Kandidaat-coach KNSB Klaas Visser: Pfrommer: „Russen lopen tien jaar achter” COACH COEDRIATSJEV, DE MAN DIE TERUGKWAM Sonnema NIET PERMITTEREN” „NOG ZO’N KLAP KUNNEN WE ONS Sonnema Eerenburg Vier Nederlandse trainers in halve finale At je, Stien en Trijnie naar Inzell Gotenburg Okker naar VRIJDAG 12 FEBRUARI 1971 Begeleiding Geen geintje Fiasco Controversiële figuur Heya hardrijders, heya HollandMaar laten we ook‘n beetje aan onszelf denken. Heya publiek. Een prachtige uitspraak, een vol- bloed-snob waardig als niet het dorp je IJlst zo klein zou zijn. De plaatse lijke postbode kent bijna iedereen. De uitbouw van de hobby van Klaas Visser heeft in het verleden hinder ondervonden van soortgelijke misver standen. Nog draagt hij tot zijn af schuw („Ik baal er verschrikkelijk vanhet imago een keiharde, niets en niemand ontziende trainer te zijn. Een man, waarbij meisjes zich letterlijk kapot trainen Training eenzijdig Het Dockumer opwarmertje: zakflakon (0.21.)f2.45,1/2literf5.95, Viliterf 11.45. Mi t ADVERTENTIE I Koek en zopie. I JOHN DRIESKENS VISSER Eindklassement 500 m 1.500 m 10.000 m 5.000 m Naam Land Punten Tyd Tijd Plaats Tjjd Tijd Plaats Plaats Plaats Plaats Punten Ard Schenk (Nederland) Kees Verkerk (Nederland) Goeran Claeson (Zweden) Jan Bols (Nederland) Magne Thomassen (Noorw.) Dag Fornaess (Noorwegen) Sten Stensen (Noorwegen) Gerd Zimmerman (W.-Dld.) Oerjan Sandler (Zweden) Eddy Verheyen (Nederland) Roar Groenvold (Noorwegen) Peter Nottet (Nederland) Kimmo Koskinen (Finland) Valeri Troitskü (Rusland) Aleksander Chekulaev (Rust) Raimo Hietala (Finland) Goeran Johansson (Zweden) 41,0 2.06,7 41,2 2.04,2 40,5 2.01,4 39.6 2.04,3 40,1 2.02,2 39,8 2.02,5 7.44,3 16.172 7213 15.32,1 7.25,3 15.48,1 7.25,5 15.24,8 722,5 15.20,6 721,9 15.13,4 38,9 1.58,7 GOTENBURG Bij het wereldkam pioenschap in Gotenburg zullen dit weekeinde vier Nederlandse trainers in actie komen. Leen Pfrommer als coach van de nationale kernploeg, Peter Schot- ting als trainer van de Oostenrykers, Jeen van der Berg coacht de Franse en Engel se eenlingen David Hampton en Richard Tourne, die zich beiden in Heerenveen hebben voorbereid en Henk van Dijk ten slotte is als assistent van Herbert Hoefl betrokken bjj de begeleiding van de West- duitsers. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN De uitsmijter was geweldig. Na het interview, dat werd afgewikkeld in een kleedkamer van de Eindhovense ijsbaan, antwoordde de man, die algemeen als de opvolger van de dames-schaatscoach Kees Broekman wordt genoemd, op de vraag naar welk adres de krant moest worden gestuurd: „Klaas Visser IJlst is voldoende. wie men vijf jaar geleden alle geloof had verloren, mocht terugkeren. Coedriatsjev is een markante verschij ning op de internationale ijsbanen. In te genstelling tot de meeste andere Russische sportleiders die nimmer uit de plooi ko men, is hij altijd één en al vriendelijkheid. De lange, dunne Coedriatsjev torent door gaans hoog boven zijn metgezellen uit, maar men ziet hem zelden op schaatsen. Op kalme wijze, zonder een greintje emotie te vertonen, geeft hij altijd vanaf de kant zijn aanwijzingen, in tegenstel- lang achter één van hun pupillen aan rij- landse oefenmeesters, die soms ronden lang achter één vanh un pupillen aan rij den om hun stijl te corrigeren. Pers, records 500—5.000 1.500—10.000 van 1966 werd tot veler verbazing Stenin als chef-trainer benoemd, terwijl Coedria tsjev, die vijftien jaar lang Russische schaatsers de weg naar het erepodium had gewezen, op een zijspoor werd geran geerd. weken. Bij de kernploeg ik kan de neisjes met name noemen is dat wél gebeurd. Bij mij gaan de dames twee weken met vakantie en