BERICHTEN OVER TWEEDRACHT BINNEN PALESTIJNSE VERZET Pakistaans kabinet ontbonden Drooglegging Rome Rio klap voor toerisme M Systeem voor oorlogsalarm m VS bij vergissing werking m Arafat toch naar bijeenkomst van centraal comité in Damascus Meningsverschil in het Kremlin over politiek jegens Willy Brandt 4 Zuidvietnamese Ierse premier nederlaag wint strijd in Laos binnen partij Veel doden bij tornado’s in Amerika Joodse Russen sturen adres aan 24ste partijcongres Carnaval in Honderdduizend Hoessein solidair PANIEK ONDER MILJOENEN AMERIKANEN comité voor mensenrechten Veel radiostations Inschrijvingsplicht voor Russisch Britten betogen met niet-gewenste premier Teil negeerden oproep Levenslang voor mislukte aanslag op klaagmuur MAANDAG 22 FEBRUARI 1971 Tegen anti-stakingswet Ongegrond Niet naar Cairo POLITIE HAALT OUDE FASCISTISCHE DRANKWET UIT BUREAULA Over recht op emigratie Noordvietnamezen lopen basis onder de voet v r <t (Van onze redacteur in Rome) heen k n De meeste slachtoffers vielen in de delta van de Mississippi. Ook wordt zware scha de gemeld uit de plaatsen Cary, Little Yazoo en Oxford die verder landinwaarts liggen. In de zwaarst getroffen gebieden zijn de ziekenhuizen vol. West-Louisiana schijnt in mindere mate getroffen te zijn, maar er zijn daar ook verscheidene doden gevallen. He Pakistaanse kabinet bestond uit ne gen a-poiitieke figuren, die zich niet in de verkiezingsstrijd van eind vorig jaar moch ten mengen. Generaal Jahja Chan had dit kabinet in augustus 1969 gevormd, enkele maanden na de afkondiging van de nood toestand. Buitenlandse Zaken en Defensie vielen echter rechtstreeks onder de pre sident. Hij drong aan op hervorming van de Palestijnse Nationale Raad, het 112 leden over de over de onenig- nieuws, officiële mededelingen en instruc ties zullen volgen. PHOE LOC, Zuid-Vietnam (Rtr.) Een Zuidvietnamese buitenpost in Laos, acht kilometer van de grens, is in de nacht van zaterdag op zondag door Noordvietnamese strijdkrachten veroverd, nadat er bijna drie dagen lang hard was om gevochten. n n ir n e e e e Ij e n g e MOSKOU (Reuter) De Russische auto riteiten hebben het Comité voor de Rech ten van de Mens, dat door de kerngeleerde Andrei Sacharov in het leven is geroepen, meegedeeld dat het zich officieel moet la ten registreren. Als het comité dit niet doet, zal het zich moeten ontbinden, om dat het op het ogenblik als „Illegale or ganisatie” werkt. Dit is zaterdag in krin gen die met het comité in contact staan, meegedeeld. INVERNESS, (AFP). De Amerikaanse staten Mississippi en Louisiana zijn gis teren geteisterd door een reeks tornado’s, die volgens de eerste berichten aan 47 mensen het leven hebben gekost. De stad Inverness ni eerstgenoemde staat werd vrjjwel met de grond gelijk gemaakt. Er zijn vele gewonden en de schade is groot. In het begin van de ochtend trokken eni ge wervelstormen over het centrum en het oostelijke deel van Texas. In de plaats Athene vielen vijf gewonden. Verscheidene politieke leiders hebben het kabinet herhaaldelijk gekritiseerd omdat het partijdig zou handelen. Vooral Zelfikar Ali Bhoetto, de voorzitter van de linkse „Pakistaanse Volkspartij” van West-Paki- stan, heeft zich herhaaldelijk tegen het kabinet gekeerd. De waarnemers menen dat het besluit van president Cahn een terugkeer betekent naar de toestand van voor augustus 1969. Toen werd de regeringsverantwoordelijk heid gedeeld door de president, de chef van de generale staf admiraal Hasan en de gouverneurs van Oost- en West-Pakistan. ROME. Een uitslover bij het eerste innerde zich een oude fascistische wet waarin staat dat het verboden is om na tien uur ’s avonds sterke drank te schen ken in de Italiaanse horecabedrijven. De wet stamt uit 1931 en hij is als de meeste antieke Italiaanse wetten