KOLOSSALE WIELGRAVER VAN HOOGOVENS OMGESLAGEN Vijf centrumparochies willen beheersorgaan instellen een Agrariërs bespraken eventuele veilingfusie in Noord Holland Baden Powell in Haarlem herdacht Dit jaar eerste nieuwe haring na maandag 24 mei lersezeeharing Stopgebod genegeerd Apparaat van f 7,- miljoen FUSIE UITERLIJK EIND 1972 VOLBRACHT Concentratie is noodzaak Lichte schade Beslagen bril FK „Nee” tegen Hoogovens Ingebroken in vier panden bij brand Eén kerkbestuur zes uur na organisaties Stap op weg naar fusie van vier Ruiten ingegooid huishoudschool nog niet tnogelijk Zware schade bij autobotsing Noordzeeharing op afslag „VIDES” bij „Het Witte T ejater” Twee gewonden na frontale botsing 5 iK pT ÉT MAANDAG 22 FEBRUARI 1971 Adviesraad PvdA Rotterdam: bot- il - ONDERZOEK NAAR GELOOFSBRIEVEN O J mil on- (Van een onzer verslaggevers) er sa- De voorzitter van de plaatselijke af deling, de heer P. Westgeest, gaf vooraf een korte toelichting, waarom deze bijeen komst in Beverwijk werd gehouden. Het was eigenlijk een vervolg van de in decem ber in Haarlem gehouden bondsvergade ring waar toen het een en ander „niet vol doende uit de verf” is gekomen. De heer Groot, die zelf een tuinbouw bedrijf in Noord-Holland heeft, bracht eerst naar voren waarom hij een voorstan der van veilingfusies is. Op het ogenblik kent men in Nederland nog 94 groenten en fruitveilingen met een gemiddelde om zet van elfeneenhalf miljoen gulden. In Noord-Holland zijn vijftien veilingen met een omzet van negentig miljoen in totaal, De plek, waar de breuk is ontstaan. Normaal moet de schijf zich in hori zontale toestand bevinden. Duidelijk is te zien, hoe na de breuk de schijf met het daarop gemonteerde portaal is omgeslagen. Tegen de en een De Duitser reed zondagnacht omstreeks drie uur met zijn auto over de Westdijk vanuit de richting Alkmaar. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak kwam hij met zijn auto op het linkerweggedeelte terecht en botste frontaa’ op de autn van de Amsterdammer die uit de richting West-Graftdijk kwam. BEVERWIJK De plaatselgke afdeling van de LTB heeft in de veilingkantine een discussieavond gehouden voor haar leden en belangstellenden over een actueel vraagstuk dat agrarisch Noord-Holland momenteel bezig houdt: de „Veilingfusie in Noord-Holland”. Men had de heer Jac Groot, lid van het dagelijks en hoofdbe stuur van de LTB, voorzitter van de Vak bond Tuinders van de LTB, bereid gevon den over dit vraagstuk een inleiding te houden. BEVERWIJK Tussen de parochies in het district Centrum van het dekenaat Beverwijk bestaat een groeiende samenwerking, die uiteindelijk zal moeten leiden tot een volledige fusie van de centrumparochies tot één bestuursgeheel. Het betreft hier de parochies Agatha, Goede Raad en Regina Caeli van Beverwijk, de II. Joseph van Velsen-Noord en de H. Odulphus van Wjjk aan Zee. De integratie van de cen trumparochies moet op 31 december 1972 zijn volbracht. dus een gemiddelde van zes miljoen gulden. In het verleden was het bittere nood zaak, dat iedere streek zijn eigen veiling had, maar nu leeft men in een tijd waarin men alles ruimer moet zien en waarbij men er nauwlettend op moet toezien, dat de produkten geconcentreerd worden op een paar veilpunten. De heer Groot bracht de verschillende voordelen naar voren van deze concentraties, maar verklaarde er uit drukkelijk bij geen voorstander van één veilpunt in Noord-Holland te zijn, mis schien moeten dit er wel twee, drie of mo gelijk vier worden. „Als veilingbestuurders moeten wij de belangen van de leden, dus de aanvoerders in de gaten houden, want daar werkt men voor”, zo sprak hij. In Noord-Holland werkt de commissie- Laan aan een rapport om tot veilingfusie te komen, men kan binnen korte tijd dit rapport verwachten en het