Radio-Peking over Zuid Vietnamese inval in Laos: kunstijsbaan gestart Actie Windstoten voor van 100 km Provinciaal Ziekenhuis wil drugs onderzoeken Indonesisch echtpaar mag nog blijven Explosies in Belfast Geheimzinnige witte steen op de maan WESTFRIESE FLORA 16-21 februari 1971 BOTEMKARSPEL Vrouw beroofd Gevechten i van 46.000 Amman weer opgelaaid per uur „CHINEZEN WORDEN BEDREIGD” VANDAAG IN ERBIJ: Mits op verzoek van een arts Kans op rijverbod nihil; voorraad olie zeer groot Niemand stemde in HET WEER tegen op Haïti AGENDA pagina 10 Verder in de krant 61e JAARGANG NUMMER 85 ZATERDAG 13 FEBRUARI 1971 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Portretschilder” der insekten Kerken door debacle bedreigd Ethiopië: feest met 100 koningen Telstars Stanic gelooft niet in sprookjes De Zweedse Lappen: tragedie van een minderheid In Lier op (N.B.) Doelwitten Onheilspellend Premier De Jong: Meer regeringssteun voor KLM pagina 11 BOERENKROP v. d. Vooren bakt ’t Rookreclame verdwijnt van Duitse tv Autobedrijf KONING N.V. BERENDSEN N.V. stamboekvee Flora - huishoudbeurs mode shows zat. en zon. kindercrèche de lente begint in Bovenkarspei uitstekende treinverbindingen gecombineerde vervoer-toegangsbiljetten aan vele stations verkrijgbaar Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 154 37 en 164 50 Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19 Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning 2 3 3 3 4 9 9 10 10 10 11 11 13 zie bijlage Opvolging „Papa Doe’ Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,—, per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Nog veel wind IJmuider Courant Ambrose Bierce: Overtreffen betekent: een vijand verwerven. I .X (Van een onzer verslaggeefsters) official deale: Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s waarin opgenomen „Erbij” Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looy, onderdirecteur Daud en Mariah Sukarda kwamen op uitnodiging van hun tante naar Neder land. In Haarlem-Noord was hun bedje gespreid, letterlijk en figuurlijk. Zelfs voor werk was gezorgd. Men had er echter niet In de komende week zullen nog enkele depressies met een sterke westenwind van de oceaan het vasteland binnendringen. Ook boven Göteborg staat een stormach tige wind. Tijdens de schaatswedstrijden zal het weer daar vandaag en morgen niet veel beter zijn dan vorige maand in Heerenveen. v h Zwiei Onze specialiteit Auto plaatwerk en spuitwerk in moffelcabine EDISONSTRAAT 4 IJMUIDEN M.L. Tectyleer station Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Achtergrond Kerkdiensten Plaatselijk nieuws 4,5, 6, Kunst Radio en tv Weerrapport Feuilleton Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Sport Erbij ADVERTENTIES Openingstijden: 16-20februari 9.00-2200uur 21 februari 900-18.00 uur 100.000 bloeiende tulpen, hyacinten, narcissen etc. De vrouw drijft in Lierop (gemeente Someren) een textielzaak. Zij woont aan de overkant. Het bedrag van 45.000, was spaargeld en handelsgeld. Nadat de overvallers in een auto verdwenen wa ren, alarmeerde de vrouw de politie. EINDHOVEN. Twee jongemannen hebben vrijdagavond in het Noord-Bra- bantse Lierop de 52-jarige mevrouw G. Hilverda-Van der Sluis overvallen. Zjj maakten 46.000,buit. Ruim 45.000, haalden de overvallers uit het handtasje van de vrouw. Een bedrag van 1.000, vonden zij in een geldkistje in de slaap kamer. BONN Per 1 juli van dit jaar zal de reclame voor sigaretten en tabak op de Westduitse televisie worden gehalveerd. Eind 1972 zal deze tv-reclame geheel op houden. De minister van Gezondheid, mevrouw Strobel, heeft meegedeeld, dat hierover met de sigarettenindustrie overeenstem ming is bereikt. