Ministeriële OUDJES ZIJN GELIEFD CHU-bezwaren tegen de VVD Bakker Gemeenteraad Zuid-Afrika schond Opgepast met geneesmiddel achter het stuur ÖEKUYPER Geeltje voor verloren brief Liberalen zullen veel juridische verplichting tegenover Namibië Verwijten aan minister opzij moeten zetten” gaat akkoord met schikking kritiek op „Brandpunt ■nru Hjl m n f A T 5b f Nederlandse regering voor Internationaal Gerechtshof: NKIJ-congres gaat ook zonder subsidie door Moordaanslag op Hagenaar mislukt BONTDIEVEN IN ARREST VIEUX Partnerkeuze pas na verkiezingen PTT wil meer veiligheid jpFl O DINSDAG 16 FEBRUARI 1971 2 COMMISSIE GAAT GROTER WORDEND PROBLEEM ONDERZOEKEN ONDERZOEK t€ O1 Ruitentikkers stelen voor 10 mille horloges Werkgroep „Smeerpijp” is onthutst Inbrekers maakten twee ton buit Maisonnette geschil in Uithoorn BANKOVERVAL: BUIT 15 MILLE s h d d v v ti -- DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. Veestapel omgekomen bij boerderijbrand de V W ..slO ADVERTENTIE ,1 (Van onze medische medewerker) I so< scl va he ele vu ga die hei te AMSTERDAM Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag uit de etalage van een juwelierszaak in de Oude- brugsteeg in Amsterdam horloges ter waar de van 10.000 gestolen. De daders knipten het ijzeren rolluik door en gooiden de etalageruit met een baksteen in. De politie heeft hen niet kun nen achterhalen. Wel arresteerde zij korte tijd later een 31-jarige fabrieksarbeider die een klokje uit de vitrine haalde terwijl agenten binnen met het onderzoek bezig waren. door alcohol, sommige drugs en verdo vende middelen. (Van onze correspondent) HEER. Bij een overval gisteren op een bijkantoor van de AMRO-bank in Heer is 15.000 buit gemaakt. De rover dwong met een pistool de 26-jarige be heerder hem vijftien bundeltjes van 100 te geven. De overval duurde nog geen twee minuten. heid alcohol wordt hun versuffend* in vloed verder onevenredig versterkt Met pensioen. Luitenant-generaal der ca valerie J. A. C. Bartels, commandant van het 1ste legerkorps, zal met ingang van 1 mei de militaire dienst mei pensioen verlaten. Tot zijn opvolger is generaal- majoor der infanterie F. E. Meijriderts benoemd, thans plaatsvervangend chef staf van de noordelijke legergroep in Mönchen-Gladbach. WW DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Jongeling (GPV) heeft minister Bakker van Verkeer en Waterstaat gevraagd of het waar is dat de PTT voor een verloren ge raakte aangetekende brief f 25 uitbetaalt, en dat dit bedrag al dateert van geruime tijd vóór de laatste wereldoorlog. Hij vraagt de minister of deze de tijd niet gekomen acht dit bedrag aan te passen aan de sindsdien opgetreden geldontwaarding. A geai onb mac ong teru afle beh D deli gen con- ovei ver; aan: in d D insp in E daa: val woi de zioi van m ou ke D. wi go zij I ma rer var om var ave Lig I eer con in sel de Eu „ni< zeg „he der Hei pag mei var de di Vc D in tii D ke de met vi’ we he ge en Wc rir gri ge< J se joo VN fun tig a g si d E D d rr d k hi ki ni li; di w TILBURG De Tilburgse politie heeft een reeks van 104 inbraken opgelost die aan een groep Tilburgse mannen een buit ter waarde van bijna 200.000 heeft opge- braebt. Twaalf Tilburgers, in leeftijd va riërend van 19 tot 42 jaar, hebben inmid dels bekend, dat zij voor een deel van de inbraken verantwoordelijk zijn. Er zijn ook vele geneesmiddelen die al tijd of alleen onder bepaalde omstan digheden, de nersenwerking zodanig be ïnvloeden dat het besturen van een auto of een andere gemotoriseerd voertuig levensgevaarlijk is. Ook voetgangers en fietsers worden daardoor gevaarlijke deelnemers aan het verkeer, net als Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DEN HAAG. Voor de deur van een café aan het Buitenom in Den Haag is een 26-jarige steigerbouwer beschoten, vanuit een auto met twee mannen, die op een tiental meters van het café aan de overkant van de straat stond. De mannen gingen er na de aanslag in snel le vaart vandoor. VALKENBURG (Z.