Van Gelder Officiële opening van IJmond-MTS in Santpoort week een Primeur: computerkunde op rooster stil voor alle leerlingen IN 1972 AFDELING PROCESTECHNIEK achter plan voor Breed ba ndgeld Toch nog een keer per Jumbo naar Brussel R egeri ngsfra c ties Pantserwagens naar Reggio OwM ■Bf Machinist van kustvaarder vermist Bezitsvormingsfonds komt er IN DE VISHAL 9i IJmuider Courant i l 4 IJMUIDER COURANT DONDERDAG 18 FEBRUARI 1971 In beweging Computer Dat is uit het leven gegrepen Democratisering H s Naam Adres Woonplaats aantal personen m. O Direct na inschrijving ontvang ik van uw reisbureau Anthony Veder een reisschema en gegevens over de wijze van betaling. [hij Bedenkingen De stroom van inschrijvingen voor onze exclusieve Jumboreis naar Brussel blijft aanhouden. De zevende reis die wij als definitief de laatste aankondigde op zaterdag 20 maart was ook weer binnen de kortst mogelijke tijd volledig volgeboekt. Ja, we hebben zelfs een re servelijst moeten aanleggen Om toch elke teleurstelling te voorkomen hebben wij speciaal voor de lezers van Haarlems Dagblad, IJmuider- en Beverwijkse Courant log honderd plaatsen gereserveerd in de Boeing 747 die op zaterdagmorgen 27 maart naar Brussel vertrekt. Ik ben abonnee van uw blad en wil de speciale Jumbovlucht op 27 maart naar Brussel graag meemaken. Vliegt u mee naar Brussel? Dan is het voldoende wanneer u onder staande bon inzendt aan ons redactiekantoor in IJmuiden, Lange Nieuwstraat 427. Talenpracticum Nog onzeker Gel (Van een onzer verslaggeefsters) in 1 hi 'c CAROLINE: Ik geloof dat ons t.v. toestel langzamerhand te oud wordt Johan! JOHAN Ja, maar hoe komen wij, arme wezen, aan een nieuw? ge- Bezorg mij tot en met 27 februari 1971 gratis Naam Adres v Vul onderstaande bon in en raak gratis vertrouwd met de overvloedige, betrouwbare nieuwsbron in de IJmond. Neem de krant, die is iedere dag gloednieuw I Vol met gloednieuw nieuws uit de hele wereld, uit het land, maar ook uit eigen streek en stad. Ten minste, als U de IJmuider Courant neemt I Dat zo’n talenprakticum niet op de oe- groting mocht worden gezet werd als een ernstig gemis beschouwd en daarom zijn bestuur en de gehele schoolgemeenschap bijzonder blij met het feit, dat Hoogovens de IJmond-MTS ter gelegenheid van de officiële opening een talenprakticum als gschenk heeft aangeboden. De installa tie en de afwerking zullen door de school zelf worden verzorgd, hetgeen de kosten aanzienlijk beperkt, maar dat neemt niet weg dat men bepaald onder de indruk was van dit cadeau. Ter gelegenheid van de officiële ope ning houdt de IJmond-MTS vanavond „open huis.” Iedereen kan komen kijken in de school „in vol bedrijf” en speciaal de omwonenden zijn van harte welkom. De aanvoer in Seheveningen bestond kisten wijting, 250 kisten schol, 120 kis ten schar. 25 kisten varia. 250 stijve ka beljauwen en 1700 kilogram tong. Van Gelder de 3» SANTPOORT Aan de Roos en Beeklaan in Santpoort is vandaag de IJmond-mts officieel geopend door staatssecretaris mr. J. H. Grosheide. Die opening is eigenlijk meer een presentatie van de school, die al twee ëneenhalf jaar draait en inmiddels vijfhonderd leerlingen telt uit een gebied van Sassenheim en Noord- wijkerhout tot voorbij Alkmaar, met veruit de grootste aantallen uit Haar lem en Velsen. De school is gesticht door de „Stichting voor het uitgebreid technisch onderwijs, op basis van samenwerking in de IJmond en het Haarlemse gebied” en dit samen werkingsverband manifesteert zich in de samenstelling van het bestuur, waarin zitting hebben vertegenwoor digers van verschillende levensbe schouwingen, van bedrijfsleven en vakvereniging en van de gemeenten Haarlem, Velsen en Heemskerk. Beverwijk trok zich na aanvankelijk ook in het overleg te zijn betrokken terug. In die gemeente gaf men de voorkeur aan de stichting van een hts op confessionele basis. Woonplaats ------- Daarna kunt u mij noteren als maandabonnee 6.