ENGELSE HELIKOPTERS VOOR ZUID-AFRIKA Belgische volkstelling is achterop geraakt ver Wereldraad van kerken stoutenbeek k Breestraat 84 - woonraitrum j Beverwijk - Telefoon (02510) 2 51 41 veroordeelt invasie in Laos VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken „Russische intimidatie maakt geen indruk Engeland is „juridisch verplicht” wapens te leveren Zionisme uit angst Studenten in Barcelona opgepakt Animo onder tellers niet erg groot medewerkster verwacht Jongste verdachte proces Manson bekent Kabinetswijziging in Jordanië I Chatib president van Syrische Volksraad Leeuw ontsnapt in Brussel Calley leerde in het leger alle bevelen op te volgen DINSDAG 23 FEBRUARI 1971 3 PRESIDIUM JOODSE WERELDCONFERENTIE VERWEERT ZICH TEGEN AANVALLEN 9? Afgetreden als staatshoofd Pint Taalkwestie H elikopters die wij alle „kneepjes” van het vak zullen leren. ÉBO ■r - I I (Van onze redacteur in Brussel) antwoorden te controleren. ADVERTENTIE EL CHAT IB Wij zoeken een pittige Wie komt ons helpen met de administratie. Heeft U interesse? Belt U dan even 02510-25141 (be halve op maandag) voor nadere inlichtingen of het maken van een afspraak. Eerder hadden ook Patricia Kernwin- kel en Susan Atkins ontlastende verkla ringen voor Manson afgelegd. De arrestaties werden verricht nadat de politie een vergadering in de filosofische faculteit van de universiteit van Barce lona had verboden. Chatib is daarna tot voorzitter gekozen van de 173 leden tellende Volksraad, waar in 85 zetels zijn toegewezen aan de agra rische socialistische Baas-partij en 40 aan progressieve en nationalistische stromingen, waaronder de communistische. De resteren de zetels zijn toegewezen aan afgevaardig den van vakverenigingen en verenigingen voor de vrije beroepen en ambachten en aan godsdienstige leiders. verbetering van het lot van de joden in de Sovjet-Unie. De Zuidvietnamese soldaten in Laos schijnen door de van dag tot dag sterker BRUSSEL (ANP) Een leeuw die op treedt in een programma dat loopt in het Brusselse theater „Ancienne Belgique” is gisteren ontsnapt. De directie van het thea ter heeft zich gehaast te verklaren dat de leeuw „niet gevaarlijk is”. Brusselaars die de leeuw eventueel moch ten ontmoeten wordt gevraagd niet in pa niek te raken en weg te lopen, maar de politie of de rijkswacht te bellen. Bomaanslag- Voor de Amerikaanse am bassade in Ankara is een bom ontploft. Een politieman die voor het gebouw op wacht stond, liep verwondingen op. wordende tegenstand steeds meer In de verdrukking te geraken. DAMASCUS (Reuter) De Syrische president, Achmed El-Chatib, heeft gister avond zijn ontslag ingediend om de weg te effenen voor de benoeming van een nieuwe president krachtens een nieuwe grondwet. De Syrische Volksraad, die gisteravond zijn eerste vergadering hield sinds zijn vor ming vorige week dinsdag, aanvaardde het ontslag. Chatib liet vervolgens weten, dat hij zich kandidaat stelde voor het voorzit terschap van de Volksraad. Andere kandi daten waren er niet. GENEVE (Reuter DPA). De we reldraad van Kerken in Genève heeft gisteren de invasie in Laos van Zuidviet namese troepen met steun van Ameri kaanse strijdkrachten scherp veroordeeld. De raad noemt de inval een „schaamte loze schending van de mensenrechten”. Aan de bij de raad aangesloten kerken wordt gevraagd bij de regeringen tegen de oorlog in Indochina te protesteren. Malfatti. De voorzitter van de commissie van de Europese Gemeenschappen, Franco Maria Malfatti, zal in april een bezoek aan de Verenigde Staten bren gen. Op 6 april zal hij president Nixon ontmoeten. BRUSSEL. Het vlot niet zo erg met de Belgische volkstelling. Op de envelop pe, waarin de vragenformulieren werden rondgedeeld, stond vermeld dat de tellers tussen 3 en 16 januari zouden komen om ze op te halen. Ze zouden dan eventueel helpen bij het invullen. Nu is BARCELONA, (AP). De politie van de Spaanse havenstad