Geldnood bij welzijnszorg ook in IJmond hoog Veertig jaar lid NCVB van Joegoslaaf Kolaric Ilija schildert ijle romantiek 11 Vera Lynn zingt in Sporthal Alkmaars gezin naar ziekenhuis Politie zoekt volgende week in de raad De Lichtboei in carnavalssfeer Vragen gesteld over regionale onderwijsbegeleidingsdienst Ongerustheid bij PvdA Heemskerk bromfietser Uitbreiding „De Jansheeren” DISCUSSIEAVOND OVER CLUB- EN BUURTHUIZEN Minstens 85 GOEDKOOPSTE SIGARETTEN DUURDER Toenemend lucht- Tanker na explosie in tweeën gebroken subsidie nodig verkeer met Spanje Jac. v. Heemskerck sleept voormalige „Queen Elizabeth” naar Curacao 9 7 DONDERDAG 18 FEBRUARI 1971 IJMUIDER COURANT Na verkeersongeval V oorschotten „FANTASMAGIE” IN GALERIE BOUMANS Te lieve mystiek or Kort IJmondnieuws BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK Tekorten z, I 3* Ui ■1 it. i A' B-4 Sa (Van een onzer verslaggevers) i en een jaar geleden wordt „Fellowship'” oer HEIN STEEHOUWER specifieke heffing is gebaseerd satie van de accijns komt wüzising van de heffing. aan van De jongeman uit Assendelft liep bij het ongeval een gescheurd kuitbeen op. Zijn bromfiets werd beschadigd. uit- toe- CADIZ, (AFP en Reuter). Op jnge- veer 300 mijl van de Spaanse havenstad Cadiz is de 52.000 ton metende Noorse tanker „Ferncastle” door een explosie in tweeën gebroken. Er zijn 37 opvarenden opgepikt door het Spaans schip „Navipe- sa.” Zeven bemannings’eden worden ver mist. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Het raadslid S. Huss- lage heeft mede uit naam van de overige leden van de fractie van de P.v.d.A in de gemeenteraad een aantal vragen gericht aan het college van burgemeester en wet houders. Vragen naar aanleiding van be richten over de regionale onderwijsbege leidingsdienst in Heemskerk. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De uitbreiding van het complex „De Jansheeren” zal don derdag 25 februari definitief door de ge meenteraad tijdens de openbare raadsver gadering worden behandeld. Reeds eer der was dit punt van de agenda afge voerd, daar volgens het ministerie van CRM het ingediende plan, gezien het aan tal bejaarden en de financiële consequen ties van het project, niet acceptabel zou zijn en daarom niet voor een rijksbijdra- ge in aanmerking zou kunnen komen. vrouw T. Vriesema-Noordijk, dankte de jubilaresse voor haar vele werk voor de organisatie en overhandigde haar namens de afdeling een fraaie tuil bloemen en namens he thoofdbe- stuur een boekwerk. Mevrouw Vis ser, die nog steeds een actief lid van de vereniging is, was voordat de af deling Velsen-Noord werd opgericht BEVERWIJK De dreigende conflictsituatie omtrent de financiële bijdragen van de overheid aan de club- en buurthuizen, ook in de IJmond, krijgt volgende week woensdag 24 februari gestalte in de landelijke actie „meer poen om welzijnswerk te doen”. De gezamenlijke instellingen voor club- en buurthuiswerk in de IJmond beleggen op die dag een bijeenkomst in het culturele centrum De Schouw in Velsen- Noord voor iedereen, die ook maar enigszins met het welzijnswerk te maken heeft. nood van het welzijns tevens een afremming In zijn land behoord Ilija tot de bewe ging, die zich „Fantasmagie” noemt. Een samengesteld woord, die naam, zowel fan- tasme als magie bevattend. Ik weet niet welke plaats hij in deze beweging inneemt, maar beide kwalificaties slaan slechts ten dele op zijn werk. Uitgesproken fantastisch in de richting van surrealistisch is het niet en voor magisch is het te lijdelijk, met een tekort aan de denkdiscipline, die voor een werkelijk magisch karakter noodzakelijk is. Naar Nederlandse begrippen zou men dit werk eerder willen onderbrengen onder het begrip natuurmystiek, maar dat dan ook niet geheel. In een paar zuiver naturalistische bloem- stukjes, die hier ook van hem hangen, schiet hij sterk