Ontwerpprogramma PvdA, D’66 en PPR over BEZUINIGING EEN MILJARD Rechtspositie clubhuiswerkers slecht Na ingezonden brief volkstelling bij CBS ontslagen Laat uw vakantie niet bederven door tegenvallers Let op het KLM-tourlabel- Het garandeert u een zorgeloze vakantie. Vertrouw op dit label... Uw vakantie is het waard! KOSTEN BIJNA ZEVEN MILJARD; 12 miljoen Verlaging leeftijd passief kiesrecht nog dubieus Morgen zonsverduistering a I c 1 KLMB VAKORGANISATIES OVERHEIDSPERSONEEL: Populariteit van premier De Jong impasse vredes overleg Vietnam doorbreken Kraanwagen onder Brandschade stroom: één dode DIENSTWEIGERAAR KLAPTE UIT DE SCHOOL gestegen Overspel straks niet meer strafbaar Nederland wil RECHTSPOSITIE MILITAIREN VERBETERD 2 WOENSDAG 24 FEBRUARI 1971 1 Volgens Int omart: Districten Anti-inflatie Bietsuiker B Leefmilieu Pensioenen Spreiding S 1] n b g' si V Z d< ui d< Immers, vliegvakanties voorzien van dit label zijn samengesteld door de vertrouwde reisorganisaties en voldoen aan de door de KLM gestelde normen: u vliegt per KLM en u betaalt niet meer dan de tour (zowel voordelige als luxe-arrangementen) werkelijk waard is. Dat is een hele zekerheid. (Vervolg van pagina 1) Het regeringsprogramma, waarover PvdA, D’66 en PPR overeenstem ming hebben bereikt, voorziet in een serie overheidsbestedingen die samen bijna zeven miljard gulden vergen. Men denkt echter weer één miljard te kunnen terugwinnen door bezuinigingen op de defensieuitgaven met 300 miljoen, op wegen en andere waterstaatswerken met 300 miljoen, door een herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs 200 miljoen en door afbraak van de woningsubsidies 250 miljoen. -- - in Eindhoven - 1 vrijwillige basis zou geschieden. ADVERTENTIE tours I A en de en is van een heupbreuk. „Een pot met bloemen voor uw welzijn, een pot met geld terug om te werken zonder pijn”, zo luidde de boodschap die de clubhuis werkers bij de bloemen had den gevoegd. po vit he rit da He ke lig op af de he he ve de va de vo dc ov nc op dc aa ge rii (F po ve fei he tr< bi< uii W( U zi< zit de Wi ze ns no vi< w; dr scl Nc ee m; zo •5 BH de Bedrijven die zich in de Randstad wil len vestigen, maar die ook elders terecht kunnen, dienen naar andere gebieden te worden geleid. De uitbreiding van het wegennet moet worden gematigd. De we genbouw dient in het bijzonder gericht te zijn op een betere spreiding van de HILVERSUM. De huidige minis ter-president De Jong is opnieuw geste gen in populariteit. By een politieke verkenning is hjj andermaal gekozen als de minister-president in het nieuwe kabinet. Nog steeds wordt hjj door een toenemend aantal ondervraagden als zodanig genoemd. Een en ander bleek dinsdagavond in een tv-uitzending van „Brandpunt-special”, waarin resultaten van een vierde onderzoek werden be kend gemaakt. Het onderzoek werd uit gevoerd door bureau Intomart. De ontwikkelingshulp moet in 1975 zijn opgetrokken van 900 miljoen tot an derhalf miljard gulden. Nederland moet lid van de NAVO blijven en mag Grie kenland en Portugal geen wapens leve ren. Spanje mag niet tot de NAVO wor den toegelaten. De defensie-uitgaven, die EDE. Dinsdagavond is op de weg tus sen Ede en Veenendaal de 26-jarige chauf feur J. C. Lucassen uit Babberlch van een kraanwagen om het leven gekomen toen dit voertuig tegen een over de weg han gende stroomkabel opreed. De kraanwagen kwam hierdoor onder stroom te staan. gelingen en er is bovendien onvoldoende subsidie op de pensioenlasten. Eén der oorzaken van deze slechte rechtspositie is volgens de vakbonden het feit dat een aantal van de arbeidsvoor waarden niet subsidiabel worden gesteld voor het rijk. Verder is