Luidspreker-offensief bij Suezkanaal EBAN WIJST EGYPTISCH VREDESVOORSTEL AF Negentien Tsjechen komen voor rechter Vijftig Spaanse politieke gevangenen smokkelen brief naar de buitenwereld Ho Tsji Minh-route is ‘vernuftige aanvoerweg VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Nixon, de vredespresident Israel wenst rechtstreeks Leden revolutionaire partij Scholierenprotest in Parijs oostpolitiek Cambodjaanse gouverneur gedood „VS blijven te praten steunen” Systematisch bombarderen zinloos NOODKREET OVER MISHANDELING EN SLAVENARBEID Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwijkse Courant VOORJAARS- PRIJSVRAAG 3 DONDERDAG 18 FEBRUARI 1971 Eerste proces t. 1 Tunnels Minister Walter Scheel: (Van onze redacteur in Madrid) Olievaten Slavenarbeid t MEDEDELING AAN ONZE ADVERTEERDERS ;r BARCELONA In Spanje heerst nog steeds, sinds de crisis rond de krijgsraad van Burgos in december, een gedeeltelijke noodtoestand die de aanhouding van tegenstanders van het regime geheel aan de willekeur van de politie overlaten. Het aantal politieke gevangenen dat op dit moment in de cellen van de politiebureaus en gevangenissen verblijft is onbekend, evenals het aantal dagen of weken dat zij al gevangen zitten zonder dat er enige gerechtelijke aanklacht tegen hen is ingediend. In sommige ge vallen is er wel een aanklacht ingediend door de politie, die echter door de rechters onaanvaardbaar werd geacht, waarop de gerechtelijk vrijgelaten arrestant onmiddellijk weer door de politie werd opgepikt. In andere ge vallen werden oppositieleden zonder meer een tijdlang vastgehouden en ondervraagd, en daarna op vrije voeten gesteld. JERUZALEM/CAIRO (DPA en AP) Israel heeft gisteren het jongste Egyptische vredesvoorstel afgewezen. Minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban herhaalde bij zijn eerste reactie de eis van zjjn regering tot rechtstreekse onderhandelingen met Cairo. Eban verklaarde in het parle ment, dat er nog nooit een internationaal akkoord tot stand is gekomen door indirecte onderhandelingen. Luidspreker Mishandelingen DONDERDAG 25 FEBRUARI DONDERDAG 4 MAART Basis in Zuid-Vietnam Munitiedepot van VS geëxplodeerd -i 1 r Z s- I. l i i i soms een breedte van enkele kilometers beslaat. Hier en daar bestaat hij inder daad uit een pad. Maar dat gaat dan weer over in brede verharde weg, of hij loopt uit in een rivier die gemakkelijk bruikbaar is”. o- e- P- a- d- il- se er de t Gepakt. Een van de twee mannen, die in Dallas (Texas) drie politiemannen heb ben doodgeschoten, is gepakt. Naar zijn broer en medeplichtige wordt nog ge zocht. In heel Texas zijn een duizendtal politiemannen met deze taak belast. Bomaanslag. Door het ontploffen van een tijdbom zijn in een café in het plaatsje Holywood bij Belfast zes burgers ge wond. Vier van hen zijn er ernstig aan toe. OPRECHTE HAARLEMSCHECOURANT 3 1 s u I, ■r- let iet er de >r- I. ir n, V. li- id d. n s, h ij a, 1. ie ie id in [ij g- >n e, o- d- e g i- kaak waaraan zij worden onderworpen: in de werkplaats van de gevangenis waar niet de minste veiligheidsmaatregelen zijn genomen, werken zij ononderbroken acht uur per dag voor een „loon” van 706 tot 1500 peseta’s (35 tot 75 gulden) per maand. De produktie van de duizend wer kende gevangenen van Modelo werpt vol gens de briefschrijvers een flinke winst af. De transportleiders zijn zo slim dat zij in de loop der jaren speciale aanvoer kanalen” hebben gemaakt. Op tien plaatsen maakt de route gebruik van ri vieren. Vervoer over water is moeilijk, omdat het direct in de gaten zou lopen. Maar toen kwam men tot de ontdekking dat in camouflagekleuren geschilderde olievaten uitstekend als transportmiddel