RACE TEGEN LUCHTHAVEN VIETNAMESE AANVAL OP LAOS VASTGELOPEN Nood in Biafra is niet verminderd nummers Russen weigerden in 1943 joden te hulp te komen Russische concentratiekamp l J WW rif I 1 I Senaat wil leger terugtrekken vóór 1973 ÖEKUYPÏg Verliezen van Vietcong zijn overdreven .«1 NIGERIAANS ECONOOM ZOEKT HULP IN WEST-EUROPA f Carnaval in Rio en Sao Paulo: 176 doden VIEUX Twee doden bij schietpartij in ziekenhuis SIMON WIESENTHAL IN INTERVIEW OP ZIONISTENCONGRES IN BRUSSEL Nigeria treedt uit studiegroep van Gemenebestlanden Meisje doodt haar ontvoerder „Egypte versterkt stellingen aan Suez-kanaal” s <9 H0SK1® Ff WOENSDAG 24 FEBRUARI 1971 3 My Lai-verdachte Calley: Huzaar Bombarderen (Van onze reisredacteur) Niet nodig ra Monument Beschuldiging van Israëliërs: BRUSSEL De Sovjet-Unie heeft in de laatste fase van de tweede wereldoorlog bij herhaling toestem ming geweigerd voor geallieerde ac ties die ten doel hadden joden van de Duitse vernietiging te redden. Vol gens ir. Simon Wiesenthal heeft een in Zwitserland werkend joods hulp comité eind 1943 de Amerikaanse zaakgelastigde McLelland een dossier over de gebeurtenissen in Auschwitz overhandigd en verzocht dat kamp met de spoorlijnen ernaar toe te bom barderen. DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. Cholera in Kameroen eist veertig levens de <4 4*4 ^44' 47 I BELGRADO. (AFP). ADVERTENTIE L SIMON WIESENTHAL le is t- i” P. f. d<’ v' tnet 1. n n t- Simon Wiesenthal, die momenteel in Brussel de joodse wereldconferentie over het lot van de joden in de Sovjet-Unie bijwoont, voegt daaraan toe dat in Rus- Enkele maanden later lieten de Ameri kanen weten dat zij niet konden ingrijpen omdat de Russen niet wilden meewer ken. Auschwitz lag in die tijd omstreeks driehonderd kilometer van het Russische front. Van de 231 mensen van wie bekend is dat zij aan deze ziekte leden, zijn er in middels 135 genezen. Iedere dag worden in Kameroen tien tot twaalf gevallen aangegeven. Vorige week is men in de hoofdstad Yaounde op grote schaal met vaccinatie begonnen. De verandering in de oorspronkelijke opzet van de invasie werd onder meer afgelezen in opmerkingen van vice-presi dent Ky van Zuid-Vietnam die, hoewel hij het enkele dagen geleden nog had over het afsnijden van de Noordvietnamese verbindingswegen, nu zei dat het doel van de invasie is om een verwachte aanval van Noordvietnamese eenheden op noor delijke provincies van Zuid-Vietnam te voorkomen. Maar tegenover deze optimistische rap porten staan de simpele feiten. Het Zuid- vietnamese leger is na twee weken van hevige gevechten en ondanks zware Ame rikaanse bombardementen, niet verder dan 25 kilometer doorgedrongen in Laos. Het stadje Sepone, dat het oorspronkelij ke doelwit van de inval geweest zou zijn, ligt een 65 kilometer van de grens. Daar- SAO PAULO, (AFP). Honderdzesen- zeventig mensen zijn om het leven geko men tjjdens het carnaval in de Braziliaan se steden Sao Paulo en Rio de Janeiro. Het rooms-katholieke feest heeft daar drie da gen van zaterdag tot en met maandag geduurd. Bij verkeersongelukken in Sao Paulo vonden 36 mensen de dood en werden 137 gewond, van wie 56 ernstig. Tijdens de feestdagen heeft de politie het zeer druk gehad met arrestaties 2849 mensen werden opgepakt wegens ordever storing, inbreuk op de goede zeden en moord. In Rio hebben 5.143 mensen zich in zie kenhuizen laten behandelen. In de Braziliaanse hoofdstad moest de politie verder 11.415 keer optreden, hetzij om een einde te maken aan incidenten of om personen in kennelijke staat van dron