— p. m.) kwartaatabonnees 17.50 p. kwartaal). Deze BON opzenden naar de IJMUIDER COURANT in ongefrankeerde enveloppe. Antwoordnummer 47, IJMUIDEN. Geldt niet voor abonnees van de IJmuider Courant. Men gaat er namelijk vanuit, dat elke technicus in de toekomst met de compu ter te maken zal krijgen en dat het ni veau van de MTS-leerlingen, in het bij zonder wat de wiskunde betreft, het mo gelijk maakt de daarvoor noodzakelijke kennis te verwerven. De IJmond-MTS omvat de drie hoofd afdelingen werktuigbouwkunde, elektro techniek en bouwkunde, maar mag nu ook een afdeling procestechniek openen en juist aan zo’n afdeling heeft het be drijfsleven in de IJmond grote behoefte. Voor de jongens die deze opleiding vol gen ligt er ook een goede toekomst in bij voorbeeld de zich zo snel ontwikkelende chemische industrie. REGGIO (AFP/Reuter). Vierentwin tig pantserwagens van de para-militaire carabinieri-politie zijn op weg naar villa San Giovanni, in de omgeving van Reg gio di Calabria. Zij zullen daar vandaag aankomen om met zo’n 10.000 man poli tie en carabinieri deel te nemen aan een zuiveringsactie in de wijken Sbarre en Santa Catarina, waar gisteren opnieuw het geweld losbarstte na het besluit van de gewestelijke raad om Catanzaro en niet Reggio aan te wijzen als hoofdstad van het nieuwgevormde gewest Calabria. Gisteren vielen de demonstranten een hotel aan dat door de politie gevorderd was. Zij werden „begroet” met een te genaanval, waarbij traangasgranaten en een waterkanon werden gebruikt. Het was de zevende achtereenvolgende dag van een nieuwe reeks uitbarstingen Als eerste MTS in Nederland nam de IJmond-MTS het vak computerkunde in het lesrooster op. Sinds enkele maanden is men daarmee ook bezig in Nijmegen en Apeldoorn, maar in Santpoort heeft men al een jaar ervaring. Het vak wordt gegeven aan alle schakelklassen en eers te klassen, ongeacht de vakrichting. nog niet tot de „standaarduitrusting” van een MTSl, maar het bedrijfsleven heeft juist zo’n dringende behoefte aan techni ci met een aktieve taalbeheersing, zodat zich op elk niveau kunnen verstaan met buitenlandse relaties, afgezien van de gro te voordelen die het biedt om bij voor beeld technische artikelen in buitenland se vaktijdschriften en dergelijket e kun nen lezen, waarvoor men o ok aan een mee; passieve taalbeheersing voldoende heeft. (Vervolg van pagina 1) De onder handelingen tussen Van der en de Koninklijke Nederlandse Pa pierfabrieken Proost en Brandt gaan gewoon door, zo verzekerde mr. Olgers Het is nog steeds de bedoeling tot een grotere produktie-eenheid te komen die meer marktsectoren omvat dan alleen maar het grafisch papier Juist die laat ste sector is kwetsbaar geworden nu ook in de dagbladsector de bedriif«resultater> aanleiding tot zorg geven Of de afname- garantie voor Van Ge'der die de Neder landse Dagblad Pers tor heden hiedt kar worden voortgezet is onzeker geworden De fusie-onderhandelingen zullen dooi de teruggelopen resultaten bij Van Gel der niet gemakkelijk worden en angei duren dan aanvankelijk de bedoeling was Maar als er een gemeenschanpelijkp for mule voor concentratie van krachten wordt gevonden, dan is volgens de direc tie van Van Gelder eer belangrijk brok werkgelegenehied tot nader order vei lig gesteld. De IJmond-mts in Santpoort, die vijf honderd leerlingen telt, hoofdzake lijk uit Haarlem en Velsen, zal binnenkort aanzienlijk worden uitge breid met een aantal theorielokalen, en een nieuw gedeelte voor proces techniek, terwijl het talenpracticum een geschenk van Hoogovens ook nog moet worden ondergebracht. genomen over het verzoek van de heei Van den Doel om eerst zijn amendement in stemming te brengen en pas daarna de motie-Nypels, waarin gevraagd wordt de Breedband-miljoenen te gebruiken voor oost-Groningen. HAARLEM. De