Beslissingen moeten van meer instanties komen Regering acht Hoogovens op Maasvlakte nationaal belang slaatje uit Zij sloegen er een KOOTPIANO’s Rijnmetaal gaat pieken opvangen in industrieën Proefboring naar gas in Barneveld Verolme: nog steeds enige aandeelhouder SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJ Rentewijzigingop vaste-termijn spaarrekeningen JHLsisi ir j ou r nasi 1 uww'^^ ELKE DAG EEN PORTIE BUITEN OP JE BORD Rinco in handen van Zwitsers? Olie-akkoord zou al zijn gesloten President-directeur zetbaas” 1 i Beauty Computer Ir 1 13 VRIJDAG 12 FEBRUARI 1971 Volkstelling Huurbeleid Akkoord ZIJLWEG 57 - HAARLEM Telefoon 31 45 01 voor tegoeden met een vaste termijn van 3 jaar voor tegoeden met een vaste termijn van 4 of 5 jaar NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Drugs-affaire Wegens de aanhoudende algemene daling van de rentestand, hebben wij met ingang van 15 februari 1971, de rente op onze 3,4 en 5-jarige vaste-termijn spaarrekeningen als volgt vastgesteld: Rotterdam I. I brief van minister Nelissen. ADVERTENTIE veelheid. (Van onze correspondent) ADVERTENTIE 4 de realisering van dit project voor de nationale economie van belang acht, vooropstellend dat een aanvaardbare oplossing gevonden zal worden ten aanzien van de milieuhygiënische aspecten van deze vestiging, aldus de BECHSTEIN - FÖRSTER - PLEYEL IBACH en andere. Het systeem: u drukt op de knoppen die corresponderen met de kleur van uw haar, (of pruik, ogen, teint, huid type en kleding. In tienden van secon den verwerkt de computer de gegevens en geeft onmiddellijk de passende tin ten voor alle make-up artikelen door middel van lampjes aan. In een beauty- Je kunt natuurlijk wel lachen om die 12 meisjes die onze sla verkopen in het Engels, maar dat neemt allemaal niet weg dat die rauwkost behoorlijk ge zond is. Iedere dag een portie buiten op uw bord: fijne smaak, veel variatie, en weinig calorieën (slanke lijn!) En het Uit het vorenstaande blijkt, dat beslis singen over het wel of niet gerealiseerd kunnen worden van deze vestiging bij ver schillende instanties liggen. De medewer king van de regering is in het kader van het convenant in het bijzonder gecon centreerd bjj de kwestie van de milieu hygiëne. loopt tegen het voorjaar dus de markt wordt weer groter. Hoewel u hier met onze verse groenten zomer en winter door nooit echt gebrek hoeft te lijden. In een groentereceptenboekje van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilin- gen vindt u ter meerdere variatie 175 recepten, foto's, een aanvoertabel en een voedingsmiddelentabel. Kost f 3.95 in diverse groentezaken en grootwinkel bedrijven, 4.25 op girorekening 343400 van het Bureau, Javastraat 80, Den Haag. NB Na alles wat er de laatste tijd over de vokstelling is geschreven zijn mijn bezwa ren toegenomen. Gevaarlijk is de vraag naar de nationali teit voor hen die politiek asyl in ons land hebben, vooral als men buitenlandse tel lers gaat aanstellen. Men probeert ons te overtuigen van het nut van deze volkstelling met het argu ment dat daardoor de behoefte aan allerlei voorzieningen gepeild wordt. Dat kan ge daan worden door de bestaande, gespecia liseerde instanties die doelgericht te werk kunnen gaan. Welk nut heeft de vraag naar overleden kinderen tehuizen verblijven. Wordt de familie hier in gekend? Wij weten uit ervaring dat hoogbejaarden en geestelijk of lichamelijk gehandicapten geen genade kunnen vinden in de ogen van Hitler-achtige figuren. De ze volkstelling registreert de toekomstige slachtoffers voor een eventuele euthanasie door een gewetenloos (bezettend) regime. Bij onderzoek via het MMCB te Haar lem bleek dat de sterkte het 10- tot 20- voudige was van de gebruikelijke hoe- ■'-'iV* De belofte van functionarissen van het CBS en van ministers dat geheimhouding van onze gegevens en vernietiging daar van bij een dreigende bezetting verzekerd zijn, is ongeloofwaardig, want deze amb tenaren en ministers blijven niet altijd in functie, en