PANTSERWAGENS IN REGGIO NIXONS RAPPORT KRIJGT WEINIG REACTIE IN V.S Tunnel ontdekt onder muur in Joods wereldcongres in Brussel in onderlinge verdeeldheid verzand Ontvoerd Duits jongetje nog niet vrijgelaten Berlijn Groot Amerikaans vraagstuk: kernwapens Commissie in Israel wijst toekomstige grenzen aan Bom in Belfast Israel laat verlaten Kind sprak per telefoon met zijn onderwijzeres in Niederbachem Engeland staken vastberaden door SOVJET-UNIE IN SLOTVERKLARING VEROORDEELD WEGENS MISDRIJVEN TEGEN DE MENSHEID gered Vliegtuig gekaapt Alpinist op de Mont Blanc Zuidafrikaanse censuur knijpt oogje dicht Hot Pants in bruin en violet nu al bij A&K:49.75 Ja, bij A&K. Hebt u goed gezien! Duitse diplomaat moet Moskou Nederlander vrij PTT-ambtenaren in t Wl F I 3 VRIJDAG 26 FEBRUARI 1971 Kernwapens Krijgsgevangenen Begin Veroordeeld wegens spionage Metgezel omgekomen Hot news, te zien in de etalages: Binnen is meer dan u buiten ziet. Haarlem, Beverwijk, Alkmaar. Hoorn. (Van onze reisredacteur) BRUSSEL De Sovjet-Unie begaat volgens de slotverklaring van het wereldcongres der joodse gemeenschappen een misdrijf tegen de mensheid, omdat zij de Russische joden gescheiden tracht te houden van de rest van het joodse volk. In wat plechtig wordt genoemd „de verklaring van Brus sel” wordt ook de Russische politiek, die beoogt de historische joodse reli gieuze en culturele erfenis te onderdrukken, met nadruk veroordeeld. „Aktion Riga” p3k j ■Bi in een (Van onze redacteur in Bonn) 'VWWWWWWWfWWWWWWWWWWXM/WWWV' ADVERTENTIE het le- BELFAST (Reuter) In de rooms-ka- tholieke wijk Crumlin Road in Belfast is een vrouw ernstig gewond door een ex ploderende bom. Twee politiemannen die een groep schoolkinderen begeleidden wer den licht gewond. MOSKOU, (DPA en Reuter). De eer ste secretaris van de Westduitse ambas sade in Moskou, Immo Stabreit, moet de Sovjet-Unie verlaten vanwege activitei ten, die .niet verenigbaar zijn met zjjn diplomatieke status". De Westduitse ambassadeur in Moskou, dr. Helmut Allardt, heeft de beschuldigin gen tegen Stabreit als ongefundeerd van de hand gewezen. Er is niet meegedeeld wat Stabreit precies ten laste wordt ge legd. Het grootste vraagstuk waarmee de rege- ring-Nixon in de buitenlandse politiek van het begin af aan te kampen heeft gehad is de onberekenbare factor van de kern- (Van onze redacteur in Parijs) JERUZALEM. (Reuter) Een door de Israëlische regering ingestelde commissie heeft verschillende kaarten getekend van de grenzen, die Israel in de toekomst zou moeten hebben, aldus meldden ge woonlijk welingelichte kringen in Israel. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON President Nixons rapport over de buitenlandse poli tiek van zijn regering ontlokte weinig reacties of commentaar in de Ver enigde Staten. Alleen aan zijn uiteenzettingen over het Vietnam-beleid en de relaties met de Sovjet-Unie werd enige aandacht besteed, maar ook deze onderwerpen boden weinig nieuwe gezichtspunten die tot scherpe kritiek van zijn tegenstanders, of zelfs maar tot lof van zijn supporters aanleiding gaven. Zijn 23-jarige metgezel Serge Gous- seault bleek, zoals al enige dagen werd gevreesd, de ontberingen van honger en kou niet overleefd te hebben. Hij was vier dagen geleden gestorven. De Maison, wiens handen, voeten en ledematen tot glazige vleesklompen wa ren opgezwollen, is in bewusteloze toe stand met een brancard onmiddellijk naar het hospitaal van Chamonix overgebracht. De artsen hebben goede hoop dat hii het drama kan overleven, maar hij zal eerst een slaapkuur moeten volgen. En deze verklaring, die een plaats moet krijgen onder de historische documenten van het joodse volk waar dat dan ook ter wereld mag verblijven, ging aanmerkelijk minder ver en was veel minder resoluut en duidelijk dan vele congresgangers hadden gewenst. Zelfs de door een nogal bombas tische Lord Janner onder verpletterende loftuitingen binnengehaalde