SPANNING IN WESTDUITSE SPD Chinezen dreigen in Laos tussenbeide te komen Jordanië vreest conflicten met Egypte l VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken in mSS' Burgemeester van München wil politiek verlaten Regis Debray achtergrond op Cuba „Juffrouw decimaal" helpt Geen gekozen formateur GRENSTROEPEN IN STAAT VAN ALARM verdronken Zes schepelingen van Noorse tanker Ted Kennedy verkracht Hondje uitlaten met schepje en plastic zak In VS verplichte ziekteverzekering op komst Secretaresse van I VRIJDAG 19 FEBRUARI 1971 Sihanoek (Van onze redacteur in Beiroet) Handen vrij BEIROET Terwijl in Amman het vechten om de controle van drie heuvels waar de Palestijnse commando’s zich nog heer en meester voel den, ook deze week voortduurde, is er nieuwe onrust ontstaan in de regering van koning Hoessein. Deze wordt echter niet zozeer veroor zaakt door de ontevredenheid van het leger en de geheime dienst die ondanks overeenkomsten en intensief speurwerk tot nog toe maar onge veer tien percent van de oorspronkelijke geschatte hoeveelheid wapens onder de burger-Palestijnen zouden hebben gevonden. Populair Juso’s Alarmtoestand /Vieuwe scheidslijn (Van onze redacteur in Hongkong) VIENTIANE „Ze zijn iets van plan. Maar wat precies, weet niemand”, zei een CIA-man tegen me in Vientiane. De oorlog lijkt ver weg, maar in gewijden weten wel beter. Bij het begin van de Zuid Vietnamese invasie van Laos ontweken de Noord Vietnamese troepen ieder vuurcontact. Sinds het begin van deze week is dat veranderd: op de meest onverwachte ogenblik ken beginnen Noordvietnamese troepen een tegenaanval die zij dan plotse ling weer afbreken en elders schielijk hervatten, waardoor het invasieleger steeds meer in de war wordt gebracht. DPA) ADVERTENTIE I GEZELLIGE SPECIALITEITENRESTAURANTS VAN HET OIRK VAN OEN BROEK-CONCERNjy 1 heeft gisteren de D’66, P.v.d.A. en verschillen via de Palestjjnen in vijand schap verandert. HAVANNA. (AFP en DPA) De Franse marxistische schrijver Regis De bray, die wegens beweerde deelneming aan de guerrillastrijd van Che Guevara drie jaar in Bolivia gevangen heeft geze ten, is in Havanna aangekomen. Voor Jordanië is het niet alleen te leurstellend zo lang buiten het laatste initiatief van Jarring te zijn gehouden, maar ook het succes dat Egypte met alle diplomatieke inspanningen lijkt te hebben. Daarbij is Jordanië nog minder betrokken doordat alle aandacht zich richt op het al of niet heropenen van het Suez-kanaal. Tot nog toe werden de regeringen in Amman en Cairo samengebonden door een gezamenlijk belang in het afdwin gen van de concessies aan Israel. Met het wegvallen van het directe gevaar van represailles krijgt het conflict met Israel ook voor Egypte weer iets van de abstracte dreiging van buitenaf In een Londens warenhuis zijn twaalf missen decimaal aangesteld. Ze moeten de klanten helpen als er moeilijkheden rijzen met het voor Engeland nieuwe decimale stelsel. door de waarschu- desnoods gebruik te kernwapens. WIJK AAN ZEE - 40 meter boxen zee Rijkert Aertszweg 50 - tel. 02517-322 (Van onze redacteur in Bonn) BONN Grote spanning heerst in Willy Brandts Sociaal-Democratische Party sinds gisteren SPD-burgemees- ter Hans-Jochen Vogel van München heeft verklaard zich volgend jaar niet herkiesbaar te stellen, omdat zijn politiek in toenemende mate door partijgenoten zou worden verstoord. Volgens Vogel zijn reële hervormin gen onmogelijk gevorden door vér gaand dogmatisme en ideologisering in de SPD. Kaakbeen. Bij het