zij kunnen geen enkele garantie geven voor wat hun opvolgers zullen doen. Mijn grootste bezwaar is dat men een geheel volk onder bedreiging met straf een massale daad van slaafse gehoorzaamheid probeert af te dwingen. Waar dat toe lei den kan leert de jongste geschiedenis ons. Men moet deze volkstelling uitstellen tot de strafbepaling uit de Volkstellingswet is gelicht, zodat ieder alleen die inlichtingen geeft waartoe hij of zij vrijwillig bereid is. Wie onder dreigen met straf probeert ant woorden los te krijgen op persoonlijke en onbescheiden vragen, introduceert dicta toriale methoden in een democratisch land. H. M. LASSCHUIT-DE BOER, Heemstede Wanneer men de vragen 5a-d en vraag 6 van de rubriek „voor personen met be roep” beantwoordt, geeft men inlichtingen over derden Bedenkelijk is dat directies van ziekenhuizen, gevangenissen en inrich tingen voor geestelijk gestoorden de kaar ten moeten invullen voor hen die in hun verzekerd, op de tournee door Neder land. De openingen in andere steden wor den verricht door onder meer Elles Ber ger, Corrie van Gorp, Liesbeth List, Mies Bouwman, Gerard de Both, Tanja Trijbels, Liselore Gerritsen en Merel Laseur. Naast de toepassing van de hinderwet door de gemeente en naast de procedure met betrekking tot het afvalwater volgens de inmiddels in werking getreden wet ver ontreiniging oppervlaktewateren zal het zwaartepunt met betrekking tot de milieu hygiëne liggen op de toepassing van de wet inzake de luchtverontreiniging. De be voegdheid tot afgifte van een vergunning in het kader van deze wet ligt bij Gedepu teerde Staten van de provincie Zuid-Hol- land. De regering is bereid gedurende deze overleg- en studieperiode de relevante en voor openbaarmaking in aanmerking komende stukken aan de Kamer toe te zenden. Voorts is de regering bereid ter stond nadat zij tezamen met de conve- nantspartners een standpunt over de te stellen voorwaarden met betrekking tot de milieuhygiëne heeft bepaald, de Kamer daarover te informeren, aldus de brief van de minister van Economische Zaken aan de Tweede Kamer. Een druk op de knoppen en uw weet binnen de korst mogeiyke tjid hoe u er op uw voordeligst uit kunt zien. Dat is het principe van de „Three flowers be auty computer” die deze week in V D Amsterdam werd geïntroduceerd. In opdracht van „Three flowers”, dochter ondernemingen van een der grootste farmaceutische concerns „Warner Lam- ber International” werkten cosmetische adviseurs en elektronica-experts ruim een jaar aan een plan om alle indivi duele kenmerken die nodig zyn voor een persoonlek schoonheidsadvies in een computer te programmeren. ENSCHEDE De onlangs begonnen be sprekingen inzake de overneming van Rin co Camping-sport n.v. in Oldenzaal door een Zwitserse groep, gaan een beslissend stadium tegemoet. In de gisteren in Almelo gehouden vergadering van grote kredi- teuren is een kleine commissie benoemd van twee schuldeisers die onder leiding van de bewindvoerder in de surseance van betaling, mr. E. W. Domsdorf de bespre kingen met de Zwitserse groep, waarvan de naam nog niet kan worden bekendgemaakt, zal voortzetten. De vergadering van crediteuren staat po sitief ten opzichte van deze ontwikkeling, temeer omdat er meer en ook gekwalifi ceerd werk naar Oldenzaal zal worden ge bracht daardoor de seizoensgevoeligheid van Rinco kan worden teruggebracht. Naar aanleiding van de diverse publi- katies rond de arrestatie van twee mede werkers van het opvangcentrum voor druggebruikers in Haarlem ontvingen wij vele reacties, waaruit grote verontrusting sprak. Samenvattend komt de strekking van de brieven en telefoontjes hierop neer: Rond 5 december zijn in Kennemer- land (zowel in Haarlem als in Beverwijk) pilletjes in de handel gebracht, welke uiterst gevaarlijk bleken; diverse gebrui kers raakten voor enkele dagen bewuste loos. Volgens de dealers zou het hier gaan om normale doses LSD. de winst, die het concern dan zal maken. Hij gaf toe da* zijn werven op het ogen blik geen