Totale modevrijheid Poolse leiders capituleren 1971 in verlangens bevolking voor Renault Nieuwe sportcoupé van dan ben ik eraf de postgiro dds makkelijk! moot, uw salaris precies op tijd met die snelle postgiro! „Liever strafproces, Geen breuk in Rechtbankpresident in metaal-geding Beperking slechts in vamp-look gaullistische partij HERROEPING PRIJSVERHOGINGEN LIJKT ZINLOOS LAPMIDDEL Touré verwacht nieuwe aanval I „DE BOKKEDOORNS' op Guinee Concordes blijven voorlopig aan de grond 11 KLEUREN NAVOLGBARE VONDSTEN Wethouder van Gelukpark-Zeeweg-0verveen-Tel.023-263600 WAT HET WORDT Stap uit de zorgenwereld in een oase van sfeervolle gastvrijheid bij Gastronomerie „DE BOKKEDOORNS” temidden van romantisch natuurschoon, halverwege de Zeeweg tussen Bloemend aal en Zandvoort. Daar tintelt uw aperitief. h DINSDAG 16 FEBRUARI 1971 Deel van motor verloren Remmen los 95 Botte bijl Moczar N on-actief Overtreding (Van onze redactrice in Wenen) WARSCHAU De volkomen onverwachte herroeping van de prijsver hoging voor levensmiddelen, die de Poolse minister-president Jaroszevicz gisteravond via de televisie bekend heeft gemaakt, toont aan hoe gevaarlijk de jongste staking in Lodz is geweest. Want deze maatregel betekent een capitulatie van de Poolse leiders tegenover de morrende bevolking. De half december aangekondigde prijsverhoging was indertijd de directe aanleiding voor de stakingen in de havensteden aan de Oostzee en dientengevolge voor de val van Gomoelka. Ondanks de eisen van de arbeiders en ondanks de in januari opnieuw opflakkerende stakingen wilde en kon de regering de bevolking geen compensatie voor de prijsverhoging toezeggen, omdat een financieel-economische basis daarvoor ten ene male ontbrak. A Ondanks uittreden van Vendroux en Fouchet <i I mantels vorm van ADVERTENTIE i •VVWniVimfVVVVVWVVVVVVVWVIMRR **'**'*VVV*VVWVVVWVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVV ADVERTENTIE Dit is de eerste foto van de nieuwe Renault 17, een vierpersoons coupé, uitgerust met een 1600 cc motor van de Renault 16 TS die is opgefokt tot een topsnelheid van 180 kilometer per uur. De prijs van de wagen, die ook als cabriolet op de markt zal komen, wordt ongeveer 14.000 gulden. Ook in het kilste jaargetijde geniet u van warmte en sfeer in en Moczar. Ook het voortdurend uitstel len van de vergadering van het centrale comité begin deze maand wijst in die richting. Rellen. De arrestatie van een neger bij een vechtpartij heeft in de Amerikaanse stad Atlanta geleid tot ongeregeldheden dicht bij het centrum van Atlanta. De president had de officier van Justi tie, mr. P. Bos, verzocht bij de zitting aan wezig te zijn. Hij had het kort geding eerder een proefproces genoemd, dat be langrijk kan zijn voor vele andere bedrij ven die met de bonden van mening ver schillen over de uitleg van d loonmaat regel vooral over al gemaakte afspraken of gedane toezeggingen. Bezweken. In Belfast is een Britse sol daat bezweken aan de verwondingen die hij tijdens de ongeregeldheden van vorige week in deze Noordierse stad opliep. Hij werd op 8 februari door een onbekende aanvaller in een rooms-katholieke wijk in het hoofd geschoten. Dior: klassieke combinatie van ge rende rok, blazer en strikkraag bloes. wwwwwwwvHaar modejournaalWWVWWVWW Er is nog nooit zoveel variatie in de mode geweest als nu. Wjj hoeven ons nergens zorgen over te maken want alles kan: van ultra-korte mini-shor- tjes tot broekpakken, van mini-jurken tot maxi-zomeravondjaponnen. Onbewoonbaar. 