Rudolf-meer in Noord- Kenia heeft een Amerikaanse expeditie een kaakbeen van een mens ontdekt, waarvan de ouderdom op meer dan vijf miljoen jaren wordt geraamd. WASHINGTON, (AP). Een secreta- res van senator Edward Kennedy is woensdag verkracht en beroofd nadat zij in de buurt van het Kapitool was ont voerd, zo heeft de politie gisteren bekend gemaakt. Nog steeds is men ervan overtuigd de Palestijnse guerrillastrijders militair gezien in bedwang te kunnen houden. Wel bestaat er twijfel over of de Pa lestijnse militie ook met de strengste maatregelen volledig kan worden ont wapend. Dit laatste stimuleert dan de vrees voor de politieke ontwikkelingen in het hele Midden-Oosten. Vooral de diplomatieke initiatieven van Egypte tegenover Israel baren de regering in Amman zorgen. bovendien sterk de aandacht omdat bur gemeester Vogel een bekend politicus is die de naam heeft een zeer bekwaam burge meester te zijn. Hij werd elf jaar geleden op 34-jarige leeftijd als Oberbürgermeister van de miljoenenstad gekozen. Zijn aftre den komt vlak voor de Olympische Spelen van 1972, die een hoogtepunt in zijn car rière hadden moeten worden. Vorig jaar heeft de SPD getracht de populaire Hans-Jochen Vogel tot partij leider in Beieren te maken. In hem zou men bij de Beierse verkiezingen in no vember een tegenstander van formaat hebben gehad voor de CSU-leider Strauss. Vogel ging eerst akkoord, maar kwam daar later van terug onder andere omdat de SPD er niet in slaagde een kandidaat voor het burgemeesterschap in München te vinden met wie dit sociaal-democati- sche bolwerk zou kunnen worden behou den. ven, is op zijn best de man die de sympa thie van de meerderheid heeft verwor ven. Hij kan uit die sympathie een soort mandaat putten om de dingen te verwe zenlijken die hem voor ogen staan, maar het blijft toch altijd de grote vraag of zijn voetstuk is opgetrokken uit welover wogen en gerechtvaardigd vertrouwen op zijn capaciteiten en talenten, of dat het is samengesteld uit onduidelijke factoren van oppervlakkige verwachtingen, ge mengd met volksverering of emoties. Emoties die kunnen worden losgeslagen met suggestieve middelen van moderne allure, zoals frequent t.v.-optreden, op zienbarende stoere taal van demagogische inslag of zelfs regelrecht aan de reclame- kunde ontleende „promotion”. Daarna reed de man naar een leeg staande garage waar hij de vrouw ver- krachtte, aldus de politie. De man is nog niet gearresteerd. Hij waarschuwde dat de crisis in Mün chen niet zonder uitwerking op de Bonds republiek zal blijven en het gevaar doet ontstaan dat de huidige, door de SPD geleide bondsregering „slechts een episo de van vier ,*iar” wordt als de polarise- ring binnen de partij verder gaat. In Bonn kwam gisteravond het partij- presidium van de sociaal-democraten in een spoedvergadering bijeen. Na vier uur praten werd de verklaring uitgegeven dat burgemeester Vogel „het persoonlijke en politieke vertrouwen” heeft van de par tijtop, die onmiddellijk zal onderzoeken welke consequenties uit Vogels besluit moeten worden getrokken. De zaak wordt zeer ernstig genomen. Bij een grotere rust langs de eigen scheidingslijnen kan Egypte weer kri tiek gaan uitoefenen op landen die tegen de Palestij nen vechten. Want de ze vormen immers nog steeds het men selijke aspect voor de Arabische we reld die de strijd tegen Israel ook voor de wereldopinie moet blijven recht vaardigen. Bovendien is steun aan de zogenaamde Palestijnse revolutie in de inter-Arabische verhoudingen