Egypte deelt ambassadeurs Grote Vier mee: In memoriam C. de Bruijn ISRAEL HEEFT VOORSTELLEN VAN JARRING Vietnamese generaal gedood Hevige luchtaanval op Noord-Vietnam Nieuwe fabriek Ford niet in Engeland AFGEWEZEN’’ „Gaswolk op de maan” GRATIS tot en met 28 februari 1971 Dr. Gary Latham: Ziekenhuislening tegen 8V2 percent Wervelstormen in VS eisen zeker 74 mensenlevens AGENDA pagina 11 Verder in de krant IJmuider Courant HET WEER Overleg over één havenbeleid Geen opleidingen M.O. Nederlands Legerwagens ook overdag verlicht en Spaans meer Mo 61e JAARGANG NUMMER FEBRUARI 93 DINSDAG 2 3 1971 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMEK COURANT EN Het woord is aan... V eiligheidsraad Voorwaarden Legitimatiebewijzen volkstellers vervalst pagina 2 „Ongeluk” Af en toe zon Aan Universiteit van Amsterdam Sociale klimaat te wisselvallig Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 1 54 37 en 1 64 50 Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19 Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,—, per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. IJmuider Courant HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 1 Baer-Oberdorf: de tig met zijn oordeel. K DO CAO TRI Bezorg mij Naam Adres Woonplaats Daatna kunt u mij noteren als Geldt niet voor abonnees van IJmuider Courant r MACHMOED R1AD Deze krant bestaat uit veertien pagina's maandabonnee (f 6 p m kwartaalabonnee f 17 50 p kwartaal) Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman II. van Looy, onderdirecteur DEN HAAG Op 8 maart zal in Mid delburg een eerste gesprek plaatshebben tussen enige Belgische en Nederlandse be windslieden en de havenbeheerders van Antwerpen, Gent, Ostende, Zeebrugge, Am sterdam, Rotterdam, Delfzjjl, Vlissingen- Sloe en Terneuzen. Ook de burgemeester van Bergen op Zoom is uitgenodigd als vertegenwoordiger van de groep overige zeehavens. Verder komt onder meer de voorzitter van de commissie zeehavenover- leg. Egypte zal nu de gehele kwestie van het Midden-Oosten voor de Veiligheids raad van de VN brengen als Israels vol ledige antwoord op zijn vredesvoorstellen geen concessies bevat wat betreft terug trekking en grenzen, zo wordt van goed ingelichte zijde vernomen. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. Op 3 maart staat de inschrijving open op een 30-jarige lening groot 9 mln. ten laste van de „Daniël de Brouwerstichting” te Boekel (Noord- Brabant). Na een serie 8.75 pet. zieken huisleningen, wordt deze nieuwe lening tegen een lager rentepercentage uitgege ven, namelijk 8,5 pet. De koers van uit gifte is 99 pet. Wie smaak heeft, is zeer voorzich- Israel verklaarde zich zoals gemeld in het communiqué bereid met Egypte te onderhandelen over een vredesakkoord maar het kan niet instemmen met een volledige terugtrekking. achtergelaten. Met een verbazingwek kende moed heeft hij het onvermijde lijke aanvaard en met een unieke zin voor verantwoordelijkheid heeft hij tot het einde toe de zorgen van zijn vrouw verlicht. Hij aanvaardde het noodlot als een man van groot kaliber. Het was voor zijn collega’s van de onderschei dene redacties en hoofdredactie een voorrecht, met een man als Kees de Bruijn te mogen samenwerken. Wij wisten welke grote plannen Kees de Bruijn, die pas 33 jaar was. voor zijn verdere leven koesterde. Het waren inderdaad grote plannen, omdat zij om- lijnd waren door het belang van dat gene wat hij liefhad: zijn gezin en zijn werk. Maar wij hebben ook kunnen constateren met welke grote mense lijkheid hij bereid bleek, alles