Jerry Perenchio Promotor dollars gokt met miljoenen Joe Frazier blijft in de schaduw CASSIUS CLAY IS VOOR DE ORGANISATOREN EEN BELANGRIJKE STUNTMAN Sportfonds Leo v. d. Kar zendt vierentwintig jonge sportlieden uit ■fr 'II r Gerrits tweede in Ronde van de Levant Schenk winnaar Zaalhandbalteam Open Engelse titels tafeltennis in Oppdal jir f 'p tegen Slavia-Praag L\\ &t. i r* r* ML* ■i o 21 VRIJDAG 2 6 FEBRUARI 1971 Opvreten Geen geschreeuw Verwend KL Ploeg Pellenaars start in Frankrijk KKIf fe ‘’’wr L F Hv I I*** I lil M ftftftftftftflflftfWW>ftftft/VWVVWVVWVVVVtfMVVVVtft/VVVtflftftAAfWWVVtf>AftnfV>ftAAnrMVtfVVVVVVVVIjnitiVVMaiVVVVMVVtf^^ Cassius Clay zorgt voor publiciteit. Wat komedie bij de ingang van Fraziers eerste wedstrijd vindt maandag (Van onze sportredactie) In het eindklassement eindigde de Noor Magne Thomassen op de tweede plaats voor de Europese kampioen Dag Fomaess. Schenk en Thomassen wonnen de 500 me ter in de tijd van 40.9 seconden. De 3000 meter was voor de Noor Willy Olsen in 4.30,3 met Schenk op een halve seconde als tweede. ORIHUELA De Nederlandse wielren ner Matje Gerrits is donderdag tweede ge worden in de tweede etappe van de Ronde van de Levant, een rit over 192 kilometer van Gandia naar Orihuela. De overwin ning ging naar de Spanjaard Ramon Saez, die in een massale eindsprint een voor sprong wist te nemen van een seconde. De uitslag van de tweede etappe is: 1. Saez (Spa.), 192 km in 5 uur 20 minuten 51 seconden, 2. Gerrits (Ned.) op een seconde, in dezelfde tijd als Gerrits: 3 Lopez Rodri- guez (Spa.), 4. Uribezubia (Spa.), 5. Ros- siers (Fra.), 6. Serpenti (Ned.), 7. Kissner (Ned.), 8. Óttenbros (Ned.), 21. Van Midden (Ned.), 26. Van der Vleuten (Ned.). Op 6 minuten 30 seconden: 43. Hoekstra (Ned.), 53. Frijters (Ned.). land onder de hoede van de betrokken bonden. Gisteren werd de verkiezing bekend gemaakt van de hoogspringster Mieke Hoewel hun aandeel In het gevecht tussen Clay en Frazier een grote gok blijft, zijn Perenchio en Kent Cook er uiterljjk van overtuigd dat zjj er met winst uit zullen springen. Peren- joen voor ieder) van de boksers uit te kunnen betalen. Voor de ontbrekende 500.000 dollar stond Madison Square Garden garant. Den uit In ieder geval zal het kapitaalkrach tige duo niets nalaten om alle moge lijkheden uit te buiten om zoveel mo gelijk van het geld terug te krijgen. Daar hoort zelfs een openbare verko ping bij, waar verzamelaars de attri buten die Clay en Frazier tijdens het gevecht droegen kunnen kopen en de opbrengst van de verkoop van 8 mm- films van het gevecht, die bij de Ame rikaanse boksliefhebbers zeer in trek zijn. De uit Louisville afkomstige bokskolos die in zjjn amateurcarrière slechts eenmaal verloor (van Amos Johnson tijdens de OPPDAL Wereldkampioen Ard Schenk heeft in Oppdal een internationale schaatswedstrijd over 500 en 3000 meter gewonnen. De wedstrijden werden gehou den ter nagedachtenis aan de legendarische Noor Ivar Ballangrud. meervoudig Euro pees en wereldkampioen, die vorig jaar is overleden. Vanaf het moment dat de New Yorkse rechter Mansfield de New York State Ath-« letic Commission eind vorig jaar dwong om Clay een licentie voor het gevecht tegen Joe Frazier te geven, loopt er opnieuw een deskundig geleide reclame-actie, met als doel het titelgevecht van acht maart in Madison Square Garden een zo groot mogelijke, wereldwijde bekendheid te ge ven. De eerste resultaten bleven niet lang uit. Reeds in januari werd na een korte maar krachtige stormloop op de loketten van de Madison Square Garden de 20.000 kaartjes voor het gevecht van 8 maart ver kocht. De prijzen varieerden van 10 tot 150 dollar (36 tot 540 gulden). Terwijl nu reeds bekend is dat vrijwel geen van de twee ëneenhalf miljoen tickets voor de uitzen dingen van het gesloten televisiecircuit, die in 500 plaatsen in de V.S. gevolgd kun nen worden, onverkocht zullen blijven. De 29-jarige Cassius Clay (31 gevechten gewonnen, 25 k.o.) die evenals titelverde diger Joe Frazier op de dag na het ge vecht een cheque van 2,5 miljoen dollar kan gaan innen, bezorgde zijn dankbare opdrachtgevers tot nu toe zoals gewoon lijk het leeuwendeel van de reclame. On der het motto „een beetje extra publici teit kan nooit kwaad” werkte Clay zich reeds op 16 februari van het vorig jaar reeds in het nieuws toen hij na het gevecht waarin de 27-jarige Joe Frazier zijn we reldtitel met succes verdedigde tegen Ali’s oude sparring partner Jimmy Ellis, ver klaarde dat een gevecht tussen hem en Frazier een ontmoeting zou worden tussen „The Champ and the Tramp” (de kam pioen en de zwerver). Wie hij de heldenrol toebedacht is niet moeilijk te raden. Het maakt volgens Perenchio echter weinig uit of hij met artiesten of bok sers werkt. Als het maar goed gebeurt, dan is succes verzekerd, is de stelregel. Jerry Perenchio is geheel volgens zijn gewoonte bij de aanpak van dit titel gevecht tewerk gegaan. Om „eigenaar” van het gevecht te worden, moest er een bankgarantie van niet minder dan 4,5 miljoen dollar op tafel komen, om daags na de wedstrijd de gage (2,5 mil- (Van onze sportredactie) NEW YORK. Toen Promotor Jerry Perenchio in de laatste week van de cember overeenstemming bereikte met de direktie van Madison Square Gar den over de verdeling van de recette, had hy Cassius Clay éénmaal en Joe Frazier nog nooit in actie gezien. Dat was voor de 40-jarige promotor echter geen reden om zich, met zyn partner Jack Kent Cook, niet voor de eerste maal zakeiyk met de bokssport te gaan bemoeien. Voordat hy zich in het spor tieve avontuur stortte had Cook zich als direkteur van het theaterbureau Chartwell Artists Ltd., alleen nog bezig gehouden met de zaken van bekende artiesten, zoals Jane Fonda en Elisa beth Taylor. voel dat hij na acht maart niet meer in de eerste p’aats om het geld zal hoeven te boksen, wat volgens veel insiders met Clay niet het geval is. Bovendien mist hy wel licht de belangrykste reden voor de publi- citeitsrage van Cassisus Clay: het lidmaat schap van de Black Muslims. Clay weet dat de eer die hem by een overwinning te beurt valt tevens afstraalt op de zwarte moslimbeweging. Hoewel Joe Frazier als titelhouder de meeste aanspraak op de aandacht van de boksexperts mag maken, komt hij ook bij de voorbereiding van dit monstergevecht niet uit de schaduw van Clay. Vergeleken bij het rumoer dat er regelmatig rond de verblijfplaats van Cassius Clay ontstaat, heerst er in het trainingskamp van de ti telhouder in Philadelphia een betrekkelijke rust. Wat de zwaargewichtkampioen be treft mag die stilte er blijven tot op het moment dat hij voor de strijd naar New York vertrekt. Frazier, die Clay als Olympisch kampioen in Tokyo opvolgde en kort daarna onder de hoede van een groep zakenlui on der de naam Coverlay Ine. prof werd, verschilt niet alleen in zijn boksstijl, maar ook qua karakter hemelsbreed van zijn tegenstander. De soms vlijmscherpe woordenstroom die Clay zo vaak tegen zijn talrijke vijanden richt, blijft bij Frazier beperkt to< een enkele opmerking. Dat heeft ertoe geleid dat over Cassius Clay, ondanks de negatieve publiciteit in de loop der jaren, bij het publiek veel meer bekend is dan over de huidige titel houder. Voor de zelfverzekerde Frazier gehard door de vele tegenslagen die hij in zijn leven heeft moeten