kapot aan eigen moordende tempo PIETRO ANASTAS! ZORGDE IN VERLENGING VOOR ANTI-CLIMAX Zandvoort zou kunnen Uitstekend werk handbal team T s j echo-Slowakij e 14-9 m Weinig professioneel FC Twente ging worden uitgesloten van de Grand Prix Deelnemers wereldtitel driebanden V ycpalek: l Roar Groenvold in ziekenhuis Monseré won Nederland te sterk voor Israel: 0-3 op Albanië Bekkerveld subliem Spaanse etappe tegen Wisla Krakan „Routine Haller werd gemist” Krappe zege van W est-Duitsland België klopte Portugal: 3-0 O DONDERDAG 18 FEBRUARI 1971 Schroom Ontgoocheling Willy van der Kerkhof wordt half knock-out van het veld gedragen. ,Ik geloof Met negen volkomen leeggespeelde spe- Theo Pahlplatz scoort met een fraaie kopbal het eerste doelpunt van FC Twente. TEL AVIV. Het Nederlandse amateur- elftal heeft woensdag in Jeruzalem met 3-0 gewonnen van een Israëlisch selectie- team. De ruststand van 1-0 voor Nederland werd bepaald door Veeken, die in de 48e minuut scoorde. In de tweede helft waren het (nogmaals) Veeken en Ensinck die voor de eindstand zorgden. De wedstrijd werd bezocht door 3000 mensen Tot grote opluchting van Pietro Anasta- si, die zich bevrijd voelde van een 'ood- De stand in groep 5: 1 België 3wedstrij- den gespeeld 6 punten, doelgemiddelde 8-0; 2 Portugal en Schotland 2 2 1-3; 4 Dene marken 3 0 0-4. LONDEN Louis Stanley, hoofd van het racing team van BRM en secretaris van de Bond van Grand Prixrenners heeft de waarschuwing uitgesproken dat cir cuits in Europa zouden kunnen worden uitgesloten van wedstrijden om de Grote TIRANA. Het VVestduitse nationale elftal heeft vandaag Albanië met 1-0 ver slagen in hun wedstrijd in groep acht van het Europese voetbalkampioenschap. De wedstrijd werd gespeeld in het Ge- mal-Stafa stadion in de Albanese hoofd stad. In groep acht staat West-Duitsland nu samen met Turkije met acht punten aan de kop. Het winnende Duitse doelpunt werd in de 80ste minuut gemaakt door Gerd Mül ler, de Westduitse topscorer. DRAMMEN. Roar Groenvold, die zich afgelopen weekeinde met maagklachten moest terugtrekken voor de strijd om de wereldtitel in Gotenburg, is in een zieken huis te Drammen opgenomen. Hierdoor moet Groenvold ook de wedstrijden om de ISU-sprintkampioenschappen missen, ide op 20 en 21 februari in Inzell worden gehouden. Zijn plaats wordt ingenomen door Ole Christian Iversen. Dinsdag kreeg Groenvold in het ziekenhuis bezoek van Kees Verkerk, die in Noorwegen verblijft. Stanley beval de Britse manier aan, dat is zoveel mogelijk sponsors aan te trek ken dat men de stijgende kosten aan kan. Stanley zei dat men juridische maatrege len overweegt te nemen in Italië en Ar gentinië naar aanleiding van dodelijke on gelukken bij wedstrijden aldaar. „Auto rennen is een zeer gevaarlijk ding, maar als de renners en de inschrijvers van een raceploeg de dreiging weten van juridisch optreden, zware boetes of zelfs gevangen schap, dan zou het niet meer mogelijk zijn sm een wedstrijd te organiseren”. „BRM is verzekerd tegen ongevallen op de baan voor een miljoen pond (2.4 mil joen dollar. De premie is geweldig hoog, maar geen renner of inschrijver zou wil len gaan deelnemen in een land als hij wist dat hij in de gevangenis terecht zou komen als hij in een ongeluk verwikkeld raakte”. Dit sloeg op hetgeen er met de Franse coureur Jean-Pierre Beltoise was gebeurd, die voor de rechter was gedaagd naar aanleiding van de dood van de Ita liaanse coureur Ignazio Giunti bij de Gro te Prijs van Buenos Aires, in de afgelopen maand januari. Beltoise werd toen in eerste instantie voor de dood van Giunti verantwoordelijk gesteld. Stanley stelde ook de renners voor die dit jaar tot het BRM- Racing Team behoren. Dat zijn de Mexicaan Pedro Rodriguez, de Zwitser Josef Siffert en een nieuwkomer, de Nieuwzeelander Howden Ganley. De ontgoocheling bij FC Twente was groot Twee doelpunten van sterspeler Anastasi betekenden voor de 25.000 op de deinende tribunes de anti-climax van een koningsdrama. Juventus lag twee doel