nog steeds een graadmeter voor de progres siviteit of het zogenaamde anti-imperia- lisme. Ook al heeft Egypte zich in de strijd tussen de Palestijnse commando’s en het Jordaanse leger opvallend rustig gedragen, dat hoeft niet te betekenen dat het ook zo zal blijven. De huidige leiders in Cairo zouden na de herope ning van het Suez-kanaal weleens kun nen proberen om het revolutionaire prestige van de vorige president Nasser breid in de vorm van vergroting van de wapenleveranties. Maar ook politiek ia Peking actiever geworden. Toen prins Sihanoek bot ving in Moskou werd hij met open armen verwelkomd in Peking. Bovendien wist Peking uit de Vietcong, de Pathet Lao en de Cambodjaanse re gering in ballingschap een eenheidsfront samen te stellen, dat vooral werd ge bruikt om de Russische invloed in Indo china te reduceren. Het gevolg was dat Moskou zijn hulp aan Hanoi vergrootte, voerd. Onlangs kwam uit Hanoi ook het be richt dat Peking besloten had de mili taire en economische hulp aan Noord- Vietnam uit te breiden om zo een einde te maken aan de imperialistische aanval van de Amerikanen in Laos. De Noord- vietnamese plaatsvervangend minister president Le Thanh Nghi bevindt zich op dit ogenblik in Peking om daar de uit breiding van de hulp te bespreken. China kan onmogelijk toestaan dat zijn buurland een slagveld wordt. Van daar dat Peking bereid is zeer ver te gaan. En niet alleen in theorie, maar ook in de praktijk. Om iedere kans op een mogelijke inval te vermijden, is de Zuidchinese grens veranderd in een bas tion waar de daar gestationeerde troe pen in voortdurende staat van alarm verkeren. De weinige toegangswegen naar het zuiden worden dubbel bewaakt. Bovendien zijn de Chinezen constant be zig deze „poorten” te verbeteren, zodat men verzekerd kan zijn van snelle aan- en afvoer naar het zuiden. NUTLEY (Reuter). Mensen die In de Amerikaanse stad Nutley hun hond uitlaten, moeten voortaan een schepje en een plastic zak bij zich hebben. De gemeenteraad van deze plaats in de staat New Jersey heeft hiertoe besloten om een einde te maken aan de bevuiling van stoepen en plantsoenen. Nutley telt 30.000 inwoners en 1.800 hon den. Welke uitwerking dit plotseling etale ren van een „nieuw-links gevaar” in de Bondsrepubliek zal hebben op de politiek in Bonn is niet te voorzien. Zeker is dat burgemeester Vogel de sociaal-democra ten in een moeilijke positie heeft gebracht. De meest rumoerige vertegenwoordi gers van de sterke groep die praktisch compromisloos een socialistische poli tiek wil bedrijven nu de SPD de rege ringsmacht heeft, zijn de „jonge socia listen” (de Juso's). Brandt heeft onlangs tijdens een Juso-congres in Bremen de indruk kunnen wekken dat er voldoende wederzijds begrip bestond voor blijvende samenwerking. Bondskanselier Brandt is nu door Vo gel opgeroepen duidelijk stelling te ne men tegenover de ..links radicale krach ten” in de partij. Brandt is niet alleen regeringsleider maar ook partijvoorzit ter. De crisis is koren op de molen ”an sterke politieke tegenstanders als Franz- Josef Strauss, die de Juso’s pleegt aan te duiden als „Jubo’s” („jonge bolsjewis ten’). Zij hebben een nieuw bewijs voor hun bewering dat de SPD niet zo over tuigend een volkspartij is als zij in haar „Godesberger Programm” doet voorko men. De crisis in de Beierse hoofdstad trekt OSLO (Reuter). Zes opvarenden vari de Noorse tanker „Ferncastle”, die na een explosie voor de Spaanse kust is ge zonken, zijn verdronken. Eén bemanningslid wordt nog