tekort. Ze zijn veel eerder „lievig”, dan innerlijk beleefd. Met een paar „gewone” landschappen is dat ook zo. Ondanks de sterke overeenkomst met het vorige in de kleurstelling bijna mo nochroom tussen blauw, bruin en beige is zijn werkelijk „fantasmagische” werk veel beter. Daarin plaatst hij de nietige mens tegenove*- de kosmische ruimte. Die ruimte is dan nevelig met een sterk ver grote zon of maan en wolken die ab stracte lijnen zijn geworden. Dit type werk is uiterst esthetisch, maar rust op een te smalle basis. De grote leegte waarmee hij werkt krijgt bijvoorbeeld bij lange na niet de kracht die Japanse kun stenaars in dit opzicht weten te bereiken. De verstilling die Ilija zoekt, verwatert te vaak tot een ijle romantiek, ondanks de beste bedoelingen en het aanwezig zijn van een paar doeken die behalve de genoemde eigenschappen ook een sterk decoratieve werking hebben. Dat zijn dan wel stukken die een eind boven de middelmaat uitstij gen. Het welzijnswerk in Beverwijk, Vel- sen en Heemskerk heeft behoefte een subsidiebedrag van 85 procent de subsidiabele kosten. Kenmerkend voor de financiële nood van het welzijnswerk zqn dan wel de huidige subsidieregelingen in de IJmond- gemeenten: Velsen subsi dieert voor 72 procent, Beverwijk voor ongeveer 80 procent en Heemskerk maakt een uitzondering met 82’/± pro cent. BEVERWIJK Galerie Boumans heeft een primeur voor Nederland, de eerste tentoonstelling van de Joegoslavische kunstenaar Kolaric Ilija. In zijn land is het een bekende kunstschilder, maar zijn werk is ook opgenomen in musea en par ticuliere verzamelingen in tal van andere landen. Vooral dat laatste is begrijpelijk. Het is typisch geen museaal werk, althans niet in de moderne zin van het woord. Veel eerder moet het aanspreken bij een kleine categorie van verzamelaars, die ingesteld is op beschouwelijkheid, op een „bood schap” met een universeel-religieuze, dan wel kosmische achtergrond. Tijdens de viering van het twintig jarig bestaan van de afdeling Velsen- Noord van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond in „De Meerpaal" aan de Banjaertstraat is mevrouw A. Vis ser Akkerman woensdagavond gehul digd met haar 40-jarig lidmaatschap van deze organisatie. De presidente van de afdeling Velsen-Noord, me- onderwijsrichtingen en niveaus functio neert deze dienst thans? Vindt het college het niet merkwaardig dat een schoolbegeleidingsdienst voor het bijzonder onderwijs, ook wil gaan func tioneren (en mogelijk reeds functioneert) voor het openbaar onderwijs, zonder dat dit in de raadscommissie voor onderwijs zaken ter sprake is gebracht? Wil het college op korte termijn de in houd van de door de stichting in oprich ting Schoolbegeleidingsdienst Heemskerk uitgebrachte nota, ter kenis brengen van de raad? Welke betekenis heeft de, vol- ge: de krantenberichten, in deze nota genoemde datum van 10 maart? Wil het college eventuele toekomstige ontwikkelingen met betrekking tot een Heemskerkse of regionale Schoolbegelei dingsdienst, zo spoedig mogelijk ter kennis brengen van de gemeenteraad, de school raad en de ouderraad? al twintig jaar lid van de afdeling Beverwijk. Na een kort huishoudelijk gedeelte verzorgde Jannie Spierdijk uit Badhoevedorp een programma met ernst, luim en voordracht. Zij werd hierbij geassisteerd door het Feelbea-kwartet onder leiding van mevrouw J. Nierop-Petit uit Zand poort. het welzijnswerk uitgekeerde subsidiebe drag yan het rijk terug ontvangt. De gezamenlijke instellingen vinden de situatie in Heemskerk nog de meest gun stige van de IJmond. In Heemskerk na melijk betaalt de gemeente 90 procent van het voorschot aan subsidie uit, waar na een na-betaling volgt van tien pro cent. Velsen en Beverwijk lopen hierin ver achter. Heemskerk is bovendien zeer snel met de uitbetaling van voorlopige afrekeningen, terwijl in