Bodem geeft geheimen prijs KANINEFATEN HADDEN naar Na bezoek van minister Malik aan Moskou Sovjet-Unie hervat bouw van staalfabriek in Indonesië Rechters in Rome komen tijd en mensen te kort „STAD” IN WESTLAND Lochemse huisarts haalt Schotse „oerkoeien” Nederland SU in Noord-Holland Rietveld-huis in Utrecht wordt beschermd Ruim 3000 processen geblokkeerd Reclamair breidt vloot uit Weer „Toer-in” DONDERDAG 18 FEBRUARI 1971 19 .STAD" aandelen ter waarde van in totaal 35 miljoen gulden ontvangen. Gezond verstand Advies (Van onze redacteur in Rome) Hoge bedragen Genua Eén schrijfmachine ROME De stad waar in Italië de meeste misdaden worden gepleegd is Genua, maar die waar ze het aller minste raad weten met de berechting is Rome. De uiterst trage gang van zaken bij de rechtsbedeling is in Italië spreekwoordelijk, maar de toestand wordt inmiddels steeds erger. CENTRALE VERWARMING DEN HAAG Bij het reeds enige jaren durend bodemonderzoek in het Westland is in een kas van een tuin der tussen de slaplanten een bronzen Romeinse militaire onderscheiding gevonden, welke omstreeks het begin van onze jaartelling moet zijn uit ge reikt aan een Kaninefaat, die na 25 jaar dienst in de Romeinse legioe nen terugkeerde naar zijn geboorte grond en daar bij het bewerken van de vruchtbare bodem zijn bronzen medaille liet vallen (Van een speciale medewerker) DJAKARTA De Indonesische staalfabriek Trikora bij Tjlilegon (West- Java) zal na vijf jaar verder worden afgebouwd. Bij het laatste bezoek van minister Adam Malik aan Moskou is overeenstemming bereikt over de her nieuwing van de Russische hulp met betrekking tot dit staalproject. De eigenaresse van de Trikora staalfabriek P. T. Trikora zal deze over dragen aan de P. T. Krakatau Steel, een door de Indonesische regering op gerichte maatschappij naar Indonesisch recht en daarvoor 40 percent van de - Z/f (Van onze correspondent) V Bij opgravingen in het Westland gevonden dikwandig aardewerk. UTRECHT. Het huis, dat de archi tect G. T. Rietveld in 1924 in opdracht en in samenwerking met de thans 81- jarige bewoonster mevr. Tr. Schröder- Schrader in Utrecht bouwde, zal worden beschermd. Hiertoe is de Stichting Riet- veld-Schröderhuis opgericht, die het huis weer in goede staat wil brengen en hou den. Het is de bedoeling een andere be stemming voor het pand te vinden. voor de levering van materialen, appara tuur en technici ook een regeringskrediet van Djakarta nodig om de lokale arbeids krachten te betalen, de grond en de bin nenlandse materialen te kopen. Plattegrond van een Romeins huis (gearceerd gedeelte) dat werd uitgebreid tot een grote boerderij. Het plan bestaat het boerderijgedeelte in de authentieke vorm te herbouwen. Dr. Vouté is zeker een jaar of zeven bezig geweest om de eerste twee exempla ren van dit veeras ingevoerd te krijgen. Aanvankelijk ondervond hij daarbij zeer DE INDONESISCHE regering heeft sinds dien herhaaldeljjk getracht voor de af bouw van de staalfabriek, die inderdaad in de toenemende behoefte aan staal voor de op komende Indonesische industrie had kun nen voorzien, hulp te kragen uit de Ver enigde Staten en zelfs van de Nederlandse Hoogovens. ENIGE MAANDEN geleden wist minister Adam Malik in Moskou een wijziging vaf) dit afbetalings-akkoord te verkrijgen met de concessie dat de Sovjet-Unie mee zou mogen doen aan de ontginning van tin en bauxiet en mogelijk nog andere mine ralen uit Indonesische bodem. Allen waren het erover eens dat de high landers prachtige dieren zijn. Ze worden beschreven als de meest originele vorm van gedomesticeerde runderen. Het is het sterkste vee dat bestaat. Het is absoluut winterhard (mag nooit op stal staan), de kalveren blijven bij de moeder en de moe- derdieren worden dus niet gemolken. Het is vleesvee bij uitstek. ENSCHEDE. „Omdat ik het toevallig leuk vond”, zo „verklaart” huisarts D. Vouté uit Lochem zijn interesse in Schots Hoogland-vee. Inmiddels zijn zoveel men sen in Nederland enthousiast geworden voor deze „oerkoeien”, dat is opgericht de stichting „Highland-cattle in de Lage Lan den”. In Genua moet het allemaal nog erger zijn. Van 1958 tot 1970 is het aantal mis drijven van 15.871 gestegen tot 23.254. Dat is een toename van 51 percent. president Soekamo een enorm prestige verlies hebben betekend hetgeen de gene raals niet aandurfden. Indonesië maakte