Internationale koopvaart praat het liefst via Scheveningen-Radio Boetes voor loodsen IJmuiden in V ispr oducentenorganisatie in Nederland op papier gereed wegens aannemen steekpenningen fiBi e Vernieuwde Kuststation onmisbare Veroordeling schakel bij verstek Bromfietsster van bestaande lichamen MICRO THEATER Samenvoeging secretariaten Achttienjarig meisje in moeilijkheden ernstig gewond CABARET IN 5 WOENSDAG 24 FEBRUARI 1971 1JMUIDER COURANT POLITIERECHTER CONFORMEERT ZICH AAN GERECHTSHOF (Van een verslaggever) Personeel Telex over radio Noodverkeer Stations Kettingmatten Belangen Binnenvisserij IJMUIDEN De gezagvoerder van een Britse mammoettanker in de Per zische Golf heeft een probleem en wil overleg met zijn rederij in Londen, in de Middellandse Zee maakt de kapi tein van een Franse vrachtvaarder zich kwaad over de lading en voelt behoefte zijn mening daarover mede te delen aan de belader in Marseille, een Nederlands koopvaardijschip dat de kust van Venezuela nadert is in de voorzorg en zou graag zien dat het agentschap in Caracas enkele maat regelen treft: alle drie willen een ge sprek via Scheveningen-Radio in IJmuiden. (Van een onzer verslaggeefsters) jaar De radio-telegrafie afdeling. voor de Het wonderding TOR: bediening de heer W. P. Boldewijn, achter hem de heren Van Eijkelenborg en Jaspers. De heer J. Goedemans aan de morse- sleutel. secretariaten van koopvereniging U.A. In- Haringhandelaren geen seconde Daartoe werd de reserve-zender in Wijk aan Zee ingeschakeld. BEVERWIJK. Het Rotterdams Stu dentencabaret „Janboel” en het Leidse duo Peter de Jong en Donald ten Hoo ven, prijswinnaars op het Delfste Cama- retten-festival 1970, verzorgen vrijdag avond 26 februari een afwisselend caba- ret-programma in het Micro-theater. Pe ter de Jong en Donald ten Hooven ko men voor de tweede maal naar Bever wijk. Velen zullen zich nog ongetwijfeld het succesvolle optreden van dit tweetal herinneren. Zij brengen nu een geheel nieuw programma. De avond in het Mi cro-theater in „Scheybeeck” aan de Vel- serweg begint om acht uur. De Hondsrug. Zaterdag 27 februari houdt de Gronings-Drentse vereniging De Hondsrug een toneelavond in het Kenne- mertheater in Beverwijk. De toneelafde- ling van de zusterafdeling uit Leiden speelt dan het stuk „Wie waiten nait al les”, vertaald in het Gronings door Goos Tin. De zaal gaat om half acht open. De toneelavond begint om acht uur. De afdeling telegrafie en de zo genoem de landlijn, die in het begin van deze maand verhuisd zijn zoals wij reeds meldden, zonder noemenswaardige onder breking van het telegraafverkeer zijn nu goed en wel geïnstalleerd in de nieuwe behuizing en functioneren feilloos. Van de drie TOR-toestellen is een reeds In volledig gebruik; de twee andere zul len dit spoedig ook zijn. TOR is de officiële afkorting voor „te lex over radio”. Het is het paradepaard van Scheveningen-Radio, in Nederland ontwikkeld, door de Nederlandse inge nieur Van Duuren in het Dr. Neher La boratorium. Dit is het toestel van de toe komst, dat volledige erkenning heeft ver worven op de vorig jaar in New Delhi ge houden internationale conferentie. Het ap paraat is, na enige instructie, door elke telexist(e) te bedienen. Nog maar betrekkelijk weinig schepen zijn momenteel uitgerust met TOR. Het is een duur apparaat, maar de verwachting is dat reeds in de loop van dit jaar een belangrijk toenemend gebruik zal worden gemaakt van deze verreschrijfverbinding. Dat lijkt niet de kortste weg. Het hoeft ook niet. Maar de drie ervaren kapiteins weten drommels goed wat ze doen: het is de meest efficiënte manier, zoals zij in hun langdurige praktijk wel hebben on dervonden. Die voorkeur voor IJmuiden blijkt dui delijk uit de groei van het aantal radio- telegrammen en -telefoongesprekken via dit kuststation, dat in 1971 naar de duizend per dag voor elke categorie loopt. De service aan de klant loopt gesmeerd, ondanks de verhuizing van het IJmuiden- se Sluiseiland naar het grote nieuwe PTT- gebouw aan de Lange Nieuwstraat tegen over het Marktplein. Die verhuizing zal over enkele weken voltooid zijn. In de nacht van 8 op 9 maart gaat de