winst behalen. Verolme verklaarde voorts dat er geen sprake is van een verschil van mening tussen minister-president De Jong en hem over een al in een dagblad gepubliceerde passage uit zijn boek. De beleidscommissie van het Verolme- concern, waarin de ondernemingsraden van de Verolmebedrijven zijn vertegen woordigd. zal zich maandag aanstaande beraden over de brief die de scheepsbou wer heeft geschreven en waarin een over dracht van het grootste deel van zijn aan delen in het concern aan de werknemers in het vooruitzicht wordt gesteld, zo werd donderdagmiddag bekend. „Verolme-memoires” is bewerkt door de Rotterdamse journalist Leo Ott. ROTTERDAM. „We moeten er reke ning mee houden dat ik nog steeds de enige aandeelhouder ben in mijn concern. De huidige president-directeur van myn bedrjjf is te beschouwen als een soort zetbaas” aldus scheepsbouwer Cornells Verolme donderdagmiddag in Rotterdam tydens een byeenkomst by gelegenheid van de introductie van zyn boek „Verolme Memoires” Over zijn plannen om een belangrijk deel van het aandelenpakket in zijn con cern over te dragen aan werknemerscom- missies, zei de heer Verolme: „al vijftien jaar geleden heb ik gezegd dat mijn be drijf op den duur in handen van de werk nemers zou komen en dat zij de vruchten ervan zouden plukken”. Volgens de heer Verolme zullen de werknemers van zijn bedrijf binnen vijf jaar kunnen delen in Tussen de provincie Zuid-Holland, de gemeente Rotterdam, het openbaar lichaam Rijnmond, de minister van Verkeer en Waterstaat en de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid is over eenstemming bereikt over een ontwerp- convenant, waarin de voorwaarden op het punt van de milieuhygiëne tussen betrok kenen in gezamenlijk overleg zouden wor den vastgesteld. Convenantspartners hebben een commis sie ingesteld, die op 13 oktober 1970 rap port heeft uitgebracht over de beïnvloe ding van het milieu door het geprojec teerde bedrijf. Mede op basis van dit rap port zullen de convenantspartners met Hoogovens/Hoesch nader overleg plegen Met betrekking tot de uitgifte van het terrein ligt de beslissing geheel in handen van de gemeente Rotterdam. Zij zal moe ten besluiten het terrein van Hoogovens- Hoesch uit te geven. De prijs die voor de grond zal moeten worden betaald, zal uiteraard tussen het bedrijf en de gemeen te moeten worden overeengekomen. De regering bespreekt thans met de gemeen te Rotterdam, het openbaar lichaam Rijn mond en de provincie Zuid-Holland de verschillende aspecten van de problema tiek verbonden aan de vestiging van een Hoogovenbedrijf in hun onderlinge samen hang. Daartoe is een contactgroep tussen de betrokken bestuursorganen ingesteld. Blijkens een bericht in uw blad van 9 februari is het overlegorgaan van de drie vakcentrales van mening dat de onbillij ke verschillen in huurprijs tussen oude en nieuwe woningen moeten worden weg gewerkt. Zelf wonende in een ca. 80 jaar oud huis heb ik echter de ervaring opgedaan dat bedoeld onderscheid heus niet zo groot is als het wel lijkt. Want wanneer je zo een huis laat moderniseren huis kamer, keuken, aanleg douche-cel en wasbakken enz. enz. dan lopen de kosten ervan in de duizenden guldens. Bovendien zijn in een oud huis vloeren en trappen door slijtage oneffen gewor den waardoor vloerbedekking twee maal zo vlug versleten is als in een nieuwe woning. Door deze en nog vele andere noodzakelijke extra uitgaven is het be wonen van een oud huis niet zo voordelig als men wel veronderstelt A. W. M. WIERCX, Haarlem. PARIJS. De in de OPEC verenigde olielanden en de grote Westerse oliemaat schappijen zouden de „minimumvoor waarden” van de olielanden hebben aan vaard Volgens het bericht gaan de olie maatschappijen akkoord met een verho ging van de lijstprijs met 35 dollarcent per Barrel (158,8 liter). Bovendien zou men overeenstemming hebben bereikt over de mate waarmee de prijzen de ko mend vijf jaar ieder jaar zullen worden verhoogd. In ruil daarvoor zouden de olie maatschappijen