Zoektheater gaat open koor Gouden Ayla speelt FILMS Haarlem Haagse Vriend Antoine in 'wl Nationaal Jeugdorkest De Jantjes Amatikwartet Een echte Jeroen Bosch Mannenkoor in Hoofddorp Hugo Grotms Letteren DONDERDAG 18 FEBRUARI 1971 De avonturiers Lawrence van Arabic CINEMA PALACE FRANS HALS LIDO STUDIO REMBRANDT Psycho T axichauffeur De wraak van Gwangi lil P. ZWAANSWIJK f-W?’ v Een schilderij van Jeroen Bosch. „Carmina Burana” en opnieuw die van Bachs Weihnachtsorato- rium in het bijzonder genoemd mogen worden. UIT VAN ALFRED HITCHCOCK wordt in Studio de film Psycho hervertoond. Een film die destijd- noga] opschudding ver oorzaakte wegens de uitgebreide verfil ming van de sadistische moord op een zich douchende vrouw. Anthony Perkins en Janet Leigh spelen de hoofdrollen Het is een knappe thriller met een noga] sim plistische psychologie ROOD EN PAARS en zil ver, schouwburgachtige kleu ren haast, schemeren je te gemoet in het Bavogebouw in de Haarlemse Smedestraat. Rondlopend door het gebouw nooit geweten dat het nog zoveel onvermoede ruimtes be zat struikel je over de verf potten. Maar zaterdag zijn die weg. dan moet alles klaar zijn. Zaterdag gaat het „Zoekthea ter” open. Daarmee is Haarlem een cultureel-creatieve ruimte rijker, met ongekende mogelijk- gehjkheden ZATERDAG 20 februari 1971 om 20.00 uur geeft het Hoofd dorps mannenkoor „Zang en Vriendschap’ een concert in de aula van de technische school aan de Hoofdweg. Medewerking aan deze uitvoering wordt ver leend door de alt Chrisje van der Putten en de trombonist Gerrit van Slooten. Dirigent is Marinus Metz. wijzer LIDO IS de bioscoop waar de grote kas successen van de laatste jaren worden herhaald. Nu is er „Lawrence van Arabië” terug te zien, het epos over deze zeer merkwaardige Engelsman die een rol van betekenis wilde spelen aan de kant der Arabieren in de strijd van de Engelsen tegen de Turken in de eerste wereldoorlog. We zien in deze fraaie spektakelfilm de knappe Peter O’Toole als een romantische held, het tegendeel van de echte Lawrence die een lelijk mannetje was. De beroemde regisseur David Lean doet moeite ook enige persoonlijke motieven van deze Lawrence in bedekte termen te suggereren CARRY TEFSEN is een van de sterren in „De Jantjes”, de on verwoestbare Jordaan-musical van Herman Bouber, die door Beppie Nooy weer van de plan ken is gehaald. Het stuk met de vele bekende liedjes (van Louis Davids, Rido en Jan Nooy), wordt vrijdag, zaterdag en zon dag in de Haarlemse schouw burg opgevoerd. Bep Nooy sr. speelt er een belangrijke rol in als Na Druppel met als tegen speler Albert Mol als Mop, twee drankzuchtige zwervers. Op een kasteel te Beieren zijn een aantal Parijzenaars bijeen om het testament te horen van een overleden toneelschrijver. Het zijn z’n vrienden, zijn vrouw, zijn maitresse en zijn eerste vrouw en nog wat per sonages. Zij praten over de do de en over hun verhouding tot hem. Na de pauze zien wij de zelfde mensen terug, maar dan als een groep toneelspelers die in het kasteel het stuk zullen repeteren dat wij voor de pauze hebben gezien. De toneelschrij ver, die in het eerste deel dood is, zal in levende lijve zelf het stuk regisseren. De repetitie Vrijdagavond concerteert het Amati-kwartet in het Bever- wijkse Micro-theater Het brengt een zeer gevari eerde avond kamermuziek met werken van Wolfgang Amadeus Mozart, Bela Bartók en Jo hannes Brahms. Het kwartet, dat al drie jaar Mejuffrouw Erduran