kenschap te arresteren. Een Joegosla- visch meisje van 15 jaar, dat op 4 fe bruari op straat werd ontvoerd door een onbekende heeft zich maandag bij de po litie gemeld, na haar ontvoerder met vjjf bijlslagen le hebben gedood. Het meisje heeft verteld, dat haar ont voerder, de 23-jarige An toen Fandic, zich van haar meester gemaakt had toen zij aan het wandelen was in de Sloweense plaats Celje. Zij had de jongeman nooit eerder ontmoet. De jongeman hield haar vast in een dorp bij Voekovar in Kroatië. Het meisje, dat wanhopig was, doodde de man toen hij sliep. Simon Wiesenthal noemde in een exclu sief interview met onze krant nog twee voorvallen die volgens zijn mening wij zen op een welbewuste Russische politiek ten aanzien van de jodenvervolging. Eind 1943 werd in het toenmalige Palestina een groep joodse parachutisten opgeleid die met Engelse vliegtuigen boven Roemenië zouden worden afgeworpen teneinde daar te infiltreren in de ghetto’s en het verzet tegen de deportaties te organiseren. Om dat de geallieerden waren overeengeko men dat Roemenië in de Russische oor logszone lag, hebben de Britten de Sov jet-Unie om toestemming voor hun actie moeten vragen. Het antwoord was nega tief. Het meest opzienbarende feit dat Wie senthal aandraagt, stamt uit juni 1944. Bijna heel Ruslad was toen al bevrijd en de Russen beschikten over alle gege- ling is om de president te dwarsbomen, kan deze stap van de democraten niet anders uitgelegd worden dan als een uiting van hun vrijwel algemene gebrek aan vertrouwen in het Vietnam-beleid van Richard Nixon. GENUA (AFP). Gisteravond heeft in een ziekenhuis in Genua een 58-jarige man met revolverschoten z(jn 23-jarige zoon gedood, die net een blindedarm operatie had ondergaan. Ook de schoon zuster van de man, die bij het bed van de patiënt zat, werd doodgeschoten. De schutter, Domenico Brutto, begaf zich daarop naar de wachtkamer van het ziekenhuis, waar verscheidene familiele den van hem zich bevonden. Hij vuurde wederom enkele schoten af en verwondde zes mensen, onder wie zijn vrouw. Daar na vluchtte de man. Het algemene gevoel van de sceptici in Washington is dan ook dat het Zuidviet- namese leger niet veel verder zal kun nen dan waar het nu is dat Noord-Viet nam erin zal slagen om zijn aanvoerlij nen naar het zuiden open te houden, en dat de Laotiaanse invasie alleen geleid zal hebben tot een uitbreiding van de oorlog. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Nigeria telt op het ogenblik circa acht miljoen inwoners, maar twee tot drie miljoen zijn werk loos en hebben geen geld om hun dage lijkse eten te kopen. Twee tot drie mil joen, dat is ongeveer het inwonertal van het voormalige Biafra, dat na een af scheiding van ongeveer vier jaar door het Nigeriaanse leger weer is ingelijfd. Er zijn verschillende oorzaken voor het gebrek aan eten en aan middelen van bestaan. Onder de sociaal zwaksten zijn kinderen die door de oorlog van hun ouders zijn gescheiden, volwassenen die ziek zijn of tijdens de oorlog invalide zijn geworden. De Biafraanse oorlog heeft voor meer dan 500 miljard gulden scha de aangericht. Er staat op het ogenblik ruim 2Vz miljard tegenover aan inkoms ten die de Nigeriaanse regering per jaar ontvangt. Aldus gisteravond de Nigeriaanse eco noom Urhobo, directeur van de rehabili- tatiecommissie van de Raad van Kerken in Nigeria. Hij is belast met de weder opbouw van de vier Nigeriaanse provin cies, die door de oorlog het meest zijn geteisterd. Zijn bezoek aan Nederland heeft tot doel geld bijeen te brengen om de wederopbouw