dan nog zo dat zij maar één zondag missen en dat zij tij dens de vakantie hun programma bijhou den. Stilstaan is er niet bij. Ik vraag niet te veel. Dat is medisch bewezen. Ik kan nog meer vragen. In de toekomst gebeurt dat misschien nog wel. Het damesschaat- sen staat immers in zijn kinderschoenen.” Hij vertelt dan over de conditietrainer Ben Holleboom, die hem eens ongerust vroeg of hij zijn meisjes niet te veel af matte. Hij tipt vervolgens een uitspraak van Broekman aan, die dit jaar de kern ploeg steviger zou hebben aangepakt. Hij noemt Henk Gemser, een conditie trainer met wie hij in de toekomst nog hechter wil samenwerken om hiaten in zijn training op te vullen. Het bewind van Stenin is op een fiasco uitgelopen. Toen hij het eenmaal voor het zeggen had, gleed de Russische schaatssport razendsnel de afgrond in. Een pijnlijke gewaarwording voor Stenin, die zelfs bij Leen Pfrommer te rade ging om nieuwe ideeën op te doen. Stenin heeft van zijn bezoek aan Ne derland in 1968, toen hij enkele trainingen van Leen Pfrommers kernploeg op de film vastlegde, geen profijt getrokken. Pfrom mer heeft dat bij zijn bezoek aan Rusland zelf kunnen constateren en ook de zeer matige prestaties op het ijs toonden dit reeds aan. Het lot dat alle falende Russische trai ners is beschoren ontging Boris Stenin niet. Aan het begin van dit seizoen werd hij aan de kant gezet en Coedriatsjev, in 42,39 736,7 2.09,4 15.54,6 (Van onze sportredactie) GOTENBURG Nadat Leen Pfrom mer in september van het vorig jaar sa men met dokter Kees Lap een Russisch trainingskamp had bezocht, was na dis cussies met diverse toptrainers z(jn con clusie: „De Russische schaatssport loopt tien jaar bjj ons achter”. Het niets aan duidelijkheid te wensen overlatend oordeel ging zelf nog verder. „Het belangrijkste wat wjj van deze reis naar Rusland heb ben overgehouden is, dat we hebben ge zien hoe we het niet moeten doen”. Toch blijft Visser een controversiële fi guur in de KNSB. De oorzaak moet al lereerst worden gezocht in zijn karakter. Hij neemt geen blad voor de mond. In het verleden niet toen een conflict met Broekman tot op de Nederlandse kam pioenschappen werd uitgevochten met een voor de bondsoefenmeester onthutsend re sultaat (zo reed Vissers grote troef Atje zich in de kernploeg) en nu niet. Hij is weliswaar in dienst van de bond (hij krijgt voor zijn inspanningen als jeugd trainer een vergoeding), maar hij voelt zich terecht volkomen onafhankelijk. Dat komt tot uitdrukking in zijn antwoorden. Hij zegt de dingen om met Paul van Vliets creatie Bram te spreken: recht voor zijn raap. Zijn ongenoegen over de slechte pres taties van de kernploeg in Leningrad en Helsinki gooit hij er zonder remmingen uit. Hij is teleurgesteld over de begelei ding van zijn beschermelingen. Hij tekent aan dat ook de bond verontrust is. Hij trekt die conclusie uit allerlei krantebe- richten. „De bond is terecht bang geworden. De Russinnen bijvoorbeeld schieten vooruit, terwijl wij geen streep naar voren zijn gekomen. Als dat volgend jaar weer het geval is kan het een grote klap beteke nen Onder Zwanenburg (de voorma lige vaderlijke bondscoach „Ome Piet”, die door een affaire met Carry Geyssen afscheid moest nemen) en Holleboom gingen de meisjes nog vooruit. In hun tijd werkten die twee voortreffelijk. Die conclusie kan nu rustig getrokken wor den. De kandidaat-bondscoach (als hij naar zijn aspiraties wordt gevraagd houdt hij begrijpelijk de boot af) heeft duidelijk omschreven ideeën over training en bege leiding. Geen revolutionaire plannen. Ze zijn voor de hand liggend. Visser werkt namelijk op een bijna identieke wijze als de coach van de herenploeg Leen