kunnen dienen. Het hoofd van de Egyptische delegatie bij de VN heeft in een gesprek met een Newyorks blad de joodse immigratie een probleem genoemd voor de veiligheid van de Arabieren. In Israel vindt men dit een vreemde bewering. Men zegt dat er vijftig maal zoveel Arabieren als Is raëliërs zijn en dat de bevolkingsaanwas bij de Arabieren veel groter is. Overigens had minister Eban weinig waardering voor de wijze waarop Egypte de laatste tijd voorstellen lanceert, na melijk in gesprekken met publiciteits- organen. Officieel heeft Israel geen voor stellen ontvangen en er valt daarom nog niets met Egypte te bespreken. Israel houdt in elk geval vast aan de tegen woordige bestandsgrenzen zolang er geen vredesregeling tot stand is gekomen. De omvang van het gebied dat Israel bereid is terug te geven, zal volgens politieke waarnemers in Tel Aviv afhangen van de houding die de Egyptenaren bij de vredesonderhandelingen aannemen. Duizenden Franse scholieren en stu denten hebben gisteren in Parijs ge demonstreerd tegen de veroordeling van de 18-jarige middelbare school- leerling Gilles Guiot, die drie maan den gevangenisstraf moet uitzitten omdat hij een politieagent zou hebben geslagen. De zaak wordt morgen in hoger beroep behandeld. Ook vandaag zouden betogingen worden gehouden ondanks' een verbod van de Franse regering. Binnen de Franse gaullis tische partij is overigens een conflict ontstaan na de opmerking van partij leider René Tomasini dat de Franse justitie laf zou zijn jegens linkse ex tremisten. Op de foto: Een zitstaking van scholieren voor het Turgot- lyceum in de Franse hoofdstad. De 50 politieke gevangenen van Bar celona eindigen met een oproep aan de colleges van advocaten, medici en andere beroepen om een onderzoek naar de wan toestanden in de gevangenis te eisen en een speciale behandeling voor politieke gevangen te bewerkstelligen. WASHINGTON (DPA). De houding van de Amerikaanse regering ten opzicht van de „Oostpolitiek” van bondskanse lier Brandt is niet veranderd. De Ver enigde Staten blijven op het standpunt staan dat inhoud en doel van deze poli tiek juist zijn en geven daarmee te ken nen dat ze de regering in Bonn niet al leen steunen maar ook aanmoedigen. Dit zei de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel tij dens een persconferentie in Washington na afloop van een onderhoud met de Amerikaanse president Nixon, diens adviseur Henry Kissingern en minister van Buitenlandse Zaken William Rogers. Een ander belangrijk onderwerp dat tijdens het onderhoud ter sprake kwam, was de kwestie-Berlijn. Scheel wilde hierover niet in details treden en vol stond met de mededeling dat de stand punten van de V.S. en West-Duitsland in deze volkomen gelijk zijn. Het onderhoud met Nixon vormde de afsluiting van een tweedaags bezoek van Scheel aan Wash ington. Hij gaat in de loop van de dag naar New York waar hij besprekingen zal hebben met secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant en mor gen nog met de Amerikaanse ex-vice- president Hubert Humphrey. den, op de meest gevoelige plekken van het lichaam geslagen, urenlang in pijn lijke houding overeind gehouden, uitge scholden en beledigd.” Ook werden er volgens de briefschrijvers „familieleden gearresteerd met de enige bedoeling om de gevangenen te dwingen „misdader” te bekennen.” Zelfs wanneer de arrestanten dooi de politie naar de gevangenis worden ge bracht, betekent dit voor hen niet veel vooruitgang. Aangezien het Spaanse re gime het bestaan van politieke gevan genen niet erkent, worden zij met gewo ne misdadigers in dezelfde cellen opge- De verwachtingen ten aanzien van de mogelijke beëindiging van de vijandelijk heden