te verwezenlijken. Na Nederland zal hij de Scandinavische lan den, West-Duitsland en Frankrijk bezoe ken. Zijn commissie heeft een bedrag van 30 miljoen gulden begroot voor de uitvoering van het hulpprogramma. „De oorlog in Biafra”, aldus de heer Urhobo, „was er typisch één van de top, niet van de onderste laag van de bevol king. Toen de top verklaarde dat de oor log voorbij was, zocht iedereen zijn oude woonplaats weer op en ging weer terug naar zijn oude werkkring”. Het Internationale Rode Kruis heeft de voedselhulp tot juni vorig jaar voortge zet. Maar omdat dat onvoldoende was het bleek dat dorpen die het verst van de Rode Kruiscentra waren verwijderd, vaak in het geheel geen voedsel kregen heeft de Nigeriaanse regering de hulp van de Wereldraad van Kerken aanvaard. In nauwe relatie met de Wereldraad staat de overigens zelfstandige stichting oecumeni sche hulp van kerken aan vluchtelingen, die ook in Nigeria werken. In het vroegere Biafra zijn op het ogenblik 60 voedselcentra, waarin tevens een medisch centrum is ondergebracht en drie enkele voedselcentra. De Nigeriaan se regering heeft de klassieke werkver- schaffingsmethode aangegrepen om de bevolking uit de impasse te halen: het herstel van wegen en bruggen, de her bouw van gebouwen en soms van he le steden, wordt betaald met voedsel. De kerken zorgen vooral voor de mensen die zelf niet tot werken in staat zijn. Voorts onderneemt de heer Urhobo’s commis sie al het mogelijke om de 3.000 kinde ren, die aan het eind van de oorlog naar Gabon zijn overgebracht, weer bij hun ouders terug te brengen. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De Zuidvietna- mese aanval in Laos lijkt volgens de berichten uit de gevechtszone vast gelopen te zijn op de zware weer stand van de Noordvietnamezen. Volgens deze berichten zouden de Zuidvietnamese troepen voor de vijf de achtereenvolgende dag geen voor uitgang hebben geboekt. Ook zouden de plannen voor de invasie al ge wijzigd zijn. Naar verluidt zou het oorspronkelijke doelwit van de inval het bezetten en ver overen zijn geweest van het stadje Sepo ne, dat een strategische positie inneemt op een kruispunt van wegen die een on derdeel vormen van de „Ho Tsji Minh aanvoerroute” uit Noord-Vietnam. Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, Het Zuidvietnamese leger is, zo blijkt nu wel een leger dat zonder de steun van de Amerikaanse luchtmacht en artil lerie niet veel meer is dan een huzaar zonder paard. De democraten in de Amerikaanse Se naat hebben gisteren de ongebruikelijke stap ondernomen om met 31 tegen 8 stem men zich in te zetten voor een resolutie, waarin geëist wordt dat alle Amerikaan se troepen in Indo-China tegen eind vol gend jaar teruggetrokken moeten zijn. Ofschoon de leider van de democrati sche meerderheid in de Senaat Mike Mansfield zei dat het geenszins de bedoe- poogd via onderhandelingen met de Duit- telingen hebben Amerikaanse politici ge- sers de joden alsnog te redden. De be sprekingen werden in Ankara gevoerd. land voor de 1 miljoen omgekomen jo den geen monument bestaat. Nergens wordt, en dat noemt hij geschiedverval sing, gezegd dat de Duitsers joden heb ben vermoord, maar zij worden steeds op geteld bij het totaal van de gedode Rus sische burgers. Een monument dat de jo den zelf in Litouwen hadden opgericht, moest weer worden afgebroken. „Daar uit”, aldus Wiesenthal, „blijkt zonneklaar dat de Russische houding tegenover de joden van vandaag niet een incidentele is, maar dat het anti-semitisme al veel eerder in de Russische geschiedenis is