ZUID-VIETNAM MELDT SUCCESSEN IN LAOS Onverhulde werkelijkheid van I. F. Stone Ho Tsji Minh-route zou zijn versperd N°s steeds gevechten Westduitse kopstukken actief in Berlijnse verkiezingsstrijd VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken in Amman Socialisten van SPD-leider Wehner in Polen achtergrond Rabbijn in New York opgepakt na hinderen van Rus Thaise troepen in staat van Amerikaans militair terecht na door Turken te zijn ontvoerd „Regering zwijgt over officiële I John Kennedy in j Ankara opgeblazen Multilaterale militaire hulp voor Indonesië paraatheid cijfers inzake immigratie” Monument voor 3 DINSDAG 16 FEBRUARI 1971 9 Verenigde Staten willen: Thailand Strijder „Nul” Drie politieagenten in Dallas vermoord Enoch Powell: Oud-burgemeester I n De joodse defensieliga heeft zich „Verhulling werkelijkheid”. Over Nixon staat in de bundel een en zo MMMMWUMWIAfWWWMWMVtfWVWWVMWVWWMWVVWMWWWWWWWIAMWWi Die veronderstelling omkleedde hy onder meer met deze argumenten: „Let op wat de Zuidvietnamese vice-presi dent Ky zegt, zei hjj. Als die vindt dat Noord-Vietnam moet worden gebom bardeerd dan gebeurt dat vroeger of later ook. Als Ky vindt dat Cambodja moet worden aangevallen dan gebeurt dat. Ky vindt nu dat Noord-Vietnam met tactische kernwapens moet worden bestreden (Van onze redactie buitenland) Gisteravond heeft men hem op de televisie kunnen zien: Izzy Stone. Een gedrongen Amerikaan met heldere ogen achter een klein brilletje. Hij werd in het actualiteitenprogramma „Hier en nu” geïnterviewd naar aanleiding van de invasie in Laos. Stone deed in die uitzending ijzingwekkende voorspellingen. Hij verwacht dat de Verenigde Staten voorbereidingen treffen om met kernwapens in te grijpen in de oorlog in Indo-China. De leider van de socialistische fractie in de Westduitse Bondsdag Herbert Wehner brengt een bezoek aan Polen. Vice-voorzitter Andrzej Werblan van Generaal Curtis LeMay, de man die „Vietnam door bombardementen naar het stenen tijdperk wil terugbrengen”, is nauwelijks een buitenkansje voor Stone. Hij zet de niet overintelligente houwdegen voor schut naar aanleiding van diens autobiografie onder de kop „Holbewoner in een straalbommenwer- per”. het Poolse parlement (links) begroet hier Wehner tijdens zijn bezoek aan het parlementsgebouw. Stone besluit dit artikel van decero ber 1968: „Wanneer Lairds benoemin' tot minister van Defensie wordt be krachtigd riskeert men de waarschijn lijkheid dat de koers van het Pentago* gedurende de komende vier jaar or hogere doelen gericht zal zijn dan or „alleen maar in leven te blijven”. heel kort stukje. Het begint: „Besluite loos, zwak en onbetrouwbaar, zonder de visie van een staatsman of de han digheid van een politicus, dat is Nixon ten voeten uit”. De slotzin luidt: „Het is een tragedie om in deze tijd een nul in het Witte Huis te hebben” op het ogenblik 20.000 Thaise soldaten ge legerd. De commissie merkt op dat de Ameri kaanse hulp de laatste tijd meer gericht i« op wapenleveranties dan op militaire trai ning. Het voorgestelde consortium zou „hel evenwicht” herstellen en in overeenstem ming zijn met het Amerikaanse beleid om niet te nadrukkelijk aanwezig te zijn in Indonesië BEIROET. (AFP) Het kantoor van de Palestijnse Verzetsbeweging „Al Fa tah” in Beiroet heeft vandaag meege deeld dat Jordaanse regeringstroepen ver scheidene wijken van Amman met mor tieren en mitrailleurs hebben beschoten. 