in Indochina zijn door dit alles gedaald tot een lager peil dan zelfs tij dens het bewind van Johnson het geval was. Nixon heeft het vertrouwen, dat hij dank zij de inspanningen van public- relationsspecialisten en reclamedeskun digen bij zijn verkiezingspropaganda wist te wekken, wel op een droevige manier vergolden. Hij heeft zich ontpopt als een president die wil bewijzen dat zelfs een onverantwoorde en op vergissingen ge baseerde oorlog kan worden gewonnen, als men alle scrupules maar over boord zet en alle beloften maar breekt. Israel, zei hij, heeft recht op verdedig bare grenzen en wil daarom niet terug keren tot de toestand van juni 1967. Voor Israel is het ook van belang te weten of Egypte een volledige vrede of slechts beëindiging van het conflict wil. Het Egyptische voorstel tot erkenning van Israel als zelfstandige staat op voor waarde dat de immigratie van joden wordt beperkt, is onaanvaardbaar. Vijftig politieke gevangenen in de Bar celonese „Modelo”-gevangenis, die een brief naar buiten hebben weten te smok kelen, stellen nu deze wantoestanden aan de kaak en verzekeren dat deze niet al leen tegen hen zijn gericht maar ook het Spaanse volk als geheel moeten intimi deren. De 50 briefschriivers zeggen onder andere dat de politie enkelen van hen „gedurende 10, 15 of zelfs meer dan 20 dagen heeft vastgehouden en hen onop houdelijk heeft mishandeld”, zij werden „dagen en nachten lang wakker gehou- Ook dit jaar brengen wij onze bekende En wel op Wij verwachten een grote toeloop. Daarom is het noodzakelijk dat uw opdrachten uiterlijk op 23 februari, resp. 2 maart in ons bezit zijn. Inlichtingen Haarlems Dagblad, 0.23 - 31 90 53; IJmuider Courant, Beverwijkse Cour., 0 2550-1543 >-16450 Advertentie- Exploitatie. Tenslotte richten de 50 politieke ge vangenen een felle aanklacht tegen het „middeleeuwse strafsysteem” dat voor 10. 20, 40 dagen, of bij herhaling van het „vergrijp” zelfs '-oor dubbele tijd” wordt opgelegd en „in sommige gevallen ernsti ge geestesstoornissen heeft veroorzaakt De straf bestaat soms uit een pak ransel van „de meest sadistische cipiers” die het „vooral op de minderjarigen voorzien hebben.” Eén gevangene, Antonio Ruiz Lopez, wordt volgen de briefschrijvers al tien maanden lang aan het strafsys teem onderworpen. Dit proces zou het eerste politieke pro ces zijn na de invasie van Warschau-pact landen. Partijleider Husak heeft zich te gen dergelijke processen, die sinds lang door de wraakzuchtige dogmatische vleu gel worden geëist, tot nu toe met succes kunnen verzetten. Maar zijn invloed schijn, allengs te tanen. Volgens berich ten uit Praag zal deze week ook het pro ces tegen de bekende televisiecommenta tor Vladimir Skutina beginnen, die een bekend aanhanger van Dubeck was en die al sinds augustus 1970 in de gevan genis zit. deze geluidsoorlog niet mee. De Israeli’s mogen zelfs niets terugschreeuwen, al zou dat best gaan, want er ligt tussen de twee fronten een strook die soms maar 100 meter breed is. „Het Hebreeuws van de Egyptenaren is niet altijd even best. Men herinnert zich met veel plezier dat er eens een „boodschap” overkwam waarin werd ge zegd dat de Egyptenaren voortrukten, op elk front. Maar de man sprak het woord „front” verkeerd uit en toen klonk het als: „Wij rukken voort op elke buste houder”. „Ja, dat is natuurlijk best mogelijk”, was de eerste reactie aan oostelijke zijde. diging over het feit dat de voortgang van de strijd langzamerhand de voortzetting van vredesbesprekingen onmogelijk maakt. De voortgang van de strijd ligt voornamelijk in de Cambodjaanse en Laotiaanse veldtochten en in de verhevi ging van de vernietigingsacties der Ame rikaanse