Ontmoeting gemeenteraden zeer teleurstellend verlopen KENNEMER GEMEENTEN GEEN STAP VERDER 995.- GED. OUDE GRACHT 88-90 ISK is er nog niet Terreur van de Zaanstreek” maakte wild-west saloon B ra Hogere subsidie voor buurt- en clubhuiswerk Ontwerp van g b MEUBELSHOW van DUIVENBODEN n.v. Geldboetes geëist 1530.- van café I i Nieuwe woonideeën op onze vernieuwde WOONCENTRUM z Dader diefstal si SLACHTOFFER EN DADER VAN SCHIETPARTIJ BEIDEN OP BEKLAAGDENBANK Voorjaars- kollektie Sneeuwklokjes aan de veiling Te weinig plaats op kleuterscholen Zaterdagteams gaan oefenen ilha aangehouden A o ■H ihk I k if VRIJDAG 12 FEBRUARI 1971 6 Minister Klompé: J c 41 Vergeten dat terwijl de klok op vijf voor twaalf staat, zoals de informant uit Den TEL 023-31 38 40 HAARLEM Discussie-avond XV 99 Onbillijk Rollen omgedraaid Slachtoffer Wangedrag Vereenzaamd Grenzeloos Schothagel Alles of niets Haag mr. H. E. Phaff verklaarde. v niet GA] van tie; de j AFD. MEUBELSHOW 4000 m2 (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM Complete wild-west taferelen speelden zich op 31 augus tus van het vorig jaar in Zaandam af. De Haarlemse officier van Justitie, mr. Lagerwaard, die er zich gisteren het hoofd over moest breken, schetste de sfeer in „The Old Gun” een overigens zeer toepasselijke naam als die van een saloon: er werd met barkrukken gezwaaid, tegen klap deurtjes getrapt, glazen sneuvelden, er kwamen geweren en tafelpoten aan te pas. Oorzaak: een 22-jarige metselaar, uit Zaandam, „de terreur van de Zaanstreek” zoals hij gisteren tijdens de rechtszitting werd ge noemd. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De gemeenten in Zuid-Kennemerland zijn onderling nog zodanig verdeeld, dat het er niet op lijkt dat een krachtig stadsgewest in deze regio binnen afzienbare tijd realiteit zal zijn. Deze conclusie kan worden getrokken uit het verloop van de eerste gezamenlijke bijeenkomst van de gemeentebesturen van Bennebroek, Haarlem, Heemstede, Bloemen- daal, Zandvoort en als waarnemers Haarlemmermeer, Spaarnwoude en Haarlemmerliede en Velsen die gisteravond in de technische school Sint Petrus werd gehouden. Het enige concrete resultaat was, dat de colleges van B. en W. de gemeenteraden voor het zomerrecès een studie zullen voorleggen van een mogelijke structuur voor een intergemeentelijke samen werkingsvorm. Dit betekent niet alleen, dat de openbare discussie over een stadsgewest nog lang op zich zal laten wachten maar ook dat de procedure om tot een eenstemmig besluit te komen nog veel meer tijd zal vergen. En Met trots tonen wij U de driezitsbank Samima. Deze extra brede bank (meer dan 2,50 meter) biedt aan drie personen een werkelijk vorstelijke zit De Januswand in teak, kunststof of kleurbeits geeft voor elk bergprobleem de oplossing. De afgebeelde wand in kleurbeits of kunststof is 2,50 meter breed en kost Kort IJmondnieuws R. - gi - 5 ADVERTENTIE l'l I men een zekere irritatie en ongeloofwaar- international ADVERTENTIE was HERENMODE unie Marktplein/hk Lange Nieuwstraat IJmuiden Voor heren die altijd zo moeilijk kunnen slagen hebben wij in onze afdeling maatconfectie in kostuums een uitgebreide stalen- kollektie die wij u desgewenst vrijblijvend tonen. kening moet houden. Achtergrond van een gewest is ook te trachten de burger zo dicht mogelijk bij het bestuur te honden. Belangrijk is echter, dat men „grenzeloos leert denken." voor hem. Voor als ik hem later nog eens tegen zou komen”. KOM EVEN LANGS OF BEL EVEN 0 22550-12348, onze coupeur komt dan bij u aan huis. va do ra: tei mi de ah w:i En ke: bit wc mt vei ma In Bev ken. verr van hou spre