Pfrom mer. „Ik pas het programma natuurlijk aan bij de dames. Aan hun mogelijkheden. Het prestatieniveau ligt nu eenmaal lager. Ik ga er van uit dat de meisjes willen zij goede prestaties leveren veel trai- ningsarbeid moeten verzetten. Er moet bij mij en daar komt misschien die legende vandaan niet gelanterfant worden. Vier a vijf keer in de week moet er worden getraind. Bij mij zijn er geen •uperlange vakanties bij van vier vijf Coedriatsjev lijkt verbaasd te zijn over de opvattingen van Leen Pfrommer over de situatie in Rusland, maar wellicht be leefdheidshalve, wil hij de Nederlandse schaatscoach niet tegenspreken. „Heeft Pfrommer dat werkelijk gezegd? Dat is dan helemaal voor zijn rekening”, was de hoffelijke reactie van Coedriatsjev. „De begeleiding bij de dames is erg belangrijk, omdat hun prestatieniveau nog betrekkelijk laag ligt. Naar een Kees Verkerk hoef je maar één keer te schreeu wen, dat hij zijn schouder omhoog moet doen. Dan doet hij ’t. Zo’n jongen wéét dat hij minder hard gaat als die schouder zakt en hij let er dan ook op. Maar bij een B-rijder is er al een verschil merk baar. Hem zal je er evenals de dames mee moeten blijven confronteren. Blijven schreeuwen. Het is misschien vervelend, maar het moét gebeuren. De techniek bij de dames is nu eenmaal een zwak punt. Ik vind het zonde als de coach door zo’n verzuim meisjes punten laat verspelen”. Noot voor KNSB-officials: Klaas Visser wil wel bondscoach worden maar er moet een behoorlijke vergoeding tegenover staan. 39,78 7.22,6 2.03,2 15.23,8 „Maar waarom zouden onze trainings- opvattingen dan niet goed zijn? De dames krijgen dezelfde voorbereiding en zij le veren toch immers goede prestaties. Nee, we moeten de terugval van de Russische heren zoeken bij het ontbreken aan talent. Een andere verklaring heb ik er niet voor. Bovendien worden we gehandicapt door de uitgestrektheid van ons land, waardoor het selectiesysteem erg wordt bemoeilijkt”. Opvattingen, die nogal aanvechtbaar zijn, omdat om met het laatste te begin nen in veel andere takken van sport wel een goede selectie mogelijk schijnt. En ook de trainingsmethodes blijken, behalve bij Pfrommer, ook bij de schaatsers zelf geen goedkeuring te kunnen wegdragen. Normaal is het volstrekt ondenkbaar dat een Russische topsporter in het open baar kritiek heeft op de gang van zaken, maar Alexander Tsjekoeljajev draait er niet om heen als zijn mening wordt ge vraagd. „De training is erg eenzijdig. Zo mers wordt er voornamelijk aan gewicht- training gedaan en als je in één maand een bepaalde hoeveelheid gewichten hebt afgewerkt, vindt men dat al voldoende. Ik heb dit jaar bewust voor een eigen metho de gekozen, die gevarieerder is. Waar schijnlijk zijn daardoor mijn prestaties vooruitgegaan”, aldus Tsjekoeljajev, die er voorts nog aan toevoegt: „Coedriatsjev is wel een aardige man, maar hij is niet hard genoeg voor de schaatsers”. De opvattingen van Tsjekoeljajev wor den weerspiegeld in zijn manier van rij den. Door zijn op keiharde conditietrai ning gebaseerde voorbereiding is hij een „krachtlijder”. Zijn ongecoördineerde be wegingen op de ijsbaan zijn voor vakmen sen, die technisch begaafde schaatsers prefereren, haast niet om aan te zien. Door zijn brute lichaamskracht slaagde Tsjekoeljajev er in Heerenveen in na twee afstanden het spoor van zijn favorieten te volgen, maar een val op de 1500 meter schakelde hem uit. Hij kwam daardoor op de zestiende plaats terecht in het klassement, twee plaatsen na Valery Troitski. Op Troitski hadden de Russen voornamelijk hun hoop gevestigd, maar omdat hij niet aan de ver wachtingen voldeed, is hij voor de we reldkampioenschappen vervangen door Vladislav Matvejev, die overigens bij de vijflandenwedstrijd in Oslo ook nauwe lijks resultaten afleverde die tot de ver beelding spraken. 