RAAD VELSEN BEGON AAN BEGROTINGSMARATHON Fractieleider P.v.d.A. zeer duidelijk: Ir. G. A. Schoonkind (VVD) wijdde beschouwing aan toekomst Velsen nemen van Er is al teveel PSP-er C. Hoek weinig door begroting geïnspireerd BEPAALDE VOORWAARDEN” „BUITENHAVEN ALLEEN ONDER CPN dringt sterk aan op beslissingen bedrijf naar de gewone dierst kreeg niet de goedkeuring van de C.P.N. De heer Kruisman bleef bij zijn standpunt, dat een nutsbedrijf zonder winst moet werken en zo dit toch gebeurt, dit be drag gereserveerd moet worden. Dan zal op een gegeven moment een eventu ele prijsverhoging geheel of gedeeltelijk opgevangen kunnen worden, of als de reserve te groot wordt, terugbetaling kunnen volgen, of een tekort gedekt. „Neuzentellerij over IJmond” uitgesteld Schipper in auto te water meer over Minimum aan offers Centrifuge in brand Voor gemeenten blijft niet veel „VERVUILING BIJ DE BRON AANPAKKEN” afitaC.r**" I II DINSDAG 16 FEBRUARI 1971 6 Vernieuwing Buitenhaven Neuzentellerij i Democratisering A. W oningbeleid M ilieu Meerjarenplan SI IHS BR i S -m (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Als woordvoerder van de V.V.D.-fractie werd door ir. G. Schoonkind aangedrongen op een meerjarenplanning, waarbij hij het college in overweging gaf te bedenken dat Velsen ten opzichte van de buitenwereld allerminst een ge ïsoleerde positie inneemt. Deze ver andert snel, zowel materieel als im materieel, waar voor een planning nu eenmaal niet aan voorbij kan wor den gegaan. Volgens spreker dient men voor een planning op langere termijn een optimistisch gebruik te maken van de sterke punten, terwijl daarnaast moet worden gestreefd naar verbetering van de zwakke pun ten met voor zover mogelijk een minimum aan offers. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Met slechts een tiental belangstellende burgers op de pu blieke tribune kon de behandeling van de Velsense gemeentebegroting maandagmiddag worden ingezet met de algemene beschouwing van de heer J. van Os van den Abee len (P.v.d.A.), die hiervoor door het lot als eerste spreker was aange- wezen. De heer Van Os begon zijn betoog met zich af te vragen of eigen lijk wel opnieuw naar een sluitende begroting moet worden gestreefd en of de middelen, die hiervoor worden aangewend zodanig zijn gekozen, dat zij een rechtvaardige verdeling van de lasten niet in de weg zullen staan. Wat het eerste punt betreft werd door spreker aangekondigd dat zijn fractie is geneigd hier ook dit jaar nog steun aan te verlenen, voor zover het althans de middelen betreft die door het college worden voorgesteld om het gat in de begroting te dich ten, zoals de beschikking over bepaal de reserves en de rente daarvan. andere niet-pro- a 1 1 1 i 2 1 1 2 een mengsel van dit alles, waarbij dan stellig moet worden afgewogen langs wel ke wegen de maximale som van welvaart en welzijn voor de burgers kan worden bereikt. Misschien zou ook de burgerij meer inzicht kunnen worden gegeven in de achtergronden van het toekomstig be leid. Ir. Schoonkind zette vervolgens uiteen dat democratisering, de roep van talrijke actiegroepen, moeilijk kan worden uitge legd als de wil om het gezag te aanvaar den, omdat hiermee juist de heerschappij door eigen kring wordt bedoeld. Vandaar dat elke actiegroep die het met de demo cratie werkelijk goed meent, de kunst zal moeten verstaan om gegronde kritiek goed te verkopen. Daarnaast mogen betere al ternatieven nimmer in extremisme worden overtrokken, waardoor in plaats van een uitdaging tot meewerken en interesse, juist afweer en schrikgedachten worden opge roepen. groot ceel van Noordwest Nederland in derdaad zinvol zullen zijn. omgeving, strand, straat, water en lucht als één grote vuilnisbelt. Vandaar dat wij een enorm stuk opvoeding tot netheid no dig hebben en dit zal geld gaan kosten. Pv.d.A.-fractie, v.l.n.r.: IV. Velzel, I. Drukker, mevrouw J. Diemer-Jel- tema, IV. van Eijk, J. van Os van den Abeelen, J. IV. Meijer, F. J. Grijzen hout, J. H. Porck en F. F. J. Reichen- feld. C.P.N.