Smash niet in staat gaan om SIGI te stoppen METAAL GIETERIJEN VERLATEN BEVERWIJK Gewestvorming van onder af realiseren Motel wordt bedrijfskantoor Vandalisme in huishoudschool Gemengd Koor huldigde M. Martens Uitbreiding van leerplan met expressie vakken „De Nijverheid” en „Kennemerland” zich vestigen in Hoorn Belasting half percent omhoog '4 Auto in brand MATIG BEZOCHTE FORUMAVOND Steekvlam in gezicht van elektricien Meer inspraak voor ouders Geen voorrang verleend gestoken Huisvesting van personeel in Hoorn geen probleem Moeilijkheden in landbouw roepen somber beeld op «IS 9 i DINSDAG ló FEBRUARI 1971 IJMUIDER COURANT Kort II mond nieuws i WH I er Van onze volleybalmedewerker) IJMOND. In Uitgeest heeft Smash af gelopen zaterdag in een knap gespeelde wedstrijd toch het hooggeplaatste SIGI niet kunnen kloppen. Na twee sets was de strjjd nog in evenwicht (8-15, 15-5) en wa ren de kansen nog gelijk. In le derde set moesten de Castricummers hun gasten uit Delft voor laten gaan (8-15). In de vierde set hebben ze er alles aan gedaan om het getij te doen keren. Het werd een ener verende set waarin toch uiteindelijk de Delftenaren aan het langste eind trokken 13-15. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK De leden van de Ver eniging voor Openbaar Onderwijs willen een uitbreiding van het bestaande leerplan met expressievakken en karaktervorming. Tevens menen zjj, dat de ouders meer inspraak zouden moeten hebben bij het samenstellen van het leerplan. Deze conclusie viel te trekken uit de discussies tijdens een bijeenkomst op maan dagavond in het buurthuis De Zandkraai. Na een korte inleiding over de onderwijs wet en de organisatie daarvan door de inspecteur voor het lager onderwijs, de heer N. W. J. G. Bronzwaer, werden en kele discussiegroepjes gevormd, die onder meer van gedachten wisselden over het huidige leerplan, het betrekken van de ouders bij het onderwijs en de waarborgen voor een goed functioneren van een over koepelend adviesorgaan. 3-1. Bij de dames was VCK zoals te ver wachten was de meerdere van DEM 2 3-0. Kennemers 2 kon slechts een set winnen van Molenwiek 3 1-3. Dynamo presteerde het om koploopster Purvo nog een set af te snoepen 1-3. Het steeds meer afzak kende Argus 2 verloor ook nu weer van Zaan 3 0-3. In de eerste klas heren stond de belang rijke ontmoeting tussen Voluit en Dynamo op het programma. De verwachte spanning bleef uit want Dynamo won vrij gemak kelijk 0-3. DEM 2 en Phoenix 5 kwamen remise overeen: 2-2. VCK wees Smash 4 terug 3-0 Axmeriscota zegevierde over Phoenix 4 3-1. Smash 3 moest in ODIN 2 zijn meerdere erkennen 0-3. In de eerste klas dames verloor Voluit 2 van Oranje Wit 1 0-3. Axmeriscota maakte het Phoenix 2 nog vrij lastig, maar verloor 1-3. ODIN 2 kon koploopster Voluit niet tegenhouden 0-3. Kennemers 3 en ODIN verdeelden de punten 2-2. In de dames tweede klas behaalden Axmeriscota 2 haar eerste zege op Kennemers 4 3-1. Voluit 4 verloor van DEM 3 1-3. Ook Voluit 5 ging met lege handen naar huis tegen Oranje Wit 2 1-3. Phoenix 5 werd het slachtoffer van ODIN 3 0-3. VCK wees Smash 2 te rug 3-0. Voluit 3 tenslotte stuurde Proenix 4 met lege handen naar huis 2-0. het kantoor bovendien ook gunstiger gelegen is. Inmiddels is het hoogste punt van de verbouwing bereikt. Het betreft een etage, welke geplaatst is op de beganegrondverdieping, waar aanvankelijk de logeerkamers van het motel waren. Met deze uitbreiding is de vloeroppervlakte van het vroegere motel