op te geven en zich in het onvermijdelijke te schikken. Kees de Bruijn, jong journalist uit het echte hout gesneden, te vroe? weg genomen uit de kring die hem liefhad en het beroep waarin hij zich zoveel vrienden had gemaakt, zal niet licht vergeten worden. Verwachting van het K.N.M.I. tot woens dagavond Nu geografisch gezien de verschillende belangrijke havengebieden steeds dichter bij elkaar komen te liggen en de gemeen schappelijke belangen voortdurend groter worden, acht men de tijd gekomen voor een gemeenschappelijk beleid, zowel op het gebied van investeringen en ontwikkeling, als tegenover de derde landen. CAIRO/NEW YORK/JERUZALEM (AFP, Reuter en AP) Machmoed Riad, de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, heeft gistermiddag de vertegenwoordigers van de Grote Vier in Cairo bij zich ontboden om hun mee te delen dat het Israëlische communiqué van zondagavond „een belediging van het handvest van de Verenigde Naties, de wereldopinie en de vier grote mogendheden” is. Riad zei dat Egypte geen vrede zal sluiten als de Israeli’s niet het gehele bezette gebied verlaten. Hij verzocht de ver tegenwoordigers zich van hun verantwoordelijkheden bewust te zijn „nu Israel de voorstellen van V.N.-bemiddelaar Jarring heeft verworpen”. 4,5 7, 10 9 9 10 10 11 11 11 12, 13 6 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3, 7 Van Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuws Economisch nieuws Kunst Radio en TV Scheepsberichten Beurs - Weerrapporten Feuilleton Beeldverhalen Sport Luidsprekers De Egyptische vertegenwoordiger bij de VN El Zajat heeft Jarring gisteren laten weten dat het Egyptische aanbod van een vredesakkoord met Israel aan voorwaarden is gebonden. Ais Israel niet positief reageert, vervalt het aanbod. Naar van goed ingelichte diplomatieke kringen in de VN is vernomen, houden de Egyptische voorwaarden in dat Israel alle in 1967 bezette gebieden ontruimt. In Israel zelf is verzet gerezen tegen de door velen als positief beschouwde reactie van de Israëlische regering op het Egyptische aanbod van Jarring. Mena- hem Begin, leider van de rechtse oppo sitiepartij Gahal, heeft gisteren verklaard dat Egypte niets nieuws te berde heeft gebracht. Hij zei dit op een persconferen tie die was belegd door het comité uit de politieke partijen in Israel die tegen de ontruiming van bezette gebieden zijn. Ook de nationale religieuze partij en de Arbeiderspartij hadden kritiek op het re geringsbesluit. Op de meeste plaatsen droog met in de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Morgen overdag ook af en toe zon. Zwakke tot mati ge wind uit westelijke richtin gen. Minimumtemperaturen om- 2, maxima ongeveer 8 graden. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Reden van het besluit is dat de capa citeit van de faculteit der letteren in het bijzonder op het gebied van de docen tenbezetting het niet langer mogelijk maakt het onderwijs op de oude voet voort te zetten zonder ernstige schade toe te brengen van de normale universi taire opleidingen voor het doctoraalexa men. Het universiteitsbestuur is gehou den voorrang te verlenen aan de belan gen van de specifiek universitaire oplei dingen boven .opleidingen die ook elders gegeven kunnen worden Aan het Instituut voor Neerlandistiek zijn op het ogenblik ruim elfhonderd stu denten ingeschreven, van wie ruim de helft een mo-opleiding volgt SAIGON (AFP en Reuter) Vijftig Amerikaanse bommenwerpers en jagers hebben in het afgelopen weekeinde aan vallen gedaan op lanceerinrichtingen