komt uit Istanboel, begon als vijfjarige aan de vioolstudie, studeerde al op haar tiende aan het Parijse conservatorium en vervolgens bij Galamiam en Zino Frances- catti in New York. Daar begon ook haar internationale carrière. In 1956 studeerde zij bij David Oistrakh in Moskou Het concert van het Noord- hollands Philharmonisch Orkest, waaraan Ayla meewerkt, begint met het tweede Brandenburgs concert van J. S. Bach. Na de pauze speelt het orkest „Le Tombeau de Couperin” van Maurice Ravel, die deze com positie als een eerbetdbn aan de oude meester Couperin toonzet te. Besloten wordt met „Két Kép” van Bela Bartók, een werk dat nog niet eerder in Haarlem is uitgevoerd. Het is een vrij vroeg werk van Bartók (opus 10); het werd gecomponeerd in 1910. Ei is een karakteristieke wisselwerking tussen chromatiek en de totale melodie van het volkslied, met elementaire rit mische krachten. Het is voor Bartók het begin van een eigen stijl in een nieuwe techniek. Ida Wasserman (IJ en Anny de Lange in „Vriend Antoine”. OP ZONDAGMIDDAG 21 fe bruari komt het Nationaal Jeugdorkest, dat zo men weet beheerd wordt door de lande lijke vereniging „Jeugd en Mu ziek” en dat financieel vorstelijk gesteund wordt door Oscar van Leers Vaten-industrie te Am sterdam, om 15 uur in de Ge meentelijke Concertzaal een concert geven. Tien jaar geleden, op 6 januari 1961 heeft dit orkest eveneens een bezoek aan de Spaamestad gebracht voor een programma onder leiding van Nico Hermans De Haar lemse afdeling van „Jeugd en Muziek’ bestond op dit tijdstip nog geen drie maanden. Het Nationaal Jeugdorkest wordt 'gevormd door jonge in strumentalisten, woonachtig in alle provincies van ons land. Gevorderde amateurs en vak- leerlingen kunnen een plaats krijgen in dit orkest, dat een symfonische bezetting heeft. AYLA ERDURAN is een Turkse violiste, wier vertol kingen nogal wat critici tot enthousiaste superlatieven heeft gebracht. „Fabelachtig- fluwelige klankproduktie" adembenemende innerlijke be wogenheid”, luisterrijk en vol muzikale veerkracht". En ga zo maar door. Ayla is vrijdag avond in het Haarlemse con certgebouw te horen in het tweede vioolconcert van Proko- fieff, een romantisch virtuoos werk. VANAF DE OPRICHTING in 1957 is Nico Hermans dirigent van het grote ensemble, dat door concerten in Nederland en daar buiten, onder andere te Brussel, Wenen, Bremen, Milaan, Oslo en Warschau bekendheid gekregen heeft. Voor het eerst in zijn bijna vijftienjarig bestaan zal het Nationaal Jeugdorkest op zijn concert van zondagmiddag behalve door zijn eigen dirigent ook geleid worden door een gast- dirigent: André Kaart. De ouverture „Semiramis” van Gioachino Rossini de Miniatu ren vooi groot orkest van Nico Hermans en het Concert voor twee piano’s en orkest van Francis Poulenc zullen vóór de pauze onder André Kaarts di rectie worden gespeeld. Na de pauze zal Nico Hermans de uitvoering van de tweede Symfonie van Johannes Brahms leiden. De twee solisten in het concert van Poulenc zijn de jonge pianisten Piet Kostense en Hans Bruin. Piet Kostense, geboren in 1949 begon al vroeg, op zes-jarige leeftijd, met pianospel. Later kreeg bij les van Gerard Vlake en daarna van Piet Vincent. Hij concerteerde reeds met het Noordhollands Philharmonisch Orkest en gaf ook recitals. Sinds 1967 studeert hij wiskunde aan de Universiteit van Leiden. Hans Bruin is afkomstig uit Alkmaar, waar hij in 1944 ge boren werd. Hij was leerling van de