Baas boven Baas m wijzer F olksong De Waag E B7" Puzzel van de week Fransman dirigeert het NPO Quartetto bij „Het Witte Tejater Tchao Kwasten Herman Marijke 1 Max mop Echtscheiding verzekerd „Der Bettelstudent” op bezoek Orgels met Bedelstudent Kees de Jongen Velsen in „Vides” GOED DRUKWERK VAN RIXEL, ZO’N DRUKKER BW f M M| 13 VRIJDAG 26 FEBRUARI 1971 Noorder Compagnie in De Brakke Grond V (Van een onzer verslaggevers) Puzzelprijswihnaars p9 Incidentje VELSEN Het toneel van de Vel- sense Stadsschouwburg fungeerde g donderdagavond als ontmoetingscen- g tram voor de beoefenaars van twee, g nogal uiteenlopende vormen van theaterkunst, namelijk de leden van het IJmuider Operette Gezelschap „V.I.D.E.S.” en die van de experimen- tele groep „Het Witte Tejater”. Onder leiding van regisseuse Truus van der Vis hield het eerstgenoemde gezel- s schap een openbare repetitie van Karl Millöckers „Der Bettelstudent”, welke operette hier volgende week g tweemaal zal worden opgevoerd g Overigens bleken beide groepen el- g kaar uitstekend te kunnen verdragen, g want de „experimentele tonelisten” g hebben althans met de grootste be- g langstelling kennis genomen van de g vele moeilijkheden, welke aan de g voorbereidingen van een dergelijke g voorstelling zijn verbonden. 37 12 47 57 -5 54 E: 52 70 54 71 ''XXXXX'^X^XXXXXV^X^.X^ 1 portie; 2. condor; 3. vignet; 4. toeval; ADVERTENTIE Het stuk wordt gespeeld dooi J.H. I' UIT ei 50 48 53 GROOT OFFSET BOEKDRUK KLEIN OFFSET YVES PRIN een jonge Franse dirigent staat sinds deze week voor het Noordhollands Ph.il- harmonisch Orkest. Hij zal drie concerten met het NPO geven. Bij een vorige gastdirectie aan het NPO heeft hij zo’n plezie rige indruk gemaakt, dat men hem voor een langere periode heeft uitgenodigd. Het eerste wordt dinsdag 2 maart in het Haarlemse concertgebouw ge geven. Een veelbelovend pro gramma, niet alleen om Prin maar ook om de medewerking van Daniel Wagenberg. de moderne serie van het NPO uitgevoerd en stelt veel be lang in de hedendaagse muziek. Enkele jaren geleden heeft hij Bruno Maderna geassisteerd op de zomeracademie van Salzburg. Daniel Wayenberg behoeft in Haarlem nauwelijks introductie. Deze Franse Nederlander begon in 1949 aan een internationale carrière, die vooral na zijn de buut in de Newyorkse Carnegie- hall in ’53 grote allure kreeg. Hij speelt op het concert van dins dag het eerste pianoconcert van Johannes Brahms. Het NPO speelt verder de Praagse symfonie van W. A. Mo zart en de symfonie voor veer tien blazers van Igor Strawin- sky. teksten worden belangrijk ge noeg geacht voor vertalingen: Ernst van Altena en Jaap van de Merwe zijn daarmee bezig. Cobi Schreijer heef teen van zijn lied jes dit jaar genomen als her kenningsmelodie van haar radio programma ,,Tour de trouba dour”. Onderwijl maakte mevrouw Van der Vis nog de plannen bekend van het Nederlands Odessa; 10. gindse; 11. Borneo; 12. bordes; 13. pardon; 14. dapper; 15. piloot; 16. los sen; 17. dalles; 18. sarong; 19. dansen; 20. onraad; 21. gewaad; 22. katoen; 23. nestel; 24. luifel; 25. gribus; 26. kamrad; 27. kod dig; 28. dwepen; 29. namaak; 30 senaat; 31. finale; 32. bikken; 33. vakman; 34. ingang; 35. renner; 36. dampig; 37. panter; 38. la tent; 39. stekje; 40. Javaan; 41. laagte; 42. oester; 43. gigant; 44. grenen; 45. kennel; 46 seniel; 47. nagaan; 48. lening; 49. er gens. Centrum van het Amateurtoneel (N.C.A.), dat wil trachten ook in Velsen een groepje toneelliefhebbers bij elkaar te brengen, om onder leiding van stage-lopende studenten van de Academie voor Dramatische Kunst een opvoering tot stand te brengen. Het ligt daarbij in de bedoeling de