met 400 vierkante meter uit- Carnaval. Het Katholiek Vrouwen gilde, afdeling Beverwijk houdt op maan dag 22 februari een caranavalsbijeenkomst in de St. Jozefzaal te Beverwijk. De bont» avond begint om acht uur. In 1972 zijn twee van oudsher Bever- wijkse metaalgieterijen uit het stads beeld verdwenen. In Hoorn zal op het nieuwe industrieterrein „Hoorn ’80" een terrein van 20.000 m2 worden gekocht, waar een nieuw fabrieks complex zal worden gebouwd. Op de foto boven het gebouw van De Nijver heid aan de Meerstraat. De foto onder laat de gebouwen van Kennemerland aan de Havenstraat zien. De gieterijbedrijven zijn sinds hun op richting in Beverwijk gevestigd, De Nij verheid werd opgericht in mei 1920 en Kennemerland zag in 1936 het levens licht. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Tijdens het beproeven van een kraan in de afvlamhal van blokwal- serij 3 van Hoogovens ontstond maandag middag door onbekende oorzaak kortslui ting. Als gevolg hiervan werd een 24- jarige elektricien uit IJmuiden, werkzaam bij de firma Groenpol uit Amsterdam, door een steekvlam in het gezicht ge troffen. Hij Is naar het Rode Kruis Zieken huis in Beverwijk gebracht. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Maandagavond moest de brandweer uitrukken voor een auto- brand op het Raamveld. Jongelui hadden een oude auto, die nabij het Groene Huis stond geparkeerd, gekanteld en de op de grond gelopen olie in brand gestoken. De auto is eigendom van een inwoner van Bakkum die door de politie reeds her haaldelijk was gesommeerd de oude auto weg te laten slepen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In een der lokalen van de Christeljike Huishoudschool aan de C. H. Moensstraat hebben jongelui flink huis gehouden. De inhoud van een aantal kasten, schriften, boeken, schrijfmate riaal en dergelijke werd op de grond ge gooid, op een bureau kneep men een tube schoensmeer uit en de ruiten van een glazen wandkast werden aan diggelen ge gooid. Voorts werd geprobeerd een cho- colade-automaat open te breken. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De n.v. Metaal- gieterjj „De Nijverheid” en de n.v. Metaaigieterjj „Kennemerland” gaan Beverwijk wegens ruimtegebrek ver laten. Men wil in Hoorn een nieuwe fabriek bouwen, waarin, zo wordt ge hoopt, over anderhalf jaar met de produktie kan worden begonnen. De directie heeft aan de gemeente Hoorn verzocht een stuk industrieterrein van 20.000 m2 groot te verkopen. Naast rumitegebrek in Beverwijk hebben de moeilijkheden rond de personeelswerving én de huisvesting van personeelsleden in de IJmond een belangrijke rol in de beslissing om te verhuizen naar Hoorn gespeeld. Zo als bekend ligt Hoorn in een gebied, waarvoor subsidiëring door de over heid bij vestiging van nieuwe bedrij ven geldt. De bouw- en grondkosten worden hierdoor aanmerkelijk ver laagd. gebreid en gaat Smit’s Bouwbedrijf beschikken over in totaal duizend vierkante meter, waardoor ook meer ruimte komt voor de drie directie leden, die thans in één kantoor ge huisvest zijn. Eind augustus begin september hoopt men het nieuwe kantoor in gebruik te kunnen nemen. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De K.V.P. is er voorstander van dat gewestvorming zo als in de nota bestuurlijke organisatie van staatssecretaris Van Veen van onder af moet groeien behalve in die gebieden, waar de groei in versneld tempo moet gaan. Voor een van boven af opgelegde vorming van twintig gewesten, zoals de P.v.d.A. die onderschrijft, voelt de K.V.P. niet veel. Men zocht de oplossing om rationeler te gaan werken in de bouw van een cen traal fabrieksgebouw. Beverwijk was niet haalbaar: er was geen geschikt ter rein aanwezig en de grond- en bouwkos ten zouden te hoog uitvallen. Voorts zag de directie problemen rond de perso- neelswerving. Daarbij speelde ook het gebrekaan woonruimte voor het perso neel een rol, zo zei de heer Suijk, „even als het gebrek aan medewerking in dit opzicht van de gemeente Beverwijk” De verspreiding van de activiteiten van de bedrijven werkte drastisch door. Alle produkten, die in de Havenstraat worden gegoten moeten naar de Koude Horn vervoerd worden, terwijl de grond stoffen ervoor juist in tegengestelde richting moeten worden Voorts is er 1 van produkten naar Dit zei mevrouw B. Groensmit-Van der Kallen onder meer tijdens een forum avond van de afdeling Heemskerk van de K.V.P. in het verenigingsgebouw De Vrijburcht, welke bijeenkomst overigens maar matig bezocht was. De vergadering werd bijgewoond door ongeveer 25 per sonen, onder wie twee Heemskerkse wet houders en enkele raadsleden uit deze gemeente. Desondanks werd het een boeiende avond, waarop een forum be staande uit mevrouw B. Groensmit-Van der Kallen en de heren C. v.d. Ploeg, H. Meijer en J. Mommersteeg een aan tal vragen over het K.V.P.-beleid in de bijna afgelopen regeringsperiode. Daar bij beperkte het forum zich wel tot de vragen, welke betrekking hadden op de landelijke politiek. eventuele mogelijkheid tot belastingver laging werden eveneens in de discussies betrokken. Ten aanzien van een mogelijke belas tingverlaging zoals DS’70 propageert moest het forumlid Meijer opmerken dat dit naar zijn mening geen haalbare kaart was. Volgens hem is zelfs een verho ging van de belastingen met een half percent noodzakelijk om alle plannen te kunnen realiseren. In de overgangsklasse heeft Phoenix in een zeer spannende wedstrijd tegen Zaan 2 een nederlaag niet kunnen voorkomen. De eerste twee sets werden met miniem verschil door de Zaankanters gewonnen 15-13, 16-14. In de derde set wist Phoenix terug te komen 13-15. De vierde set echter was het enthousiasme van dd Beverwij- kers uitgeblust 15-8. Hierdoor zijn ze weer een plaats op de ranglijst gezakt. Geluk kig is de afstand tot de twee laagstge- plaatsten nog vrij groot. Ook de damesteams in de overgangs klasse moesten alle genoegen nemen met een nederlaag. Smash ging met 0-3 ten onder tegen Argus. Alleen in de tweede set wisten ze een redelijk resultaat te be halen 6-15, 13-15, 7-15. De nederlaag van DEM was minder groot. Tegen U.S. won nen ze de eerste set 15-9, maar de tweede en derde set waren duidelijk voor de Am sterdamse gasten 3-15, 10-15. In de vierde set heeft DEM nog geprobeerd de bakens te verzetten maar het mislukte op het laatste nippertje 15-17. De Kennemers hadden na drie sets een voorsprong tegen KDS in Wormer (15-12, 13-15, 9-15.) In de zeer spannende laatste fase van de wed strijd moesten ze tweemaal achtereen met klein verschil hun gastvrouwen voor laten gaan 15-13, 15-13. In de promotieklasse heren heeft ODIN een vergeefse reis naar Wormer gemaakt. Gastheer KDS werd met 3-1 winnaar. Smash 2 heeft Molenwiek 2 op afstand weten te houden al ging dit niet zo ge makkelijk 3-2. DEM kwam er tegen Purvo helemaal niet aan te pas 0-3. Ook Phoenix 3 was verre de mindere van Molenwiek 3. hoewel ze in de laatste set de Zaankanters nog een beetje in het nauw