1- rs st st le il k >t k :e d n n k ANKARA (AGP) De Amerikaanse ser geant Jimmy Finley, die gisterochtend door onbekenden op een Amerikaanse lucht machtbasis b(j Ankara werd ontvoerd, is ongedeerd maar uitgeput bjj zijn onderdeel teruggekeerd. Hjj wilde geen verklaring afleggen. Hjj zei slechts, dat hjj goed was behandeld. Stone heeft een eigen weekblad: „I. F. Stone’s Weekly”. In 1953 tijdens de heksenjacht van senator McCarthy startte hij dit blad. Hij begon met 5.000 lezers. Tien jaar later had hij er al 20.000. Nu zijn het er 40.000. Dit succes komt doordat Stone in zijn verslagge ving, zoals hij het zelf omschrijft: „het over het hoofd geziene feit zoekt, de verborgen observatie, die de realiteit van de situatie verheldert”. Minister van Defensie Laird tenslotte wordt door Stone getypeerd als „Een Goldwater aan het hoofd van het Pen tagon”. Uit de portrettering van deze man wordt het duidelijk waarom de schrijver met een soort galgehumor in het begin van zijn boek zegt: „Ik verheug me op vier jaar vechten tegen Nixon en Laird”. Laird, aldus Stone, ziet overal voetangels en klemmen, of ze er zijn of niet. „Als Laird in de afgelopen acht jaar minister van Defensie was geweest, zou de geschiedenis wel eens anders hebben kunnen verlopen. Hij is van mening dat wij in de Varkensbaai niet hadden moeten terugdeinzen. Hij ziet Rostqw als te naïef, Rusk als te zacht en Mc Namara als een duidelijke bedreiging Hij meent dat Kennedy een grove fout maakte toen hij verklaarde dat wij niet als eersten van atoomwapens gebruik zouden maken. Hij is voorstander var een politiek van nucleaire represailles volgens de „politiek 2X” die naai hij zegt Dulles in de jaren ’50 voor stond. Dat komt neer op een voortdu rende escalatie in nucleaire vergelding tot „het moment dat de kosten voor de vijand groter worden dan de winst” orr aan te tonen „dat agressie niet loont” Hij beschrijft de hoge militairen als „zeer intelligente burgers met een grote kennis van ons militaire potentieel er onze behoeften in de toekomst, uitste kend in staat om belangwekkend' voorstellen te doen op politiek gebied’ Aan verkeersweg nummer negen rich ten Zuidvietnamese eenheden talrijke de pots in, vooral voor benzine. Verder is meegedeeld, dat de interventiestrijdkrach- ten in de nabijheid van de Ho-Tsji-Minh- route een Noordvietnamees opleidings kamp hebben ontdekt, bestemd voor on geveer duizend soldaten. „Onze commando’s hebben gisteren de eetzaal van de Jordaanse universiteit in Amman met mortieren beschoten en on der de betaalde agenten verliezen aange bracht. Verzetsstrijders hebben het vuur geopend op de politiepost in Hamlan en een politieman gedood”, aldus het com muniqué, dat voorts meldt dat verzets strijders een „Dakota” op het militaire vliegveld van Amman met mortieren heb ben vernield. Premier Wasfi Tall van Jordanië heeft het Centrale Comité van het Palestijnse verzet laten weten dat koning Hoessein de recente incidenten afkeurt en „ontevre den” is, aldus het communiqué. Het ligt voor de hand, dat bondskanse lier Brandt zich in sterke mate persoon lijk inzet en dus de laatste tijd herhaal delijk in West-Berlijn verblijft. Brandt is niet alleen als bondskanselier de aange wezen man om partijgenoot Schütz te assisteren. Een voor Westberlijners ver trouwenwekkende verdediger van de re- geringspolitiek is hij bovendien als oud- burgemeester uit de periode, waarin de Sovjet-Unie probeerde met grof geschut een wig te drijven tussen West-Berlijn en het Westen. ren van om van avond demonstreerden 300 leden van de Liga voor de Russische VN-missie. VN-missie gearresteerd nadat hij functionaris, Vladimir Fedorov, had tig gevallen. „We hadden allemaal een vinger aan de trekker”, schrijft hij als Kennedy wordt vermoord: „Het eerste probleem dat onder ogen gezien moet worden is de moord zelf: of het door een getikte linkse figuur op zijn eentje werd ge daan of als een pion van een rechts complot, zoals in het geval Van der ■Lubbe, het is een feit dat er honderd duizenden in het Zuiden waren die in hun