voorstelling „al spelende en zoekende” in een bepaalde vorm te gieten. Zowel in het belang van de toekomstige regisseurs als van het lief hebberijtoneel in het algemeen, hoopte mevrouw Van der Vis dat het N.A.C. hier in het voornemen zou mogen slagen. JOAN REMMELTS en Jules Hamel van de toneelgroep Cen trum zijn zaterdag en woensdag 3 maart te zien in „Kwasten”, HERMAN VAN VEEN geeft van donderdag 4 tot en met zon dag 7 maart zijn show in de Haarlemse stadsschouwburg. Hij heeft al eerder voor een uitver kocht huis in Haarlem zijn veel zijdigheid getoond. Een zanger en entertainer van formaat. TWEE GROOTHEDEN op het gebied van de folksong doen in de komende dagen de Haar lemse Waag aan Tom Paxton op vrijdagavond en Alex Camp bell zondagavond Beide zan gers komen er dankzij bemid deling van Cobi Schreijer die hen al eerder liet optreden, toen zij het etablissement zelf nog beheerde. MAX TAILLEUR komt de leden van de Heemsteedse Kunstkring bezighouden op za terdag 27 februari in het Coorn- hertlyceum. Wie zijn boekjes nog niet gelezen heeft kan de Maxiaanse moppen thans in na- tura consumeren. Tailleur made. Prijswinnaars puzzel nummer 8: f 10.000 W. Gisius, Venusstraat 7, IJmuiden; 7.50 P. de Jonge, Da Papemuslaan 12, IJmuiden; f 5.00 A. de Heer, Gijzenvelt- plantsoen 105, IJmuiden. f 10.00 Mevr. J. C. van Vechgel. Hasebrpekstraat 70, Zand- voort; f 7.50 M van Zeist, Binnenweg 192, Heemstede; 5.00 J. v. d. Reep, Ampzing- straat 1 zw„ Haarlem 5. trotse; 6. notoir; 7. premie 8. Italië; 9. Yves Prin repeteert met het NPO. Yves Prin studeerde aanvanke lijk piano, studeerde vervolgens directie bij Pierre Revel en Louis Fourestier in Parijs. Van af 1959 heeft hij verschillende orkesten gedirigeerd: het ka merorkest en het Philharmo- nisch orkest van de Franse om roep, het radio symfonieorkest van Toulouse. Op het ogenblik is hij de vaste dirigent van het Theatre de la Région Parisienne. Ook leidt hij veel opera en ope rette. Prin is ook componist één van zijn werken wordt in De Amerikaan Tom Paxton komt uit Chicago, studeerde theater in Oklahoma waar hij aan de folksong verslingerd raakte. Hij moest in dienst. Door de oorlog in Vietnam werd hij politiek bewust en ging protest songs schrijven. Niet alleen ge richt tegen de Vietnam-oorlog, maar tegen de maatschappelijke toestand in het algemeen. Door de militaire dienst kwam hij in New York terecht en stond al ras op het programma van het koffiehuis Gaslight, waar alle grote folksingers, zoals Bob' Dylan, Woody Guthrie, naar de internationale roem doorbraken. Hij treedt deze week op in de Royal Albert Hall voor uitver kochte huizen en gaat na het dagje Haarlem naar Scandina vië en Duitsland. Paxton heeft in ons land nog niet die populariteit die hij in de Angelsaksische landen geniet. Dit ondanks dat verschillende van zijn songs tophits werden: Ramblin’ boy, Bottle of wine, The last thing on my mind. Het zijn nu nog de fijnproevers in ons land, die hem kennen. Zijn ^•'^XjX'XX'Ï.XX'^^ Zo schetst (24 jaar) het toneelstuk van Heinrich Henkel. Het stuk, dat vorige week in première ging, gaat over de arbeidssituatie van twee mensen die zich niet bewust zijn van de vraag waar hun dagelijkse sleurwerk voor dient. Wim van der Grijn en Hans Dagelet, de twee-eenheid uit „Kees de Jongen”. Het decor is van de Amsterdamse kunst schilder Cees Wolfrat. HET IJMUIDER Operette Ge zelschap Vides geeft op donder dag 4 maart in de Velsense stadsschouwburg een voorstel ling van De Bedelstudent (Der Bettelstudent), een vrolijke ope rette van Carl Millöcker op tekst van F. Zeil en R. Genee. Kosten noch moeite zijn aan de uitvoe ring gespaard. Vrijwel