nooit ongeldig verklaard. De mannen van het eerste district zwermden de vorige week uit om niets vermoedende barkeepers en cafébe- zitters op de bon te slingeren. Nu zijn Italianen geen sterke drank-drinkers en het plotselinge verbod voor het schenken van zaken als cognac en whiskey trof dan ook in de eerste plaats de onder wereld en de buitenlandse toeristen. MOSKOU, (Reuter). Tweehonderd joodse Russen hebben in een adres aan het komende 24ste congres van de com munistische partij van de Sovjet-Unie ge vraagd om erkenning van hun recht naar Israel te emigreren. Een Braziliaans meisje tracht zich te beschermen tegen grijpgrage handen nadat ze zich tijdens de dolle carna- valsvreugde in Rio de Janeiro ge deeltelijk heeft ontbloot. Wat de onderwereld betreft, daarom had de politie van het eerste district het initiatief nu juist genomen, zo werd althans officieel verklaard. Want als de onderwereld in haar stamkroegen geen sterke drank meer zou kunnen drinken, dan zou ze de straat wel opgaan en in de verstrooiing raken. Iets dergelijks al thans was de vage redenering van de leiders van het eerste district, die de wind van voren kregen na hun twijfel achtig initiatief. De allerhoogste chef van de Romeinse politie gaf dadelijk bevel om de dwaze actie te stoppen. Hij was behalve voor zijn eigen geloofwaardig heid ook tegen de actie op grond van een argument dat de andere categorie van getroffenen, namelijk de buitenlan ders betrof. Waar moeten de voeders van Italiës voornaamste deviezenbron als ze op de Via Veneto niet meer na het diner de bar in kunnen schuiven? Met de sluiting van dit drankincident is de wet op de uren voor het openbare drankgebruik nog niet afgeschaft. De Hoge Raad houdt zich ermee bezig, en met meer van dit soort activiteiten. Geen reden om aan te nemen dat het einde van het probleem in zicht is. LONDEN (DPA) Bjjna honderddui zend Britse arbeiders hebben zondag, na een oproep van het vakverbond TUC, in Londen een mars gehouden als protest te gen het wetsontwerp van de regering tot hervorming van het vakbondswezen. De omstreden antistakingswet zal waarschijn lijk nog dit jaar van kracht worden. CAÏRO (Reuter). Koning Hoessein van Jordanië heeft zijn voorgenomen be zoeken aan Cairo afgezegd, omdat zijn premier Wasfi Teil daar niet welkom is. zo heeft het gezaghebbende Egyptische blad El Achram vandaag gemeld. heid jegens het westen is een chroni sche rem. KARATSJI (AFP) De Pakistaanse president generaal Jahja Chan heeft giste ren het kabinet ontbonden, zo is is een communiqué meegedeeld. De maatregel wordt maandag van kracht. De president heeft hiertoe besloten met het oog op de politieke situatie in het land. van (Jlbricht tegenover van tegemoetkomend- foontjes, onder meer van verschrikte luisteraars. Tal van omroepen zetten de programma’s echter normaal voort. Een woordvoerder van een radiostation zei, dat men de alarmboodschap pas had ge zien nadat deze achttien minuten later was ingetrokken. Het verzet iedere vorm Er was veel politie op de been. De rege ringswijk Whitehall was afgezet. Het auto verkeer in het centrum van de stad kwam vrijwel stil te liggen. Oppositieleider Ha rold Wilson heeft zich zondagmiddag in een radiogesprek zeer pessimistisch uitge laten over de economische toestand. Alle tekenen wijzen naar zijn mening op een recessie en een toenemende verslechtering van de toestand op de arbeidsmarkt. Hij verweet de conservatieve regering dat zij bewust stakingen uitlokt en verlengt. In een verklaring van het centraal co mité, die gisteren in Amman is gepubli ceerd, worden alle geruchten Over een scheuring, rebellie of een machtsgreep door het Palestijnse bevrijdingsleger vol komen ongegrond genoemd. De berichten over uiteenlopende standpunten inzake de vestiging van een Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza zijn gelanceerd door vijandelijke informatiemedia, aldus het communiqué. Volgens de verklaring blijven alle Pa lestijnse verzetsbewegingen afwijzend staan tegenover dit plan, „dat tot doel heeft de Zionistische militaire overwin ningen van 1948 en 1967 te sanctioneren. Een dergelijk verminkt Palestijns gebied zou in feite slechts een Israëlische kolonie zijn en de volledige liquidatie van de Palestijnse zaak ten gunste van Israel betekenen”, aldus de verklaring. Het Libanese dagblad Al-Anwar had zaterdag gemeld dat een leidende figuur van El Fatah. Kamal Adwan, en een lid van het centraal comité, Ibrahim Bakr, hebben verklaard dat ze zich niet tegen de vorming van een dergelijke staat zul len verzetten. Volgens de krant had een delegatie van het centraal comité met een hoge Jordaanse functionaris overleg ge pleegd over de mogelijkheid van een Pa lestijnse staat op de westelijke Jordaan oever en de strook van Gaza. Arafat’s onverwachte vertrek versterk te de speculaties over een conflict tussen hem en brigade-generaal Abdel-Razzak Al Jahja, de opperbevelhebber van de 10.000 man sterke geregelde troepen van de Palestijnse verzetsbeweging. Jahja, die zaterdag wel aanwezig was tijdens de vergadering van het centraal comité, heeft in een reeks memoranda kritiek ge leverd op de verzetsbeweging omdat zij tijdens de bloedige gevechten van sep tember in Jordanië niet als eenheid is opgetreden. De Russen zijn enigszins verrast door de hardnekkige houding van het wes ten inzake Berlijn. In het Kremlin zelf schijnt oost-politiek van Brandt en graad van eigen concessies heid te heersen, welke onenigheid op zijn vroegst op het Russisch partij congres eind maart uit de weg kan worden geruimd tellende parlement. Overigens ontkende hij dat er een crisis zou zijn tussen zijn leger en de verzetsebweging. Volgens con- ferentiekringen zette het centraal comité tijdens de bijeenkomst van gisteravond haar pogingen voort om eenheid te bren gen in de commando-activiteit en een nieuwe formule te vinden voor de poli tieke en militaire organisatie van de Pa- lestijnen. De stormaanval werd volgens een Zuid vietnamese kolonel voorafgegaan door een beschieting met artillerie en mortieren. Volgens de eerste berichten zouden er veel Zuidvietnamezen zijn gesneuveld. Er waren honderd Zuidvietnamezen op de post toen die onder de voet werd gelo pen. De rest van het bataljon van 350 man had zich op een andere buitenpost terug getrokken. Deze tweede post ligt volgens Ameri kaanse helikopterpiloten onder moordend vuur, ook uit de gedemilitariseerde zone. Vier Amerikaanse helikopters zijn geraakt, maar konden naar hun bases in Zuid- Vietnam terugkeren. Vier of vijf hef- schroefvliegtuigen konden de post bereiken waarop een deel van de bezetting van de veroverde buitenpost zich heeft terugge trokken. Zij hebben een aantal gewonden afgevoerd. Een tweede groep hefschroef- vliegtuigen kon er niet meer landen we gens artillerievuur van de tegenstander. Naar schatting 200 Zuidvietnamese mili tairen van de basis „Ranger Noord”, zijn gesneuveld of worden vermist. Alle offi cieren van het 400 man sterke bataljon zijn gesneuveld of buiten gevecht gesteld. Vol gens verhalen van Amerikaanse helikop terpiloten was het bevel overgenomen door een gewonde Amerikaanse hospitaalsol daat. Hij had de restanten van het Zuid vietnamese bataljon geleid, dat zich een uitweg heeft gevochten naar een naburige buitenpost in Laos. Oiigeveer 200 man, bij na allemaal gewond, bereikten de post, op drie kilometer van „Ranger noord”. Ook deze post wordt nu door de Noordvietna- mezen aangevallen. MB!» Kiv, f A-<- !