Barcelona heeft zestien studenten gearresteerd „omdat zij gewelddadige betogingen zouden hebben uitgelokt”. Krachtens een bepaling van de vorige week bekendgemaakte voorlopige grondwet zal premier Hafez El-Assad waarnemend president van de republiek worden. Een andere moeilijkheid voor de vlotte gang van zaken is dat zoveel Belgen niet thuis blijken te zijn. Niet alleen over dag maar ook ’s avonds en zeker tijdens het weekeinde. Dat zijn er veel meer dan men aanvankelijk had geschat. Er zijn tellers, vooral in de grote steden, die al vele malen aan één deur zijn we zen kloppen zonder gehoor te krijgen. Het is allemaal nogal tijdrovend. Daarbij be staat de indruk dat de tellers, voor wie het ophalen en controleren der formulie ren een bijverdienste is, zich ook niet al te erg haasten. Iedere nieuwe dag die ze langer bezig zijn is er één en elke dag wordt gehonoreerd. Met dat al is de telling nu al een volle maand achterop. Niemand schijnt er zich zo erg druk over te maken. De resul taten worden trouwens toch niet binnen een jaar verwacht. Dat wil zeggen dat men dan het eerste globale overzicht hoopt te kunnen geven. LONDEN (Reuter) De Britse regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij de uitvoer zal toestaan van marine-hefschroefvliegtuigen naar Zuid- Afrika. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Alec Douglas- Home, verklaarde in het Lagerhuis, dat Engeland juridisch verplicht is op grond van de in 1955 gesloten overeenkomsten van Simonstown hef- schroefvliegtuigen van het type Westland Wasp aan Zuid-Afrika te leveren indien hierom verzocht wordt. Deze toestellen zouden bestemd zijn voor de drie Zuidafrikaanse fregatten van Britse makelij. BRUSSEL (ANP). Het presidium van de Wereldconferentie van joodse ge meenschappen over de joden in de Sovjet- Unie die van vandaag tot en met don derdag in Brussel wordt gehouden, neeft zich gisteren op een persconferentie in de Belgische hoofdstad met kracht ver weerd tegen de aanvallen van Russische zijde op het doel van het congres: de Merkwaardig is dat hoewel de formu lieren uiterst eenvoudig zijn gehouden, ze bijvoorbeeld veel minder vragen stellen dan de Nederlandse en daarbij praktisch geen enkele inlichting die naar mening van onze landgenoten te zeer in de privé- sektor is. Toch zijn er veel Belgen, die weigeren de lijsten in te vullen. Zij ris keren daarmee boetes die tot 5000 frank (375 gulden) kunnen gaan. Natuurlijk speelt zoals bij alles wat in België betrekking heeft op het openbare leven ook hier de taalkwestie mee. In de tweetalige gebieden zoals in Brussel is het heel eenvoudig: de formulieren zijn in twee talen, zodat niemand bezwaar be hoeft te hebben ze in te vullen. De Russen stellen dat dit congres is gebaseerd op een uit de lucht gegrepen verhaal en dat de joden in de Sovjet- Unie ten volle hun rechten als staatsbur ger genieten. „Het wrede optreden van de Russische autoriteiten t egen de drie en een half miljoen joden in de Sovjet-Unie heeft deze joden niet tot zwij gen gebracht”, aldus Kelman. De man nen in het Krelin hebben de joden in de Sovjet-Unie niet bang kunnen maken. Ze zullen dan ook nauwelijks kunnen ver wachten, dat hun intimidatie succes heeft in de vrije wereld. Kelman en andere leden van het pre sidium legden er de nadruk op, dat de joodze Russen niet als joden kunnen le ven en de Sovjet-Unie niet mogen verla ten. Zij mogen de rechten op cultureel en godsdienstig gebied, die door de Sovjet- Russische grondwet gewaarborgd worden, in feite niet uitoefenen. Hoewel elke nationaliteit in de Sovjet- Unie het recht heeft via eigen scholen onderricht te geven in de eigen taal en ultuur zijn er geen joodse scholen. voer van Wasp-toestellen naar Zuid-Afri ka toe te staan. Van goed ingelichte zijde is vernomen dat Zuid-Afrika waarschijnlijk een mil joen pond sterling (8,6 miljoen gulden) zal betalen voor de zeven Wasp-toestel