DE STERRENHEMEL IN MAART AA Jaarbeursdirecteur voorspelt Jeanne Bacilek zeventig jaar SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJ 7 7^ 7 7 -G£usy „geruisloze” prijsexplosie /c- 3 VEELZIJDIG MUSICIENNE MET BEWOGEN CARRIÈRE 7 V IU Rijverkeer uit deel van Haagse city Strijd tegen inflatie eist ook bezuiniging van rijk” Tc/- 11 VOORJAARSBEURS VAKBEURS VOOR RECLAME MACROSHOP VRIJDAG 26 FEBRUARI 1971 N Abortus Israel „Kortzichtig" Profumo Vruchtbare levensavond De kwestie Mengelberg IJ Hirohito OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN: werkdagen van 9-18 uur, zondag 28 februari van 10-18 uur voordèligè3rein-toegangsbiljetten op ca. 170 stations verkrijgbaar Jong geleerd... Radio-pionierswerk KON. NEdTjAARBEURS Over rug van ander Nederlandse meisjes in India in arrest - op DRS. J. VAN DER KWAST A. VAN BREEMEN, Heemstede. M. E. MEIJ-DORREMAN, Haarlem. vwwvwwwvwwwwwwwnnnwwvwmmrawwvwvwwwvwwvvvvwwwvwwvwwwwwvMnAwi U<™>«.vvvvwvvwvvvvvv'~waaa~>~'~vw~^^ ADVERTENTIE ED. NO ACH, Haarlem Hij zei dat te velen zich nog vleien met de gedachte dat men lonen ongestraft kan verhogen zonder dat prompte prijsverho ging daarvan het gevolg is. Maar, aldus drs. Van der Kwast, met name in de ar beidsintensieve sectoren van het bedrijfs- If/en is men nu aan het einde van zijn krachten gekomen. Er zijn geen reserves meer voor het opvangen van kostenstij gingen. De loonindexering noemde hij in dit verband een lapmiddel, aangezien elke loonindexering weer snel in de prijs wordt doorberekend en zelf wordt ingecalculeerd, hetgeen vooraf al tot prijsverhoging leidt. Drs. Van der Kwast constateerde, dat Nederland met zijn huidige inflatiepercen tage aardig op weg is om zich bij de kop lopers te scharen. Hij stelde, dat de kosten- inflatie de ondernemingen met de rug tegen de muur drijft: „Zij noodzaakt tot het maken van soms niet verantwoorde bokkesprongen om maar te komen tot be zuinigingen, opvoering van de efficiency en dergelijke. Soms worden dan niet verant woorde beslissingen genomen als het prijs geven van markten aan buitenlandse con currenten. Op onze beurzen ervaren wij dat een steeds groter deel van het aanbod uit importgoederen gaat bestaan”. De stijging van het aantal faillissementen van 1969 op 1970 met 7,5 percent spreekt volgens drs. Van der Kwast duidelijke taal. Hij zei, dat het midden- en kleinbedrijf onder zware druk staat. Van de zelfstan digen in deze sector verkeert 10 percent in een noodsituatie, terwijl ongeveer 40 per cent geen positief economisch resultaat meer bereikt. De j aarsbeursdirecteur noemde sommige activiteiten die in het belang van het wel zijn worden ondernomen zonder dat daar bij rekening wordt gehouden met het wel- vaartsaspect, bedenkelijk en kortzichtig. Hij doelde hiermee vooral op de reacties die worden opgeroepen als plannen bekend worden gemaakt voor de vestiging van nieuwe of de uitbreiding van bestaande industrieën. Drs. Van der Kwast had evenmin veel goede woorden over voor het prijsbeleid Eerste kwartier Volle maan Laatste kwartier Nieuwe maan 3.01 3.34 3.30 van het uurwerk, voor latere tijdstippen in tegenovergestelde richting, de plaats van de maan is voor enkele tijdstippen aangegeven. De getallen duiden de dag van de maand aan. Ook de positie van Saturnus (S) is aangegeven. De stippellijn die door de Zwaan gaat, duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippel de lijn is de ekliptika (dierenriem of Zo diak). De zon, de maan en de belangrijkste planeten bevinden zich steeds in de om geving van deze lijn. niet”. Voor het eerst van mijn leven heb ik Mengel berg toen echt kwaad gezien. Hij zei tegen me: „Nou laat u mij in de steek en waarom doet u dat”. Ik heb hem toen gewaarschuwd dat hij zich, door deze mensen met plichtplegingen te ontvangen, zou com promitteren. Mengelberg zei daarop: „Ja, maar dat is toch