VALSE LEGITIMATIES Recreatieboeren willen Meer informatie nodig over Bijstandswet Prunasine Burgemeester Berger van Groningen vraagt ontslag gehoord worden door Kamercommissie TELLERS IN OMLOOP IN CRECHE LEREN POETSEN Registratie van Varkensmest wordt schoon produkt „Drs. Bakkenist rekende expres verkeerd” patiënten CBS: „Wij waren op de hoogte” Privé-bezoek van UIT EXPERIMENT BLIJKT: Zacht en zeker laxeren met pruimensiroop Jongeren tot 18 jaar verdwijnen uit bedrijven Japans keizerlijk paar in oktober Regering zegt reeds compensaties toe Kaars met „pit” Huldeblijk voor prins Bernhard r *'- y I. FORESTERS DINSDAG 23 FEBRUARI 1971 Plan-Ter Apel Actie tegen hartziekten NA TOETREDING TOT DS’70 NKV meent: ONKUNDE EXAMENS D u. - J o’ W en ADVERTENTIE (i'Siilii J. J. A. BERGER ADVERTENTIE MA MA Natuurlijke bestanddelen Aangenaam van smaak (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft vanmiddag op een bijeenkomst van het genootschap Bouwpen, een vereniging van journalisten, werkzaam op het gebied van de bouwnijverheid gezegd, dat de jonge ren tot 18 jaar uit het bedrijfsleven zul len verdwijnen. DS’70 heeft de heer Berger, zoals reeds is bericht, de derde plaats op haar kan didatenlijst voor de Tweede Kamerverkie zingen aangeboden. voor het verspreiden van valse legitima tiebewijzen voor volkstellers. In een com muniqué zegt het comité nart noch deel te DEN HAAG De keizer en de keizerin van Japan zullen eind september en begin oktober officiële bezoeken brengen aan België, Groot-Brittannië en de bondsrepu bliek Duitsland. Daarna zullen zij enkele dagen privé in Denemarken en Nederland verblijven. Het verblijf in Nederland zal beginnen op 8 oktober en eindigen op 10 oktober. Aldus een mededeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat nog gisteren verklaarde van een dergelijk be zoek niet op de hoogte te zijn. E de pe, ron tusi om eve DEN HAAG Geslaagd voor het exa men wiskunde m.o.-B: R. W. Bijlo te Hil- legom. in dre spi ove de sar de kri aar het har ger het joo de der fur hei het vor Isr; bes tot ligi vijs opv har afw de joo de een ger dig ma E in die cult Pal de hist wu: wa; gar hee Isrs was ten de din in aan Isrs bin als san ven I den den froi woi het de gemeenten, die als gevolg van bijvoor beeld een intens grensverkeer met gro te voorschotten aan sociale bijstand moeten werken, men snel geneigd is om aanvragen voor de bijstandsuitke ring af te wijzen. In zes gevallen waar dit gebeurde werd beroep aangetekend; in vier gevallen werden uitkeringen ver strekt of verhoogd er twee aanvragen zijn nog in behandeling bij de Kroon. daarmee een daad stelt, die consequen ties voor zijn ambt kan hebben, vooral omdat de binding met die partij op het ogenblik van die benoeming zeer sterk was. „Mijn toetreden tot DS’70 heeft mij voor een deel ongewild opnieuw nauw betrokken bij de politiek. Ik heb alles tegen elkaar afgewogen. Het ging daarbij niet alleen om de gevoelens van vandaag, maar ook en vooral om de po litieke bestuurbaarheid van de gemeente in de toekomst”, aldus de heer Berger. Postwisselverkeer met Indonesië. Met in gang van 1 maart 1971 zal postwissel- verkeer met Indonesië (met uitzonde ring van West-Irian) worden geopend Naar alle plaatsen in Indonesië kunnen dan gewone internationale postwissels worden verzonden. Per postwissel kan maximaal 900 worden overgemaakt. Naar verluidt zouden de valse kaarten afkomstig zijn van de zogenoemde „Ak- tiegroep Anoniem”. Deze actiegroep zou van plan zijn in sommige delen van het land de volkstel ling in de war te sturen, door de door de echte tellers op de adressen gebrachte in vulkaarten op te halen, voordat de echte tellers deze komen ophalen. De valse le gitimaties onderscheiden zich door de kleur van de bewijzen, die de echte tellers bij zich hebben. Bovendien dragen de le gitimatiebewijzen van de volkstellers het gemeentestempel. De aktiegroep zou de verkregen ingevulde kaarten willen ver nietigen. Het Comité Waakzaamheid Volkstelling ontkent met klem verantwoordelijk te zjjn Kinderen moeten leren