L W 11 VRIJDAG 12 FEBRUARI 1971 MR. PROPER VERONTWAARDIGD In de cel W arenwet je Tweede luchthaven Géén STP MMCB achter Ton „Al het mogelijke is nu gedaan* Gratis naar wens gekapt. DAMESKAPSALON GROOT OFFSET BOEKDRUK KLEIN OFFSET vanaf 59.- vele modellen, ook in gemeleer- de tinten I Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Telefoon 15020 I' imiiinniniiiiiiiiimniHiiffliiniiniii Confessionelen stemden tegen nnniinimiinnnmnwinMinniinffliiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiinM 1 ADVERTENTIE I (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE van- WWWWWWWWIMMMAfWVkAfWVWWVWWWWWWWWV (Van onze sportredactie) HAARLEM Morgen zullen de inwoners van de Zuidkennemer ge meenten zelf kunnen beslissen of er in Haarlem een kunstijsbaan moet komen. De voorwaarden zijn be kend; als morgenavond de 3.500 iedere inwoner, oud, één gulden De 102 jaar oude Ijsclub Haar lem en Omstreken heeft reeds 1500 beschikbaar gesteld voor de bouw van de kunstijsbaan. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Naar de mening van Sta tenlid Vollebregt (KVP) dient de provincie niet lijdzaam af te wachten tot over de situering van een tweede nationale lucht haven een besluit is genomen, maar moeten GS in een brochure alle argumenten die pleiten voor de aanleg ervan in de Marker waard neerleggen in een brochure. moe- van ,In WVV'*mwmwwvVWWWWWWWWVW»/VVWWWWWWWMW De voorzitter van de Stichting Kunstijs baan Kennemeriand, de heer J. de Korte, sprak naar aanleiding van het besluit van GS de verwachting uit dat ook Haarlem op subsidie zal mogen rekenen. Hij wees op de zinsnede: „tenminste nóg een”, het geen inhoudt: een of meer. Mr. Proper verklaarde dat een commis sie van advies zich op het standpunt heeft gesteld, dat er m deze provincie, hoewel er al een ijsbaan is, plaats is voor tenminste nóg een kunstijsbaan. Hierbij is Alkmaar prioriteit toegekend. GS hebben er bij hun besluit de stichting financieel te steunen rekening mee gehou den dat met de baan in Alkmaar het sport en jeugdbelang is gediend en dat het noor den van de provincie er een stimulans voor de streekontwikkeling bij krijgt. Statenle den die vroegen of deze toezegging „water dicht” is het voorstel moet nog in de commissies komen kregen van mr. Proper te horen, dat Alkmaar wat hem be treft gezien de algemene instemming van de Staten zaterdag al de eerste spa de voor de aanleg in de grond zou mogen zetten. zelf zou kunnen bedruipen. Daarvoor is het bedrag dat men tegen rente zal moeten lenen (3 5 miljoen) te hoog. De Korte: Wij hebben vanaf het be gin altijd tegenover de gemeentebe sturen gesteld dat het onmogelijk was om dit project rendabel te maken We hebben gewaagd om onze plan nen desondanks te steunen en dat hebben de wethouders van de betrok ken gemeenten gedaan”. blijven”. Aan het woord is Ton de Bak ker, leider van het drugcentrum Moksja aan de Bakenessergracht. Sinds gister avond vrij man, na vier dagen in een cel op het politiebureau te hebben door gebracht, verdacht van relaties met handelaren in verdovende middelen. Een aanhouding die nogal wat opschudding teweeg bracht, tot een hele drugaffaire werd en zelfs tot een conflict met de po litie uitgroeide. zoals eerder bericht werd. Niet dat het niet gevaarlijk zou zijn, het is, aldus Ton „rattenvergif en in de oorlog zijn er heel wat mensen mee gedood. Alleen ging dat met bussen tegelijk”. De uitslag van het onderzoek stond nog niet vast, die zou maandagmiddag 4 uur bekend wor den, de bewuste maandag