onzin, ik maak toch alleen maar muziek! En bovendien hebben ze me beloofd dat ik alle joodse musici in mijn orkest mag houden”. NIEUW-DELHI (AFP) Twee Neder landse meisjes en een Frangaise zijn vrij dag in de Indiase plaats Hussainiwala, aan de grens van India en Oost-Pakistan we gens het in bezit hebben van verdovende middelen gearresteerd. Zij kwamen per auto uit Oost-Pakistan. De Indiase douane vond bij hen 66 kilogram hasjiesj. van de regering en tnet name voor het UTRECHT Een eventuele loonexplosie na 1 juli zal binnen zeer korte tijd gevolgd worden door een „geruisloze” prysexplosie. Dat voorspelde de algemeen directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, donderdag in Utrecht op een persconferentie ter ge legenheid van de komende internationale voorj aarsbeurs. Gisteren is en petit comité Jeanne’s verjaardag gevierd, in haar eigen huis. Bloemen, telegrammen en brieven van dankbare leerlingen stroomden haar huis binnen. Ze is er gelukkig mee, maar zoals ze zegt: „Niet uit trots, maar gewoon omdat ik mijn talenten heb mogen inzetten op vele terreinen voor het Nederlandse volk, dat mij, als genaturaliseerde Nederlandse, zo dierbaar is geworden”. „dogma” van het verbod, loonsverhogingen in de prijzen door te berekenen. Dit verbod werkt volgens hem discriminerend omdat het arbeidsintensieve bedrijven veel zwaar der treft dan kapitaalintensieve. Veel ar beidsintensieve kleine ondernemingen, al dus drs. Van der Kwast, vragen zich ver bijsterd af waarom zij toch steeds het voorwerp van bemoeiing van de prijsbe- heersing blijven op een moment waarop zij in een zware Europese concurrentiestrijd zijn verwikkeld, terwijl men in andere be drijfstakken rustig zijn gang kan gaan en nergens last van heeft. In dit verband noemde de jaarbeurs directeur de bouwnijverheid, waar de stij ging van de arbeidsproduktiviteit nihil is en de prijzen zonder dat iemand zich er tegen verzet met gemiddeld één percent per maand stijgen. Volgens hem maakt ook niemand zich druk over de vraag of de scheepsbouw of de Hoogovens loonsver hogingen in hun prijzen tot uitdrukking brengen. Maar, zo vroeg hij zich af, waar om dan wel in de bedrijfstakken die poli tiek gezien interessant zijn omdat ze een rol spelen in de kosten van het gezins budget? Er is, zo zei hij, ook niemand die het in zijn hoofd zou halen om in die be drijfstakken die belangrijk zijn voor de kosten van levensonderhoud te pleiten voor beperkingen van de loonsverhogingen. In de arbeidsintensieve bedrijfstakken gaan de loonsverhogingen volgens drs. Van der Kwast ver boven de produktiviteits- stijging uit en daarom moeten ze wel, des noods „gecamoufleerd”, in de prijzen wor den doorberekend. De jaarbeursdirecteur concludeerde, dat in de strijd tegen de inflatie niet alleen offers nodig zijn van werkgevers en werk nemers maar dat ook op het regeringspro gramma bezuinigd zal moeten worden. boze nachtmerrie. Ze verwijten Israël dat het discrimineert. Dat het nationalistisch is. Dat het een apartheidspolitiek voert. En dat het aan zijn roeping ontrouw is Al deze dromers over de toekomst ver geten de realiteit van het verleden. Bijna 2000 jaar, en dat is een hele tijd in de wereldgeschiedenis, hadden de joden geen eigen land, waarin ze de baas waren. En dat hebben ze geweten. In alle eeuwen, dan hier, dan daar, maar altijd wel ergens laaide de jodenhaat weer op. Op de meest ontstellende wijze in onze tijd. En nergens was er een land waar ze zonder meer welkom waren; waar ze recht hadden om dat ze jood waren. Dat welkom roept thans de staat Israël aan alle joden toe. En dat wil Israël blij ven doen in de toekomst. Want steeds weer dan hier en dan daar wordt het de joden onmogelijk gemaakt een eigen leven te leiden. Op het ogenblik is dat in Polen en Rusland het geval. Maar Israël kan dat welkom-thuis aan de vervolgden en de