dient als richt lijn gebruikt te worden om tot een betere oplossing te komen, dan de huidige toe- Voor deze groep zou het maximaal aan tal kantjes gezouten haring per schip moe ten worden gesteld op 300 per reis. De haring uit de Noordzee zal onmid dellijk na aankomst mogen worden af geslagen. Voor de schepen welke uit de Ierse Zee komen zal moeten gelden dat zij 50 kant jes mogen afslaan zes uur nadat de eer ste Noordzeeharing is afgeslagen. stand met haar vijftien veilpunten. Na deze uiteenzetting van de heer Groot was een ruime gedachtenwisseling. s x 5 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Ruim duizend gidsen, padvindsters, verkenners en padvinders uit Haarlem en omgeving hebben zater dag de geboortedag van de oprichter Lord Baden Powell herdacht. Het feest begon op de Grote Markt, waar door vier afgevaardigden van de vier organi saties vier vlaggen werden gehesen. Ka bouters dansten rond hun totem, een paddestoel, welpee deden de horderoep kunnen we alles, maar dan ook alleen (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In de nacht van zaterdag op zondag, precies om twaalf uur reed een 17-jarige jongen uit Santpoort met zijn bromfiets over de Van den Vondel- laan in Driehuis, waar hij ten gevolge van een beslagen bril met een hier gepar keerde vrachtauto in botsing kwam. Door zijn val liep hij een lichte hersenschud ding op. zodat hij door de ongevallen dienst naar het Antoniusziekenhuis moest worden overgebracht. Bij de parochies was duidelijk de be hoefte aan wegen, die een intensivering van deze samenwerking zouden bewerk stelligen. De mogelijkheid zich zelf op te heffen en daarvoor in de plaats te stellen één kerkbestuur voor het gehele gebied van het districtscentrum is overwogen, maar bij nadere bestudering van de hand gewezen. De kerkbesturen zijn bereid bepaalde activiteiten over te dragen aan een cen traal beheersorgaan. Een van deze activi teiten zal de financiële administratie van de centrumparochies zijn. Vervolgens heeft het orgaan de bevoegdheid de door de kerkbesturen samengestelde begrotingen al of niet goed te keuren. Tevens zullen zij jaarlijks verantwoording afleggen van hun beheer aan de parochianen. Ook wordt het beheer over gronden en gebou wen gedeeltelijk aan het orgaan gedele geerd, opdat men in overleg met de bis schoppelijk bouwinspecteur kan bekijken wat gedaan moet worden. Men denkt het orgaan ook te belasten met de uitvoering van het personeelsbeleid, benoemingen en vaststelling van salarissen in overleg met het bisdom. Volgens de centrumparochies moet het beheersorgaan bestaan uit afvaardiging van elke parochie en bovendien werd het wenselijk geacht personen aan te stellen met variatie aan kwaliteiten. In het verleden zijn vele punten aan te wijzen, waaruit samenwerking en een gezamenlijke aanpak van problemen en zaken door de parochies tot stand zijn gekomen. De salariëring van de priesters is gelijkgeschakeld, gezamenlijk is de al gemene kerkbijdrage ingevoerd, men is overeengekomen eenzelfde pastorale ser vice te verlenen, dezelfde tarieven bij hu welijk en overlijden, dezelfde zangbundels, gespreide indeling van aanvangstijden van de kerkdiensten enzovoorts. ovenbedrijf heeft ingespeeld op de pu blieke discussie over zijn vestiging op de Maasvlakte”. Men is dan ook van me ning dat dezelfde zware maatstaven als nu opgelegd aan deze Hoogovenvestiging aan alle andere bedrijven in het Rijn mondgebied ook moeten worden opge legd. Dat men hiernaast geen mogelijke alternatieven voor de Maasvlakte heeft kunnen bestuderen, noemt de commissie „een nalatigheid van het Rotterdamse ge meentebestuur”. (Vervolg van pagina 1) IJMOND Omstreeks kwart over één zondagmiddag is op het terrein van Hoog ovens naby Buitenhaven II op Ertskade II een van de twee gigantische wielgravers van dit staalbedrijf door onbekende oor zaak gekanteld en heeft een enorme ravage aangericht. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan, daar de be- dieningsman van deze wielgraver. de heer J. Bakker, woonachtig in IJmuiden, gedeerd uit de cabine kon kruipen. Het reusachtige apparaat waarvan de vervangingswaarde zeven miljoen gulden bedraagt is een over rails verrijdbaar portaal, waarop een zwenkbaar bovenstuk is gemonteerd. Aan één zijde heeft het een 45 meter lange arm, waaraan een groot scheprad is bevestigd. Vlak vóór dit rad bevindt zich de cabine voor de man, die het kolossale apparaat bedient. De wiel graver is bestemd voor het scheppen van pellets en sinter, welke grondstoffen op een lange transportband worden gedepo neerd en dan verder getransporteerd. Op een gegeven moment is de schijf, waarop het portaal draait van het onder stuk afgebroken en gekanteld, waardoor de gehele apparatuur mede omsloeg. De cabine met de heer J. Bakker erin bevond zich op dat ogenblik tot diens geluk vlak boven een hoop erts, vermoedelijk slechts enige meters en boorde zich daarin. Hier door kon de IJmuidenaar ongedeerd uit zijn bedieningshuisje kruipen en kwam hij met de schrik vrij. Hoe groot de schade exact is, kon men zondagmiddag nog onmogelijk vaststellen, daar eerst in de komende dagen kan wor den nagegaan welke onderdelen nog bruik baar zijn. Op het produktieproces zal dit ongeval zeer waarschijnlijk voorlopig geen invloed hebben, daar de Sinterfabriek zo wel als de Pelletfabriek nog „gevoed” kun nen worden vanuit de aanwezige meng- bedden voor sinter en pellets. Daarna kan men eventueel nog motorschoppen en mo biele banden inzetten. Jhr. ir. B. de Jonge, die evenals haven meester M. Jansens terstond ter plaatse was, sprak als zijn oordeel uit, dat de ravage in één week opgeruimd zal kunnen worden, waardoor de baan vrij komt voor de tweede wielgraver, wier werkterrein door de omgevallen wielgraver thans nog geblokkeerd is. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Zaterdagavond sten op de kruising WesterlaanWijk aan Duinerweg twee auto’s tegen elkaar. Een wagen werd zwaar beschadigd. De andere totaal vernield. De bestuurder van de totaal vernielde wagen en diens echt genote moesten licht gewond in het Rode Kruis Ziekenhuis worden opgenomen. VELSEN. Zondagmiddag omstreeks half een waren twee bestuurders van per sonenauto’s gelijktijdig het kruispunt Na de pauze volgt een fragment uit deze operette in het originele decor (de balzaal), met de oorspronkelijke muziek door het orkest. Desgewenst kunnen de aanwezi gen zich dan mengen tussen de operette- spelers, zodat deze bijeenkomst op „lu dieke” wijze zal worden afgerond. Orionweg-Raafstraat-Pleiadenplantsoen genaderd, waarvan de één, een 56-jarige opzichter uit IJmuiden en komende van de Orionweg, de hier voor hem bestaande stopverplichting negeerde. Hij kwam daar door in botsing met de tweede auto, be stuurd door een 56-jarige kantoorbedien de uit Amsterdam, wiens wagen twee of driemaal kantelde en daarna achttien me ter verder in het Pleiadenplantsoen tot stilstand kwam. De wagen van de op zichter raakte daarbij nog een geparkeer de personenauto. De bestuurder van de gekantelde auto werd met een gekneusde rib door ide ongevallendienst naar het Antoniusziekenhuis overgebracht, maar kon na behandeling weer naar zijn wo ning worden vervoerd. De commissie zegt verder: „In zekere zin is het afwijzend standpunt te betreu ren”. Men schrijft: „Hoogovens staat be kend om zijn uitstekende sociale kli maat; daarnaast kan men bewondering hebben voor de wijze waarop het Hoog- (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De Redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij heeft het Produktschap voor Vis en Visprodukten voorgesteld, dat dit jaar op maandag 24 mei na zeven uur ’s morgens ter zoute haringvisserij wordt uitgevaren naar de Noordzee. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Tijdens de openbare ver gadering van de gemeenteraad van Vel- sen op vrijdag 26 februari, uitgeschreven in verband met het afscheid van wethou der J. G. Kolkman, zullen ook de ge loofsbrieven worden onderzocht van de heer H. A. de Boer, die de vrijgekomen raadszetel zal gaan bezetten. Zoals be kend is de heer De Boer door de Prot- Chr.-fractie ook kandidaat gesteld als op volger van de heer Kolkman in zijn func tie als wethouder. De parochies zouden graag zien, dat de groep van het districtscentrum zou worden uitgebreid met de Apostelkerk en de St. Josephkerk, daar zij als woon- en be- langengebieden nauw verbonden zijn met het district. Deze verdere uitbouw van samenwerking zal in de toekomst nader worden besproken. (Van onze redactie in Rotterdam) ROTTERDAM. De gewestelijke ad viesraad van de P.v.d.A. in Rotterdam zegt in een thans verschenen rapport on verbloemd „neen” tegen de Hoogovens- Bovendien acht men het vrijwel uitge sloten dat het Rijnmondgebied de onge veer 8000 gastarbeiders, die Hoogovens nodig zou hebben, kan opvangen zonder ernstige fricties. Tenslotte vreest men het ergste voor de verkeerssituatie, die zal ontstaan, terwijl op dit gebied toch al een achterstand is. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In het pand van wo ninginrichting Van Weert aan de Kloos terstraat is zaterdagnacht ingebroken. Men nam enkele kascheques, een cadeau bon en zes gulden mee. Men is het pand binnengedrongen door een toegangsdeur aan de achterzijde open te breken. In de Vondellaan is ingebroken in het pand van aannemer Van Deurwaarden. Uit een geld kistje werden enkele loonzakjes, 25 aan los geld, enkele zilveren tientjes en drie cheque-boekjes gestolen Tevens is er ingebroken in twee wo ningen, waarvan de bewoners met va kantie zijn. In een flat aan de Warande is alles doorzocht. Men kon niet consta teren of er iets is gestolen. In een wo ning aan de Zeestraat kon men ook rus tig een speurtocht houden. Hier zijn vier deuren geforceerd om alle kamers te doorzoeken. Een complicatie voor dit jaar is dat in feite de haringvisserij op de Noordzee ge durende de maand mei is verboden. Vol gens een uitzonderingsbepaling mag in de gesloten tijd duizend ton worden aange voerd. De redersvereniging stelt voor een aanzienlijk gedeelte voor de aanvoer van gezouten haring te bestemmen. Wanneer hiertoe definitief wordt besloten zullen er weinig moeilijkheden zijn, omdat in voorgaande jaren bij een aanvoer uit de Noordzee van honderd kantjes per vaar tuig ongeveer de helft van deze duizend ton zou zijn gebruikt. Het ligt niet in de bedoeling voor de vloot die 24 mei uitvaart, het aantal sche pen te beperken. Wel zou een uitzondering moeten gelden voor trawlers kleiner dan 150 brt doch met een motorvermogen van 400 pk of meer, welke 75 kantjes mogen aanvoeren, en kotters kleiner dan 150 brt met een motorvermogen van min der dan 400 pk, welke 50 kantjes mogen aanvoeren. Om het aantal schepen dat op 24 mei zal kunnen uitvaren voor de vangst op de Noordzee te verminderen, wordt voorge steld de uitvaartdatum voor visserij ter zoute haringvisserij in de Ierse Zee en bij de westkust van Engeland vast te stellen op zaterdag 15 mei. en gezamenlijk werd het „Hoort, zegt het voort” gezongen. Het was in zekere zin een gedenk waardige stap op een nieuwe weg, de stap naar de fusie van de organisaties, het afgelopen jaar is met „Scouting-Ne- derland” een geheel nieuwe samenle ving tot stand gekomen. Commissie, stuur- en werkgroepen doen op nationaal niveau hun uiterste best de problemen die zich bij een fusie voordoen op demo