AKKOORD OVER KERNPROGRAM WELLICHT NOG DEZE WEEK AUTO TE WATER TWEE DODEN DE LEUT IS LOS Driekwart zegt „ja” tegen volkstelling Overleg PvdA, D ’66 en PPR Veel doden in het verkeer r Geen risico bij Tien gewonden Kevers worden weer duurder bij botsing volkstelling Duizenden kuikens verbrand Fré Meis: Desnoods Autozaak in Breda moest het weer c< VOLGENS NIEUWE MAKROTEST -ENQUÊTE: Elke minuut een Zionisten tegen organisatie voor weerbaarheid Gehandicapte kinderen niet algemene staking tegen plan-Kikkert Winkelier door Vrouw bij brand in woning omgekomen toegelaten Drie gewonden bij vechtpartij twee jongens van 8000 beroofd ontgelden sportvliegtuigje I ii m 2 MAANDAG 2 2 FEBRUARI 1971 een zaak voor MANNEN HERENKLEDING Kritiek op DS’70 een MANNENzaak HERENKLEDING 11 Geen conflict in CHU Dr. Drees sr.: Importeur Pon verrast Lawaai op Zestienhoven REACTIES In volkshogeschool Nieuwe beroepsopleiding 1 ADVERTENTIE ADVERTENTIE Over de vernouding tot de Christelijk wjtmii BJI Ir |»jll.l«MBMMB—-iW WilIIOTPM. MK.AWnWMBBHHWB Een auto uit Kampen, waarin zeven mensen zaten, stond met een lekke band stil aan de rechterzijde van de weg en werd te laat opgemerkt door de bestuurder van een auto uit Marknesse, die er in volle vaart bovenop reed. DEN HAAG Tijdens het overleg tussen delegaties van de Partij van de Arbeid, D'66 en de Politieke Partij Radikalen, dat dit weekeinde in Drie bergen is gehouden, zijn goede vorderingen gemaakt. Het gesprek is echter nog niet afgerond, zo deelde de fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, mee. Getracht zal worden begin deze week tot over eenstemming te komen, waarna waarschijnlijk halverwege de week de uitkomst van het gesprek openbaar zal worden gemaakt. Aan het overleg namen o.a. deel de voorzitters van de drie partijen en de leiders van de Tweede-Kamerfracties. Alle gewonden, waaronder drie kinderen, werden overgebracht naar het ziekenhuis in Emmeloord. AMSTERDAM. De algemene verga dering van de Nederlandse Zionistenbond heeft zondag in een motie haar grote af keuring uitgesproken over de pogingen die onlangs zijn ondernomen om in Ne derland een anonieme joodse weerbaar- heidsorganisatie te vormen. Men was van mening, dat een dergelyke organisatie geen geweld kan tegengaan, maar ten hoogste zal uitlokken. OUDE PEKELA. „Voor een algemene staking in heel Oost-Groningen zullen wij niet terugdeinsen. De bevolking moet nu tonen dat Oost-Groningen het militaire plan niet wil”. Fré Meis heeft dit zaterdag meegedeeld als woordvoerder van de in Oude Pekela vergaderde actiecomité’s tegen de militaire plannen in Oost-Groningen. Op 17 april zal een door de NW-actie- groep georganiseerde massa-demonstratie in de stad Groningen worden gehouden, gesteund door de actiecomité’s van werk nemers van de meeste Oost-Groningse be drijven. BARNEVELD. Enkele duizenden kui kens zijn zaterdag omgekomen bij een uitslaande brand in een pluim veebedrijf in Barneveld. De brandweer wist te voor komen dat het gehele hok met 20.000 kui kens verloren ging. De oorzaak van de brand, die ontstond tijdens afwezigheid van de eigenaar, is onbekend. Volgens de voorzitter van de bond, prof, ir- M. Tels, is de migratie naar Israel mis lukt. Hij weet de mislukking meer aan de politieke belemmeringen en het gebrek aan animo van joden in het westen, omdat zij de noodzaak van emigratie niet in zagen. Gen. Cronjéstraat 38 - 44 Telefoon 25 46 79 HAARLEM-N. Het echtpaar Hulleman en vijf kinderen slaagden erin ongedeerd het huis