I ONDERZOEK ZEEWATER ONTHUTST KATWIJK ARP wil meer invloed voor ondernemingsraad Clubhuizen Program PvdA, D’66 en PPR een illusie Niemand kan abortus als recht opeisen FEBRUARISTAKING HERDACHT I 2 stellen vijf eisen Bericht over vervuiling sloeg in raad in als een bom Kind springt in paniek uit raam FORD-VERKOOPCENTRUM Wegens moord 8 jaar geëist Tekort aan vragenlijsten naar Bonn Structuur grote vennootschappen VVD-fractieleider rnr. Geertsema: 1 J. J. A. BERGER KANDIDAAT VOOR D’70 BISSCHOPPEN SCHRIJVEN IN BRIEF: BANKOVERVAL: BUIT 3 MILLE Koninklijk paar eind oktober Confessionelen doen half maart partnerkeuze zeearm dicht Duitse actie tegen ongezuiverd water door smeerpijp” In mei weer een I c H VRIJDAG 2 6 FEBRUARI 1971 2 Bootdienst voor kijkers Samen in forum 1 V erantwoordelijkheid Geen breuk z dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30-18.00 (Vervolg van pagina 1) Het bericht, dat een onderzoek van de Nederlandse Consumentenbond heeft uitgewezen, dat het zeewater voor de Nederlandse kust van Scheve- ningen tot Den Helder in ernstige mate is vervuild en dat Katwijk met 28,5 ecolibacteriën per milliliter water daarbij de kroon spant, kwam in Katwijk donderdagmiddag binnen tijdens de begrotingsbehandeling door de gemeenteraad en is daar als een bom ingeslagen. Het gemeentebestuur werd van alle kanten gealarmeerd en burgemeester A. G. Vermeulen schorste op verzoek van enige raadsleden de vergadering, om persoonlijk van de inhoud van de publikatie van de consumentenbond kennis te nemen. M bt v< m in oi v< v< te d< 01 Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 t. d ZANDPOORT i-. I F (Van onze correspondent) de heer Rietkerk (V.V.D.), als en de heer Kikkert (C.H.U.) ADVERTENTIE i Isi he de zo w< tei bii ve de va ge rij ke he Dr. Vondeling voorspelde DS'70 een ze tel of vijf in de Tweede Kamer en re kende voor zijn eigen partij op 37 of 38 zetels. Mevrouw Van Someren vond dat dr. Drees jr. dingen suggereert die hij niet kan waarmaken. Mr. Van der Stee keerde zich tegen vrije abortus en ge bruik van drugs, maar bleek de porno grafie voor een belangrijk deel te willen vrijlaten. Op de vraag hoe de paus daar over denkt, zei hij: „Daar heb ik geen boodschap aan.” BONN. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen van 26 tot 29 oktober hun voorgenomen officiële bezoek aan de Duitse bondsrepubliek brengen. Het ko ninklijk paar beantwoordt daarmee het bezoek dat president Heinemann in 1969 aan Den Haag bracht. op re, kt th ee pl ee de al b Z( d g d v 1( n Z( h w h u ir V IV V V B rl n n h v n n g v c k cb d( a< d< le h( rr N o] rr d; e( Vi s 8 S Ten tweede Is een daadwerkelijke ver betering gevraagd van de subsidies voor personele, huis- en organisatorische voor zieningen. Als derde punt wordt gesteld dat er geruchtvorming ontstaat door amb telijke mededelingen die later toch niet ge ëffectueerd worden, maar die wel verlam mend werken op de toewijding van hen die aan het werk verbonden zijn. Ten vierde Is gevraagd in de begroting van CRM ruimte open te laten voor uitbreiding van het werk der bestaande projecten, terwijl er ook ruimte dient te komen voor een herstructurering van het werk in oude wijken. Tenslotte wordt gewezen op de grote behoefte aan een goed geoutilleerd appraat van onderzoek naar de beleidsvoe ring en het behoefte-element van het com plete werk. Het gehele apparaat dient zo georganiseerd te woeden dat het aan zijn bedoeling beantwoordt, aldus het actieco mité. ROTTERDAM. Donderdagmiddag is een bijkantoor van de Boerenleenbank in Rotterdam beroofd. De overvaller, een jongeman van ongeveer 30 