VELSEN. Het zaterdagelftal van KIC (vierde klas) speelt zaterdagmorgen om elf uur een vriendschappelijke partij voetbal tegen een combinatie van derde klasser IJmuiden. Het eveneens in de derde klas zaterdag- voetbal spelende Kennemerland gaat za terdagmorgen in het Noordersportpark te Haarlem aan de slag tegen het B-elftal van EDO. Ook dit treffen begint om elf uur. M vol gezi 1 bu scl hij vai cui doi onl fei- sis- we mii der bes ze bal mo naa Bl een lege stra stok verl lag N Twi Kaï D sers wer stri; hee von doo hou van lede ,wet. de ban gen ook ziet de zal deli voo I ger eer vei zag ety bes pla dat gin ove zijl I beg wa; ver kar I. zal den stre sch; ten den verbeurd verklaard moeten worden. Mr. Doorenbos verdedigde de caféhou der. Hij legde in zijn pleidooi de nadruk op de ongunstige roem die het slachtof fer in Zaandam geniet en op de panische angstreactie van zijn cliënt. BEVERWIJK. Aan de bloemenvei ling ,,’t Centrum” zijn de eerste sneeuw klokjes aangevoerd. Deze vroege voor- j aarsprimeur was afkomstig van de da mes Korver uit Oudesluis, die al vele la ren deze eerste bloempjes van de koude grond als eersten aanvoeren. Er werd 62 cent per bosje voor betaald barkeeper: „Als je ’m niet binnen laat komt-ie desnoods door de ruit naar bin nen.” Hij was slachtoffer én verdachte. Slachtoffer in de zaak tegen de eigenaar van The Old Gun die hem een schot ha gel in buik, been en geslachtsdelen had gejaagd. Verdachte in de daaropvolgende zaak, omdat hij de caféhouder gestompt zou hebben. Hij wees de de ervaringen elders, onder meer in Eindhoven waar men zoals wij onlangs uitvoerig berichtten het verst is. Naast de taakstelling voor de toekomst is het vooral zaak, dat plannen ook kunnen worden uitgevoerd. Kortom, dat er een „doe-orgaan” komt. Voorts wees drs. Van Pijpen op het feit, dat het ministerie van Binnenlandse Zaken een stok achter de deur heeft voor die ge meenten, die niet tot een gewest kunnen of willen komen. In dat geval kan een gewest vorm dwingend worden opgelegd Voor hij op de technische en juridische kanten van de toekomstige bestuurslaag inging, zei hijIn toenemende mate ziet De metselaar zou zich, snoevend over zijn grote karatekennis, misdragen heb ben. Hij zwaaide met krukken, schopte tegen de klapdeurtjes, trapte een glas kapot. Toen de caféhouder daar iets van zei zou hij geantwoord hebben „Met jou hen ik niets te maken, anders sla ik je kop van je romp af.” Daarna zou hij de caféhouder een stomp hebben gegeven in zijn gezicht. Een stomp die hij overigens zelf bleef ontkennen. In snel tempo volgden de gebeurtenis sen elkaar op: de barkeeper richtte een antiek geweer (old gun, alweer dat toeval) op de man, de caféhouder rende hem ach terna met een tafelpoot. Eenmaal buiten zou de achtervolgde geroepen hebben: „Ik snij je je ogen uit” en „ik snij je vrouw en koter aan stukken.” Net op het moment dat de uitsmijter in vechthouding naar buiten kwam, schoot de caféhouder van boven uit een raam met zijn hagel- buks. Met het vermelde resultaat. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De politie van Bever wijk heeft een 33-jarige inwoner van Be verwijk aangehouden, die de diefstal van 4500,uit de brandkast van café ’t Vosje aan de Kloosterstraat bekende. De man gaf eveneens toe in de afgelopen maanden een paar portemonnees en een gouden halsket ting uit de jasjes van de café-bezoekers te hebben gestolen. Eerste zaak. De caféhouder als ver dachte. Wat was er gebeurd? De metse laar, bepaald niet geliefd in Zaandam, kwam het café binnen. Men zag dit met lede ogen aan. De barkeeper, op de zit ting als getuige, verklaarde