Minister Beernink Nederlandse schat in Australië ontdekt WERK MEE AAN VOLKSTELLING wil huurverhoging voor burgemeesters Ballon vol uitlaatgas Verkoop Tas Haaksbergen T abaksgebruik is mislukt gegevens tot melding fusies Protest tegen inval in Laos FORD-VERKOOPCENTRUM toegenomen „Statistische onmisbaar” SER wil plicht over boord Wetenschappelijke organisaties: chemische industrie Slachtoffers van V erkiezingsborden op bruggen afschaffen bevolking van Voorne DSM heeft hoogste ziekteverzuim in Huisvuil schippers straks niet meer scheepsbrand nu geïdentificeerd Haarlems Dagblad Regeling door volgend kabinet Man omgekomen bij explosie Jeugdspaarwet gewijzigd Gefluit hindert VOORJAARS- PR IJS V R A AG t Tw illll VRIJDAG 12 FEBRUARI 1971 2 Beverwijkse Courant i I i Bejaarde gestikt C HU-raadslid Amsterdam: Lidmaatschap Koninklijk Huis MEDEDELING AAN ONZE ADVERTEERDERS s Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30-18.00 Hoogste Israëlische onderscheiding voor Nederlands echtpaar EXAMENS DONDERDAG 25 FEBRUARI DONDERDAG 4 MAART KAMERLEDEN: AMSTERDAM De besturen van negen wetenschappelijke organisa ties hebben donderdag in een ver klaring hun verontrusting uitgespro ken over de bezwaren die tegen de volkstelling zijn geuit. Zij achten de statistische gegevens die de volkstel ling verschaft onmisbaar voor weten schappelijk onderzoek, planning en beleid ten dienste van maatschappe lijke organisaties en overheid. De be sturen zijn ervan overtuigd dat er voldoende waarborgen tegen mis bruik bestaan. Zij doen een beroep op iedereen aan de telling mee te wer ken. Nederlands grootste rekencentrum komt in Amsterdam Vertragingen bij spoorwegen J i ADVERTENTIE Bij de opening gisteren van de 64ste RAI-autotentoonstelling in Amster dam hebben jongeren geprotesteerd tegen vuile uitlaatgassen van auto’s. Een grote luchtballon hadden zij ge vuld met uitlaatgassen. Het zijn: P. J. Longte, gehuwd, 23 jaar; C. H. Uljee, gehuwd, 31 jaar; P. van Leeu wen, gehuwd, 50 jaar; J. Striet, gehuwd, 42 jaar, allen uit Den Helder; N. J. A. Slag, ongehuwd, 26 jaar, uit Glanerbrug; H. J. Mogenzomp, gehuwd, 49 jaar; R. van Toor, ongehuwd, 23 jaar, beiden uit Hengelo; C. Spaans, gehuwd, 39 jaar, uit Wieringer- werf. DEN HAAG Donderdagmiddag z(jn de acht als aanvankelijk vermist opgegeven slachtoffers van de brand aan boord van de „Mr. Jan Elshout” geborgen en geïdentifi ceerd. Het nieuwe centrale rekencentrum zal worden opgericht door drie participanten, namelijk de Stichting Mathematisch Cen trum, de gemeentelijke en de Vrije Univer- siteit van Amsterdam. In het rekencentrum zullen deze drie participanten nauw kun nen samenwerken op het gebied van de automatisering. Het centrum zal vooral voor wetenschappelijke doeleinden worden gebruikt. Hoe hoog de kosten zullen zijn wilde prof. Van Wijngaarden nog niet meedelen. Hij onthulde dit plan tijdens de viering van het 25-jarig bestaan van het Mathe matisch Centrum. Naar de mening van de regering kan met het nemen van beslissingen beter worden gewacht tot na de totstandkoming van deze Grondwetswijziging, hetgeen inhoudt dat de definitieve regeling wordt overgelaten aan het volgend kabinet. Parlement en kabinet zullen dan het probleem moeten uitwerken in de volgende kabinetsperiode. Dan ook zal een twee derde meerderheid van de Kamer nodig zijn voor de wijziging van de Grondwet die thans wordt voorgesteld. De behandeling van het wetsontwerp zal volgende week worden voortgezet. (Van onze correspondent) ENSCHEDE. De pogingen tot ver koop met lusten en lasten van TAS-Jor- daan nv in Haaksbergen aan een koper, die het bedrijf zou willen laten door draaien, zijn mislukt, zo vernemen wij van de drie vakcentrales, die zoals be kend hiertoe een poging hebben gedaan om de werkgelegenheid bij dit bedrijf te verzekeren. i ve xi I 5 1 1 1 I I I c 5 I 1 C I X 4 1 1 I 1 1 I 1 I OPRECHTE