Gezinsvervangend tehuis voor gehandicapten in discussie MENSONTERENDE TOESTANDEN Stichtingsvorm „Telstar” komt binnenkort aan de orde na Begroting vastgesteld 16 uur vergaderen Gesprek IJmondpartners over scholenadviesdienst IN VELSER WOONWAGENKAMP Toch bouwen in Heemskerk Tweede tehuis op dit moment niet urgent Spoedige verbetering Prijsvraag voor nieuwe naam voormalige PEN-centrale geëist Televisie ook op scholen Raadscommissie diep geschokt Studie over visserij Afscheid pastoor L. A. van Teijlingen in Petruskerk WETHOUDER J. VAN LEEUWEN: „VERWIJTEN NIET OP HUN PLAATS” Openbare werken niet vergeten 5 GOED DRUKWERK VAN RIXEL, ZO’N DRUKKER VRIJDAG 19 FEBRUARI 1971 IJMUIDER COURANT Prijsvraag Ondenkbaar PEN-centrale GROOT OFFSET BOEKDRUK KLEIN OFFSET Gedragslijn 1 K.* (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Een behandeling van de Velsense gemeentebegroting zonder dat hierbij het woord „Telstar” zou vallen, is de laatste jaren schier on denkbaar geworden. Vandaar dat ook donderdagavond, toen door de voor zitter, burgemeester Bosman het hoofdstuk „Cultuur en recreatie” aan de orde werd gesteld, dit onderwerp bij het ingaan van het veertiende vergaderingsuur opnieuw door enige leden ter sprake werd gebracht. Hier van had de heer Zuurbier (D’66-P.P.R.) zijn vinger het eerst omhoog gestoken, zodat hij de raad in kennis kon stellen van zijn vreugde over het feit, dat „Telstar” dit seizoen nu eindelijk eens niet in acuut degradatie- gevaar verkeert. Deze voldoening verhinderde hem echter niet erop te wijzen dat de besprekingen rond de nieuwe stichtingsvorm nog altijd niet zijn afgerond. Begrip (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Zeer ernstige woorden zijn donderdagmiddag tijdens de be grotingsbehandeling gesproken over het beleid van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk met betrekking tot het nieuwe woonwagencentrum voor de IJmond, dat veel te klein is uitge werkt, waardoor zowel Velsen als Beverwijk in grote moeilijkheden dreigt te komen met het opheffen van de woonwagenkampen in hun territoir. Overigens is het niet ge bleven bij uitsluitend kritiek op het ministerie. Er werden ook bijzonder ernstige klachten geuit over de mens onterende toestand in het woon wagenkamp van Velsen, waar de plaatselijke commissie voor sociale zaken jongstleden zaterdag een be zoek had gebracht. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) WETHOUDER ROESSINGH L s ADVERTENTIE het mi- Alles zal in het geheel van mogelijkhe den een plaats moeten krijgen en daarom is het standpunt van het college ook een standpunt „voor dit moment” verzekerde de wethouder. Ten aanzien van de opmerkingen over het zitten-blijven, deelde de heer Roes- singh mede, dat dit een dermate belang rijk probleem is, dat er een nota aan ge wijd dient te worden. De oorzaak van het zitten blijven is ten stadhuize niet bekend. Het is een factor, welke van school tot school verschillend is. VELSEN. B(i de behandeling van het hoofdstuk „onderwijs” van de gemeente begroting heeft wethouder M. Roessingh naar aanleiding van een aantal opmerkin gen en vragen bekend gemaakt, dat Velsen gewoon doorgaat met de scholenadvies dienst. De heersende mening in het college is, dat de opzet zodanig is. dat het in feite een IJmondzaak moet worden. Volgende week maandag zal in het kader daarvan ten stadhuize van Velsen een bespreking hierover plaats hebben samen met de bei de andere IJmondpartners. De woonruimte voor de onderwijskrach ten blijft de aandacht houden van de wet houder voor onderwijszaken, zowel als van de wethouder voor woonruimteverdeling. Voor