1.117 woningen in het door aardbevingen getroffen gebied van het San Fernando in Californië zijn on veilig verklaard. De bewoners moeten deze huizen verlaten. kou en Oost-Berlijn verspelen, dat toch al niet zeer groot is, gezien de nieuwe ver een De totale modevrijheid wordt alleen door de uit 1940 daterende Vamp-look wat beperkt. Al is er zelfs voor de ty pische Jean Harlowcreaties met extra verbrede schouders en hoog ingezette mouwen een alternatief. Cardin en Courrèges doen bijvoorbeeld niet aan de oorlogsmode mee omdat zij voor de zomer meer in moderne architectonisch belijnde kleding zien. Maar aan de shortjes kon niemand ontkomen. Iedere Franse en Italiaanse couturier doet er aan mee, nadat mini-koningin Mary Quant er dit najaar het startsein voor had gegeven. Shortjes dus: voor het strand en in de stad, voor overdag en ’s avonds, uit dagend maar ook zeer gekleed. De mo dekoningen waren gelukkig wijs ge noeg om de shortjes niet, zoals een half jaar geleden de midi’s, dwingend voor te schrijven. Wie geen shortje wil kan een jurk of een blazerpakje mini of met de zoom net boven op of één hand breedte onder de knie. En voor des avonds eventueel midi of maxi. Kortom: er wacht ons een zeer gevarieerde zo mer. Een zomer waarin de vrouw eigen lijk voor het eerst desnoods ieder mo ment van de dag andere kleding kan Aan de tactische kwaliteiten van Gie- rek zijn in deze situatie de hoogste ei sen gesteld. De herroeping van de prijs verhoging is kennelijk een noodgreep geweest om aan de stakingen, die an ders zonder twijfel in de eerstkomende maanden overal in het land zouden zijn opgelaaid, voorgoed een eind te maken. Het is een manoeuvre, waarmee Gierek bewijst moed en fantasie te bezitten. Want zodoende heeft hij de bevolking een financiële verlichting verschaft zon der dat de dogmatici hem kunnen ver wijten, dat hij de eisen van de stakers heeft ingewilligd. Zonder omvangrijke hulp van de Sovjet-Unie kan de Poolse economie dit onmogelijk op vangen. Wat er voor politieke voorwaarden aan die hulp zijn verbonden, blijft intussen een open vraag. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. Het kort geding, dat de vakbonden in de metaalindustrie heb ben aangespannen om een uitspraak uit te lokken over tekst en uitleg van het loonmatigingsbesluit van 10 december jongstleden, is voor een week aangehou den. De bonden willen zich eerst beraden over het voorstel dat de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. Reuder, maandag tijdens de behandeling van het kort geding deed af te zien van een uit spraak en voor de economische rechter een proefproces uit te lokken. De gedaag de werkgevers, twee elektrotechnische be drijven in Rotterdam, zouden dan een loonuitkering moeten doen die volgens hen in strijd is met de loonmaatregel van de regering. De ondernemingen hadden op grond hiervan geweigerd eerder gemaakte af spraken over loonverbetering per 1 ja nuari jongstleden na te komen. Daarop hadden de bonden het kort geding aan hangig gemaakt, omdat zij van mening zijn dat de toezeggingen, die dateren van 3 december dus nog vóór de afkondi ging van het loonmatigingsbesluit niet ongedaan worden gemaakt door de rege ringsmaatregel. tentiële redder in de nood beschouwt Zonder dat vertrouwen kan Gierek ón mogelijk zjjn economische sanerings- concept realiseren, dat immers van de bevolking begrip vraagt om de riem voorlopig nauwer aan te halen. Zijn po pulariteit onder de bevolking is boven dien voor hem een essentiële steun bij het consolideren van zijn positie in de partij. kiezen die het best bij de omstandig heden en bij haar persoonlijkheid past. En dat zonder daarbij uit de toon te vallen. Met Coco Chanel is de haute- couture overleden, daarom zijn wij vol gens Courrèges en Cardin nu aan een democratisering van de mode toe en wordt het tijd dat de vrouw zelf een woordje mee gaat spreken. De confec- tie-industrie, de stoffenfabrikanten, de boetiekjes, de winkels en