van die gelegenheid gebruik om mee te delen, dat het ook een modus gevonden had om over rupiah-fond- sen te kunnen beschikken die nodig zouden zijn om de Russische hulp bij de afbouw van de staalfabriek Trikora en andere Russische projecten in Indonesië opnieuw te verkrijgen. De Russische toezegging om het werk aan deze projecten weer te hervatten werd in Djakarta ten onrechte voorgesteld als een nieuwe toenaderingspoging van Mos kou ten opzichte van Indonesië en een grote diplomatieke overwinning voor mi nister Adam Malik. In de tweede helft van de eerste eeuw is midden in de nederzetting een huis ge bouwd, kennelijk een soort bestuurscen trum. Het is later in gedeelten uitgebouwd tot boerderij. Er werd zelfs een verwar- mingssysteem aangelegd en een wand in een grote woonkamer werd beschilderd met een fraai bosgezicht. Bij de aanleg van de aardgasleiding in Schipluiden werden ook overblijfselen van dergelijke boerderijen gevonden. Een tuin der in Poeldijk waarschuwde de onderzoe kers, dat hij bij het leggen van een leiding door zijn kassen was gestoten op een oude muur. Hij stond toe, dat tussen de slaplan ten de spade in de grond werd gestoken. Men ontdekte funderingen van een Ro meins huis en tussen het puin lag de bron zen Romeinse militaire onderscheiding. De andere zestig percent van de aan delen komen in bezit van het staatsbedrijf Pertamina, dat dus in feite een bedrag neertelt van Rp. 2.240 miljoen welke nodig zijn om de fabriek af te bouwen. De Russische kredietpolitiek aan ontwik kelingslanden wordt op andere basis ge geven dan bijvoorbeeld de projecthulp uit de Verenigde Staten. Voor het opzetten van een kunstmest- of cementfabriek in een ontwikkelingsland, wordt door de Ver enigde Staten zoals bekend een krediet- bedrag vastgesteld, waaruit alle kosten die voor de uitvoering van het project nodig zijn volledig gedekt kunnen worden, met inbegrip van de lonen van binnenlandse arbeiders en aldaar te betrekken mate rialen. Het is dan ook begrijpelijk dat het een goede Italiaanse gewoonte is geworden om ruzies zoveel mogelijk onder elkaar te schikken. Wie naar de rechter loopt, weet namelijk nooit waar hij aan begint, al kan deze toestand voor de gedaagde wellicht ook aangename kansen hebben. Die voortzetting van de hulp aan deze projecten is nimmer afhankelijk gesteld van de Indonesische bereidheid de betaling van de schuld aan de Sovjet-Unie te doen plaats vinden volgens het daartoe in 1966 tussen Djakarta en Moskou gesloten ak koord. In 1965 ontdekte een aantal amateurs, leden van de Archeologische Werkgemeen schap Nederland, naast de nieuwbouw van de Rijswijkse wijk Steenvoorde Ro- meins-inlandse bewoningssporen. De rijks- dienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek verrichtte een proefonderzoek. Dit onderzoek, dat werd geleid door drs. J. Bloemers, archeoloog in Limburg, duurde vier jaren. In de weilanden van Rijswijk vonden hij en zijn medewerkers tijdens een proefop- graving de resten van een boerderijtje, gebouwd in het midden van de eerste eeuw. Het daarbij gevonden Romeinse aar dewerk dateerde uit het jaar 50 na Chris tus. Russische hulp wordt echter in de vorm van krediet alleen gegeven ten aanzien van de te leveren apparatuur en technici. Het loon van de arbeiders die in het ontwik kelingsland zelf aangetrokken kunnen wor den alsmede de materialen die niet nood zakelijk uit het buitenland moeten komen, zullen moeten worden bekostigd met gel den die door de partners in het ontwikke lingsland of de regering van dat land opgebracht worden. Voor de financiering van het staalproject „Trikora" was naast een Russisch krediet Als binnenkort de oude gevangenis „Re gina Coeli” wordt opgeheven en de nieuwe gevangenis buiten de stad in gebruik is genomen, worden de ritten met de overja rige auto’s voor de rechters nog langer en tijdrovender. Vakantiegangers en dagrecreanten kun nen in de periode van 15 juni tot 15 juli Onderzoekingen toonden echter aan, dat de te hulp geroepen bedrijven voor de af bouw van de fabriek bedragen vroegen die vele malen meer was dan het bedrag waarvoor de fabriek door de Russen zou kunnen worden voltooid. Maar om op nieuw Russische steun voor dat project te kunnen krijgen, zou de Indonesische re gering dat project eerst weer van de lijst van Soekarno-prestige-projecten af moeten halen. En