-fractie, v.l.n.r.: Th. Kruis man en G. Hoorn. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De schipper van een in de tweede rijksbinnenhaven liggende boot wilde maandagmiddag omstreeks half vijf zijn auto van de boot af rijden. Er ging evenwel iets mis en de auto dook in het water. De schipper kon er uit komen. Van daag zal worden getracht de auto weer boven water te halen. „Wat wel gedaan moet worden, is het nemen van beslissingen, welke zijn uit gesteld omdat wij teveel vertrouwen ge had hebben in minister Beernink. Om te beginnen zou de loco-secretaris zo snel mogeljjk secretaris moeten worden” was het oordeel van deze fractievoorzit ter. .■Aw,* I 1 c c X I a 2 5 1 1 1 1 J 1 2 X C t c X V e I 1 I 1 I I S c 1 1 2 1 I C c t I S v x X 1 c 1 1 1 r 2 2 s I I X I l In het vervolg van zijn rede werd door de heer Van Os ook zijn teleurstelling en misnoegen onder woorden gebracht over het feit, dat in de huidige kamerperiode nog steeds geen beslissing zal vallen over de samenvoeging van de drie IJmond- gemeenten. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De brandweer werd maandagmiddag even na twaalf uur ge alarmeerd voor een brandje in de De Noo- straat. Daar bleek een Centrifuge in brand te zijn geraakt, nadat de remvoering was vastgelopen. De schade bleef beperkt tot het apparaat. Maar als spelregel is vastgesteld „De ver vuiler betaalt”. Doch laten wij ons niet vergissen, de vervuiler is in de laatste in stantie ieder van ons. Wij leven in een welvaartstaat en hebben onze wensen, waar ook de industrie maar aan heeft te voldoen. Behoud van deze welvaart en te vens frisse lucht, schoon water en schone grond gaat ons geld kosten via hogere prijzen voor de produkten, of anders wor den deze produkten niet meer gemaakt”, aldus de heer Schoonkind. Het laatste deel van het betoog van ir. Schoonkind was gewijd aan het woning en huisvestingbeleid, waarbij hij eveneens een snelle wijziging van opvattingen meende te moeten constateren. Volgens spreker moet er aldus voor worden ge vreesd dat de samenstelling van ons hui dige woningpakket wel eens totaal afwij kend zou kunnen zijn ten opzichte van de toekomstige behoeften. En dat zowel in ty pe als in comfort. Vandaar dat de V.V.D.-fractie reeds ja- ren geleden op een duidelijke inventari satie van de woningbehoefte in Velsen heeft aangedrongen. In ieder geval zal door het gemeentebestuur een geheel nieuw beleid moeten worden uitgestip peld voor de komende tijd, luidde de slot conclusie van ir. Schoonkind, waarna hij nog te kennen gaf dat zijn fractie met de begroting voor 1971 in grote lijnen akkoord kan gaan, evenals dit met de getroffen maatregelen voor het sluitend maken daarvan het geval zal zijn. Ook de Velser Gemeenschap werd nog even door de heer Van Os ter sprake ge bracht, welke instelling zich thans be raadt op een omvorming, met de bedoe ling tot een breder gedachtenwisseling te komen. In dit opzicht zal er volgens spre ker veel vemieuwingsbereidheid, eerlijk heid en takt aan alle zijden nodig zijn Als sterke punten van Velsen noemde spreker zijn geografische ligging, de aan wezigheid van een goed florerende basis industrie en een belangrijk zeevissersha- venbedrijf, een hoog gemiddeld inkomen van de bevolking en een gespreid en ge differentieerd woongebied. Daar werden door ir. Schoonkind de volgende zwakke punten tegenover gesteld: het samenspel met de buren, de kwetsbaarheid van het milieu en de zeevisserij, geen eigen havens, ca onvoldoende bouwgrond en financiële ruimte. De heer Van Os riep dan ook alle be trokkenen op, dat te doen om te voorko men dat zij later zullen worden be stempeld als te klein en te kleingeestig voor hun taak. Nu de samenvoeging al dus op z’n minst weer aanzienlijk is uit gesteld, krijgt hierdoor volgens spreker een meerjarenplan een grotere beteke nis. Ook bracht ir. Schoonkind de zorg voor