alles is op eigen krachten gedaan en ge maakt. Schouwburgdirecteur Peter van Warmerdam heeft de decors ontworpen en een groep je van het Witte Teejater heeft die geschilderd. Wat samenwer king al niet vermag. Het geheel staat onder leiding van Edwin Wolf, de regie is van Truus v. d. Vis, terwijl de zan gers van Vides begeleid worden door het Haarlems Operette Or kest. DEN HAAG. Een Zweedse verzeke- spreken bepaalt het denken van de mens, maar dit den ken is niet zuiver meer maar bedorven door de buitenwereld die met de taal ook de vooroor delen aanleert. Het stuk had zeer veel woorden nodig Maar in „Baas boven baas” komt geen woord meer voor. Het pu bliek kan die er zelf bij den ken. Woorden doen niets af aan de primitieve verhouding tussen twee mensen. ALEX CAMPBELL schrijft niet zoveel teksten zelf, maar geniet grote faam als entertai ner. Campbell werkte aanvan kelijk als gemeenteambtenaar in Londen, kreeg ruzie met zijn chef over de oorlog in Korea en ging het land uit. In Parijs zong hij op straat, maar werd al gauw ontdekt in een Parijs cabaret, de Contr’escarpe. Toen daar zijn naam gemaakt was ging hij te rug naar Engeland Hij is over de hele wereld opgetreden, heeft meer dan vijftien langspeelplaten op zijn naam staan, schreef filmmuziek en speelde zelf ook in films mee. Er wordt zeer grote belang stelling verwacht. De Waag wordt ontmeubeld opdat er zo veel mogelijk plaats is. De ra dio komt opnamen maken. Het is derhalve zaak dat men zich tevoren van een plaats ver zekert bij de Waag-mensen. ZATERDAGAVOND heeft De Waag twee mindere góden op het podium staan: het duo Chris tos en Wally uit Amsterdam. De „Vides” heeft grote plannen. Eind dit jaar wel men Frau Luna brengen, volgend jaap De dochter van de Tambour Ma joor en in 1973, als er een lus trum gevierd wordt, de operette Boccaccio. Voor Chris Nortier is het zijn eerste regie. Hij zit officieel nog in de regieklas van de Theaterschool in Amsterdam loopt stage bij „Kees de Ton gen” o.a. als belichtingsman, GOED NIEUWS voor toneel- minnend Velsen. Het toneel stuk „Kees de Jongen” door de toneelgroep Centrum, komt nog twee keer in de stads schouwburg van Velsen: op maandag 1 maart in een vrije voorstelling (kaarten voor ie dereen) en op 14 april aller eerst voor leden van de Vel- ser Kunstkring, ook al zijn voor deze voorstelling nog goe de plaatsen te krijgen De voorstelling van deze toneelbe werking door Gerben Helhnga en Peter Oosthoek van het boek van Theo Thijssen op 1 maart is de 89ste. maakte het b>mellesprogram- ma van Centrum op verschil lende scholen en is Centrum’^ verbindingsman met de To neelschuur. lopen; Zl. uenenue inuiun auea, zo. ucig (Spaans); 25. gemoedstoestand; 27. gods- _1_2 _1__ __U, 7T. na- melijk (afk.); 31. goud (Fr.); 32. onder voor- waarde; 37. titel; 38. de somma van (afk.); g 39. en anderen (afk.); 40. drinkgerei; 42. dubbelklank; 43. jongensnaam; 44. schrijf- gerei; 45. godsdienst (afk.); 46. Frans per- soonlijk voornaamwoord; 47. watering; 49. in casu (afk.); 51. heilige (afk.); 52. familie- lid, 59. uitroep; 60. bijwoord; 61. vreemde g munt (afk.); 62. stofmaat; 64 gekleurd; 68. g huidplooi; 71. Engels voorzetsel; 72. deel van een batterij; 75. de lezer heil (lat. afk.); 76. lidwoord; 78. windrichting (afk.); g 79 rang in het leger (afk.); 80. stapel; 82. woonschip; 83. vorm van striemen; 84. soort onderwijs (afk.). Er was deze avond ook nog sprake van een piepklein incidentje tussen toneel meester Peter van Warmerdam en de brandweer. Teneinde deze repetitie nog aantrekkelijker te maken, had hij een deel van het jeugdige publiek toestemming ge geven plaats te nemen op