jaar, maakte onder bedreiging van een vuurwapen het bankpersoneel drieduizend gulden afhan dig. Hij is voortvluchtig. De bisschoppen zien het als hun taak het besef levend te houden dat seksuele omgang verantwoordelijkheid vraagt tus sen man en vrouw onderling ten opzich te van een eventuele verwekking van nieuw leven en ook ten opzichte van de gemeenschap. Dit houdt volgens hen ook de plicht in ongewenste zwangerschap te voorkomen. Daar waar een zwangerschap op goede gronden minder gewenst of niet gewenst is, moet naar hun oordeel ge zocht worden naar een „in geweten ver antwoorde geboortenregeling”. De bis schoppen zien het als een christelijke op gave de menselijke vooroordelen tegen een vrouw met ongewenste zwangerschap af te breken en te vervangen door be grip, vergeving en daadwerkelijke hulp. In een commentaar op het rapport verklaarde burgemeester Vermeulen het gehele geval, voorzover htf nu kon nagaan, wat te gechargeerd te vinden en dat voorzover het Katwijk betreft, de watermonsters genomen moeten zjjn in de monding van de Rijn. Bekend was reeds, aldus de burgemeester, dat het water daar bij lozing uit de boezem van Rijnland vervuild was. In het bijzonder viel dat op bij een bepaalde windrichting, naar de burgemeester verklaarde zijn reeds lang besprekingen gaande met het Hoogheemraadschap voor Rijnland om deze vervuiling tegen te gaan. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het landelijk actiecomité „Meer poen om welzijnswerk te doen” heeft gisteren ter afsluiting van zijn actie ten bate van het clubhuiswerk in een ge sprek met de Kamercommissie voor CRM. de zogenoemde commissie-Kist vijf eisen op tafel gelegd. In de eerste plaats wordt gevraagd om de mensen dl» het clubhuis werk bedrijven en de instellingen die er voor werden opgericht zodanig te steunen, dat zij voort kunnen. Gedacht wordt aan de instelling van een saneringsfonds met een extra krediet van het CRM buiten de gebruikelijke subsidiëring om. DEN HAAG. De heer J. J. A. Berger thans nog burgemeester van Groningen heeft de hem aangeboden plaats op de kandidaten-lüst voor DS '70 bij de ko mende verkiezingen aanvaard. De heer Berger, die reeds eerder lid van de Tweede Kamer was voor de PvdA zal op deze lijst de derde plaats gaan inne men na dr. J. M. Drees jr. en na mevrouw H. van Veenendaal-van Meggelen, thans reeds lid van de Kamer (groep-Goedhart). Het regeringsvoorstel, dat een uitwer king is van een unaniem SER-advies uit 1969, stelt een raad van commissarissen bij grote vennootschappen met een eigen vermogen van tenminste tien miljoen gul den en een ondernemingsraad verplicht. Dat laatste houdt in dat er tenminste hon derd werknemers in dienst moeten zijn. De raad van commissarissen neemt een aantal bevoegdheden van de aandeelhou ders, zoals benoemingen van commissaris sen, over. Aandeelhouders, onderne mingsraad en directie kunnen aanbeve lingen doen en hun veto uitspreken tegen een benoeming door de raad van com missarissen. De SER evenwel kan zo’n veto weer vernietigen. De raad van commissarissen benoemt en ontslaat in het regeringsvoorstel de di rectie en stelt de jaarrekening vast. De aandeelhouders mogen aan die jaarreke ning niets veranderen. De maximum leef tijd voor commissarissen wordt 72 jaar en het zal de voorzitter van de onderne mingsraad verboden zijn om mee te stem men over een veto of een aanbeveling. Een lange rij van sprekers heeft hier- de Tweede Kamer het woord Naar aanleiding van het rapport van de Consumentenbond is het Nationaal bureau voor Toerisme van oordeel, dat er snel en drastisch iets aan de veront reiniging van zee en binnenwateren moet worden gedaan. Het bureau heeft er dan ook bij de autoriteiten op aangedrongen op de kortst mogelijke termijn een offi cieel standpunt kenbaar te maken op ba sis van hun onderzoekingen. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft gezegd dat de kwaliteit van het zeewater bij Scheveningen de laatste ja- ren sterk is verbeterd. De vervuiling zal nog verminderd kunnen worden door aansluiting van een deel van Schevenin gen, volgend jaar, op het leidingstelsel voor afvalwater dat de afgelopen jaren in Scheveningen is gebouwd. Dat heeft de voorzitter van deze mr. A. van der Stee, gisteravond forumbijeenkomst in Wageningen Het staat de mensen, aldus een „bis schoppelijk schrijven over abortus pro- vocatus” niet vrij naar eigen goeddunken over het ongeboren leven te beschikken, evenmin als eigenmachtig beschikt mag worden over reeds geboren leven. Niet ieder motief dat voldoende reden is voor een verantwoorde geboortenregeling bete kent tevens een rechtvaardiging voor het opwekken van abortus, aldus de bis schoppen. In hun schrijven ontkennen zij niet dat er zich voor de mensen con- UTRECHT. De Nederlandse bis schoppen zijn van mening dat niemand, ook de zwangere vrouw niet, het beëin digen van een zwangerschap kan opeisen als de uitvoering van een „zedelijk recht” Het praktiseren van de „abortus-op-ver- zoek” kan volgens de bisschoppen niet in overeenstemming worden gebracht met de verantwoordelijkheid en daarmee de waardigheid die ons als mens en als christen, als vrouw of als man is toever trouwd. DORDRECHT De 13-jarige Toosje Henraat is donderdag van de tweede ver dieping van haar ouderlijk huis in Dor drecht uit het raam gesprongen. Zij was in paniek geraakt, doordat in een, een verdieping lager gelegen keuken, brand was uitgebroken en zij haar weg naar be neden versperd zag door vlammen. Het kind viel zes meter. Zij werd met letsel in het ziekenhuis opgenomen. Hoe erg zij eraan toe is, is nog niet bekend. Haar moeder, die even weg was, kreeg toen zij terugkwam en het nieuws hoor de een shock. Ook zij moest in het zie kenhuis worden opgenomen. De K.V.P. is bereid voor het volgende kabinet een minister van Financiën te le veren, partij, in een gezegd. Mr. Van der Stee noemde als mogelijke kandidaten de huidige minis ter van Economische Zaken, mr. Nelis- sen, en de staatssecretaris van Financiën, dr. Grapperhaus. De K.V.P.-voorzitter, die met mevrouw Van Someren, voorzitster van de V.V.D., en dr. Vondeling, voorzitter van de P.v.d.A., optrad in het forum deelde ook mee dat de drie christelijke partijen half maart duidelijk zullen laten blijken met wie zij na de verkiezingen een kabinet willen vormen. Hoewel ook Katwijk in de „collectieve afspraak” zit, heeft de VVV-directeur van die plaats, de heer C. Verplancke, inmid dels geuit dat, wanneer de Duitse kranten zich van de uitslag meester maken, dat een gevoelige klap voor onze badplaatsen zou kunnen betekenen. De heer Rovers: „Zover zou ik op dit moment niet willen gaan.” Hier rust volgens hen een bijzondere verantwoordelijkheid op allen, die uit hoofde van hun functie in de lichamelij ke en geestelijke gezondheidzorg met het verschijnsel van ongewenste zwanger schap te maken hebben. De bisschoppen merken over de ongewenste zwanger schap nog op dat deze mede het gevolg kan zijn van nieuw opgekomen sociale vooroordelen, zoals de mening dat men zonder seksuele omgang niet kan uit groeien tot een volwaardig mens. Derge lijke vooroordelen oefenen op jonge men sen een schadelijke druk uit. De over tuiging van de Kerk, dat de zin van het seksuele samenleven gewaarborgd is bin nen