hun tanden goed te poetsen. In een crèche in Sprendlingen in West-Duitsland zien ze hoe zij dat moeten doen aan de hand van een groot gebit en een grote borstel. En zij mogen hun kennis met een in praktijk brengen. Tot nu toe vormt de mest een groot probleem voor de milieuhygiëne. Een ren dabele verwerking was niet mogelijk. Het verwerken van de varkensmest is een vinding van de Griekse ingenieur George K. Kaltezas. Maandag heeft hij in Nederland besprekingen gevoerd met de commissie milieuhygiëne en een aantal ondernemingen. Het zou de bedoeling zijn de mestfabriek in de Betuwe te bouwen. UTRECHT. Als de Nederlandse over heid de noodzakeljjke medewerking ver leent, staat er binnen een jaar in ons land een „schone” en reukloze fabriek die var kensmest onbruikbaar in de landbouw verwerkt tot een wel bruikbare orga nische kunstmest. dat ten dienste staat van alle instan ties die met de voorlichting over deze materie belast zijn. „Het is ontoelaat baar”, aldus drs. J. Hendriks- adjunct- directeur van het Algemeen Diaconaal Bureau in Utrecht die als woordvoer der van de samenstellers van het rap port optrad, „dat zovelen die recht op bijstand hebben door onkunde tussen wal en schip terecht komen”. (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT. De als experiment opge zette informatiebureaus voor de uit voering van de Algemene Bijstandswet hebben aan het licht gebracht, dat driekwart van de bijstandsbehoevenden te weinig of ten onrechte in het geheel geen uitkering ontvangt. Ook ten aan- zien van de mogelijkheid van beroep bleek de onkunde maximaal. Deze er varingen hebben ertoe geleid dat de or ganiserende instanties aandringen op drastische bundeling van de voorlich ting over deze materie. De informatiecentrales werkten in de stad Groningen, in oostelijk Gelderland en het Land van Heusden en Altena. Het initiatief ervoor was uitgegaan van het Algemeen Diaconaal Bureau van de Gereformeerde kerken, de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, het C.N.V. de Generale Diaconale Raad der Ne derlands Hervormde Kerk, de Stichting Raad voor Gereformeerd Sociale Ar beid en de Nederlandse Raad voor Maatschappelijk Welzijn. Dat het dia conale element in deze lijst van initia tiefnemers zo zwaar vertegenwoordigd DEN HAAG Er zijn honderden valse legitimatiebewijzen van het Centraal Bureau voor de Statistiek voor de tellers van de volkstelling ge drukt. De valse kaarten zouden bijna identiek zijn aan de echte exemplaren. Volgens een woordvoerder van het CBS zijn er in Amsterdam ruim 200 valse legitimatiebewijzen in omloop. Maar ook in andere steden zijn valse exemplaren verspreid. Exacte aantallen kon jnen bij het CBS niet geven. De CBS-woordvoerder voegde eraan toe dat het in omloop brengen van valse legitimatiebewijzen niet als een verrassing voor dit bureau komt. „W(j waren op de hoogte van wat er in sommige actiegroepen leefde. En men heeft er van die zijde met ons ook vaak openhartig over gesproken. Het CBS zal echter tegenmaatregelen nemen. Deze worden niet getroffen bü het uitreiken van de tel- kaarten, maar bij het ophalen. Wij zullen de mensen er tijdig op wijzen dat de tellers bij het ophalen niet alleen een legitimatiekaart bij zich hebben, maar bovendien een telopdracht, waar de te tellen personen naar kunnen vragen. Dat is vooral ook nodig omdat niet altijd zeker is dat degene die de telkaarten bezorgt dezelfde is als degene, die ze ophaalt. Door ziekte bijvoorbeeld kan het voorkomen dat dit verschillende personen zjjn”, aldus de CBS-woordvoerder. GRONINGEN. Minister Schut staatssecretaris Haex hebben geantwoord op een recente brief van Gedeputeerde Staten van Groningen met de vraag om opheldering van een aantal overgebleven vaagheden en onzekerheden inzake de plannen voor militaire vestigingen en een oefenterrein bij Ter Apel in Oost-Gronin- gen. De publikatie van dit antwoord viel samen met een maandagavond in Gronin gen gehouden hoorzitting, waar vertegen woordigers van ruim twintig instellingen en instanties hun bezwaren en vragen naar voren