vermist. Een Spaans vrachtschip heeft 35 opvaren den opgepikt. Na de explosie is het schip dat in ballast voer in tweeën gebroken. Noord-Laos is vrijwel geheel in han den van de communistisch gezinde Pa thet Lao. Peking heeft 3000 man arbeids- troepen in dat gebied gelegerd, die al leen tot taak hebben de weg naar Moe- ong Sai aan te leggen en een vertakking ta maken naar het in Noord-Vietnam ge legen Dien Bien Phoe. Ook in de ten noorden van Noord-Vietnam gelegen Chi nese provincie Joenan zijn de strijd krachten in alarmtoestand gebracht, ter wijl er onlangs nieuwe versterkingen werden aangevoerd. De uitlatingen van president Nixon over de onbeperkte luchtoorlog in Indo- China en zijn opmerking dat hij Ameri kaanse troepen indien nodig zou inzetten bij een mogelijke invasie van Noord- Vietnam zullen de Chinese gemoederen zeker niet tot bedaren brengen. „Daar door kan het Chinese wapengekletter wel eens bittere ernst worden”, zei een buitenlandse waarnemer, die nog met vrees in de benen was teruggekeerd van het „front”. „Het is nu al moeilijk Hanoi de baas te worden, maar als nu de Chinezen ook nog een actieve rol gaan spelen, dan kunnen we meteen wel inpakken en naar huis gaan”. WASHINGTON. (DPA) President Nixon heeft een voorstel tot verplichte ziekteverzekering voor alle werknemers ingediend. Hij wil de werkgevers verplichten ba sisverzekeringen te sluiten voor de werk nemers met een jaarinkomen boven de 5000 dollar. Voor hen die minder verdie nen, zal de regering de nodige middelen beschikbaar stellen. Nixon wil ook maatregelen nemen om de artsendichtheid te vergroten. Debray kwam met een speciaal Cu baans vliegtuig uit Chili, waar hij na zijn vrijlating twee maanden is geweest. Hij werd op het vliegveld van Havanna begroet door majoor Manuel Pinero, vice- minister van Binnenlandse Zaken en lid van het Centrale Comité van de Cubaan se communistische partij. De schrijver verklaarde „diep bewogen” te zijn, na drie jaar weer voet op Cubaanse bodem te kunnen zetten. Tijdens zijn verblijf in Chili heeft hij „in zekere mate” samen gewerkt met de regering van president Salvador Allende. Volgens de „New York Times” heeft Debray een studie verricht over de vooruitzichten voor het bewind van Allende. De 36-jarige vrouw vertelde de politie dat een man haar woensdagmiddag on der bedreiging met een pistool in zijn auto duwde. Hij reed haar naar een steeg je, waar hij 22 dollar uit haar porte monnee haalde. Het gevaar ontstaat hierdoor, zo wordt in Jordanië verondersteld, dat een nieuwe scheiding ontstaat met de leiders in Cairo en dat de ideologische Hoewel deze achterstelling aanleiding geeft tot enige jalouzie, wordt de echte vrees in Amman veroorzaakt doordat met het ter sprake brengen van her opening van het Suez-kanaal ook een nieuwe status quo in het Midden-Oos ten, waarbij noch oorlog noch vrede heerst, tot de reële mogelijkheden lijkt te gaan behoren. Hierdoor krijgt vooral Egypte politiek gezien de handen vrij omdat de dagelijkse druk van Israel op de Egyptische bevolking wegvalt. Vogel is nu van plan de politiek te ver laten Door het naar buiten brengen van de spanningen in de SPD heeft hij de par tij van Willy Brandt in een moeilijk par ket gebracht, omdat de geloofwaardig heid van de er gering in twijfel is gesteld. „Glashelder socialisme kan, naar men ziet, jongelui fascineren. Een verkoops- slogan is het in Duitse landen echter niet”, aldus een Duits perscommentaar van ochtend. Onmiddellijk na de invasie liet Peking een