wat betreft het opvangen van kinderen tijdens de middagpauze kon de wethouder gewag maken van een nieuw soort opvangmogelijkheid tussen de mid dag, waarbij de onderwijskrachten en de kinderen gezamenlijk hun boterham kun nen opeten. Een en ander zal eerst echter nog besproken worden met de centrale oudercommissie avond tijdens de behandeling van de gemeentebegroting bekend maken. Op korte termijn wil men hier verbete- den is, omdat eerst aan enkele eisen moet worden voldaan. Die eisen zijn brandvei ligheid en de gezondheidsfactor. Zo zullen er tbc-verklaringen van de leidsters moe ten worden overgelegd. Doet men dat niet, dan kan geen vergunning worden gegeven. - ""Olib Met betrekking tot de schooladviesdienst kon hij voorts nog bekend maken, dat het gesprek daarover in volle gang is en dat de raad nog dit jaar een eerste aanzet te gemoet kan zien. Voorts is gesproken over het sluiten van een peuterspeelklas in de gemeente. Wethouder Roessingh ontkende dit. Zijn collega wethouder J. van Leeuwen voegde er aan toe, dat in twee gevallen de ver gunning voor een peuterspeelklas onthou- Het woonwagenkamp in Velsen, waar onbeschrijflijke toestanden heersen, naar enkele raadsleden donderdag- ringen aangebracht zien. stelde hij heel voorzichtig. De commis sie voor Sociale Zaken was er diep onder de indruk vandaangekomen. Hij stelde betere voorzieningen voor, zeker voor deze groep van de bevolking, die al in een uitzonderingspositie verkeert. „Via Ge deputeerde Staten en in samenwerking met nabij gelegen gemeenten moet men trachten nóg een nieuw woonwagencen trum te bewerkstelligen, want zoals de situatie nu is, zal het kamp in Velsen gehandhaafd moeten blijven, zolang er in de omgeving geen plaats is.” Mevrouw A. J. P. van Heel-Montijn (V.V.D.) verklaarde diep geschokt te zijn tijdens het bezoek door de voorhistori sche toestanden welke er heersen. Kuilen met modder en water, die voor kleine kinderen gevaar opleveren. Afschuwe lijke toestanden in en rond de toiletten, waaraan een tekort bestaat. Het vroegere schooltje is verdwenen en daarmede ook een aantal toiletten en een recreatiezaal- tje. De raad dient vast te stellen, dat hij hier schromelijk tekort schiet, want er heersen mensonterende toestanden zo verklaarde zij nog onder de indruk van het bezoek. Bij dit hoofdstuk bleef de voormalige PEN-centrale evenmin onbesproken. Zo werd het door de heer Witte (K.VP.) betreurd dat de raad pas dank zij een artikel in de „IJmuider Courant.” goed over de gang van zaken rond dit jeugd centrum was ingelicht, zodat hij zich bij het lezen daarvan had afgevraagd of het niet de taak van het college was geweest dergelijke informaties te verstrekken. Hetgeen niet wegnam dat spreker het ge bouw een druk en doelmatig gebruik toe we ’.ste, zodat hij alleen nog enige gege vens vroeg over de manier, waarop men dit. centrum denkt te exploiteren. Ockeloen bekennen zich enigszins „op het hart getrapt” te hebben gevoeld, omdat de informaties hiervoor kennelijk alleen door de IJmuider Jeugd Centrale waren verstrekt. En hoewel hij alle res pect had voor het werkzame aandeel van de jeugd bij deze restauratie, waren de kredieten uiteindelijk toch door de ge meente verstrekt en heeft de dienst Het tehuis aan de Heerenlaan heeft een opnamecapaciteit voor 22 personen en volgens spreker is dat te weinig Hij zou het college willen vragen de nood te onderkennen, welke heerst door het ontbreken van gezinsvervangende tehui zen. „Zie toe, dat gij geen van deze klei nen vergete” zo besloot dit raadslid. Hij wees bovendien op al hetgeen de gemeente reeds op dit terrein doet, zo als