-H.) De Christelijk-Historische Unie heeft bezwaai 3gen een samengaan met de VVD in een nieuw kabinet. „De liberalen uilen heel veel opzij moeten zetten wil het komen tot een voortzetting van de huidige samenwerking”. DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft maandag tegenover het Inter nationaal Gerechtshof gezegd, dat alle staten in het algemeen verplicht zijn zich te onthouden van gedragingen die er kenning zouden inhouden van het Zuid- afrikaanse bewind over Namibië (Zuid west-Afrika. De juridisch adviseur van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, prof. mr. W. Riphagen, baseerde dit op de stelling, dat Zuid-Afrika zqn juridische verplich ting heeft geschonden, zijn feitelijk be stuur over Zuidwest-Afrika dient te beëindigen, en alle stappen dient te on dernemen om de VN en hun organen in staat te stellen hun functies met betrek king tot het gebied te vervullen. vooral wanneer zij tegelijk met een an der geneesmiddel (of met alcohol) wor den gebruikt. Ook oververmoeidheid blijkt hier zeer ongunstig te werken. „Zulke dwangmaatregelen, zouden na melijk verder gaan dan alleen het ver binden van gevolgen aan de internationa le status van Namibië, en zouden ge richt zijn tegen Zuid-Afrika zelf”, betoog de de Nederlander. De gevolgen die moe ten worden verbonden aan Zuid-Afrika’s aanwezigheid in het gebied zijn in de eerste plaats een kwestie van politiek, meent hij. Prof. Riphagen noemde de bezwaren, die Zuid-Afrika had aangevoerd tegen de bevoegdheid van de VN, het mandaat beëindigd te verklaren, „juridisch onge zond”. Vandaag zal de Zuidafrikaanse delega tie aan het woord komen. Naar een lid van deze delegatie meedeelde, zullen al leen al de juridische beschouwingen mo gelijk twee weken in beslag nemen. Het Zuidafrikaanse voorstel tot een volkstel ling in Namibië ontving tot nu toe geen steun van de delegaties die voor het hof het woord voerden. J PROF. DR. J. W. VAN HULST Er bestaan allerlei ziekten waarbij de hersenfuncties meer of minder ernstig gestoord zijn, niet alleen bij ziekten van de hersenen maar ook bij lichamelijke aandoeningen. Bij sommige stofwisse lingsziekten (waarvan suikerziekte het bekendste voorbeeld is) evenals bij meerdere andere organische ziekten ontstaan stoffen die op de hersenen ver suffend werken. Bij ernstige nieraan- doeningen is dat het ureum, „afbraak- produkt” der eiwitten boven een bepaal de concentratie in het bloed, en zo kun nen er meer stoffen in het lichaam ont staan. Het Internationaal Gerechtshof moet van de Veiligheidsraad een advies geven over de vraag wat voor de andere lan den de juridische consequenties zijn van de blijvende aanwezigheid van Zuid-Afri ka in Namibië, ondanks het feit dat de Verenigde Naties het voormalige Volken- bondmandaat krachtens welke Zuid-Afri ka Namibië beheerde, hebben beëindigd. Artikel 26 van de Wegenverkeerswet ver biedt het besturen van een auto onder invloed van alcohol. Maar datzelfde ar tikel stelt met alcohol gelijk iedere stof waarvan de bestuurder weet, of redelijkerwijze moet weten, dat het ge bruik de rijvaardigheid kan verminde ren” Er bestaat een lijst waarop die stoffen worden aangegeven, maar het is duidelijk dat deze alleen van praktisch belang is voor degener die geneesmidde len voorschrijven, of ze fabriceren De miljoenen mensen die de medicijnen welke hun arts heeft voorgeschreven, dagelijks gebruiken, en de tallozen die vaak op eigen houtje een kalmerend tabletje innemen, zullen zich nauwe lijks bewust zijn dat dit ook hun rij vaardigheid beïnvloedt. En er worden tegenwoordig ontelbaar veel kalmeren de middelen geslikt, vanaf het oudere luminal, prommal, broomural, en aller lei „zenuwtablei-jes” met een eigen naam tot en met de steeds toenemende reeks moderne middelen Hiervan zijn librium valium, seresta, taxilan, nobrium. lim- britol (enzovoorts) enkele der meest in ons land gebruikte „tranquillizers” maar er zijn er nog veel meer. Zii be ïnvloeden ook allemaal de rijvaardig heid in min of meerdere mate, vooral in een hogere dosering, en die wordt heel gemakkelijk uit eigen beweging opgevoerd tot boven het doktersvoor schrift. Samen met een kleine hoeveel- Dikwijls is het een geneesmiddel dat juist ter bestrijding van een dergelijke ziekte wordt gebruikt. Ook hiervan is diabetes (suikerziekte) weer een spre kend voorbeeld, door insuline of een ander