punten voor op een ploeg, die feitelijk het slachtoffer was geworden van zijn eigen moordende tempo. Maar FC Twente wil de de moed niet opgeven en sprak zijn laatste reserves aan. De toaal uitgebluste formatie van Kees Rijvers was echter duidelijk aan het einde van haar krachten en kón eenvoudig niet meer de moed en de wilskracht opbrengen, die daarvoor deze gigantische strijd zo duidelijk hadden gekenmerkt. (Van onze sportredactie) OSTRAWA. De Nederlandse zaal- handbalploeg, die op het ogenblik een tournee door Tsjecho-Slowakije maakt, heeft na de eerste wedstrijd, die met 27-14 werd verloren, een uitstekende indruk achtergelaten. De oranjehemden van de Tsjechische trainer Mraz worden in de Tsjechische pers in alle toonaarden ge prezen. Gisteravond, toen in de prachtige sporthal van Ostrawa de tweede wed strijd werd gespeeld, was het resultaat nog beter. Tegen de ex-wereldkampioen Tsjecho-Slowakije ging Nederland slechts met 14-9 ten onder, na met de rust een 8-4 achterstand te hebben gehad. Van het enorm harde duel in de eerste wedstrijd hebben de Nederlandse spelers erg veel geleerd. Bij het tweede duel werden de Tsjechen met eigen wapens bestreden en met succes. Algemeen heers te de mening in het Nederlandse kamp dat indien men op dit niveau verscheide- ,,Wat wil je”, merkte Rijvers later op, „van deze ploeg kun je moeilijk verwach ten dat het iets realiseert waar andere ploegen drie tot vier jaar over doen. Ze hebben vanavond een uur lang alles ge geven. En zelfs meer dan dat. Dan kun je moeilijk teleurgesteld zijn. En dat ben ik dan ook beslist niet.” De voor Ensche de zo noodlottige afloop van de verlen ging zal zelfs Kees Rijvers op dat mo ment niet voor mogelijk hebben gehou den, evenmin zal hij hebben gedacht dat zijn formatie tot een dergelijke krachts inspanning in staat zou zijn. Iers beëindigde FC Twente dit machtige voetbalspektakel, dat van begin tot eind zo ongemeen boeiend was. Kees van lerssel (hoofdwond) en Benno Huve wa ren reeds voorgegaan, toen achtereenvol gens Jan Jeuring (spierpijn) en Willy van de Kerkhof (vermoedelijk een lichte hersenschudding) noodgedwongen dit krachten verslindende duel voortijdig moesten beëindigen. Het vertrek van vleugelspeler Van lerssel, na een botsing met Capello, zou Rijvers later de direkte oorzaak noemen van de totale ineenstor ting. De ontluistering was echter ook een rechtstreeks gevolg van de vermoeidheid die FC Twente al in de slopende laatste minuten van de normale speeltijd begon op te breken. Van dat moment af wierpen spelers en publiek het laatste restje schroom defini tief van zich af en werd Juventus onder zware druk gezet. Steeds vaker moest libero Roveta corrigerend optreden in de vaak wankelende Italiaanse defensie. Een tweede treffer leek nog slechts een kwes tie van tijd, maar schoten van Drost, de steeds weer in het centrum van de aanval opduikende Van lerssel en Jeuring wer den niet naar waarde beloond. FC Twente wilde de moed niet opgeven en bleef on ophoudelijk beuken op de Italiaanse ver- dedigingsmuur. „Waterdrager” Van der Vall en Pahlplatz gaven FC Twente tel kens opnieuw nieuwe impulsen, maar die verlossende tweede treffer bleef niette min uit. Ook een duidelijke overtreding van Roveta jegens De Vries werd door de Oostenrijkse scheidsrechter Linemayer WIELRENNEN. De Italianen Ezio Cardi en Giorgio Morbiato hebben de amateur- zesdaagse van Milaan gewonnen. Hun landgenoten, de broers Salvatore en Remo Sansonetti werden op twee ronden tweede. De derde plaats was voor de Nederlanders Klaas Balk en Ben Jurriaans, die een achterstand van drie ronden hadden. JEREZ DE LA FRONTERA. De Belg Jean Pierre Monseré heeft gisteren de derde etappe van de wielerronde van Andalusië gewonnen Monseré legde de 98 kilometer van Se villa naar Jerez de la Frontera af in een tijd van 2 uur 4.42 seconden (met een bonus van 30 seconden) Door deze tweede étappeoverwinning verdrong Monseré zijn landgenoot Eric Leman van de eerste plaats in het alge meen klassement. ne