aan nazorg en werkvoorziening. Of schoon de heer Porck geen zitting heeft in de commissie voor sociale zorg en maatschappelijk werk nodigde hij hem toch uit de zitting bij te wonen, waar in deze zaak aan de orde zal worden ge steld, opdat dit raadslid een duidelijk in zicht kan verkrijgen in de situatie Mevrouw C. M. J. Huizinga-Tesselaar (V.V.D.) noemde het ondenkbaar, dat zo iets dergelijks in de gemeente Velsen kan bestaan. De heer A. P. Derriks (K.V.P.) sloot zich bij de vorige spreeksters aan. Hij stelde voor een onderzoek te laten instel len door de directeur van de GGD. Wethouder J. van Leeuwen was het er geheel mee eens, dat er een onhoudbare toestand heerst in het woonwagenkamp. Men moet echter wel voor ogen houden, dat netzomin als er iets gedaan is aan de woningen van oud-IJmuiden, die op de nominatie staan om afgebroken te worden er evenmin iets aan het kamp is ge daan, toen de plannen voor een nieuw kamp verschenen. De verantwoordelijk heid ligt bij het regionaal woonwagen centrum. Nu het nieuwe woonwagencentrum, dat straks geopend zal worden te klein blijkt, zullen beraadslagingen moeten plaats hebben met het provinciaal bestuur over het huidige kamp. Men zal moeten weten hoeveel wagens er blijven en hoe lang het tijdelijk kamp zal blijven. De wethouder kon zich heel goed voor stellen, dat men diep geschokt is bij het bezoek. Inderdaad is het triest, dat het kampschooltje verdwenen is, doch er wa ren aanvankelijk drie leerkrachten, van wie er twee naar elders gingen. De over blijvende leerkracht zag er geen heil meer in en vertrok toen ook. Daarna raakte het schooltje in verval, begon de jeugd al aan een soort afbraak ervan, zodat men van gemeentewege de rest ook maar heeft afgebroken. Vast staat, dat op deze plaats geen per manent centrum kan worden gevestigd, doch wie vertelt nu waar dan wel? In het dagelijks bestuur van het woon wagencentrum is juist dze middag vast gesteld, dat snel iets moet gebeuren. Daartoe zal alles dienen te worden opge nomen en speelt natuurlijk de kosten factor ook een rol. „Maar niettemin er zal drastisch worden ingegrepen dat staat als een paal boven water” zo voegde de wethouder eraan toe. aan dat met de aanleg van tennisbanen aan de Vinkebaan in Santpoort binnen kort een begin zal worden gemaakt. Drs. N. E. A. M. Kraetzer deelde me de, dat binnen afzienbare tijd even over de gemeentegrens in Bloemendaal in de „Schapenduinen” een tehuis voor 50 per sonen zal worden geopend. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Na zestien uur vergaderen heeft de gemeenteraad van Velsen in vier dagen de begroting voor het thans lopende jaar vastgesteld, en de voorstellen aan genomen, welke moesten dienen om deze gemeentebegroting sluitend te maken. Algemeen was de raad het eens met de verhoging van de rioolbelasting. Tegen de verhoging van de reinigingsrechten stemden de CPN-fractie en het P.v.d.A.-raadslid J. W. Mejjer. De CPN-fractie en het PPR-lid J. Zuurbier waren eveneens tegen het overhevelen van de winst van het gasbedrijf naar de Gewone Dienst. Raadslid Zuurbier sprak zich ook uit tegen verhoging van de watertarieven. Bij de bedrijfsbegrotingen verklaarde de VVD-fractie zich tegen de post betref fende fluoridering van het drinkwater. Met betrekking tot de begroting voor sport en jeugdzaken en recreatie spraken de heren ir. P. van Rijn en J. Visser zich uit tegen de post Telstar. Voorafgaande aan deze stemming heeft de heer Th. C. Witte bij de behandeling van het hoofdstuk economische aangelegenheden geattendeerd op de ontwikkelingen in en rond de visserij en de konsekwenties daarvan voor