brachten. Zij zullen via een in etappen in te voe ren partiële onderwijsplicht, geleidelijk aan nog slechts een deel van de werktijd in het bedrijf aanwezig zijn. Bij invoe ring van het zogenoemde participatie-on- derwijs gaan zij uit de produktieve sfeer verdwijnen. ROTTERDAM. De Nederlandse Hart patiëntenvereniging zal een registratie- actie beginnen als positieve bydrage in de strjjd tegen hart- en vaatziekten. De vereniging vraagt de hartpatiënten in Nederland zich te melden aan het cen traal bureau van de vereniging in Rotter dam. Aan alle ziekenhuizen in Nederland zal gevraagd worden of zjj beschikken over een volledig dan wel gedeeltelijk hartbewakingssysteem, alsmede hun wen sen in die richting. Aangezien bij geen enkele instantie deze gegevens volledig bekend zijn, meent de vereniging op deze wijze te bevorderen dat een juist inzicht in deze materie zal worden verkregen ten behoeve van een doelmatige coördi natie. UTRECHT. Het bestuur van de Stichting Vrije Recreatie heeft de vas te Kamercommissie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werx ge vraagd om een openbaar gehoor in verband met de moeilijkheden, die het kamepren bij de boer tegen een ge ring bedrag blijkt op te leveren. Zo als wij bericht hebben, werd vorige week een Meerkerkse boer, voorzitter van Vrije Recreatie, veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 50 omdat hij in strijd met de plaatselijke kamperen bij de boer tegen een ge handeld door stadsmensen op zijn land te laten kamperen. Daarvóór werd al eens een landbouwer in Alkmaar ver oordeeld. GRONINGEN. Burgemeester J. J. A. Berger van Groningen heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken gevraagd hem per 16 april ontslag uit zijn ambt te verlenen. De heer Berger heeft in de raadsvergadering meegedeeld, dat het een persoonlijk besluit is na zijn uittre den uit de Party van de Arbeid en zyn aansluiting bij DS 70. De heer Berger is bijna zes jaar bur gemeester van Groningen geweest. Op 16 april zou hij zijn herbenoemd. Met een goede spreiding van hartbe- wakingscentra over ons land, zullen jaar lijks duizenden levens van hartpatiënten kunnen worden gered, zegt de Hartpatiën tenvereniging. Jonge mensen, die met goed gevolg een havo-opleiding hebben gevolgd en een functie ambiëren als lid van een hart- bewakingsstaf, kunnen zich voor een op leiding opgeven via postbus 123.123 in Rotterdam. UTRECHT. In zijn officiële orgaan „Ruim Zicht” beschuldigt het Nederlands Katholiek Vakverbond VNO-voorzitter drs. Bakkenist er van, dat deze de lonen laag wil houden en daarom met opzet een verkeerde rekenmethode heeft geko zen, voor het sommetje waarbij hij uit kwam op een loonsverhoging van vier percent per 1 juli aanstaande. Naast grote onkunde omtrent rechten kwam ook veel vastzitten bij ambtelij ke instanties aan de jurisprudentie van de oude Armenwet aan het licht. Be halve over de Bijstandswet bleek er ook weinig inzicht te bestaan over de werking van andere sociale wetten. In Oost-Gelderland verschenen op 15 spreekuren 328 personen. In Groningen op 85 spreekuren 119 en in het Land van Heusden en Altena op 23 spreekuren 125 mensen die informatie nodig hadden. De resultaten van het experiment zijn neergelegd in een uitgebreid rapport Als de Nederlandse werknemers op 1 juli vier percent krijgen, aldus het NKV, dan is hun loon dit jaar gemiddeld 5,75 percent hoger dan in 1970: 3 percent op 1 januari plus 1 percent op 1 april (op jaarbasis 0,75 percent) en 4 percent op 1 juli (op jaarbasis twee percent). Drs. Bakkenist gaat er in zijn bereke ning van uit, dat het gemiddelde prijs niveau in 1971 maar 3,5 percent zal stij gen. Maar, zo zegt Ruim Zicht, de wer kelijkheid is anders. De gemiddelde prijs stijging zal dit jaar onder meer vol gens het Centraal Planbureau 6 a 614 percent bedragen, hetgeen betekent dat het reële inkomen van de werknemers er bij een loonstijging van 5.75 percent op achteruit zou gaan. Voor zijn berekening van het percentage prijsstiigin» gebruikt drs. Bakkenist volgens het NKV „een eenvoudig