David Ben Goerion kon niet meer doen (hij was ten slotte ziek) dan in zeer kort bestek enige obligate verklaringen afleggen. De kaarten zouden betrekking hebben op de gebieden, die Israel bij een vredes regeling minimaal en maximaal terug zou kunnen geven. Volgens de zegslieden zouden uit stra tegisch oogpunt minimaal de volgende ge bieden voor Israel behouden moeten blij ven: Sjarm el Sjeik, bij de toegang tot de Go'f van Akaba, een smalle strook van de Sinaï naar Sjarm el Sjeik een gebied rondom Jeruzalem en een belang rijk deel van de Hoogte van Golan. De Israëlische regering zou nog geen keuze uit de verschillende mogeliikheden hebben gemaakt. VANCOUVER (Reuter) Een man heeft gisteravond de piloot van een Boeing-737 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij Western Airlines, die met 92 passagiers en zeven bemanningsleden een vlucht maakte van San Francisco naar Seattle, gedwongen naar Vancouver te vliegen. Het toestel is daar inmiddels geland. De man is gearresteerd. Onder de passagiers waren 67 Ameri kaanse recruten. PARIJS. Gistermiddag is het reddingsploeg per helikopter gelukt de Franse alpinist René de Maison, die al een week zonder eten en onder een «orst van dertig graden op de Walker-piek van de Mont Blanc op 4000 meter hoogte in levensgevaar verkeerde te redden. LONDEN (DPA). „Tot de overwin ning zal verder worden gestaakt”. De voor zitter van de Britse vakbond van PTT- beambten, Tom Jackson, heeft dit giste ren op een bijeenkomst van 14.000 mensen in Hyde Park verklaard. Tijdens een mars die aan de bijeen komst voorafging, kwam het verkeer in het centrum van Londen voor een groot deel tot stilstand. Uit solidariteit met de eisen van de PTT-ers liepen behalve de stakers arbeiders van andere vakbonden in de optocht mee. De poststaking duurt al bijna zes we ken, maar de voorduitzichten voor be ëindiging lijken slechter te zijn dan ooit. Onderhandelingen op het ministerie van Arbeid zijn zonder resultaat afgebroken. Steeds meer tekent zich een uitbreiding af van het arbeidsconflict, dat intussen als een krachtproef tussen de vakbewe ging en de regering wordt beschouwd. Ook Rose Halperin niet, een vinnig Ame rikaans dametje van het joods Wereldcon gres, dat doorgaans zwijgend doch getooid met zeer grote, fel getinte hoeden het pre sidium nog wat kleur gaf. „Mevrouw”, riep Begin haar toe, terwijl hij zich met de Als demonstratie is het niet geslaagd, omdat op bepaalde momenten de onenig heid te veel de boventoon heeft gevoerd en zo’n demonstratie hou je ook geen drie dagen vol als er voortdurend hetzelfde wordt gezegd”. litie ontdekten in het huis drie mannen die aan de tunnel werkten Die bevond zich zeven meter oude’ de grond De drie mannen waren nog rustig aan het graven. Zij nadden niet gemerkt dat de Oostduitse grenswacht de tunnel met behulp van elektronische meetapparatuur had ontdekt. Een van de mannen heeft in het verleden tegen betaling al meer van dergelijke vluchtgangen gemaakt De bouwers hadden het huis gehuurd met de mededeling dat zij er een film studio in wilden vestigen. De autoriteiten hadden argwaan gekre gen, toen zij bii een razzia in een belen dend huis op illegaal binnengekomen Turken vernamen, dat de aangrenzende ..filmstudio” was gehuurd door iemand van wie bekend was dat hij vluchtelingen hielp en ook wel eens daarvoor een tun nel had gemaakt. De commissies hebben gisteren hun aan bevelingen aan het congres voorgelegd. Die behelzen een veelheid van mogelijke acties waarvan de belangrijkste zijn: een verzoek aan de Verenigde Naties om een onder zoekscommissie naar de Sovjet-Unie te sturen, een joodse delegatie naar de Sov- jet-regering te sturen om de kwesties die op het congres besproken zijn te beklem tonen. Het in het leven roepen van een dag voor het Russische jodendom, geweldloze demonstraties bij de Russische ambassades, bijeenkomsten van intellectuelen, kunste naars