dat zou voor het bewind van president Soeharto bij het leven van ex- Kort geleden heeft de Hoge Raad van Italië beslist dat bij het vooronderzoek de advokaat van de verdachte tegenwoor dig mag zijn. Deze ingrijpende verandering in het oude Italiaanse rechtsysteem is natuurlijk zeer toe te juichen, maar het brengt voor de rechters nieuwe vertra gingen en complicaties in de afhande ling van een geval met zich mee. Twintig eeuwen oude funderingen van een Romeinse boerderij. Dit huis is thans over de hele wereld bekend. Het heeft zijn reputatie voorna melijk aan een „nieuwe benadering van de ruimte” te danken. Ook de vormgeving en het gebruik van de materialen waren toen hoogst oorspronkelijk. De stichting zal zich tevens bezighouden met het op zetten van een archief uit het in de loop der jaren door mevr. Schröder verzamel de documentatiemateriaal, dat van groot belang is voor de geschiedenis van de bouwkunst. Voor deze collectie wordt eveneens naar een bestemming gezocht. Een practicus, die had bedacht dat de verdachten beter naar het paleis van ju stitie konden worden gebracht, had buiten de wet gerekend, die het vervoeren van verdachten verbiedt anders dan voor een confrontatie met getuigen of voor een openbare rechtzitting. Na de eerste positieve resultaten met het fokken van de high-landers (er zijn al twee kalveren geboren) is ook reeds een eigen blad uitgegeven: „Highland broeders journaal” Het is duidelijk dat het zeer exclusieve dieren zijn, die sinds kort rond stappen in de weilanden van de familie Prinsen bij de Johannahoeve in Barchem. Als de rechters naar de gevangenis wil len rijden voor ondervraging of naar zie kenhuizen waar boeven liggen die elkaar half dood hebben geslagen, zijn er maar enkele, negen jaar oude, automobielen beschikbaar. veel ambtelijke moeilijkheden waarbij in een beslissend stadium, op het moment dat de dieren eindelijk in Rotterdam arriveer den, zelfs een telefoontje kwam dat de dieren zouden worden doodgeschoten of te ruggezonden omdat de papierwinkel niet helemaal klopte. Na veel heen en weer ge praat konden de highlanders tenslotte op Hemelvaartsdag 1970 de reis naar Bar chem ondernemen. Daarna kwamen de highlanders snel in het nieuws. En onder het genot van Schotse whisky volgde ook een wat genoemd wordt „samenscholing van obligatiehouders”. Dat komt niet alleen door de wet op de echtscheiding, die de rechters met hon derdduizenden aanvragen overstroomt, want dat is civiel recht en wie met straf recht in aanraking komt en in de gevan genis belandt, kan lang wachten voor hij aan de beurt is. In 1964 was dicht bij de opgravings- plaats een Romeinse mijlpaal gevonden, daterend uit de eerste helft van de derde I eeuw. De tekst op deze paal wees uit, dat in dit gebied een „stad” van de Kanine- faten moet hebben gelegen. Uit het gevon den aardewerk concludeerde men, dat de Kaninefaten wel eens identiek konden zijn aan de Friezen, maar zekerheid verkreeg men niet. Na moeizaam graaf- en speur werk ontdekte men nog overblijfselen van een aantal boerderijtjes, welke samen een nederzetting hadden gevormd, welke om geven was door een sloot, in het midden van de tweede eeuw gegraven. Tegen het einde van de tweede eeuw moet een twee de omgevende sloot gegraven zijn, waar door de nederzetting een rechthoekig pa troon kreeg. Hierbij is duidelijk de Ro meinse invloed te zien op de aanleg van de nederzetting. Romeinse soldaten legden hun nederzettingen en legerplaatsen in een zuiver rechthoekig patroon aan. Derge lijke rechthoekige nederzettingen had men al eerder in Drente gevonden. De Rijswijkse nederzetting bleek na ja ren graven echter veel groter te zijn dan een Romeinse legerplaats. Totaal heeft men 25 hectare kunnen onderzoeken, maar de nederzetting uit de eerste eeuwen na het begin van de jaartelling moet veel gro ter zijn geweest. Dit is echter door de bouw van honderden huizen op het terrein niet meer na te gaan. HILVERSUM. Het luchtreclamebe drijf Reclamair NV (dochter van Mar tinair Holland) zal zijn vloot van zes Pi per Super Cubs deze zomer geleidelijk aan uitbreiden tot twaalf. Met de twaalf lichte vliegtuigen van dit type verwacht men aan de sterk stij gende vraag naar luchtreclame in het Ko mende jaar te voldoen. Het afgelopen jaar maakte Reclamair een recordaantal vlieguren van 2400. De zes in Frankrijk