IJmuiden. Hij merkte op, dat in 1966 in IJmuiden 92 miljoen kilo vis werd aangevoerd, tegen in 1970 69 miljoen kilo. Plaatsen als Den Helder, Urk, Harlingen en Stellendam vertoonden daarentegen flinke stijgingen. Voorts heeft het Staatsvissershavenbedrijf in 1969 een verlies geleden van 770.000, Met het oog op dit alles vroeg hij met klem dit in de commissie voor economische zaken te willen bespreken. Gezien het late uur was burgemeester W. M. B. Bosman kort in zijn beantwoor ding: „B. en W. zullen deze zaak in de commissie voor economische zaken brengen en bestuderen”, zegde hij toe. Na even te hebben stilgestaan bij de medezeggenschap en de inspraak van ouders in het openbaar onderwijs, merkte de heer Roessingh op, dat het medium televisie op scholen stellig als een lesmid del gezien dient te worden. Zeker op de lagere scholen en naderhand ook op de middelbare scholen. Met betrekking hier toe zal hij overleg plegen met de onder wijscommissie zo ook over het muziek onderwijs. Mevrouw A. P. van Heel-Montijn (VVD) had gesproken over de te grote scholenge meenschappen en de angst welke heerst in kringen van het gymnasium, dat het goede contact en de sfeer verloren zullen gaan. Dit was de wethouder bekend. Het plan is ook het gymnasium in grote lijnen intact te laten, doch wel wil de wethou der de samenwerking in het brugjaar be vorderen. De heer Porck zeide niet aan de in druk te kunnen ontkomen, dat B. en W. uitgaan van de gedachtengang: Wie niets vraagt, krijgt niets”. Hij hield een vu rig pleidooi voor de geestelijk gehandi capten en bepaalde zich vervolgens tot de opmerking van het college, dat men nog geen ervaring heeft opgedaan omdat het gezinsvervangend tehuis aan de Hee renlaan in Driehuis nog niet gereed is. „Hoe staat het dan met de sporthal, met Zeewijk, met een winkelcentrum in Zeewijk had het college daar dan wel ervaringen mee opgedaan?” vroeg het raadslid. Hij verzocht B. en W. vooral te be denken, dat een groep ouders in onzeker- Wethouder J. van Leeuwen had waar dering voor de bewogenheid, waarmede de heer Porck heeft gesproken, echter zijn veronderstelling, dat het college zich niet druk maakt, omdat deze mensen niets vragen moest de wethouder met veront waardiging van de hand wijzen. B. en W. zijn van oordeel, dat het verstandiger is, even te wachten en de ontwikkeling aan te zien. De groep gehandicapten laat zich niet onder één noemer brengen, er zijn ver schillen in handicap en in leeftijd, waar door gevarieerde voorzieningen noodza kelijk zijn. Opgemerkt is, dat het tehuis in Drie huis plaats biedt aan 22 personen, ter wijl er naar sprekers mening in de ge meente 32 personen voor in aanmerking zouden kunnen komen. Het is echter nog niet eens gezegd, dat die 22 plaatsen vol komen, want daarvoor is men afhanke lijk van de gedragslijn van de ouders en de bereidheid hun kind daar te plaatsen. Voorts is al geattendeerd op het tehuis in Bloemendaal, terwijl ook bekend is, dat aan de noordkant van het Noordzee- kanaal plannen in die richting bestaan. De bouw van een sporthal of wat dan ook, heeft niets te maken met het stand punt van het college. heid verkeert over de toekomst van hun geestelijk gehandicapte kinderen. Het recht op verzorging van hen moet he-/l laas in deze raad aan de orde worden gesteld merkte hij op. „Waarom doet men op dit gebied wel zoveel aan het on derwijs en niets aan de nazorg? Op geld behoeft het toch niet te hangen, voor andere zaken is wel geld aanwe zig”. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Tijdens de vijfde raads- bijeenkomst voor de begrotingsbehan- I deling donderdagavond heeft1 wethouder C. Ockeloen van de gelegen heid gebruik gemaakt even een en an- der nader te preciseren met betrekking j tot een eerder behandeld onderwerp: het bouwen van woningen door Velsen in Heemskerk. Zijn collega in Heemskerk, wethou- der H. J. M. Roozen had zich namelijk I tamelijk verbolgen getoond over deI uitspraak in Velsen gedaan, dat Heems- I kerk niet veel voelt voor het bouwen van woningwetwoningen. De Heems-1 kerkse wethouder had de heer Ocke- I loen de verzekering gegeven, dat men daar zeer beslist alle medewerking wil verlenen en gaarne bereid is om in IJmondverband de woningbouwproble- men te bezien. Wethouder J. van Leeuwen sprak zijn grote erkentelijkheid uit over deze me- dedeling. merking van ir. Sehoonkind, als zou nier sprake zijn geweest van een wazig be leid. Dit is volgens spreker juist niet net geval, omdat men de laatste zes weken uitputtend met de commissie en „Tel star” heeft onderhandeld, welke conclu sies de basis van het in het vooruitzicht gestelde rapport zullen vormen. Door dit alles meende wethouder Ockeloen te mo gen veronderstellen dat men bij de V.V.D. over twee maanden niet meer zal kunnen beweren, dat de gang van zaken rond „Telstar” wazig is. Ir. Sehoonkind liet zich sportief door da wethouder overtuigen en stelde daardoor het accoord van de V.V.D. met de subsidie in het vooruitzicht. „Maar wel zal het Sint Nicolaasje-spelen afgelopen moeten zijn.” stelde hij nadrukkelijk vast. Tenslotte werd nog door de wethouder onthuld dat burgemeester Bosman het uitschrijven van een prijsvraag over weegt, teneinde de voormalige PEN-cen trale een nieuwe naam te geven. Bij dit alles werden nog diverse onder werpen ter sprake gebracht. Zoals door de heer Reichenfeld (P.v.d.A.), die ondanks het late uur de zichtbaar ver moeide raad nog met een onduidelijk be toog kwam vervelen, waarvan een deel zelfs in het Engels. Geen wonder dat hier voor slechts weinig aandacht kon worden opgebracht. Ook de heer Reichenfeld (P.v.d.A.) werd door wethouder Kolkman op de vingers getikt, omdat hij tijdens een begrotingsbehandeling zoveel tijd op eiste voor een betrekkelijk geringe kwes tie als het tarief voor fotograferen op „Beeckestijn.” Hetgeen volgens de wet houder bovendien nog volkomen terecht werd geheven vanwege het extra toe zicht dat hierdoor noodzakelijk is geworden. En in antwoord op kritiek van de heren Hoek (P.S.P.) en Witte (K.V.P.) op de programma’s van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest deel de wethouder nog mee. dat hij deze klachten reeds ter be stemde plaatse heeft gedeponeerd. Voorts had ir. Van Rijn (Prot.-Chr.) nog uitgerekend dat elke handeling bij de gemeentelijke leeszaal en bibliotheek, zoals het uitlenen en inschrijven van een boek thans ruim twee gulden kost en hij vroeg dan ook hoe lang men dit in Vel sen nog denkt vol te houden. „Een hele tijd,” antwoordde wethouder Kolkman, omdat de nieuwe wet op het bibliotheekwezen voor Velsen ongetwij feld gunstige perspectieven biedt. Ten slotte wordt hiermee voldaan aan een rro- te lezersbehoefte en dat precies op de manier, zoals hier door de raad geregeld op is aangedrongen. Tenslotte gaf wethouder Ockeloen oog te kennen dat hij de suggestie van de heer Witte (K.V.P.) om de mogelijkhe den van de reklame op de gemeentelijke sportvelden te onderzoeken, beschouwde als een ..ontzettend stuk milieu-verontrei- niging.” De wethouder kondigde ook nog Openbare Werken hierbij nu ook bepaald niet stilgezeten. Hier werd door wethouder Roes singh nog aan toegevoegd dat het cen trum zijn volle aandacht heeft, waarbij over de wijze van exploiteren bijna