Veel leut en plezier op carnaval VAN LERAAR ENGELS van „De Lammelingen TOT PASTOOR M.S.C Pastoor Ant Freriks in Driehuis geïnstalleerd Gerestaureerde PEN-centrale sterk op jeugd gericht Oecumenische manifestatie besloot de plechtigheid UIT DE IJMOND VERENIGINGSNIEUWS Ruitentikker gearesteerd Wereldgebedsdag voor vrouwen in Velsen-Noord IN DE VISHAL h k 6 IJMUIDER COURANT MAANDAG 22 FEBRUARI 1971 Velsen-IJmuiden Velsen-Noord Heemskerk Beverwijk A ff DINSDAG 23 FEBRUARI Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Velsén- IJmuiden, 14.30 u. in Cultureel Centrum, j aarvergadering. NIVON, 20 u. in gebouw Velserduin, Vel- serduinplein, IJmuiden, jaarvergadering. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui den, 18-23 uur badminton ver. IJmond. Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 18-23 uur Badmintonvereniging IJmond. MAANDAG 22 FEBRUARI Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen. 19.4<i tot 20.45 uur bibliotheek en inlich- tingscentrum van de Nederlandse Vereni ging voor Sexuele Hervorming. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945, geopend van 19 tot 21.30 uur; filiaal Wüstelaan, gebouw Spaarnberg, Santpoort- Noord, 19 tot 21.30 uur; uitleenpost IJmui- den-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1, 19-21 uur. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen. 19.45 uur bridgeclub De Jump. De carnavalsvierders waren al spoedig in de vereiste feeststemming. Ik ben echt van plan hier veel contac ten met mensen te leggen. De mens zal centraal moeten staan. Hoe dat zal gaan, via huisbezoeken of gespreksgroepen, och, ik weet het nog niet precies, het zal een proces moeten worden van elkaar leren kennen en er samen het beste van te maken. Weet u wat eigenlijk wel mooi is? Dat ik de school verlaat op een mo ment dat ik het werk daar nog prettig vind.’ J Op cus VO( Toi vai hi e« Li n: ki SF is ni ge bf er hf °F m lij w Si in ni va ge’ me afr sei ple wi tu< vei En de vo< po: om De cor gei al we hai hei nir stu ten gif' Dü pol ree teg I vai we en Fr: zei bai dré let! lini ooi eisi vei rer mi< me hui hoi de de en bel aar OV( En pol Pai me cyr we I wo al tot grs ren mi| fel] eni toe fri' Rei doe lei Jar de gis: dre bie Ho Ch is mo val cal wa is (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. De jaarlijkse Vrouwenwereldgebedsdag, die dit jaar op vrijdag 5 maart wordt gehouden, zal in Velsen-Noord zijn hoogtepunt vinden in een bijeenkomst in het Hervormd wijk huis aan de Dijckmansstraat, die om acht uur ’s avonds begint. De Raad van Elf en de majoretten tijdens hun presentatie op het carna valsfeest van „De Lammelingen”. Ge heel rechts Prinses Annemarie, derde van rechts Prins Cor II. DRIEHUIS De installatie van pater Ant Freriks tot pastoor van de rooms-katholieke St. Engelmundusparochie in Driehuis is zaterdagavond tot een belangrijk oecumenisch evenement geworden toen aan het slot de zojuist geïnstalleerde pastoor zijn niet-katholieke collegae-pastores naar voren riep en hen om hun zegen vroeg. Daarna schonken pastoor en col lega’s samen de parochianen hun zegen. Deken G. Groot wees in een toe spraak op de ongebruikelijke manier waarop de benoeming van pater Fre riks tot stand is gekomen. Toen in de vacature van de inmiddels overleden pastoor Leenders moest worden voorzien, werd alom in de parochie het geluid gehoord dat pater Freriks de ideale man zou zijn. Hij had al vaak geassisteerd, woonde al lange tijd in Driehuis en genoot ieders vertrouwen. Voor de gerestaureerde