verjaagden slechts dan met zekerheid bie den wanneer het baas is in eigen land. Dat betekent dat de joden in Israël de meer derheid van de bevolking moeten vormen. En dat Israël niet zomaar alle Arabieren, die dat zouden willen, kan toelaten. Want dan zouden de joden in Israël worden, wat ze tweeduizend jaren in allerlei landen van de wereld geweest zijn: een minderheid. En nogmaals: wat dat betekende, weten ze, maar zij gaan rustig door met de opbouw van hun land. MERCURIUS, de planeet die het dichtst bij de zon staat, en waarvan men veronderstelt dat ze sterk op de maan lijkt, zal aan het einde van deze maand zichtbaar zijn, ’s avonds in het westen, juist na zonsondergang. Men kan Mercurius dan zien als een lichtpuntje laag boven de horizon. Op 6 maart bevindt Mercurius zich in bovenconjunctie, dit wil zeggen, dat de planeet zich op het verlengde van de lijn aarde-zon bevindt. Dit ver klaart waarom de planeet slechts aan het einde van de maand zichtbaar wordt. Venus, de planeet die zeer „dicht” bij de aarde staat, is ons nog tamelijk onbekend, daar de oppervlakte van dit hemellichaam schuil gaat achter een zeer dichte atmo sfeer. Deze planeet is ’s morgens zichtbaar in het zuidoos ten. Het is het helderste hemellichaam. Mars kan ’s morgens worden waargenomen laag in het zuidoosten. De planeet heeft een opvallende rode glans en is betrekkelijk helder, hoewel dit vanwege haar lage stand niet goed tot zijn recht komt. Pupiter, de grootste planeet van ons zonnestelsel, is eveneens ’s morgens zichtbaar. Deze reuzenplaneet komt van dag tot dag vroeger op; ze bevindt zich in het zuiden, dichtbij de rode ster Antares, hoofdster van het sterren beeld Schorpioen. Saturnus, de op een na grootste planeet van ons zonne stelsel, die wat fysische eigenschappen betreft, vrij sterk op Jupiter gelijkt, is de enige planeet die ’s avonds zicht baar is; ze bevindt zich in het zuidwesten in het sterren beeld Ram. Op 1 maart staat de maansikkel rechts van Saturnus. Op 24 maart om 2 uur staat de maan in conjunctie met Venus; deze samenstand is moeilijk te zien vanwege de schemering. Op 28 maart om 5 uur, staat de maan in conjunctie met Mercurius. Op 27 maart staat de smalle maansikkel ’s avonds rechts onder Mercurius, en op de avond van 28 maart staat onze aardwachter er links boven. Op 29 maart om 23 uur staat de maan rechts boven Saturnus. Op 21 maart om 7 uur 38 minuten begint de lente. Op dat ogenblik doorkruist de zon in haar schijnbare baan aan de hemel de hemelevenaar. Dag en nacht duren precies even lang. Van 28 februari tot 31 maart lengen de dagen met 1 uur en 59 minuten. Zr»«v De jaarbeursdirecteur stelde, dat de ver schillende belangengroeperingen in ons land wel van elkaar eisen dat men zijn verlangens intoomt, maar daarbij tevens de eigen positie zo sterk mogelijk proberen te maken op de rug van de ander. Volgens hem is het nog de vraag of het inflatie- vraagstuk wel voldoende indringend en deskundig aan de orde zal worden gesteld in de verkiezingscampagne. „Er zullen door de verschillende partijen in een optimis tisch tegen elkaar opbieden weer allerlei beloften aan de kiezer worden gedaan, maar geluiden over een zekere matiging in de al te zeer opgeschroefde eisen zullen naar ik vrees wel niet te horen zijn”. Toch zal de kiezer volgens drs. Van der Kwast moeten beseffen, dat de toestand van 's lands economie het voorlopig niet toelaat dat alle toezeggingen worden waargemaakt. De brief moet gesteld zijn in behoor lijk Nederlands en in begrijpelijke, be knopte vorm. De redactie behoudt zich bet recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Ik heb hem toen nogmaals gewaarschuwd en ge zegd dat hij zich op een hellend vlak bevond, maar hij wilde niet naar me luisteren. Begrijp me goed: Ik trek geen partij voor Willem Mengelberg, ik ge loof alleen dat de man