brachten 0-3. Phoenix 2 verloor in Zaandam van K. en V. Met een 3-2 nederlaag keerden ze huis waarts. Lycurgus zegevierde over Zaan 3 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Tijdens de viering van het 20-jarig bestaan van het Beverwijks Katholiek Gemengd Koor is een van de mede-oprichters, de huidige voorzitter de heer M. Martens gehuldigd. Na een fees telijke koffiemaaltijd in de versierde aula van het Pius X-college memoreerde de heer Beijkirch, een van de bestuursleden, in vogelvlucht de vele verdiensten van de heer Martens. Een plakboek en een geschenk onder couvert, aangeboden door mevrouw Jongejans, onderstreepten de woorden van de heer Beijkirch. Grote hilariteit verwekte de heer Mar tens, toen hij vertelde, dat hij ruw ge schat 4800 uren in die 20 jaar aan de ver eniging had besteed. Mevrouw Martens ontving van het koor een plant. Dirigent J. Spigt onderstreepte tenslotte nog eens, dat alleen door volledige inzet van alle leden het koor hetzelfde hoge peil kan handhaven. De viering van het 20-jarig bestaan is opgeluisterd door een feestelijke uitvoering van de Missa Festiva van Gretchaninof. Dit najaar, en wel op 25 september, zal het jubileumconcert volgen met de uit voering van „Die Jahreszeiten” van Haydn. Een poging van een vertegenwoordiger van P.P.R./D’66 om ook de politiek op het gemeentelijke vlak met name de kwestie Verhoeven in de discussies te betrekken werd door de forumvoorzit- ter Van der Ploeg afgekapt. Evenmin liet deze zich verleiden antwoord te geven op een vraag van een der aanwezigen hoe en met wie „de K.V.P. het gat van anderhalf miljard denkt te dichten”. Wel werd uitvoerig en vaak ook gede gen antwoord gegeven op vragen als „Wat doet de K.V.P. voor ongehuwden met het laagste inkomen”. Uitvoerig werd ook stilgestaan bij de nieuwe wet op de ondernemingsraden en de wet op het vennootschapsrecht. De houding van de K.V.P. tijdens het kamerdebat over de loonmaatregel en het meegaan met de verlaging van de normen voor de bij standsuitkering werd kritisch beken door een afgevaardigde van P.P.R./D’66. Ook het woningbeleid en de huurharmonisa- tie werden onder de loep genomen. De nijpende problemen in de agrarische sec tor, de houding tegenover de NATO, de verkoop van woningwetwoningen en een (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Een vijftienjarig meisje uit IJmuiden brak maandagavond ver moedelijk een been bij een aanrijding op de hoek Lange Nieuwstraat-Marktplein. Een bloemist uit Santpoort reed vanaf het Marktplein de Lange Nieuwstraat op, maar verleende daarbij geen voorrang aan het over de Lange Nieuwstraat fietsende meisje. ervoor moeten worden verplaatst nog het dagelijks transport -en van de fijn- draaierij aan de Meerstraat. Ook voor de kwaliteitscontrole is de verspreiding van de verschillende afdelingen een moeilijk te verteren zaak, aldus de di rectie. „De Nijverheid” beschikt over het fa briekscomplex. omsloten door de Koude Horn, Graaf Janstraat, Van Hogendorp straat en Spoorsingel en over een ge bouw aan de Meerstraat. „Kennemer land” is gevestigd in gebouwen aan de Havenstraat. Centralisatie van de werk zaamheden in de drie gebouwen van de bedrijven was onmogelijk. De produkten van Njiverheid/Kennemerland genie ten wereldfaam als kwaliteitsprodukten, hetgeen trouwens blijkt uit het feit, dat 35 percent van de produktie wordt ge ëxporteerd, aldus de directie. De verbouwing van het voormalige Asta-motel tot bedrijfskantoor van Smit’s