PEN-centrale betekende deze carnavalsavond tevens een soort vuurproef, waarbij moest wor den vastgesteld of dit gebouw in zijn hui dige situatie voor het gemeentelijk zalen- bezit een aanwinst kan worden genoemd. Dit is ongetwijfeld de bedoeling geweest van het gemeentebestuur, toen het voor deze grondige opknapbeurt enkele tonnen wilde voteren. Vandaar dat de gemeente raad tijdens de recente begrotingsbehan deling voor het gebouw de wens kenbaar maakte van „een druk en algemeen ge bruik.” DINSDAG 23 FEBRUARI Bejaardenpaviljoen, Westerhoutplein. 10 u. damesgymnastiek, 11 u. herengymnas- tiek, 13.30 u. bridgen, 14 u. handenarbeid. De Boog, Hoflanderweg. 19.30 u. film avond van KNVB afd. Haarlem voor pu pillen. Bodega Bellevue, Breestraat. 20 u. car naval Stadscentrum. De Slof, Raamveld. 13.30 u. bejaarden- soos. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 u. „Het past in onze tijd niet meer dat de bisschop een pastoor stuurt. Hier is echt sprake geweest van meer inspraak. Het kerkbestuur is voortvarend aan het werk gegaan en vond pater Freriks uitermate geschikt. Daarom werd een dringend be roep op de bisschop gedaan en deze wil ligde dit graag in. Hoewel ik meen dat de procedure niet voor navolging in aan merking komt, zou ik de parochie willen feliciteren met het resultaat van de ver gaande bemoeiing”, aldus deken Groot. Nogmaals beklemtoont hij dat het werk dat nu voor hem klaarligt zijn eigenlijke roeping is. „Ik ben wel eens bij de bis schop geweest met de vraag of ik geen pastoor in Engeland kon worden. Maar daar hadden ze niet zo’n behoefte aan buitenlandse zielzorgers en dan houdt al les op. Na zaterdagavond menen wij dit laat ste echter enigszins te moeten betwijfelen, omdat het gebouw door zijn inrichting wel zo duidelijk voor het jeugdwerk is be stemd, dat ons de vraag lijkt gewettigd of een willekeurige vereniging, met een overwegend aantal leden van een genera tie boven de veertig jaar, zich in een dergelijke omgeving voor haar bijeen komsten wel voldoende zal thuis voelen. Gelet bijvoorbeeld op de nogal sombere entree, de eenvoudige meubilering, waar van de kleuren eveneens geheel op een jeugdig publiek zijn afgestemd. DINSDAG 23 FEBRUARI De Zandkraai, Handelstraat. 9 u. koffie bar, 9-12 u. kinderoppas, 13.30-18 u. be- jaardensoos, vanaf 19.30 u. bar voor vol wassenen. Zaal Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. jaar vergadering veeverzekering Onderling Ver trouwen, 21 u. dansen voor ouderen. DINSDAG 23 FEBRUARI Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- «traatweg. Geopend van 19-21.30 u. Als verdacht van deze vernielingen heeft de Velsense politie inmiddels reeds een 22-jarige jongeman uit IJmuiden- Oost aangehouden, die bekende de ruiten te hebben ingegooid. In dezelfde nacht werd ook nog inge broken bij de kantine en de bestuurska mer van het sportterrein van „V.V.B.” in Velsen-Noord. Vermoedelijk is een platen speler met versterker meegenomen. De deken wees op de veranderende houding bij de gelovigen, de kritischer opstelling, de verminderende kerkgang, de grotere mobiliteit, zodat men daar voor een normale feestavond is afge huurd. De voorzitter van „De Lammelin gen,” de heer J. M. G. Dalloyaux, was zaterdagavond met deze stand tenminste allerminst gelukkig. Maar zoals reeds werd vastgesteld kan het carnavalsfeest van „De Lammelin gen” als volledig geslaagd worden be schouwd, waarbij een uitbundige stem ming werd gestimuleerd door de vrolijke muziek van de boerenhofkapel „De