CRM „nog altijd onduidelijk over wat het rijk in de toe komst wel en niet gaat subsidiëren DEN HAAG. Als het parlement er mee akkoord gaat zal over enige tijd overspel niet meer strafbaar zijn. Vijf ministers hebben de Tweede Kamer voor gesteld artikel 241 uit het Wetboek van Strafrecht te schrappen. Dit artikel be dreigt de overspelige echtgenoot met een gevangenisstraf van maximaal zes maan den. Er wordt echter alleen vervolgd als de beledigde echtgenoot een klacht in dient en binnen drie maanden echtschei ding of scheiding van tafel en bed vraagt. Al sinds 1880 is de strafbepaling voor overspel een omstreden punt. Het aan tal zaken is sedertdien minimaal ge weest. Daarom meent de regering dat de strafbepaling kan vervallen. De normen van moraal en recht betreffende de hu welijkstrouw zijn door de wetgever al verankerd in het Burgerlijk Wetboek. Bij een onderzoek in november december en in januari verkreeg premier respectievelijk ruim 9, 10, 13 percent van de ondervraagden en in het februari-onderzoek „scoorde” hij ruim 17 percent. KVP lijsttrekker mi nister Veringa werd door nog niet één percent van de ondervraagden als pre mier gewenst, aldus de enquête. DS’70 lijsttrekker van dr. Drees jr. komt op de vijfde plaats als favoriet. In de steekproef van februari komen onge veer tweemaal zoveel aanhangers van DS ’70 voor als een maand geleden. In de uitzending van dinsdagavond werd opnieuw geconcludeerd, dat de gezamenlijke regeringspartijen (KVP ARP, CHU en WD) nauwelijks op een grotere aanhang kunnen rekenen on der de kiezers dan de oppositiepartijen (PvdA, D’66 en PPR). Een tweede con clusie luidde, dat op het ogenblik géén van beide combinaties zou kunnen re kenen op een solide meerderheid in een nieuw-gekozen Tweede Kamer. In het onderzoek was mede betrok ken het vraagstuk van de lonen en prij zen. Van de ondervraagden zei 48 per cent ontevreden te zijn over het Ionen en prijzenbeleid. Tevreden was 35 pet. van de ondervraagden. Meer dan de helft (69 pet.) zegt vorig jaar geen ver betering in zijn financiële positie te hebben ondervonden. Van de geënquê teerden verwacht 71 pet. dit jaar geen verbetering van de financiële positie. De loonsverhoging van 400,was volgens 63 pet. schadelijk voor de eco nomie en 25 pet. noemde deze verho ging niet schadelijk. De clubhuiswerkers, die thans actie voeren om te voorkomen dat de sub sidiekraan te ver wordt dichtgedraaid, hebben gisteren een „brancard” met bloemen bezorgd bij het Haagse ziekenhuis Joannes de Deo, waar mi nister Klompé van CRM herstellende Drs. Korstanje lichtte toe, dat de Volks telling wet de mogelijkheid biedt om ge handicapten op te sporen. Intussen is ge bleken, dat de methode via de bevolkings administratie beter is, aldus drs. Kor stanje. Hij tekende nog aan, dat in beide gevallen de medewerking aan de nadere enquête voor de hulpbehoevendheid op I- nu 3,6 percent van het nationale inkome» vergen, dienen met een kwart percent van dat inkomen te worden terugge bracht. De drie partijen willen hun wensen financieren uit de stijging van het natio nale inkomen, die jaarlijks 4 percent per hoofd van de bevolking bedraagt. Daar van dient 2 tot 2*4 percent per hoofd vrij besteedbaar te blijven. De rest kan voor gemeenschapsvoorzieningen worden gebruikt. Ook willen de drie partijen de doelmatigheid binnen het overheidsappa raat bevorderen en overheidstaken het subsidiebeleid toetsen op rendement en nuttigheid. Voorts houden zij rekening met een kleine verhoging van de BTW en willen zij een belasting op vermogens- winsten invoeren, de successierechten herzien en een oplopend tarief inbouwen in de vermogensbelasting. O