incasseren, maakt dat erg wein’g uit. „Clay schreeuwt maar”, verklaarde hij onlangs in een van de wei nige interviews die hij weggaf. „Hij zal me dit doen, hij zal me dat doen. Maar hij vergeet dat hij door mij nu weer geld kan verdienen. Ik heb ervoor gezorgd dat hij een reden had om terug in de ring te komen” Joe Frazier voelt weinig voor een schreeuwcampagne a la Mohammed Ali. Na 26 gewonnen gevechten waarvan 23 op k.o. heeft hij het ongetwijfeld fyne ge- trainingskamp brengt hem al op de sportpagina’s over de hele wereld. Amerikaanse kampioenschappen en als prof slechts tweemaal voor acht tellen werd neergehaald, door Henry Cooper en Sonny Banks) heeft de persvertegenwoor digers verwend. Dat kwam duideiyk aan het licht toen Ali’s wereldtitel hem na zijn dienstweigering werd ontnomen. Het toer nooi dat dc World Boxing Association na zyn voorlopige afscheid uitschreef, om tot een opvolger te komen, zonk in het niet vergeleken by de trucs die de ver stoten kampioen voor zyn gevechten uit placht te halen. Een bekende Amerikaanse verslaggever typeerde de sfeer die er na het wegvallen van Clay heerste goed, toen hy vlak voor het titelgevecht van Jimmy Ellis en Joe Frazier schreef: „Die jongens zyn zo onbekend dat de belastingdienst na afloop waarschijniyk zal vergeten ze een aanslag te sturen”. chio, aan wie alle bescheidenheid vreemd is, noemt een bedrag van 30 mln dollar als de totale omzet, inclusief de tv-rechten en verder alle bykomen- de zaken. In werkeiykheid zal dit waarschyniyk veel lager liggen. In de loop der jaren heeft het sport fonds, gesticht door de Amsterdammer Van der Kar, “en hoop thans welbeken de sportlieden mogen helpen zoals Els van Noorduyn, Imre Rietveld, cricketge- broeders Spits, Cor Smulders (gymnas tiek), Herman Beidschat. Bert van der Helm en Carel Deken. In Fifth Street Gymnasium, waar „The Champ” zich bij voorkeur op belangrijke gevechten voorbereidt, heeft hij intussen ook de noodzakelijke portie sociale bewo genheid toegediend aan de honderden toe schouwers die daar dagelijks a raison van 1 dollar zijn trainingen bijwonen. „De mensen die volgende maand in Ma dison Squsre Gardens honderden dollars neertellen om mij te zien, daar heb ik ma ling aan. Alleen jullie, kleine fabrieksar- beidertjes, interesseren mij”, deelde hij de aanwezigen ontroerd mee. En de show blijft doorgaan. Mohammed Ali heeft zich er reeds van verzekerd dat de eerste publiciteitsslag op de avond van het gevecht voor hem zal zijn. In een verzegelde envelop heeft hij vorige week zijn prognose voor de komende titel strijd in bewaring gegeven. Vijf minuten voor hij de ring instapt voor zijn vijftien rondjes tegen Frazier zal hij de inhoud van zijn boodschap voor het front van de troep onthullen. Voor Cassius Clay is niets te dol. Over zijn concentratie zo vlak voor de wedstrijd pleegt hij zich niet al te druk te maken, zolang hij zich buiten de ring nog nuttig kan maken voor de goede zaak AMSTERDAM. Het sportfonds Leo van der Kar zal dit jaar wederom jonge sportlieden helpen bij het opbouwen van hun carrière. Vierentwintig jongens en meisjes zijn door een commissie waarin onder ander zitting hebben de arts II. van Swol, tv-commentator Bob Spaak, journalist Rien Bal en zijn ex-col’ega’s Blankers en Duinker, uitverkoren om in het komende seizoen gesteund te wor den hetzij door training in het buitenland onder bekende coaches, hetzij in Neder- Het leeuwedeel van de inkomsten zal Perenchio echter halen uit de re cettes van de uitzendingen van het ge sloten tv-circuit. Hij schat het aantal toeschouwers op 2,5 mln, al weer een formidabel aantal, dat in Amerika twij felachtig