te ver laten, maar toen haar man zich even in de schuur bevond is de vrouw het huis weer binnengegaan, vermoedelijk om nog enkele waardevolle voorowerpen te redden. Zij is daarbij door de rook bedwelmd en ver volgens door de vlammen ingesloten. BIJ EEN BINNENBRAND in de Hout straat in Utrecht is zaterdag een vrouw ernstig gewond. Zij was met haar man en de schoonzoon in de huiskamer een vloer bedekking aan het leggen waarbij lijm werd gebruikt, die uiterst brandbaar was. In de kamer stond een op een gasfles aangesloten verwarmingstoestel te branden. Er ontstond een grote steekvlam die de kamer in een oogwenk in vlammen zette. IN EMMEN HEEFT zondagmorgen een felle brand het gebouw „Arbeidsvreugd” voor minder-validen grotendeels verwoest. De schade bedraagt een kwart miljoen. Niemand werd gewond. ROSMALEN. Vanmorgen vroeg is na bij Nuland een auto gekanteld, waar bij beide inzittenden er werden uitge slingerd. Eén van hen, de 25-jarige G. L. Damen uit Geffen was hierbij op slag dood. Gen. Cronjéstraat 38-44 Telefoon 25 46 79 HAARLEM-N. M rite ten Ant met ten doe dat gan Ren mee (Van onze correspondent) KLARENBEEK Bij een brand in haar woning in Klarenbeek (gem. Apeldoorn) is zondagmorgen de 40-jarige mevr. M. II. M. Hulleman-Simons, moeder van vijf kin deren, om het leven gekomen. De brand ontstond in de keuken door oververhitting van een kachel die juist was aangemaakt. Een naast de kachel staande doos met aanmaakhoutjes vatte vlam en vervolgens een plastic jerry-can met petroleum. De jerry-can smolt door de hitte van ’t vuur. In korte tijd stond het hele huis in lichter laaie. „1 len gen len tred H Wat te z de i enig den brie plei fen voo; tner gra< pogj fen «tra g o d a v v K ei J va zo pr zo bli 1 b r v re; ve on zij de ne we te 1 va wc de woord gaf, en de voor het CBS in novem ber van het vorig jaar verrichte NIPO- enquête, waarbij 78 percent zei „we doen mee”, 14 percent „we doen niet mee” en 8 percent „we weten het nog niet”. „Panoramiek” constateerde verder dat bijna de gehele bevolking momenteel op de hoogte is van de telling: de makrotest- enquête leverde een percentage op van 96 percent (de NIPO-enquête 75 percent en het VARA-onderzoek 94 percent). Uit de cijfers kon volgens de Panoramiekredactie niet worden afgeleid in welke groepen de onzekerheid om aan de volkstelling deel te nemen het sterkst is gestegen en blijft het een open vraag of de sinds november toe genomen onzekerheid van 8 naar 20 per cent gezocht moet worden onder de men sen die pas na november voor het eerst van de telling hebben gehoord of juist onder hen die er al van wisten. In het laatste geval zou dit volgens „Panoramiek” De NOS heeft ook onderzocht hoe op de volkstelling per opleidingsniveau gerea geerd wordt. Hierbij is gebleken dat onder personen in de hogere opleidingscatego- rieën een groter bereidheid bestaat om aan de telling deel te nemen dan bij de lagere. Terwijl het ook de personen in deze hogere opleidingscategorieën bleken te zijn die recentelijk het meest van mening zijn ver anderd en wel in de richting van een grotere bereidheid om aan de volkstelling mee te doen. Dit verschijnsel werd volgens Panoramiek bevestigd in een onderzoek bij een verwante indeling van bevolkingsgroe- GRONINGEN Een PvdA-lid van Provinciale Staten van Groningen heeft vragen gesteld over de weigering van de volkshogeschool in Uithuizen, veertien gehandicapte kinderen uit Den Bosch toe te laten. De kinderen wilden daar een werkkamp houden. Als