•*-. Zuidvietnamese troepen schieten met een stuk 155 millimeter veldgeschut op aanvallende Noordvietnamese troepen bij een Zuidvietnamese basis in Laos. De basis werd in het week einde door de Noordvietnamezen onder de voet gelopen. Om deze redenen is ook Moskou mo menteel niet aan een al te snel tempo bij de voorbereiding geïnteresseerd. Men wil het initiatief gaande houden, maar schakelt een pauze in om eerst een uni form concept op te stellen voor de toe komstige strategie. „Het comité zou wel tot registratie wil len overgaan maar volgens genoemde krin gen wordt betwijfeld of de autoriteiten zul len toestaan dat het doeltreffend kan op treden. Het door de „vader” van de Russische waterstofbom opgerichte comité beoogt toe te zien op de naleving van de rechten van de mens in de Sovjet-Unie. Sacharov is al enige malen opgekomen voor medegeleer den. Verder schreef hij onder meer een brief aan president Podgorny waarin hij Pleitte voor verandering van de doodstraf fen die in december werden uitgesproken voor twee van de elf verdachten, voor het Merendeel joden, in bet proces in Lenin grad. De elf stonden terecht wegens een Poging tot vliegtuigkaping. De doodstraf fen werden later veranderd in gevangenis- «traffen. Het alarmsysteem wordt geregeld be proefd door de luchtmacht en radiosta tions. Maar volgens woordvoerders heeft de luchtmacht in Cheyenne Mountain in Colorado zaterdag een verkeerde band met de alarmboodschap ingezet. Ta! van radiostations staakten hun uitzendingen Daartoe behoorden vier in het gebied van Washington. Daar kreeg men veel tele- De vergissing werd ontdekt, toen aan het Witte Huis gevraagd werd, waarom president Nixon de noodmaatregel had genomen. Een woordvoerder antwoordde, dat Nixon dit niet had gedaan en kort daarop werd de waarschuwing ingetrok ken. Ongeveer 4.000 radiostations onderbre ken hun programma’s iedere zaterdag één minuut. Om het alarmsysteem te be proeven weerklinkt er dan een hoge toon die normaal wordt voorafgegaan door den gedaan. Deze boodschap ontbrak dit- een boodschap dat er een proef zal wor- maal en verscheidene radiostations volg den de vastgestelde procedure: voorle zing van een door het Witte Huis opge steld" bekendmaking. Daarin wordt ge- ze dat de president de onderbreking van het programma gelast in verband met een noodsituatie en dat er alleen DAMASCUS (Reuter en AFP) De Palestijnse leider Jasser Arafat is gisteravond in de Syrische hoofdstad Damascus aangekomen, waar hij zich onmiddellijk heeft gevoegd bij de vergadering van het centraal comité van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. Het centraal comité bespreekt de agenda voor de vergadering van de Palestijnse nationale raad volgende week in Cairo. Kort voor het comité zaterdag voor eerste zitting bijeenkwam vertrok Arafat, die voorzitter is van het centraal comité, onverwacht naar Noord-Jordanië. Uit Jordanië was bericht dat een Palestijnse guerrilla- eenheid, op weg naar de door Israel bezette westelijke Jordaanoever, door Jordaanse militairen was onderschept. W \SHINGTON (Reuter). Het natio nale alarmsysteem om de Amerikanen te waarschuwen voor een komende atoom- aanval is zaterdag bij vergissing in wer king gesteld. Maar honderden radiosta tions in het land reageerden er niet op en zetten hun uitzendingen normaal voort. Volgens de vastgestelde procedure wor den alle radiostations verondersteld, hun uitzendingen onmiddellpk af te breken om de autoriteiten de gelegenheid te geven, dringende inlichtingen te verstrekken. Alleen de president kan daartoe opdracht geven. In het adres, waarvan afschriften in Moskou circuleren, vragen de joden de Russische autoriteiten een eind te maken aan de „gerechtelijke en niet-gerechtelijke vervolging en de onderdrukking van joden die naar Israel willen gaan”. De onder tekenaars hopen dat het congres zal zor gen dat joden, die wanhopig streven