van d e aan houding. Op dat tijdstip zat Ton eigener beweging al te praten met rechercheur Kromkamp. Zijn aanhouding volgde. Om 4 uur was ook de inval in zijn huis „met minstens zeven man en twee stuff- honden” aldus Ton. Er werd een gram hasj gevonden (ook voor onderzoek aan wezig) en een blik roggebloem verdween van de keukenplank. ziekkorpsen de aandacht op de ac tie vestigen. Met hetzelfde doel rijden er in sommige plaatsen ge- luidswagens rond, terwijl er tussen 1 en 2 uur luchtreclame voor de collecte gemaakt zal worden. gedeputeerde staten een nieuwe redactie te hebben ontworpen, waarin de perso neelsuitbreiding aldus werd gemotiveerd: „Ter behandeling van de gevolgen van het toenemend druggebruik”. Even was er nog verwarring over de vraag of het bestuur van de stichting deze correctie wel zou accepteren, maar de gedeputeerden Proper en Mensink, beiden bestuursleden, ver klaarden dat zij dit voor hun verantwoor ding namen. Het hoeft kunstijsproject Delftlaan genland is heeft Op een vraag van drs. Pais (WD) of GS nog denken aan Zuid-Flevoland als mogelijke vestigingsplaats voor een tweede luchthaven antwoordde gedeputeerde mr. Roelse dat GS zich voorlopig richten op de Markerwaard. „Voorlopig, dus niet defi nitief?” wilde de heer Pais nog weten. „Laat Ik zeggen dat de keuze voor de Mar kerwaard méér dan voorlopig is”, aldus mr. Roelse. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Het motief om me vrij te laten? Dat weet ik feitelijk niet. Er was geen reden om me verder vast te houden, maar het was mij van het be gin af aan al onduidelijk waarom ik moest collectanten hun routes afgelegd hebben, moet er in de evenzovele collectebussen een totaalbedrag van rond de 250.000 gulden zitten. Aan de ruim duizend grote bedrij ven in de streek is inmiddels een brief met een verzoek om een bij drage uitgegaan, dat het overige kwart miljoen op moet leveren. In totaal dus een half miljoen van de bevolking uit Kennemeriand. Als dat er komt dan is niet alleen aan de financiële eis voldaan, maar hebben de ongeveer 400.000 in woners van Zuid-Kennemerland tevens getoond dat zij ondanks het kwart miljoen aan jaarlijks exploi tatietekort. dat uit de overheids gelden moet komen, hun goed keuring geven aan rlp plannen van de Stichting Kunstijsbaan Kenne meriand Hef bestuur van de Stich ting heeff zich die voorwaarde zelf gesteld. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Provinciale Staten gaan In het algemeen akkoord met het gewijzig de plan voor de verbreding van de Delft laan zoals dat na de hearing met de be woners door GS is voorgesteld. Niette min was er begrip voor dat de bewoners van De Krlm nog niet voor honderd per cent tevreden zijn gesteld. Mr. Heijligers (VVD): „Het is jammer dat het actiecomité zo ver gaat dat het stelt dat de Staten geen gezond verstand zouden hebben als ze met dit nieuwe ont werp in zee zouden gaan. Dat werpt een schaduw over de positieve inbreng van het comité”. Hij zei dat de commissie een gelijkvloerse oversteek bij de kwakel „on aanvaardbaar” achtte en ook volledig achter de afsluiting van de Stuyvesant- straat staat. Over de keuze voor deels twee, deels drie rijstroken wilde hij geen uitspraak doen. „Maar als GS verklaren dat alle technici het erover eens zijn dat dit de enige oplossing is dan sta ik toch achter GS, al doet het me wat vreemd aan”, aldus de heer Heijligers, die voorts verklaarde voor wat betreft de keuze van een smalle of een brede middenberm ge zwicht te zijn het belang