bommenwerpers. In zijn verkla ring van gisteren rechtvaardigt Nixon het feit, dat geheel Indochina onder het ge weld van de Amerikaanse bommen ligt en dat Amerika geen beperkingen meer stelt aan de inzet van de luchtmacht, be- hal e dan dat zij geen atoombommen zal gooien. Dit laatste wordt algemeen begrepen als een bedekt dreigement, speciaal ook omdat langzamerhand duidelijk is gewor den dat de regering-Nixon in overleg met de Zuidvietnamese regering opzettelijk een sfeer wekt waarin zelfs het gebruik van tactische atoomwapenen niet meer als een grote verrassing zou worden ondergaan. (Van onze redacteur in Hongkong) SAIGON. „Je kunt dag en nacht bommen blijven gooien. Maar het helpt geen bliksem. Ze blijven komen, de voorraden, de geweren, het voedsel en noem maar op, alles wat je voor deze verschrikkelijke oorlog nodig hebt”, ver zuchtte onlangs een Amerikaanse in lichtingenofficier in een bar in de Zuid vietnamese hoofdstad Saigon. De 50 politieke gevangenen stellen bo vendien de economische uitbuiting aan de Natuurlijk kan Amerika de oorlog in Indochina winnen, desnoods met kern wapens. Amerika kan beschikken over vernietigend materieel dat Noord-Viet- nam van de kaart veegt. Het kan de intocht van Zuidvietnamese legers in Noord-Vietnam mogelijk maken door het noorden met bommen om te ploegen en in een woestijn te herscheppen. Het kan op die manier echter nooit het allereerste oorlogsdoel bereiken dat al onder presi dent Eisenhower als ideaal voor de oorlog in Indochina werd gesteld: de uitroeiing van het communisme in Azië. De goederen worden nu in de vaten verpakt, waarna men de aan elkaar ver ankerde drums de rivier laat afzakken. De drijvende vaten kunnen onmogelijk vanuit de lucht gezien worden. „We heb ben wel eens wat mijnen in de rivieren gegooid, maar het hielp niets”, bekende de Amerikaan. „Ze weten er altijd wel weer wat op te vinden. Dat wordt bewe zen door het feit dat ondanks onze syste matische aanvallen vanuit de lucht de Vietcong nog altijd voor zeventig per cent hun voorraden krijgen via deze rou te. En we hebben uitgevonden dat het soms maar een week duurt om voorra den over de route naar het zuiden aan te voeren. Denk eens aan: 2.500 km in één week. Daar heb je in de V.S. al bij na even veel tijd voor nodig”. Het kanon zwijgt aan het Suezkanaal, maar de luidspreker staat er op volle kracht. Volgens de Israeli’s gebruiken de Egyp tenaren luidsprekers bij het voeren van een psychologische oorlog. Er worden allerlei boodschappen en slagzinnen uit gezonden en ook popmuziek, met inbe grip van een liedje dat in Israel erg succesvöl is. PNOM PENH (Reuter) De gouver neur van de Cambodjaanse provincie Persat, kolonel Kin Penal, is om het leven gekomen toen hij met enkele sol daten in een hinderlaag viel. Daarbij kwam nog een militair om het leven. Twee anderen werden gewond. De aanval werd gedaan bij Vat Bakan. ten noordwesten van Pnom Penh. QÜANG TRI (Reuter). Een muni- tieopslagplaats in de buurt van .de Ame rikaanse legerbasis in Quang Tri in Zuid- Vietnam is vandaag in de lucht gevlo gen. Volgens een Amerikaanse militaire woordvoerder waren er in het depot 500 ton artilleriegranaten en traangashouders opgeslagen. Door het ontploffen van een fosforgranaat zou het hele depot de lucht in zijn gegaan. De mogelijkheid van sa botage werd „onwaarschijnlijk geacht”. Hoewel hij ontkent ooit in Laos ge weest te zijn en ons nadrukkelijk verze kerde anoniem te willen blijven, blijkt hij uitstekend op de hoogte te zijn van de situatie op en „onder” de beruchte Ho Tsji Minh-aanvoerroute. „Als je er overheen vliegt, zie je niets dan bloemkool. Ook met foto’s kun je nauwelijks iets onderscheiden. Die