eerste machinist A. H. B. Staphorst afkomstig uit Haarlem, opvarende van de kustvaarder Fes, is voor de kust van Portugal vermist. De heer Staphorst was ongehuwd. De Fes, eigenaar de heer J. A. van Overklift in Munnekezijl, heeft woens dag op advies van Radio-Scheveningen een noodbericht uitgezonden en schepen in de buurt gevraagd bij het zoeken naar het vermiste bemanningslid te assiste ren. In de IJmond-MTS is inmiddels reeds een bedrag van circa vijf miljoen gulden geïnvesteerd en dat zegt misschien iets over de meest moderne apparatuur en -^.jWichines die de leerlingenten dienste '“•^Sthan. want hét gebouwencomplex zelf is zeer doelmatig maar sober van opzet en in systeembouw uitgevoerd. Uit het bovenstaande wordt wel duide lijk, dat hier uit het niets in korte tijd een school is gegroeid, die aan bijzon der hoge eisen voldoet en die naar de eisen des tijds voortdurend in beweging is en ook wil zijn. Daarom heeft men in l.:t „programma” staan, dat de prak tijklessen veel meer dan tot nu toe in dienst zullen worden gesteld van het tech- nir h theoretisch onderwijs. Het „inzicht” geven” zal in de praktijklessen gaan pre valeren boven het verkrijgen van vaar digheid en nauwkeurigheid. Dat laatste ziet men als een taak van het bedrijfs leven. Het „zoeken” naar oplossingen in de praticumlessen zal voorrang krijgen boven de „bediening” in de praktijkles sen. Bij de technisch-theoretische lessen zal het essentiële en de niet zo snel ver ouderende fundamentele kennis de voor keur krijgen boven de behandeling van allerlei tijdelijke verschijningsvormen, die dikwijls al weer verouderd zijn als de leerlingen de school verlaten. Men richt zich op algemene technische voorbe reiding. De specialisatie met de bijbeho rende training behoren in deze opvatting niet meer in het technisch onderwijs thuis. Van het begin af is de democratisering op deze school in de praktijk zeer ver doorgevoerd. Niet alleen de leerlingen, maar ook bijvoorbeeld de administratie ve afdeling heeft in alle opzichten .in spraak.” Anderzijds wordt ook de ver antwoordelijkheid voor de gang van za ken in de school op belangrijke onderde len door de leerlingen zelf gedragen. Die hele democratisering, zoals deze in de praktijk eigenlijk min of meer is ge groeid, natuurlijk ook door de „instel ling” van de directeur en zijn medewer kers, is nu ook op papier gezet in een rappor*, waarin de door alle partijen aan vaarde democratische structuur als het ware in spelregels waaraan iedereen zich moet houden is vastgelegd. T' We vertellen dit hele verhaal, omdat zich nu een opmerkelijk feit voordoet, namelijk dat directeur en leraren hele maal content zijn met deze ver doorge voerde democratisering, maar dat de leer lingen zo langzamerhand bedenkingen hebben. Zij zijn er namelijk achter ge komen en we noteerden dit uit de monden van enkele leerlingvertegenwoor- digres dat deze democratisering op zichzelf wel een goede zaak is, maar dat deze goede zaak bar veel tijd kost aan praten en overleggen, hetgeen remmend werkt op de studie. Zij staan daarom nu in tegenstelling tot directeur en do centen aarzelend tegenover het conse- qi nt doorvoeren van de in het rapport vastgelegde spelregels. Over het feit dat de democratisering alleen om die reden minder consequent zou worden doorgevoerd zegt directeur A. P Rutten „Ook in dat geval vind ik de totstandkoming van dit algemeen aan vaarde rapport belangrijk, want in een conflictsituatie weten we dan precies waar we ons aan te houden hebben en vooral dan komt het er op aan.” De afdeling procestechniek gaat per 1 augustus 1972 van start en dat betekent dat het nieuwe gebouwencomplex dan al weer moet zijn uitgebreid. Er liggen overigens al weer bouwplannen gereed die meer dan en miljoen gulden zullen vergen, want zo’n afdeling procestech niek is een zeer kostbare zaak. Dj schoolgemeenschap zelf viert twee dagen feest, vrijdag overdag met een sportdag in de sporthal „Zeewijk” en met een strandloop en vrijdag- en zaterdag avond met een feestavond, waarvoor de leerlingen zelf een cabaretprogramma hebben samengesteld. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich gisteravond akkoord verklaard met het plan van de regering om een bezitsvormingsfonds in te stellen. Daardoor zullen de 145 mil joen, die nu beschikbaar zijn uit de ver koop van de Breedband-aandelen, ten goede kunnen komen aan de minder wel- gestelden. Het ionds zal worden gebruikt voor zowel het stimuleren van eigen wo- ningbezit als voor het stimuleren van sparen met effecten. Voor spaareffecten zal in totaal vijftig miljoen aan premies kunnen worden besteed het overige deei zal worden gebruikt voor het verlenen van renteloze leningen aan kopers van woningen. Deze hele regeling geldt illeen voor diegenen die een jaarlijks inkomen hebben van minder dan achttienduizend gulden. De regeringsfracties steunen het voorstel volledig. Drs. E. Nypels (D’66) voelde helemaal niets voor de instelling van een derge lijk fonds en stelde via een motie voor de 145 miljoen te bestemmen voor oost- Groningen. Alleen de P.S.P.’er Gortzak verklaarde het hier volledig mee eens te zijn. De socialist Van den Doel onthield zich voorlopig nog van een openlijke uit spraak. Wel vroeg hij de Kamer deze motie na zijn amendementen in stem ming te brengen. Hij had zelf namelijk duidelijk laten blijken dat hij nog weer andere plannen met de miljoenen neeft Van den Doel wil het totale bedrag uit sluitend bestemmen voor de premiering van het eigen woningbezit Bovendien zouden zc stelde hij voor diegenen die buiten de Randstad wonen in geval er wachtlijsten zouden ontstaan voorrang moeten hebben boven inwoners van de randstad. Mr Rietkerk (VVD' vroeg zich af of geer voorrang zou moe ten worden gegeven aan mensen die een te hoge huur moeten betalen en daarom een huis willen kopen. Minister Schut verklaarde er wel voor te voelen, ofschoon hii ook niet verder wilde gaan met concrete toezeggingen hierover, omdat hij uitzonderingen zou willen maken voor mensen die wel in de Randstad wonen, maar toch dringend ge holpen moeten worden aan een huis om dat ze bijvoorbeeld een invalide kind heb ben, voor wie een speciale woning nood zakelijk is en verder ook niet voldoen aan de eisen van de heer Rietkerk. WcJl De kosten zijn dezelfde als de voor gaande reizen: all in 99 gulden. Behalve de vliegreis krijgt u hiervoor een rondrit door de stad Brussel aangeboden, luncht u in het chique Hiltonhotel op de 26ste etage, waarvandaan u een wijds pano rama hebt op de oude binnenstad en di neert u in het drijvende en sfeervolle restaurant De Barge in Brugge. Alle ver voer op die dag is inbegrepen. De tocht van Brussel naar Brugge en de thuis reis via de Zeelandroute worden oer toeringcar gemaakt. Voor de deel nemers die niet met eigen vervoer naat Schiphol reizen, staan twee NZH-bussen qereed bij de halte Tempeliersstraat in Dat de computerkunde juist in Sant poort voor het eerst in het lesrooster werd opgenomen is een gevolg van de toevallige omstandigheden, dat men als leraar een voormalig medewerker van het opleidingscentrum voor informatie verwerking van een der grootste compu- termaatschappijen aanstelde, die het vak min of meer experimenteel invoerde. Van de zijde van het ministerie bestaat er grote belangstelling voor dit experiment, dat wordt begeleid door een commissie van deskundigen uit het bedrijfsleven. Waarschijnlijk zal Santpoort in dit op zicht „school maken” Een talenprakticum behoort eveneens Haarlem. De bussen zijn herkenbaar aan het opschrift „Met de Jumbo naar Brus sel” en vertrekken om precies half acht 's Avonds kan uitgestapt worden op Schiphol of in Haarlem. Niet inbegrepen bij de prijs zijn de luchthavenbelasting '6,50) en