de gevraagde garantie hebben gekregen dat de verbruikerslan- den ononderbroken van olie worden voor zien. DEN HAAG Minister Nelissen van Economische Zaken heeft de Tweede Kamer een brief gestuurd naar aanleiding van de motie, die de heer Nederhorst by de behandeling van de begroting voor 1971 van Econo mische Zaken inzake het staalproject van Hoogovens op de Maasvlakte heeft ingediend. In deze brief schrijft de minister, dat de regering met de ondertekenaars van de motie van mening is. dat het al of niet doorgaan van deze vestiging niet alleen van lokale en regionale betekenis is, maar dat dit vraagstuk ook vanuit een landelijk gezichtspunt moet worden be zien waarbij alle relevante vraagstukken in de beoordeling moeten worden betrokken. De regering heeft in dit verband duidelijk uitgesproken dat zij Het initiatief tot het oprichten van deze stichting is geboren uit de koppelbazen affaire vorig jaar, die de aanleiding vorm de tot de algemene havenstaking in Rot terdam. De stichting, die geen winst be oogt, heeft nadrukkelijk gesteld geen ar- beids- of uitleenbureau te zijn. Doel is de aangesloten bedrijven, waaronder de R.D.M. en Verolme, van bekwame krachten te voorzien in een tijd dat de produktie een piek beleeft. Rijnmetaal wordt als een officiële me- taalindustriële onderneming beschouwd en zal de metaal-cao toepassen op de werk nemers, die zij in dienst neemt. In overleg met de vakorganisaties zijn de arbeids voorwaarden in een regeling vastgelegd. Het inleenbedrag ligt tussen de twaalf en dertien gulden. De stichting zal er tevens voor zorgen dat werknemers van aangesloten bedrijven hun aantal kan in principe worden uit gebreid ovor korte perioden in andere ondernemingen te werk worden gesteld, als voor hen tijdelijk geen werk is in eigen onderneming. Het is de bedoeling dat grote aandacht wordt geschonken aan de vakbekwaamheid van de mensen, die minimaal 23 jaar moe ten zijn. Zij zullen zo nodig worden bij- en omgeschoold. Buitenlandse arbeidskrachten worden niet aangenomen. Voorzover er behoefte bestaat zal Rijn metaal zich tevens bezighouden met de te werkstelling van moeilijk plaatsbare of oudere werknemers, die ten gevolge van reorganisatie, opheffing of door andere oorzaken beschikbaar zijn gekomen. over de ter zake te stellen voorwaarden, zodanig dat een oplossing wordt bereikt die milieuhygiënisch verantwoord is. Daar bij zal tevens moeten blijken in hoeverre Hoogovens in staat en bereid is het pro ject aan de te stellen eisen aan te passen. De regering zal, vertegenwoordigd door de minister van Verkeer en Waterstaat en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid in de bepaling van be doelde voorwaarden deel hebben. In de planologische besluitvorming is er in de loop van de jaren steeds van uit gegaan dat de Maasvlakte bestemd zal worden voor onder andere industrie die belang heeft bij ligging aan diep vaar water. De gemeente Rotterdam, zo vervolgt mi nister Nelissen zijn brief, is voornemens, een bestemmingsplan vast te stellen over eenkomstig deze doelstelling bij het besluit tot aanleg van de Maasvlakte. Behoudens de bepalingen van de woningwet en van de wet op de ruimtelijke ordening, waar door een bijzondere procedure kan worden gevolgd, kunnen de nodige bouw- en aan- legvergunningen niet worden verleend zo lang het plan nog niet onherroepelijk is goedgekeurd. BARNEVELD Amaco te Utrecht gaat in Barneveld proefboringen naar aardgas verrichten. Seismografische onderzoekin gen hebben namelijk al aangetoond dat onder een natuurgebied van het landgoed van Schaffelaar Aardgas zit. Deze week heeft de gemeente Barneveld een vergun ning verstrekt voor de bouw van een boor- platform. Dat platform mag echter niet komen te staan op het landgoed, eigendom van het Gelders landschap, daar anders het landschappelijk schoon afbreuk gedaan zou worden. Enkele tientallen meters vanaf de plaats waar de aardgasbel zich moet be vinden zal nu diagonaal worden geboord, om op deze wijze iets