Sant- haesen,” het tamboer- en trompetter korps van de harmonie „Soli” en het „Kennemer Duo,” dat voor deze gelegen heid tot een trio was uitgebreid. Al deze muzikanten waren schier onvermoeibaar in het permanent produceren van popu laire carnavalsmelodieën, welke door de feestgangers voortdurend dapper werden meegezongen. Bovendien werd deze ple zante sfeer nog verhoogd door enige shows van het pittige majoretten-peleton van de harmonie „Soli.” Door dit alles had ook de ceremonie meester bijna geen stem meer over, toen Het is daarbij ook de vraag of een der gelijke vereniging het wel op prijs zal stellen te worden geconfronteerd met een stand van de NVSH, compleet met voor behoedmiddelen en afbeeldingen van de bekende „Variaties,” wanneer de zaal En nu kan ik me gelukkig toch geheel aan het zielzorgerswerk wijden. Daarbij zal wel blijken dat mijn belangstelling voor de oecumene groot is. Ik vind het afbreken van muren uiterst belangrijk. Ben ik nu progressief of behoudend? Och, ik geloof dat het weinig zinvol is in dergelijke categorieën te praten. Wat heeft het voor nut als een parochie een pastoor krijgt die een uitgesproken rich ting wil overdragen op zijn parochianen. Het is een kwestie van samen doen en samen denken. Ik heb als ideaal een mee denkende gemeente.” naar de kerk gaat waar men het prettig vindt. Daarom is als parochieherder een diep gelovig mens nodig die in geloof in liturgie kan voorgaan. Vroeger lag de nadruk op het gezonden zijn, nu op het dienen, vroeger ging het om het mystie ke lichaam van Christus, nu om de kerk als volk Gods onderweg. Dit laatste past beter in de tijd van de oecumene, het gaat er voor de priester om het geloof van de gemeente te verwoorden. Deken Groot wees erop dat autoritair spreken en handelen in deze tijd niet meer zo’n succes kan zijn, al is er toch wel behoefte aan duidelijkheid. Allerlei veranderingen treden op. De schaalver groting noopt tot samenwerking. Eén man De oproep tot gebed is deze keer uit gegaan van Jamaica met de volgende ge dachten: „Wij zijn in deze steeds klei ner wordende wereld een deel van een steeds wijder wordende kring van men sen. Wij zijn één in ons verdriet en onze pijn; onze schaamte, onze zorgen en onze hoop. Wij zijn betrokken bij de verwar ring, de verrijking, de angst en de ver wondering over de overrompelende ver groting van kennis heden ten dage en het omver gooien van bestaande tradi ties.” De liturgie en de gezangen voor deze wereldgebedsdag zijn dan ook geheel af- gestemd op de huidige wereldsituatie. Als gebruikelijk zullen vertegenwoor digsters van verschillende kerken aan deze liturgie medewerken. I voi me rij] kei We rej ch< wii I nol le nu R(" SOI ter Sy dir we op ma hij de komst van prins Carnaval moest aankondigen. Met als motto „Beter zot dan zat” las Cor II daarop de tot alle „narren en narrinnen” gerichte procla matie voor, met de wens „dat het bier zou mogen vloeien als water,” terwijl hij tevens de hoop uitsprak dat „het water van het Noordzeekanaal zo rein zou mo gen zijn als Rijnwijn.” Als voorzitter van „De Lammelingen” mocht de heer J. M. G. Dalloyaux daarop nog een aantal carnavalsonderscheidin- gen uitreiken aan hen die zich voor het organiseren van dit feest bijzonder ver dienstelijk wisten te maken. Evenals het uitreiken van de prijzen voor de meest originele of zotte kostumes, waren dit de traditionele intermezzi voor een vrolijk carnavalsfeest, dat tot de spreekwoorde lijke kleine uurtjes in een uitbundige stemming kon worden voortgezet. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Na het zilveren bevrijdingsfeest op 5 mei 1970, dat nog onder enigszins provisorische omstandigheden in de voormalige PEN- centrale aan de Kanaalstraat in IJmuiden werd gehouden, zijn zoals bekend de restauraties van het gebouw ijverig voortgezet, zodat het zaterdag door de carnavalsvereniging „De Lammelingen” voor haar feestavond kon wor den afgehuurd. Voorop zij gesteld dat het een bijzonder geslaagd carnavals feest is geworden, waarvoor zich talrijke gegadigden hadden gemeld, waar van velen in de daarvoor gewenste zotte kledij waren gestoken. Ook de ont vangst geschiedde door een complete carnavalshofhouding, bestaande uit prins Cor II en zijn prinses Annemarie, plus de traditionele Raad van Elf, kortom een uitbundig gezelschap, waar men zich in Oeteldonk of een andere stad der tijdelijke zotheid beneden de Moerdijk niet voor zou be hoeven te generen. Van leraar Engels tot pastoor: het lijkt een enorme stap, maar in het geval van pater Ant Freriks M.S.C. is het toch slechts een logische bekroning van een levensplan. Wat niet wegneemt dat hij toch verzucht: het is net alsof ik me tien jaar jonger voel. Bij het onderwijs kreeg ik wel eens het gevoel: word ik niet langzamerhand wat te oud voor dit werk, loop ik niet dood? Maar nu ligt er weer een geheel nieuwe taak voor me, een taak die ik me altijd als ideaal heb ge steld: het ambt van zielzorger. De nieuwe pastoor van de Sint Engel- mundus Parochie in Driehuis werd op 5 maart 1918 in Arnhem geboren. Hij stu deerde aan het missiehuis van de paters van het Heilig Hart in Tilburg en werd in 1944 tot priester gewijd. In 1946 kwam pater Freriks naar Drie huis, waar hij leraar aan het missiehuis werd, maar zich daarnaast ook veel met pastoraal werk ophield: retraites, tri duüms, preken. Dat voerde hem ook door de gehele regio. In 1955 studeerde hij aan de Amster damse universiteit af voor zijn doctoraal Engels en in 1965 stapte hij over naar het lyceum „Fons Vitae” (levensbron), een meisjeslyceum in Amsterdam. Toch bleef hij regelmatig werk doen in deze omgeving. Eén van die facetten was de functie van rijksgecommitteerde bij de examens aan de handelsavondschool in Beverwijk. Er zal veel veranderen na zijn benoe ming tot pastoor. „Ik houd in augustus met mijn leraarswerk op”, zegt pater Freriks. „Ik zal het contact met de jeugd wel heel erg missen. Maar daar komt een prachtig stuk werk voor in de plaats, dat echt een uitdaging voor me vormt. kan het niet meer doen. Eigenlijk wordt een schaap met vijf poten gevraagd. De roep om meer aansluiting van parochies wordt steeds meer gehoord en in de be noemingsbrief van pastoor Freriks wordt hierover dan ook expliciet gesproken: op de nieuwe pastoor wordt een beroep ge daan verdere samenwerking te zoeken met de parochie in Santpoort en later ook de twee parochies in IJmuiden. Zodoende kan er meer lijn en efficiency in de pas toraal worden gebracht. De dienst „presentatie” genoemd in de orde van dienst, begon met de intocht van de nieuwe pastor, begeleid door deken C. Groot, concelebranten en leden van het kerkbestuur. Nadat de nieuwe pastoor de ambtseed had afgelegd werden hem de sleutels van de kerk overhandigd. Pas toor Freriks koos als schriftlezing Mat- theus 5:1, door hem de „troonrede van Christus” genoemd. Na de eucharistievie ring sprak pastoor Freriks een dankwoord waarin hij zei te hopen dat hij de pa rochie die hem had geroepen niet zou te leurstellen. „Maar het is goed te weten dat je niet