foefje” door de prijzen van bij voorbeeld maart niet te vergelijken met die van maart vorig jaar maar met die van december 1970, met andere woorden door de gemiddelde prijsstijging van 1971 te vergelijken met het hoge prijsniveau van eind vorig jaar. is, komt doordat uit rapporten van dia kenen de leemten in de uitvoering van de Bijstandswet naar voren kwamen. De spreekuren werden op neutraal ter rein gehouden. De informanten werden betrokken uit alle instellingen en orga nisaties die zich ter plaatse met de maatschappelijke welzijnszorg bezighou den. De gemeentelijke instanties waren van de activiteit op de hoogte en de sa menwerking ermee was bijzonder goed. Gebleken is dat waar in kranten en via radio ruime aandacht aan het onder werp wordt besteed de opkomst bijzon der groot was. Groningen toonde in dat opzicht een te kort. Met de informatie is de groep die voor steun uit de Biistandswet in aan merking komt in de betrokken regio’s bereikt. Zestig percent van de bezoe kers bleek afkomstig uit de categorie zonder beroep (weduwen, ongehuwde moeders, minder-validen en dergelijke), ruim veertien percent was afkomstig uit de groep kleine zelfstandigen. Vijf percent was ongeschoold en bijna vier percent kwam uit de kring der lagere employés. Geconstateerd werd dat de In zijn aan het begin van de raads vergadering afgelegde verklaring zei hij dat de minister van Binnenlandse Zaken en de commissaris der koningin in de provincie Groningen geen bezwaar had den tegen zijn herbenoeming als burge meester van Groningen. Burgemeester Berger zei dat politieke verhoudingen in de gemeente bij de be noeming van een burgemeester een rol spelen, hetgeen niet betekent dat de be noemde moet behoren tot die partij, die in de raad over de meeste zetels beschikt. Maar het betekent wel, aldus de heer Berger, dat als een burgemeester die tot de partij met de grootste fractie behoorde, uit deze partij treedt, dat hij De Stichting Vrije Recreatie schrijft de Kamercommissie, dat kamperen bij de boerderij voor velen een uitkomst is. In de eerste plaats voor slecht ge huisveste mensen, vooi wie vakantie in de vrije natuur broodnodig is, doch voor wie de financiële lasten van een camping nog te zwaar zijn. Behalve de minderdraagkrachtigen. zijn er dan nog de rustzoekers, die een rustig plekje in een boomgaard of bij een boerderij prefereren boven de druk ke, vaak rumoerige campings. Voor de boerenstand niedt deze nieuwe vorm van kamperen ook voordelen, aldus de brief aan de Kamercommissie, „aange zien hierdoor veel landbouwers en Verheugend zijn de vele ver zoeken om nadere inlichtin gen betreffende het mooie Foresters-werk. Beter dan een folder, waarin dat ia samengevat, is een openbare bijeenkomst waar alle vragen uitvoerig zullen worden beantwoord. Die vindt plaats op woensdag 24 februari om 20.30 uur in hotel-res taurant Lion d’ Or Kruisweg 36 te Haarlem. Uiteraard is iedereen van harte welkom. Foresterhuis Sarphatistraat 8-10 Amsterdam - tel. 236364 hebben in deze verspreiding. Volgens het comité voldoet het officiële legitimatiebewijzen niet aan een aantal eisen, die daaraan gesteld zouden moe ten worden: een pasfoto van de teller (met daarop het gemeentestempel) en een unieke nummering per legitimatiekaart. Het comité zegt zich te kunnen voor stellen, dat velen, zowel tellers als de te tellen personen, geen genoegen wensen te nemen met een legitimatiebewijs, zoals het CBS nu denkt te gebruiken. In verscheidene gemeenten zullen ein de deze week en begin volgende week be paalde gemeentelijke werkzaamheden be- invloed worden door de volkstelling, door dat honderden ambtenaren op pad gaan. Er zijn gemeenten, waar bepaalde af delingen enkele dagen gesloten worden. In andere gemeenten zijn de bevolkingsbu- reaus niet de gehele dag, maar slechts enkele uren geopend. In Hilversum bijvoorbeeld vergt de volkstelling zoveel gemeentelijke man kracht, dat het stadhuis op 25 en 26 fe bruari en op 1 en 2 maart grotendeels gesloten zal moeten worden. Het is al leen open voor de geboorten- en