pianist-pedagoog Jan Couvée. die hem opleidde voor het staatsexamen voor muziek, waarvoor hij in 1968 slaagde. Sindsdien krijgt hij les van Piet Vincent, oud-directeur van de Muziekschool van Toonkunst te Haarlem. P Z. „HUGO DE GROOT en zijn vrienden” vormen het onder werp van de lezing die de ver eniging „Haerlem” op woensdag 24 februari organiseert in de aula van de Gerhardschool aan de Raaks De lezing wordt ge houden door dr. C M Schuiten die werkt aan het Grotiusinsti- tuut te Den Haag en een studie maakte van de briefwisseling die Hugo de Groot met verschil lende tijdgenoten onderhield. Men begint om 8 uur. Peter (l.) en Adriaan torium door dezelfde groep), het kindertheater op zaterdag en zondagmiddag. De enige workshop van dit moment die niet naar een produktie toe werkt is het jazz-ballet van Hannah de Leeuwe, die drie cursussen leidt. Enfin, kom 'ns kijken, loop ’ns binnen. Op het mededelin genbord kun je alles te weten Komen. Of bel eens: 320938. of 325712. Kom zaterdag. Geen officiële opening, maar je wordt direct met je neus overal bo venop gedrukt. Haarloheim (dat ook in het Bavogebouw zetelt) toont cabaret Bitterbal, om half negen komen Peter en Adriaan (clownerie en mime) daarna hoe laat weet je nooit bjj die twee is er feest in alle ruimtes, met Lime House Seven en Dacreeche Wie er niet meer bij Peter en Adriaan in kan, kan altijd nog naar het feest komen. I. C. „THE ADVENTURERS” is de verfil ming van een van de talrijke succesro mans van Harold Robbins, de krachtoat- ser van de Amerikaanse amusementslitte- ratuur die steeds maar weer stoere man nen uitdenkt, die meedogenloos door net leven gaan, bezig zichzelf maatschappelijk en erotisch te bewijzen. Dat gebeurt dan in honderden pagina’s makkelijk leesba re en tot de verbeelding sprekende ^ekst en in dit geval in drie uur film vol ge weld, luxe, playboys, mooie vrouwen en Tuidamerikaanse revolutie. Wat afwisseling betreft kan geen bezoe ker zich dus bekocht voelen, in tegendeel hij zal zich moeten inspannen de snel wisselende handeling op de voet te vol gen. Beter is het misschien dat hem dat niet lukt, waardoor hem ook de vele onwaarschijnlijkheden zullen ontgaan die Robbins of, in het geval van de film, regisseur Lewis Gilbert hem voorzetten. Hoofdpersoon in dit avontuurlijke ira- ma dat zich afwisselend in de denkbeel dige óuidamerikaanse staat Corteguau en in Rome afspeelt, is Dax Xenos (gespeeld door r’° mistroostig kijkende Joegoslavi- vi he acteur Bekim Fehmiu) die in zijn jeugd bijna lijfelijk de revolutie in zijn land heeft meegemaakt en daarna als zoon van de ambassadeur van Corteguau in Rome in een luxe-omgeving snel tot lieveling der vrouwen opgroeit. Maar zijn jeugdervaringen hebben hem somber en gevoelloos gemaakt tot het verre vader land em na de zoveelste revolutie oept en hij met een verbazingwekkend idea lisme en een niet minder opzichtige dosis naïviteit slachtoffer wordt van de intri ges, die ter plaatse zijn blijven voort woekeren Wut voor de westerse toeschouwer waarschijnlijk moet betekenen, dat er geen toekomst is voor al die rumoerige Zuidamerikaanse staten, denkbeeldig of echt bestaand als ze geen dollars en an dere steun van hun noordelijke broer wil len accepteren In Cinema Palce LOUIS DE FUNÈS als Parijse taxi chauffeur, die met zijn familie op vakan tie wil naar Spanje en daar dolle avon turen beleeft. Een stokoude maar lachenswaardige Funès-film EEN RONDTREKKEND openluchtcir