scherpe veroordeling horen. „Laos is een buurland waarmee wij nauwe be trekkingen onderhouden. De agressie van het Amerikaanse imperialisme te gen Laos wordt door ons dan ook be schouwd als een daad van agressie te gen China. Daarom zal het Chinese volk deze actie niet zonder meer aanvaar den”. Berichten uit Peking meldden daarop een druk overleg op het hoogste niveau waarbij vooral de nadruk gelegd werd op het feit dat als de Zuidvietna- mese troepen een aanval op Noord-Viet nam zouden beginnen, de Volksrepubliek China niet zou aarzelen het buurland te hulp te komen. Dit dreigement werd nog eens onderstreept wing van Peking zullen maken van Sinds de Zuidvietnamees-Amerikaanse interventie in Cambodja heeft Peking zijn invloed in Indo-China sterk uitge- AAA**AA*AAAAA*AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA7tAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA<VWWWWW De Tweede Kamer drie oppositiepartijen P.P.R. volledig in de kou gezet met hun initiatief tot rechtstreekse verkiezing van een kabinetsformateur. Dit onrijp geble ken voorstel maakte geen enkele kans en had wellicht beter in portefeuille kunnen blijvr vooral ook omdat het slechts een onderdeel vormde van het totale plan tot vernieuwing van het kiesstelsel De consequentie is nu dat ook de invoe ring van een gematigd districtenstelsel niet meer aan de orde komt en dat alles bij het oude blijft. Behalve dan dat de Kamer zelf zich intensiever met de kabi netsformatie zal gaan bemoéien, waardoor de oude procedure van het gefluister ach ter de schermen afbrokkelt en er wat openlijker aan de vorming van coalities word, geknutseld. Dat zal dan wellicht al vlak na de vol gende verkiezingen het geval zijn, omdat er een motie ligt te wachten die het be sluit tot het houden van een Kamerdebat over de aanbeveling van een formateur tot gevolg kan hebben. Deze motie zal waarschijnlijk de in stemming van de Kamermeerderheid krij gen, ofschoon D’66 er overwegende be zwaren tegen heeft. Deze politieke groe pering schijnt het moeilijk te vinden de tactiek van de geleidelijkheid te volgen in gevallen waarin de tactiek van de overrompeling heeft gefaald. Het is ech ter de grote vraag of D’66, die zo graag als de onwrikbare behoeder van de de mocratie wordt beschouwd, zich wel vol doende realiseert welke gevaren die dier bare democratie boven het hoofd komen te hangen als bij de ontwikkeling van nieuwe denkbeelden de geleidelijkheid uit het programma wordt geschrapt. Ten aanzien van de gekozen minister president (en eigenlijk ook ten aanzien van de gekozen burgemeester) is de de mocratische scholing van de kiezer van bijzonder groot belang. Nog altijd be speurt men echter bij velen in en buiten de politieke praktijk het misverstand, dat een meerderheid altijd gelijk heeft en dat niet alleen, maar ook dat een meerderheid altijd het beste weet wat heilzaam kan zijn voor de gemeenschap. In de politiek wordt het instrument van de meerderheid wel voortdurend gehanteerd om beslis singen mogelijk te maken, maar de goede politicus beseft daarbij onophoudelijk dat het een zeer onvolmaakt en gevaarlijk in strument is, dat bij gebrek aan beter moet dienen om uit impasses te komen. De gekozen minister-president, met welke veiligheidswaarborgen ook omge- waardoor de strijd kon worden opge worden als de Chinezen „vrijwilligers” over de grens sturen. Dan zijn we nog niet klaar”. enigszins te herstellen tegenover de meer emotionele politiek van Libië, Algerije en Syrië. Er wordt daarom