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De Amerikaan se regering heeft ontkend dat de inval in Laos Chinese troepen in de oorlog kan betrekken. De ontkenning was blijkbaar het antwoord op een ver klaring van de Laotiaanse premier prins Soevanna Phoema, die zijn grote bezorgdheid heeft geuit over de mogelijkheid dat Chinese troepen zijn land zullen binnentrekken om de Noordvietnamezen bij te springen. Radio-Peking meldde gisteravond dat de invasie in Laos „een grote bedreiging betekent voor het Chinese volk en dat China daar niet onverschillig onder zal blijven. Een uitleg van het „niet onver schillig blijven” werd niet gegeven BELFAST, (AP). In het centrum van de Noordierse hoofdstad Belfast hebben zich vanmorgen vroeg vijf ontploffingen voorgedaan. Soldaten en politiemannen grendelden een aantal straten af, om even tuele slachtoffers te helpen en om huis zoekingen te verrichten. HAARLEM. Het Indonesische echt paar Sukarda dat de kans liep ons land te worden uitgezet omdat het geen ver blijfsvergunning had, mag voorlopig blij ven. Het is in de gelegenheid gesteld als nog in ons land een verblijfsvergunning aan te vragen. „China zal alle passende maatregelen nemen om de drie volken van Indo-China volledige steun en bijstand te verlenen in de strijd tegen de Amerikaanse agressors en hun jachthonden”, aldus de Chinese verklaring. Enkele duizenden Chinezen bevinden zich al sinds jaren in Laos, waar zij in het noordelijke deel dat door de commu nistische Pathet Lao wordt beheerst, een aantal strategische verbindingswegen aan het bouwen zijn. Deze Chinese arbeiders worden beschermd door Chinese soldaten, uitgerust met luchtafweergeschut. Het ge bied waar de wegen worden aangelegd bevindt zich op ongeveer tweehonderd ki lometer ten noordwesten van de plaats waar de Zuidvietnamezen Laos zijn bin nengevallen. 7 rekest indiende bij de minister van Jus titie en de Haarlemse hoofdcommissaris. In de Kamer stelde het K.V.P-Kamerlid mr. Boot vragen en een en ander had tot gevolg dat de uiteindelijke beslissing bij de minister van Justitie kwam te liggen. Die beslissing luidt dus dat Daud en Mariah een verblijfsvergunning kunnen aanvragen. Daarbij wordt de normale procedure gevolgd, met de uitzondering dat de Sukarda’s niet intussen ons land moeten verlaten. Mocht de beslissing ne gatief uitvallen dan bestaat altijd nog de mogelijkheid tot herziening bij de minis ter. Volgens Amerikaanse piloten is het luchtafweergeschut in Laos heviger dan zij ooit in de gehele Vietnamese oorlog hebben meegemaakt. De helikopters die de Zuidvietnamese troepen moeten aan voeren zijn niet tegen deze beschietingen opgewassen. „Wij zijn stil-zittende doel witten voor de Pathet Lao”, aldus deze piloten. Hoewel de Amerikaanse regering blijft ontkennen dat er Amerikaanse grond troepen aan de invasie deelnemen, be richtte een Amerikaanse televisie-ver- slaggever die clandestien Laos was bin nengekomen dat hij een Amerikaan, ge kleed in het uniform van het Zuidviet namese leger had gezien die dood naar een helikopter werd gedragen. bij stilgestaan dat het toeristenvisum dat Daud en Mariah hadden, geen verblijfs vergunning is. Op 25 januari liep dit drie maanden geldige visum af en hadden ze ons land moeten verlaten. Een verblijfs vergunning konden ze wel aanvragen, maar daar konden ze niet binnen onze grenzen op wachten. Een zware slag voor tante Van Duinen, die al jaren streed voor haar familie in Indonesië, en alle instanties al was afge lopen. Door perspublikaties werd de aan dacht opnieuw op de Sukarda’s gericht. Dat leidde tot de bemoeienis van een advocaat, mr. Blogg uit Den Haag, die een Volgens de ziekenhuisdirectie heeft de apotheker terecht geweigerd hieraan mee te werken. De directie staat ook achter zijn pertinente verklaring, dat onderzoe kingen voor het drugcentrum in beginsel niet worden en zijn verricht, tenzij „eer der stoffen onder valse vlag zijn aange boden door uw bureau”. Het is het ziekenhuis om het even wie de stoffen aflevert of wat voor bureau- stempels er op de brieven zijn geplaatst. Deze