Het programma voorziet in een ver hoging van het bouwprogramma tot jaar lijks 140.000 woningen. De drie partijen willen verder een doorstromingsheffing invoeren, de woningsubsidies geleidelijk vervangen door individuele huursubsidies en de grondspeculatie uitsluiten, en voorts een snelle optrekking van het minimum loon. AOW en bijstand moeten op het peil van dat minimumloon worden ge bracht. ringen zijn Den Haag en Arnhem, die de rijkssubsidie voor 100 percent aanvullen De bonden willen nu landelijk een vol ledige overheidssubsidie op de perso neelslasten. Voorts wensen zij dat de overheid prioriteit gaat geven aan de rechtspositie van de clubhuiswerkers 9 In het programma wordt een geleide lijke productiebeperking van de bietsuiker in de EEG bepleit om wenselijke verande ringen in de wereldhandel mogelijk te ma ken en handelsbelemmeringen op te hef fen. Nederland moet daarom in EEG-ver- band voorstellen doen tot herstructurering van de handel volgens de lijnen van het rapport-Tinbergen. De Nederlandse pro ducenten zouden tijdelijk een aflopende steun moeten krijgen. EINDHOVEN. De brand, die de vo rige week onder andere het Eindhovense bedrijf van de Karei I-fabrieken in de as heeft gelegd, blijkt veel minder groot te zijn dan aanvankelijk werd veronder steld. Noemde men aanvankelijk een schadebedrag van ongeveer 30 miljoen gulden, het expertisebureau in Eindho ven, dat de gehele schadeafwikkeling op zich heeft genomen, schat thans de totale directe materiële schade op ongeveer 12 miljoen gulden. Dit is dinsdag door het bureau voorlichting van het schadeverze keringsbedrijf meegedeeld. De directe materiële schade, die de brand bij het bedrijf van Karel I heeft veroorzaakt, wordt geschat op ongeveer 7 miljoen gulden. De schade bij de ande re bedrijven bedraagt naar schatting 4 a 5 miljoen gulden. 283 meisjes van 15 jaar. In 1970 was er één jongen van 15 jaar en sinds 1968 72 jongens van 16 jaar en 417 jongens van 17 jaar die toestemming kregen om te huwen. Dat zou betekenen, aldus de heer Piket, dat al deze jongens en meisjes ook gekozen kunnen worden. Volgende week wordt over dit punt verder gede batteerd. Zonder hoofdelijke stemming ging de senaat akkoord met een verlaging van de leeftijd voor het actieve kiesrecht (het recht om te kiezen) tot 18 jaar. ook onmogelijk, zelfs voor het parle ment, om het CBS, een bureau van het ministerie van Economische Zaken, te controleren of deze methoden ter discus sie te stellen. Het hoofd van de afdeling sociaal-cul- turele statistieken van het CBS, drs. B. Korstanje, deelde desgevraagd mee, dat de heer Van der Born niet volledig op de hoogte is geweest. De heer Van der Born werkte mee aan een proefonder zoek voor een methode voor het opsporen van gehandicapten met het oog op even tuele voorzieningen voor deze groep. Hiervoor had het CBS twee methoden op het oog: of via de volkstellingsgegevens of via een steekproef uit bevolkingsadmi nistratie. Bovendien, constateert de heer Geradts onttrekt een aantal gemeenten zich aan hun verantwoordelijkheid en neemt hun subsidiedeel in de personeelslasten niet voor hun rekening. CRM subsidieert op deze post 45 percent, de meeste gemeen ten passen eenzelfde percentage bij, maar met name de kleinere gemeenten subsi diëren (bijna) niets. Gunstige uitzonde- O Gevraagd wordt een welvaartsvast pensioen voor iedereen, te financieren door een geleidelijke afbraak van de kin derbijslagen en de kinderaftrek, welke door een gezinssubsidie zouden zijn te vervangen. De positie van de oud-invali- den moet worden verbeterd en er moet een volksverzekering tegen arbeidsonge schiktheid komen. De ziekenfondsverze