Pius X-college wil specifiek k. predikaat laten vallen Voormalig internaat van academie biedt huisvesting aan Spanjaarden FINANCIËLE ZORGEN voor Autobanden gestolen Bouw van nieuw clubhuis start over twee maanden „Goud-met-ster” Heemskerkse tweeling jjï "I x sf vl F HOOGOVENS BEGROETTE GROEP BEWONERS werknemers B estuursmutaties Straks geschikt voor 200 Expositie in hal van bankgebouw Rector dr. K. H. Groensmit: algemeen christelijke levensbeschouwing” „We zoeken naar met onze tijd” bij ODIN-voetbal „Wij leven mee I® VRIJDAG 19 FEBRUARI 19/1 7 IJMUIDER COURANT Kennemer Zwemclub Waarde f 15.000, Stromingen BRANDENBURG” (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Het Pius X-college zoekt momenteel naar een weg om de wijziging inzake de levensbeschouwelijke basis van de school in te passen in de presentatie naar buiten. Het curatorium, het bestuur van de ouder vereniging en het lerarenkorps menen, nadat ongeveer twee jaar over deze materie van gedachten is gewisseld, dat het Pius X-college niet meer for meel aan het instituut van de r.-k. kerk moet blijven vast zitten. „De levens visie van onze school wordt niet alleen in dat instituut gevonden, maar ook in andere kerken, en zelfs bij vele mensen, die zich niet tot een kerk genootschap rekenen”, aldus pater F. J. Schweigman, moderator van het Pius X-college, dat in de toekomst een algemeen christelijk karakter zal gaan dragen. f .w r - 1 gir* Electrotechnisch Bureau If Service en storingen binnen 24 uur (Van een onzer verslaggevers) Op fantastische wijze dansten Japke en Piet Visser zich naar de hoogste graad, die op een dansschool te be halen is. Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud. Deze zullen bij de werkzaamheden de lei ding hebben. Als alles mee zit, hoopt de bouwcommis sie uiteraard met steun van de leden De recreatiezaal van het oud-inter- naat. De eerste groep Spanjaarden arri veerde donderdagavond omstreeks elf uur. den hebben vanzelfsprekend het recht hier op commentaar te leveren, waarna dan eventueel een nieuwe vergadering zal wor den uitgeschreven. Als er geen reacties op het stencil binnenkomen wordt het voor stel beschouwd als te zijn aangenomen. Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 BEVERWIJK. Uit het magazijn van garage Van Leeuwen aan de Wijkermeer- weg zijn in de nacht van woensdag op donderdag 200 autobanden gestolen. De goederen vertegenwoordigen een waarde van ruim 15.000,De inbrekers zijn binnen gekomen door een ruit in te slaan, waarna de buitendeur kon worden ge opend. Hierna stond niets meer in de weg om de banden een voor een in een ge reedstaande vrachtwagen te laden. Na de ontvangst door Hoogovens toog men direct naar de eetzaal, waar een lichte maaltijd werd genuttigd. Een tweede belangrijk agendapunt op deze bijeenkomst was een voorstel tot ver hoging van de contributie. Het bestuur achtte de navolgende bedragen aan contri butie noodzakelijk: voor senioren 4,25, voor junioren f 3,voor adspiranten 2,en voor pupillen 1,75. Aangezien er slechts een klein aantal leden op de vergadering aanwezig was, kon het voorstel niet zonder meer worden aanvaard. De niet-aanwezige leden zullen een stencil toe gestuurd krijgen met de uitgewerkte voor stellen en de motivering daarvan. De le- (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK De afdeling voetbal van de Heemskerkse sportvereniging ODIN hoopt over ongeveer twee maanden te kunnen beginnen met de bouw van een clubhuis op het nieuwe ODIN-complex aan de Hoflaan. De bouwvergunning is onderweg. Over dit onderwerp werd donderdag avond tijdens de halfjaarlijkse ledenver- ;adering in het huidige clublokaal aan de loogdorperweg langdurig van gedachten ;ewisseld. Uit de discussies bleek, dat het bestuur het ruwbouwwerk heeft uitbesteed en dat men hoopt de verdere afwerking door zelfwerkzaamheid van de ODIN-leden te kunnen realiseren. Hiertoe werd een bouwcommissie gevormd onder leiding van (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In de hal van de Ne derlandse Middenstandsbank N.V. aan de Breestraat exposeert Ria de Boer uit Am sterdam houtsneden. Ria de Boer ontving haar opleiding aan de Kunstnijverheids school en aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunst (beeldhouwafdeling). In 1962 is zij begonnen met grafiek, hout snijden en etsen. Zij nam deel aan expo sities in Amsterdam, Bergen, Zeist, Berg- eyk, Purmerend en Nigeria. het nieuwe clubhuis over circa