knapen zijn slim”, constateerde hij met nauwelijks verholen afgunst. De beruch te Ho Tsji Minh-route, genoemd naar de twee jaar geleden gestorven Noordviet- namese leider, slingert zich over 2.500 km. vanaf de Zuidchinese grens in zui delijke richting door Laos en Cambodja naar Zuid-Vietnam. „Als je aan een weg denkt, verwacht je een weg. Maar niks daarvan. We weten dat het eigenlijk een netwerk van wegen en paden is, die De hele weg wordt overdekt door een onzichtbaar bladerdek. „Ze hebben het zo uitgezocht dat ze voortdurend vanuit de lucht onzichtbaar blijven. Ik heb me zelfs laten vertellen dat ze bij een moei lijk traject tunnels hebben gegraven als camouflage”. Onze Amerikaanse zegsman beweerde dat het noordelijke door woeste ber gen omgeven deel van de route open en bloot door het landschap loopt. „Maar ze hoeven daar niets te verbergen, want Hanoi weet maar al te goed dat we ons toch nooit zo noordelijk wagen. Boven dien krijg je de kans niet, want de aan- voerwegen door de lucht stuiten hoe dichter je bij de Chinese grens komt steeds meer op intenstief luchtafweerge schut, zodat je er onmogelijk door kunt komen”. Langs de hele route heeft men om de zoveel kilometer depots ingericht, waar de voorraden tijdelijk kunnen worden op geslagen of waar de transporteurs kun nen uitrusten. Ontelbare schuilplaatsen en loopgraven zijn ingericht om de voor bijgangers tegen bombardementen en be schietingen te beschermen. Men heeft zelfs gezorgd voor veldhospitalen, omdat de ervaring heeft geleerd dat in geval van nood slachtoffers van bombardemen ten moeilijk snel kunnen worden afge voerd. Ondergebracht in speciale eenhe den zijn langs de hele route 75.000 men sen ingezet voor het onderhoud en de re paraties van de aanvoerweg. „Nogmaals al gooi je alles plat, het helpt niets. En kele uren laten hebben ze weer de bom- kraters dichtgegooid en kan de karavaan weer in beweging worden gezet”. sloten. De brief van de 50 Barcelonezen verzekert onder andere dat dit in de zes de galerij van de Modelo-gevangenis, be stemd voor minderjarigen, schandalige toestanden veroorzaakt „onder meer we gens de homoseksualiteit die hier veel voorkomt en zelfs tot verkrachtingen heeft geleid.” De politieke gevangenen eisen een aparte galerij wat volgens hun brief ook de gewoonte was tot de benoe ming van de huidige gevangenisdirecteur. Verder klagen de briefschrijvers over mensonwaardige toestanden in de ge vangenis, waar de ontoereikende en slech te voeding, samen met de praktisch af wezige hygiëne en medische verzorging, de gezondheid van de gevangenen be dreigt. „Geesteszieken worden samen met andere gevangenen opgesloten. In de hele gevangenis is er voor 1500 personen slechts één enkele warme douche die niet meer dan drie uur per dag en vijf dagen per week gebruikt kan worden. Dikwijls worden drie of vier gevangenen opgeslo ten in een cel van 4 bij 2,5 meter waar van men nog de ruimte moet aftrekken die een w.c. en een bed in beslag nemen.” De onverwachte vuistslag van president Nixon op de Amerikaanse perstafel want zó zou zijn laatste verklaring over Vietnam moeten worden gekarakteriseerd heeft in de Verenigde Staten onge twijfeld ontsteltenis en bange verwach tingen gewekt. Er is in de houding en intenties van Nixon weinig of niets meer te bespeuren van de man, die eens door de belofte dat hij de oorlog in Vietnam zou beëindigen een stuk vertrouwen won bij het Ameri kaanse kiezerspubliek. Nixon gedraagt zich nu als een houwdegen, die kregelig geworden is door het feit dat de vijand niet bereid is gebleken te capituleren. Terwijl onder zijn bewind het proces tot liquidatie van de oorlogstoestand scheen te worden