bloedsuikerverlagend middel kan een gevaarlijke daling van de bloed- suikerspiegel in het bloed optreden, waarbij het (heldere) bewustzijn ern stig geschaad wordt en er zelfs bewus teloosheid kan optreden. In dat geval is reeds de daling van het bewustzijn ach ter het stuur een uiterst gevaarlijke fase Door de staatssecretaris van Volksge zondheid wordt nu zoals wij bericht hebben, een werkgroep gevormd die moet nagaan of er maatregelen getrof fen kunnen worden om personen die aan het verkeer deelnemen te waar schuwen tegen het gebruik van bepaal de geneesmiddelen. Tot nu toe kan dat alleen door de arts of de apotheker ge beuren, die deze geneesmiddelen voor schrijven of ifleveren. Dergelijke waar schuwingen worden echter al te vaak genegeerd of vergeten, en wanneer zo’n geneesmiddel een rol blijkt te hebben gespeeld bij een verkeersongeval is het voor de rechter niet eenvoudig om uit te maken of de automobilist kon weten, of wist, dat de geneesmiddelen die hij had ingenomen deze bijwerking bezitten. Vooral wanneer zij in poeder of pillen verwerkt waren waarvan hij de samen stelling ónmogelijk kon weten. De gedeeltelijke bezwering van het ge vaar der psychofarmaca in het ver keer zou ook bereikt kunnen worden door hun gebruik te beperken en de oorzaken der nerveuze aandoeningen be ter te bestrijden. Daarvoor moeten dan betere psychisch-bygiënische en sociale voorzieningen worden getroffen vooral in behuizing en recreatie. En niet het minst in het verkeer zelf, misschien wel door beperkingen in het autoverkeer Maar dat wordt een moeilijk probleem op zichzelf. De Nederlandse regering vindt dat dwingende maatregelen, om Zuid-Afrika ertoe te brengen zijn feitelijk bestuur te beëindigen, voorbehouden blijven aan de Veiligheidsraad. „Er lijkt onder het al gemeen internationaal recht geen auto matische verplichting te bestaan, volgens welke een individuele staat dergelijke dwingende maatregelen zou moeten ne men”. aldus prof. Riphagen. Iedereen die aan het verkeer deelneemt, moet volkomen helder van geest zijn, zodat zijn beoordelingsvermogen zijn reactievermogen, reactiesnelheid en zelfcritiek zowel als de beheersing over al zijn bewegingen en handelingen geheel intakt zijn. Daarvoor is het in de eerste plaats noodzakelijk dat zijn hersenfuncties in alle opzichten nor maal werken, dat hij niet suf, slaperig of (ten dele) verdoofd op de weg rijdt of loopt. Voor de bestuurders van mo torvoertuigen gelden deze eisen uiter aard het sterkst. De werkgroep, waaraan veertien stu denten in de biologie en chemie deelne men, houdt zich al geruime tijd bezig met het afvalwaterprobleem in Oost- Groningen. Zij heeft vrijwel al het mate riaal over deze zaak intensief bestudeerd. Tijdens de verwerking hiervan is de werkgroep tot de merkwaardige ontdek king gekomen dat veel rapporten niet of nauwelijks opgemerkt zijn door de in stanties die beslissingen in deze kwestie moeten nemen. De werkgroep is zeer teleurgesteld en verontwaardigd dat bij het opstellen van de plannen geen degelijk biologisch on derzoek heeft plaats gehad. Bovendien heef: de groep vernomen dat de biolo gen, die zich tien jaar geleden niet te gen de plannen zouden hebben verzet, op het ogenblik op biologische gronden fel gekant zijn tegen de uitvoering van de plannen van het Rij ksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater. De werkgroep vreest dat de plan nen voor het leggen van een tweede (en derde) smeerpijp, die door het RIZA naar voren zijn gebracht, tot catastrofa le gevolgen zullen leiden voor het Wad denzeegebied. De steigerbouwer had in het café een telefoontje gekregen met het verzoek of hij naar buiten wilde komen, omdat iemand hem zeer dringend moest spre ken. Toen hij het café verliet werd er op hem geschoten. De kogels troffen een auto die tussen hem en de wagen met de schutters stond. De politie denkt aan een wraakneming, daar de steigerbou wer onlangs betrokken was bij een an dere schietpartij. (Van onze correspondent) UITHOORN. De gemeenteraad van Uithoorn heeft gisteravond het voor stel aangenomen van B. en W„ waarbij de gemeente principieel akkoord gaat met een schikking in het geschil met de be woners van de wijk Zijdelwaard, die in verzet waren gekomen tegen de bouw van maisonnettes, in afwijking van het be stemmingsplan, welke het hun beloofde vrijblijvende uitzicht belemmerden. Beide partijen gemeente en bewo ners zullen een vertrouwensman-des.