40,63 7.35,5 2.062 15.54,6 LEEUWARDEN. Atje Keulen-Deel- stra, Stien Kalser en Trjjnie Rep zullen Nederland vertegenwoordigen op de ISU- sprintkampioenschappen voor dames, die zaterdag 20 en zondag 21 februari in In zeil worden gehouden. Tijdens vanmorgen in Eindhoven gehouden selectiewedstrij den won Atje Keulen-Deelstra de 500 me ter in 46.4 sec. en Stien Kaiser de 1.000 meter in 1.33.4. In het eindklassement be zette Atje Keulen-Deelstra de eerste plaats met 93.500 punten, gevolgd door Kalser en Rep met respectievelijk 93.700 en 94.150 punten. De Nederlandse dames vertrekken maandag of dinsdag naar Inzell. „Het is geen geintje. Toen ik trainer werd van de jeugdploeg kreeg ik meisjes bij me, die voor mij waren gewaar schuwd door hun eigen oefenmeesters. Je zou zo zeggen, dat zulke mensen toch be ter zouden moeten weten. Zo erg „baalde” Visser van dat keihar de etiket, dat hij met zich meesleepte, dat hij dit jaar zijn meisjes opzettelijk zachter aanpakte. Bij zijn trainingen on dervond hij namelijk hinder van die mare. „De meisjes gaan tegen je opkijken. Ze komen de eerste keren met lood in de schoenen naar je toe. Pas na een paar weken begrijpen ze hoe erg hun raadgevers hebl>en overdreven.” Dat de verhalen die met betrekking tot de ravenzwarte Fries Visser (middenstan der, eigenaar van twee sportzaken), in het zo enge schaatswereld je de ronde doen, volkomen worden overtrokken, is gemakkelijk te bewijzen. Bijvoorbeeld door het schaatsploegje ten tonele te voe ren, waarmee Klaas Visser zes jaar gele den startte. Van de twaalf meisjes nemen er nog altijd acht deel aan zijn training. De prestaties van de sohaatstertjes zijn elk jaar ten minste met tien punten voor uit gegaan. Bovendien kan worden gewe zen op de hechte band, die Visser onder houdt met ex-pupillen. Zoals met de voor malige wereldkampioene, de tweeënder tig) arige Atje Keulen-Deelstra, met Akke Falkena en met de revelatie van dit voor de Nederlandse dames zo teleurstellende staatsseizoen Trijnie Rep. Atje wilde zelfs in het najaar van 1970 haar vakantie in Inzell doorbrengen om daar door Klaas Visser technisch te wor den bijgeschaafd. Trijnie Rep reed giste ren vóór Klaas Visser de selectiewedstrij den voor Inzell. Ze bekende hem ’s mor gens helemaal vast te zitten. „Het gaat niet”, zei ze. „Dan”, was Vissers antwoord „doe je het dit keer maar is voor mij. Het gevolg: Trijnie gaat met Stien Kaiser en Atje Keulen naar Inzell, waar volgen de week de wereldsprintkampioenschap- pen worden gehouden. PHILADELPHIA Tom Okker heeft de halve finales bereikt van het interna tionale tennistoernooi op overdekte banen te Philadelphia. In de kwart eindstrijden versloeg de sterk spelende Nederlander de nieuwe Amerikaanse professional Bob Lutz met 63 62. Een regelrechte aanval dus op de Rus sische sèhaatstrainers, maar de bewerin gen van Pfrommer lijken geheel terecht. De oorzaak van de enorme terugval van de Russische schaatssport na een bloei periode in de jaren van 1953 tot 1967, toen Kaplan en Matoesevitsj nog een be langrijke rol vervulden, moet inderdaad gezocht worden bij het ontbreken van des kundige trainers en een sterk verouderde trainingsaanpak. Hierbij is vooral de naam van oud- wereldkampioen Boris Stenin in het ge ding. Na de wereldkampioenschappen 40,8 7.18,6 2.03,6 1525,3 40,9 721,6 2.04,1 15.23,3 40,6 7.22,1 2.04,9 15.39,4 39,9 7.13,2 138,9 15.03,6 39,9 7.17,0 2.00,1 1522,5 40,— 7.14,7 2.02,0 15.11,1 722,3 15.23,3 38,9 7.49,2 2.03,8 16.00,6

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 23