en jeugd over het lot van de joodse Russen, de uitgave van een zwartboek en het inschakelen van juristen in internatio naal verband bij zaken als rechtsbijstand tijdens processen in Rusland en protesten tegen een veroordeling van de wijze waar op in Rusland ten aanzien van de joden met mensenrechten wordt omgesprongen. Lord Janner mocht dan nog zo bezwe rend uitroepen dat het congres saamhorig heid moest betonen teneinde de indruk weg te nemen dat de geschilpunten be langrijk zjjn, het waren uitgerekend de verschillen van opvatting omtrent de toe- JOHANNESBURG, (Reuter). De Zuidafrikaanse raad voor controle op publicaties, die onder meer met het toezicht op de „openbare zeden” is be last, heeft besloten een verbod op een pantyverpakking op te heffen. De fa brikant had aangekondigd het verbod voor de rechtbank te zullen bestrijden. In Reggio Calabria blokkeren rups voertuigen de straten in het centrum van de stad. Duizenden politie agenten en carabinieri hebben bezit genomen van Reggio om de rust te herstellen na maanden van onlusten als gevolg van het feit dat een andere stad als hoofdstad is aangewezen van de provincie Calabria. Rudolf in een Dat gebeurde toen het Israëlisch parle mentslid Menahem Begin met veel dema gogische retoriek, maar ook veel echte ge moedsbeweging, de zaal in een stalen greep nam. Begin, leider van de uiterst rechtse Gahal-partij, eens commandant van de ter roristische organisatie „Irgun Zwei Leumi”, in het voormalige Palestina, ging geweldig tekeer tegen de vervoordeling die het con grespresidium over de joodse Verdedigings- liga had uitgesproken: „Geen enkele joodse organisatie, met inbegrip van deze J.D.L. (Jewish Defense League) wordt hier ver oordeeld. Als men zegt dat de dagen van de zwijgende jood voorbij zijn, léat ze dan ook spreken, al is men, zoals ik, tegen hun acties. De tijd is zeker voorbij, waarin joden andere joden bij de politie aange ven”. In de zaal overstemde het applaus tenslotte het boegeroep, maar bij het spreekgestoelte ontstond inmiddels een uiterst pijnlijke ruzie. Niemand evenwel slaagde erin Begin het woord te ontnemen. Grappig modelletje. Voor vrolijke, jolig-jonge vrouwen. Om leuk te zijn, om hééélemaal in te zijn. In bruin en violet, kraag en mouwtje in contrasterend cremserwit. Short en jack met rits in 36 t/m 42 De raad, die de verschijning van films, boeken en tijdschriften contro leert, bad ook de panty-verpakking niet aan zijn toeziend oog laten ont snappen, omdat men daarop teveel in tieme delen van de onderhelft van het vrouweltjk lichaam meende te ontwa ren. Het verbod is nu opgeheven, omdat „om de verpakking een plastic omhul sel zit, dat (a) het licht weerkaatst en (b) daardoor het lichaam minder dui delijk zichtbaar maakt”. lating van de Joodse Verdedigingsliga (wier leider rabbijn Kahane woensdag werd uitgewezen) die gisteren wederom tot groot rumoer hebben geleid De Nederlander werd vorig jaar sep tember gearresteerd toen hij uit Parijs op het vliegveld van Lydda arriveerde. Vol gens de Israëlische justitie had hij tevo ren contacten gelegd met agenten in een aantal Arabische landen. Deze hadden hem verzocht enkele opdrachten in Israel uit te voeren die, aldus de Israëlische jus titie, de veiligheid van het land ernstig in gevaar zouden hebben gebracht. De Nederlander verklaarde voor de rechtbank dat hij archeoloog was en dat hij naar Israel was gereisd om in verband met archeologie enkele Israëliërs te ont moeten. BERLIJN. (DPA) Een dag voordat hij in gebruik zou worden genomen, heb ben Oostduitse grenswachten gisteren een onder „de muur” in Berlijn gegraven vluchttunnel ontdekt. Door de 120 meter lange gang zouden vrijdag zeventien mensen uit Oost-Ber- lijn naar het westelijke stadsdeel vluch ten. Maar deze zinsneden zijn dan ook wel de krachtigste uit een document, dat een be roep doet op de beschaafde wereld om recht voor de joden in Rusland te ver