HAARLEMSCHECOURANT Umuider Courant Ook dit jaar brengen wij onze bekende DEN HAAG De fracties van de V.V.D. en van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer zjjn voor bet toekennen van het lidmaat schap van het Koninklijk Huis aan respec tievelijk „beperkte” en „zeer beperkte” kring. Dit bleek gistermiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van een voorstel van het kabinet om in de Grondwet vast te leggen, dat de gewone wet regelt die lid van het Koninklijk Huis is. TERNEUZEN. In zijn woning in Ter- neuzea is donderdag de 86-jarige heer J. Hameling dood aangetroffen op een ten dele vei koold bed. De brandweer van Terneuzen neemt aan dat hij is gestikt door de dichte rook. Vermoed wordt dat de bejaarde in bed heeft liggen roken en in slaap is gevallen waardoor zijn sigaret het bed in brand heeft gestoken. DEN HAAG. De Nederlanders heb ben vorig jaar weer meer gerookt dan in 1969, toen een vrij forse daling van het tabaksaanbod op de Nederlandse markt optrad. Gerekend naar de produktie vol gens afgeleverde banderollen, kwamen op de Nederlandse markt 1058 miljoen sigaren die per 1000 stuks 3 of meer kilo wegen. In 1969 was dit 955 miljoen stuks en in 1968 kwamen 1096 miljoen sigaren van deze categorie op de markt. Het aan tal overige sigaren, voornamelijk „ciga rillos” was vorig jaar 354 miljoen (1969: 342 miljoen en 1968: 403 miljoen), aldus cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. AMSTERDAM Het ziet er naar uit. dat in Amsterdam over drie jaar Neder lands grootste rekencentrum zal worden geopend. Dit heeft prof. dr. ir. A. van Wijngaarden, directeur van de Stichting Mathematisch Centrum, donderdag in Am sterdam verklaard. Plannen voor dit pro ject, waarin een computer van 's werelds grootste kaliber wordt geplaatst, zijn in een vergevorderd stadium. UTRECHT Het beveiligingssysteem van het station Alphen aan de Rijn is don derdagmiddag tussen drie uur en kwart voor vier gestoord geweest door het uit vallen van de stroomvoorziening. Tenge volge hiervan moesten acht treinen op de baanvakken Utrecht-Leiden en Gouda-Al- phen aan de Rijn uitvallen. Enkele andere treinen kregen vertragingen van maximaal 30 minuten. PERTH (Reuter) Twee mannen uit Perth, die donderdag uit het afgelegen noor den van West-Australië naar deze stad zjjn teruggekeerd, hebben verklaard te weten waar in dit gebied diamanten verborgen worden gehouden die miljoenen guldens waard zijn. De diamanten maakten deel uit van een zending ter waarde van ruim 2,4 miljoen gulden die in de laatste wereldoorlog met een Nederlandse DC-3 naar Australië werd gevlogen. Het toestel werd neergeschoten door Japanse jagers en stortte neer in de Baai van Carnot op 40 mijl ten noorden van Broome. Tot nu toe heeft men maar ruim 160.000 gulden aan diamanten teruggevonden. De twee mannen uit Perth de 29-jarige Johan Wright en de 21-jarige Ronald Simmons zeiden dat de rest door inboorlingen verborgen is en verborgen zal blijven tot is komen vast te staan wie de wettige eigenaar is. „Wij hebben de Nederlandse consul verzocht uit te zoeken of de oorspronkelijke eigenaar nog leeft en opgespoord kan worden”, aldus Wright. „Wij rekenen dan op een percentage als beloning voor de ontdekking”. percent van hun inkomen betalen aan huur, betalen de werkelijke huurwaar de, die door de huuradviescommissie is geschat. De minister vreest dat als het percentage nog hoger wordt dat dan van de 180 burgemeesters, die wel het maximum betalen, nog een aantal zal afvallen omdat zij eveneens min der huur zouden moeten betalen. De huuradviescommissie houdt rekening met het woongenot van de ambtswo ning, in vergelijking met de huur van overeenkomstige woningen ter plaatse of in de regio. De huur van de burge meesters die wel twaalf percent beta len, stijgt met elke salarisverhoging, van de anderen gaat de huur gelijk op met de huurverhogingen. (Van onze par lemen tsredactie) DEN HAAG. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken is van plan een onderzoek in te laten stellen naar de mogelijkheid de huren van burge- meesterswoningen meer aan te passen aan de exploitatielasten van de ambts woningen. Tot nu toe mag van het burgemeesterssalaris maximaal twaalf percent worden ingehouden als vergoe ding van het woongenot, maar slechts ongeveer een derde deel van hen, 180 burgemeesters, betalen dit maximum. NIJKERK. Israel heeft gisteren het echtpaar Torsius uit Ng kerk onderschei den met de hoogste Israëlische onderschei ding, de Yad Ashem-medaille wegens het feit dat het in de Tweede Wereldoorlog het echtpaar Schelvis, dat nu in Hilver sum woont, met twee dochters veertig maanden ondergedoken heeft gehouden ter bescherming tegen de Duitse bezetters. De Yad Ashnem-onderscheiding wordt slechts in zeer bijzondere gevallen uit gereikt. De heer Torsius is nu 80 jaar, zijn vrouw 78. De onderscheiding werd uitge reikt in het raadhuis van Nijkerk door de Israëlische ambassaderaad Yehoshua Tri- gor. De directie maakt zich daar zorgen over, omdat deze ontwikkeling, zoals de voorlichtingsdienst het uitdrukt, ten kos te van de onderneming en de werkne mers gaat. Sinds 1965 is het ziektever zuim bij de chemische bedrijven DSM met 4 percent toegenomen. Een stijging met 1 percent betekent een schadepost van 2,5 miljoen per jaar. De directie heeft het, gezien deze zorgwekkende cijfers, nuttig geoordeeld het hele personeel thans in te schakelen bij de bestrijding van het ziekteverzuim. Iedereen kan sugges ties voor verbetering doen, die stuk voor stuk op hun effect zullen worden beoor deeld. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Rijkswaterstaat is be zig met het uitdokteren van een rege ling, die moet voorkomen dat kanalen en andere binnenwateren vervuild worden door huisvuil van binnenschepen. Tot nu toe gooiden schippers hun huisvuil over boord. Om de hierdoor veroorzaakte vervui ling van het water tegen te gaan wil Rijkswaterstaat het huisvuil van de bin nenschepen voortaan bij een aantal slui zen gaan inzamelen. Drs. Franssen (P.v.d.A.), die voor stelde om onbillijkheden zo veel mo gelijk te vermijden en daarom de huurlasten per gemeenteklasse te bin den aan een maximum, kreeg van mr. Beernink de toezegging dat hij ook dat „gaarne zal overwegen”. De resultaten van het onderzoek, waarbij verschil lende departementen zijn betrokken, zal over ongeveer een half jaar aan de Kamer worden meegedeeld. AMSTERDAM (V.U.). Geslaagd voor kandidaatsexamen geneeskunde W. Ie Grand, Hillegom; mej. M. J. de Groot, Haarlem; J. J. Min, Driehuis; mej. T. F. Tervoort, Beverwijk; H. J. Rol, Haarlem; B. G. Terra, Haarlem. Geneeskunde doc toraal II: B. A. C. Dijkmans, Haarlem; J. Ferwerda, Haarlem. AMSTERDAM Geslaagd voor het kan didaatsexamen geschiedenis C. H. Wiedijk, Haarlem. De bewindsman deelde dit gisteren in de Tweede Kamer mee in antwoord op vragen van het Kamerlid Aarden (P.P.R.), die zich afvroeg of de aftrek- regeling voor het bewonen van een ambtswoning niet herzien zou moeten worden omdat de exploitatiekosten van burgemeesterswoningen in de meeste gevallen de huren verre over treffen. Toch is de minister er niet zo van overtuigd dat uit het onderzoek zal blijken dat er voor velen een aanpas sing noodzakelijk zal zijn. De burge meesters namelijk die nog niet twaalf AMSTERDAM. De 44-jarige G. Ver- laan is donderdag in Amsterdam-Noord op slag gedood bjj een explosie van een ketel in de chemische fabriek De Valk. Het ongeluk gebeurde toen de man een olieketel op lekkage controleerde en daar- bj] op een deksel was gaan staan. Door nog onbekende oorzaak vloog de deksel met enorme kracht omhoog, door boorde het ijzeren dak en kwam op een nabijgelegen pand neer. In de geëxplo deerde ketel bevond zich kokende olie. DEN HAAG. De Volgens de heer