alleen staat, maar ingebouwd bent in parochie, regio, oecumene, IJmond dekenaat en bisdom. En natuurlijk, Christus is het fundament.” Laten we er aan denken dat het rijk Gods in ons mid den is, we moeten het in elkaar ontdek ken.” De installatie werd door een groot aan tal belangstellenden, onder wie burge meester Bosman en zijn echtgenote, bij- gewoond. Het orgelspel werd verzorgd door Peter Groot, en ook kon men fluit spel beluisteren van Ineke Kochx en Mar tha Meerman. IJMUIDEN. Maandagmorgen wer den in IJmuiden door 66 vaartuigen aan gevoerd: 9145 kisten en 5961 kleine kis ten vis, 6660 stijve kabeljauwen, 19.150 ki logram tong. Bij de aanvoer waren: 30 kisten en 183 kleine kisten schelvis, 299 kisten en 1469 kleine kisten wijting, 2615 kisten gul en kabeljauw, 1200 kisten kool vis, 145 kisten en 21663 kleine kisten ha ring, 5 kisten en 1286 kleine kisten ma kreel, 3820 kisten schol, 39 kisten tarbot, 650 kisten en 660 kleine kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tar bot 8.34-8.19, heilbot 7.90-7.66, grote rong 5.58-5.46, grootmiddel tong 7.28-7.08, klein middel tong 7.57-7.21, tong I 8.73-8.38, tong II 8.48-8.09, zalm 8.67-7.51. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 140- 110, middel kabeljauw 132-102, grote zwar te kool vis 84-75, middel zwarte koolvis 75-62, middel heek 480, grote leng 128. Per tien stuks: grote kabeljauw 104-71, middel kabeljauw 82-53. Per hoop: rog 68. Per 50 kilogram: jumbo’s 120, grote schelvis 88-52, middel schelvis 79-56,klein middel schelvis 94-54, schelvis I 102-30, wijting 33-12, schar 39-18, gul I 65-58, gul II 55-46, gul III 37-24, grote schol 23-20, schol I 26-21, schol 11 31-23, schol III 39- 21, tarbot 365-170, griet 178-138, tongschar 156-132, haring 32-18.80, makreel 26.40-18, zwarte koolvis I 35-28, zwarte koovis II 32-28, kleine kreeft 125, kleine kuit 130- 72, grote kuit 28-6, heek I 202-126, heek II 110-102, kleine leng 51, krab 50-31, poon 46. De aanvoer in Scheveningen bestond maandagmorgen uit: 60 kisten en 135 kleine kisten wijting, 800 kisten gul, 400 kleine kisten haring, 9 kleine kisten ma kreel, 1600 kisten schol, 50 kisten varia, 200 stijve kabeljauwen en 1100 kilogram tong. Zaterdag werden in Urk door 18 vaar tuigen aangevoerd (in kilogrammen) en geveild (in guldens): 3500 tong, 5.64-9.87 844 tarbot, 3.58-8.96; 130 groet, 245-2.63; 24.000 schol, 0.40-0.80, 256.000 kabeljauw .74-1.05, 2400 wijting 0.50-0.70; 300 schar 0.50-0.79. MAANDAG 22 FEBRUARI De Zandkraai, Handelstraat. 19.30 u. open klaverj asdrive. Zaal Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. verga dering volièrevereniging Tropica. De Vrijburcht, Vrijburglaan. 20 u. EHBO- vereniging PIM. De Vlotter, Oosterweg. 20 u. carnavals avond NKV en NKV-vrouwenbond. Zaal Flora, Deutzstraat. 20 u. jaarverga dering postzegelclub Heemskerk. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 19.30-1 u. De Magneet, Ten Katestraat. 20 u. in strumentaal ensemble. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Zoals wij zaterdag reeds hebben bericht werd vrijdagnacht een aantal winkelruiten vernield van panden aan het Plein 1945, evenals een deur van een winkel aan het Oosterduinplein. De schade bedroeg 1550,aan glas en 750,aan etalagegoederen. MAANDAG 22 FEBRUARI De Slof, Raamveld. 20 u. Koreaans karate. Leger des Heils, Geijsendorfferlaan 4. 20 u. werkgroepavond AA. Beverwijkse Sportraad. Huize Schey- beeck, Velserweg. 20-22 u. spreekuur. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 6