de huwelijkstrouw, heeft in deze tijd haar waarde geenszins verloren, zo wordt hieraan door de bisschoppen toe gevoegd. Bekend is, zo vervolgde hij, dat het wa ter langs de gehele Noordzeekust de laat ste jaren door allerlei oorzaken vuiler is geworden. Dat Katwijk er echter met 28,5 het slechtst afkomt, is natuurlijk onmo gelijk. aldus burgemeester Vermeulen. Dit cijfer kan, zo zei hij, naar de mening van deskundigen alleen slaan op het zee water voor de Rijnmonding. Uit de cij fers van de andere kustplaatsen uit de omgeving blijkt en dat wordt ook in het rapport genoemd dat juist de plaat sen met een havenmond of uitwatering er het slechtst afkomen. Nadrukkelijk stelt het Katwijkse ge meentebestuur, dat het zwemmen in zee voor de Katwijkse kust uitgezonderd dan de watering, wanneer er boezemwa ter in zee wordt geloosd geen aanlei ding geeft tot het optreden van ziekte gevallen. Er wordt reeds enige maanden aan gewerkt om de vervuiling van de Rijnmond tegen te gaan. Men hoopt daar voor het badseizoen begint, mee gereed te zijn. De gemeentebesturen van Katwijk (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De fractieleider van de V.V.D. in de Tweede Kamer, mr. Geert sema, heeft alsnog gereageerd op het in samenwerking tussen P.v.d.A., D'66 en P.P.R. opgestelde regeringsprogram. Dit program bevat vele uiterst kostbare wen sen. aldus mr. Geertsema. Men denkt de ze wensen te kunnen financieren uit de stijging van het nationale inkomen. Daar bij gaat men er van uit, dat het vrij besteedbare inkomen in de komende vier jaar niet meer zal mogen stijgen dan met 2 a 2-% percent per jaar, dus to taal 8 a 10 percent. Als men nu bedenkt, dat dat inkomen in de laatste vier jaar gestegen is met 17,6 percent en er geen enkele werkelijke aanwijzing is voor een te verwachten matiging van de loonei sen, dan is het uitgangspunt van het pro gram dus een illusie. flictsituaties kunnen voordoen waarbij noodgedwongen hun beslissing voor één van beide levens behoud betekent en ten gevolge daarvan voor het andere beëin diging. „Altijd zal overwogen moeten worden dat alle menselijke leven, en dus ook het ongeboren leven, voor ons de op gave inhoudt het een menselijke toe komst te verzekeren en dat het de mens niet vrij staat naar eigen wens zich door abortus provocatus van deze opgave te ontdoen”, aldus de bisschoppen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het lukt de A.R.P. waarschijnlijk niet om K.V.P. en C.H.U. mee te krijgen met een voortsel van drs. Boersma die de invloed van de onderne mingsraad in de grote vennootschap wil vergroten. Het Kamerlid Boersma kon digde bij de behandeling van het wets ontwerp, dat de structuur van de grote vennootschappen regelt, een amendement aan. Daarin stelt hij voor dat de raad van commissarissen bij belangrijke punten als fusie en massale ontslagen ook de ondernemingsraad hoort. K.V.P. en C.H.U. voelden echter weinig voor „nog Volgens mr. Geertsema houdt het pro gram geen enkele rekening met de stij ging van de kosten voor een ongewijzig de voortzetting van het huidige beleid, waarmee ook vele miljarden zijn ge moeid. Het is duidelijk dat er van de fi nanciële basis van het program niets overblijft, meent hij. Ook het verlangen naar een gekozen kabinetsformateur en een districtenstelsel is in het program neergelegd, maar de overgrote meerder heid van de Kamer wil daar niets van weten. Volgens de V.V.D.