wedstrijden zou kunnen spelen, Neder land over een paar jaar Tsjecho-Slowa kije of andere Oosteuropese landen zal verslaan. Echter met dit spel van eerst de man en dan de bal, hoeft men in de Ne derlandse competitie niet aan te komen. De Nederlandse spelers kunnen goed merken dat zij na het eerste duel nu voor vol worden aangezien. Voor de eerste wedstrijd werden zij door de Tsjechische spelers nauwelijks bekeken. Voor de aan vang van de tweede wedstrijd echter wer den de Nederlandse spelers plotseling wel aangesproken. Vanzelfsprekend is de Nederlandse coach Jaroslav Mraz, die in zijn geboor teland graag wil laten zien wat hij in al die jaren in het kleine Holland gepres teerd heeft, danig in zijn nopjes. Aanvoerder Guus Cantelberg van Sit- tardia was gisteravond met drie doelpun ten topscorer. De andere doelpunten kwa men op naam van: Kees Keizer (Atilla) tweemaal, Hein Gijsberts (Swift Arn- HEERLEN. De volleybalsters van Bekkerveld hebben het eerste Europa- cupduel met Wisla Krakau verloren met 3-1. Na 83 minuten van voortreffelijk spel werd deze uitslag bereikt met de scores 15-7, 15-9, 12-15 en 15-7. Trainer Ger Spijkers en zijn speelsters waren na afloop zeer tevreden. En met recht. Nog nimmer heeft een Nederlandse damesploeg een dergelijk eervol resultaat tegen een Oosteuropese kampioen be haald. Daarom zei Spijkers na afloop: „Wij hadden gehoopt niet te worden wegge veegd. Dat is dan ook niet gebeurd We kunnen het toch nog wel.” Over de Wisla-coach Szpyt zei hij: „Hij nad schrik”. De Poolse trainer zei: „Ik heb bewondering voor het spel van Bexker- veld. Ik had niet verwacht dat ze zo goed zouden spelen en daarom heb ik een beetje angst gehad. Maar zoals ik u al voor de wedstrijd heb gezegd, ben ik niet tevreden over de ploeg Ze is vermoeid en heeft geïmproviseerd. Normaal kan ze veel beter. Vooral de internationals ror- zec en Wiecha waren slecht (zij hadden dinsdag ook niet getraind omdat ze ziek waren). Als Bekkerveld aan de Poolse competitie zou deelnemen bereiken ze een vierde of vijfde plaats.” Dat is toch wel een bijzonder compli ment voor een team, dat slechts twee maal per week traint. De overwegend gro tere Poolse speelsters hebben de overwin ning te danken aan meer ervaring, hoge re reikwijdte, ruimer tactisch inzicht, sterke verdediging van het achterveld en succesvolle harde opslag. Desondanks hebben zij het verre van gemakkelijk ge kregen tegen een fanatiek en aanvanke lijk hard aanvallend Bekkerveld. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. Gelukkigste man bij Juventus was zonder enige twijfel Pietro Anastasi. Het „wonderkind van Catania”, wiens zelfvertrouwen de laatste maanden een flinke knauw had gekregen door het feit, dat hij niet meer kon scoren, inhaleerde het succes met volle teugen. Zijn succes, want dank zij Anastasi verschafte Juventus zich de toegang tot de halve finales. Het deed de donkerogige Siciliaan zichtbaar goed. Anastasi: „Dat eerste doelpunt was voor ons een enorme mentale injectie. En toen direct daar op het tweede doelpunt viel, wist ik dat FC Twente niet meer terug zou ko men. Dat was de nekslag voor de En schedese ploeg.” Over zijn directe te genstander Huve: „Hij heeft het mij erg moeilijk gemaakt, toen hij uitviel, kreeg ik meer vrijheid.” Over het ge mis van Helmut Haller: „Ik geloof niet dat het ontbreken van Haller een nadeel voor ons is geweest. Ook zon der Haller hebben we bewezen dat we het kunnen.” En over de wedstrijd in het algemeen: „Een zeer goede wed strijd. FC Twente heeft naar mijn smaak wel te veel geriskeerd. Wij heb ben onze krachten beter verdeeld.” Dezelfde mening was ook Cestmir Vycpalek toegedaan. De Tsjechische interim-coach van Juventus toonde zich echter reëler dan Juventus-aan- voerder Salvadore, toen deze zei: Wij hebben FC Twente uit laten razen, en daarna koelbloedig toegeslagen.” Vyc palek: „Hoewel ik geen moment het vertrouwen in mijn elftal heb verlo ren, had ik dit resultaat niet ver wacht. FC Twente heeft veel