Velsen en in Be verwijk de buurt- en clubhuizen vaak heel lang moeten wachten alvorens een afrekening van uitbetaald. De financiële werk betekent van de hoeveelheid te plannen activitei ten Als het geldinbrengende activiteiten zijn wil men hiermee nog wel eens snel van start gaan, omdat iedere gulden, die in de kas komt, momenteel dringend no dig is om de zaak draaiende te houden. Kortom, de financiële situatie van de buurt- en clubhuizen is ronduit slecht te noemen. Als er niet snel iets aan wordt gedaan, meer geld, zullen ook in de IJmond diverse buurt- en clubhuizen die nen te worden gesloten. Men schrikt te genwoordig terug voor nieuwbouw of uit breiding van een buurthuis, zo deelde men woensdagmiddag mee, omdat dit weer grotere financiële tekorten teweeg zal brengen. Aan contributieverhoging wil men niet denken „want we schieten ons doel voorbij als bijvoorbeeld de contribu tie van onze judoclub op gelijke hoogte of misschien nog hoger ligt dan die van een judoclub elders in de gemeente”. Vandaar ook dat de mensen, die werk zaam zijn in het buurt- en clubhuissec tor met spanning de discussieavond in De Schouw tegemoet zien, waar men zo graag zou willen vernemen waarom in de drie plaatsen in de IJmond een ver schillend beleid ten opzichte van het wel zijnswerk wordt gevoerd. De bijeenkomst begint om acht uur. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. In het buurthuis De Lichtboei aan de Maasstraat worden op zaterdag 22 februari drie carnavalfeesten voor de jeugd georganiseerd. ’s Morgens om half elf viert de jeugd van 6 tot 10 jaar carnaval en ’s middags om half twee zijn de kleuters van 3 tot 6 jaar aan de beurt. Zowel in het och tend- als middagprogramma treden op de imitator Peter Schrama en de buikspreek- ster Anja Heijkoop. Bovendien worden drie prijzen beschikbaar gesteld voor de meest originele carnavalkleding. ’s Avonds om half acht begint een groot carnavalfeest voor de jeugd vanaf 13 jaar. Tussen de carnavalplaatjes door is er dan ook tijd voor de Top-40. Na de explosie zou brand zijn uitge broken. Het was vanmorgen nog niet be kend of de tanker was geladen of in bal last voer. Vanmorgen vroeg is in het Kanaal de 199 ton Deense kustvaarder „Jens Wal' aangevaren door een schip van circa 8.000 ton. Dit onbekende schip is oa de botsing doorgevaren. Het is de vierde aanvaring in het Kanaal binnen vijf we ken. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. De politie is op zoek naar een bromfietser, die op maandag avond omstreeks elf uur op het rijwiel pad langs de Provinciale weg ter hoogte van de Melksuikerfabriek een 18-jarige inwoner van Assendelft heeft aangereden en kort daarna is doorgereden zonder zijn identiteit bekend te maken. Ook wor den eventuele getuigen verzocht zich te willen melden. Van 1 april af zal weel. 10 geregelde De gezamenlijke instellingen zijn van mening, dat de gemeenten de subsidie dienen op te trekken naar het peil van het rijk, dat 40 tot 45 procent subsi dieer'. Bovendien zou men graag zien, dat de gemeenten de mindering van vier procent van het subsidiebedrag van de provincie voor haar rekening neemt. Saillante bijzonderheid hierbij is, dat de gemeente tachtig procent van het aan Provadja club. Vrijdagavond 19 fe bruari treedt in de Provadja-club in het Groene Huis aan het Raamveld de un- dergroundgroep The Dream op. De groep heeft onder meer opgetreden op het Hol land Popfestival in het Kralingse Bos en diverse andere festivals in België. Frank rijk en Duitsland. Voorts zijn er in de Provadja-club weer allerlei geschriften tentoongesteld. Bouckaert; André z.v. R. van Dalfsen en L. M. M. van der Groef; David A. z.v. C. B. Gorter en J. P. Koet. GETROUWD: Gerrit Hogendijk en An- nechien Thoma; Jan Haverman en Anna M. Beentjes; Stanley E. Linger en Mar- garetha J- Visser. Aan de officiële ingebruikneming van de Beverwijkse Sporthal op zaterdag 29 mei zal op velerlei wijzen luister bijgezet worden. Een van de hoogte punten die dag is stellig het optreden van de Engelse zangeres Vera Lynn, wier liedjes „Land of hope and glory” en ,,For the time to say goodbye” over de gehele wereld bekendheid ge nieten. Ten aanzien van de overige plannen voor de opening zullen binnenkort verdere mededelingen volgen. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST Een 31-jarige inwoner van Alkmaar, zjjn 24-jarige echtgenote en zjjn twee zoontjes van respectievelijk 4 en 7 jaar zijn woensdagmiddag omstreeks twee uur gewond geraakt bij een verkeers ongeval op de Geesterweg voor de oprit naar de Rijksweg. De vier gewonden zijn per ambulance naar het Centraal Zieken huis in Alkmaar gebracht. Een 20-jarige kraamverzorgster uit Aker sloot wilde op die plaats met haar per sonenauto een voor haar rijdende wagen inhalen. Zij merkte echter een tegenligger op en ging weer naar rechts. De tege moetkomende auto, die door de Alkmaar- der bestuurd werd, had echter al een uitwijkmanoeuvre naar rechts gemaakt en kwam daarbij in de wegberm terecht. De bestuurder verloor daardoor de macht over het stuur, zwenkte weer naar links de rijbaan op en sloeg twee maal over de kop. Zowel de bestuurder als zijn twee kinderen werden uit de auto geslingerd, waarbij de man ernstig gewond werd. De auto van de Alkmaarder werd totaal vernield. Na mondeling overleg zo schrijven B. en W., aan de raadsleden blijkt, dat de verwezenlijking van het centrum zelf waarschijnlijk geen moeilijkheden zal opleveren, maar dat rekening moet wor den gehouden met het feit, dat de gepro jecteerde grote zaal wel eens niet geheel in de exploitatie van het Dienstencen trum zal kunnen worden opgenomen. Mocht dit het geval zijn, dan zal het netto nadelige saldo uiteraard ten laste van de gemeente moeten komen. Verder verdient De dreigende sluiting van club- buurthuizen heeft te maken met het geld, dat uit de subsidie-pot van de gemeente lijke, provinciale en rijksoverheid moet komen. In de IJmond, zo verklaarden de gezamenlijke instellingen voor club- en buurthuiswerk woensdagmiddag tijdens een persconferentie in De Lichtboei in de Maasstraat te Heemskerk, ligt de fi nanciële situatie niet ver achter in ver gelijking met die van de overige buurt en clubhuizen elders in het land. uit en gistermiddag slaagde men er in vast te SCHIPHOL. De Spaanse luchtvaart- maat-chappij Iberia gaat volgende maand de frequentie van haar nachte lijke vrachtdienst tussen Schiphol en Spanje verhogen van 2 tot 5 vluchten per week. Al deze vluchten worden gevoerd met Fokker stellen. Iberia voorts passagiersvluchten van Spanje naar Schiphol en terug uit voeren met haar DC-9 toestellen. Dit be tekent dat er wekelijks van Schiphol 4 maal naar Madrid en Barcelona wordt gevlogen, 7 maal naar Malaga, 2 maal naar Alicante en 1 maal naar Palma, Tenerife en Las Palmas. In 1970 steeg het passagiersvervoer op Spanje en terug met 35 percent, aldus Iberia. In het luchtverkeer tussen beide landen voert de Spaanse maatschappij uitsluitend lijndiensten uit (dus geen charters). het aanbeveling er rekening mee te hou den, dat de toestemming tot aanstelling van een tweede vakkracht, in verband met de waarneembare tendens bij het desbetreffende ministerie tot enige bezui niging, nog wel enige tijd op zich zal la ten wachten. De raad wordt voorgesteld de stich- tingskosten van het dienstencentrum voor bejaarden, de uitbreiding van de bestaan de bibliotheek en de huisvesting voor de Gemeenschapsraad voorlopig vast te stel len op 1.490.000.