de drankjes die u onderweg ge bruikt. We raden de deelnemers aan om enig Belgisch geld mee te nemen, omdat zo wel in Brussel als in Brugge de gelegen heid bestaat te winkelen. De reisdocumenten die u nodig hebt een paspoort dat maximaal vijf jaar verlopen maq zijn of een toeristen- kaart. Minister Roolvink zei het geheel on juist te vinden dat de Breedband-miljoe- nen alleen voor het stimuleren van het eigen woningbezit zouden worden bruikt. H(j vindt dat onrechtvaardig ten aanzien van diegenen die te weinie ver dienen om een tuis te kopen, maar nog wel iets zouden uknnen sparen. Deze mensen krijgen via het fonds een pre mie van 35 pet plus een premie vm 20 pet. volgens de algemene premiespaar wet. Wèl zegde de minister met -tame drs. Boersma (A.R.P.) toe dat elk jaar bekeken zou worden hoe de animo is voor het effectensparen zodat bij te wei nig animo besloten kar worden he> ge hele bedrag alsnog voor het eigen wo ningbezit te gebruiken Het voorstel van drs Nypels om alles te besteden voor oost-Groningen vonr minister Roolvink rijkelijk laat” nge- diend. „Het gaat mij wel erg ver nu nop over oost-Groningen te gaan praten” ver klaarde hij. Volgende week dinsdag zal over de in gediende moties en amendementen wor den gestemd. Dan wordt ook een beslui Inmiddels zijn gisteren in het Overijs seise Wapenveld 86 man tot 1 maart op wachtgeld gegaan bij de Bergbuizer Pa pierfabriek, onderdeel van Ook daar staan in die periode machines stil. Over de vraag of er bij de fusie ont slagen zullen vallen, kan nog niets wor den gezegd. Dat hangt af van de onder handelingen. In ieder sreval kan als vast staand worden aangenomen dat blnvenr onrendabele activiteiten «reen deel mee’ zullen uitmaken van de nieuwe combi natie. De inhoud van de cursus in het eerste jaar kan worden omschreven als een be handelen van de „grondbeginselen van de computertechniek”, zoals deze aan be langhebbenden in het bedrijfsleven wordt gegeven, echter aangepast aan de doel stelling van het huidige technisch onder wijs, te weten het voorbereiden op late re specialisatie. De leerlingen worden uitdrukkelijk niet opgeleid tot program meur of systeemanalist, die de gegevens verwerken. De bedoeling van de oplei ding is, dat zij als technici de gegevens kunnen aandragen voor de programmeurs en systeemanalisten. Dit is misschien een beetje te simpel gesteld, maar in grote lijnen komt het daar toch op neer. l IJMUIDEN In IJmuiden werden woensdag de volgende besommingen (in guldens) gemaakt: YE 138 730, KW 81 7.100, 132 3.200, 159 13.800, UK 46 5.700, IJM 55 3.900, EB 28 en UK 200 1.870. UK 78 en 93 1.760. UK 47 en 147 6.500 196 en 234 6.960. 142 en 236 9.500. 141 en 271 36.100, TX 33 en 67 10.370, 9 en 29 20.660. 32 en 34 12.500, 40 en 42 1.080, 49 en 49 13.200, VL 1 en 52 7.500, 44 en 75 4.440, 15 en 89 4.700, 73 en 128 8.040. Donderdagmorgen werden in IJmuiden door 28 vaartuigen. aangevoerd: 6’979 kisten en 527 kleine kisten vis, 1130 tijve kabeljauwen =>n 580 kilogram tong Bij de aanvoer waren: 120 kisten en 527 klei ne kisten vis, 195 kisten wijting, 560 kis ten gul, 10 kisten koolvis, 12 kisten heek, 5800 kisten haring, 20 kisten makreel 120 kisten schol, 120 kisten schar en 22 kis ten varia Prijzen, per kilogram in guldens- tar bot 8.89-8 60, grote tong 5.88-5.55. groot- middel tong 8.11-7.87. kleinmiddel tong 9.45-8.98, tong I 11.01-10.68, tong II 1111- 10.87. Per 125 kilogram: grote en middel ka beljauw 130-102. grote en middel koolvis 90. Per tien stuks: grote kabeljauw 128- 102, middel kabeljauw 112-92 Per 50 kilogram: schelvis I 42-35 wij ting 54-33, schar 85-40, gul I 94-80 gul II 80-56, gul III 50-41 grote schol 34-31. schol II 56-50. schol IH 85-71 bot 15-10, lever 35-28, grote kuit 49-27, zwarte kool vis I 38. heek I 230 heek II 218-210 heek III 188. -■

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 4