krijgen. Na drie dagen van voortdurend redeneren over de schaamteloosheid van de Kremlin-politiek, drie dagen van steeds herhaalde bezweringen van verbondenheid met het lot van de Russische joden, drie dagen ook van b(j tijden grote onenigheid, is deze „eed in de Kaatsbaan” nauwelijks meer dan een nieuwe omschrijving van de redenen waarom het congres werd ge houden. Waarnemers maken hieruit op dat Ni xon inderdaad steeds minder rekent op een politieke regeling van het conflict en dat hij zich instelt op een diplomatie van militaire pressie op Hanoi. „Onze buitenlandse politiek,” zei Ni- Een ander punt, wat Indo-China betreft, was dat de president nu blijkbaar de vol ledige terugtrekking van de troepen ge koppeld heeft aan de vrijlating van de Amerikaanse gevangenen die zich Noordvietnamese handen bevinden. De tunnel was volgens de Westberlijnse politie door „vaklui” gegraven. Hij liep van de kelder van een huis in de Franse sector naar Oost-Berlijn. De tunnel werd gisteren ontdekt toen Oostduitse grenssoldaten met meetwerk- zaamheden bezig waren. Kort daarop ver schenen auto’s met versterking onder lei ding van een generaal Franse militairen en Westberlijnse po- BONN. Een poging om de 7-jarige Michael Luhmer, die maandag in Wacht- berg-Niederbachem bij Bonn werd ont voerd, vrij te krijgen is gistermiddag mislukt Om drie uur zou een advocaat in München de 200.000 mark losgeld overhandigen aan de nog onbekende ont voerders. Een uur latei zou de jongen vermoedelijk in België worden vrijgela ten. „Onvoorziene moeilijkheden”, aidus de Beierse advocaat, maakten echter de overhandiging van het geld onmogelijk xon, over de Amerikaanse positie in West- Europa „volgt tegenwoordig een koers tussen het gevaar van een te grote be trokkenheid (meer dan in het verleden) en de nieuwe verleiding om te weinig bij het buitenland betrokken te zijn”. Hij wees erop dat de neiging na een lange en niet door het hele volk ondersteunde oor log niet gemakkelijker lijkt om een uit weg te zoeken in het isolationisme, dat het Amerika van voor de tweede wereld oorlog karakteriseerde. „Die misleidend gladde weg van het nieuwe isolationisme is zonder twijfel de weg naar een oor log,” zei de president. Zeker is dat Michael Luhmer, die ver dween toen hij aan een carnavalsoptocht deelnam, gisteren nog in leven was De advocaat, die herhaaldelijk is opgebeld door de ontvoerders, had dinsdag een levensteken verlangd als voorwaarne voor het accepteren van de eis (de 200 000 mark). Even na middernacht werd daarop Michaels onderwijzeres in Niederbachem opgebeld. Onbekenden lieten de jongen met haar praten. Ze is ervan ova^tuigd dat bedrog uitgesloten is. Michael zei na een aarzelend begin, dat hij zich goed voelde en genoeg te eten had. De onderwijzeres was maandagavond als eerste door één van de ontvoerders benaderd, omdat de ouders die arm zijn zelf geen telefoon hebben. De onbekende die opbelde noemde zich een lid van de „Aktion Riga”, een orga nisatie waarvan de politie betwijfelt of ze bestaat. In latere telefoongesprekken hebben de ontvoerders de indruk willen wekken dat zij politieke motieven voor hun daad hadden. Zij bedienden zich van uitdrukkingen die men van linkse extre misten zou kunnen verwachten, eisten de vrijlating van de ex-advocaat Horst Mahler in West-Berlijn en beweerden bij voorbeeld ook verantwoordelijk te zijn voor de moord op de Algerijnse politicus Belkacem Krim in Frankfort. Minister-president Kühn van Nord- rheinland-Westfalen verklaarde gister middag er praktisch zeker van te zijn dat men met een gewone misdaad te doen heeft en dat het. enige doel van de ont voerders het grote losgeld is. De 200 000 mark zijn in het begin van de week on middellijk beschikbaar gesteld door de re gering van Nordrheinland-Westfalen De vader van de ontvoerde jongen, een bus chauffeur, zou de eis onmogelijk hebben kunnen inwilligen. Zwitserse president, hartklachten