motivering van de weigering werd onder meer aangevoerd, dat men de in woners van Uithuizen niet wilde confron teren met de aanblik van deze gehandi capte kinderen. Het statenlid wil o.m. weten of het be leid van de volkshogeschool in Uithuizen afwijkt van het gedragspatroon dat bij andere volkshogescholen gebruikelijk is. i twee botsing in De 53-jarige E. Marsman uit Balkbrug reed zijn auto een tegemoetkomende auto aan en botste vervolgens frontaal te gen een andere. De 11-jarige R. Moes uit Balkbrug, die in de laatste auto zat kwam hierbij om. Ook de heer Mars man verloor het leven. HILVERSUM Driekwart van de Ne derlandse geënquêteerden is bereid aan de volkstelling mee te werken, ZO*1/» zegt „we weten het nog niet” en 5°/o zegt „we doen niet mee”. Aldus de uitkomsten van een op 15 februari afgesloten makrotest-en- quête, die zondagavond in de NOS-tv- rubriek „Panoramiek” bekend werden ge maakt. De onwil om mee te werken is volgens de Panoramiekredactie sterk gedaald ter wijl de twijfel inzake meedoen, die eerst zeer sterk toenam de laatste twee weken iets gedaald is. kent”. De heer Wieldraaijer was van me ning, „dat Nede-land sinds de oprichting van DS’70 nu eindelijk een echte conser vatieve partij .leeft” Hij was tegenstan der van het programma van DS’70. „De bezuinigingswoede, die erin besloten ligt, treft activiteiten, waarvan ik een groot voorstander ben”, zei hij. In dit verband noemde hij de beperking van de ontwik kelingshulp. BREDA. Tjjdens een vechtpartij in Breda zijn drie personen gewond. Een 23- jarige Amsterdammer liep een diepe wond in zijn linkerbeen op als gevolg van een messteek. Eén van de gewonden heeft ’n op meer plaatsen gebroken kaak, een an der een zware hersenschudding. BREDA De 46-jarige C. Groenen uit Utrecht, die als passagier meereed in een door een Bredase bestuurde auto, is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen toen de auto pp een ande re wagen botste. HOENSBROEK. In het ziekenhuis van Heerlen is zondagnacht een naar schat- tong 25 30-jarige vrouw overleden, die men zondagavond om kwart vóór elf ern stig gewond op een verkeersweg onder Hoensbroek had aangetroffen. De vrouw had een ernstige hoofdwond en een bek- kenfractuur. Hoe het ongeluk zich heeft toegedragen, is niet duidelijk. De vrouw droeg een carnavalskostuum. SOMEREN. De 19-jarige P. G. L. Man ders uit Mierlo (N.-Br.) is vanmorgen in Someren dood naast zijn bromfiets aangetroffen. De politie vermoedt dat de jongeman in de nacht van zondag op maandag met zijn bromfiets tegen een loslopend paard is gereden. Er werd voorts op gewezen, dat onder meer vanuit Israel groot bezwaar is ge maakt tegen het optreden van soortgelijke groeperingen, waaronder een in de Ver enigde Staten. TIEL. Zaterdagavond is in Tiel een 47-jarige winkelier beroofd van 8000 gul den. De man werd door twee jongens overvallen toen hij het geld by een bank in de nachtkluis wilde deponeren. HOORN. In de nacht van zaterdag op zondag zyn de 17-jarige H. Spel en de even oude H. Heertjes uit Hoorn by een verkeersongeluk om het leven geko men. Zy zaten in een auto van een 18-ja- rige jongeman, die met zijn wagen in een gracht reed. Een vierde inzittende van de auto en de bestuurder bevrijd den zich door het inslaan van de voor ruit. Zij werden met een shock in het ziekenhuis opgenomen. ENKHUIZEN. In de nacht van zater dag op zondag is in Enkhuizen de 19-ja- rige J. Tol uit die plaats om het leven gekomen. Op zijn bromfiets stak hij naar de linkerkant