-fractieleider zal geen enkele andere partij zich met dit program kunnen verenigen. Hij noem de het „een volstrekte slag in de lucht,” waarmee men de eigen kiezers een ge voelige klap toebrengt. en Noordwijk zullen bij het Hoogheem raadschap voor Rijnland op spoed aan dringen. Waarschijnlijk reeds vandaag zal met deze instantie overleg worden ge pleegd over de te nemen maatregelen, aldus de burgemeester van Katwijk in zijn commentaar. „De uitslag van het onderzoek geeft voor ons geen enkele reden voor veront rusting. Aldus Zandvoorts burgemeester A. Nawijn. „Dat wij er zo af komen, is een kwestie van de gunstige geografische lig ging van Zandvoort. Die andere plaat sen zijn de dupe van de Oude Rijn, die in Katwijk uitkomt. Het is een naar ge geven, maar de hele Noordzee is vuil.” De heer Nawijn: „We mogen hier geen concurrentiepositie uit opbouwen, dat vind ik immoreel. Die uitslag mogen we niet aanvoeren als argument van: „Kom naar Zandvoort.” Wethouder A. J. Hermes van Beverwijk noemde de uitslag voor Wijk aan Zee „be moedigend”. Hij verzekerde dat het rap port door het college van B. en W. in stu die zal worden genomen. „We volgen de ontwikkeling van Wijk aan Zee bijzon der nauwlettend.” Noordwijk wilde zich vanmorgen van commentaar onthouden. Burgemeester mr. M. J. Bonnike verga derde met Rijnland en VW-directeur W. Rovers zei op dit moment geen commen taar te willen geven. „We hebben een col lectieve afspraak, ook op burgemeesters- niveau en vergaderen waarschijnlijk van middag over de uitslag. Daarna wordt een gezamenlijk standpunt uitgegeven.” In de week van 22 maart wordt met het storten begonnen. De laatste caisson zal, als het weer meewerkt, op zaterdag 1 mei worden geplaatst. Óp 3 mei zullen de schuiven in de caissons worden geslo ten en daarmee is het Brouwershavensche Gat definitief afgesloten van de zee. De deltadienst streeft er naar de gehele dam eind 1972 te hebben afgewerkt. De auto weg erover zal voor de vakantieperiode klaar zijn. Het gehele werk kost 300 mil joen gulden. De Rotterdamse RTM or ganiseert toeristenbootdiensten naar de afsluitingswerken van 1 april tot septem ber. DEN HAAG. Acht jaar gevangenis straf heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag donderdag geëist tegen een 47-jarige Griekse keukenhulp wegens moord op de 44-jarige chef-kok van het Wassenaarde hotel „Kasteel De Wittenburg” G. Clements en poging tot doodslag op de 21-jarige leerling-kok D. Evers. AMSTERDAM In Amsterdam is ook de tweede dag van de volkstelling zo goed als zonder moeilijkheden verlopen. Inmiddels Is wel gebleken, dat de hoofdstad bij zonder slecht in zijn vragentij sten-D (voor kinderen van 0 tot en met 11 jaar) zit. Het tekort manifesteerde zich begrijpelijk vooral in de kinderrijke buurten. „De kaarten vlogen vandaag de deur uit”, aldus een woordvoerder van de burgerlijke stand. Hij had van het CBS in Den Haag begrepen, dat het tekort een lanelijk verschijnsel Is. Stagnaties zal het overigens niet veroorzaken, omdat de vragenlijst-C (voor een lid van een huishouden zonder beroep van 12 jaar en ouder) als vervanging kan dienen. „Het is dezelfde lijst, alleen een paar kaarten meer”, aldus de burgerlijke stand. DEN HAAG. De werkzaamheden rond de afsluiting van het Brouwersha vensche Gat komen thans in een beslis send stadium. Vrijwel gelijktijdig zuilen twee sluitgaten in deze zeearm worden afgesloten, het noordelijk sluitgat met caissons, het zuidelijk sluitgat met ruim twee ton wegende betonblokken, die met behulp van een kabelbaan in zee worden gestort. meer experimenten”. Het regerings voorstel is volgens hen al een experiment op zichzelf. De protesten richten zich niet tegen de aanleg van de afvoerleiding, maar uit sluitend tegen de lozing van ongezuiverd afvalwater. De keukenhulp had op 3 november op hen geschoten