in Amman gevreesd dat Egypte bij het bereiken van de ge wenste status quo het niet alleen bjj woorden zal laten en dat Cairo, zonder gevaar de rust langs de eigen grenzen met Israel te verstoren, een meer ac tieve steun aan de Palestijnen zal gaan geven. Hoewel de regering van koning Hoes sein in de afgelopen Bojaar een partner in de onzekerheid van het conflict met Israel is geweest, betekent het niet dat het daardoor ook een politieke vriend van Egypte is geworden. De regering van koning Hoessein is niet alleen voor de guerrillastrijders een belemmering in het vestigen van reële macht, maar ook staat dit regime een verdere uitbreiding van de invloed, zo als dat door de Arabische Socialistische Unie zo nadrukkelijk wordt gepropa geerd, in de weg. Voor het Jordaanse leger lijkt het an derzijds een extra stimulans om de commando’s zo niet geheel te verslaan dan toch zoveel mogelijk te verzwak ken voordat Egypte een nieuwe politieke conceptie tegenover de Palestijnen heeft gevonden. Of deze politiek ook past in het streven de Palestijnen een nieuw woongebied te verschaffen is nog onzeker. „Het ergste is daarbij dat je niet weet wat de Chinezen van plan zijn. Het staat vast dat een groep generaals uit Peking een bezoek heeft gebracht aan het Zuid chinese grensgebied en dat daar ook overleg gepleegd is met afgevaardigden uit Hanoi. Ze zullen misschien niet daad werkelijk aan de oorlog deelnemen, maar het zal al erg vervelend voor ons Opinie-onderzoeken hebben in de loop van de laatste jaren aangetoond hoe ont vankelijk een gemoed van de volksmeer derheid kan zijn, als het maar handig wordt bespeeld. Een kabinetsformateur mag niet worden neergetrokken tot het niveau waarop zich de schitterende suc cesfiguren der dweepzuchtige emoties be wegen: de best-geklede vrouw van Ne derland, de populairste minister van Ne- derlt.id, de sympathiekste t.v.-ster van Nederland, enzovoort. Dat een man als Kloos van het NVV indertijd bij een enquête uit de bus kwam als een eventueel geschikte premier zal de heer Kloos zelf het meest hebben doen schrikken, maar ook vele anderen be nauwd hebben gemaakt. Want het was duidelijk dat die uitslag iets te maken had met het feit dat de heer Klöos onder een gunstige belichting bijna dagelijks zijn t v.-genieke gezicht op het scherm mocht vertonen. Welke figuren zou de zogenoemde „volkssympathie” naar de formateurszetel kunnen jagen, als de machinerie tot het winnen van die sympa thie in volle werking zou komen? Het streven van D’66 tot vernieuwing van alles wat zich tot 1966 per traditie in de politiek deed gelden, is als een veelbelovende verfrissing van denkbeel den en restauratie van de politieke waar achtigheid verwelkomd. Het is echter in tussen de vraag geworden of D’66 wel het reservoir van wijsheid, progressiviteit en routine is dat zij zou moeten zijn om met doordachte, bezonnen, verantwoorde denkbeelden te komen. Soms rennen de amateurs harder dan de profs, en komen toch de profs eerder aan. Dat is dan een gevolg van het feit dat de profs precies de afstand kennen, hun adem sparen en hun krachten verdelen. IAA/UVUWVVVVWV*AAAfVVWVVVUWkAAAAAAAAAAAAAA/UVV\AAAAAA/WVWWWVVVVV\AA/VVV\A/VV\AAAAAAA/WWVVVVVVVW lVVVtAAAAAAAZtAAAA/VVtAAAAAAAAZVVVVVVV)AAAAAAAAAAAAAAAAAAA/t/VAAAAAAAAAAAAAAA/UtAA/VWVtAAAAAA/VWV, i •n ook: "DIRCK DIRCKZ" - AMSTERDAM-W. Bilderdijkstraat 106 - tel. 020-183176 "HET RECHTHUIS" - UITHOORN aW Amstel-Schans 32 - tel. 02975-1380

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3