voor luchtdoelraKetten in Noord-Vietnam Dit heeft de Amerikaanse legerleiding in Zuid-Vietnam pas vandaag bekend gemaakt. DEN HAAG. Van 1 maart af zullen alle tienduizend voertuigen van het eerste legerkorps overdag gedimd licht gaan voeren, ook op de kazerneterreinen Om stilstaande wagens buiten bebouwde kom men beter zichtbaar te maken, zullen daar overdag de parkeerlichten blijven branden. Deze maatregelen beogen dat leger voertuigen beter opvallen, waardoor mo gelijk het aantal ongevallen waarbij mi litaire voertuigen zijn betrokken ver minderd wordt. Militaire voertuigen val len door hun legergroene kleur nauwe lijks op in het verkeer, vooral als ze in een beboste omgeving rijden. Ook is besloten militaire lesvoertuigen te voorzien van een duide'nk herkenbaar bordje „Les”. Met maatregelen voor extra- brede voertuigen en voor buiten het voer tuig stekende ladingen wordt nog geëxpe rimenteerd. Ter beveiliging van militair personeel, dat langs de weg werkzaam is, zijn duidelijk opvallende mouwstukken ontworpen. neer. Generaal Tri was op weg vooi zijn dagelijkse bezoek aan eenheden van de 23.000 Zuidvietnamese militairen in Cam bodja. Bij het helikopterongeluk werd Francis Sully correspondent van het Amerikaan se tijdschrift Newsweek” ernstig ge wond. In het ziekenhuis is hij bezweken aan zijn verwondingen (Zie verder pagina 3) De doelen lagen op ongeveer 200 kilo meter ten noorden van de gedemilitari seerde zone ongeveer 190 kilometer ten zuiden van Hanoi Dit jaar zijn al veertien „beschermen de luchtaanvallen” gedaan op Njord Vietnam, maar daarbij waren nooit meer dan twee vliegtuigen betrokken. In het St. Josephziekenhuis in Heemskerk is maandagmiddag onze medewerker en collega, de journa list C. de Bruijn, na een slopende ziekte van enkele maanden overleden. Kees de Bruijn was sinds 1 oktober 1968 in dienst van de Grafische Be drijven Damiate N.V. werkzaam in het rayon Beverwijk als eerste redac- teur-verslaggever van de Beverwijkse Courant. Kees de Bruijn was afkomstig uit Bergen op Zoom, waar hij als gewes telijk redacteur van het Brabants Nieuwsblad zijn journalistieke sporen had verdiend. Hij kwam met zijn jon ge gezin naar Beverwijk omdat hij de daar aanwezige vakature als een uitda ging beschouwde, die hem gelegenheid zou geven zijn enorme werklust en zijn ambitie om iets nieuws op te bouwen volledig te ontplooien. In een hem ta- meliik onbekende streek van het land, in een stad die bij nauwelijks kende en bii een krant die de eerste moeilij ke jaren van zijn bestaan doormaak te, wilde hij de goede journalistieke traditie voortzetten, die hij zich in Brabant eigen had gemaakt op een moeiliike eenmansnost, waar hard werken en een voortdurend gespan nen staande verantwoordel'ikheid hem vertrouwd hadden gemaakt met de ho?e eisen van het vak. Het was een vak dat hij met veel ambitie, maar ook met grote talenten beoefende. In Beverwijk en de IJmond raakte hij snel thuis, hii maakte zich in korte tijd het juiste oordeel en de vereiste keuze ei gen die de Beverwiikse Courant in haar signatuur en wijze van nieuwsga ring en -geving het beste dienden. Hij beoefende de journalistiek op een zorg vuldige. consciëntieuze manier met die tynische degeliikheid die de liefde voor he+ vak kenmerkt. Kees de Bruijn had ziin talentvolle activiteit nog pas kort volledig kunnen botvieren, toen een fatale ziekte hem verraderlijk neersloeg. Zijn ziekbed is niet langdurig geweest, maar lang genoeg om hem en ziin gezin te bewij zen hoeveel vrienden hij zich in zijn nieuwe omgeving