naar Israel te emigreren, niet langer hun toe vlucht hoeven te nemen tot „extreme maatregelen”, kennelijk een verwijzing naar de poging tot vliegtuigkaping door joden uit Leningrad. „De meeste ondertekenaars zijn joden uit Moskou en Wilna, de hoofdstad van de Sovjet-republiek Litouwen. Anderen zijn afkomstig uit Leningrad. Charov, Novo sibirsk, Kaunas. Odessa. Rostov aan de Don en uit Georgie. Het 24ste partijcongres begint op 30 maart. De bewoners van Alaska hebben niets gemerkt van het alarm dat paniek heeft gezaaid onder miljoenen Amerikanen. Oorzaak was een storing in de telecom municatie Volgens deze krant had de Egyptische regering zich aanvankelijk ingenomen verklaard met het verzoek van de vorst om hem te ontvangen. Als datum stelde zij 25 februari voor. Toen echter bleek dat de koning zijn eerste minister wilde mee nemen, liet de regering in Cairo Hoessein weten dat het haar niet schikte Wasfi Teil te ontvangen. In Cairo is men tegen de benoeming van Teil gekant, omdat hij beschouwd wordt als vijandig tegenover Egypte en de Palestijnse commando’s. (Van onze redactrice in Wenen) WENEN. Het communiqué na af loop van de vergadering van de Minis ters van Buitenlandse Zaken van het Warschaupact in Boekarest eind vorige week is minder drastisch van toon dan was verwacht. Gezien de aarzelende hou ding van de NAVO, die een toestemming voor de Europese veiligheidsconferentie koppelt aan een oplossing voor West- Berlijn, had men aangenomen, dat in Boekarest luide verwijten over dit trai neren zouden worden geuit, dat er een nieuwe datum voor een spoedig begin van de veiligheidconferentie zou worden voorgesteld en dat er insinuaties zouden worden vernomen aan het adres van de tegenstander van een volkenrechtelijke erkenning van Oost-Berlijn. Niets van dit alles kwam in het com muniqué tot uiting. Wel werd er in ge matigde termen op een spoedig begin van althans een voorbereidende confe rentie aangedrongen. Ook werd gewezen op de oude eis voor het opnemen van gelijkberechtigde betrekkingen van alle landen met de DDR. Het Finse voorstel om na de bilaterale voorbereidingen over te gaan op multilaterale besprekingen en aansluitend daaraan een veiligheidscon ferentie te houden, werd toegejuicht. Deze weinig agressieve houding wijst op een tactiek van uitstellen. Het Oost blok heeft met dit communiqé zijn eigen positie afgebakend en het gesprek met de NAVO over de veiligheidsconferentie gaande willen houden zonder op de re cente NAVO-voorstellen in te gaan of zelf een nieuwe zet te doen. Het inhou den van het tempo na de stormachtige aanloop in de afgelopen jaren heeft drie oorzaken: DUBLIN. (Reuter). De Ierse premier Jack Lynch is als overwinnaar te voor schijn gekomen uit een stormachtig con gres van twee dagen van zijn Fianna Fail- partjj. Zijn tegenstanders onder leiding van oud-minister Kevin Boland, slaagden er niet in, steun van enige betekenis te krij gen. Boland en Blaney, een andere oud- minister die Lynch vorig jaar naar huis had gestuurd, werden niet herkozen in belangrijke partijfuncties. Na zijn slot rede kreeg de eerste-minister een staande ovatie van de ongeveer 4.000 afgevaar digden, die overigens eerder in het week einde enige malen onderling slaags waren geweest. Men stelt zich overigens vragen over de doeltreffendheid van het systeem nu vele radiostations het alarm negeerden, deels aannamend dat het een vergissing of een kwalijke grap was. JERUZALEM, (AFP). Een Israëlisch militair tribunaal heeft gisteren een Ara bier uit het oostelijk stadsdeel van Je ruzalem tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Hij zou hebben geprobeerd met een zelfgemaakte bom de klaagmuur op te blazen. ft e n n e n 3 t i n d n r e .e k it n e r

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3