al eens eer der moeilijkheden met de metselaar te hebben gehad, wat hem op glaswonden was komen te staan. Waarom wordt zo’n men de toegang dan niet geweigerd? vroeg de president, mr. Spreij zich af. De In zijn welkomstwoord zei de burge meester verheugd te zijn over deze eer ste gezamelijke bijeenkomst. Hij vertelde dat het ISK de pech heeft gehad dat twee hoogleraren, die waren aangezocht om een nieuw ontwerp voor bestuurlijke samenwerking uit te werken, het hadden moeten laten afweten. Wel was namens de vereniging van Nederlandse gemeen ten behalve mr. Phaff ook drs. F. van Pijpen aanwezig om toe te lichten hoe de gedachten over gewestvorming zich hebben ontwikkeld cn hoe ze in de prak tijk werken. Als oud-secretaris van Haarlem had mr. Phaff weinig moeite de voorgeschie denis van het ISK uit de doeken te doen. Het verwijt, dat er in die tijd zo weinig van de grond is gekomen, noemde hij on billijk omdat er juist op dit gebied de laatste jaren veel nota’s zijn verschenen. De situatie is nu zo, dat het voorontwerp van de gewestwet deze maand klaar is en vermoedelijk in september in de Ka mer komt. Verwacht wordt dat de struc tuurschets over de wijze van indeling van de gewesten in ons land begin 1972 be kend wordt. De burgemeesters en secretarissen van de Kennemer gemeenten op de bijeenkomst van de raden in de Sint Petrusschool. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Minister Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk is bereid hogere subsidies te geven voor buurt- en clubhuiswerk. Dat blijkt uit haar beantwoording van vragen van de Tweede-Kamerleden mejuffrouw Kok en Kleisterlee (beiden K.V.P.). In haar antwoord deelt minister Klompé mee. dat men sedert enkele maanden op de hoogte is van de financiële problemen bij een aantal clubhuizen onder meer in Haarlem, Hengelo, Rotterdam en Utrecht In deze steden heeft men zich hierover reeds tot het departement gewend „In deze gevallen wordt thans, in samenwer king met de betreffende gemeenten, een onderzoek ingesteld naar de aard, de oorzaken en de mogelijke oplossingen van genoemde problemen”, aldus de be windsvrouw. Zijn slachtoffer verscheen als getuige. Hij had wel bedreigingen geuit, verklaar de hij, maar toch niet zo in details. Hij had ook niet tegen de deur getrapt of het glas moedwillig kapot getrapt. De president wond zich op: „Ik begrijp niet hoe u daar durft te komen, na al uw veroordelingen wegens mishandeling”. „Dan had-ie dat tegen me moeten zeg gen” zei de man tenover hem. De recht bank was in zijn geheel nogal opgewon den. Ook de officier diende van repliek: „Als u er niet meer mocht komen zou u onmiddellijk wel gereageerd hebben.” In zijn requisitoir tegen de café houder, maar soms meer draaiend om diens slachtoffer ging de officier ook in op het strafblad van de metselaar: „Als hij komt vluchten de gasten en ver bleekt de caféhouder.” In een rapport van het consultatiebureau voor het alco holisme werd echter een tendens tot ver betering bij hem geconstateerd en ook daar stond mr. Lagerwaard even bij stil. Om dit schot draaide het nu. Was het een poging tot doodslag? Of een poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De juridische woordenboeken ken nen vele termen voor dit soort zaken. Had de caféhouder in het wilde weg of doel bewust geschoten? Hij verklaarde op de benen gemikt te hebben, maar de presi dent had toch de indruk dat hij eerder impulsief had gehandeld, zonder naden ken. „Het risico van zwaar lichame'iik letsel zat er toch wel in” zei hij ,,Dat heb ik me niet gerealiseerd” gaf de man voor het beklaagdenbankje toe. Waarom