gehandeld heeft vanuit een domme naïviteit. Hij wilde uitdrukkelijk buiten de politiek blijven, hij wilde uitdrukkelijk de musicus, de artiest blijven, maar dat kan nu eenmaal niet in deze maatschappij dertig jaar geleden niet en nu ook niet. Je moet altijd partij kiezen”. De oorlog was voor Jeanne Bacilek een moeilijke tijd. Het was een tijd van kleine huisconcerten, af en toe een klein kerkconcertje. Jeanne Bacilek heeft in 1956 op zeer grootse wijze haar 35-jarig jubileum gevierd. Ter gelegenheid hiervan kreeg zij van het rijk een eregeld uitgekeerd. Nog steeds is zij in de muziek bijzonder actief. Ze heeft nog zeer veel leerlingen, maar, zo zegt ze spij tig: „Helaas is de belangstelling voor goede muziek en vooral voor de muziek zoals ik ze nog geleerd en gezongen heb, wat afgelopen. Een van de dingen die haar met het grootste ver driet vervullen, is nog steeds het overlijden van haar man, Jan Willem van der Klei. Vier jaar geleden is hij vrij onverwacht gestorven. Jan Willem van der Klei schreef ongeveer vijftig jeugdboeken, schilder de, was een verwoed dresseur en paardrijder, heeft onder andere deel uitgemaakt van de „Spanische Hochreitschule” en behaalde zijn graad voor dieren arts in Amerika. Naar aanleiding van de geruchten als zou de keizer van Japan in oktober naar Nederland willen komen om van de ver moeienissen uit te rusten, zou onderge tekende het volgende willen opmerken. Toen ondergetekende nog volop in het ar beidsproces was opgenomen als interieur- verzorger, gebeurde het dat hij een paar jaar na de tweede wereldoorlog moest werken in een grote villa welke toen met de schutskleur groen aan de buiten kant was beschilderd. Op een gegeven moment werd er bij de villa aangebeld. Het meisje deed open en wie stonden daar voor de geopende voordeur? Een Duitse generaal met zijn vrouw en vroegen of zij mijnheer mochten spreken. Weldra stond de heer des huizes voor hen en vroeg wat zij wensten. Alsof er nooit een bezetting door de moffen was geweest vertelde hij hier zijn vakantie door te brengen met zijn vrouw en van deze gelegenheid met een gebruik wilde maken om zijn vrouw te laten zien waar hij in de bezetting had gewoond. Zonder commentaar heeft mijn heer de generaal toen de deur uitgetrapt. Ik vertel dit authentieke verhaal in ver band met het aanstaande bezoek van Zij ne Doorluchtigheid. Wat mij persoonlijk betreft mag hij gerust komen, op voor waarde dat er dan een afdeling van het korps Rijkspolitie aan de grens staat om zijn opwachting te maken voor verdere begeleiding naar de strafgevangenis in Scheveningen of Breda om de andere oor logsmisdadigers gezelschap te houden. Daar is nog ruimte genoeg. Het is mij on begrijpelijk dat deze man de moed en de lef op kan brengen, een man, die tien duizenden slachtoffers heeft gemaakt neem de aanleg van de beruchte Birma- spoorlijn nu maar net te doen of er niets is gebeurd. Het mankeert er nog maar aan dat deze heer bij onze koningin in audiëntie wordt ontvangen. Het zou voor ons volk een klap in het gezicht zijn. Laat onze regering de nodige maatregelen ne men de keizer van Japan als ongewenste vreemdeling buiten onze grenzen te hou den. Zij zou het gehele Nederlandse volk een buitengewone dienst bewijzen. H. BLANSERT, Haarlem. Jeanne is van Tsjechisch origine; haar vader was coupeur bij Hirsch, haar moeder modeontwerpster Israël moet alle bezette gebieden terug geven en vervolgens zijn grenzen onvoor waardelijk open stellen voor de terug keer van alle Arabieren en Palestij nen, die sinds 1948 het land hebben verlaten en voor hun nakomelingen. Dan wordt Israël het land wat het moet wezen: een oord waar joden, christenen en moslims allen met gelijke rechten vredig samenleven. Een vredesmodel op aarde. Zo dromen sommige vredestichters over de oplossing van het conflict in het Midden Oosten. Maar Israël is