VOLKSTELLING GESTART Ni bezorgd over ixon kernmacht Russen Deelstaat betaalt ontvoerders 2 ton Plantemargarine niet gezonder dan gewone Nu ook voor ©ROVER gas Exota-affaire I i i aan de orde in politieke zendtijd I I I Benzine cent duurder I I Jongen van 17 rijdt in auto van vader kind dood Tramkaartje Amsterdam 1 gulden Premier: „Nergens zo veel waarborgen' Kind verdwenen bij Bonn Nieuw CCO-consumentenblad Koopkracht”: HET WEER VS wellicht gedwongen tot grotere defensie-inspanning ivi -t i AGENDA pagina 11 Verder in de krant ma: uw 6 1e Het woord is aan... Voorstel B. en W.: Geen rijbewijs In Beverwijk Per 1 maart Verklaring directeur door Van Dam tegengesproken Autobedrijf KONING N.V. PARKLAAN 129-131 HAARLEM (bij het Spaarne) - tel. 023-31.24.50 3.00 3- I Kernraketten Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,—, per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Kouder In Velsen GEBAKJES DONDERDAG 25 FEBRUARI 1971 JAARGANG NUMMER 95 IJmuider Courant HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DE K.ENNEMEK COURANT EN WAARIN OPGENOMEN Madame De Stael: Men kan niemand moeilijker de waarheid zeggen dan zichzelf. ADVERTENTIES official dealer ADVERTENTIES (7Ae verder pagina 4) COCOSTRTTFFELS DUS NAAR m...m...m... heerlijk Telefoon 1 64 79 Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4,5, Films W eerrapport Feuilleton Beeldverhalen K unst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Luidsprekers Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s v h Zwier 1.25 3-25 1.25 23.50 17.51 0.25 11.50 6.— 15.— 18.50 11.— 2 3 3 9 9 11 11 11 15 15 17 17 17 23 7 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning WASHINGTON (DPA). „In bepaal de opzichten Is de Russische opvatting van de wereldpolitiek onverenigbaar met een stabiel internationaal stelsel. Bepaal de acties van de Russen in het Midden oosten en Berlijn zijn niet bemoedigend. Bij het nastreven van nationale belangen moeten de Sovjet-Unie en de V.S. zich (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Een wetenschappelijke bij het TNO voor voedingsonderzoek uit gevoerde test, heeft onthullende gege vens opgeleverd over de margarine die in N-derland wordt verkocht. Het dure dieet-merk Becel van Unilever (Van den Bergh en Jurgens), dat 99 cent per kuipje kost, blijkt niet noemenswaardig meer meervoudig onverzadigde vetzuren te bevatten, dat het voor 69 cent ver- krijghare kuinje Buncos van Gouda’s Glo rie. Voorts is gebleken dat „plantemar garine” in het algemeen ten onrechte als gezonder voor de bloedvaten wordt be- (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE. Een 17-jarige scho lier uit Heemstede, die zonder toestem ming een ritje maakte met de wagen van zijn vader, heeft gisteravond om kwart voor zeven de 10-jarige Rosaline Ekel- schot uit Heemstede aangereden op de Heemsteedse Dreef. Het meisje overleed ter plaatse. De jongen, uiteraard niet in het bezit van een rijbewijs en zonder rijervaring, reed achter een andere auto in de rich ting van het Wipperplein. Ten hoogte van de Haemstedelaan week zijn voorganger ineens naar links uit om het meisje Ekel- schot te ontwijken, dat met haar fiets om onbekende redenen naar links zwenkte. De jongen schrok toen hij plotseling het meisje voor zijn auto zag rijden, vergat te remmen en probeerde vergeefs links om haar heen te rijden. Het meisje werd door de auto tegen het wegdek gesmakt en was vrijwel op slag dood. 3.25 3.25 1.50 beruchte extremist en ex-advocaat Horst Mahler, die in West-Berlijn gevangen zit en wiens proces op de eerste maart moet beginnen. Onlangs zijn plannen van Mah lers in een bende georganiseerde vrien den uitgelekt om bondskanselier Brandt of minister Ehmke te ontvoeren en te gen Mahler uit te wisselen. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Een zevenjarig jongetje, Michael Luhmer uit Wachtberg-Nieder- bachem bij Bonn, is waarschijnlijk ont voerd door leden van een extremisten- groep. Als losgeld is 200.000 mark geeist, een bedrag dat onmiddellijk door de deel staat regering van Noordrijnland- Westfa len beschikbaar is gesteld. Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34. IJmuiden. Tel. 15141» AMSTERDAM. Burgemeester en wethouders van Amsterdam willen de prijs van een enkele tramrit van 50 cent ver hogen naar één gulden. On het ..enkel tje” komt dan wel weer het recht van overstapnen. Verwacht wordt dat het plan in de gemeenteraad op groot verzet zal stuiten. Nixon acht de onmiddellijke vooruit zichten op vrede in Indo-China verre van gunstig. De president liet er weinig twijfel over bestaan dat hij voorlopig alleen maar uit breiding van oorlog voorziet, waarbij de VS meer hulpverlening en luchtsteun aan vriendschappelijke strijdmachten z uilen verlenen. Nixcn noemde Vietnam het meest zorg wekkende probleem, maar over Indo- China bevat het rapport geen nieuwe ele menten. Het vredesplan van vijf punten van oktober vorig jaar wordt er in her haald en de inmenging in Cambodja en Laos gerechtvaardigd. Een leger van ongeveer 200 tellers is vanmorgen om negen uur In Beverwijk met het uitreiken van de volkstellings- kaarten begonnen. De gemeentelijke over heid is de grootste leverancier van de tellers, want alle afdelingen van het stadskantoor zijn zo goed als ontvolkt. Slechts één of twee ambtenaren houden vier dagen lang de volkstelling duurt tot en met dinsdag één afdeling in stand. Het Centraal Bureau voor de Statistiek is uitbegaan van een bezoek van drie a vier minuten ner huisgezin. Er zijn echter tellers, die vanmorgen tot twaalf uur slechts viif tot acht bezoeken afleg- den. „We krijgen eerst alle gal over de volkstelling boven ons hoofd uitgespuwd. Daarna komt de koffie en gaat men aan het invullen en in ontvangst nemen van de lijsten denken”, zei een teller. Vooral bij middenstanders is het moeilijk werken, omdat tussen de bedrijven door de klanten in de winkel moeten worden ge holpen. „Bejaarde mensen verzoeken ons alle gegevens op de lijsten te vermelden. Zij kunnen de kleine lettertjes niet lezen” vertelde een teller ons. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. VARA-ombudsman Marcel van Dam snreekt nadrukkelijk de bewering tegen dat de directie van de Exota-limonadefahriek in Dongen voor 25.000 een van zijn tv-uitzendingen over exploderende limonadeflessen had kun nen afkopen. De Partij-Kronenburg heeft gisteravond haar tv-uitzending Politieke Partijen ge bruikt om deze bewering te lanceren, on der andere met een amateurfilmnie, op genomen in de huiskamer van Exota-di- recteur Van Tuyn. Daarin werd de indruk gewekt dat Marcel van Dam gedreigd had een uitzending over de springende fles sen te maken als Exota niet bereid zou zijn een schadevergoeding van 25.000 te betalen aan de heer De Meijer, wiens zoontje als gevolg van het soringen van een Exotafles een oog moet missen. Marcel van Dam heeft ons desgevraagd verklaard dat deze bewering volkomen uit de duim gezogen is. Hii heeft de vol ledige tekst van de Partij Krnnenburg- uitzending opgevraagd en zal daarna overwegen welke stanpen hij tegen deze partij zal ondernemen. Intussen heeft Exota-directeur Van Tuyn laten weten dat de limonadefabriek door de uitzendingen van Marcel van Dam een schade van tussen de één en