len, die het van Engeland wil kopen. De produktie van de Wasp is in het be gin van dit jaar gestaakt en de fabrikant de maatschappij Westland denkt, dat het een anderhalf jaar zal duren voordat de toestellen kunnen worden af geleverd als er nu een order wordt ge plaatst. AMMAN, (AFP). In de Jordaanse hoofdstad Amman doen hardnekkige ge ruchten de ronde dat premier Wasfi Tall, waarschijnlijk zeer spoedig belangrijke wijzigingen in zijn kabinet bekend zal maken. Een woordvoerder van het ministerie van Voorlichting heeft gisteren geweigerd commentaar op deze geruchten te geven. Het grootste gevaar dat de staat Israel In deze periode van zijn geschiedenis be dreigt, is de mogelijkheid van een toe spitsing der tegenstellingen tussen de overtuigde en pragmatische zionisten en de voorstanders van een open Israëlische samenleving in het voormalige Palestina. Onder druk van de grote machten in de wereldpolitiek groeit ook in joodse kringen in en buiten Israel de twijfel aan een geconsolideerde vredestoestand in het Midden-Oosten bij een onvérkorte handhaving van de zionistische opvattin gen en eisen. Zoals men wellicht weet is het zionisme de basis van een gesloten joodse staat met duidelijk discrimineren de regels voor de niet-joodse minderhe den. Een op principieel democratische fundamenten rustende burgerlijke gelijk heid voor allen is in het staatsbeeld van het zionisme niet mogelijk. Het zionisme vormt weliswaar een hoeksteen van de Israëlische staatsstructuur, maar kan niet beschouwd worden als de enige inspiratie tot een vreedzame en permanente bevei liging van het jodendom tegenover de vijandige buitenwereld. Er is een andere opvatting, die in joodse kringen veel aan hangers telt, die het puriteinse zionisme afwijst zonder ontrouw te worden aan de overtuiging dat de historie van de joodse lotgevallen in de ontwikkeling van de moderne internationale verhoudingen een uiterste behoedzaamheid van de dra gers der joodse cultuur tegenover vijan dige invloeden van buiten onvermijdelijk maakt. Het is denkbaar dat de joodse cultuur in een open gemeenschap, gesitueerd op die plek van de aarde waar de joodse cultuur haar bakermat vond, namelijk Palestina, zich zou kunnen verdragen met de daar aanwezige en eveneens cultuur historisch gegroeide Palestijnse zelfbe wustheid. De structuur van een staat waarin die verdraagzaamheid politiek uit gangspunt zou moeten zijn, zou een ge heel andere moeten zijn dan de huidige Israëlische staatsstructuur. Het is merk waardig dat de bestaansangst der zionis ten zo sterk gebaseerd is op de angst van de getalsverhoudingen. Die getalsverhou dingen zijn in het voormalige Palestina in het nadeel van de joden en het is aannemelijk dat de grote cohesie van de Israëlische staat met het zionistische bindmiddel veroorzaakt is door de vrees, als joodse minderheid in een Palestijnse samenleving ten dode te zijn opgeschre ven. De kracht en de inspiratie van de jo den, ontleend aan hun cultuur en uitmon dend in een gesloten staatsvorming als front tegenover alles wat niet joods is, worden aangetast door de dreiging van het getal. Met wat meer vertrouwen ih de overheersende spirituele macht van de AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAMVWMAA/VWWVWWWVWVVVWVMWWVWVVVWWVVVWVVAAA Het 39ste „elite-bataljon rangers” van het Zuidvietnamese leger is vrijwel uit geschakeld in een gevecht met Noordviet- namese troepen langs de Ho-Tsji-Minh- route in Laos, zo heeft het Zuidvietname se opperbevel in Saigon toegegeven. Het bataljon was 500 man sterk. De helft wordt als gesneuveld of vermist opgege ven. De studenten betoogden op straat en gooiden een aantal auto’s ondersteboven. Ook werden ruiten van winkels ingegooid. De vorige Engelse regering een La- bour-regering heeft in 1964 wapenver- kopen aan Zuid-Afrika verboden, in ant woord op resoluties van de Verenigde Naties. De Labour-oppositie in