te rug te vinden”. naast blijkt uit alle berichten dat het af- weer-geschut van de Noordvietnamezen zo hevig en goed gecoördineerd is dat slechts weinige Amerikaanse helikopters tot de kritieke Zuidvietnamese posten kunnen doordringen. En hoewel dr. Henry Kissinger beweert dat men al niet minder dan drie verschillende routes van de vijand heeft afgesneden, weet iedere in gewijde dat de „Ho Tsji Minh aanvoer route” in wezen niet uit een weg be staat, maar uit een web van wegen die eikaars alternatieve routes dienen. Arthur Goldberg (voormalig Ame rikaans afgevaardigde bij de Verenig de Naties, ex-minister en oud-lid van het Hooggerechtshof) heeft gister avond de Russische regering uitge. daagd haar grenzen te openen als proef op de som voor de bewering dat alle joden in de Sovjet-Unie ge lukkig zijn en slechts weinigen hun ner het land zouden willen verlaten. Goldberg sprak tijdens de ope- ningszitting van het wereldcongres van joodse gemeenschappen over het lot van de joden in de Sovjet-Unie waarvoor ongeveer 750 veelal zeer il lustere afgevaardigden uit 37 landen in de Belgische hoofdstad zijn samen gekomen. Gezien de nadruk waarmee werd verklaard dat de tijd van het stilzwijgen voor de joden nu definitief voorbij is maken de Russen zich niet ten onrechte zorgen over de uitwer king die deze strijdbare bijeenkomst zal hebben op de wereldopinie, aldus meldt onze redacteur in Brussel. Op de foto van links naar rechts: rabbijn Chanzin Mordchai, Poele- revitsj Jecherhel en Sjloetarevitsj Abraham, die hun concentratiekamp- nummer dragen uit de Russische strafkampen. TEL AVIV (AFP) De Egyptenaren zjjn druk bezig met het bouwen van nieuwe stellingen aan de westelijke oever van het Suezkanaal. Dit hebben Israëlische militai re woordvoerders gisteren verklaard. De Israëlische troepen bereiden zich voor op alle mogelijke gebeurtenissen na afloop van het bestand, op 7 maart, of mogelpk nog eerder, aldus deze woordvoerders. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft ontkend, dat de VS druk op Israel uitoefenen opdat dit land positief zal reageren op de vredesvoorstel len van Egypte. In Tel Aviv hebben Isra ëlische autoriteiten bepaalde uitspraken van Amerikaanse functionarissen als on toelaatbare pressie gekenschetst. Met na me zou daarbij gedoeld worden op uitla tingen van de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken voor het Mid- den-Oosten, Joseph Sisco. De beslissingen in het Midden-Oosten moeten door de rechtstreeks betrokken partijen, zoals Israel en Egypte, worden ge nomen, aldus de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. „Onze rol bestaat uit het verlenen van steun aan de Verenigde Naties en aan ambassadeur Jarring en het geven van commentaar op bepaalde punten, als de partijen daarom vragen”. LAGOS, (Reuter). De militaire heer ser van federaal Nigeria, generaal-majoor Jakoeboe Gowon, heeft gezegd dat zijn land uit de studiegroep van acht Gemene bestlanden voor de veiligheid op de In dische Oceaan treedt als gevolg van het Britse bes'uit Wasp-helikopters aan Zuid- Afrika te verkopen. „Dit is onze eerste reactie. Andere stap pen zullen ernstig worden overwogen”, zei hij tot verslaggevers. „De Britse regering heeft gebruik gemaakt van haar zelfbe schikkingsrecht. Nigeria zal ook de „no dige maatregelen nemen in het belang van het volk van Afrika”, aldus generaal Go won. vens omtrent de vernietiging van de jo den en de wereld was inmiddels ruim schoots gealarmeerd. Op aandringen van de Amerikaanse raad voor oorlogsvluch- De Verenigde Staten, die