BEDRIEGLIJKE RUST IN MEKONG-DELTA Slankere schoenleesten en Lagerhuisdebat over poststaking levert niet veel op gr -Haar modejournaal! beeldige bandjes Oersterk! ft is Bezoek aan voormalig V ietcong-bolwerk bestaat driehonderd jaar Ook bij Philips in Doetinchem korter werken IK Amsterdams „Heerenboekje” VOORJAARS- EN ZOMERMODE bidt voor vrede te redden Scholten Carton zou bod zeer toe juichen (er staan ook vrouwen in) onderzoek de drogist heeft t! Laatste poging om Ten Horn N.V. Huizen kraken bij Justitie in Cocosnootmonnik „voor Pri j sbeschikking verlengen de zekerheid” 5 jaar slijtage garantie DINSDAG 23 FEBRUARI 1971 7 Welstand Geen dividend Kamerlid Brautigam: Deense „Starfighter” neergestort Pacificatie Fijn om over de vloer te hebben. BÊ TER MAAT zonder (Wyers staat er achter) (Vati onze correspondent) ADVERTENTIE FIFAX mese politie worden gecontroleerd. Men laat onze auto passeren. GRONINGEN. De raad van commis sarissen van Scholten Carton en Papier N.V. zou een bod op de aandelen, waar mee het bedrijf, het personeel en de aan deelhouders gebaat zouden zijn, zeer toe juichen, aldus verklaarde voorzitter G. H. Smits desgevraagd op de jaarvergadering. VEENDAM. Gisteren is een laatste poging ondernomen om Ten Horn N.V. in Veendam van een faillissement te redden. EINDHOVEN Philips zal de Arbeids inspectie vergunning vragen om in de ves tiging Doetinchem 100 mensen, die be trokken zijn bjj de produktie van plaat- condensatoren, gedurende 8 weken twee dagen per week niet te laten werken. Tevens zal voor de vestiging Roermond, waar sinds 18 januari korter wordt ge werkt, verlenging van de vergunning wor den aangevraagd. Het gaat hier om 360 mensen, die men nog eens zes weken 2 of 2% dag per week naar huis wil sturen. KOPENHAGEN (AFP) Een „Star- fighter” van de Deense luchtmacht is gis teren in zee, bij Laesoe, neergestort. De piloot, die zich met een parachute wist te redden, is door een trawler opgepikt. IEDER SEIZOEN staan we weer voor al of niet aangename verras singen waar het de nieuwe mode betreft. En elke keer zijn we weer benieuwd wat de „modemakers” voor ons in petto hebben. Lopen we rond als overjarige tieners of blijven de typisch vrouwelijke ac centen prevaleren? Ook al slaat de Vietcong nu niet meer zo hard toe, ze is politiek toch nog over al aanwezig. Het Vietnamese volk wenst echter vrede na de lange oorlogsjaren. Toen onze veerboot op de terugtocht het eiland van de cocosnootmonnik passeer de, zaten op de ballustrade vier in geel gehulde monniken in stil gebed verzon ken. Iedereen die op het eiland leeft, moet bij het luiden van de klokken voor de vrede bidden. Op de boot begint een vrouw een van de trieste Vietnamese lie deren te zingen: „Als de vrede weer in mijn land komt, zal ik vele droevige kerkhoven bezoeken, ik zal veel graven zien in lange rijen, als de oorlog' voor bij is, zal oud moedertje de berg beklim men, om de overblijfselen van haar zo nen te zoeken”. Linnen laarzen. Het middelste mo del gecombineerd met leer. De kleine roodharige mevrouw Barbara Castle verweet haar opvolger als minis ter voor Werkgelegenheid, Robert Carr, dat de regering niets heeft gedaan om een einde aan de staking te maken. Volgens de oppositie is de onmiddellijke benoe ming van een bof van onderzoek daartoe het enige middel. De regering is er echter tegen gezien de technische complicaties van het PTT-bedrijf en de achtergrond van deze staking. Carr blijft hameren op arbitrage waartoe de postbond zich nog in augustus van vorig jaar schriftelijk had verbonden, al was er een misver stand over verplichte arbitrage, die na melijk niet bestaat. Het enige dat Carr toezegde, was dat hij door zijn desbetreffende ambtenaren zou trachten een verzoening tussen de partijen tot stand te brengen. Jackson, de leider van de Postbond, zou Carr van daag ontmoeten om uit te vinden wat de minister met zijn