ervan voor „de bewoners van de oostkant”. Ook drs. Van der Mark (AR) mede namens de KVP vond dat nu al het mogelijke voor de bewoners was gedaan en de heer Geuzebroek (PvdA) zei: „Het is jammer dat de commissievergaderingen nog niet openbaar zijn, anders hadden de bewoners er op de publieke tribune ge tuige van kunnen zijn, dat we alle argu menten zwaar tegen elkaar hebben af gewogen. De nu opgelaaide emoties waren dan misschien achterwege gebleven”. Ton: „Gebruikers brachten monsters bij ons en die lieten we onderzoeken. Rechtstreeks contact met handelaren hebben we nooit gehad. Was er een vuil tje aan de lucht dan stuurden we een bulletin de scène in, of lieten een waar schuwing horen via VPRO-vrij dag of VARA Dit is het begin”. Ziekenhuisapotheker dr. J. P. de Man ontkende zijn medewerking of die van één van zijn assistenten aan het onder zoek. Volgens Ton én het MMCB (Me disch en Maatschappelijk Consultatiebu reau voor het Alcoholisme) zijn er wel degelijk monsters onderzocht. De kunstijsbaan in Alkmaar gaat drie miljoen gulden kosten. Twee miljoen is door de gemeente Alkmaar gedekt, het res terende miljoen was aan de provincie ge vraagd. Bij Haarlem ligt de zaak anders. Hier bedragen de kosten vijf miljoen gul den (er is een overdekte ijshal bij) en zal slechts om zes ton worden aangeklopt bij de provincie. De subsidieaanvraag van Haarlem is echter nog in behandeling. een de re creatieve waarde heeft Tienduizen den mensen zullen zich er ’s winters kunnen vermaken, terwijl anderen er alleen maar els toeschouwers bij de ijshockevwedstrijden gebruik van zul len maken. De vraag is alleen- heeft men er het geld voor over De plaat- seliike overheden hebben reeds .ja” gezegd. Morgen is het woord aar de bevolking. Geeft men samen een half miljoen, dan kan he+ Stichtingsbe stuur binnenkort de eerste spade in de grond ’aten steken. De Korte: „Wij wachten nog op subsidies van provincie en NSF. Het is natuurlijk erg mooi als we die krijgen, maar ons plan valt of staat er niet mee”. THEO KLEIN. Voorzitter De Korte garandeert dat het tekort jaarlijks niet meer zal be dragen dan het geraamde kwart mil joen. „Wij tullen alles doen” aldus De Korte, „om het koste wat het kost onder het kwart miljoen te blijven Wjj zjjn er zeker van dat dit niet ho ger zal hliiken te zijn als de baan en de hal er eenmaal liggen”. Dit in ant woord on de uitspraak van de heer Pil, directeur var de Jaan Edenbaan. dat dit geen haalbare kaart zou zijn. De Korte: .Ais de heer Pil spreekt van een tekort van anderhalve ton, voor zijn eigen haan, bij een bouw prijs van 1.2 miljoen, dan vergeet hij er hij te vertellen voor hoeveel er in de loop der jaren aan de baan ver spijkerd is. Dat kost ook geld”. Ton is nog steeds verbaasd, maar vooral verontwaardigd over zijn aanhou ding. Directe aanleiding was het feit dat hij monsters drugs zou laten onderzoe ken door het laboratorium van het pro vinciaal ziekenhuis in Santpoort. Een ge wone gang van zaken volgens hem, die al acht, negen keer in het verleden was voorgekomen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De door de D’66-Staten- fractie voorgestelde abortusmotie is gis teren met ruime meerderheid aangenomen. Tegen stemden de confessionele partijen en de Boerenpartij. Dat betekent dat Ge deputeerde Staten een onderzoek naar de aanwezige voorzieningen zullen laten in stellen, suggesties zullen formuleren en uitbreiding van de mogelijkheden zullen stimuleren. De commissaris der koningin in Noord- Holland, mr