geïntroduceerd, onthult Nixon nu door woord en daad dat zijn besluit tot terugtrekking van Amerikaanse mili tairen slechts gebaseerd is geweest op een nieuwe oorlogstactiek en niet op een uiterste verlangen naar herstel van de vrede. De nieuwe tactiek is het „vietnamise- ringsproces”, waarmee bedoeld wordt het steeds verder inschakelen van het Zuid vietnamese leger in de uitvoering van Indochinese oorlogstaken in en buiten Vietnam. Deze nieuwe tactiek scheen oorspronkelijk een waagstuk omdat het toch als essentieel onderdeel de onttrek king van het Amerikaanse militaire over wicht aan de Zuidvietnamese defensie betekende. De algemene verwachting in de VS was dan ook, dat Nixon door moedige initiatieven op die manier de Amerikanen buiten de machtsstrijd in Vietnam zou kunnen brengen en daardoor zou bijdragen tot een vergelijk tussen de elkander bestrijdende partijen. Niets is minder waar gebleken. De terugtrekking van Amerikaanse troepen is gecompenseerd door opvoering van de activiteit der Amerikaanse luchtmacht en artillerie. De „vietnamisering” is uitge lopen op het uitzwermen van Zuidvietna- meu troepen over geheel Indochina on der dekking van Amerikaanse luchtbom bardementen. Het valt niet te ontkennen dat de initiatieven de laatste maanden geheel aan de Amerikaanse kant zijn ge bleven, maar het waren geen vredes- doch oorlogsinitiatieven. En nu barst Nixon uit in verontwaar- ’^^AAAAAAAAAAAAAAA/VVV^AAAAAAAAAAAA^AAAAAAAAAAAAAftAAAAAAAAAAAAAAAAA/VVVVWWWWWVWWWVVVVi (Van onze redactrice in Wenen) WENEN. Vermoedelijk nog deze week begint in Praag een proces tegen negentien jonge mensen, die deel uitma ken van de „Revolutionaire Socialistische Partij.” De aanklacht luidt: „poging tot omwenteling van de republiek in opdracht van buitenlandse vijanden van het socia lisme.” Het proces tegen de beschuldig den, voornamelijk studenten die al sinds december 1969 in de Ruzynee-gevangenis in Praag in voorarrest zitten, had eerst in juni 1970 zullen worden gehouden. Ook een latere datum: 8 februari, werd op het laatste moment afgezegd, omdat er op dat moment in Bratislava een in ternationaal studentencongres was dat men blijkbaar niet met het imago van een politiek studentenproces wilde belas ten. Als nieuwste termijn wordt nu 18 februari genoemd. De Revolutionaire Socialistische Partij is al tijdens de „Praagse Lente” opge richt. Eén van de centrale doeleinden is het systeem van zelfbestuur door arbei dersraden, zoals dat door Lenin en Trotz- ky is ontworpen en in Joegoslavië wordt toegepast. Na de invasie begon de partij ondergronds te ageren, deelde pamfletten uit die tegen de beeztting waren gericht, hield cursussen en nam contact op met links-radicale groeperingen in West-Duits land en Frankrijk. Slechts van twee beschuldigden zijn de namen bekend: ir. Petr Uhl en zijn vriendin, de Westberlijnse studente Sibyl- le Plogstedt. De laatste heeft indertijd over haar ervaringen in de Dubcek-tijd een studie gepubliceerd, getiteld „Mana gement en zelfbestuur in Tsjecho-Slowa- kije.” Sibylle Plogstedt wordt ervan be schuldigd de verbinding tussen de centra le in Praag en aanverwante groepen in West-Berlijn te hebben onderhouden. Half december hebben Sartre en Bloch bij de regering in Praag in een open brief te- Tot de „boodschappen” die oostwaarts denderen, behoren raadgevingen als deze „Israëli’s, neem ons aanbod om het ka naal te heropenen aan. Dit is jullie laatste kans”, en „Israëlische soldaten, laat je niet door je leiders voor de gek houden. Jullie gaan verliezen”. Van Israëlische zijde doet men aan gen de arrestatie geprotesteerd, zonder enig succes.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3