het La- Nog geen uur na de Britse aankondi- gerhuis heeft gisteren dan ook onmidel- ging heeft de Zuidafrikaanse minister lijk de Britse regering fel aangevallen van Defensie, Pieter Botha, in Kaapstad verklaard, dat de Zuidafrikaanse rege ring zeven Wasps zal bestellen. Sir Alec deelde het Lagerhuis nog mee, dat voor zover het verdere leve ranties aan Zuid-Afrika aangaat, de Britse regering de kwestie moet bezien in verband met de Britse belangen. LOS ANGELES, (Reuter). Leslie van Houten, de jongste verdachte in het proces Manson, heeft bekend medeplich tig te zijn aan het doden van de miljo nair Leno La Bianca en zijn vrouw. De 21-jarige Leslie verklaarde, dat de leider van de commune waarvan zij en de andere verdachte lid waren, Charles Man- son, niet bij de moordpartijen aanwezig was. Behalve onwil is er ook vaak bij de getelden een zekere mate van on bekwaamheid om de toch nogal eenvou dige formulieren in te vullen. Zij wach ten namelijk op de tellers en vragen die of zij het willen doen. Dan gaat daar al zeker wel een halve avond mee heen. De goede Belgische gewoonte wil dat men met het ophalen der formulieren toch ten minste één „pint” of een glaasje aan biedt en de tijd pleegt dan snel te ver strijken. ïsS# Zo verklaarde Claude Kelman uit Frankrijk, de voorzitter van het presi dium, dat intimidatiepogingen van de Russische autoriteiten tot mislukken ge doemd zijn. Hij doelde hiermee onder meer op de felle campagne in de Rus sische pers tegen het congres en de stap pen van het Kremlin bij de Belgische autoriteiten, onder meer via de Russische ambassadeur in Brussel, om dit congres verboden te krijgen. Er zijn echter vooral rondom Brussel Vlaamse randgemeenten, die Nederlands talige formulieren hebben rondge deeld. De Franstaligen weigeren die in te vullen of zij schrijven er (in het Frans): „Ik teken maar ik weet niet wat ik heb getekend”. Zoiets komt zij het minder, ook wel voor in Franstalige streken waar de Vlamingen zich dan weer achteruigezet voelen en alles nauw keurig in het Nederlands invullen. Voor joodse cultuur zouden de joden in een opengewerkt patroon van het politieke Midden-Oosten de culturele en maat- schappelijk-progressieve toon kunnen blijven aangeven en op die wijze in sa menwerking met niet-joodse medeburgers de ruggegraat kunnen vormen in een samenleving, die zou kunnen uitgroeien tot een gemengd Arabisch-joodse staat in de vorm van een „Nieuw Palestina”, welks bestaan alleen al de aanzet tot per manente oplossingen zou aangeven die in de huidige situatie nog elementen van bittere vijandschap en zelfs oorlogsdrei- ding vormen. Het gaat er duidelijk om of de zionis tische staat Israel zich zonder het gevaar te lopen van massamoorden en uitroeiing kan schikken via een semi-zionisme in een nieuwe, gemengde samenleving van joden en Arabieren. Dat ligt niet in de eerste plaats aan Israel, het ligt aan de machten en krachten die Israel omrin gen. Zolang deze in woord en daad het van de aardbodem wegvagen van de joodse cultuur nastreven en propageren, blijft het zionisme de enig mogelijke be veiliging van alles wat de joden in de wereld hebben overgehouden, in de eer ste plaats het naakte individuele leven van iedere jood afzonderlijk. De grote machten die proberen door hun invloed Israel te dwingen op de weg naar het compromis, zien één belangrijk ding over het hoofd. Israel heeft de joodse cultuur in bescherming genomen als een moderne Ark des Verbonds. De fanatieke wijze waarop Israel die beschermende taak uitvoert tegenover een buitenwereld wier intenties die vernietiging van dat heiligdom schijnen te zijn, bevat nog geen element van tolerantie en Pale stijnse burgerzin. Het risico is nog te groot. Vandaar dat de Israëlische zionis ten het in Palestina geconcentreerde jodendom staatkundig en daardoor mili tair en diplomatiek onveranderd „neen” doen zeggen op ieder vredesaanbod. Het is