genoemd wordt. Een van de meest lucratieve gevechten, dat tussen Patterson en Liston, trok 563.000 toe schouwers naar de 253 zalen waar het gevecht direkt op het tv-scherm te volgen was. (Van onze sportredactie) Frazier is met geen enkele negerorga- nisatie gelieerd, wat Clay hem zeer kwa lijk neemt. „Clay noemt mij een Uncle Tom”, repliceerde Frazier, „maar hij ver geet dat de man in zijn hoek een blanke is, dat de advocaat die hem uit de gevan genis houd; een blanke is en dat alle rijke planters die hem op de weg naar de top geholpen hebben blanken waren. Ik heb een neger in de hoek achter me staan. Mn manager is zwart en ook de groep zakenlui van Coverlay is gedeeltelijk zwart Dan vraag ik me af wie van ons tweeën eigenlijk een Uncle Tom is BREDA De wielerploeg van Goudsmit- Hoff zal nog vóór de Omloop van het Volk, die op 6 maart wordt gehouden, zijn eerste optreden maken in de Tour van Indre-et- Loire, een driedaagse etappewedstrijd op 2, 3 en 4 maart met Tours als startplaats. Met ploegleider Pellenaars zullen de vol gende renners naar Tours vertrekken: Wim Schepers, Daan Holst, Hrry Steevens, Jan van Katwijk, Kees Rentmeester. Jan Kre kels, Ger Harings en Jos van Beers. - u BRIGHTON. Het Engelse tafelten- nisteam, ih eigen land geen beschermde plaats waardig geacht, heeft donderdag bij verrassing de landenwedstrijden van de open Engelse kampioenschappen ge wonnen Het Engelse team bestaande uit Chester Barnes en de 29-jarige Dennis Neale won achtereenvolgens met 3-1 van Hongarije, 3-2 van Zweden en eveneens met 3-2 in de finale van Joego-Slavië. Matchwinnaar in de kwart- en halve fi nales was Neale met onder meer een overwinning op de Europese jeugdkam pioen Stellan Bengtsson (21.19.21.13) In de finale kwam Barnes uiterst sterk voor de dag. Na een overwinning in het dubbelspel op de Europese kampioenen Surbek-Stipancio (21-12, 21-13) won hij in het beslissende enkelspel met 21-18. 21-19 van de vroegere Europese kam pioen Dragutin Surbek In de finale van de dameswedstrijden won West-Duitsland (Agnes Simon en Diane Scholier) met 3-0 van Roemenië. NEW YORK. Het is geen toeval dat promotor Jerry Perenchio en zijn voornaamste geldschieter Jack Kent Cook, die het „gevecht der kampioe nen” tussen Joe Frazier en Cassius Clay voor 4,5 miljoen dollar (16 miljoen gulden) kochten hun publiciteitscampagne voornamelijk op uitdager Cassius Clay bouwen. De oud-wereldkampioen is bijzonder bedreven in het beden ken van alle mogelijke stunts, waarmee hij de sportpagina’s over de hele wereld haalt. Bekend waren in het begin van de jaren zestig, toen hij met veel bravour zich een weg naar de wereldtop baande, zijn voorspellingen waarin hij meestal op rijm aankondigde in welke ronde hij zijn tegen stander k.o. zou slaan. Nog meer publiciteit haalde hij later uit zijn beke ring tot Black Muslim en de daaraan gekoppelde stunts, zoals een goodwill- reis naar Afrika, waar hij zijn „volk” moed insprak. De naam Mohammed Ali, zoals Clay zich na zijn bekering liet noemen, werd een synoniem voor publiciteit. Pagina’s tekst en uren televisie werden aan hem besteed toen hij in 1967 dienst weigerde, op grond van het feit dat hij een geestelijke van de Black Musliin-beweging zou zijn, hetgeen hem op een veroordeling tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van tienduizend dollar kwam te staan. Een straf die overigens nog steeds niet is uitgevoerd. Een wellicht nog gro tere publiciteitsgolf overspoelde de wereld toen hij in oktober van het vorig jaar zijn come-back vierde door Jerry Quarry in de derde ronde te stoppen. De badmintonners Huib van Wijk, Henny Wesdorp en Rob Ridder gaan naar