krachten verspild door voortdurend aan te val len. Wij waren professioneler.” Veel lof had Vycpalek voor de ver richtingen van Drost, Pahlplatz en Jeuring, die hij de beste spelers van FC Twente noemde. De vervanger van Juventus’ eerste oefenmeester Picchi geloofde dat zijn ploeg in minder gro te moeilijkheden zou zijn gekomen, wanneer Haller had meegespeeld. „Haller heeft tenslotte een geweldige routine. We hebben een zeer jonge ploeg, die in feite rond Haller is ge formeerd. Causio heeft hem goed ver vangen, maar toch mist hij een beetje de ervaring en de fantasie van de Duitser.” Een doelpunt, dat voor Juventus vol doende zou zijn voor een plaats in de halve finale van het toernooi om de runners up-cup, omdat de eerste ontmoe ting, drie weken geleden in Turijn, door de Italiaanse equipe met 2-0 werd ge wonnen. Maar Pietro Anastasi sloeg nog geen twee minuten na die voor Juventus zo onverwachte treffer opnieuw toe. Een klap die voor de FC Twente zo mogelijk nog harder aankwam. Vanuit het midden veld sprintte Anastasi op een dieptepass van Hallers remplagant Causio. Aanvoer der Drost werd duidelijk op snelheid ver slagen, doelman Schrijvers verzuimde uit zijn doel te komen en voor Anastasi was het toen nog slechts een koud kunstje de stai.d in evenwicht te brengen: 2-2. ten onrechte niet gehonoreerd met een strafschop. Juventus daarentegen kwam aanval lend nauwelijks tot tegenstoten van bete kenis, al moest de Twentse defensie, waarin Drost opnieuw tot de uitblinkers behoorde telkens attent blijven op snelle, via Causio en Bettega uitgevoerde tegen stoten. Een afschuwelijke blunder van doelman Tancredi was er vijf minuten na rust oorzaak van dat Drost de in Tu rijn opgelopen achterstand voledig kon wegwerken. Van dat moment af dreigde het Italiaanse imperium ineen te storten. De anders toch zo stoïcijns kalme Italia nen, op alle Europese voetbalvelden ge vreesd om hun befaamde catenaccio raak ten duidelijk in paniek. Voor FC Twente was dat het sein om de twee dagen gele den nog zo zorgeloze en zelfverzekerde Italianen de definitieve knock out toe te dienen. Toen ook speelden de Ensche- deërs in de roes van de naderende triomf, die praktisch niet meer kon uitblijven. Juventus balanceerde op de rand van de definitieve ondergang, maar werd door een „wonder” gered. Het breekpunt in deze heroïsche strijd kwam voor FC Twente in feite kort na het tweede doel punt, toen achtereenvolgens De Vries en Willy van de Kerkhof het houtwerk troffen. Dat Juventus na verloop van tijd toch nog kans zag zich aan de wurgende greep van de Enschedeërs te ontworstelen, was een direkt gevolg van de oververmoeid heid bij de meeste Twente-spelers. On vermijdelijk, wanneer men ruim een uur tot op de bodem van zijn krachten gaat. Toen pas kon Juventus gaan werken aan een serie niet ongevaarlijke aanvallen. Het pleit echter voor het moreel, de moed en de wilskracht van de ploeterende Twentse formatie, dat deze zo lang stand kon houden. Tot die zo noodlottige ver lenging, toen Pietro Anastasi twee keer genadeloos uithaalde en daarmee Twente een illusie armer maakte. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE De ontreddering bij FC Twente was groot. Drie minuten waren er gespeeld in de eerste ver lenging van de enerverende en ver bitterde slijtageslag tussen het moe dige FC Twente en het hautaine Ju ventus, toen trainer Kees Rijvers ge noodzaakt was de naar adem snak kende Benno Huve uit de strijd te nemen. De ijzersterke Enschedese verdediger, daarvoor de permanente bewaker van Pietro Anastasi, de be jubelde vedette van de Italiaanse miljoenenploeg, verdween met kramp in de kleedkamer. En dat was geen wonder. Het explosie ve en impulsieve krachtvoetbal, volledig gebaseerd op het succes van doelpunten, had de krachten na vijf kwartier zodanig gesloopt, dat de daarvoor in moordend hoog tempo uitgevoerde stormlopen steeds onnauwkeuriger werden uitgevoerd. Al van de eerste minuut af moet het interim trainer Cestmir Vycpalek duidelijk