bang waren dat de Sovjet-Unie dit initiatief zou op vatten als onderhandelingen over een af zonderlijke Duits-Amerikaanse vrede, heb ben de Russen toen formeel om hun in stemming verzocht. Averell Harriman, nu op een ander niveau met de Sovjet- Unie in besprekingen verwikkeld, maar destijds ambassadeur in Moskou, bericht te op 19 juni 1944 per telegram aan de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken: Ten aanzien van de voor stellen van de raad voor oorlogsvluchte- lingen. De ambassade heeft een geheime nota ontvangen van Visjinski gedateerd 18 juni waarin wordt gezegd dat de in houd van de nota van de ambassade van 15 juni ter kennis is gebracht van de Russische regering en dat die regering Visjinski heeft opgedragen te verklaren dat hij het niet noodzakelijk of toelaat baar acht om enige bespreking van welke aard dan ook, te voeren met de Duitse regering over de zaken die in de nota van de ambassade werden aangeroerd. Harriman”. Dit gebeurde terwijl in Auschwitz 10.000 joden per dag werden vermoord. Tepavac. De Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Mirco Tepavac, is voor een bezoek van enkele dagen in Moskou aaangekomen. Hij zal daar on der meer besprekingen voeren over de crisis in het Midden-Oosten. FORT BENNING, (Reuter). Luite nant William Calley die in Fort Benning in de VS terecht staat ir verband met het bloedbad in My Lai, heeft de Amerikaan se legerleiding ervan beschuldigd dat men de „vijandelijke verliezen over drijft”. Zo was de moordpartij in My Lai ge meld, dat „Caliey’s eenheid 250 commu nistische militairen had gedood”. Calley staat terecht op beschuldiging van het neerschieten van 102 burgers, onder wie vrouwen en kinderen, op 16 maart 1968. Hij beriep zich er op, bevel van hogerhand te hebben gekregen. Calley zei gisteren, dat het Amerikaan se leger soms koeien, varkens en hon den meetelt, als het gaat om het vaststel len van de verliezen van de tegenstan der. Hij herinnerde zich dat, als hij zelf acht man had verloren, het beter was te melden dat de tegenpartij tien doden had. YAOUNDE (AFP). Een cholera- epidemie heeft in het Westafrikaaanse land Kameroen van veertig mensen het leven geëist. Dit is gisteren door het mi nisterie van Volksgezondheid in Yaounde meegedeeld. In Washington bliiven de berichten te genstrijdig. Het Witte Huis, het ministe rie van Defensie, dr. Henry Kissinger (Nixons adviseur voor de buitenlandse politiek zijn allen optimistisch over het verloop van de invasie. Minister van De fensie Laird: ,De operatie verloopt ge heel volgens plan, de Zuidvietnamese troepen zijn niet in Laos om grondge bied te bezetten maar om de routes van uit het noorden af te snijden, en dat doel wordt bereikt” Minister Laird liet ook weten dat Ha noi op meer bombardementen van Noord vietnamese militaire posities kan rekenen wanneer Amerikaanse piloten die op drachten in Laos moeten uitvoeren be schoten worden door raket-bases in Noord-Vietnam. Mevrouw Jean White springt door een enorme dummy van het „Roskill Commission Report”, aan de finish van de „pannekoekenrace van het mi lieubeheer” in Cublington, in het En gelse graafschap Buckinghamshire. De race was uitgeschreven voor een aantal ploegen uit plaatsen uit de om geving van Cublington die alle grote overlast zouden ondervinden van de bouw van de derde Londense lucht haven in Cublington zoals door Ros kill is voorgesteld. De wedstrijd werd gehouden in het kader van de plaatse lijke campagne tegen het voorstel. jj J Cr*

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3