twee milioen heeft geleden door omzet daling. Volgens de directeur is thans de omzet weer vrijwel op het oude peil Voor de volkstelling in Velsen zijn 360 tellers ingeschakeld, voornamelijk rijks- en gemeenteambtenaren met hun echtge noten en een aantal gepensioneerden en andere vrijwilligers. Hieronder bevinden zich twee Spanjaarden en een Italiaan, die uitsluitend hun landgenoten op „Ca- sa Marina” en de „Arosa Sun” zullen tel len. terwijl vier Nederlandse medewer kers, die het Turks, Spaans en Italiaans goed beheersen, de gegevens over de gastarbeiders zullen verzamelen. Voorts zijn twee speciale tellers voor de woonwagens en woonschepen aangewe zen, terwij] vier anderen de inrichtingen en tehuizen zullen bezoeken. Bovendien beschikt men nog over vijftien reserve tellers, waarvan er vanmorgen al twee wegens ziekte van hun collega’s moesten in vallen. Zij zijn woensdagavond op het Velsense 189— E 25— 6.50 11.75 6.50 12.90 1.29 1.45 2.60 22.50 17.50 matiging opleggen om een confrontatie te voorkomen.” Dit zei president Nixon vanmiddag in zijn overzicht van het bui tenlands beleid voor het Amerikaanse Congres. De Amerikaanse president dringt er bij de westelijke bondgenoten op aan bij hun streven naar ontspanning tussen oost en west zo nauw mogelijk met de Verenigde St-ten samen te werken. Hij waarschuw de ertegen niet in te gaan op ontspan- ningsvoorstellen die „slechts voor de Sovjet-Unie en een beperkt aantal wes telijke landen gunstig zijn.” Als men naast elkaar gaat werken”, aldus Nixon, ,,dan komen er spanningen tussen de bondgenoten. Het verlangen naar ont spanning zal dan een instrument van po litieke oorlogvoering worden, waardoor een verzoening in Europa niet wordt be vorderd. De onderhandelingen van West- Duitsland met Moskou en Warschau over normalisering van de betrekkingen heb ben de steun van de V.S. en er heeft in het westelijk bondgenootschap volledig overleg hierover plaatsgevonden. Verder wordt voorgesteld de zevenrit- tenkaart van 3 te vervangen door een zesrittenkaart van 3. De reductiekaart van negen ritten voor 2 vervalt. Ook vastrechtkaarten en maandabonnementen moeten volgens het voorstel verdwijnen. Nieuw is dat er een weekabonnement zou moeten komen, variërend van een rijks- daalder tot 4.50. Het huidige weekabon- nementtarief van 7.50 gaat daarmee ver dwijnen. Dit is dus het enige voordeel voor de tram- en buspassagiers. Volgens het Gemeentevervoerbedrijf is gebleken dat de verkoop van ..enkeltjes” door de bestuurders, sinds het invoeren van de automatisering, een tijdrovend karwei is. Bij de andere plantemargarines zijn de percentages meervoudig onverzadig de vetzuren zeer wisselvallig. Men treft er merken bij aan met 35 percent, maar ook met 28, of 17, of zelfs maar 9 °/o meer voudig onverzadigde vetzuren. „Gewone” margarines hebben dan soms nog hoge re percentages. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De prijs van gewone en superbenzine zal met ingang van 1 maart worden verhoogd met 1 cent. Ook andere olieprodukten zullen in prijs wor den verhoogd. Dit deelde vanmiddag minister Nelissen van Economische Zaken in de Tweede Kamer mee Al deze prijsverhogingen zijn een ge volg van de besprekingen in Teheran tussen de olieproducerende landen en de oliemaatschappijen. Het is overigens niet uitgesloten, zo deelde de minister nog mee, dat binnenkort opnieuw prijsverho gingen zullen worden afgekondigd omdat Nederland slechts voor de helft gebruik maakt van olie die afkomstig is uit de omgeving van de Perzische Golf. Vermoe delijk zullen later de prijzen van de Mid dellandse Zee-olie (Libië) worden verhoogd Zeer