F. J. Kranenburg, gaf als kanttekening te kennen dat het college zijn best zal doen de motie ten uitvoer te leggen, maar dat de bevoegdheid van de provincie in dit opzicht niet ver gaat. De heer De Boer (AR) gaf bij de stem verklaring te kennen dat er weliswaar verdeeld over het vraagstuk van de abor tus werd gedacht in zijn fractie, maar dat men toch unaniem de motie afwees. Drs. Vissers (KVP: vond dat de provincie met deze motie „een slag in de lucht” deed, door het ontbreken van de zeggenschap van de provincie. Hij zei dat hij liever had gehad dat de motie zou worden ingetrok ken en dat eerst intern een beleid zou worden uitgestippeld. Hij noemde het „bij zonder jammer” dat de motie zonder be leidsbepaling vooraf (in de commissies) ter tafel was gekomen. De heer Vriend (BP) zei: „Voor hon derd procent tegen. Voor mij is abortus provocatus een onbarmhartige daad in een onbarmhartige wereld”. geen betoog dat zoals dat aan een grote (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Provinciale Staten heb ben gisteren tot heftige verontwaardiging van gedeputeerde mr. Proper even ge dreigd geen subsidie te zullen verlenen aan de Stichting Geestelijke Volksge zondheid in Noord-Holland. De bezwaren richtten zich tegen een passage in de subsidievoordracht, waarin de aanvraag om meer personeel werd gemotiveerd met de zinsnede: „Ter bestrijding van het toe nemend druggebruik onder de jeugd”. Het MMCB staat achter de leider van Moksja. Dr. Van Ree, lid van het drug team heeft meegedeeld dat hij het be treurt dat politie en justitie trachten de vertrouwensrelatie tussen gebruikers en een instelling te schaden. Hij noemde hun optreden een schandaal. Als het vooronderzoek is afgesloten zal er waarschijnlijk wel een rechtszaak vol gen. Mr. Laus zal dan zeker het ad vies volgen om contact te zoeken met de andere consultatiebureaus in ons land. Het zou echter irreëel zijn er uit te gaan dat het sportcomplex zich- HAARLEM GS hebben het licht op groen gezet voor de aanleg van een kunst ijsbaan in Alkmaar. De stichting die de baan daar wil aanleggen heeft van de pro vincie de toezegging gekregen dat ander halve ton a fonds perdu wordt verstrekt en dat voorts jaarlijks ••ente en aflossing van een lening van f 850.000,door de pro vincie zal worden betaald. Voorzitter De Korte toont tijdens een werkvergadering de laatste oproep die in de krant zal verschijnen. Zijn mening over de politie in het al gemeen is minder vriendelijk. „Ze den ken dat je een soort warénwetje op wilt zetten voor drugs”. Hij gelooft dat het de politie ook ging om de hoeveelheid kilo’s hasj die hij dan wel zou bezitten. „Ik heb alleen tegen De Man gezegd dat het ging om een partij in Amsterdam, een partij die ik zelf niet gezien heb”. Ton heeft als raadsman mr. Laus, de man die hem ook uit de cel haalde. Diens reactie op het gebeuren was er één van verbazing dat de justitie het be leid van het MMCB niet heeft gevolgd, en dat juist Ton werd opgepakt. Ton zat in de cel. Vertelt: „Al een paar keer had ik om een onderhoud met de officier gevraagd. Donderdagmiddag moest ik bij mr. Van den Oever komen. Voor de eerste keer. Ik kom binnen, steek m’n hand uit en hij zegt: „daar doen we hier niet aan, ga maar zitten”. Over zijn vrijlating: „de officier vond het onverantwoord me te laten gaan, maar de rechter-commissaris mr. Zweers begreep het allemaal veel beter. Hij gaf me het advies voor een eventuele rechts zitting getuige-deskundigen te zoeken en contact met consultatiebureaus elders op te nemen”. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Er wordt momen teel koortsachtig gewerkt om de inzamelingsactie van morgen avond (start: ongeveer 6 uur ’s avonds, na afloop van de televisie uitzending over de eerste dag van de wereldkampioenschappen in Go- tenburg) tot een succes te maken. Met de stuurgroep, onder voorzit terschap van mr. Van der Goes, directeur van het postdistrict Haar lem, als centraal lichaam, zijn in de Zuidkennemer gemeenten werk groepen actief, die de grootse bllk- semoperatie voorbereiden. Met behulp van de PTT-functio- narissen heeft men de meest eco nomische looproutes voor de collec tanten, die gewapend zijn met een intekeningslijst en een legitimatie bewijs, uitgestippeld. In ongeveer anderhalf uur moeten alle 110 000 huizen bezocht zijn en wordt de inhoud van de bussen op centrale punten (scholen of buurthuizen; al leen in Haarlem zijn het er al 21, met het postkantoor als hoofdkwar tier geteld. Zaterdagmorgen start burge meester De Gou van Haarlem, in aanwezigneid van een aantal geno digden, de actie door op de plaats waar de ingang van de baan moet komen een bord te onthullen. Daar na zullen vanaf verschillende pun ten in Haarlem en later in Benne- broek, Heemstede en Zandvoort mu- Mevrouw Van den BerghVan der Meer (PvdA) kondigde aan dat Statenleden uit een groot aantal fracties dit onaanvaard baar achtten. Zij achtte het een „onge nuanceerde zin, temeer daar het drugge bruik nog onderwerp van studies uit maakt. Mr. Proper: „Ik ben uitermate verbaasd. Daar heb ik geen woorden voor. Weet u wel dat de hele subsidie niet door kan gaan als u dit standpunt blijft innemen? Het gaat notabene om f 1 miljoen”. Me vrouw Van den Bergh: „Waarom veran dert u het dan niet in bijvoorbeeld „ter bestrijding van druggebruik”?” Volgens mr. Proper kon dat niet en ook de gedeputeerde Mensink wierp zich in de strijd: „De Statenleden die zich achter de ze motie opstellen bereiken daarmee dat straks wordt gezegd: de Staten maken geen bezwaar tegen druggebruik”. Na een schorsing bleek het college van Voorzitter De Korte: „Wij willen bij de realisatie var dit project niet al leen tegen de overheid aanleunen. Het stichtingsbestuur gaat er van uit dat ook de bevolking duidelijk moet tonen wat voor de kunstijsbaan over te hebben. Een marge van tien pro cent van de totale kosten (vijf miljoen gulden) leek ons redelijk”. Komt de benodigde viif ton er za terdag. dan is het grootste probleem bij de verwezenliiking van de 400 me- terbaan en de iishockeyhal (met een vloer van 30 bij 60 meter) van de baan, omdat de rest van het geld door een lening en eventueel subsidies op tafel kan komen. Het ligt voor de hand dat de uitslag van de collecte, die dus tevens als een soort enquête zal dienen, ook zijn invloed zal heb ben op de houding van de raadsleden in Bennebroek, Bloemendaal, Haar lemmermeer, Velsen en Zandvoort die nog moeten beslissen over her voor stel van de colleges van B. en W om een deel van het geraamde exploitatie tekort voor hun rekening te nemen. De voorstellen voor subsidie zijn de gemeenteraden van Haarlem (dat de helft van het tekort, 125.000 bij draagt) en Heemstede al gepasseerd. tiepakket, en wel omdat men er met het hele gezin terecht kan. Mede daardoor kan het in de toekomst een groot succes worden. Kijk maar eens naar de steeds groeiende belangstel ling voor ie overige mogeliikheden voor gezinsrecrea+ie, zoals de ge slaagde trimacties op zaterdagmor gen”. Naast de actieve