een jaar ge reed te hebben. Daarna wórdt direct be gonnen met het bouwen van kleedruimten. Deze zijn voor uitbreiding vatbaar en ma ken deel uit van een meerjarenplan. Tenslotte werd nog meegedeeld, dat bij het begin van het nieuwe seizoen drie nieuwe bestuursleden gekozen moeten wor den. Dan worden namelijk de functies van tweede secretaris, penningmeester en tweede penningmeester vacant. De huidige functionarissen moeten hun werkzaamhe den noodgedwongen stopzetten wegen ver trek naar elders en studie. De toto-functio- naris Esscher wordt aan he* begin van het nieuwe seizoen vervangen door de heer J. Boereman. Moderator Schweigman: „We willen ons graag christelijk blijven noemen. De godsdienstlessen zijn niet allereerst lessen in kerkgeschiedenis of dogmatiek. Eigen lijk is het een les, waarin wij op een of andere wijze de leerlingen bewust wil len maken van hun leven, van hun taak, en van hun mogelijkheid, die zij hebben, om te leven vanuit een geloofsovertui ging. Een moeilijke zaak, maar van de andere kant, dit gebeurt ook in de an dere lessen.” waarvan „personen van verschillende geestelijke stromingen” deel uitmaken. Het geestelijk klimaat van het korps is dus zeer verscheiden, zo ook in het curato rium, voor het bestuur van de ouderver eniging en voor de schoolleiding. (Van onze correspondent) BEVERWIJK In financieel opzicht gaat de Kennemer Zwemclub een moeilijk jaar tegemoet. Nu het Sportfondsenbad besloten heeft de tarieven met 25 percent te verhogen, zal men zich in de loop van het jaar moeten beraden welke maatrege len genomen moeten worden. Dit zei de voorzitter van de vereniging, de heer A. C. F. van Giesen, donderdag avond tijdens de jaarvergadering in het vrijetijdscentrum „De Slof”. Tevens merkte de heer Van Giesen op, dat de KZC de enige zwemvereniging in Beverwijk is, die de wedstrijdsport laat beoefenen Voorts deelde hij mee, dat het ledental was ge stegen van 600 tot 700 en dat 140 leden de wedstrijdsport beoefenen. Juist de wedstrijdsport begint nu vol gens de heer Van Giesen steeds betere resultaten af te werpen. Vorig jaar werden enkele opvallende successen geboekt. De vereniging wist onder meer een tweede plaats in de nationale kampioenschappen te veroveren. De voorzitter zei dan ook te hopen op een flinke verhoging van het gemeentelijk subsidie. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature door het bedanken van mevrouw Pleging voorzien door de benoeming van de heer J. van der Hoorn. Tot mevrouw Pleging die gedurende een reeks van jaren deel van het bestuur heeft uitgemaakt, werden waarderende woorden gesproken. Een bloemenhulde onderstreepte deze waardering. Enkele uren voor de 69 Spanjaarden in het gebouw aan de Kees DelfsWeg ar riveerden, ontving Hoogovens de via een stencil uitgenodigde buurtbewoners. Ve len hebben een kijkje in de opgeknapte lokaliteiten van het intemaatsgebouw ge nomen, waarna in de recreatiezaal koffie werd gedronken. Evenals de woongelegenheid Eurocasa en de woonschepen Arosa Sun en Casa Marina is ook het internaat slechts een tijdelijke oplossing van het huisvestings probleem van de buitenlandse werkne mers. Het staalconcern heeft een huur contract afgesloten tot 31 december met de Vereniging tot Bevordering van Ka tholiek Bijzonder Onderwijs in het bis dom Haarlem, met de mogelijkheid dit contract ieder jaar te verlengen. De heer J. Bouma, administrateur van de Peda gogische Academie treedt als beheerder van het gebouw op. Vijfentwintig perso neelsleden, inclusief het keukenpersoneel, werken in de huishoudelijke dienst. Het voormalig intemaatsgebouw is ver deeld in vier afdelingen, die ieder de naam van een Spaanse stad draagt: Ma drid is het hoofdgebouw met de bijge bouwen Valencia, Sevilla en Cordoba. De woensdagavond aangekomen Spanjaarden 97 man in totaal van wie er 22 naar Wes- terduin in Wijk aan Zee werden ge bracht, zijn afkomstig uit de streek Cace- ris, ruim 100 kilometer boven Sevilla. Men nuttigde eerst soep, een slaatje en wat brood en fruit, waarna de kamers werden opgezocht. Hoogovens heeft in iedere kamer (er zijn een-, twee- en vier- persoonskamers) centrale verwarming la ten aanleggen. Een summiere verbouwing elders in het gebouw diende voor het aanpassen van de functie van het pand. Er zijn een televisiezaaltje, een grote keu ken, een afwasafdeling, kantoorruimten, een flinke eet- en recreatiezaal, een zie kenboeg en een kamer voor de dokter. De ingang van de