over de omvang van de gasvoorraad aan de weet te komen. Naar aanleiding van dit levensgevaar lijk gegeven heeft de VPRO hiervoor na drukkelijk gewaarschuwd. Het gelukkige resultaat was dat deze partij van de m; kt verdween. Dit verhaal staat niet op zichzelf. Het grote verschil met bijvoorbeeld de Amsterdamse scène, waar hoegenaamd geen controle bestaat, is dat in Kennemer- land tot nu toe alle partijen werden ge controleerd waarvan de samenstelling twij felachtig leek. Hierdoor is veel narigheid voorkomen. Na de gebeurtenissen van de afgelopen dagen vragen wij ons af wie de verantwoording draagt voor het feit dat deze waarschuwing voortaan achterwege blijft. Het vermoeden bestaat dat de in de publikaties genoemde partij hasjiesj sterk was verontreinigd met STB, een uiterst gevaarlijk middel. Deze voorraad zal nu in Ie handel blijven, met alle gevolgen van dien. Voor wie zijn de consequen ties? ROTTERDAM Om de tekorten op de arbeidsmarkt in de metaalsector in Rotter dam op te vangen Is een dezer dagen de Stichting Rynmetaal opgericht. Er zal een arbeidsreserve worden gekweekt, die wordt Ingezet om tydeiyke pieken in de werkbezetting bij de 21 aangesloten be dreven. met een personeelsbestand van 15.000 man, op te vangen. Hiermee hoopt de stichting tevens het systeem van de koppelbazen zoveel mogeiyk de kop in te drukken. De tendens van het onderhavige justi tiële beleid is zó duidelijk een vernieuwde poging het totale druggebruik terug te schroeven naar de extreem criminele sfeer, dat weliswaar een schok door de .drugscène” gaat. Dit heeft echter nooit tot gevolg dat de vele tienduizenden ge bruikers door deze aanpak terugkomen van de ingeslagen weg. In het kader van dit relaas is het allerminst de bedoeling een -o ingewikkelde zaak „rond” te pra ten. Als de verantwoordelijke personen hierdoor aan het denken worden gezet, zijn wij voorlopig tevreden. Als decrimi nalisering vooruit zou kunnen lopen op een noodzakelijk gedeeltelijk legaliseren van de soft drugs, zijn de genomen maatregelen volslagen onbegrijpelijk WERKGROEP DRUGS-IJMOND. p.a. mevr. Van Reeuwijk, Kanaalstraat 188, IJmuiden. Telefoon 02550-13967. paspoort wordt het kleurenadvies vast gelegd. Op deze manier wordt aan het steeds groeiende gebrek aan tijd voor schoonheidsverzorging tegemoetgeko men. Drie speciaal opgeleide schoonheids specialistes begeleiden de kostbare computer, die voor 500.000 gulden is De reclame is ook niets te dol. Hoe 1 maak je nu op de meest originele ma nier reclame voor onze Hollandse kas- sla, moet de promotor van deze ver edelde groente gedacht hebben. Hij is i toen blijkbaar op het lumineuze en originele idee gekomen twaalf meisjes, meiskes zouden we bijna zeggen als we op de pittoreske (zo heet dat dan) foto kijken, 12 Hollandse jonge vrouwen dus, in Volendammer kostuumpjes te steken en ze een goodwilltocht door Engeland te laten maken. Waar ze na- 1 tuurlijk op dit fleurige kijkspel stonden I te wachten, met het water in de mond vanwege de kropsla. En een succes, in die vier weken, niet te geloven. Onze meisjes kwamen in 22 steden, deelden 1,2 miljoen receptenfolders uit, bezochten groentewinkels, toerden rond op hun minifietsen, begroetten autori- teiten, gaven interviews, kortom sloe- I gen een slaatje uit de sla. Zij mogen 1 terugzien op 18 ontvangsten door bur- gemeesters, zeven tv-interviews, 24 ra- diouitzendingen en publikaties in meer I dan 50 dagbladen. En nou maar afwachten op die En- I gelse meiskes, met hun fish and chips. Gepresenteerd in de pakjes van de National Guard. In deze rubriek worden brieven opgeno men. die met uitdrukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toege zonden: voorwaarden tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd KLEINE PIANO’S (ook voor huur). De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem nf initialen). De brief moe" gesteld zijn in behoor lijk Nederlands en in begrijpelijke, be knopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13