- en hierin een bijdrage ineens van 25 percent toe te kennen. DEN HAAG. Wanneer op 1 juli de eerste fase van de harmonisatie van de tabaksaccijns in de zes landen van de Europese gemeenschap ingaat, zullen de goedkoopste sigaretten (25 voor 1,25) in ons land enigszins uurder worden en de duurste wat goedkoper. De harmoni neer op een GEBOREN: Sylvia T. J. d.v. N. J. Smit en A. M. Hofstra; Milko J. z.v. J- P. Woud en C. Kramer; Ronny z.v. R. G. H. Luijer en G. A. van Essen; Dave z.v. B. Schaap en M. A. S- de Kruif; Marion C. d.v. K. Vroom en M. H. Leeuwenberg; Miranda d.v. B. de Wildt en M. L. C. v.d. Niet; Je roen J. z.v. J. A. J. Visser en H- G. Eij- king; Erik A. z.v. J. H. de Boer en F. L. Werner; Johannes C. P. z.v. C. N- P. Lan- gendijk en J. M. van Vuuren; Johanna C. C. M. d.v. C. P. J. Baltus en C. M. G. Wes ter; Jeanette A- A. d.v. J. M. J. Schoort en A. A. M. Hijlkema; Baujoura N. D. d.v. C. A. Bink en P. G. J. Heijkoop; Edith R. d.v. J. P. Zonneveld en P. M- Woortman; De nise d.v. P. P. F. Duijker en R. J. Visser; Rokus A. R. z.v. W. L. v.d. Watering en H- A. A. Paap; Yvonne d.v. R. de Haan en C. E. Germes; Robby z.v. J. van Gel- deren en J. H. van der Plas; Jeroen C. F. M. z.v. C. S. Beakenhoff en E. R. Baltus; Kathelijne I. H. d v. H. Wagendorp en I. P. De specifieke heffing is gebaseerd or de huidige belasting op de meest ge rookte sigaretten. Dat zijn de sigaretten in de priisklasse van 25 voor 1,75 en daarop blijft de belasting gelijk Eer kleine 70 percent van de sigarettenver koop in ons land bestaat uit deze soor ten, die dus niet in prijs worden ver hoogd. Minder populair zijn de sigaret ten, die 1,50 per 25 stuks kosten. Deze maken ongeveer 12 percent van de af zet uit. De allergoedkoopste sigaretten (25 voor 1,25) zijn heel weinig in trek Maar 3 percent van de sigarettenrokers geeft aan deze sigaretten de vnorVeur In welk stadium verkeren de bespre kingen met de gemeentebesturen van Be verwijk, Castricum en Uitgeest over de stichting van een regionale onderwijsbe geleidingsdienst? Is -Ie stichting in oprichting Schoolbe geleidingsdienst Heemskerk identiek met de reeds functionerende onderwijsbege leidingsdienst voor het bijzonder onder wijs? Zo ja, wat betekent dan de deelne ming van de wethouder van Onderwijs alias de heer Van Herpen, aan het bestuur van -leze stichting? Kan het college de raad en de burgerij nader inlichten over de werkzaamheden en de organisatie van de bestaande on derwijsbegeleidingsdienst? Voor welke IJMUIDEN. De voormalige „Queen Elizabeth”, het 83.000 brt. metende pas sagiersschip dat eens het vlaggeschip was van de Engelse koopvaardij is in de Windward Passage, tussen Cuba en Haïti in moeilijkheden geraakt. De sleep boot „Jacob van Heemskerck” IJmuiden b de reus te hulp gesneld tr <-iln n a m«am 2m a 4. maken. De vroegere „Queen Elizabeth” heet nu „Seawise University”. Drie jaar geleden werd het verkocht naar Amerika om daar dier. A te doen als museum en hotel schip. Het heeft tot medio februari in Port Everglades (Florida) gelegen. Op 15 februari vertrok de „Seawise University” op eigen kracht naar Hong kong. De nieuwe eigenaar, de heer C. Y. Tung, wilde het schip in Hongkong in richten voor cruises met passagiers, waarbij gedacht werd aan groepen stu denten. De bedoeling is dat het schip gedeeltelijk dienst zal doen als drijvende universiteit. De „Seawise University” voer in de richting van Kaap de Goede Hoop toen, tussen Cuba en Haïti het schip door ke- telschade onklaar raakte. De sleepboot „Jacob van Heemskerck” van het Bureau Wijsmuller in IJmuiden was op weg van Europa naar de Verenig de Staten en kreeg opdracht het in moeilijkheden geraakte schip te helpen De eigenaar van de „Seawise Univer sity” sloot een contract af zowel met Murphy Pacific Marine, die de sleepboot „Rescue” had aangeboden, als met Bureau Wijsmuller in IJmuiden. De „Jacob van Heemskerck”, onder kapitein D. van Dorp, zal samen met de „Rescue” trachten de „Seawise University” naar Curasao te slepen. (KM’ ‘o* 1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7