geven namelijk niet de zekerheid, dat de aanvraag ten behoeve van behan delende medici geschiedt. Terwille van een goede samenwerking heeft de direc tie het MMC-bestuur in overweging ge geven zich te beraden op procedures, die iedere twijfel aan een „bonafide aanbie ding bij ons weg kunnen nemen, dan wel uw medewerker te beschermen tegen compromiterende hand- en spandiensten, die het vertrouwen in uw bureau en me dewerkers zou kunnen schaden”. In de brief van het provinciaal zieken huis wordt niet gerept over het feit, dat een analist op het laboratorium van drs. De Man vorig jaar enkele malen op ver zoek van het MMC verdovende middelen heeft onderzocht. Dit zou dezer dagen bij een onderzoek in Santpoort zijn vastge steld. Dit bericht konden we niet bevestigd krijgen, aangezien de directeur vanmor gen onbereikbaar was. Zoals bekend heb ben bestuur en medewerkers van het con sultatiebureau de verklaring van drs. De Man, dat hij niet eerder drugs zou heb ben onderzocht, met klem tegengesproken. Premier De Jong wees er wel op, dat de besprekingen tussen de oliemaatschap pijen en de OPEC-landen ongetwijfeld zullen leiden tot een niet onbelangrijke verhoging van de prijzen van ruwe olie. Volgens berichten uit Teheran hebben bij de onderhandelingen over de olieprij zen de zes olielanden rond de Perzische Golf zich akkoord verklaard met een vijf jarige overeenkomst. Geen overeenstem ming is er echter over een sprongsgewijze verhoging van de olieprijzen. Met de onthulling van een bord op de oude ijsbaan aan de Haarlemse Kle- verlaan heeft burgemeester L. de Gou van Haarlem vanmorgen het startsein gegeven voor de actie, die Zuid-Ken- nemerland een kunstijsbaan moet ga randeren. Deze komt er in ieder geval als de bevolking vandaag een kwart miljoen gulden in de collectebussen stopt. Voor IJmuiden en Bloemsiraat 34 IJmuiden Een van de stenen, een geheimzinnige witte klomp, is een raadsel voor de geo logen. De steen werd door Shepard en Mitchell op hun tweede maanwandeling gevonden bij de top van de kegelvormige krater. Geologen achten het mogelijk, dat de steen behoort tot de primitieve maan- korst. „Niemand weet wat voor een steen het is”, aldus dr. Robin Brett, hoofd van de afdeling geochemie van het bemande ruimtevaartcentrum. Hij zei, dat de steen vrijwel zuiver wit is, op een paar grijze vlekken na aan de oppervlakte. Volgens Brett blijkt een andere steen, die op radio-activiteit werd onderzocht, tienmaal meer kalium, thorium en uranium te bevatten dan de stenen die door de astronauten van de Apollo-11 en -12 waren meegenomen. De astronauten van de Apollo-14 zijn gisteren in het ruimtevaartcentrum in Houston teruggekeerd, waar ze voorlopig nog achter glas hun vrouwen konden begroeten. imeeving lel 15141' DEN HAAG Mocht zich een tijdelijke beperking of zelfs stopzetting van de olie- aanvoer uit de Arabische landen voordoen, dan zijn er in West-Europa en ook in Nederland belangrijke buffervoorraden om de eerste moeilijkheden op te vangen. Dit zei premier De Jong vrijdagavond na af loop van het kabinetsberaad. Een omvang rijke vermindering van de aan voer zou echter wel tot een verbruiksbeperking moeten leiden, aldus de premier. Hij noemde evenwel de thans aanwezige voor raden zo groot, dat men zich geen zorgen behoeft te maken. De kans op een rijver bod voor auto’s op zondagen noemde hij nihil. Een dergelijk verbod zou slechts in het uiterste geval uitgevaardigd worden. AMMAN (Reuter en AFP) In de Jor daanse hoofdstad Amman is de strijd tus sen Palestijnse verzetsstrijders en Jor daanse militairen gisteravond onverwacht weer opgelaaid, nadat enige uren tevoren verluidde, dat er een bestand was gesloten. Er werden schoten gehoord uit zware mitrailleurs en ontploffingen van raketten en granaten. De Palestijnse guerrillaleider Jasser Arafat heeft een beroep op Arabische staatshoofden gedaan, tussenbeide