de warenhui zen, ze zullen de komende maanden voor een maximale keus zorgen en na de griezelig gelijkvormige uniform achtige midi-winter met terra-cotta en aubergine als eenheidskleuren is dat wel een verbetering. De officier kon niet meegaan met de gedachtengang van de raadsman van de eisers, mr. Rood, die meende dat de door werkgevers gedane toezegging een Venet: maxizomeravondjurk met vrolijk gekleurd dierendessin. destoelen (Givenchy). ♦-V-hals jurken met kraaltjes gebor duurde paddestoelen (Patou). Combinaties van bloemen, noppen en strepen (Ungaro). Linnen laarzen (Courrèges). Mouwloze blazers met extra brede schouders (Yves St. Laurent). En zo gaat het er dan allemaal uit zien: Shortjes: van mini tot bermuda vaak gecombineerd met korte jasjes, split- en doorknooprokken en langere tot iets over de knie vallende mantels. Jurken: met ronde en V-halzen en overhemdkragen geplisseerd met cirkel, klokken en gerende rok. Pakjes: klassieke combinaties van gerende rok, blazer en strikkraag blou se. Mantels: kraagloos en asymmetrisch gesloten. Broekpakken: met tunieken. Zomeravondjurken: midi of maxi met vrolijk gekleurde fruitbloemen- en dierendessins. Avondcreatie: met veel splitten, door zichtige bovenlijfjes, diep V-hals decol leté of van voren hoog gesloten en blote rug. week voor de afkondiging van ’t regerings besluit buiten de maatregel valt. De over eengekomen loonsverhoging was volgens hem nog niet geëffectueerd in de metaal- CAO die loopt tot december van dit jaar. De werkgevers zouden, wanneer zij hun afspraak met de bonden nakwamen, inder daad in overtreding zijn. Rekening houdend met deze opvatting van de officier leek de president het ver standig geen beslissing te nemen in dit kort geding. Hij vroeg beide partijen het samen eens te worden over het uitlokken van een proefproces. De raadsman van eisers pleegde daarover eerst overleg met zijn cliënten, waarvoor, zoals gisteren ge meld, de zitting was geschorst. Later zei mr. Rood een proefproces niet in over eenstemming met het belang van zijn cliënten te achten, omdat een dergelijke procedure veel tijd vergt. Dit zou de ar- beidsrust in de bedrijven kunnen bena delen. De officier zegde toe de zaak in dat geval zo veel mogelijk te zullen be spoedigen. Na overleg met de bonden vroeg mr. Rood het kort geding tot vol gende week maandag te mogen aanhou den. De verwachting is dat het proefpro ces zal doorgaan. Mr. Rood, die anderhalve week geleden ook voor de bonden pleitte in het kort geding tegen de sleepbootondernemingen, wees op een bepaling in de metaal-CAO die een tussentijdse verhoging mogelijk maakt. De extra-loonsverhoging van 2,35 percent, die de elektrotechnische bedrij ven met de bonden op 3 december waren overeengekomen, zou op deze wijze bui ten de loonmaatregel vallen. De raads man van de gedaagden, mr. C. J. H. Brunner, zei dat de toezeggingen nog niet geëffectueerd waren en bijgevolg onder de „botte bijl” van de loonmaatregel vie len, die een week daarna werd afgekon- digd. De gedaagde bedrijven zijn de N.V. Elektrostroom en Rietschoten en Kou wens in de Maasstad. In feite gaat het om zes bedrijven met een totaal aantal werknemers van 8000. Erg stevig zit Gierek nog niet in het zadel. Bij de jongste zuiveringen heeft zijn tegenspeler, generaal Moczar, zijn invloed in partij en parlement kunnen vergroten. Dat de leeggekomen plaat sen in het politbureau nog niet op nieuw zijn bezet, wijst op een chronisch touwtrekken om de macht tussen Gierek „En daarna meteen naar de hoge raad”, aldus mr. Reuder, „daar kan je toch zeker wel plaats bespreken voor een geval als dit? Hoe eerder hoe beter, want dan ben ik er van af.” En dit zjjn de kleuren: zacht-abri- koos, marineblauw, oranjerood, boter- bloemgeel, korenbloemblauw, beige, zeegroen, pastel-oljjf, gepoederd roze, wit. u op een idee PARIJS (Reuter) President Sekou Touré van Guinee heeft in een vraag gesprek met het weekblad „Jeune Afrique’’ verklaard, dat in het buurland Portugees Guinee een nieuwe aanval op zijn land wordt voorbereid. Westduitsers, Fransen en Amerikanen zouden zich daarvoor oefe nen. „West-Duitsland heeft 500 huurlingen geleverd” aldus Sekou Touré. LONDEN. (Reuter) Het Franse pro totype van het supersone verkeersvlieg tuig Concorde heeft tijdens zijn jongste proefvlucht boven zee een deel van een motor verloren. Naar aanleiding van dat incident wordt zowel het Franse als het Britse prototype voorlopig aan de grond gehouden om verbeteringen aan te bren gen. De proefvluchten kunnen waar schijnlijk omstreeks het midden van de volgende maand worden hervat. Het incident deed zich voor op 22 ja nuari boven de Atlantische Oceaan. Een van de drijfassen van een motor had het begeven, waarna een klein stuk ervan door de motor sloeg en het andere stuk in zee stortte. Op drie motoren keerde de Concorde zonder verdere moeilijkhe den terug. Moge het volgende brengen: Mini-shortjes van zemen (Esterel). Trapvormige stiksels waaruit plis- se’s ontspringen (Venet). Asymmetrisch gesloten (Dior). Jurken met gesmokte bovenlijfjes (Feraud) Doorgestikte naden in de dropruiten (Balmain). Druppelvormige opgestikte zakken (Cardin). Mouwen en broekspijpen die eindi gen in een cirkel (Cardin). Geschulpte manteloverslagen (Car din). Zeer brede ceintuurs met ovaalvor mige gespen (Givenchy). Rokken met in punten uitlopende plisse’s (Laroche). Jurken met micro-plisse’s zoals pad- Gierek en Jaroszevicz hadden zich in een vrijwel onoplosbaar dilemma be vonden. Aleen daaruit wordt deze her roeping verklaarbaar. In Warschau rea liseerde men zich, dat de eisen van de textielarbeiders in Lodz niet overdreven waien. Ze wilden een loonsverhoging van 16 percent en betere arbeidsvoor waarden. Nu behoren deze arbeiders inderdaad tot de slechtst betaalde be volkingsgroep. De fabrieken en machi nes zijn ten dele nog uit de vorige eeuw afkomstig. De levensstandaard is in de ze stad, op Warschau na de grootste van Polen, altijd zichtbaar lager geweest dan bijvoorbeeld die in Silezië met zjjn kolenmijnen. Gierek moest in Lodz omzichtig te werk gaan, want het aantal arbeiders in de textielindustrie bedraagt 120 a 140 duizend en als de staking om zich heen zou grijpen, dan was het gevaar voor een algemene opstand nog veel groter geweest dan in september in Gdansk en in Szczecin. Hij kon op de eis tot loons verhoging, al was die nog zo gerecht vaardigd, niet ingaan. De Poolse eco nomie, waarvan pas langzaam aan de ernst van de crisis duidelijk wordt, kon een verdere belasting onmogelijk velen. De 8 miljard zloty, die Gierek na zijn ambtsaanvaarding als tegemoetkoming voor de nu herroepen prijsverhoging aan de allerlaagste inkomensklassen had beloofd, konden al nauwelijks worden opgebracht. Ze moesten worden vrijge maakt door belastingverhogingen en door geringere investeringen. Dat is het stoppen van het ene gat met het andere: een lapmiddel dat minstens zo erg is als de kwaal. Daar voelt u zich omringd door de persoonlijke aandacht van de Maitre. Daar is het nog goed en gezellig. Met - tijdens het seizoen - exquise wild-specialiteiten. Vanzelfsprekend is het verstandig vooraf even uw tafel te reserveren. Ook een tijdige reservering voor parties en besloten diners geeft ons de kans uw verwachtingen te overtreffen (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Het voorbeeld van de bei de prominente Kamerleden, de oud-minis- ter van Binnenlandse Zaken Christian Fouchet en de zwager van wijlen gene