hart de Kennedy’s, de President en zijn broer de minister van Justitie dood wensten omdat zij in zekere mate de negers hielpen. De atmosfeer van po tentiële moord waarmee de negerge- meenschap al zo lang te maken heeft is een nationaal probleem geworden. heet de bundel, is geen opwekkende lectuur. Stone is, zo blijkt uit zijn ge schriften een strijder voor verloren zaken, „een eenzame van de rede”. Het Amerikaanse politieke leven, de figu ren die de Amerikaanse politiek bedrij ven, generaals zoals LeMay en West moreland, dit alles krijgt iets huive ringwekkends onder de analyserende loep van I. F. Stone. De twee dwongen de drie agenten en nog twee andere politiemannen die later op de plaats van de diefstal kwamen naar een rivier te rijden. Daar schoten ze drie agenten dood. Een vierde werd gewond. De vijfde kon ontkomen. Er zijn twee arrestaties verricht in deze zaak; naar twee medeplichtigen zou nog worden ge zocht ANKARA (AFP). Linkse studenten hebben uit protes* tegen de interventie in Laos een monument voor oresident Ken- J nedy bij de technische hogeschool in An- g kara opget'nzw D< VS hebben deze hogeschool voor een groot deel gefinan cierd. Thailand heeft zijn strijdkrachten langs de grens met Laos in hoogste alarmtoe- stand gebracht. Naar verluidt, zijn daar Hoeveel Amerikanen hebben niet (met instemming) verondersteld dat de CIA waarschijnlijk een manier aan het vin den was om Castro te vermoorden? Hoevelen juichten toen Loemoemba vermoord werd in de Congo omdat zij veronderstelden dat hij een gevaarlijke neutralist of mogelijk zelfs een pro- communist was? Zijn we niet gewend geraakt aan het idee dat we een geheim regeringsapparaat hebben de CIA met geheime fondsen, om met de dolk onder de mantel te kunnen zwaaien Noord-Korea heeft gisteren volgens het Chinese persbureau laten weten, dat het „Het volk van Laos” actief zal steunen in de strijd tegen Zuidvietnamezen en Amerikanen. De regering van Laos heeft intussen versterkingen gezonden naar de hevig omstreden stad Long Sjeng. Naar ver luidt zijn tot nu toe 30 Laotiaanse mili tairen gesneuveld. Het is niet duidelijk, of onder hen ook de slachtoffers zijn van de luchtaanval die de Amerikanen gis teren bij vergissing uitvoerden. In Long Sjeng bevinden zich volgens Laotiaanse mededeling 7.000 Noordvietnamese mili tairen en opereren in de omgeving onge veer 18.000 communistische soldaten. De stad ligt 90 kilometer van Vientiane. DALLAS (AP). Drie politieagenten in de Amerikaanse stad Dallas zijn gis teren doodgeschoten nadat zij waren overmeesterd door twee mannen die wer den verhoord wegens diefstal. zenden. De met het oog op de onderhan- delingen toch al versterkte „demonstra tieve aanwezigheid” van de Bondsrepu bliek in West-Berlijn, krijgt daardoor een extra-accent. Vooral de SPD, die onder leiding van regerend burgemeester Klaus Schütz hoopt haar absolute meerderheid in de Senaat te behouden, spant zich in om het vertrouwen in de Bonner regeringspoli- tiek te behouden nu ervan moet worden uitgegaan dat het Westen zonder politieke concessies niet tot een akkoord met de Sovjet-Unie en de DDR zal kunnen ko men. Van de beste artikelen uit dit week blad is onlangs een bundel verschenen b(j uitgeverij Van Gennep in Amster dam, in de „Kritiese Bibliotheek”. G. van Benthem van den Bergh docent van het Institute for Social Studies, deed een keus uit de commentaren en politieke portretten die Stone in de af gelopen achttien jaar schreef. De ver talingen zjjn van Jan Donkers en Ti neke Njjenhuis. De politie weigerde ook nadere mede delingen te doen. In goed ingelichte krin gen meent mén te doen te hebben met een commando-groep, die kortgeleden twee overvallen heeft gepleegd en die voorts verantwoordelijk