te ko men „om een eind te maken aan de mar teling en het lijden van het Palestijnse volk, dat blootstaat aan liquidatie, massa moord en vervolging in Amman, Gaza, Jeruzalem, Nabloes en Hebron”. Een woordvoerder van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina deelde gistermiddag mee dat commando’s de heu vel Hamlan in Zuid-Amman op de Jor daanse regeringstroepen hadden heroverd. Zij zouden een hefschroefvliegtuig op het vliegveld van Amman hebben vernield. Op de heuvel Hamlan werden veel wa pens buitgemaakt. Deze wapens worden nu op de militairen gericht, aldus de woord voerder. De Jordaanse militairen hergroepeerden zich rond de hoofdstad en arresteren men sen op toegangswegen naar de stad. Zij beschoten vier auto’s waarin Syriërs zaten. Vier inzittenden werden gedood en zes gewond, aldus de woordvoerder van het Volksfront. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het provinciaal zieken huis in Santpoort is bereid voor het me- disch-maatschappeljjk consultatiebureau voor alcoholisme in Haarlem (MMC) drugs op kwaliteit te onderzoeken op voorwaarde, dat dit door een arts wordt gevraagd. In alle andere gevallen zal dit worden geweigerd De directie van dit ziekenhuis heeft haar standpunt in de Haarlemse drug-af- faire toegelicht in een brief aan het MMC- bestuur. Zoals bekend werd de leider van het drugcentrum Moksja, Ton de Bakker, gearresteerd nadat hij de zieken huisapotheker drs. J.P. de Man had ge vraagd verontreinigde hasjiesj te onder zoeken. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Randstoringen van een stormdepressie veroorzaakten vandaag windstoten van rond 100 km. per uur. Na het afnemen van de wind bljjft het on bestendig met ook zondag enkele buien, mogelijk met hagel. Commentators In de VS hebben het nu over „onheilspellende ontwikkelingen" in Laos. Senator Philip Hart van Michigan, een liberale democraat zei: „Nixon be handelt het Congres alsof het een stel idioten zijn. Hij maakt gebruik van alle woord-foefjes om zijn acties door te zet ten.” Zelfs James Reston, de belangrijkste commentator van de „New York Times” schijnt zijn geduld te verliezen. Hij schreef: „Het ministerie van Defensie heeft ons kaarten laten zien, die duidelij ker zijn dan de waarheid. Vanuit de kaar- tenkamer van het Pentagon lijkt de „Ho Tsii Minh-route net zo glashelder te zijn als de New Jersey snelverkeersweg, of een soort navelstreng: snij hem af en de baby gaat dood. Wat het maar zo.” Volgens het Noordvietnamese blad „Quan Doi Nhan Dan” zijn veel Ameri kaanse militairen sgamengetrokken nabjj de Noordvietnamese grens. Amerikaanse vliegdekschepen zjjn de Golf van Tonkin binnengevaren. Er zijn voorts nog meer vliegtuigen bijeengebracht in Thailand, „gereed om op te treden”. Amerikaanse vliegtuigen en zelfs oorlogsschepen zetten hun bombardementen op het Noordvietna mese gebied voort, aldus het blad. Verwachting van het K.N.M.L tot zon- I dagavond Half tot zwaar bewolkt met I af en toe buien. Krachtige tot harde, aan de kust eerst nog stormachtige wind tussen zuid west en west. Minimum tempe raturen omstreeks 4 graden, I maximum temperaturen onge veer 6 graden. HOUSTON (AP). Wetenschappelijke medewerkers van het ruimtevaartcentrum in de Amerikaanse stad Houston hebben voor het eerst een deel van het gesteente gezien, dat de astronauten van de Apollo- 14 hebben meegenomen van het Fra Mauro hoogland op de maan. PORT-AU-PRINCE (AFP). Alle Haïtiaanse „kiezers” hebben zich bij het referendum van 31 januari uitgesproken voor het besluit van president „Papa Doc” Duvalier, zijn zoon Jean-Claude aan te wijzen als zijn opvolger, aldus een van daag uitgegeven regeringscommuniqué. Alle 2.391.916 stemgerechtigden keurden het besluit goed. Niemand stemde tegen. „Papa Doe” heeft zichzelf indertijd uitge roepen tot president-voor-het-leven.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1