bezorgd toont Nixon zich over de groeiende strategische kernmacht van de Sovjet-Unie. Hij gelooft dat het aantal strategische wapens van de Russen al gro ter is dan voor afschrikking alleen nodig is. De Sbvjet-Unie had aldus Nixon, eind vorig jaar 1440 intercontinentale raketten tegen de V.S. 1054. Als de Russen in dit tempo doorgaan, zullen de V.S. gedwon gen zijn de strategische defensie op te voeren. Met het oog op mogelijke nieuwe crises in Europa moet de NAVO sterk blijven ondanks het streven naar ontspanning. De Amerikaanse troepen in Europa zullen niet worden verminderd zolang de Euro pese bondgenoten zichzelf ook inspannen om hun verdediging zo sterk mogeliik te malen en de oostelijke landen niet tot troepenvermindering bereid zijn, aldus Nixon. Iets kouder weer met flinke op klaringen en aanvankelijk nog hier en daar een bui. Overwe gend matige noordelijke wind. Minimumtemperatuur ongeveer 2 graden in Zeeland tot min 2 graden in het noordoosten van het land. Maximumtemperatuur omstreeks 5 graden. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Premier De Jong heeft woensdagavond in een toe spraak voor radio en televisie ver klaard dat voor zover hem bekend geen van de volkstellingen die in deze jaren in 140 landen worden gehou den, omgeven is met zoveel waar borgen van veiligheid, van bescher ming van de privésfeer, als de volks telling in ons land. Hij voegde er aan toe: „Ik geef u de verzekering, dames en heren, dat de overheid niet wil binnendringen in uw privéleven”. Hii zei verder dat de volkstelling ge gevens zal nnleveren in 't belang voor men sen en groenen die aan de welvaart nau welijks zijn foegekomen: beiaarden die alleen on hun AOW zijn aangewezen, mensen die van bijstandsuitkeringen moe ten rondkomen, gehandieanten en s.echt- behuisden. Voor hen, aldus de premier zullen verbeterde of nieuwe voorzienin gen getroffen moeten worden. Dat kan al leen goed gebeuren, als men aan de hand van de gegevens van de volkstelling nre- cies weet om welke groenen hef gaat, hoe groot de aantallen zijn en w«*ike no den en problemen om een oplossing vra gen Wie niet meedoet tref’ taarmee niet de staat, maar zijn medemensen en juist die groepen die onze gezamenlijke zorg het meest nodig hebben stelde de premier Hij zei dat de bezwaren zich vooral richten tegen mogelijk misbruik vin de gegevens. Waar deze bezwaren uitdruk king geven aan oprechte verontrusGng’ kunnen we ze allemaal meevoelen gidus de minister-president. De regering heeft daar ook volop rekening mee willen nou- den en heeft daar bij het Kamerdebat van veertien dagen geleden onnieuw blijk van gegeven. Hij vroeg tenslotte vertrouwen van het publiek in de overheid in de teder.» en In de personen, die betrokken zijn hii de verwerking van gegevens. Het „Comité Waakzaamheid Volkstel ling” heeft naar aanleiding van de toe spraak met klem geprotesteerd tegen wat het comité noemt .voortgezette mislei dende en eenziidige propaganda van re geringszijde, di» tot doel heeft een ver werpelijke methode var verzamelen van statistisch materiaal populair te maken.” A.s. vrijdag er zaterdag als reklame ANANAS SLAGROOM- 6 in een doosje van 3.60 voor Oma’s Appeltaartje Hazelnoottaartie Rotemunten 250 gram Bonbons met roomvulling 100 gram 250 gram 200 gram Dit zijn de percentages van een aan tal merken planten- en gewone margari ne: Bona 35, Brio 29. Kuipje Simon de Wit plantemargarine 35, pakje SDW plantemargarine 17, Rama 15, Super Queen (AH) 28, Supra (Co-op) 28, Vega- na (ongezouten) 9, Vida (De Gruyter) 27. Wajang-kuioie 35. Wajang-pakje 17, Blue Band 22, Dex 7-11, Leeuwenzegel 15. Zeeuws