nieuwe woongelegenheid komt aan de Kees Delfsweg. Hiertoe zal onder andere de muur tussen het zuster huis en een tweetal woningen ten dele worden weggebroken. Men hoopt om streeks 1 april met deze verbouwing ge reed te zijn. Het Pius X-college heeft steeds niet- katholieke leerlingen toegelaten. Er zijn er nu ongeveer 100 op de 1230. Dit is evenzeer het geval in het lerarenkorps, NWVVWVVWVVVVVWVVVVVVWVVVWVVVVVWÏW\W Rector dr. K. H. Groensmit: „De wij zigingen spruiten voort uit de verande ringen in het geestelijk, religieus en ker kelijk gebeuren in en van onze tijd. Wij leven met onze tijd. Wij zijn allen kinde ren van deze tijd. Het Pius X-college treedt met deze ontwikkelingen in ver gelijking met de meeste andere katholieke scholen in Nederland vroeg naar buiten. Het lijkt een voordeel. We moeten ons bewust zijn wat er gebeurt en waar we aan toe zijn.” Om de tweeduizend ouders van de leer lingen van het college over de wijziging van de levensbeschouwelijke basis voor te lichten en hun mening hieromtrent te vragen belegde men zeven bijeenkomsten in Heemskerk, Uitgeest, Beverwijk, Wijk aan Zee en Velsen-Noord. Deze bespre kingen tussen het curatorium, het bestuur van de oudervereniging, het lerarenkorps en belangstellende ouders is goed beval len, hoewel de opkomst toch wel teleur stelde. Slechts twintig percent van de ouder bezocht de voorlichtingsavonden, maar degenen, die kwamen toonden zich ingenomen met het plan het specifieke r.-k. predikaat, dat op het Pius X-college drukt te laten vallen en een algemeen christelijke levensbeschouwing ervoor in de plaats te stellen. Rector Groensmit: „We constateerden, dat er geen kloof bestaat tussen gezin en school, met andere woorden: de ouders zagen de waarde van de mens en het probleem van de opvoeding van hun kin deren heel duidelijk zitten. Dat was dacht ik wel de belangrijkste conclusie.” De heer J. A. Middelhoff, voorzitter van de oudervereniging: „De vorming van het kind is natuurlijk in de eerste plaats een taak van de ouders. Daarnaast echter staat het lerarenkorps, dat zeker belang rijk mee helpt om, buiten het huisgezin om, het kind te vormen. Vanuit die ge dachtengang kan men zich af vragen: is de huidige levensbeschouwing van het Pius X-college nog wenselijk.” de heer F. van Zon, die bouwkundige is. De heer Van Zon wordt geassisteerd door de heer Speerstra als financieel expert. Daarnaast zijn voor elk onderdeel, zoals het timmer- en bestratingswerk, het leg gen van de electrische leidingen en het monteren van de verwarmingsapparatuur vanuit de leden vakmensen aangetrokken. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Hoogovens kon don derdagavond de eerste groep Spanjaarden begroeten, die haar intrek gaat nemen in het voormalig internaatsgebouw van de Pedagogische Academie aan de Kees Delfsweg, in het hartje van de stad. De afgelopen weken heerste in het ge bouw grote bedrijvigheid wegens verbou wingswerkzaamheden. Het ligt namelijk in het voornemen van Hoogovens het voormalig internaatsgebouw geschikt te maken voor 200 buitenlandse werkne mers. v (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Heemskerkse 21- jarige tweeling Japke en Piet Visser is donderdagavond bij dansschool Dick Heemskerk geslaagd voor de danstest „Goud-met-ster”. De gecommitteerde van de Nederlandse Bond van Dansleraren, mevrouw Mary Lier uit Den Haag, die deze medal-test jureerde, heeft het paar 39(4 punt toegekend. Het hoogst te be reiken aantal punten is 40. Het jeugdige paar danste op voortref felijke en gracieuze wijze de voorgeschre ven dansen. Ook technisch waren de twee jonge Heemskerkers in topvorm. Slechts een kleine fout in de berekening van de beschikbare ruimte, waardoor een tafel werd geraakt, kostte Japke en Piet een halve punt. Van de ruim honderd aan wezigen was het vermoedelijk alleen me vrouw Lier, die deze kleine misstap op merkte. Ook zes oudere echtparen toonden, dat zij het dansen nog niet verleerd waren. De paren TholenErenstein, Alofsen Kerkhof. HolmanNiesten, Ijzerman Pletting, MajoorMolenaar en Dicks Willems slaagden voor de test „brons- met-ster”. Voor de danstest „brons-met-ster” slaagden voorts 29 dames en 16 heren. De bronzen medaille werd behaald door 5 dames en 7 heren. Dertien dames en zes heren slaagden voor zilver en vijf dames voor zilver-met-ster. De danstest goud kwam op naam van de heer A. Ro vers. 'W; i-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7