zijn geweest dat de in Turijn als hoogst com fortabel gekwalificeerde voorsprong van twee doelpunten absoluut geen zekere ba sis vormde voor het behalen van de vol gende ronde. Het Enschedese offensief werd al in de twaalfde minuut beloond. Uit een hoekschop van René van de Kerkhof kopte de ver opgedrongen De Vries de bal door naar Pahlplatz, die de onzekere doelman Tancredi met een ach terwaartse kopbal passeerde: 1-0. AMSTERDAM. De deelnemerslijst voor het wereldkampioenschap driebanden, dat van 18 tot en met 21 maart in Gro ningen wordt gehouden, is compleet. Bij de biljartbond zijn officieel de inschrij vingen binnen van titelverdediger Ray mond Ceulemans (België), de Nederlanders Rini van Bracht en Hennie de Ruyter, de Oostenrijker Johann Scherz, de Egypte naar Mustafa Diab, de Japanner Shigeki Koshiki en de Noordamerikaan Allan Gil bert. Achtste deelnemer wordt hoogst waarschijnlijk de Peruaan Alfonso Suarez, die in 1961 in Amsterdam wereldkampioen was met een gemiddelde van 0.997. Welis waar is zijn aanmelding officieel nog niet binnen maar de KNBB heeft wel van een luchtvaartmaatschappij het verzoek ge kregen om voor Suarez de passage van Lima naar Nederland te betalen. Men neemt nu zonder meer aan dat Suarez Zuid-Amerika zal vertegenwoordigen. BRUSSEL. België heeft woensdag avond in de voorronde van het toernooi om de Europa Cup met 3-0 gewonnen van Portugal. De doelpunten in deze in Brussel gespeelde wedstrijd, die werd bügewoond door 25.000 toeschouwers, werden gemaakt door Lambert in de 15e en 70e minuut (strafschop) en door Denul (85e minuut). Prijs als zjj voortgaan met het maken van plannen om slechts een beperkt aan tal wagens te laten deelnemen. Iljj noemde in zjjn betoog met name Monte Carlo, Spa in België en Zandvoort. „Op deze banen, aldus Stanley „wil men de kosten gaan drukken door het aantal deelnemers te beperken.” KNAC’s Corsmit merkt over Stanley’s uitspraak echter op: „Dat is geen kwestie van kosten drukken maar een kwestie van veiligheid. Ieder circuit in Europa kan een X-aantal wagens laten rjjden. Als Zandvoort morgen veertig aanbiedingen krjjgt, dan zeggen wjj wel het spijt ons, maar met het oog op de veiligheid kunnen wij er maar twintig laten starten”. zware last, nadat hij 93 minuten lang de adem van de rossige Enschedese terriër in zijn nek had gevoeld. Van dat moment af werd haarscherp geïllustreerd hoe groot de waarde van deze ravenzwarte Siciliaan voor Juventus is. Maar tevens werd duidelijk dat Benno Huve voor Twente van onschatbare waarde is. Benno Huwe. Hij kon de kleedkamer nog nau welijks bereikt hebben, toen er een plot selinge diepe stilte viel in het berstens volle en daarvoor zo rumoerige stadion Diekman. Behendig ontweek Anastasi de forse tackle van De Vries, om vervolgens een 1-2 op te zetten met Bettega. Juven tus tweede spitsspeler sprintte razend snel langs Ten Donkelaar (vervanger van Ven lerssel) en de wanhopig aanwijzin gen gevende Drost en stelde daarop de van zijn „schaduw” bevrijde Anastasi de in de normale speeltijd opgelopen achter stand tot 2-1 te reduceren. hem), eenmaal Ton van Linder (Swift Arnhem), eenmaal, Hennie Loeffen (Swift Arnhem), eenmaal en Piet Kievit (Sittardia), eenmaal. Vandaag vertrekt de ploeg naar Polen om daar in het weekeinde aan een sterk bezit internationaal toernooi deel te ne men. Ook de Nederlandse dames, die vandaag alweer naar huis terugkeren, hebben een zeer goede indruk achtergelaten. Na de eerste wedstrijd met 7-7 te hebben gelijk gespeeld, eindigde gisteren ook het tweede duel in een gelijk spel. Ditmaal was het 11-11. Topscorer was hier Maja van Capelle met 4 doelpunten. Voorzitter Max Reijkenberg, die de trip meemaakt, toonde zich enorm tevre den over de Nederlandse verrichtingen „Het is wel de duurste trip die de Ne derlandse ploeg ooit gemaakt heeft, maar het is tevens wel een van de meest waar devolle”, aldus de voorzitter van het Ne- derlandshandbalverbond. A

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 23