helemaal niet van plan alles zomaar terug te geven. En Israël laat alle joden uit de hele wereld zonder meer toe om zich te vestigen in het land. Maar aan Arabieren, aan christenen en moslims worden zekere voorwaarden gesteld. Zij mogen er niet „zomaar” in. En daar ver andert de droom der vredestichter in een in Rotterdam. Jeanne kreeg haar eerste muziekles sen van haar moeder. Daarna kreeg ze officiële les sen op de piano, die nog steeds haar eerste instru ment is. Haar lerares was mevrouw Hopman-Kwast. Het leven van Jeanne Bacilek vertellen zou een twintigtal krantenpagina’s kosten. Daarom even in het kort het volgende. Toen Jeanne 13 jaar was, werd zij voorgesteld aan Willem Mengelberg. Hij moest oordelen over haar muzikale kwaliteiten. Resultaat: Ze werd naar Johannes Röntgen gestuurd en werd kort daarop toegelaten tot het conservato rium. In 1922 haalde zij haar diploma piano. Zingen kon ze trouwens óók, dat wisten ze bij het conser vatorium terdege. Ze zong in een engelenkoor van een nu al lang weer vergeten operette in het Theater Tuschinski. De dirigent toen was Max Tak. Na het conservato rium ging Jeanne Bacilek concerten geven: piano, maar ook zang. Ze zong veel bij de radio en haar radiotijd noemt ze nog steeds een van haar fijnste tijden. De tweede wereldoorlog gooide roet in het eten en wel op de volgende manier: Toen Jeanne, eind 1938, eens repeteerde in de kleine zaal van het Con certgebouw met Johannes Röntgen en Niec Klaasen botste zij bij het verlaten van deze muziektempel tegen een oude heer op: dat was dan wéér Willem Mengelberg, ook net moe-gerepeteerd met zijn eigen orkest. Wat overigens niet weg nam dat hij Jeanne toch wel had horen zingen. „Hij nodigde me uit om de volgende ochtend bij hem in het hotel te komen in het Amstelhotel, want Mengelberg woonde in Zwitserland. Hij stelde mij voor om met hem uitgebreide repertoirestudies door te gaan nemen. En ik werd al spoedig zijn protégée”, want, zo zei hij: „U hebt de mooiste stem die ik ooit heb gehoord”. Op een gegeven moment was er onder leiding van Willem Mengelberg een schitterende serie abon nementsconcerten, met daar achteraan, eveneens onder zijn leiding, de Matthauspassion. Het was in middels begin 1940. De Duitsers vielen ons land binnen en op het eerste concert zou hoog bezoek komen. Ik vroeg toch maar even voor alle zeker heid wie dat hoge bezoek was. Dat bleek Seyss In- quart te zijn”. „Toen ik dat hoorde, zei ik tegen Mengelberg, aan wie ik toch een drommelse hoop te danken had: „Nou, neem me niet kwalijk, maar dan komt Jeanne De vondst van de naamgeving PRO FUMO aan het nieuwe satirische maand blad over sex en politiek is op zichzelf al kenmerkend voor het begrip satire, na melijk geest zonder hart. Elke bestendi ging van de associatie PROFUMO-SEX EN POLITIEK betekent voor de drager van deze naam een voortzetting van de totale ontluistering die hij al publiekelijk heeft moeten ondergaan. Een man, die zijn rehabilitatie niet zoekt in veronge lijkte goedpraterij, maar integendeel een zekere vorm van boetedoening aan de herwinning van zijn zelfrespect verbindt, hij aan zijn naam tracht te geven. Een getuige zijn sociale werkzaamheden in de wijken van Londen, zo een man komt de erkenning toe van de nieuwe identiteit die zo gewetensvolle, en vooral moedige, re- habilitatiepoging dient dan ook niet te worden doorkruist door het gebruik dat men thans van de naam Profumo meent te mogen maken. Men kan zich boven dien afvragen, of het op deze wijze en in dit verband gebruikmaken van een eigen naam ook in juridische zin wel zonder meer toelaatbaar is. Ik geef redactie en medewerkers van het nieuwe maandblad graag in overweging, alsnog een minder „treffende” naamgeving te bedenken. kleine HOND q7o (Van onze RTV-redactrice) AMSTERDAM Nog steeds even vitaal, al wil dan tijdelijk even een knie niet