had verworven en hoeveel vrienden hij in het zuiden had Jarring wacht op het Israëlische ant woord dat door premier Golda Meir van Israel en minister van Buitenlandse Za ken Eban wordt opgesteld. Het zal over een of twee dagen aan Jarring worden overhandigd. VN-diplomaten hopen dat het antwoord voldoende materiaal zal bevatten „om de bal aan het rollen te houden”. Uit Jeruzalem is vernomen dat het Is raëlische antwoord bijzonderheden zal be vatten omtrent de veilige en gewaar borgde grenzen die Israel verlangt. De Israeli’s zouden niet van plan zijn kaar ten aan te bieden. HOUSTON (Reuter), Instrumenten die door de bemanning van Apollo-14 op de maan zijn opgesteld hebben in het ge bied Fra Mauro een grote gaswolk gere gistreerd. Dit heeft de Amerikaanse geleer de dr. Gary Latham meegedeeld. De wolk is zondag een uur lang waargenomen. „Tot op dit moment weten we nog niet waar deze gaswolken vandaan komen en zelfs niet of de wolken zich verplaatsen”, al dus dr. Latham op een persconferentie. Deze BON opzenden naar IJMUIDER COURANT in onge frankeerde enveloope Antwoordnummer 47 I.IMI HDEN. 23 De Zuidvietnamese generaal Do Cao Tri, bevelhebber van de troepen in de zestien provincies rondom Saigon en lei der van de Zuidvietnamese operaties in Cambodja, is vandaag bij een helikop terongeluk” om het le’"en gekomen Het ongeluk, dat m dr Zuidvietnamese provincie Tay Minh aan de grens met Cambodja gebeurde eiste in totaal van acht mensen het leven Volgens een Zuidvietnamese woordvoer der stortte het hefs^hroefvliegtuia als gevolg van een technisch mankement INVERNESS (AFP). Een reeks wer velstormen in de Amerikaanse staten Louisiana en Mississippi heeft van zeker 74 mensen het leven geëist. Verscheidene honderden personen werden gewond Dit zijn voorlopige cijfers, want men vreest dat onder de puinhopen van de huizen in de zwaar getroffen distric ten Leflore en Inverness nog tal van slachtoffers zullen liggen. De omvang van de aangeriente schade kan nog niet worden geschat. De telefoonverbindingen met het ramp gebied zijn verbroken. In Inverness, een stadje met ruim duizend inwoners op on geveer 150 km ten noorden van Jackson, de hoofdstad van de staat Mississippi, waren gisteren al dertien doden geteld. In de Amerikaanse plaats Selmer zit een man tussen de puinhopen van zijn woning. Het huis werd totaal wegge vaagd door een wervelstorm. LONDEN (AFP). Ford heeft me- gedeeld, dat de nieuwe motorenfabriek niet in Engeland zal worden gevestigd, omdat daar het sociale klimaat te wissel vallig is. Het gaat om een fabriek van bijna 260 miljoen gulden, één van de grootste investeringen van Ford sinds de Tweede Wereldoorlog. Waar de onderneming nu zal worden gevestigd, is nog niet bepaald. Waarne mers zijn van oordeel, dat West-Duitsland de beste kansen heeft. Bij de Engelse Ford-fabrieken ligt net werk al bijna vier weken stil als gevolg van een staking van de 50.000 werkne mers. die loonsverhogingen tot 50 percent eisen. AMSTERDAM De Universiteit van Amsterdam zal in het komende cursus jaar geen studenten meer inschrijven voor de M.O.-opleidingen Nederlands en Spaans. Studenten die nu de colleges vol gen, zullen hun studie kunnen afmaken. De luchtaanvallen werden „de zwaarste in hun soort” genoemd. Ze komen slechts drie dagen nadat president Nixon openlijk heeft verklaard geen enkele beperking te zullen opleggen aan de rol van de Amerikaanse luchtmecht in geheel Indo-China met uitzondering voor het gebruik van kernwapens”

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1