verzoeningspoging pre cies bedoelt want dat wist maandagavond nog niemand. Vorige week had Carr vol gens Jackson nog geweigerd om te hel pen een verzoening tot stand te brengen. Zoals de zaken thans staan, is er nog steeds sprake van een absolute impasse. In het debat vlogen de beschuldigingen heen en weer. De regering kreeg van de oppositie te horen dat zij aan de kant van het postbestuur staat in plaats van neutraal te zijn, zoals van haar wordt vewacht. Minister Carr zei dat de andere vakbonden de postmannen en -vrouwen als frontlijntroepen in de strijd tegen de regeringspolitiek gebruiken. Met andere woorden: dat dit een politieke staking is. Buiten juichten honderden stakenden hun leider toe. Inderdaad bestaat er on der de massa van het PTT-personeel, on danks al zijn ontberingen, nog steeds een verbeten geestdrift om de staking tot het uiterste door te zetten. De situatie is ech ter hoogst tragisch omdat nog steeds nie mand een uitweg vcor dit conflict weet. De firma De Lange heeft behalve schoenen en tassen ook een mooie col lectie lederen kleding. Ook hier werd onder andere zeemleer verwerkt tot prachtige overgooiers. Van suède en leer zag ik voor u leuke pantacourts. chasubles met grote zakken en veter- sluiting en rokken. Voor de herenschoenen is suède even eens teruggekeerd en ook hier zien we slankere lijnen en wat hogere hakken. De herenlaarzen blijven nog steeds po pulair. In deze collectie ook enkele uit voeringen in linnen. Voor de koele zo mer en daarover hebben wij in ons landje bepaald niet te klagen een sportieve dracht. De kleuren tonen alle nuances tussen beige en bruin; veel blauw in diverse schakeringen en oud-rose en wit. Veel schoenen zijn uitgevoerd met banden; spaghetti bandjes en kruis- en wreefbanden. Sandalen en schoenen met banden tot aan of over de knie, sommi gen met dikke doorlopende zolen. „In” voor deze zomer blijven de laarzen on der andere vervaardigd van zeemleer met als eigenschap, dat zij heerlijk soe pel om het been sluiten. Bovendien laar zen uitgevoerd in linnen al of niet in combinatie met leer. Bijzonder fraai vind ik de suède laars met borduursel, die gecompleteerd kan worden met tas en ceintuur. Een werkelijk beeldig ge heel. Oersterk het 501 kwaliteits merk van Du Pont regering telde het boekje uit 1682 in klein formaat 48 bladzijden. Als afzonderlijke uitgave was er aan toegevoegd een naam register van predikanten, professoren en doktoren en er zat een „Beknopte Genealo gie” bij van de „voornaamste Potentaten tegenwoordig m Leven zijnde”. De laatste uitgave van 1968 telde zeven honderd bladzijden met ettelijke duizenden namen, een naamwijzer en adressen van de leden van het gemeentebestuur van Am sterdam en van gemeente-ambtenaren, van de ministeries en het provinciaal bestuur, van rijks- en andere officiële en semi-offi- ciële instellingen, van onderwijsinstellingen en instellingen van weldadigheid, alsmede van verenigingen op het gebied van kun sten en wetenschappen, woningbouw, volksgezondheid enz. die in Amsterdam gevestigd zijn dan wel elders gevestigd zijnde hun werkterrein voor een belang rijk deel in Amsterdam vinden. Ou zijn manier wijst het „Heerenboekje” de weg door het georganiseerde Amster dam. Burgemeester Samkalden opent de rfj van de duizenden instanties en van mannen en vrouwen, netjes gerubriceerd. Er is vrijwel geen organisatie of instelling te bedenken die er niet in staat. een propagandateam van de Vietcong in de provincie Chien Hoa en componeerde liederen voor het Nationale Bevrijdings- front. Sinds zijn desertie laat radio-Ha- noi zijn liederen niet meer horen. De pro vincie Chien Hoa was reeds tijdens de Indochinese oorlog een bolwerk van de Vietminh en gold als een modelprovin- cie van de Vietcong. We vragen de gewezen propaganda chef van de provincie Chien Hoa wat hem heeft bewogen om naar de zijde van de regering over te