had hij dan geschoten? „Ik was bang Zijn cliënt was volgens hem een ver eenzaamd man, die nergens meer kan komen, terwijl hij toch zijn leven wil be teren en zijn slechte reputatie kwijt wil. De hele toestand in het café betitelde hij als „speels gedoe”, „wat gestoei met barkrukken”. Hij achtte niet bewezen dat de klap was uitgedeeld en vroeg vrijspraak. De officier, die nog maar zeer kort op de zaak hoefde in te gaan na zijn woorden in de vorige kwestie, eiste f 300. Hii wil de ook dat een nog lopende voorwaar delijke straf van twee maanden zou wor den omgezet. Commentaar van mr. Van Wijk op hei weinige verschil tussen de eisen tegen de caféhouder en zijn cliënt: „een raak schot hagel levert 500 op, een schamp schot ƒ300”. Uitspraak over veertien dagen. gg lal» MN latiorul Geen voorrang Een 61-jarige brom fietser uit Beverwijk kreeg op de kruising G. van Assendelftstraat-Tolweg geen voor rang van een automobilist uit Egmond aan Zee. De bromfietser liep hierbij verwon dingen op. Een arts behandelde de gewon de ter plaatse. Jaarvergadering De postzegelvereni ging Heemskerk houdt op maandag 22 fe bruari in zaal Flora aan de Deutzstraat de jaarvergadering. Behalve de gebruikelijke agendapunten komt ook de viering van het tweede lustrum ter sprake. De teleurstelling over de matte gang van zaken klonk duidelijk door in de kri tiek van het Haarlemse raadslid Mensink, die het beneden de maat vond dat de raden na zes iaar ISK uitsluitend een al gemene inleiding op tafel kwam. „Ik dacht dat we hier moeten constateren,” zei hij, „dat we in Zuid-Kennermerland nog praktisch nergens zijn en dat van een democratische en open besluitvor ming nauwelijks sprake is. De situatie is zo: als we nog even wachten dan zitten de gebakken aan de vorm, die we vanuit Den Haag ongelegd krijgen.” Minister Klompé verklaart zich bereid voor die instellingen, waarvan de finan ciële nood is aangetoond, het subsidie percentage in de personeelskosten (met ingang van 1 januari 1971) te verhogen van 45 tot 47 percent. In die gevallen, waarin de financiële nood zo groot is, dat stopzetting van het werk moet worden overwogen, zal deze percentageverho- ging slechts worden gegeven indien sa men met de gemeente een aanvaardba re basis voor voortzetting van het werk kan worden gevonden. Naar het zich laat aanzien zal de verslechtering van de fi nanciële positie zich voortzetten onder meer als gevolg van de jaarlijkse kosten stijgingen, aldus mejuffrouw Klompé. De minister deelt voorts mee, dat nog weinig recente cijfers bekend zijn waar uit de moeilijke financiële toestand van de diverse instellingen blijkt. „Wel ge ven de financiële verslagen over het boekjaar 1969, welke zeer vertraagd in de tweede helft van 1970 zijn binnenge komen. een globale achteruitgang in de financiële resultaten en de vermogenspo sitie van dit werk. Exacte cijfers over het jaar 1970 komen eerst halverwege 1971 ter beschikking”, aldus mejuffrouw Klompé. Hij wees ook op de drift van de café houder, het feit dat de bedreiging van het „opensnijden” feitelijk loos was „er zaten nog wel 50 mensen tussen” en de „alles-of-niets-gedachte” vanwaar- uit de eigenaar van The Old Gun gehan deld moest hebben. Hij hield het op een poging tot het toebrengen van zwaar li chamelijk letsel geen noodweer. Bij zijn eis nam hij de provocatie in aan merking, maar meende toch ook dat de caféhouder beter de politie had kunnen bellen. Hij eiste f 500 en een maand voorwaardelijk. De buks en een geweer. (Mauser) dat ook werd aangetroffen, zou- Het „vragenuurtje” na afloop van de inleidingen leverde bedroevend weinig op Kritiek