Engeland met Ken Broek. Clay: „Toen ik Frazier met zyn korte hoeken bezig zag kon ik me in gedachten al precies voorstellen hoe ik hem op zou vreten. Stoten zoals Frazier ze geeft neem ik tijdens m’n training vaak zo maar voor de aardigheid”. Tien dagen voor het „ge vecht van de eeuw”, zoals de Amerikanen de match tussen de oud-Olympische kam pioenen noemen, heeft Cassius Clay van uit zijn trainingskamp in het Fifth Street Gymnasium in Miami (FI.) reeds een uit gebreide serie stunts afgewerkt. Hy be zocht het trainingskamp van Frazier in diens woonplaats Philadelphia en deed daar achter het beschermende gaas alsof hy zijn opponent ter plaatse in elkaar wilde slaan. Belde hem eenmaal terug gekeerd in Miami vervolgens op om hem tot grote dankbaarheid van de aan wezige fotografen flink de waarheid te zeggen. van Doorn uit Lisse, de badmintonners Henny Wesdorp uit Vlaardingen, Huib van Wijk uit Heerlen Rob Ridder uit Haarlem, de basketbalster Carla de Lief de uit Amsterdam, de biljarters Johnny Blankestein uit Amsterdam, Huub van der Laar uit Venray, Eugene Lafebre_uit Den Helder, Karei Dekkers uit Bosch, de cricketers Bart Lubbers Diepenveen en Kees Lieshout uit Den Haag, de gymnasten Tonny Rottier uit Eindhoven en Jan van der San ie uit Vlissingen, de handboogschutters Catha rina Floris uit Goirle Jos Segers uit Heerlen en Gijsbert van der Heuvel uit Schijndel, de .uiter Michiel Mulder uit Empe. de honkballer Smit uit Amster dam, de judoka J W. Peters uit SPtard, de schaker Jan Timman uit Delft, de ta feltennisser Henk van der Zee uit \7ught en Hans Lingen uit Rotterdam en de wielrenners Peter Nieuwenhuis uit Am sterdam en Jan Fresen uit Zeist. Met kunst en vliegwerk lukte het hem om op 30 december, een uur voor de contracten getekend werden, de ga rantie van de New York Chase Man hattan Bank op tafel te brengen. Het gevecht tussen Clay en Frazier werd daarmee verreweg het duurste uit de geschiedenis van de topsport. Op de lijst van de grootste boksattracties gemeten naar de publieke belangstel ling zal het duel van maandag 8 maart de vijfde plaats in gaan nemen na de twee Tunney-Dempsey-gevech- ten, de tweede ontmoeting tussen Joe Louis en Bill Conn en het historische duel tussen Dempsey en Carpentier, die alle vier in een openluchtstadion wer den gehouden, waardoor er veel meer dan 20.000 toeschouwers aanwezig konden zijn. De eerste wedstrijd vindt maandag plaats in de sporthal van Son. Een prak tisch compleet team zal daar de strijd aanbinden met Slavia-Praag, de ex- ploeg van de huidige coach van het Ne derlands zaalhandbalteam Jaroslav Mraz. Verrassend bij deze wedstrijd is de terugkeer van de Sfttardiaspeler Pe ter Muyres. Verder soeelt Slavia-Praag woensdagavond in de sporthal Catharij- ne te Utrecht nog een wedstrijd tegen het Nederlands jeugdteam. De oranjeploeg. welke maandagavond in Son aantreedt, ziet er als volgt uit: Ger Norbart Sittard a), Peter Geerts (Niloc), Rob Imssen (Olympia-Henge lo), Ton van Linoer (Swift-Arnhem) Bob Sondaar (AHC) Kees Keijzer At tila), Guus Cantelberg (Sittardia) Wim Budding (ESVA VC), Piet Kievi* Sit tardia), Ed Hiensch (Niloc), Henny Loeffen (Swift-Arnhem), Peter Muyres (Sittardia) en John Meuffeld (V. en L.) (Van onze sportredactie) UTRECHT. Het Nederlands zaal handbalteam is nog maar nauwelijks be komen van het avontuur in Tsjecho-Slo- wakije en Polen of een nieuwe tegen stander uit Oost-Europa dient zich aan. De bekende Tsjechische topnloee Sla via-Praag komt volgende week naar Ne derland om een aantal wedstrijden te spelen. JERRY PERENCHIO JACK KENT COOK 7,. ff/,,

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21