kering moet worden omgezet in een al gemene volksverzekering voor de gezond heidszorg, waarin geen onderscheid wordt gemaakt tussen particuliere en fondspa tiënten. DEN HAAG Donderdagmorgen zal in Nederland een gedeeltelijke zonsverduiste ring te zien zijn. Tussen 9.43 en 11.51 uur zal iets minder dan de helft van de zonne schijf bedekt worden. De maximum zonsverduistering is om 10.46 uur. Deze gedeeltelijke zonsverduistering zal alleen te zien zijn in West-Europa, de At lantische Oceaan en Noordwest-Afrika. Hij zal nergens op aarde volledig zijn. Daar om zijn er ook geen grote expedities uitgerust om waarnemingen te doen. In Neder land zullen diverse sterrenwachten astronomische apparaten testen. Wanneer u het verschijnsel wilt gadeslaan, denk er dan om nooit met onbeschermde ogen naar de zon te kijken. Ook een zonnebril is onvoldoende bescherming voor uw ogen. U dient bijvoorbeeld een zwaar beroet glaasje te gebruiken of een zwaar over belicht fotonegatief. Het programma voorziet ten slotte in een anti-inflatiebeleid, dat wordt ge kenmerkt door beheersing van de over heidsuitgaven, overleg met het bedrijfs leven over beperking van de loon- en prijsstijging en een regulering van de investeringen. DEN HAAG. De dienstweigeraar C. van der Born uit Rijswijk is ontslagen door het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS), nadat hij in een ingezonden stuk had gesteld, dat de volkstelling niet anoniem is en het ook niet kan zijn. Dinsdag heeft de heer Van der Born zich bij het bureau gewetensbezwaarden van het ministerie van Defensie moeten mel den. De dienstweigeraarwerd ontslagen, omdat hij zonder toestemming kennis en gegevens heeft gebruikt, die hij heeft ver kregen door zijn werk op het CBS. De heer Van der Born meende, dat hij slechts had verklaard geen cijfers of per soonlijke gegevens te zullen 'gebruiken. Als methoden niet openbaar mogen wor den, aldus de heer Van der Born, is het clubhuisleiders is lid van een vakbond. Volgens het actiecentrum „Meer poen om welzijnswerk te doen” dat gisteren een enquête onder ministers en parle mentariërs heeft gehouden is het onder zoek geslaagd. Volgens een woordvoer der van het actiecentrum beeft alleen de fractie van de W D. zich positief uitge sproken voor de door staatssecretaris Van der Poel van CRM in het vooruit zicht gestelde personeelsstop in de sec tor van het welzijnswerk. De overige partijen zeiden geen „ja” tegen de voorgestelde personeelsstop, maar wezen het ook niet zonder meer af Zij willen eerst de definitieve argumen ten van de staatssecretaris horen wan neer hij vragen over deze kwestie beant woordt. DEN HAAG. Nederland zal elke mo gelijkheid bevorderen om de impasse te doorbreken waarin de vredesonderhande lingen over Vietnam zijn geraakt, en daarvoor in aanmerking komende rege ringen polsen over mogelijkheden, de in ternationale controlecommissie opnieuw actief te maken. Dit heeft minister Luns van Buitenlandse Zaken meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid Van der Stoel (P.v.d.A.). Overigens waarschuwt de minister te gen hoge verwachtingen van dergelijke stappen, „te meer nu de houding van de betrokken communistische regeringen geen enkele aanleiding geeft te vermoe den dat thans meer uitzicht op succes aanwezig zou zijn. De actie van de Zuidvüetnamese troepen tegen het Noord Vietnamese infiltratienet- werk en basesgebied in Laos, de Ho Tsji-Minh-route, betekent in elk geval een verscherping van het militaire con flict in Indo-China. Het is moeilijk te zeggen of de actie tot een verlenging van de oorlog zal leiden, maar de regering heeft geen redenen om eraan te twijfelen dat Amerika