laatste hap, de radio-telefonie over. Alle nodige voorbereidingen zijn genomen opdat ook dan de verhuiskaravaan geen vertraging ondervindt. (Van een onzer verslaggeefsters) SANTPOORT. In de Bistrobar aan de Zinneveltlaan in Santpoort-Zuid werd dinsdagavond om half twaalf een acht tienjarig meisje binnen gebracht^ dat men bewusteloos op straat had aange troffen. Zij bleek later in ernstig over spannen toestand te verkeren. Met be hulp van twee verplegers en een ver pleegster van het Provinciaal Ziekenhuis is zij naar het hoofdbureau van politie gebracht, waar bleek dat het meisje op maandag 15 februari is weggelopen uit een Apeldoornse inrichting. Het meisje is afkomstig uit Rotterdam. Scheveningen-Radio heeft haar hoofd zendstations in Scheveningen en in Koot wijk. Het hoofdontvangstation staat in IJmuiden. De marifoondienst, voor het verkeer met zeeschepen dicht onder de kust en voor binnenschepen beschikt over zend- en ontvangstations in Maastricht, Roermond Arcen, Megen, Markelo, Zwollerkerspel, Smilde, Spijk, Schiermonnikoog, Terschel ling, Huisduinen, Wieringerwerf, Enkhui- zen, Amsterdam, IJmuiden, Hoek van Hol land, Rotterdam, Lopik en twee stations in het zuidwesten op de Zeeuwse eilanden. Hulpzendstations zijn in IJmuiden en Nederland heeft maar één kuststation en dat is Scheveningen-Radio; de meeste andere landen aan zee in Europa hebben er meer. Het belangrijkste karakter van kust station Scheveningen-Radio is en blijft het nood- en veiligheidsverkeer, dat al tijd voor alles gaat. Het nood- spoed- en veiligheidsverkeer mag nooit en te nim mer onderbroken worden. Elk schip van 1600 brt en groter moet uitgerust zijn met een telegrafie-installa- tie, waarin een noodfrequentie (500 Khz). Om elk schip gelegenheid te geven Scheveningen-Radio te bereiken moeten er zo genoemde stilteperioden zijn, in welke tijd op de 500 Khz niet mag worden „ge sproken” dan alleen in geval van nood. Die stilteperioden staan op alle klokken van de betrokken afdeling met dikke rode strepen aangeduid: van kwart over het uur tot 18 minuten over het uur en van kwart voor het uur tot 12 minuten voor het uur. Vanzelfsprekend werd tijdens de ver huizing van de telegrafie-afdeling, in de nacht van 1 op 2 februari, de nodige voor ziening getroffen opdat het noodverkeer de Nederlandse Vissersbond, zijn gister middag in het dagelijks bestuur opgeno men. Omdat zowel de kantoorruimte van het Visserijschap als die van de Stichting van de Nederlandse Visserij niet voldoen de zijn om er het samengevoegde sec retariaat in onder te brengen, zal naar een andere huisvesting moeten worden omgezien. HAARLEM. In een lege rechtszaal heeft de Haarlemse politierechter, mr. Swanenburg, vanmorgen het zo veelste vervolg op de loodsenaffaire („steekpen ningen”) van 1968 behandeld. Geen van de zeventien loodsen (uit IJmuiden en omgeving) die voor moesten komen, noch de advocaat, mr. W. H. Vermeer, waren komen opdagen. De boetes die de politie rechter oplegde, varieerden van 300 tot 800 en waren alle gebaseerd op de uit spraak van het Amsterdamse gerechtshof. De heer Buquet, van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel is momen teel ziek. De heer De Jonge is van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale in Nederland. Zoals gemeld, is thans een producen tenorganisatie een organisatie van aanvoerders van vis in oprichting. Het ontwerp is gereed en zal ter goedkeu ring de rijksoverheid worden aangebo den. Na erkenning door de rijksoverheid zal de producentenorganisatie haar aan deel hebben in het apparaat met betrek king tot het visserij beleid van de Euro pese Economische Gemeenschap. Peilingen op de recentelijk gehouden bijeenkomsten voor de Nederlandse vis serij in Bakkum en in Bergen (N.H.) hebben uitgewezen dat mag worden ver wacht dat alle aanvoerders van vis zich zullen melden als lid van de producen tenorganisatie. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Op het kruispunt Sant- poortse DreefWijnoldy Daniëlslaan Middenduinerweg verleende een 57-jari- ge automobilist uit Velsen dinsdagmor gen geen voorrang aan een 17-jarige kleuterleidster op een bromfiets. Bij de aanrijding liep de bromfietsster ernstig hoofd- en rugletsel op. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Op de gistermiddag in Den Haag gehouden openbare vergade ring van het Visserijschap, waarover men in de krant van dinsdag reeds heeft kunnen lezen, is tot voorzitter benoemd de heer J. Buquet; vice-voorzitter is ge worden de heer B. A. de Jonge. Dr H. A. II. Boelmans Kranenburg zal het voorzitterschap voorlopig nog waarne men; de heer Boelmans Kranenburg is benoemd tot secretaris. gebruiken dan voor een veilige vaart no dig was. Drie loodsen verschenen eerst voor de Haarlemse rechtbank. Zij werden vrijge sproken van het primair ten laste geleg de: het aannemen van gelden om iets te doen in strijd met hun ambtsplicht. Wel bewezen achtte de rechtbank het subsi diaire: het aannemen van een gift of het doen van een belofte zonder daarbij in strijd met de ambtsplicht te handelen. Ook het hof meende, dat dit subsidiair ten laste gelegde bewezen was en veroor deelde de loodsen tot boetes van 800 en 400. Toen verle4en week zeven Am sterdamse collega’s voor de rechtbank in de hoofdstad moesten verschijnen, con formeerde de officier zich in zijn eis aan deze uitspraak. Hetzelfde geldt voor de Haarlemse offi cier. Hij zag in de uitspraak van het hof een vingerwijzing en wilde het doortrek ken in zijn eis. Voor het subsidiaire eiste hij tegen dertien loodsen een boete van 800, tegen drie jongere, die later in dienst waren gekomen en „het geleerd hadden van de ouderen”, tweemaal 600 en eenmaal 300, en tenslotte tegen één gepensioneerde 400. Mr. Swanenburg vonniste conform deze eis. Het vonnis in de zaak voor de Amsterdamse rechtbank valt 5 maart. „De verdachten weten waar ze aan toe zijn”, zei de officier van Justitie, mr. Van der Valk Bouman. Hij memoreerde in het kort de geschiedenis van deze zaak. Het gaat erom of 82 op het Noordzeekanaal werkzame rijksloodsen uit IJmuiden en Amsterdam van de sleepbootrederijen Wijsmuller (IJmuiden) en Goedkoop (Amsterdam) steekpenningen zouden heb ben aangenomen om kapiteins van zee schepen te adviseren meer sleepboten te Directeur van Scheveningen-Radio is de heer B. J. H. van Eijkelenborg, adjunct- directeur F. J. M. Jaspers staat hem in zijn veelomvattende taak bij. De leiding van de verkeersafwikkeling is toever trouwd aan de heren R. de Vries en H. Esmeijer. De technische afdeling van dit continu bedrijf, met een totale personeelssterkte van 180, telt slechts 12 man; 120 mensen zijn ingeschakeld voor het „verkeer”. Het personeelsverloop is gering; het meeste verloop is, zoals vrijwel overal, onder de damespersoneelsleden. Het leeuwedeel van het grote gebouw aan de Lange Nieuwstraat wordt ingeno men door Scheveningen-Radio, dat nu royaal, comfortabel, maar vooral efficiënt onderdak is. Wel een enorm verschil met de oude behuizing op het Tweede Sluiseiland, waar Scheveningen-Radio twintig heeft geze+eld. Scheveningen-Radio is iets waar Neder land trots op mag zijn. Internationaal heeft het een uitstekende naam. Nes, hulpontvangstations in Holland en Petten. NERA in ’t Gooi heeft drie antennes, waarop alle kortegolfsignalen worden ont vangen. De ontvangen signalen worden gebundeld en omgezet in een bandje dat via straalverbinding naar de hoge mast in de Waarderpolder gaat en van Haarlem uit ontvangt de straqlantenne op het PTT- gebouw aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden de uitzending. Men heeft voor straalverbinding geko zen, omdat via de kabel het risico van storingen veel groter is. Kabelstoringen komen heden ten dage nogal eens voor door allerlei oorzaken, zoals grondbewer king ten behoeve van de land- en tuin bouw en bouwactiviteiten in en om de steden. Het gehele complex van zend- en ont vangstations onder de noemer Scheve ningen-Radio, bemand door vakmensen, garandeert een maximale dienstverlening aan elke klant. In het Waterweg-gebied speelt de uit muntende organisatie van Dirkzwager officieel erken en ingeschakeld door het Rijk een onschatbare rol in deze dienst verlening. dreiging voor de beroepsvissers, die toch al gediscrimineerd worden (door allerlei