het milieu ter sprake, waarbij hij stelde dat de vervuiling bij de bronnen moet worden aangepakt. „En die bronnen zijn wij zelf”, vervolgde spreker, „wij allemaal, van individuele burger tot de grootindu strie. Wij allen gebruiken immers onze Volgens spreker spelen hierbij kleine overwegingen een grote rol, waarbij al lerlei „politieke en religieuze neuzentel- lerij” tot een nare vertragingstaktiek heb ben geleid. En dat terwijl toch zoveel problemen hier om een oplossing vragen en het ook is bewezen dat er geen eens gezinde opvattingen bestaan over een wo- ningbouwpolitiek en een toewijzingsbe- Bovendien loopt men daarbjj het gevaar dat de opgeroepen onrust wordt aangegre- door allerlei trieste elementen aan de rand van de samenleving, die alleen maar ple zier kunnen beleven aan het schaden van anderen. In dit verband verheugde ir. Schoonkind zich erover dat het college be reid is gebleken om de openbaarheid langs verschillende wegen te bevorderen, zoals door hearings, bestuurscommissies en openbare commissievergaderingen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeentebegroting voor het dienstjaar 1971 en de toelichting daarop hebben het P.S.P.-raadslid C. Hoek weinig geïnspireerd. Noch om met plezier met B. en W. mee te gaan, noch om oppositioneel tegenspel te leveren zo verklaarde dit lid van de eenmans fractie aan het einde van zijn beschou wing maandagmiddag. Het is naar zijn oordeel, wegens de financiële malaise een matte boel; het uitblijven van de samen voeging heeft nog een extra verlammen de werking. Enige jaren geleden heeft spreker al gewezen op het verschijnsel, „dat in deze kapitalistische economie eerst de particu liere onderneming zich van kapitaal voor ziet en daarbij door de overheid gehol pen wordt althans niet belemmerd en dat van wat de overheid dan nog rest, het rijk het leeuwendeel weer inpikt.” De gemeenten komen achteraan. Zo wacht men al jaren op een garage en werk plaats voor de reinigingsdient, ook op een wet, dat bij Hoogovens dit soort dienst gebouwen neergezet kan worden, als dat nodig is; wachten is er daar niet bij. De laatte jaren worden door Rijkswa terstaat voortdurend op de sluisroute ver keerstechnische voorzieningen getroffen. Zelfs een leek kan zien, dat soortgelijke voorzieningen op een aantal punten in de gemeente méér noodzakelijk zijn. Voor wat het sluitend maken van de begroting betreft, zeide de heer Hoek, dat de winst in het gasbedrijf moet blijven, dan wel door lagere tarieven bij de consument komen. Verhoging van het reinigingsrecht achtte hij onaanvaardbaar. Ten aanzien van de watertarieven wilde spreker eerst de discussies afwachten. Komend tot zijn indruk op de aanbiedingsbrief bij de be groting zowel als op de antwoorden op de vragen zeide de heer Hoek dat het college doet denken aan een soort ver edelde hoofdambtenaren, die overigens daarmee vergeleken onderbetaald worden ook. Wanneer komt er schot in het openbaar maken van de commissievergaderingen? informeerde spreker, die voorts vroeg naar een aantal in het uitzicht gestelde nota’s. Het openbaar vervoer in de IJmond noemde de heer Hoek duur, de verbin dingen slecht en langdurig, terwijl aan de verdere voorzieningen veel mankeert Het is lokaal verkeer, maar het is georgani seerd als interlokaal verkeer zo was zijn mening. Komende tot de recreatieve mogelijk heden, vond hij, dat Velsen goed in de parken zit, al kan er voor de kinderen nog veel worden gedaan, met name voor de kleinere kinderen. Maak daarom niet van elk stukje onbebouwd terrein een plantsoen of een geasfalteerde parkeer- vlakte adviseerde het raadslid. Bij dit alles mag geen wrevel bij de burgerij ontstaan, inspraak en democratie moeten niet in het geding komen. De heer Hoek adviseerde het college on danks de afwijzing van een wijkraad, re gelmatig contact op te bouwen met de bevolking. Dat heeft niets met een uit zonderingspositie te maken. Hij verklaar de zich voorstander de