raal De Gaulle Jacques Vendroux, die vorige week de Gaullistische Party de rug toekeerden, heeft sedertdien voor de regeringsmeerderheid verder geen en kel nadelig gevolg opgeleverd. De oppositieleider van het Centrum, de bekende ex-kandidaat voor het presi dentschap, Jean Lecanuet meende enke le dagen geleden dat uittreden nog als een eerste symptoom van een scheuring in de Gaullistische Partij te mogen be groeten. Maar eens te meer is bij die voorspelling de wens wel weer de vader van de gedachte geweest. De officiële aanleiding tot de desertie was een coalitie die de Gaullisten in de stad Lyon voor de komende gemeente raadsverkiezingen met de vermaarde of zo men wil beruchte oud-gouver- neur van Algerije Jacques Soustelle had den gesloten. Fouchet zag dat akkoord als een nieuw bewijs van de verwate ring der pure Gaullistische beginselen en hij fulmineerde dat dit politieke mon sterverbond nooit gesloten zou zijn als generaal De Gaulle nu nog onder de le venden had mogen behoren. Vóór Fouchet, had de steile minister van Defensie Michel Debré, die binnen de regering over de morele zuiverheid der Gaullistische geloofsartikelen pleegt te waken, ook al een dreigende vinger te gen dat samengaan met Soustelle gehe ven. Maar, nadat president Georges Pom pidou zich op zijn laatste persconferentie jegens Soustelle, die zich tijdens en na de Algerijnse oorlog nogal zwaar met de O.A.S. compromitteerde, niettemin veel verdraagzamer had uitgelaten, zag De bré zich wel verplicht zijn aanvankelij ke bezwaren maar weer in te slikken. Bovendien had een andere ex-minister van generaal De Gaulle, de liberale Louis Joxe, die met de Algerijnen indertijd het verdrag van Evian ondertekende, in Lyon zijn persoonlijke zege uitdrukkelijk aan de electorale overeenkomst met Soustel le gegeven. Mr. Reuder liet de partijen gisteren al weten dat van hem moeilijk kon worden verwacht dat hij de eis van de bonden zou toewijzen. Hij zei: „Ik kan de werk gevers moeilijk iets bevelen waarvan ik weet dat ze erdoor in aanraking met de officier van Justitie zullen komen.” Zijn voorstel was daarom, en de offi cier van Justitie zegde bij voorbaat zijn medewerking toe, om hem voorlopig op non-actief te zetten en „een leuk nader overeen te komen delict” te kiezen, waar na een spoedige strafvervolging kon plaatsvinden. Zo niet, dan zag hij zich genoodzaakt een weinig zeggende voorzie ning te treffen. „En dan”, zei hij, „weet u nog niets”. Mr. Rood was vanaf het begin minder voor een strafprocedure, omdat die „maanden, zo niet jaren” zou kunnen gaan duren. Mr. Reuder wuifde die bezwaren weg. Hij zag in dit speciale geval wel moge lijkheden voor een snelle procedure. Mr. Bos zou om te beginnen al ervoor kunnen zorgen, dat de zaak met zes weken voor de economische raadkamer kwam. Maar als Gierek in Lodz concessies zou doen, dan zou er voor andere bevol kingsgroepen, die evenzeer benadeeld zijn of zich zo voelen, geen enkele rem meer zijn. De nieuwe partijleiding zou dan bereiken wat zij nu juist het aller meest vreest: dat het staken zich in Po len tot een soort democratisch gewoon terecht ontwikkelt. Daarmee zouden de Poolse leiders het vertrouwen van Mos kou en Oost-Berlijn verspelen, „discussiestijl”. die de dogmatici dacht veel aan het socialisme met menselijk gezicht herinnert. Maar dat vertrouwen was broodnodig om de ex tra importen uit de Sovjet-Unie en de DDR los te krijgen, waarmee althans de ergste hiaten op de Poolse consump- tiemarkt op korte termijn zouden kun nen worden gevuld. Zou Gierek daarentegen dit keer geen concessies doen, dan zou hij het ver trouwen van de betreffende bevolking verspelen, die hem nu nog als een po-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11