van de weg over en reed tegen een tegemoetkomende personenauto aan. GROESBEEK. In Groesbeek is vrij dagavond de 63-jarige landbouwer P. Jaspers uit Oppersum op zijn brommer door een tegemoetkomende auto aange reden. Hij was op slag dood. UTRECHT. in de nacht van zaterdag op zondag is mevrouw C. Willemsen uit Utrecht omgekomen. Zij werd, terwijl zij met haar man fietste, door een auto aangereden. De chauffeur is na het on geluk doorgereden. Voorzitter Beekmans van D’66 zei. dat het congres van zijn partij, dat zaterdag in Amsterdam wordt gehouden, niet mag worden overvallen met een stembusak koord tussen P.v.d.A., P.P.R en D’66. Uiterlijk woensdag moeten de leden van D’66 op de hoogte zijn gebracht van een eventueel akkoord. Over het overleg zei hij dat alle punten van een kernprogram ma aan de orde zijn geweest, behalve de financiële. De vechtpartij is op straat begonnen en er hebben nogal wat personen aan deel genomen. Zaterdagavond is de inventaris van een bar in Heerlen grotendeels vernield bij een vechtpartij tussen een groep Ambon- nezen en Indonesiërs. Twee Ambonnezen cn een inwoner zijn gearresteerd. DEN HAAG De Stichting Opleiding Verzorgende en Dienstverlenende Beroe pen, een landelijk orgaan voor het leer lingwezen, heeft een programma ontwik keld voor een tweejarige opleiding tot ver- zorgingsassistent, zowel voor jongens als meisjes. Tot de opleiding kunnen worden toegelaten de bezitters van het P-diploma, dat zijn diegenen die de meer praktisch ge richte opleidingen volgden aan de scholen voor lager huishoud- en nijverheidsonder wijs. De nieuwe beroepsopleiding verzor- gingsassistent wordt verzorgd door scholen voor huishoud- en nijverheidsonderwijs. EMMELOORD B(j een botsing tussen twee personenauto’s onder Marknesse (N.O.P.) zyn zondagavond tien personen min of meer ernstig gewond. BREDA. Bij een zaak in auto-onder- delen in Breda is ’s nachts een fles ben zine met een brandende lont door de ra men gegooid. Een omwonende kon een begin van brand blussen met een snel- blusser. Volgens getuigen is de brandbom gegooid uit een rijdende sportwagen- Twee weken geleden werden in één nacht bij deze zaak twee keer straatstenen door grote ruiten gegooid en enkelfe dagen eer der werden ’s nachts deuren ingereden met een auto. Toen werd ook een waak hond ernstig mishandeld en voor ongeveer 10.000 gulden aan goederen weggenomen. In Utrecht heeft zaterdag het hoofdbe stuur van de Christelijk Historische Unie vergaderd. Na afloop zei voorzitter prof, dr. J. W. van Hulst, dat van een conflict situatie binnen de unie geen sprake is. Er is gesuggereerd, dat er zo’n situatie zou zijn, aldus prof. Van Hulst, en wel tussen de lijsttrekker drs. Udink, de voorzitter van de Tweede Kamerfractie J. T. Mellema en de unievoorzitter. Daar de heer Udink in een rede niet bedoeld heeft de S.G.P. en het G.P.V. voor een samenwerking met de drie christelijke partijen uit te nodigen kan van een con flictsituatie geen sprake zijn, aldus prof. Van Hulst. betekenen dat mensen, die aanvankelijk een vastomlijnde mening hadden, onzeker der zijn geworden door de toegenomen controversiële publiciteit. In Nijverdal hebben P.v.d.A.