burgerij aktief te betrekken bij de gemeentelijke proble men, welke ook de problemen van de burgerij zijn. Er is een toenemende psy- Daarnaast achtte spreker het nuttig wanneer men zich eens wilde confronteren met de vraag, wat Velsen nu eigenlijk in de toekomst zou willen zijn: industriege- meente, havenplaats, forensengemeente of gen door een heffing naar draagkracht. Deze reactie werd spreker mede ingege ven door het bezwaar tegen de rege- ringspolitiek, die populariteit zoekt door een belastingverlaging, om deze echter weer te compenseren door het opvoeren van gemeentelijke en andere niet-pro- gressieve heffingen. In de begroting aldus de heer Hoek blijft alles zoals het was. De begeleidings brief staat vol met fraaie volzinnen, die de werkelijkheid verdoezelen of in ern stige mate tekort doen. Spreker zou graag willen zien, dat B. en W. naast de in de begroting verwerkte voorstellen ook een lijst indienen van wat men wel wil, doch niet doet. Wat is er gesnoeid bij het sa menstellen van de begroting? Het heeft naar zijn mening geen zin om meer geld te vragen, als men niet tegelijkertijd aan toont wat er noodzakelijk is. Wanneer bij voorbaat rekening gehouden wordt met de financiële mogelijkheden, dan is het vrijwel zeker, dat de zelfs in de ogen van het college noodzakelijke voorzieningen niet getroffen worden. Voor wat betreft de verhoging van de rioolbelasting, zei de spreker geen me delijden te hebben met huizenexploitan ten, die regelmatig alle huurverhogin gen opstrijken, terwijl zij de bewoners voor de lasten van het onderhoud laten opdraaien. Doch er zijn ook mensen, die hebben gekregen door een huis te moe ten kopen. „Indien mogelijk, laat die noodgedwongen hoge lasten opgelegd categorie buiten de verhoging, of maak bekend dat ontheffing mogelijk is”, zo vroeg de heer Kruisman met nadruk. De reinigingsrechten noemde hij een a-sociale belasting. Verhoging ervan wordt dan ook door de C.P.N.-fractie af gewezen. Met betrekking tot een meerjarenplan merkte de heer Kruisman op, dat er nog niets veranderd is in de oude bestaande situatie. Het enige wat men kan doen is op een meerjarenplanplannenlijst aan tekenen, welk project er 5-10-20 of 25 op blijft staan. Als men dat 25 jaar ge leden had gedaan, dan hadden er nu nog beslist gymnastieklokalen, een in- structiebad en verbeteringen van sport parken op gestaan. Met betrekking tot de buitenhaven werd door de heer Van Os meegedeeld dat zijn fractie het noodzakelijk acht dat een nationale ha ven politiek wordt gefor muleerd en uitgevoerd waarvan plaats en taak van de Amsterdamse haven een onderdeel vormen. Ook acht men het in deze kringen onjuist dat Amsterdam en Velsen zouden gaan spreken over zaken als een buitenhaven in IJmuiden of een regionaal beheer van een Amsterdams havengebied dat zich tot IJmuiden zou uitstrekken, voor een zodanige havenpo- litiek tot stand is gekomen. Het door de P.v.d.A. gewenste natio naal beleid zal niet alleen op economi sche overwegingen moeten zijn geba seerd doch eveneens op elementen die de grondslagen vormen voor een verant woorde ruimtelijke ordenihg, waaronder milieuhygiëne. Ook dient men volgens spreker te onderzoeken of er op het stuk van werkgelegenheidspolitiek in deze streek ruimte zal zijn voor een bedrijf of bedrijven van een niet-procesmatig ka rakter, met mogelijkheden voor vrou wenarbeid en een zoveel mogeliik tegen gestelde conjunctuurgevoeligheid, in ver gelijking met de staalindustrie en de vervoers bedrijvigheid Vandaar dat van de zijde van de P.v.d.A. medewerking aan een buitenha ven en andere havenplannen alleen kan worden overwogen, indien de offers van de IJmond voor welzijn en welvaart van de bevolking van Amsterdam en een om zonder al te veel kleerscheuren en het oproepen van ultra-conservatieve krachten als een „zwijgende meerder heid” te komen tot eigentijdse vormen van democratie, die overigens ook weer niet mogen neerkomen op het over schreeuwen van velen door weinige, maar doelbewuste en ijverige activisten. Aan het slot van zijn betoog werd door de heer Van Ós naar voren gebracht dat, indien men uit de vergrijzing van de be volking opmaakt dat geen kostenstijging voor het onderwijs behoeft te worden verwacht, men naar het oordeel van de P. v. d. A.