recreatie op de 400-meterbaan en in de ijshal (die volgens de Planning begin *72 geopend zal worden) wordt er in de hal tevens een mogelijkheid geschapen voor de „passieve sportlui” In enkele andere Nederlandse steden is al bewezen dat er een steeds groeiende belangstel ling bestaat voor ijshockey, dat men ook in Haarlem zal gaan beoefenen Er wordt in de hal plaats opengehou den voor tribunes met 5000 plaatsen De opbrengsten van die wedstriiden heeft het Stichtingsbestuur tot nu toe niet in de calculaties opgenomen, zodat de mogelijkheid bestaat dat bij een eventueel succesvo’ optreden van een plaatselijke ijshockevclub. het te kort door de recettes zelfs tot onder het kwart miljoen gebracht kan wor den In net vertrouwen gesterkt door de enorme belangstelling van de collectanten voor ie ac tie er meldden zich rond de 4000 gegadigden heeft het bestuur van de Stichting Kunst ijsbaan Kennemeriand het vol ste vertrouwen in het welsla gen van de collecte, die de be nodigde ƒ250.000 op zal leveren als de collectanten aan elke deur gemiddeld drie tot vier gulden ophalen. In een „open brief” aan de in woners van de Zuidkennemer gemeenten doet het comité van aanbeveling aan de voor avond van de collecte een be roep op vrijgevigheid. .Als van j0ng tot één gulden geeft, dat komt neei op vier a vijf gul den oer gezin, dan ligt er nog dit jaar een open 400-meter baan en is er het volgend jaar een overdekte ijshal”, aldus het comité. HAARLEM In plaats van de voor dinsdag 16 februari aangekondigde verga dering van Provinciale Staten zal een ex tra vergadering worden gehouden op don derdag 18 februari en wel om half tien s morgens. Aldus is gisteren door de voor zitter van de Staten, mr. F. J Kranenburg, besloten in overleg met de fractievoorzit ters. Het bleek dat de dinsdag voor veel Statenleden bezwaren opriep De laatste keer was verleden week donderdag. Men zou volgens Ton ge dacht hebben aan strychnine. Geen STP Oosterduinweg 29, IJmuiden Telefoon 02550 - 1 47 68 Na de ingebruikneming van de kunst ijsbaan zal Ie post „exploitatiekosten ijsbaan” overigens niet voor de eers te maal op de begroting van de ge meente Haarlem komen. De natuurijs- baan kost de gemeenschap nu reeds 45.000 per ‘aar In de kwakkelwin- ters van '66/’67 en ’67/’68 hebben de schaatsliefhebbers voer dat geld slechts één lag gebruik kunnen ma ken van het ijs Vorig jaar was daar entegen een tonner met elf dagen waar- on de baan ziin poorten kon openen. Het totaal van He laatste zeven jaar werd daarmee gebracht op dertig „schaatsdagon” hetgeen inhoudt dat elke dag de overheid 10 mille kostte. Bij een bezoekersaantal van gemid deld 5.000 schaatsers betekent dat dat er bij elk entreekaartje op de natuur- ijsbaan aan de Delftlaan 2 bij moet. De heer De Korte: „Als onze kunst ijsbaan daarvoor in de plaats komt dan zullen °r de hele winter door ge middeld 200.000 mensen komen schaatsen. Met een exploitatietekort van een kwart miljoen betekent dat dat de overheidsbijdrage van f 2 tot 1,25 per entreekaartje terugge bracht wordt” Het Stichtingsbestuur gaat er van uit dat de potentiële schaatsers in de straal van 15 kilo meter rond de ijsbaan gezocht ten worden. Een „klantenkring” niet minder dan 650.000 mensen een gebied met zoveel inwoners”, vervolgt de heer De Korte, die te vens voorzitter van het KNSB-Zuider- district is, .kan men een 'jsbaan geen statussymbool noemen. Het is een nuttig onderdeel van het hele recrea-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11