-jongeren een bijeenkomst gehouden om kennis te maken met regionale Kamerkandidaten, o.a. met de Kamerleden J. W. Masman en E. R. Wieldraaier. Beiden hadden kri tiek op DS’70. „Panoramiek” heeft deze conclusie ge trokken na vergelijking van de uitkomsten van-de makrotest-enquête met die van het VARA-onderzoek van eind januari, 69 per cent zei toen „we doen mee, 23 percent „we weten het nog niet”, 6 percent „we doen het niet”, terwijl 2 percent geen ant- Historische Jongeren Organisatie zei prof. Van Hulst te verwachten dat de band binnenkort hersteld wordt van de C.H.U. Hij verklaarde dat de eisen van de C.H.J.O., uitvoering van het nieuwe C.H.U.-program en het urgentieprogram van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. en het vasthouden aan de uitspraak van 1967 dat een consequent vooruitstrevend beleid gevoerd moet worden, volstrekt overeen komen met wat het hoofdbestuur van de unie altijd gewild heeft. Ook vond de oud-premler, die zei alle vragen te hebben gelezen, er geen enke le vraag bij die werkelijk intiem is. „Veel is al werkelijk bekend”, aldus de heer Drees. De strafbaarstelling bij het weige ren de vragen van de telling te beant woorden, vond hij een onaangename bij komstigheid. „De regering en het parle ment hebben het van groot belang ge acht deze telling te houden voor oplos sing van problemen op het gebied van de volkshuisvesting, de werkgelegenheid en het onderwijs”, zo meende de heer Drees, die er voorts nog op wees dat we niet zeker kunnen zijn van algehele vrijwillige medewerking zodat de straf baarstelling achterwege zou kunnen blij ven. pen, namelijk de hogere en lagere wel standsklassen. Bij de minder welgestelder) bleek de niet-bereidheid te zijn toegenomen van 5 naar 9 percent, terwijl bij de meer welgestelden het percentage juist zakte van 9 naar 2 percent. De bereidheid om aan de volkstelling deel te nemen bij de lagere millieus constant (69) en steeg bij de andere van 68 naar 82 (landelijk gemiddelde 75). In de uitzending werd hieruit de conclusie getrokken dat het vooral de emotioneel- bezwaarden moeten zijn, die moeilijk aan het idee van een volkstelling kunnen wen nen. Een bevestiging hiervan vond men bij een onderzoek dat zich op de verschillende leeftijdsgroepen richtte. De categorie van 21-40-jarigen bleek aanzienlijk meer „wil lig” geworden te zijn om aan de telling deel te nemen, terwijl die bereidheid bij personen ouder dan 40 jaar geringer en de laatste veertien dagen nauwelijks gewij zigd is gebleken. De leut is los. Tot woensdag wordt er in het zuiden druk carnaval ge vierd. Deze plaat is genomen in Til burg, thans Kruikenstad. Inzet in de foto is het Tilburgse carnavalssym- bool „De kruikenzeiker”. De heer Masman zei de heer W. Drees jr. te beschouwen als „de laatste libe raal die Nederland op dit ogenblik nog (Van onze correspondent) AMERSFOORT De Volks wagen-kever- modellen zullen opnieuw duurder worden. De pryzen zyn met ingang van vandaag met 2 percent of gemiddeld 120 gulden verhoogd als gevolg van het doorberekenen van de loonstijging in Duitsland. Volkswagen importeur Pon in Amersfoort blijkt onaangenaam verrast te zijn door deze prijsverhoging, die zonder enige waar schuwing vooraf door de fabriek is door gevoerd. Volkswagen verhoogde per 1 ja nuari de prijzen reeds met 3 percent in verband met de BTW-verhoging en de kosten van veiligheidsriemen. De prijzen van personenauto’s in ons land zijn van 1 januari 1970 tot nu toe met gemiddeld 16 percent gestegen. VW maakt daarop met een stijging van 10 percent echter nog een gunstige uitzondering. ROTTERDAM. Twee gemeenteraads leden hebben het college van B. en W. van Rotterdam erop gewezen, dat het sport- vliegen in het weekeinde teveel hinder veroorzaakt voor de omwonenden in Over- achie en Schiebroek. In de afgelopen