In de studio werden drie personen aan getroffen, die verklaarden aan een film te werken over een commune. Volgens de politie bestond de groep vluchtelingen helpers uit zeven ménsen, onder wie eerf" vrouw. Allen zouden voormalige studenten zijn. JERUZALEM (AFP-ANP). Een 61- jarige Nederlander, die vorig jaar in Is rael wegens poging tot spionage voor Arabische landen tot vijf jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, is vrijgelaten en moet het land verlaten. Dit heeft het Israëlische ministerie van Binnenlandse Zaken donderdag bekendgemaakt. Waar men in Israel het gezegde hanteert dat drie joden in staat zijn vier politieke partijen op te richten, mag de emotionele onenigheid begrijpelijk lijken. Helaas ver andert zij niets aan het treurig lot van de joden In Rusland en lijkt het niet onwaar schijnlijk dat de Sovjet-Unie in haar pro paganda juist de meningsverschillen zal uitbuiten, die hun ontstaan slechts danken aan de vage, voorzichtige, om niet te zeg gen conservatieve houding van het con- gresbestuur. Ziek. De Gnaeggi. is met ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is niet ernstig. Niettemin waren er enkele punten die in het oog sprongen. In de eerste plaats ontdeed de president z’ch van elke ver antwoordelijkheid voor de uitbreiding van de oorlog in Indo-China tot Laos door Noord-Vietnam ervan te beschuldigen dat de leiders in Hanoi deze uitbreiding zelf hadden veroorzaakt een argument dat wel wat laat komt, nadat de Noordviet- namezen al een kleine tien jaar gebruik hebben gemaakt van de aanvoerroutes door de omliggende landen. Verder duidde Nixon op de mogelijk heid dat de VS zich mettertijd, vermoe delijk tegen de tijd dat alle Amerikaan se troepen zijn vertrokken (wanneer dat dan ook mag zijn), uit de vredesconfe rentie in Parijs zou terugtrekken. Dit was op te maken uit zijn mededeling aan Ha noi dat, wanneer zij de besprekingen zou den blijven tegenwerken, de Noordvietna mese delegatie zich wel eens alleen met Zuid-Vietnam als gesprekspartner zou kunnen hebben te verstaan. hand op de kalende schedel sloeg, „op uw hoofd staat een hoed, op het mijne stond een prijs. Ik wens te spreken”. De punten die de Joodse Verdedigings liga aan het congres wenste voor te leggen, zijn gisteren alsnog voorgelezen, door rab bijn Bernhard Deutsch, lid van de Ameri kaanse delegatie. Hij sprak helaas voor een nog slechts zeer matig gevulde zaal, toen het bestuur na de luch de zitting al had hervat, terwijl de congresgangers zover kennelijk nog niet waren. Een Nederlandse deelnemer somde het resultaat van drie dagen vergaderen mismoedig op: „Als dit een congres is dan is het mislukt omdat er geen zaken konden worden gedaan en geen besluiten werden genomen. Als con gres was het bovendien slecht georgani seerd. Kernwapens die van het ene continent naar het andere afgeschoten kunnen wor den op nauwkeurig bepaalde doelwitten, maken min of meer eer beleid mogelijk, waarbij in het buitenland gestationeerde legers minder noodzakelijk zijn. Aan de andere kant (en dat is één van de rede nen waarom de gesprekken in Helsinki over een wederzijdse beperking van het strategische kernwapenbezit zo moeizaam verlopen), bestaat de wens om het kern- gevaar te reduceren zodat men toch al thans gedeeltelijk moet terugvallen op conventionele methoden van oorlogvoe ring. Het rapport yan president Nixon, voor al waar hij spreekt over de relaties met de Sovjet-Unie, weerspiegelt deze ambi valentie zoals ook de zogenaamde Nixon- doctrine (waarbij de VS aangevallen lan den alleen dan willen bijstaan wanneer er kernwapens aan te pas zouden moeten of kunnen komen), deze tweeslachtigheid weergeeft van een internationale diploma tie in het kerntijdperk. Verongelukt Twee Duitse echtparen, die in Tirol op vakantie waren, zijn door een lawine meegesleurd en om ven gekomen Z W*: 1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3