maatregelen) ten opzichte van hun colle ga’s in andere landen. Bekend is, dat door de toegenomen wa terverontreiniging vooral de grotere (ou dere) snoekbaarzen en baarzen een voor de export ontoelaatbare hoeveelheid kwik bevatten. Prof dr. Korringa, directeur van het RIVO. wees hier dezer dagen nog op. De snoekbaarsprijs is ernstig ge daald. Verhoging van de maaswijdte zo als in het voornemen ligt, zou ten aan zien van de baarsvangsten negatief uit werken: de vangstkansen voor deze vis soort zullen dalen. De heer Woning zei het knap zat te zijn. Eerder heeft hij verklaard voorstan der te zijn van een demonstratie, bijvoor beeld door blokkering van de Oranjeslui zen, omdat zo iets vermoedelijk meer zou aanspreken dan schrijven aan of praten met de minister. Het bestuur van het Visserijschap was het met de kern van ’s heren Wonings betoog wel eens maar zal de weg van „schrijven en praten” vooralsnog niet verlaten: het is van mening, dat in elk geval doorgegaan moet worden om via overleg tot een oplossing van de proble men te komen. Ter vergadering is dinsdagmiddag be sloten tot een samenvoeging van de secretariaten van het Visserijschap en de Stichting van de Nederlandse Visse rij, alsmede van de daaraan verbonden de Coöperatieve van TTJ- de Coöperatieve Producentenorga nisatie van de Visserij (in oprichting) en het Sociaal Fonds voor Maatschapsvis- sers (eveneens nog in oprichting). Het voorzitterschap van het Visserij schap zal tweejaarlijks worden vervuld door een vertegenwoordiger van werk geverszijde, respectievelijk een vertegen woordiger van werknemerszijde, met dien verstande dat voor de zittingsperio de 1971-1973 een werknemersvertegen woordiger als voorzitter fungeert welke functie ie heer Buquet bij accla matie werd gekozen. Door een samenvoeging van de secre tariaten, onder leiding van een gezamen lijke secretaris dr H. A. H. Boel mans Kranenburg wordt een betere belangenbehartiging van de visserijbe drijven en degenen die daarin werk zaam zijn bereikt dan mogelijk is bij af zonderlijke secretariaten. Het dagelijks bestuur bestaat uit vijf leden. Hierin hebben twee vertegenwoor digers van werkgevers en twee vertegen woordigers van werknemers zitting ter wijl de voorzitter van het bestuur ook voorzitter is van het dagelijks bestuur. De heer W. G. Meyboom voorzitter van de Vereeniging van Reeders van Vissers vaartuigen, en de heer K. Hoekstra van Reeds eerder hebben wij gemeld, dat het Visserijschap van oordeel is dat een vergroting van de maaswijdte bij de vis serij op het IJsselmeer niet opportuun is Ter vergadering heeft gistermiddag de heer M. Woning van de Algemene Vere niging van IJsselmeervissers ernstige be zwaren naar voren gebracht tegen het ontwerp-besluit houdende wijziging van het reglement voor de binnenvisserij Met bitterheid betoogde hij, dat van overheidszijde men alles in het werk lijkt te willen te stellen om het de vissers onmogelijk te maken een boterham te verdienen. Met name de waterverontreiniging vormt naar zijn mening een ernstig be- Hoek van Bij de bespreking van het programma van de negende vergadering van de Noordoost-Atlantische Visserij Commis sie, die van 3 tot 8 mei in Londen wordt gehouden, kwam het gebruik van ket tingmatten bij de visserij op platvis ter sprake. Zoals men in deze krant heeft kunnen lezen, wordt door enkele landen, met na me Frankrijk en Engeland bezwaar ge maakt tegen het opjagen van deze bo- demvis door middel van ijzeren kettin gen. Een elektrisch apparaat voor het „wek ken” van de platvis (en garnaal) is ook daarover gaven wij bijzonderheden bij het Technisch Visserij Onderzoek en het Rijksinstituut voor Visserij Onder zoek in ontwikkeling terwijl het RIVO de biologische aspecten in studie heeft. Het is nog maar de vraag of, en zo ja in welke mate, onderdaad schade wordt ondervon den door het gebruik van ijzeren kettin gen en kettingmatten. De heer Meyboom wees ter vergadering op deze aangelegenheid en stelde dat de visserij uiteraard alles zal doen in deze wat uiteindelijk in haar belang mag wor den geacht. zou worden onderbroken.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5