wordt geacht voor enkele aanslagen tegen Amerikaanse vestigingen in de hoofdstad. De sergeant werd ontvoerd toen hij een inspectierit over het terrein vap de basis in Balgat maakte. De ontvoerders schoten daarbij op de wachtposten. Het Russische persbureau Tass heeft een felle aanval gedaan op de „wereld conferentie over de situatie van de joden in Rusland”, die op 24 februari in Brus sel wordt gehouden onder auspiciën van de voornaamste joodse organisaties in Europa en de V.S. Tass spreekt van een „nieuwe provocatie tegen Rusland” en zegt dat het thema van het congres „het voorgewende probleem van de jo den in de Sovjet-Unie ongegrond is. Het is opgesteld door Amerikaanse pro pagandisten en Israëlische extremisten met het doel de aandacht af te leiden van de agressie die Israel begaat. Op de basis Che San, is gisteren on danks dichte mist het eerste zware trans portvliegtuig sinds drie jaar geland. De basis werd destijds na een langdurig be leg van Noordvietnamese en Vietcong- troepen door Amerikaanse mariniers ont ruimd, en is kortgeleden aan de voor avond van de Zuidvietnamese inval in- Laos weer bezet. De aankomst van een c-130 transporttoestel luidde een lucht brug van dagelijks veertig vliegtuigen van dat type in. De bevoorrading van de Zuidvietnamese troepen in Laos zal daardoor aanzienlijk verbeterd kunnen worden. tegen leiders aan wie we een hekel hebben?” Over de Cuba-crisis zegt Stone: „Zou den ze (de historici, red.) het rechtvaar dig hebben gevonden van ons om liever het grootste gedeelte der mensheid te vernietigen dan te onderhandelen, of een beroep te doen op de Verenigde Naties of zelfs de middenafstands-ra- ketten op Cuba te laten staan, die im mers niet verschillend waren van die welke we allang vanuit Turkije en En geland op Rusland gericht hadden? Waar een heel volk in een geestestoe stand verkeert waarin het bereid is uitroeiing van zichzelf en anderen te riskeren als een middel om zijn zin te krijgen in een internationaal conflict, daar is de bereidheid tot moorden een levenswijze en een bedreiging van de wereld”. De onthullende bundel van Stone be vat ook een aantal portretten van Ame rikaanse politici. John Foster Dulles, de voormalige minister van Buitenlandse Zaken wordt op de korrel genomen naar aanleiding van zijn artikel in het nummer van October 1935 in de „Atlan tic Monthly”, waarin Dulles de inter nationale crisis toen bestreed met een verdediging van „de noodzaak van ge weld door de jaren heen, waaruit op de een of andere manier de aangeval lene als meer verantwoordelijk voor wat er in de wereld gebeurt naar voren kwam dan de agressor”. Om vrede te krijgen (met Hitler) aldus Dulles, moest men Duitsland, Italië en Japan geven wat ze wilden. ter vestigt volgens haar verkiezingspro gramma de indruk dat zij mensen binnen haar gelederen verenigt die opgelucht zijn over hun verlossing uit de socialisti sche knel. Zelfs bij de A.R.P., waar men altijd bij alle pogingen om een vooruit strevend beleid te concretiseren is terug geschrokken voor beginselen die een on vervalst socialistisch stempel droegen, is verbazing ontstaan over de vrijmoedig heid waarmee D.S’70 haar eigen socialis tische banier heeft genegeerd. Nu is misschien democratisch socialis me iets anders dan gewoon socialisme, maar het wordt toch wel een onduidelij ke zaak. Waren al die verontruste P.v.d.A.-ers, die nu onder Drees junior willen dienen, eigenlijk niet eens over tuigde socialisten? De sociaal-economische deskundige van de A.R.P.