mee, nog steeds even flitsend van geest, nog steeds ook een groot hondenliefhebster en bovenal liefhebster van de muziek, ziedaar in korte trekken aangeduid Jeanne (Zani op z’n Tsjechisch) Bacilek. Voor de ouderen is Jeanne Bacilek een zeer grote bekende. Om verscheidene redenen, die tevens een opsomming van haar ongelooflijke activiteiten zijn: zingt, speelt piano, kerkorgel, gitaar, harp, klave cimbel, zigeuner-cimbaal, ze danst, ze dirigeert, ze heeft tal van kinderoperettes geschreven en geregis seerd en de talloze kostuums maakte ze er dan en passant ook even bij. Verder heeft Jeanne Bacilek dan nog acht muziekdiploma’s, onder andere de conservatoriumdiploma’s voor piano, zang en klave cimbel én een Tsjechisch professoraat. Jeanne Bacilek werkte al voor de radio toen de radio nog lang geen gemeengoed was bij de Phoni, de Philips Omroep voor Nederland en Indië. Ze werkte in later tijden bij MIe zuilen, onder andere voor de VARA, waar ze aan de wieg stond van pro gramma’s als „Moeder Mulder” en „Ome Keessie”. Ook bij de wereldomroep heeft ze gewerkt, waar ze via oproepberichten voor hen die elkaar in de Jappenkampen waren kwijtgeraakt, onder andere Wim Kan en Corrie Vonk weer bij elkaar heeft ge bracht. Het merkwaardigste wat ovengens Jeanne Baci lek ooit gedaan heeft, is het feit dat zij een hond, een Drentse herder, luisterend naar de naam Honny, heeft leren spreken. Iets dat wij als kind nog heb ben gezien en gehoord. De stem van de hond Honny is bewaard gebleven. Het Phonografisch Laborato rium van de Gemeente-universiteit van Amsterdam heeft er plaatopnamen van gemaakt. Trouwens: Niet alleen Honny’s stem is bewaard gebleven, maar ook de buitenkant van zijn lijf; opgezet in 1943 door Artis, prijkt het. samen met de op sterk water ge zette stembanden, in Jeanne’s woning aan de Amstel- kade 120 in Amsterdam. DEN HAAG Een deel van de Haagse binnenstad wordt met ingang van 8 maart voor alle rijverkeer, uitgezonderd de tram, afgesloten. Dit gebeurt voor tenminste vier weken en als proef om gegevens te krjjgen voor het mettertijd definitief afsluiten van dit stuk binnenstad rond de Grote Kerk, het oude stadhuis en het Buitenhof. Alleen 's nachts en ’s morgens tot elf uur mag in het afgesloten gebied worden geladen en gelost. MAAN: 4 maart om op 12 maart.om op 20 maart om op 26 maart om 20.24 Om de kaart te richten, moet men haar boven het hoofd houden en het noorden (N) laten samenvallen met de noordelijke hori zon. De stand van de hemel is op 15 maart om 21 uur. Voor vroegere tijdstippen de kaart draaien in de richting van de wijzers Hoe denkt de commissie, waarin ook theologen zitting hadden, over de nieuwe abortuswet? Als het voor de a.s. moeder te bezwaarlijk is het kind te laten leven mag het (levende) ongeboren kind wor den verwijderd en gedood, maar zodra het geboren is, moet het, desnoods ten koste van ongehoorzaamheid aan God, in leven worden gehouden. Hoe denkt de commissie over ouders, die hun zonen „voor het vaderland offeren” in een oor log? En hoe denken de theologen, die toch hoogst waarschijnlijk de Bijbel als Gods geïnspireerde woord aanvaarden, over Abraham, die in de Bijbel de „vriend van God” wordt genoemd? Hadden rech ters toentertijd Abraham niet uit de ouder lijke macht kunnen ontzetten, zodat hij zijn zoon Isaak niet van het leven kon beroven? Abraham luisterde naar en hield zich aan Gods gebod met als gevolg dat hij door God rijk werd gezegend (gen. 22:17, 18). In Hebreeën 11 wordt hij ten voorbeeld gesteld aan alle christenen. UTRECHT 9 In deze rubriek worden brieven opgeno men, die met uitdrukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toege zonden; voorwaarden tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. rDus geen pseudo niem of initialen). MOCYONQ? BEl^ Wil

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11