lopen. Hij heeft zijn antwoord klaar: „de Amerikanen heb ben een man naar de maan gestuurd, zij hebben daarmee hun technische superio riteit bewezen, zodat het socialistische blok de oorlog nooit kan winnen”. Hij vertelt verder dat er na de dood van Ho Tsji Minh onenigheid is ontstaan in de partijleiding en dat hij teleurgesteld is over de verdeeldheid die er heerst in het communistische kamp. Phoui vertelde ons ook over een Russische delegatie die in zwarte pyjama’s gekleed, in 1966 Chien Hoa bezocht om er de film „Mekong golven” te maken. Hij vond dat de Rus sen vriendelijk waren en geen bevelen gaven, zoals de Amerikanen. Aan het einde van ons gesprek zei de gewezen propagandachef nog dat er veel meer Vietcongstrijders naar de regering zou den overlopen als de naam „Chieu Hoi” niet bestond, wat zoveel wil zeggen als „terugkomen” en voor de Vietcong bete kent dit gezichtsverlies. Er cirkelen geen helikopters meer in de lucht. Als er niet zoveel soldaten wa ren op de wegen en in de dorpen, zou men geloven dat er vrede is. Men geniet in de delta een zekere welstand als ge volg van de grotere veiligheid. De boe ren kunnen nu hun producten weer on gestoord naar de stad brengen, waar ze tegen goede prijzen worden verkocht. De boeren hebben geprofiteerd van de infla tie waar de stadsbevolking onder gebukt gaat. Maar de gevoelens van de mensen wor den niet alleen bepaald door materiële dingen. Het veer dat ons over de Mekong- arm naar Mytho in de provincie Chien Hoa brengt, vaart voorbij het eiland Con Foeng, waar de cocosnootmonnik zijn boeddhistische bedevaartplaats heeft ge sticht en waar deserteurs en dienstwei geraars asiel vinden. De monnik wordt zo genoemd omdat hij eens drie maanden lang in de kruin van een palmboom zat en voor de vrede bad. Het eiland dat slechts 1 km2 groot is, doet denken aan een Vietnamees „Disneyland.” Bont ge schilderde gewelfde poorten en balustra den. een reusachtige klok en daarachter de open hal van de vrede en de een heid. De Vietnamezen op de veerboot kij ken ernstig naar het eiland aan de over kant. Bundeling in streekvervoer. De Friese sa menwerkende streekvervoersbedrijven NTM. NOF en LABO, dochteronderne mingen van de Nederlandse Spoorwegen, zijn samengebrachr in één bedrijf, de Friese autobusmaatschappij FRAM N.V. De nieuwe maatschappij verzorgt het openbaar vervoer in Friesland ten noor den en ten oosten van de lijn Makkum- Bolsward, Sneek Heerenveen-Wolvega en Steenwijk. De FRAM beschikt over 220 bussen en heeft 550 man personeel. garandeert u het sterke en duurzame tapijtnylon. De Amerikanen denken dat de pacifi catie een succes is. Een bezoek aan de delta kan deze indruk waar maken, als daar niet die blikken en gebaren van de Vietnamezen waren, waardoor men er aan gaat twijfelen. Soms lijkt het of de infiltratie in de lagere regionen is toege nomen en of men bezig is op Vietname se wijze goede vrienden met elkaar te worden. Er heerst een bedrieglijke rust in de delta, waar men in veel hutten bij de dood van Ho Tsji Minh nog kaarsen en wierookstaafjes aanstak voor zjjn por tret. De hoofdstad van de provincie, Ben Tre, die gedurende het Tet-offensief ernstig werd verwoest, is weer bijna helemaal opgebouwd. Men ziet slechts hier en daar wat ruïnes. In Ben Tre werden wij voorgesteld aan Phoui, een overloper van de Vietcong. Hij is voorzitter geweest van Minister Polak van Justitie heeft dit maandag aan de Tweede Kamer meege deeld in antwoord op vragen van het WD-Kamerlid Geurtsen. In deze vra gen had hij aangedrongen op een wijzi ging van het Wetboek van Strafrecht, zo danig dat ook langs strafrechtelijke weg zou kunnen wonden opgetreden tegen het kraken van leegstaande huizen, zijns in ziens een vorm van „onmaatschappelijk gedrag”- (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM Steeds dikker wordt bjj elke uitgave het „Heerenboekje”, de naamwijzer waarin