weken is tijdens het weekeinde bijna elke minuut een vlieg tuigje op de Rotterdamse luchthaven ge land. Volgens de raadsleden zal er een start- en landingsverbod in het weekeinde voor sportvliegers moeten komen om de geluidshinder voor omwonenden te be perken. Rotterdam onderzoekt reeds de moge lijkheid het lichte luchtverkeer van Rot terdam naar Ypenburg of elders te ver plaatsen. TERNEUZEN. Op de weg tussen Ter- hole en Temeuzen is vrijdagavond de 22-jarige A. Smet uit Temeuzen, tijdens een inhaalmanoeuvre frontaal op een tegenligger gebotst. De heer Smet stierf enkele uren later aan zijn ver wondingen. LEKKERKERK. Op de provinciale weg Bergambacht-Krimpen a.d. IJssel onder de gemeente Lekkerkerk heeft zaterdag de 30-jarige mevr. Ottervan- ger-Gerritsen uit Rotterdam bij een frontale botsing het leven verloren. Vijf anderen werden bij dit ongeluk ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens een verkeerde inhaalmanoeuvre. De jongens gaven de man enkele klap pen op het hoofd, waarna zij de cassette met het geld grepen en hard wegliepen. De winkelier zette de achtervolging in, maar verloor de daders uit het oog. Wel kon hij de politie een signalement ver strekken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Dr. W. Drees sr. heeft gisteravond in een televisie-uitzending verklaard geen risico van enige beteke nis te zien in de komende volkstelling. „In de bezettingstijd heeft de Duitse be zetter helemaal geen misbruik gemaakt van de volkstelling, maar van het be volkingsregister, dat er nu eenmaal moet zijn”, aldus dr. Drees, die als minister van staat werd geïntroduceerd. De leidende figuren in de C.H.U. zijn vastbesloten de samenwerking met K.V.P. en A.R.P. consequent voort te zet ten. De unie zal echter de openheid naar alle kanten betrachten, aldus de unie voorzitter. Ook de informatie naar het lidmaat schap van de kerkgenootschap is volgens dr. Drees geen aantasting van het privé- leven. Volgens hem is er bijvoorbeeld het verschil tussen het aantal bij de Ne derlands Hervormde kerk officieel inge schreven leden en het aantal leden in werkelijkheid. „Het is maatschappelijk van belang om precies de verhoudingen binnen ons volk te weten”, aldus dr. Drees. Hij voegde er aan toe ervan over tuigd te zijn dat iemand die weigert op te geven dat hij lid is van een joods kerkgenootschap en invult dat hij geen geloof heeft, niet gestraft zal worden. Volgens de heer Drees zal het CBS dit antwoord gewoon als een gegeven aan vaarden. REEUWIJK. Op de Rijksweg Den Haag-Utrecht in Reeuwijk is de 69-ja- rige heer A. Halback uit Rotterdam met zijn auto van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. De heer Hal back en zijn 25-jarige zoon, kwamen hierbij om het leven. BERGH. Zondag is de 18-jarige A. R. H. Putman uit Bergh verongelukt toen hij in zijn woonplaats met zijn auto slipte en tegen een paal botste. Hij was op slag dood. EINDHOVEN. In de nacht van zater dag op zondag is de 36-jarige H. Moore uit Eindhoven om het leven gekomen toen hij in die stad met zijn auto tegen een boom reed. NIJMEGEN. In de nacht van zaterdag op zondag heeft bij een frontale bot sing tussen twee auto’s op de Waal brug bij Zaltbommel de 59-jarige heer C. Greven uit Rosmalen het leven ver loren. Zijn echtgenote en de bestuur der van de andere auto werden ernstig gewond. AVEREEST. Vrijdagavond zijn mensen bij een frontale J--*-1- Avereest om net leven gekomen. '^.r fy A- -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2