- kundige benoemen. Een derde deskundige zal worden aangewezen door de president van de rechtbank. Deze drie deskundigen bepalen tezamen welk schadebedrag aan de bewoners moet worden uitgekeerd De gemeenteraad heeft zich bij voorbaat neergelegd bij de uitspraak van de drie deskundigen. Voorwaarde voor de schikking is, dat de gerechtelijke procedure tegen de ge meente vervalt. Een deel van de bewo ners gaat hiermee akkoord, maar een an der deel wil de gerechtelijke actie laten doorgaan. „Het is ons onmogelijk de onrust I bij het Nederlandse publiek weg te nemen door de genomen maatregelen openbaar te maken. Wij zitten daarbij vast aan een „gentleman-agreement” met de landelijke werkgroep bankbe- veiliging om niets over beveiligings systemen publiek te maken”, aldus de heer J. H. Wiers, plaatsvervangend hoofddirecteur der posterijen. „Het pakket verscherpte veiligheids maatregelen zal steeds uitgebreider worden, totdat er iets gevonden wordt waarin een reeks van dergelijke maat regelen gecomprimeerd kan worden. 1 De toepassing van de maatregelen ligt I organisatorisch bij zo’n bedrijf als de i PTT zeer moeilijk”, aldus de heer Wiers. „Er zijn nu eenmaal grote verschil- len tussen de districten Amsterdam en Groningen. Daarbij komt ook dat bij ons de veiligheid van het personeel en publiek prevaleert boven geld en goederen. Een tot de tanden gewapen de bemanning geeft nog geen garantie, dat èn zending èn personeel en om standers veilig zijn. Zie bijvoorbeeld de Engelse posttreinroof. Onze keus is beperkt, maar wij proberen het hele veiligheidsapparaat zo veel mogelijk j te perfectioneren. Indien de maatre- i gelen openbaar worden dan betreuren i wij dat zeer”, aldus de plaatsvervan- gend hoofddirecteur. Maar er wordt de laatste jaren ook tal van psychofarmaca voorgeschreven bij allerlei «psychische klachten en voor aandoeningen waarbij psychische spanningen ongunstig werken. Voor de oude „nervositeit” werden en worden stoffen als broom, valeriaan en andere rustbrengende middelen nog steeds veel vuldig gebruikt Meer en meer worden deze middelen echter verdrongen door de moderne psychofarmaca, die door een groot deel der bevolking in steeds toenemende mate worden geslikt. Zij dienen vaak ook als ondersteuning van de behandeling van hart- en vaatziekten van verhoogde bloeddruk, maag- en darmklachten en allerlei andere kwa len. Op zichzelf zijn het uitstekende geneesmiddelen, maar ook hier geldt al dadelijk het verschil in persoonlijke reactie op elk geneesmiddel. Nog belang rijker blijkt de algemene versuffende werking van deze psychofarmaca te zijn, HILVERSUM. Minister Den Toom van Defensie heeft vanochtend in het NOS-radioprogramma „Praten met de mi nister” kritiek geuit op de KRO-televisie- uitzending „Brandpunt” van 1 december. De minister noemde deze uitzending een voorbeeld van de zijns inziens nogal eens voorkomende niet objectieve, eenzijdige voorlichting. De bewindsman was gevraagd in die uitzending commentaar te geven op een enquête. Hij had echter laten weten die dag niet te kunnen komen omdat hij de Europese vergadering in Brussel moest voorzitten. Wel was hij bereid tussen de vergaderingen door vanuit Brussel telefo nisch commentaar te geven. Maar dit was niet nodig, zei men. In de uitzending is toen zo iets gezegd van: „Het zal u wel verbazen, dat de minister er niet is.” Dat noemt de minister eenzijdige voorlichting. De KRO tekent hierbij aan dat men geen gebruik gemaakt heeft van het tele fonisch commentaar van de bewindsman omdat het een tv- en geen radio-uitzen- ding betrof. Wel was' de minister aange boden zijn bijdrage in beeld te leveren via de camera’s van de BRT in Brussel, maar van dit aanbod werd geen gebruik gemaakt, aldus de KRO. In de Brandpunt uitzending werd op grond hiervan gezegd dat veertien dagen tevoren een uitnodi ging uitgegaan was naar de minister en zijn drie staatssecretarissen, maar dat geen van hen die