cus ziet zijn zorgelijk bestaan aanzienlijk verbeterd als het via een klein model, drietenig paardje en een bijgelovige zi- geunervrouw een moeilijk toegankelijke vallei ontdekt waar zich nog allertei voorwereldlijke dieren ophouden. Wat kan een circus dat op kermisattracties uit is, zich beter denken dan een dergelijke voo raadschuur van bijzondere en nog nooit in levende lijve vertoonde exempla ren uit een eeuwenoude fauna. Een van de monsters die door de aeb- zuchtige directeur naar de „beschaafde” wereld wordt gebracht is Gwangi, ren allosaurus (dus dan weet je 't wel) die juist voor hij aan een vol circus getoond zal worden losbreekt en het stadje, waar opgetreden wordt, in paniek brengt. In een vuurzee gaat het ondier tenslotte ten onder, na veel slachtoffers te hebben ge maakt. Wie plezierig wil griezelen, moet zeker eens gaan kijken naar „The valley of Gwangi” hier „De wraak van Gwangi" geheten Het trucwerk is goed, de anima tie van de gevaarlijke monsters geloof waardig en met de massaregie die roor de aannemelijkheid van een paniek nodig is, weet regisseur James O’Connolly ver rassend goer raad In Frans Hals. CPAoTfc qoncjq’ mislukt en het stuk eindigt weer in dezelfde trant als het begonnen is en krijgt een slot als in „De Kersentuin” van Tjechov. Joris Diels heeft het stuk (zoals gebruikelijk voor de stukken van Anouilh bij de Haagse Comedie) geregisseerd. Ida Wasserman speelt ’n prach tige rol als een stokoude actri ce, die voortdurend hatelijkhe den zit te debiteren. Verder doen mee Ko van Dijk, Paul Steenbergen, Annemarie Hey- ligers en vele anderen. Een voorstelling die de to neelliefhebber gezien moet heb ben. J H. DEZE WEEK is het vijftig jaar geleden, dat Haarlems Ge mengd Koor door de Haarlem se dirigent Jan Booda en enkele enthousiaste zangeressen en zangers werd opgericht. Jan Booda, in 1960 te Sant poort overleden, was bij de op richting van zijn koor twintig jaar. Hij had als koordirigent korte tijd enige ervaring ver kregen bij de leiding van het eveneens door hem gevormde Haarlems Bach-ensemble. Als dirigent van Haarlems Gemengd Koor kwam Booda voor een om vangrijke taak te staan, waar hij, zoals later zou blijken voor treffelijk op berekend was. MET STOUTMOEDIGE ener gie koos hij veeleisende werken voor de concerten van het koor. Tegen de ontzaglijk grote moei lijkheden van deze composities zag Booda niet op en zo kwa men gedenkwaardige uitvoerin gen tot stand van „Le chant de la cloche” van Vincent d’Indy, het Requiem van Verdi, van de pa rodistische cantate „De Schip breuk” van dr. Johan Wagenaar. Genoemd moet nog worden de schitterende uitvoering van Psalmus Hongaricus van Zoltan Kodaly, welk werk toen in het Hongaars werd gezongen en waarbij vele Hongaren in natio nale klederdracht tegenwoordig waren. Grote bekendheid kregen de traditionele uitvoeringen van Johann Sebastian Bachs „Weih- nachts-Oratorium” op de tweede kerstdag. Aan de vijftigste uit voering van dit oratorium hoopt het tegenwoordige bestuur een feestelijk accent te kunnen ge ven. Verder zullen velen zich nog de belangrijke uitvoering herinneren van „La vita nuova” van Wolf Ferrari in mei 1959 Het was een glansperiode in zijn bestaan, die het koor onder Jan Booda’s leiding beleefde. Daaraan kwam door de plotse linge dood van de dirigent in 1960 een einde. Wie zou Booda kunnen vervangen? GELUKKIG DUURDE de tijd van verweesd zijn voor het koor niet lang. In september 1960 