-fractie in de Tweede Kamer, dr. B. Goudzwaard, heeft gisteren op een verkiezingsbijeenkomst de partij van D.S.’7O „de intellectuele opvolgster van de Boerenpartij” genoemd. Dat is nogal wat. Hij zei bovendien dat hij D.S.’7O rechts van de V.V.D. zag staan en hij baseerde deze merkwaardige plaats bepaling vooral op het sociaal-economi sche aspect van het verkiezingsprogram ma dezer partij. Nu is het toch zo dat een socialistische overtuiging zich in de eer ste plaats moet demonstreren in de sociaal- economische denkbeelden, waarmee een socialistische maatschappij dient te wor den ingeleid. Hoe een partij die nog rechts van de liberalen staat deze socialistische maat schappij naderbij moet brengen, was ook voor dr. Goudzwaard een raadsel. De uitlatingen van dr. Goudzwaard moeten natuurlijk voor rekening blijven van een A.R.-Kamerlid dat op verkie- zingsveldtocht is. Maar het is duidelijk dat de A.R.P. concurrentie van DS ’70 vreest. Als dat terecht het geval is, zou ook de V.V.D. enige bezorgdheid moeten koesteren. Want dan dient zich in DS '70 een politieke partij aan die verontrusten uit alle partijen werft zoals de Boeren partij eertijds onderdak verschafte aan allen die iets met hun eigen partij te ver effenen hadden. De Boerenpartij was geen concentratie van Boeren. D.S.’70 wordt waarschijnlijk geen concentratie van socialisten. Als dat klopt, is Drees junior bezig mensen om zich heen te verzamelen wier enige bezwaar tegen Drees senior is geweest dat hij socialist was. Dat kunnen er een hele massa uit allerlei richtingen zijn, maar dan is de P.v.d.A. niet de enige partij die de verkiezingen met bange ver wachtingen tegemoet gaat. Volgens Tass is het bovendien geen toe val dat deze „zionistische organisatie wordt gehouden in Brussel, de zetel van de NAVO”, want „het is duidelijk dat de zionisten bevriend zijn met de valken van de militaire organisatie”. Het verschijnen van de Democratische Socialisten 1970 in de politieke arena heeft in eerste instantie niet veel meer deining veroorzaakt dan de opkomst van de P.P.R., om een voorbeeld te noemen van een ander schisma dat uittreding van leden uit een grote politieke partij tot gevolg had. D.S.’7O is later echter veel meer de aandacht gaan trekken, omdat die kleine groep verontruste ex-P.v.d.A.’ers erin slaagde een aantal mensen met klinken de namen tot een overstapje te bewegen. En van het moment af waarop de naam Drees met de partij kon worden verbon den, viel het schijnwerperlicht in volle maat op deze splinterpartij, die sedert dat gedenkwaardige ogenblik een allure kreeg die aan Morele Herbewapening herinnerde: druppelsgewijs betraden be keerlingen de geheiligde hal waar de van nieuwe linkse ideeën huiverende socia listen bijeen waren en hoe belangrijker de naam van de bekeerling, hoe opge wekter er geglimlacht werd. De klap op de vuurpijl was natuurlijk de publikatie rondom vader Drees zelf, die ongerust en aarzelend aan de uitgang van de P.v.d.A. bleek te staan. Ofschoon D.S.’7O daarbij niet genoemd werd, moet in den lande toch wel de vage verwach ting zijn ontstaan dat ook de oude heer Drees op zijn levensavond nog een be keerling zou kunnen blijken te zijn. Op dit ogenblik weet eigenlijk nog nie mand zeker of de heer W. Drees zijn oude partij trouw zal blijven. Die onze kerheid speelt duidelijk in de kaart van D.S.’7O. Deze partij heeft onmiskenbaar de wind mee wat betreft het verzamelen van goodwill bij degenen, die niet tevreden zijn over de koers van de P.v.d.A. Er is echter één factor die vriend en vijand van D.S.’70 als bijzonder merk waardig moet voorkomen. Dat is namelijk het verkiezingsprogramma, waarmee „jon geheer” Drees te voorschijn is gekomen en dat het fundament zou moeten zijn waarop een nieuwe socialistische groepe ring haar grote politieke toekomst wil grondvesten. Dat programma is namelijk geen socialistisch programma. De uitgangspunten van een strijdbaar socialisme in een kapitalistische maat schappij