da gelijks wordt vergaderd, zodat ook de in richting van het gebouw niet uit het oog wordt verloren. Wellicht zal bij dit alles het Haarlemse „Relais” enigszins als voorbeeld dienen. IJMUIDEN. Pastoor L. A. van Teij lingen, die vier jaar werkzaam is ge weest in de parochie van de r.k. kerk „Sint Gregorius van Utrecht” aan de Ka naalstraat in IJmuiden, wordt pastoor van de Heilige Familie ,,’t Kruis” in Heerhugowaard. Donderdag 25 februari om half acht ’s avonds wordt in de Pe truskerk. Venusstraat 1, een plechtige Eucharistieviering gehouden en na af loop, omstreeks half negen, wordt een adscheidsreceptie gehouden in de grote zaal onder de kerk. Pastoor Van Teijlingen heeft de bis schep verzocht het wat rustiger aan te mogen doen en die wens is ingewilligd-, hij is benoemd tot pastoor van bovenge noemde parochie. De bisschop heeft zijn waardering uit gesproken voor het vele werk dat pas toor Van Teijlingen voor zijn parochie in IJmuiden gedurende vier jaar heeft ver zet. Het kerkbestuur, dat de scheidende pastoor een afscheidsreceptie heeft aan geboden, heeft de parochianen opgewekt daarbij ook een afscheidsgeschenk aan te bieden. Voor dit doel zal dit weekend een kerkdeurcollecte worden gehouden. Oosterduinweg 29, IJmuiden Telefoon 02550 - 1 47 68. Namens de V.V.D.-fractie kon ir. Sehoonkind hierop verklaren dat men hier tegenover betaald voetbal aller minst afwijzend staat, waardoor in deze kringen ook wordt beseft dat de overheid zich niet aan subsidies kan onttrekken. Desondanks noemde spreker de gehele af faire rond Telstar” toch een enigszins wazige zaak, zoals met de benoeming van de commissarissen. Ook de manier waar op plotseling weer een subsidie op tafel was gegooid had zijn fractie minder pret tig getroffen, terwijl spreker tot zijn spijt evenmin weinig schot bij de stichtings vorm meende te hebben geconstateerd. Nadat vervolgens ir. Van Rijn (Prot- Chr.) mede namens zijn fractiegenoot, de heer Viss er had aangekondigd om reeds bekende, doch verschillende rede nen tegen de subsidie te zullen stemmen, sprak ook de heer Witte (K.VP.) er zijn bevreemding over uit dat het finan ciële rapport van „Telstar” nog altijd niet is goedgekeurd. Het moest hem dan ook van het hart dat een dergelijke trage gang van zaken door zijn fractie bijzon der wordt betreurd. Daarentegen moest wethouder In zijn antwoord verzocht wethou der Ockeloen de raad enig begrip voor dit uitstel, omdat hij zoals bekend om gezondheidsredenen acht weken uit de roulatie is geweest. Desondanks verzeker de spreker zijn opponenten dat de kwes tie met de stichting thans in de aller hoogste versnelling is gezet, zodat deze zaak nu binnen enkele weken definitief aan de orde kan worden gesteld. Overigens bestreed de wethouder de op- De eerste, die kritiek uitte, was P.v.d.A.-raadslid W. Velzel, die het nisterie van CRM een kortzichtig beleid verweet. „De huidige toestand is slecht” VELSEN. In een zeer bewogen be schouwing heeft aan het einde van de laatste begrotingsvergadering donderdag avond het P.v.d.A.-raadslid J. H. Porck gepleit voor de belangen van de geeste lijk gehandicapten en dan met name voor een tweede gezinsvervangend tehuis in de gemeente. Hij verweet burgemeester en wethouders, dat het naar hun oordeel op dit moment nog niet aan de orde is zich daarover te beraden. Wethouder J. H. van Leeuwen repliceerde met de op merking, dat de woorden „op dit mo ment” gelezen en begrepen moeten wor den zoals ze zijn geschreven. Het bete kent in genen dele, dat in de toekomst daar niet meer over gedacht zal worden.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5