de zijbruggen en in de lichttorens, zodat zij het gebeuren ook eens van de hoogte uit konden waar nemen. Peter van Warmerdam ging hierbij van het standpunt uit dat voor experimen teel toneel gebruik dient te worden ge maakt van de gehele ruimte, omdat er op oe avonden van „Het Witte Tejater” geen sprake is van publiek, doch van actieve spelbeoefenaars. Op last van de brandweer moesten de toeschouwers echter hun hoge post verlaten, welk bevel bij Peter van Warmerdam nu niet bepaald in goede aarde viel, omdat het zonder zijn voor kennis werd gegeven. Dit incidentje heeft de stemming overi gens niet bedorven, want na afloop van de repetitie werd deze bijeenkomst met een gezellig dansje besloten. ringmaatschanpij heeft een verzaKering ter dekking van de echtscheidingsKOs- kosten gelanceerd De premie bedraagt het eerste jaar ongeveer 28 gulden en loopt dan geleidelijk op tot zij <n het zevende jaar (dat de maatschappij op statistische grond»n als het gevaarlijk- ste huwelijksjaar beschouwt) is opgelo pen tot ongeveer f 245. Dan wordt het gevaar voor het huwelijk weer kleiner en ie premie navenant lager. In het 'aar van de zilveren brui loft is de kans ,ip een scheiding z< klein geworden dat de premie nog maar ƒ3,50 pei laar behoeft te gedra gen. De Nederlandse Vereniging van Assurantiebezorgers maakt van deze primeur melding in haar maandblad. 182 Werkers aan „Baas boven baas”: v.l.n.r. Christiaan Nortier, Hans Dagelet, Wim van der Grijn, Cees Wolfrat. OP VRIJDAG 26 februari, geeft Piet van Egmond een populair orgelconcert in de Koningkerk aan de Klopper- singel met medewerking van Cor Beek, bariton. Van Egmond heeft een pro- tramma voor dit romantische instrument samengesteld, met werken van J. S. Bach, F. Mendelssohn, C. Franck en Messiaen. Cor Beek zingt bij passende liederen. Tevens zal Piet van Egmond twee orgel- improvisaties op verzoek spe len. JOHAN TIMMERMAN geeft op donderdag 4 maart een orgel concert in de Nederlandse her vormde kerk aan de Burge meester Enschedélaan in Sant poort. Hij bespeelt een nieuw orgel, dat gebouwd werd door de fa H. J. Vierdag in Enschede en dat in oktober jl. in gebruik werd genomen. Het programma bestaat uit werk van Johann Gottfried Walther, Georg Böhm, Frangois Couperin en J. S. Bach. FEIKE ASMA bespeelt het orgel c-p een concert in de Haar lemse Wilhelminakerk op vrij dag 5 maart. De koren van Pieter de Jong, benevens een Hilver sums koor zullen zingen. Vol gende week nadere gegevens. Verticaal: 2. buigzaam; 3. water in Bra- bant; 5. drukkend; 6. drank; 7. boom; 8. vorm van spelen; 9. Verenigde Naties (afk.); 10. tegen; 12. muziekterm; 15. afgod; 16. luchtmacht (afk.); 18. slede; 19. voeg- woord; 20. deel van de dag (afk.); 22. ogen- blikje; 24. heldendicht; 26. meisjesnaam; 29. rondhout; 30. nummer (afk.); 32. angst; B 33. communicatiemiddel; 34. vogel; 35. aarde (Engels); 36. huisdier; 37. gek; 41. gegraven gat; 48. werkelijk; 50. tevreden; 51. verlegenheid; 52. angstkreet; 54. bouw- g werkzaamheden; 55. bijwoord; 56. her- kauwer; 57. soms; 58. oosterse titel; 63. meisjesnaam; 65. gast; 66. namelijk (afk.); 67. bekende motorraces 69. idem (afk.); g 70 plaats in Gelderland; 73. visnet; 74. S strafwerktuig; 77. maanstand (afk.); 81. uitroep. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Oplossing puzzel nummer 8: „TCHAO” HEET het Fran se blijspel van Marc Gilbert Sauvajon, det het Nieuw Rot terdamse Toneel op vrijdag 26 februari in de Haarlemse stadsschouwburg brengt. Het is al enige seizoenen een suc ces in Parijs, vooral door de aanwezigheid van de formida bele acteur Pierre Brasseur In de Rotterdamse voorstel ling, in regie van Jules Royaards, valt het accent op Marijke Merckens en Cees Lin- nebank. Zij vormen een pril liefdes paar. Ze zijn van zeer ver schillende komaf zij is rijk; hij is langharig beambtenzoon maar vinden elkaar. Dat gebeurt op de hedendaagse toer, die bij de respectieve ouders de nodige problemen oproent. Maar alles komt reg, al trouwt het paartje niet MARIJKE MERCKENS Onsterduinweg 29. IJmuiden Telefoon 02550 1 47 68 HET QUARTETTO Italiano verzorgt zaterdagavond in de grote zaal van het Haarlems Concertgebouw een concert in de kamermuziekserie. Het brengt een programma met bekende namen. Van Schubert speelt het het strijkkwartet nr. 125 in Es, van Bartók strijkkwartet nr. 1 opus 7; van Beethoven het Har- fenquartett opus 74. Het Ita liaanse kwartet bestaat uit Paoli Borciani en Elisa Per- greffi viool, Piero Farulli alt viool en Franco Rossi violon cel. „ER WORDT GEEN woord gezegd. Je ziet twee mensen bezig waarbij de een aangeeft wat de ander moet doen De één zet een stoel net iets eer der neer, zodat de ander dat ook kan doen”. Christiaan Nortier het stuk „Baas boven baas”, dat volgende week vanaf dins dagavond in het zoektheater van de Toneelschuur, Smede- straat 23, te zien is bij Cen trum. De geruchtmakende jonge Oostenrijkse dichter en toneel schrijver Peter Handke Pu- blikumsbeschimpfung” en „Kaspar”) heeft. „Das Mündel will Vormund sein”, zoals het stuk in het Duits heet, enkele jaren terug geschreven. De ti tel is ontleend aan een tekst uit .De Storm” van Shake speare en betekent: de be- bevoogde wil voogd zijn, hij wil het zelf voor het zeggen hebben. Handke laat dat zien in een situatie van een oude boer en een jonge knecht. Maar Chris tiaan Nortier vindt het eene- ratie-conflict niet zo belangrijk „De conflicten komen voort uit de handeling. Er is geen emotionele verhouding tussen die twee. Maar de verhouding wordt duidelijk in de volgorde waarin ze de dingen doen. Handke heeft opgeschreven wat hij vóór zich gezien heeft en dat moeten wij weer visua liseren. De spelers moeten geen poppen worden, het moe ten levende mensen blijven, die vanuit het op elkaar ’etter het ritme krijgen”. Nortier ge looft niet dat Handke diepe be doelingen heeft voorgehad met het stuk. „Het zijn heel ele mentaire handelingen”. Het korte stuk sluit in zekere zin aan op Kaspar, dat door Theater is opgevoerd. Dat ging over een in het wild opgegroei de man, die spreken leert. Dit AMSTERDAM Het toneelgezelschap De Noorder Compagnie komt in maart en april in theater De Brakke Grond in Ai.jsterdam en viertal voorstellingen ge ven van „Gelukkige Dagen” van No belprijswinnaar Samuel Beckett. De speeldata zijn woensdag 24 en don derdag 25 maart woensdag 31 maart en donderdag 1 april. Aanvangstijden van alle voorstellingen: 20.30 uur. Dj Amerikaanse Peter Feldmann (van o.a. Living Theatre, Open Theatre en La Mama) voerde de regie. De rollen van de vrouw Winnie en de man Willie wor den vertolkt door Manon Alving en Jaap Maarleveld, in een dekor van Wim Ves- seur. Het stuk wordt gesneeld in de ver taling van Jacoba van Velde. Puzzel nummer 9 g Horizontaal: 1. bevel; 4. gedenknaald; 9. smak; 11. vis; 13. water in Friesland; 14. eerste persoon (afk.); 15. zijrivier van de Donau; 16. bergruimte; 17. vorm van aan lopen; 21. bekende motorraces; 23. berg <-11 vï auj uil xiiiioUx3x. vicixii- j ziu. guiiivvuoLvvo lauu xji. g een speelt gitaar; de ander fluit. dienst (afk.); 28. stad der oudheid; 30. Op de foto boven: Alex Campbell; onder: Tom Paxton. 10 19 8 5 6 l’J 21 22 20 19 23 31 .3! 2S TT 36 34 35 41 46 I El 59 65 65 .'4 73 1 lil f

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13