Steenbergen overweegt een aantal politieke partijen geen gebruik meer te maken van de mogelijkheid bruggenborden te plaatsen. Redenen zijn de vrij hoge kosten hiervan, vooral om dat door de toenemende vernielingen steeds nieuwe borden moeten worden aangeschaft en omdat het aanzicht van de stad door deze geheel of gedeeltelijk vernielde borden niet bepaald wordt ver fraaid Deze partijen gaan toch vaak weer tot plaatsing over wanneer een of enkele andere partijen dit standpunt niet delen. Om op vrijwillige basis tot ophef fing van plaatsing te komen acht het raadslid niet of nauwelijks mogelijk. Bijna 18,7 miliard sigaretten zijn op de markt gebracht tegen 16,3 miljard in 1969 en bijna 18.5 miljard in 1968. Per hoofd van de bevolking waren be schikbaar 81 gewone sigaren en 27 cigaril los en dergelijke (1969: 74 er. 27). Gere kend naar de hoeveelheid die op de markt is gekomen konden per hoofd van de be volking 1433 sigaretten gerookt worden (1263) en 0,91 kilo kerftabak (0,91). (Van onze redactie economie) HEERLEN. Bij de chemische bedrij ven van de staatsmijnen blijkt het ziekte verzuim 3 percent hoger te liggen dan bij andere chemische bedrijven in Neder land. Tweede Kamer heeft gisteren een nieuwe Jeugdspaar wet goedgekeurd. De wijzigingen betref fen ondermeer een verruiming van de mogelijkheid tot toekenning van een premie in geval van huwelijk en de be- ■e’ nine van het premietegoed. Twee amendementen op de nieuwe re geling, ingediend door de P.v.d.A.-afge- vaardigde dr. Dolman, werden verwor pen. Deze amendementen betroffen de invoering van een inkomensgrens voor deelneming aan een jeugdspaarover- eenkomst en een verruiming van de spaarvormen, onder meer door aankoop van effecten. DEN HAAG. In het afgelopen week einde heeft een dag en nacht voortdu rende snerpende fluittoon de bevolking van een deel van het Zuidhollandse ei land Voorne gehinderd. Bovendien, al dus de Tweede-Kamerleden mej. Ba- rendregt en Laban (beiden P.v.d.A.), komt het regelmatig voor, dat er In Maassluis-West en het deel van Voorne aanzienlijke geluidshinder optreedt. De Kamerleden hebben hierover don derdag vragen gesteld aan staatssecre taris Kruisinga van Volksgezondheid. Zij willen weten, of de hinder vooral veroorzaakt wordt door de bedrijven Esso/chemia, Konam-chemie en Gulf in Europoort en of de snerpende fluit toon afkomstig was van de aethyleenfa- briek van Gulf, waar proefdraaien plaats vindt. De bevolking dient, volgens de Ka merleden, betrokken te worden bij de bepaling van het tijdstip, waarop even tuele onvermijdelijke versterkte ge luidshinder, bijvoorbeeld door het proef draaien van machines, plaats vindt. Een aantal bekende Nederlanders heeft donderdag een stille demon stratie gehouden tegen de inval in Laos. Onder hen waren onder meer Harry Mulisch en Jan Hein Donner. Op de foto de schrijver Jan Wolkers. De betoging werd gehouden voor het Amerikaanse consulaat op het Mu seumplein in Amsterdam. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de motie van D’66 om de volkstelling uit te stellen, bij zitten en opstaan verwor pen. Voor stemden de P v.d.A., de P.S.P., de C.P.N., de groep-Aarden en de groep-Harmsen. Van de P.v.d.A. vond alleen drs. Nederhorst dat de rege ring alle waarborgen heeft geschapen om de volkstelling te kunnen houden. En wel op Wij verwachten een grote toeloop. Daarom is het noodzakelijk dat uw opdrachten uiterlijk op 23 februari, resp. 2 maart in ons bezit zijn. Inlichtingen Haarlems Dagblad, 0 23 - 31 90 53; Umuider Courant, Beverwijkse Cour. 0 2550-15437-16450 Advertentie- Exploitatie. Gisteren is voor dit doel vier uur in Amsterdam geconfereerd tussen de bon den enerzijds en vertegenwoordigers van de nv TAS-België en nv TAS-Jordaan anderzijds. De directie van TAS-Jordaan heeft het negatieve resultaat van deze besprekingen bekendgemaakt aan het personeel. AMSTERDAM. Het C.H.U.