met een pistool toen hij na op staande voet bii „De Wittenburg” te zijn ontslagen, in de keuken „afscheid” kwam nemen. De Griek was door de chef-kok ontsla gen wegens ziin gedrag jegens vrouwen. over in gevoerd. Zowel dr. Van Schaik (K.V.P.), drs. Boersma (A.R.P.) en de heer Kikkert (C.H.U.) hadden voor het regeringsvoorstel veel lof. Algemeen werd dit voorstel ,,de meest ingrijpende wiiziging in het onder nemingsrecht na de jaren twintig” ge noemd. Dr. Van Schaik (K.V.P.) vond dat de voorzitter van de ondernemingsraad nooit stemrecht mag hebben. In het regerings voorstel wordt dit bij de grote vennoot schappen inderdaad verboden. Drs. Boersma (A.R.P.) onderschreef de conclusies van de regering over gelijk waardigheid van arbeid en kapitaal vol ledig. De beschouwingen van zeven andere Ka merleden en het antwoord van de rege ring zullen volgende week dinsdag vol gen. Gisteren is in Amsterdam bij het standbeeld van de Dokwerker de jaarlijkse herdenking van de fe bruaristaking in 1941 herdacht. Burgemeester Samkalden legde als eerste een krans. Een probleem voor Bonn bij het ont vangen van hoge gasten is het ontbreken van een geschikte logeergelegenheid. Het grote hotel „Petersberg” aan de overzijde van de Rijn, is gesloten. De regering in Bonn overweegt het gebouw, dat door particulieren niet meer winstgevend kon worden geëxploiteerd, als officieel gast verblijf van de bondsrepubliek te kopen. Koning Boudewijn van België, die bin nenkort de rij van koninklijke bezoekers zal openen, zal logeren in de leegstaande kanseliersbungalow, welke indertijd bondskanselier Erhard liet bouwen. An dere staatshoofden, onder wie president Soeharto van Indonesië, worden onderge bracht in het „Hotel am Tulpenfeld”, een modern hotel bij het nieuwe Bonner re geringscentrum. zen als de linkervleugels van de christe lijke partijen zich door het progressieve programma aangesproken zouden voelen. Hij verwacht echter geen breuk. Zou de A.R.P. echter, zoals geruchten willen, zich bij een progressief akkoord willen aansluiten, dan betekent dat het einde van de christen-democratische samen werking. Mevrouw Van Someren noemde het progressieve programma niet realiseer baar gezien de financiële consequenties. „Als het congres van D’66 morgen ach ter het akkoord gaat staan, is voor ons elk gesprek verder overbodig,” zei zij. Dr. Vondeling leek het volstrekt ondenk baar dat het congres van D’66 het zou laten afweten. Gebeurt dat echter toch, dan gaat de P.v.d.A haar eigen gang. Zij zal niet aan een volgende regering deelnemen als samenwerking niet vóór de verkiezingen is overeengekomen. Mevrouw Van Someren weigerde een soortgelijke uitspraak voor haar partij te doen. Zij hoopte dat de christelijke par tijen haar partij niet tegen de P.v.d.A. zullen uitspelen en tekende aan dat de V.V.D. niet bang is, weer in de oppositie te gaan. HANNOVER. De tegenstand in het Duitse Oost-Friesland tegen het lozen van Nederlandse industrie-afvalwater in de Eems neemt toe. Met aanplakbiljet- jes op auto's wordt tegen het lozen van het afvalwater geprotesteerd. De bil jetten die symbolisch de „smeerpijp” tonen en van teksten in het Duits en Ne derlands voorzien zijn, worden bij de grensovergangen tussen Duitsland en Ne derland aan automobilisten verstrekt. Mr. Van der Stee noemde het gemeen schappelijk programma dat P.v.d.A.. D'66 en P.P.R. hebben gepubliceerd „ta melijk aansprekend,” maar financieel wat overtrokken. De K.V.P. wijst boven dien de rechtstreekse verkiezing van de kabinetsformateur af. Het zou mr. Van der Stee niet verba- 1/

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2