Bouwbedrijf vordert ziender ogen. Dezer dagen berichtten wij uit voerig over de verplaatsing van de kantoren vanaf de Wijkermeerweg naar de Parallelweg, waar men over meer ruimte gaat beschikken en waar (Van een medewerker) BEVERWIJK. Voor de maandag avond gehouden bijeenkomst van de ge zamenlijke Landbouworganisaties in de Nederlands Hervormde Kerk te Velsen bestond grote belangstelling. Er waren twee onderwerpen te beluisteren: de heer P. Berkhouwer, inspecteur van de Cebu- co te Rotterdam gaf zijn visie op de toe komst van de akkerbouw, terwijl de heer H. Kruizen, sociaal-economisch me dewerker van de Hollandse Maatschap pij Landbouw, over de bedrijfsbeëindi ging sprak. Na een inleidend woord van de heer A. van der Stelt, voorzitter van de Holland se Maatschappij van Landbouw, afdeling Velsen en omstreken, nam de heer Berkhouwer zijn gehoor mee naar de tijd, waarin het leven van de landsman rustig voortrolde en ieder dorp een eigen grote middenstand had met zijn vele kleine dorpskruideniertjes. Maar die tijd is voorbij. Men gaat naar grotere eenhe den toe. De heer Berkhouwer noemde een drietal produkten, die via contacten verkocht worden: aardappelen, uien en brouwersgerst. Er moet worden getracht tegen een zo laag mogelijke kostprijs te produceren. Maar heeft men de produk ten, dan moet men deze ook nog eens een keer kwijt ziet te raken. Een goede sortering en ook kwaliteitseisen spelen een rol in de prijs, die men voor zijn produkten vangt. De heer Kruizen kwam met sombere gegevens naar voren. In 1947 vonden 535.000 agrariërs hun beroep in de iand- en tuinbouw. In 1970 waren dit er nog maar 229.000. Het aantal bedrijven wordt steeds minder. Vorig iaar werden er in Noord-Holland per maand 7 aanvragen voor bedrijfsbeëindiging ingediend. Nu bij een wat gunstiger regeling zijn van 1 januari tot 12 februari al 130 aanvra gen binnen gekomen De heer Kruizen bracht de verschillende mogelijkheden tot bedrijfsbeëindiging naar voren, maar hield ook een warm pleidooi voor de om- schakelingsmogeiijkheden die er zijn, om iets anders te gaan doen. Bij de metaalgieterijen werken 150 personeelsleden. De directie heeft ver klaard, dat iedereen mee naar Hoorn kan gaan. Volgend jaar komen voor het personeel zowel flats als eengezinswo ningen in Hoorn gereed. Tijdens een informatiemiddag voor het personeel lichtte de heer Suijk. di recteur van de bedrijven, een en ander toe. De vraag naar grote middelgrote vormstukken neemt hand over hand toe. Hetzelfde geldt voor de grote centrifu gaal gegoten bussen. Ook de vraag naar bewerkt gietwerk zowel vormwerk als bussen, en dergelijke stijgt. Om aan de vraag te kunnen voldoen, aldus de heer Suijk. zou de produtiecapaciteit van de vormerij, centrifugaal gieterij, draaierij en fijndraaierij moeten worden uitgebreid. Een logisch gevolg zou een vergroting van magazijnen, expeditie en verkoopafdelingen zijn. Een onderzoek leerde de directie, dat uitbreiding van het gebouw De Nijverheid aan de Koude Horn onmogelijk kon worden gereali seerd. De gebouwen van Kennemerland aan de Havenstraat verkeren in een zo danige staat, dat verbouwing of uitbrei ding niet verantwoord is. „Eigenlijk zouden de ‘vormerijefdelingen, de afbra- merij, de modelmakerij en de model lenopslag dringend vergroot en gemo derniseerd moeten worden”, aldus de heer Suijk. „De kantine en de bad- en kleedgelegenheid voldoen zelfs niet aan de minimale eisen”

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9