-gemeen- teraadslid E. Steenbergen heeft B. en W. van Amsterdam gevraagd de mogelijk heid tot het plaatsen van zogenoemde bruggenborden met verkiezingsreclame in te trekken. Daarvoor in de plaats wil hij op een aantal drukke punten in de stad grote borden waarop elke partij een verkiezingsaffiche zou mogen plakken, zo als bij verschillende gemeenten elders in het land ook gebeurt. Om het „wilde plakken” te beteugelen verzoekt het raadslid B. en W. een aantal gemeente lijke objecten, bijvoorbeeld muurvlakten, schuttingen en mogelijk ook abri’s aan te wijzen voor het opplakken van af fiches. Hij stemde tegen de motie. Ook fractie leider drs. Den Uijl vond dat de rege ring belangrijke toezeggingen heeft ge daan, maar het leek hem t och verstan diger om de bevolking duidelijk te .na ken hoe de zaak er nu precies bijstaat. Zijn partij zou ondanks verwerping van de motie-Goudsmit meewerken om de telling zo goed mogelijk te laten slagen. De Kamer verwierp ook de moties van dr. Van der Lek (P S.P.) o m geen strafvervolging in te stellen en om d e naamkaarten na controle onmiddellijk aan de getelden ter hand te stellen ter vernietiging. Ze kregen slechts de steun van de C.P.N. en de Boerenpartij. De heer De Beer (V.V.D.) stelde voor een bijzondere Kamercommissie in het leven te roepen die de volkstelling zal moeten begeleiden. Het voorstel werd fel bestreden door de heer Schakel (A.R.). „Dat wekt de indruk dat de Kamer de zaak toch niet helemaal vertrouwt”, zei hij. „Een soort comité van aanbeveling. Daar is de Ka mer niet voor”, vond de heer Bakker (CVN.). Het voorstel werd met 45 te gen 41 stemmen verworpen Voor stem den de P.v.d.A., de V.V.D., een zevental K.V.P.’ers, de groep Harmsen den de groep-Goedhart. De wetenschappelijke organisaties zijn: de Sociaal-Wetenschappelijke Raad van de Koninklijke Nederlandse Acade mie van Wetenschappen, het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genoot schap, de Nederlandse Sociologische Ver eniging, de Nederlandse Vereniging voor Gerontologie, de sectie planologi sche onderzoekers van het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting, de Vereniging voor Demografie, de Vereniging voor de Sta tistiek, het Nederlands Interuniversitair Demografisch Instituut en de stichting Interuniversitair Instituut voor Sociaal wetenschappelijk Onderzoek. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Sociaal Economi sche Raad wil een meldplicht voor fu sies invoeren. In een vergadering van de SER, die op vrijdag 19 februari zal wor den gehouden, zal worden gesproken over een advies aan de regering waarin wordt voorgesteld de melding van fusies een meer bindend karakter te geven. De raad wordt voorgesteld het „SER- besluit fusiegedragsregels 1970” aan te vullen met de bepaling, dat fusiepartners de door hen gevoerde besprekingen melden aan de minister van Economische Zaken op hetzelfde moment als wanneer de vakbonden worden ingelicht. Boven dien wil de SER bepalen, dat de minis ter desverlangd over de motieven, die tot de fusiebesprekingen hebben geleid en over de economische en sociale gevolgen wordt ingelicht. De aan de minister ge dane mededelingen zijn vertrouwelijk, ten zij het bestuur van de betrokken onder nemingen anders verklaren. De SER wil het aan de regering over laten, bij welke instantie men denkt hierbij aan het ministerie van Economi sche Zaken de verplichte melding moet worden gedaan. Hierbij moet echter de geheimhouding door de regering worden gewaarborgd. Het toezicht op de mel dingsplicht zou moeten berusten bij de commissie fusie-aangelegenheden. De SER is van mening, dat de over heid moet worden ingelicht op een tijd stip, dat haar opmerkingen nog invloed kunnen hebben op de besluitvorming, zon der dat zij overigens medeverantwoorde lijk zijn voor de uiteindelijke fusie. W

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2