Meisje 19-23. Bij sommige mer ken varieert het percentage nogal eens. De dieetprodukten bevatten volgens het onderzoek, dat werd uitgevoerd onder auspiciën van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek, de volgende percenta ges meervoudig onverzadigde vetzuren: Becel 55 percent. Crokvitol 50 percent. Remia-dieet 45 percent, Suncos 53 per cent. Bij de zonnehloemmartrarines Des sa, Remia-goud. Sol en Venda-zonne- bloem variëren de percentages van 38 tot 40%. De prijzen lopen meer uiteen: van 58 tot 74 cent. Verwachting van het K.N.M.l. tot vrij dagavond Michael verdween maandagmiddag, toen hij (verkleed als Indiaan) deelnam aan een carnavalsoptocht in zijn dorp. Michaels onderwijzeres werd maandag middag opgebeld door een onbekende die zich meldde als „lid van de Aktion Riga.” Ze kreeg opdracht door te geven dat Michael door de „Aktion” was ontvoerd. De ouders van de jongen hebben geen telefoon. Dinsdag meldde de „Aktion Riga” die bij de politie onbekend is zich opnieuw, nu bij een advocaat in München. Als los geld voor Michael Luhmer werden 200.000 mark verlangd. Hoewel de plaats van de overhandiging pas later zou worden be kend gemaakt, besloot de deelstaatrege ring in Noordrijnland- Westfalen onmid dellijk het geëiste bedrag over te maken naar een bank in München. De ouders zelf Michaels vader is buschauffeur zijn niet in staat dit kapitaal op te bren gen. De eis is gistermiddag, in een telefoon gesprek met een ander advocatenkantoor, herhaald maar nu kwamen de ontvoer ders met een nieuwe eis: ook zou een advocaat „in een door de Bondsrepubliek gecontroleerd land” moeten worden vrij gelaten. Dit slaat waarschiinliik op de schouwd dan gewone margarine. Dit staat gepubliceerd in het eerste nummer van „Koopkracht”, een nieuw voorlich tingsblad voor de consument, dat wordt uitgegeven door het Consumenten Con tact Orgaan (vakbeweging en consumen tenorganisaties). c PFSCHAR’s CASH CARRY TEMPELIERSSTRAAT 28 - HAARLEM I Keukens 170 cm, RVS blad 250.— Kasten (hang en leg)75.— Keukenbuffet Spaanplaten, 380x180 Polyester golfplaten, p. m2 Spaanplaat, 10 mm, p. m2 Triplex deurplaten Houtkrullenplaat, 200 x 50 Nylontapijt, 200 breed Nylon tegels, 40 x 40 Hardboard vloerplaten, 61 x 122 Hardboard deurplaten vanaf Formica platen, 244x122, va. Mahonie profielplaten, 214x122 Wandpl. „Decowall” en „Lux-o mur” 244/275/305 x 122 vanaf „Fotowall” 275x122 Nieuwe vurentengels. p m Houten schrootjes, p. m2 vanaf Type Formica op rol, 120 br. Tegelboard, 183/244 x 122, vanaf Teak deurplaten, 93x214 Geperforeerde bedplaten Asbestplaten, 70x130, per plaat 5. Polyester lichtkoepels 50.— Wastafels 35. W.C.-pot 29.50 TEL. 32 29 37 Een teister met een „pechkoffertje" vol formulieren aan het werk in de Haar lemse Paul Krrugerstraat. stadhuis allen van een tas voorzien, waar in zich de hiervoor benodigde kaarten en papieren bevonden en omdat de uitvoering daarvan enigszins aan een sporttas deed denken, leek het wel alsof het stadhuis later op de avond door een groot aantal sportlieden werd verlaten. Zij zijn van morgen met de telling begonnen. Over het succes ervan is nog weinig te zeg gen. We spraken een teller, die met zijn echtgenote bezig was de kaarten uit te reiken in een groot flatgebouw aan de Orionweg. Om elf uur hadden zij onge veer vijfendertig adressen afgewerkt, waarbij enkelen niet waren thuisgetrof- fen. Voor het overige werden de kaarten normaal en met slechts weinig commen taar geaccepteerd, waarbij de toezegging werd gegeven dat zij op de vastgestelde tijd ingevuld zouden worden geretour neerd.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1