overlij- densaangifte. Gedeputeerde Staten hadden aan de de bewindslieden gevraagd om een specia le wet voor Oost-Groningen, als waar borg voor verwezenlijking van toezeggin gen van de regering. De bewindslieden delen mee dat ook bij realisering van het plan B, omvattende 8000 hectare grond, militair gebruik van het Lauwerszeegebied nodig blijft. De regering is bereid op korte termijn na te gaan, op welke wijze de door de gemeente Vlagtwedde in direct verband met de vestiging van militaire inrichtin gen en de aanleg van het oefenterrein te dragen aanwijsbare extra-kosten, door het rijk kunnen worden vergoed. Over het ontruimen van woningen bij doorgaan van de plannen zegt de regering dat de maximale faciliteiten zullen gel den. Als tegemoetkoming in de door huur ders te maken transport- en herinrich- tingskosten, alsmede in de huurkosten voor vervangende nieuwe huurwoningen gedurende de eerste drie jaar zal het rijk via de gemeentebesturen per ontruimde woning een bedrag van 3000 kunnen toekennen. De bewindslieden kunnen geen toezeg ging doen over de spoorwegverbinding Ter ApelEmmen en de openstelling voor het reizigersvervoer van de lijn Emmen - Ter Apel - Stadskanaal - Zuid- broek. Vestiging van administratieve diensten, zowel de interdepartementale als die van het departement van Defensie, zal straks in plan B gerealiseerd worden, aldus de bewindslieden. Op de hoorzitting werden door de meeste woordvoerders de plannen van de hand gewezen. fruittelers hun verliesgevende bedrij ven met een bescheiden vergoeding kunnen opvijzelen”. In de brief wordt de aandacht ge vestigd op het verschijnsel, dat de ge meenten ten aanzien van de vrije re creatie verschillende standpunten hul digen. Het komt bovendien voor, dat sommige provinciale bepalingen de vrije recreatie wel toestaan, maar de gemeentelijke niet. De Stichting Vrije Recreatie vraagt zich af welke „mis daad” de betrokkenen begaan., als zij landgenoten op hun grond laten kam peren, zonder dat de openbare orde, de volksgezondheid of de goede zeden worden aangetast. In West-Europa is Nederland het enige land waar kam peren bij de boer niet is toegestaan. De Stichting Vrije Recreatie vindt zulks een onaanvaardbare situatie en vraagt om een bevredigende regeling, vooral nu gebleken is dat de waarde^ ring voor het streven van de recrea tieboeren vrijwel algemeen is en voor al de recreanten met een kleine beurs een dienst wordt bewezen. In de brief aan de Kamercommissie wordt teleurstelling uitgesproken over het feit, dat al jarenlang sprake is van een ontwerp-Kampeerwet, die de Kamer evenwel nog niet heeft bereikt. „Gezien de klemmende situatie, voor al die waarin vele agrariërs verkeren” wordt spoedige aandacht voor deze materie gevraagd. Voor kinderen, volwassenen en bejaarden Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flessen van 200 ml en lÖO' ml'" Prijs 7,54 én 4,66 |i AMSTERDAM. Een postpakket! Iuit Afghanistan, dat dezer dagen in j Ihet stationspostkantoor in Amsterdam 2 1arriveerde wekte argwaan bij de PT- I ambtenaren omdat als inhoud op de l[ geleidepapieren was opgegeven: Eén J Ikaars. i i De douanerecherche werd ingescha- s I keld, die het het beste achtte de kaars s i in het bijzijn van de geadresseerden te inspecteren. Dat waren een 21-jari- J I ge importeur uit Amsterdam en een 1 |l 20-jarige Antwerpenaar. Zij togen naar I het postkantoor nadat zij bericht had- 5 ;i den ontvangen dat er uit het buiten- j i land een postpakket voor hen was aan- j ;i gekomen. IIn hun bijzijn werd de kaars open- 2 I gesneden. Er kwam een kilo hasjisch 2 Ite voorschijn. Beide mannen werden 2 I in arrest gesteld. i AMSTERDAM. Prins Bernhard wordt op 29 jum 60 jaar Er is een werk comité gevormd dat de Nederlandse be volking in staat wil stellen bij te dra gen tot een passend huldeblijk. Op ver zoek van de prins zal dit een nationaal belang dienen. Mr. H. W. Bloemers, voor zitter van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, is voorzitter van het comité. i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2