-fractie dient te bedenken dat er steeds meer gelegenheid zal moe ten zijn voor vorming van hen. die geen schoolonderwijs meer volgen. Ook voor bij- en omscholing, zulks met het oog op de snel verouderende kennis, die steeds meer zal moeten worden aangepast en vernieuwd. Moeilijker heeft de P.v.d.A.-fractie het echter met de verhoging der reinigings rechten en de bestemming van de begro te winst op het gasbedrijf, waarbij men de eerste liever zou willen zien vervan- MAWVMMVWWWW\AA/WUVWWWVWV\AAAAAA/VVV\MA/WWVV tfWWWWWWWIA/WWWWWWWWUVWWWWWWVUUWWWWIAAAi leid in die delen van de IJmond, waar nog bouwmogelijkheden bestaan. De heer Kruisman informeerde ver volgens of door het niet vervullen van vacatures door het personeel geen on betaald extra werk vervuld wordt. Zo dit wel geschiedt, moet die arbeid óf be taald óf gecompenseerd worden. Zijn fractie gaat akkoord met het overhevelen van de rente van het fonds stadsaanleg en het fonds kunstvoorwer pen naar de gewone dienst. Denken B. en W. die fondsen overigens in 1971 aan hun doel te kunnen laten beantwoorden? Het brengen van de winst van het gas- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Gatens topper jj”, zo noemde het C.P.N.-raadslid en tevens de fractievoorzitter voor deze partij, de heer Th. Kruisman de methoden welke toegepast worden om de begroting slui tend te maken. Voornamelijk door steeds hogere belastingen in te voeren. „Belasting betalen akkoord, maar dan naar draagkracht”. En wat dat betreft stelt de wet verruiming gemeentelijk be lastinggebied hem niet gerust, daar nu de gemeenten de mogelijkheid gegeven wordt de belastingschroef aan te draai en om de financiën aan te vullen. Hoe groot is het gat, dat gestopt moet wor den wilde hij weten. Doelend op het landelijk tekort van veertig miljoen gul den voor een aantal sociale vraagstuk ken, meende hij, dat ook Velsen haar tekort op dit punt zal zien stijgen. De C.P.N. zal gaarne haar stem geven aan een motie ter ondersteuning van het protest van de Vereniging van Neder landse- gemeenten hiertegen. De communicatie tussen gemeentebe stuur en bevolking achtte spreker een voldoend cijfer waard. Er is door iemand in de raad gepleit voor een wijkberaad in Zeewijk, de heer Kruisman zou dit voor alle gemeentede- len willen doen. Ten aanzien van de bui tenhaven zei hij het eens te zijn met het antwoord van B. en W. Dat er een organisatie-onderzoek zal plaats hebben om te oordelen of er een vijfde wethouder moet komen vond spre ker een vreemde zaak. Er zijn steeds meer werkzaamheden, er zijn veelvuldi ge ziektes, voor wethouder Kolkman wordt een kandidaat gesteld, die geen enkele ervaring heeft in de r aad, laat staan als wethouder van financiën, gas en water, en cultuur waarmee spre ker overigens niets wil zeggen ten nade le van de mens „De Boer”. Met het verkondigen van zijn mening over de volkstelling; het akkoord ver klaren met een verhoging van de water- prijs kwam spreker tot het slot van zijn betoog: de woningnood, waarbij hij de houding van de overheid scherp laakte. P.S.P.-fractie: C. Hoek. chische druk, de democratische functies worden niet begrepen, er zijn financiën nodig. Aan dit complex kan een gemeen tebestuur een zinvolle bijdrage tot oplos singen geven. Aan het slot van zijn beschouwing be paalde de heer Hoek zich tot de verschil len tussen de diverse bevolkingsgroepen, alsmede de problemen, die er zijn om werkelijk gelijke kansen voor iedereen te scheppen. V.V.D.-fractie, v.l.n.r.: B. J. van Os, M. Kotte, ir. G. A. Schoonkind en mevrouw A. J. P. van Heel-Montijn. B' A...Z -Wx.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 6