vond men in de Haarlemse toonkunstenaar Anton de Beer een nieuwe dirigent, die Haar lems Gemengd Koor onder zijn hoede wilde nemen Na ruim tien jaar kan gezegd worden, dat de keuze van Anton de Beer een goed besluit van het koorbestuur is geweest. Een hecht contact is er gegroeid tussen de koorleden en hun dirigent, en door dit contact werden belangrijke uit voeringen tot stand gebracht, waarvan die van Carl Orffs LUXOR PROLONGEERT „De non van Monza” en Roxy „Lady Godiva” In Cine ma Palace vrijdag en zaterdagnacht „Na vajo Joe” over een Indiaan die de moord op zijn dorpsgenoten zal wreken een Ita liaanse western In Fran> HaK i wilde engelen’’ een film over jeugdige motor- duivels met Henri Fonda en Nancy Sina tra als de sterren. VANAF 21 FEBRUARI is er op de tweede en bovenste ver dieping van de Vleeshal een monsterexpositie, „Scheppers van de zevende dag” getiteld. Het is een wedstrijdexpositie voor amateurschilders in Haar lem en omgeving. De organisatie is in handen van Henk Overduin van de af deling Moderne Kunst van het Frans Halsmuseum Om vele re denen was hij zo bijzonder ver baasd, dat het hem speet, dat er op die momenten niemand aan wezig was om opgemelde ver- bazingen te schetsen, dan wel te fotograferen. Het was dan ook wel curieus, dat een schoolknaap van een jaar of zestien zich kwam melden met vier surrea listische schilderijen „Hoe heel je”, vroeg Henk Overduin. De jongen bloosde en toen kwam het er toch aarzelend uit: „Je roen Bosch”. En het is waar. We hebben naam en adres gecon troleerd. Rembrandt en Frans Hals zijn overigens ook ruimschoots aan wezig tussen de circa 1750 aan gedragen werken, vervaardigd door 331 inzenders. De Rem brandts zijn dan kopieën, want nog altijd spelen veel amateurs leentjebuur bij grote voorbeel den. Het overgrote deel is echter origineel. De bedoeling is, dat zo mogelijk van iedere inzender één werk wordt opgehangen De tentoonstelling is georgani seerd samen met Haarlems Weekblad, met het doel het z.g. zondagsschilderen aan te moedi gen. De jury bestaande uit D. Schwagermann, Peter Lohr, wethouder Geluk. Harriet Lau- rey en Jan van Wensveen heeft er een enorme kluif aan gehad. Henk Overduin overigens nog meer, want die was overdonderd door het grote aantal inzendin gen en al het werk dat aan de schifting en het hangen verbon den is Hij hoopt op een groot succes. H. S. ,.We zijn een beetje in de vergetelheid geraakt door al het geverf en getimmer”, zegt Toneelschuur-man Jan van Galen. Alleen de insider wist immers dat er tussen de rom mel ook nog een paar work shops draaiden en dat de Schuur haar activiteiten voor lopig verlegd had naar het ver bouwen en vertimmeren. Leerlingen van de Lieven de Keyschool hielpen, Centrum bood oude rekwisieten en ander materiaal aan, de gemeente legde de noodzakelijke voorzie ningen. ..Maar de rest moest allemaal betaald worden van de activiteitensubsidie” zegt Jan. Wat er allemaal gaat gebeu ren in het Zoektheater: toneel, repetities, workshops, dë film- schuur, de stencilschuur,, de kresj (die bezig is uit haar voe gen te groeien). Het Bavo-ge- bouw kun je altijd binnen lopen, je kunt er zomaar een kop koffie gaan zitten drinken, meedoen, kijken. luisteren, praten. Het Zoektheater; Jan: ..Al lerlei toneelmogelijkheden, van heel conventioneel tot ultra- experimenteel”, De regisseur Leonard Frank zal sommige activiteiten begeleiden en ad viezen geven. Een inventarisatie van wat er de komende