kunnen moeilijk voor discussie vatbaar zijn. Het socialisme in Nederland heeft weliswaar tal van oorspronkelijke elementaire socialistische wensen tot ver vulling gebracht of in vervulling zien gaan, maar er zijn natuurlijk principes die niet kunnen worden verlaten zonder het essentiële socialistisch* kenmerk prijs te geven. De partij van Drees junior ech- (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De verkiezingen voor de Westberlijnse Senaat (het gemeentebe stuur), die 14 maart plaatshebben, spelen nu een grote rol in de „confrontatiepoli tiek” tussen West- en Oost-Duitsland. De regering in Oost-Berlijn protesteerde gis teren tegen de aanwezigheid van ver schillende politici uit Bonn in het weste lijke stadsdeel. Het betrof bondskanseilre Brandt (aan het hoofd van het SPD- bestuur), de FDP-ministers Scheel en Genscher en CDU-oppositieleider Barzel. Protesten en eventueel ook nieuwe sto- ringsacties op de wegen naar Berlijn zijn voor Bonn min of meer „ingecalculeerd” in de verkiezingscampagne. Nu de toe komst van West-Berlijn het centrale the ma is geworden in de „oost-politiek” van de Westduitse regering, voelen alle par tijen sterker dan ooit de behoefte hun grote mannen naar het strijdtoneel te NEW YORK (AFP). De Amerikaan se Rabbijn Meir Kahan, leider van de joodse defensieliga, is bij de Russische een las- WASHINGTON (Reuter) Een com missie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft voorgesteld een multi lateraal consortium te vormen voor mili taire hulp aan Indonesië. Als deelnemers stelt de commissie voor Nederland, Austra lië, Nieuw-Zeeland. Engeland. Frankrijk en Japan. SAIGON/VIENTIANE (DPA en AFP) Precies een week na het be gin van de interventie in Zuid-Laos hebben Zuidvietnamese regerings troepen naar eigen zeggen het gestel de doel bereikt en het vervoer van de Noordvietnamezen via de Ho- Tsji-Minh-route afgesneden. Naar de commandant, luitenant-generaal Ho ang Xoean Lam gisteren op een pers conferentie in Che San meedeelde, hebben zijn troepen een belangrijk knooppunt ingenomen op ruim 30 kilometer van de Zuidvietnamese grens. Het gebied was vast in Zuid vietnamese handen, ofschoon de tegenstander hevig verzet bood. LONDEN (AP). De Britse politicus Enoch Powell, die drie jaar geleden een donderrede hield waarin hij waarschuw de tegen het gevaar, dat Groot-Brittannië door de ongebreidelde immigratie uit de voormalige koloniën het gevaar loopt „zwart te worden”, heeft gisteravond weer, en nog harder, op hetzelfde aam beeld gehamerd. Powell, die wegens zijn toespraak van april 1968 door partijleider, Edward Heath, uit de Conservatieve Partij werd gezet, sprak tot een vergadering van jong- conservatieven, in Londen. „De ontploffing die ons uit elkaar zal splijten, is op komst en de lont brandt al maar hij is korter dan men denkt.” De Britse niet-blanke bevolking neemt veel sneller toe dan uit officiële gegevens blijkt, aldus Powell, en tegen het midden van de volgende eeuw zal 40 percent van de bevolking van Londen en de andere grote steden uit niet-blanken bestaan en zal het leven in het land worden ver stoord door rassenproblemen en -span ningen, tenzij men nu ingrijpt.” In Londen zei de voorzitter van de „Community Relations Commission”, Mark Bonham-Carter, naar aanleiding van Powells toespraak: „Er is in de geest van Enoch Powell iets nachtmerrieach tigs. Maar ik veronderstel dat we moeten leren leven met de bloedstollende hyste rie van de heer Powell.” De joodse defensieliga heeft zich een maand rustig gehouden, maar is gisté- weer begonnen met het hinderen Russen die in New York werken, de aandacht te vestigen op het lot de joden in de Sovjet-Unie. Zondag- i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3