vrijwel iedereen voor komt die in 't openbare leven van Amster dam ook maar iets te vertellen heeft. Van daar ook dat in het Heerenboekje" al lang niet meer alleen „heeren” staan, maar ook vrouwen. Het „Heerenboekje” jubileert met de uitgave die dezer dagen verschijnt, een jubileum van één van de oudste perio dieken. Reeds driehonderd jaar geleden werd er de basis vooi gelegd. Uit 1671 al thans dateren de oudste fragmenten die in het gemeente-archief bewaard gebleven zijn. Op zijn eigen manier vertelt het min of meer de geschiedenis van Amsterdam. Het had in vroeger tijden wijdlopende titels zoals in 1680, toen het uitgegeven werd door Otto Barentsz Smients. Het heette toen: „Naem-wyser waer in vertoont wor den de Namen, Wapens en Woonplaetsen van haer Ed. Gr. Achtb. de Regeerders der stad Amsterdam, deses Jaers 1680. mitsga ders van verscheyden andere Collegiën en Beampten” Aan namen en adressen van de Stads- Leren chasuble met grote zakken en veter sluiting. Uit de vergadering kwamen vragen of men de zelfstandigheid van het bedrijf ten koste van alles moet bewaren nu gebleken is dat de nositie van het bedrijf niet rooskleurig is. Zoals reeds eerder gemeld is, heeft de vennootschap met veel moeilijkheden te kampen gehad en ook de vooruitzichten voor het lopende boekjaar zijn niet optimistisch. Gezien de recente onbevredigende bedrijfsresultaten (verlies van ƒ99.000) en de vooruitzich ten van dit moment, zal geen dividend worden uitgekeerd (vorig jaar 12 per cent). De voorzitter gaf tevens te ver staan dat de aandeelhouders ook volgend jaar niet op een dividend behoeven te rekenen. De komende weken zullen klaarheid brengen, wa .t de Nederlandse coutu riers, de ontwerpers, de boutiek-eige- naars en de exclusieve kleding- en schoenenzaken gaan ons voorschotelen wat zij creëerden of inkochten. Zo heeft de firma De Lange ons gis teren in haar Amsterdamse zaak aan de Van Baerlestraat laten zien wat er zoal aan schoenen, tassen en lederen kleding voor de komende lente en zo mer te koop is. Verheugend vind ik het u te kunnen aankondigen, dat de schoenleesten weer wat slanker worden en zo ook de hak ken, die in hoogte variëren van drie tot zeven centimeter. De dames, die de laat ste oorlog hebben meegemaakt zullen de uit die tijd bekende doorlopende hakken terugzien. Ik kan mij voorstellen, dat dit weerzien niet bij iedereen groot en thousiasme zal opwekken. Er is veel suède en er zijn verrukke lijk zachte leersoorten verwerkt zoals zeemleer, chevreau (geit) en anilinecalf. Voorts linnen en combinaties van lin nen met leer. te danken is aan het succes van de Viet- namisering van de oorlog. Hij zegt dat de Vietnamese troepen beter vechten dan de Amerikaanse. Maar in werkelijkheid zullen de vijandige Vietnamese partijen, zoals reeds in de tijd van Diem het geval was, dikwijls plaatselijk een „arrange ment” met elkaar hebben gesloten, wat de indruk wekt dat de oorlog langzamer hand afneemt en de regering de zaak vol komen in de hand heeft. De rijst staat er goed voor in de velden waar boeren werken gekleed in zwarte pyjama’s, die ook worden gedragen door de Vietcong. Er zijn nieuwe huizen ge bouwd en kippen- en eendenfarms ge sticht. Men heeft visvijvers van granaat- trechters gemaakt. Vanuit de vergadering werden nogal wat twijfels over het bele’d van commis sarissen en directie geuit. Enkele aan deelhouders vroegen zich af of het bedrijf wel op de goede weg is. Dit werd ge ïllustreerd met een voorlopige conclusie van het structuuronderzoek in dé stro kartonindustrie, waaruit blijkt dat enkele bedrijven zullen verdwijnen en enkele grote zullen overblijven De heer Smits zei van mening te zijn dat de toekomstige positie van Scholten in sterke mate af hangt van de marktontwikkelingen dat de N.V. bij een slechte markt met min der genoegen moet nemen en dat men bij een redelijke marktontwikkeling wel kan meekomen. Voor