een „neen” van profetische, mystieke herkomst, uit de mond van een geroepene die niet zijn eigen pragmati sche taal spreekt maar de taal van de vaderen, de stichters en behoeders van de joodse cultuur in al haar essenties. Het kan irritant zijn voor de doorge winterde „peacemakers” in de wereld, maar zij dienen te beseffen dat de joodse cultuur een erfgoed van hogere orde is, evengoed als de mohammedaanse en de christelijke. De echte vrede en vooruit gang in de wereld zijn afhankelijk van het behoud der geijkte historische waar den. De joodse cultuur is tussen die waar den waarlijk niet de minste. Helaas heeft zij in de huidige situatie de zionistische militaire kracht als bestaansvoorwaarde nodig. a-, ’-'j ...y. De Volksraad is het eerste Syrische wet gevende lichaam sinds 1969. Het zal een permanente grondwet opstellen en een nieuwe president van de republiek be noemen. het al een maand na die laatste datum de tellers is het dan weer moeilijk de en naar men schat heeft tenminste de helft van de Belgische bevolking ze nog niet kunnen teruggeven. Niet omdat men de formulieren niet heeft ingevuld, maar omdat de tellers niet zijn voorbijgekomen. De animo voor het inzamelen van de formulieren is niet erg groot. In verscheine kleinere plaat sen heeft men de veldwachters en de onderwijzeressen van de bewaarscholen opgecommandeerd. Zij doen het echter zij het tegen betaling alleen in hun vrije tijd. Dus ’s avonds en tijdens het weekeinde. In heel Brussel zouden er niet meer dan honderd tellers zijn. FORT BENNING, (Reuter). Een psychiater heeft in het proces tegen lui tenant Calley voor de militaire recht bank in Fort Benning verklaard, dat Cal ley tijdens de moordpartij in My Lai slechts dacht, dat hij „vijanden” vernietig de in plaats van „menseltfke wezens”. Volgens de psychiater, dr. Wilburg Hamman, was Calley niet in staat de ge volgen van zijn daden te beseffen. De 27-jarige Calley wordt beschuldigd van moord op 102 Zuidvietnamese bur gers in maart 1968 in het Zuidvietnamese dorp My Lai. Cally heeft nooit ontkend deze moorden begaan te hebben. Dr. Wilburg Hamman zei dat Calley op bevel „vijanden” had vernietigd. Dit kwam omdat Calley leed aan „vermin derd geestelijk vermogen”, veroorzaakt door de spanningen wegens oorlogshan delingen in Vietnam”. Luitenant Calley zei voor de militaire rechters dat hem in het leger was ge leerd, dat kinderen „zelfs nog gevaar lijker zijn dan volwassenen” dat hij alle bevelen moest opvolgen en nooit de wet tigheid ervan in twijfel moest trekken. Gisteren werd ook bekend, dat de Ame rikanen die de Zuidvietnamezen uit de lucht steunen, nog drie helikopters heb ben verloren. Ook in Noord-Laos nemen de aanval len van de Pathet Lao en Noordvietna- mezen toe. Een woordvoerder van het Laotiaanse ministerie van Defensie heeft meegedeeld dat Noordvietnamese eenhe den hun activiteit in de buurt van het steunpunt Long Tsjeng opvoeren en een aanval op de koninklijke hoofdstad Loeang Prabang voorbereiden Guerril lastrijders hebben nabij Long Tsjeng al vier stellingen van de regeringstroepen ingenomen. In Long Tsjeng, dat 150 km ten noor den van Vientiane ligt, heeft generaal Vang Pao, de opperbevelhebber van het Laotiaanse leger, zijn hoofdkwartier. Bij deze stad ligt ook het enige vliegveld in Noord-Laos waarop grote transportvlieg tuigen kunnen landen. Uit Cambodja wordt gemeld, dat 20 km ten zuidwesten van de hoofdstad Pnom Penh een konvooi op de rivier de Mekong door de Vietcong is beschoten. Een schip met brandstof en munitie is gezonken. Een archieffoto van de Wasp-heli- kopters die Zuid-Afrika bij Engeland heeft besteld. De toestellen escorteren een duikboot naar een basis na een oefening van de Engelse marine. V Nog geen uur na de Britse aankondi- gerhuis heeft gisteren dan ook naar aanleiding van haar besluit, de uit- 5v -s-r 'O KNk

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3