bleef het ISK niet bespaard. Van drs. Mensink, maar ook van zijn frac tiegenoot Van Schooten. Hij dacht dat het de bedoeling was tot een doelmatige sa menwerking te komen, maar meende dat de burger er na de moeilijke bestuurs vormen helemaal niets meer van zou snappen. Voorts was er een raadslid van de Haarlemmermeer, dat voor de autono mie van een gemeente en tegen een ge west pleitte, een raadslid uit Bennebroek, die wilde weten wat het allemaal kostte en een Zandvoortse afgevaardigde, die zei nog nooit van de Kennemer raad te hebben gehoord. Links en rechts werden ook nog wel aardige dingen opgemerkt, maar het ent housiasme liep niet over. Een applausje kreeg nog burgemeester Peereboom Vol ler van Bloemendaal, die benadrukte dat het thans om de goede wil gaat en dat er niet teveel op punten en komma’s moet worden gelet. Ook zijn ambtscolle- ga Nawijn van Zandvoort zei dat er met vertrouwen verder moest worden ge werkt. Burgemeester De Gou tenslotte: „De historie moeten we maar vergeten.” Burgemeester De Gou van Haarlem antwoordde hierop, dat de commissie be stuurszaken van het ISK al acht alterna tieve oplossingen voor een gewest beke ken had maar dat de colleges van B. en W. niet voor .honderd percent” tot een overeenkomst waren gekomen. Het ge brek aan openbaarheid noemde hij een gevolg van de in 1965 aanvaarde rege ling. Drs. Van Pijpen hield een gloedvol be toog voor nauwere samenwerking zoals dat ook in het bedrijfsleven, landbouw en maatschappelijk werk het geval is. De reden: het proces van veranderingen in de samenleving voltrekt zich in snel treinvaart. Juist door de verstrengeling van belangen en wensen van de burger wordt er een groter beroep gedaan op de overheid. De burger verwacht meer met het bestuur dat gaat alle gemeente grenzen te buiten. Men verwacht van het bestuur, dat het toekomstgericht handelt. Aan de andere kant is het noodzakelijke pakket van voorzieningen zo groot, dat de ene ge meente het niet meer alleen kan en bo vendien met de keuze van zijn buren re- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Enkele veront ruste moeders hebben het initiatief geno men een discussieavond te beleggen over de geringe plaatsingsmogelijkheden op de bestaande kleuterscholen. Zij zijn met name verontrust over het feit, dat er voor een aantal kleuters van vier jaar voorlopig nog geen plaats is op school en dat er nog lange wachtlijsten bestaan. De moeders willen met de ouders en an dere geïnteresseerden nagaan of hier iets aan gedaan kan worden. De bijeenkomst worJt gehouden op dinsdag 16 februari in het buurtcentrum „De Mei” aan d« Geelvinckstraat. De eerste zaak was afgelopen. De rol len werden nu omgedraaid: de caféhou der werd van verdachte getuige, zijn slachtoffer van getuige verdachte. Daar omheen waren nog enkele getuigen ge groepeerd. De uitsmijter, barkeeper vrijwel dezelfde figuranten als in de eer ste zaak. „Na de jager komt de haas”, zei ver dediger mr. Van Wijk. „De haas”: zijn cliënt, het slachtoffer, de „terreur van de Zaanstreek”, maar dat vond mr. Van Wijk een veel te groot woord. De metse laar stond terecht voor de stomp die hij de caféhouder gegeven zou hebben. En die hij bleef ontkennen. Mr. van Wijk bleef erop hameren dat slechts weinigen de stomp zagen, dat sommigen ook spre ken over „ontwijken” of „net raken” Een „schampschot”, volgens hem. digheid bij wat de gemeente doet. Steeds meer komt tot gelding dat zij niet meer berekend is op taken, die provinciaal of landelijk worden aangeval. Overal is er de eis voor meer regionalisatie.”

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 6