aangekochte Piper Su per Cubs worden evenals het al in dienst zijnde zestal uitgerust met radio en vol doen aan dezelfde hoge technische eisen. Het technisch onderhoud wordt gedeel telijk in eigen bedrijf en gedeeltelijk bij Martinair uitgevoend. HAARLEM. Evenals voorgaande ja ren is in Noord-Holland in samenwerking tussen de Culturele Raad, de Economi sche Technologische Dienst en de VW in deze provincie een toeristisch project opgezet onder de naam „Toer-in Noord- Holland”. Archeologen zijn reeds enige tijd bezig met een onderzoek naar de Romeins-in- landse bewoning in het westen van ons land. Daarbij zijn al zeer veel Romeinse bewoningssporen aan het licht gekomen. Binnen enkele jaren zal een stukje van de Romeinse geschiedenis in Rijswijk wel eens een grote toeristische trekpleister kunnen worden. Op daar gevonden resten in een park, dat tussen Rijswijk en Delft wordt aangelegd, zal een Romeinse boer derij worden herbouwd. Dit geringe gezelschap heeft de beschik king over 30 typistes, voor ieder dus één. Tot kort geleden moesten twee ty pistes met één schrijfmachine zien uit te komen. In Rome zijn 3500 processen geblokkeerd door gebrek aan personeel. Het vorig jaar zagen de dertig rechters van instruc tie kans 2132 gevallen van de tafel te werken. Toch waren er toen nog 3508 pro cessen die op afdoening lagen te wach ten. Tot eind ’69 waren er maar zestien rechters van instructie. Nu zijn er dan dertig. Eigenlijk horen er vijftig te zijn om de zaken lopende te houden. Hoewel dus in feite het staalproject Trikora gemeten naar de buitenlandse schuld die Indonesië zich daarmee op de hals haalde veel goedkoper was dan een staatlfabriek die met kredieten uit de Ver. Staten gebouwd zou moeten wor den, betekende de aanbouw van deze staal fabriek een enorme jaarlijkse uitgave in rupiahs die zwaar op de toenmalige be groting drukte. NS de mislukte staatsgreep van 1965 werden de financiële aspecten van een aantal onder Soekamo begonnen projecten waaronder het staalproject „Trikora” en de eveneens met Russische kredieten te bouwen kunstmestfabriek in Tjilatjap door economische deskundigen uit het buitenland (onder wie ook Nederlandse economen van de groep-Tinbergen) aan een onderzoek onderworpen. „Gezien de wenselijkheid het uitgaven budget van de Indonesische regering dras tisch in te krimpen” werd het advies ge geven, deze projecten als zogenaamde Soekarno-prestige-projecten op de lijst van uitgestelde projecten te plaatsen. Dat betekende, dat de Indonesische re gering voorlopig geen rupiah-kredieten meer voor de afbouw van genoemde pro jecten ter beschikking mocht stellen. Een ander gevolg van het advies was, dat de Russische technici die zich in Indonesië bevonden na enige maanden van werkloos toezien omdat er geen arbeiders meer voor het werk kwamen, tenslotte maar weer naar de Sovjet-Unie terugkeerden. De kost bare apparatuur die al door de Russen was afgeleverd werd blootgesteld aan de ver nietigende invloed van het tropische kli maat. Vakantiegangers hun voordeel doen op acht routes die in de provincie uitgezet zullen zijn. De routes omvatten o.m. culturele evene menten van allerlei aard, musea, toeris tische en folkloristische manifestaties Ze leiden door de Noordkop, Texel, oostelijk West-Friesland, Noord-Kennemerland, de IJmond, Zaanstreek, Amstel- en Meer landen en het Gooi. Een speciale vier talige toer-in-krant zal de vakantiegan gers en dagrecreanten een gids zijn bij hun uitstapjes. Pas na de dood van ir. Soekarno, is de oplossing gekomen, waardoor voor het no dige rupiah-krediet de hulp van het mach tige Pertamina olieconcern ingeroepen kon worden. De Sovjet-Unie heeft steeds ver klaard bereid te zijn de hulp bij de af- oouw van de fabriek te hernieuwen als Indonesië over de nodige rupiahs kon be schikken voor de betaling van de bij het werk nodige Indonesische arbeiders en materialen. Voor vele Indonesiërs betekent het her nieuwde werk aan de staalfafriek Trikora nu Krakatau Steel de overwinning van het gezonde verstand. Indonesië heeft absoluut een staalfabriek nodig, omdat zonder zulk een producent van binnenlands staal geen enkele industrialisatie op poten gezet kan worden, vooral niet wanneer die industrie vanaf de basis in de vorm vare kleine werkplaatsen moet worden be gonnen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19