de vooruitzichten op langere termijn toonde de directie zich optimistischer dan de raad van commis sarissen. De directie baseerde dit op een verbetering van de marktsituatie en ver mindering van kosten binnen het concern zelf. De laatste tijd is het in de delta aan zienlijk veiliger geworden. De Vietcong maakt echter ook gebruik van de open verkeerswegen, waar men tegenwoordig zelfs 's nachts kan rijden. Onze Vietna mese betoogt dat de grotere veiligheid Mr. R. H. Smit, de bewindvoerder van dit in moeilijkheden verkerende bedrijf, heeft de termijn waarbinnen de crediteu ren zich met de voorgestelde schulden regeling akkoord kunnen verklaren, ver lengd tot en met donderdag a.s. Boven dien heeft hij maandag die schuldeisers, die nog niet op het uitgebrachte aanbod zijn ingegaan, waaronder enkele buiten landse, schriftelijk uitvoerig ingelicht over een aantal vraagpunten, die zij in de afgelopen dagen naar voren hebben gebracht. Vóór zaterdag jl, de dag waarop de termijn oorspronkelijk zou aflopen, heeft een groot aantal krediteuren zich reeds met de voorgestelde regeling ak koord verklaard. Bovendien heeft de juridische adviseur van Ten Horn N.V., mr, J. J. Seidel, de krediteuren, die nog niet reageerden, uit genodigd voor een krediteurenvergade- ring, morgen. Wanneer deze laatste poging slaagt, zal de heer P. Prins, directeur van Prins N.V. in Dokkum, in het bezit worden ge steld van 90 percent van de aandelen, met een optie op de resterende 10 per cent. Naar het oordeel van de bewind voerder doen zich geen andere mogelijk heden voor het voortbestaan van Ten Horn Nederland N.V. voor. Zoals bekend, worden de pogingen van de heer Prins om Ten Horn in stand te houden, door een kredietgarantie van de overheid gesteund. ■r AFVOER VERSTOPT? Een lang Zuidvietnamees militair con- vooi van 69 vrachtauto's rijdt ons met brandende lampen voorbij. Sinds de Ame rikaanse 9e divisie is teruggetrokken, is de verdediging van de delta in handen van de Zuidvietnamezen, die hier 78.000 man geregelde troepen en 244.000 militie- soldaten hebben gelegerd. Ook de Zuid- vietnamese marine heeft nu de controle en de verdediging van de ontelbare zij rivieren en kanalen overgenomen. Op vele huizen ziet men de geel en rood ge streepte Vietnamese vlag geschilderd, hoewel de Vietcong nog vaak ’s nachts haar rode vlag op de muren, aanbrengt die dan 's morgens door de Zuidvietna- mese politie wordt verwijderd. (Van een speciale verslaggever) SAIGON Het is nog donker als we op een zondagmorgen Saigon ver laten. Op de hoofdweg nr 4 die naar de Mekongdelta voert heerst een drukke bedrijvigheid. Vrachtwagens, bussen, auto’s en scooters rijden in zuidelijke richting. Tegenwoordig kunnen de inwoners van Saigon hun familieleden die in de delta wonen, weer opzoeken. Aan de grenzen van de stad staan lange files auto’s, die, evenals de inzittenden, door de Zuidvietna- DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid mevr. G. Brautigam (P.v.d.A.) heeft de miinster van Economische Zaken schrif- teltfk gevraagd of hjj het veiligheidshalve niet beter vindt de prjjsbeschikking goe deren en diensten 1970 niet op 15 maart te laten vervallen maar deze met enige maan den te verlengen. Mevrouw Brautigam wijst erop dat de kosten van het levens onderhoud van half december tot half ja nuari met 1.3 punt zjjn gestegen. ADVERTENTIE INlTRffiST WDI LONDEN. Het korte bittere debat dat het Lagerhuis maandagavond over de poststaking hield, leverde nauwelijks enig perspectief op voor een oplossing van het conflict, dat nu al in zijn zesde week is. DEN HAAG. Op het departement van Justitie wordt thans nagegaan, of een aanvulling nodig is van de strafwet voor een doeltreffend optreden tegen het on rechtmatig in gebruik nemen en houden van leegstaande panden. Bandschoentjes met en doorlopende hak.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7