weken gaat ge beuren op toneelgebied: van dinsdag twee tot en met zon dag zeven maart „Baas boven Baas” van Peter Handke door Hans Dagelet en Wim van Grijn van Centrum. Met een openbare repetitie op 26 fe bruari. De laatste week van februari repeteert het tweetal met regisseur Chris Nortier de hele dag in het gebouw. In maart (13 en 14) komen ook Helmert Woudenberg (van het Werktheater) en Joost Prinsen (Stichting Amsterdams Toneel) onder regie van Johan Remmelts „Hoe groen is Julia” spelen. Verder werken Toneel- schuurgroepen aan projecten: ..Moratorium” van Claus, „het Luxaflex-project”, de navol ging Christi van Th. a Kem- pis, Muzeton door de experi mentele popmuziekgroep Da creeche, Ót en Sien (na Mora- ZATERDAG 20 FEBRUARI houdt het koorbestuur van 15-17 uur in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een receptie. Op 13 maart volgt een feest avond voor koorleden, dona teurs en genodigden Het jubi leumconcert zal op 9 februari 1972 gegeven worden, te zamen met het koninklijk mannenkoor „Caecilia”, dat hiermede ook zijn jubileum het zal dan vijfenzeventig jaar bestaan hoopt te vieren. Voor dit concert is in studie genomen „Le chant de la cloche” van d’Indy. DE HAAGSE COMEDIE speelt maandagavond in de Haarlemse stadsschouwburg „Vriend Antoine” van Jean Anouilh. De ondertitel van dit stuk luidt „onvoldoende voor liefde”. Het gaat over een to neelschrijver, die meent dat hij niet genoeg van zijn omgeving heeft gehouden en deze niet genoeg van hem. Bovendien gaat het stuk over de werke lijkheid van het leven en Anouilh laat dat zien aan de hand van de schijnwereld van het theater. Het is een tamelijk bitter zelfportret van Anouilh. Het Amati-kwartet bestaat, bestaat uit Jacques Jacques Holtman studeerde bjj De Clerq aan Amsterdams Conservatorium, prix d’excel- lence, le prijs kamermuziek- concours Scheveningen; achter eenvolgens concertmeester van Kunstmaandorkest, Nederland se Opera, Nederlands Balletor- kest en Concerto Amsterdam. Richard Kilmer studeerde bij Knitzer aan Eastman School of Music, Rochester N.Y. USA be haalde Masters of Music de gree, verder bij Grumiaux in Brussel; was leraar viool aan The Interlochen Arts Academy, kwam vanuit Brussel naar het Nederlandse Kamerorkest en is sindsdien in Nederland geves tigd. Ton Wilmes studeerde bij De Clerq aan het Maastrichts Con servatorium, behaalde daar het solistendiploma, waarna hij lid werd van het Nederlands Ka merorkest. en Benedetto Mar cello. Ben de Ligt studeerde bij Van Leeuwen Boomkamp aan het Amsterdams Conservato rium. behaalde solistendiploma, was achtereenvolgens 2e solo- cellist in Nederlands Kamer orkest, en le solocellist in het U.S.O Hedenavond wordt de veer tiendaagse literaire avond in de Waagtaveerne (hoek Spaarne- Damstraat) verzorgd door de kunstcriticus mevrouw Maud Cossaar uit Hilversum en de schrijver Dolf Verroen uit Den Haag. Mevrouw Cossaar is naast literatuurcriticus voordrachts- kunstenares en werkzaam bij de radic Dolf Verroen schrijft novelles, romans (Kans op ver zoening en Geen chansons), ver halenbundels, kinderboeken (Sjoe en Piet) en gedichten. Ook hij werkt bij de radio ALVAST EEN NIEUWTJE een van de beste Europese folksingers van het moment, de Schot Alex Campbell komt op zondag 28 februari in de Waag in Haarlem zingen Cobi Schreijer heeft er voor gezorgd dat hij uit Denemarken over komt voor een optreden.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13