cratische wijze op te lossen. (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM. Dankzij het kordate optreden van de bewoner en het snelle in grijpen van de vrijwillige brandweer is zondagmoddag om ongeveer half vier de schade bij een brand in een woning aan de Geelvinckstraat beperkt gebleven tot enkele verbrande keukenplanken. De vrouw des huizes had in de keuken het petroleumstel aangestoken. Doordat haar ring aan het bovenstuk bleef ha ken, viel het toestel om en stoomde bran dende petroleum door de keuken. De man wist het petroleumstel naar buiten te werken. De in recordtijd gearriveerde brandweer bluste de vlammen. alles samen”. Zij stelde dat de fusie al leen een succes kan worden als alles men wordt gedaan. Na deze openingsceremonie kregen al le kabouters en welpen een feestelijk programma aangeboden in het Concert gebouw. De achthonderd kinderen kre gen een mimisch-raadspel en daarna een film te zien. In Haarlem bezint een commissie zich over wat men samen kan doen in „Scou- ting-Haarlem” verband. Tegen deze achtergrond memoreerde de districts- commissaresse van het Nederlands Pad vindsters Gilde, op de Grote Mar’'* een uitspraak van koningin Juliana: „Doen ’s Middags was er voor alle verken ners, padvindsters, gidsen, sjerpa’s Rowans door Scouting Haarlem stadsspel in elkaar gezet. Ook voor hen ongeveer vijfhonderd in getal ein digde het met een film in het Concertge bouw. De leidsters en leiders tenslotte kregen ’s avonds een feestavond aange boden in het Jeugdhuis aan de Donkere- 'aan in B’o'>"on-’aal. Zij werden vergast op een programma van cabaret „Grim lach” uit Utrecht. jW-ïs».,, gpSl vestiging op de Maasvlakte. Eerste argument: „De komst van Hoog ovens zou de thans reeds overspannen arbeidsmarkt in het Rijnmondgebied nu en in de komende twintig jaar nog ver der belasten. Ook in kwalitatief opzicht is de Hoogovenvestiging ongeschikt om de voor het Rijnmondgebied gewenste ge varieerde arbeidsmarktstructuur te hel pen realiseren”. Verder noemt men de toeneming van de milieu-verontreiniging ontoelaatbaar, betwist men de mate waarin Hoogovens nationaal economisch voordeel opleveren en geeft men aan dat de nieuwe Hoog ovens-werknemers alen in vor en grot ovens-werknemers allen in voor een groot deel onbetaalbare nieuwbouwwoningen moeten wonen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In verband met de opening van de tentoonstelling „8 uit Velsen” in het noordelijk koetshuis van „Beeckestijn” op woensdag 24 februari, is de maandelijk se bijeenkomst in de Stadsschouwburg van „Het Witte Tejater” verschoven naar don derdag 25 februari. Hiervoor houdt het operettegezelschap „V.I.D.E.S.” een openbare repetitie, waar bij voor de pauze twee scènes zullen wor den gespeeld uit Millöckers bekende ope rette „Der Bettelstudent”. Daarna kan hier door de bezoekers over worden ge discussieerd. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Christelijke huis houdschool aan het Raamveld is de laat ste tijd wel het doelwit van vandalen. Constateerde de directeur van de school vorige week, dat onbekenden vier ruiten hadden ingegooid, vrijdag moest hij weer een ruit laten inzetten, omdat men op nieuw een steen door een raam had ge worpen. Zaterdagmiddag tenslotte ging een zes de ruit aan diggelen! (Van een onzer verslaggevers) AKERSLOOT. Na een frontale bot sing tussen twee auto’s op de Westdijk zijn een Duitser en een Amsterdammer met verwondingen naar het Centraal Zie kenhuis in Alkmaar gebracht. De Am sterdammer heeft bij het ongeval twee gebroken bovenbenen en een gebroken heup opgelopen. De Duitser is met een hersenschudding en snij- en schaafwon den in het ziekenhuis opgenomen. De twee auto’s zijn totaal vernield. A jA s; W' F#-’ j-.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5