het beleid zal voortzetten, dat vermindering van zijn aandeel in de oorlog en zo spoedig mogelijke terugtrek king van de troepen uit Zuidoost-Azië beoogt, aldus de bewindsman. Onzekerheid over het effect van de actie geeft geen aanleiding tot een zoda nig ongunstig oordeel dat Nederland in Washington zijn ongerustheid zou moeten uitspreken over zijn steun aan „opzichzelf gerechtvaardigde maatregelen van zelf verdediging”, aldus minister Luns. Nederland acht de kans op rechtstreeks ingrijpen van China voorshands klein, ze ker wanneer de Zuidvietnamese troepen ten zuiden van de zeventiende breedte graad zullen blijven. Overigens kan men zich afvragen, of de Noordvietnamezen niet naar alternatieve infiltratieroutes zullen zoeken, waardoor bijvoorbeeld de gedemilitariseerde zone opnieuw bij het strijdtoneel zou kunnen worden betrok ken, zo zegt de minister. UTRECHT. De vakorganisaties van overheidspersoneel hebben de werkge vers voorgesteld om te bestuderen of per 1 januari 1972 een CAO kan worden in gesteld voor de circa 2500 clubhuislei ders. De rechtspositieregeling van de werknemers in het welzijnswerk is slecht, aldus de heer L. Geradts, bestuurder van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA). „Wanneer er inderdaad op grote schaal clubhuizen dicht zouden gaan dan ziet het er voor de betrokken werkne mers niet best uit. Ze hebben alleen maar de W.W. er is geen afvloeiings regeling. Bovendien is er voor hen wei nig uitzicht op ander werk”, zei de heer Geradts. Er bestaan geen wachtgeldre- Met de ingezonden brief, die in een advertentieblad werd geplaatst, wilde de heer Van der Born bijragen tot de dis cussie over de volkstelling. Hij deelde er in mee, dat de afdeling gezondheidssta- tistiek van het CBS, de afdeling, waarop hij te werk was gesteld, na de volkstel ling zal controleren hoe vraag 7, die be trekking heeft op de gezondheid, is inge vuld. Is de vraag positief ingevuld, dan zullen door middel van het nummer, naam en adres van de invuller worden opgezocht De invuller krijgt, aldus Van der Born, naderhand een enquêteur aan de deur, die hem nog diepgaander vragen zal gaan stellen. Volgens de heer Van der Born zit het er dik in, dat andere afde lingen van het CBS, die met andere vra gen werken, bijvoorbeeld over woningen, er eenzelfde methode op na houden. bevolking door ontsluiting van de regio en op de verhoging van de verkeersvei ligheid. De Ruilverkavelingswet is te eenzijdig op de belangen van de land bouw gericht en moet worden vervangen door een landinrichtingswet, waarin de algemene beginselen van de ruimtelijke ordening voorop staan en waarin ook andere welzij nsfactoren, zoals de be scherming van het milieu, een plaats krijgen. Wetenschappelijk onderzoek en technische ontwikkeling moeten beter worden gecoördineerd. Er moet een onaf hankelijk nationaal centrum voor toe- komstonderzoek komen, te financieren door de overheid. O Het gemeenschappelijk programma voorziet verder in de invoering van een districtenstelsel en de rechtstreekse ver kiezing van de kabinetsformateur. Er moet worden geëxperimenteerd met de gekozen burgemeester en de gekozen commissaris der koningin. Overheidsdo cumenten moeten in principe openbaar worden. De vormingsplicht voor de wer kende jeugd moet worden uitgebreid tot twee dagen per week voor 15- en 16-jari- gen en één dag voor 17-jarigen. Er moe ten kleinere klassen komen en er moet worden geëxperimerteerd met de mid denschool. De pil kan in het ziekenfonds pakket en de strafbaarstelling van abor tus moet worden opgeheven. „Hard drugs” blijven verboden. Voor andere middelen moeten soortgelijke regelingen komen als voor alcohol. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Hoewel de Eerste Ka mer er alles voor voelt om de leeftijd van het passief kiesrecht te verlagen, bleek gisteren dat het niet zeker is dat een dergelijke wijziging van de Grond wet ook inderdaad door deze Kamer zal worden aanvaard. Dit Is het gevolg van een in de Tweede Kamer aangenomen amendement van de heer Wiegel, (V.V.D.), dat de leeftijd van het passief kiesrecht (het recht om gekozen te wor den) koppelt aan de meerderjarige leef tijd. Omdat minister Beernink niet kon zeggen wat het kabinet precies verstaat onder de meerderjarige leeftijd, werd be sloten het debat hierover volgende week voort te zetten. Mr. Piket (C.H.U.) was tegen dit amendement, omdat, zoals hij zei, ook 16-jarige gehuwde vrouwen meerderja rig zijn voor de wet. Minister Beernink zet „persoonlijk” de mening van de heer Piket te delen dat gehuwde jongeren pas bij 21 jaar meerderjarig zijn. Wel wees hij erop dat het Tweede-Kamer-lid Wiegel zelf verklaard had geen koppe ling te willen aan de ruime betekenis van het begrip meerderjarigheid, maar al leen de meerderjarige leeftijd (op dit moment dus 21 jaar) bedoelde. De heren Troostwijk (P.v.d.A.), Cop- ray (K.V.P.), Boukema (A.R.P.) en Van de Vliet (V.V.D.) gingen evenals de heer Wiegel van de leeftijd van 21 jaar uit. Zij vonden dat de leeftijd zeker in de Grondwet thuishoort. Mr. Piket noemde het amendement een bedenkelijke koppeling van het staats recht aan het civielrecht. Hij deelde mee dat er sinds 1968 29 meisjes van 14 jaar toestemming kregen om te trouwen en De vakorganisaties zijn overigens pas een jaar of twee geleden op de slechte rechtspositie van de „welzijns-mensen’ geattendeerd. „Evenals bijvoorbeeld ver pleegsters zijn deze mensen zich weinig bewust van zaken als rechtspositie sa- larisvoorwaarden. Zij zijn vaak even idealistisch als onpraktisch. Zolang de zaken goed gaan en ze wat verdienen vinden ze het wel best”, aldus de heer Geradts. Ongeveer 30 percent vau de De drie partijen willen een tienjaren plan voor de zuivering van het leefmilieu Er moeten strengere normen worden op gesteld voor schonere benzine en schone re motoren. Ook moeten er strengere voorschriften komen voor het gebruik van landbouwbestrijdingsmiddelen, wasmid delen en verpakkingsmateriaal. Wettelij ke maatregelen zijn ook nodig tegen de bodemverontreiniging en de geluidshin der. De stedelijke gebieden moeten wor den omgeven door bossen, parken en tui nen ter bescherming tegen de luchtver ontreiniging en dienen te worden be stemd voor recreatie. De drie partijen spreken zich uit voor een internationale aanpak van de vervui ling van de Noordzee en de Waddenzee. Nederland moet voor deze aanpak het ini tiatief nemen. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp dat de rechtstoestand van de dienstplichtige militairen vastlegt met algemene stemmen aanvaard. De ka mer sprak zich in meerderheid uit voor een vastomlijnd overlegorgaan tussen re gering en militairen, waarin de dienst plichtigen en volgens de heer Wieldraaier (PvdA) ook de vakbonden een vaste en belangrijke plaats moeten krijgen. Minister Den Toom van Defensie nam een amendement van de heer Wieldraaiijer over, waarin de beroepsgronden voor de dienstplichtigen worden uitgebreid. Deze uitbreiding mag echter niet leiden tot dis criminatie van het vaste overheidsperso neel. Het is te verwachten dat ook voor het vaste personeel (vrijwilligers) de be roepsgronden officieel zullen worden uit gebreid. In antwoord op vragen zei minister Den Toom dat een studie over de militaire ombudsman wordt afgerond.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2