avond kon komen. „Mocht u dat toevallig vinden, dan hebt u ons aan uw zijde”, had toen de commen tator gezegd. De KRO vraagt zich af hoe minister Den Toom deze uitzending kan hanteren als illustratie van „de nogal eens voor komende niet objectieve, eenzijdige voor lichting over het defensiebeleid.” Dit zei de voorzitter van de C.H.U., prof. dr. J. W. van Hulst, in een bij eenkomst van deze partij in het Zuidhol- landse Valkenburg. Hij zag ook geen mogelijkheden met de Partij van de Ar beid in zee te gaan en zei dat de C.H.U. zich vóór de verkiezingen niet over een partnerkeuze zal uitspreken. De verkie zingsuitslag zal één van de factoren zijn welke voor die keuze bepalend zal zijn. Prof. Van Hulst veroordeelde de P.v.d.A.-kritiek op het beleid van het AMSTERDAM Ondanks de Intrek king van twee subsidies aan het Neder lands Komité voor Internationaal Jonge renwerk, voor het congres van 20 maart over kolonialisme en onafhankelijkheid in Amsterdam, gaat de manifestatie onge wijzigd door. „Wij zijn bijzonder teleur gesteld”, verklaarde maandagmiddag de algemeen secretaris van het komité, Pie ter de Feijter, over de intrekking van de bijdragen van het ministerie van Buiten landse Zaken 10.000) en die van CRM 35.000. „Ik zie echter een principiële kant aan de zaak. Als het mogelijk is voor de over heid om een subsidie toe te kennen, uit te keren en dan op een gegeven moment weer in te trekken, dan hangt er een zwaard van Damocles boven de hoofden van alle gesubsidieerde instellingen in Nederland”, zei hij. Pieter de Feijter- verklaarde dat hij al 15.000 heeft uitgege ven. „Hoe ik het moet terugbetalen, weet ik nog niet, maar het lijkt me eerder een probleem voor minister Luns hoe die zijn geld moet zien terug te krijgen” al dus de secretaris van het NKIJ. Hij hoopte dat een gesprek met de instanties tot een oplossing zal leiden. z ./J Tussen de nieuwste automodellen op de Amsterdamse RAI-autotentoon stelling doen de oudjes van weleer het nog best. Zoals dit type dat zich in de warme belangstelling mocht koesteren van een moeder met haar twee kinderen. AMSTERDAM De Amsterdamse poli tie heeft twee 31-jarige Amsterdammers gearresteerd die betrokken zijn geweest bij een bontdiefstal bij handelsonderne- ming Castora in de hoofdstad, waar vorige week voor f 50.000.- aan bontjassen werd gestolen. Zij konden worden aangehouden nadat de politie op de Lindengracht een bestelwagen onderzocht waarin een flink aantal bontjassen lag. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Al het vee, 31 koeien en jongvee, is vanmorgen vroeg omge komen bij een felle boerderijbrand in het Friese Blija. De veehouder ontdekte de brand op het moment dat de stallen al vol rook stonden, het niet meen mogelijk was naar binnen te gaan. Een loods met mestkuikens bleef gespaard. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. kabinet-De Jong. Grote bezwaren had hij tegen de zedelijkheidsparagraaf in het V.V.D.-verkiezingsprogramma en ook vond hij dat met de V.V.D. geen goed sociaal beleid is te voeren. Als pleister op de wond zei hij dat de V.V.D. zich in de afgelopen kabinets periode een betrouwbare partner had getoond, die het kabinet geholpen heeft de rit tot een goed einde te brengen. Over een eventuele samenwerking met D’66 zei prof. Van Hulst: „Het verlo- vingskaartje is nog niet bij de drukker”. DEN HAAG De hoofddirectie van de PTT in Den Haag heeft naar aanleiding van de goed voorbereide inbraak in het postkantoor in Apel doorn en de diefstal van een postwa gen in Alkmaar algemene richtlijnen gegeven aan de directies van de post- districten in Nederland om de veilig heidsmaatregelen verder te verscher pen. De directies zullen de richtlijnen naar eigen behoefte moeten aanpas sen aan de eisen van hun district. AMSTERDAM. De „Werkgroep Smeerpijp” van de Vrije Universiteit in Amsterdam vraagt zich in een open brief aan linister Bakker „vol vertwijfeling” af hoe het mogelijk is dat een minister één van de uitgangspunten voor een wet inzake milieuverontreiniging, die •’oor hem zelf is ondertekend, namelijk de be strijding bij de bron, met voeten treedt. ZÉ

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2