Pastoor Van Teijlingen nam afscheid in Petruskerk Veiligheidsdienst Hoogovens nu der Wall J. M zonder H van BESTUURSLEDEN Na vier moeilijke beschutte werkplaats Eerste paal voor nieuwe jaren JU zee lozen Carillonklanken Promotor met pensioen aan Hoogovens gaat minder zink in 5-jarig jongetje onder rupsbanden van zandschuiver Jonge scholieren richten schade over IJmuiden IN DE VISHAL 5 Havenherichten EXAMENS IJMUIDER COURANT VRIJDAG 26 FEBRUARI 1971 Rebellie Waterpoloprogramma (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN De parochie St. Gre gorius van Utrecht heeft donderdag avond in de Petruskerk afscheid ge nomen van pastoor L. A. van Teij lingen, die hier vier jaar werkzaam is geweest en nu naar Heerhugowaard vertrekt. Een opvolger is er niet be noemd, want, zoals zondag in alle rooms-katholieke kerken in IJmui den-West en -Oost bekend is gemaakt, zullen Oost en West worden samen gevoegd en zullen vooralsnog de priesters Kapucijnen van IJmuiden- Oost, te weten pater J. L. van Over bruggen, pater A. J. Markslag en pa ter H. A. van Doom, van 26 februari af de zorg voor geheel IJmuiden op zich nemen. WIJ ZOEKEN De heer Van de Wall neemt de aqua rel van ir. De Jonge in ontvangst. Voor hij weer begon heeft de bestuur der nog gecontroleerd of er kinderen in de buurt waren. Hij heeft het jongetje toen niet gezien omdat deze met zijn au toped achter de machine stond. Scheveningen Vrijdagmorgen werden in Scheveningen aangevoerd: 120 kisten wijting, 1500 kis ten gul, 900 kisten schol, 50 kisten varia en 11.000 kilogram tong. IJMOND. Voor de heer H. M. J. van de Wall, chef van de veiligheidsdienst van Hoogovens, was donderdagmiddag het mo ment aangebroken dat hij wegens het be- BRUNSSUM Bij een overval donder dagavond op een tankstation in Brunssum hebben twee mannen, die met nylonkousen hun gezicht hadden gemaskerd, een pomp bediende neergeslagen. Zij roofden daarna een geldtas waarin 700 gulden zat. reiken van de pensioengerechtigde leef tijd afscheid nam van het bedrijf. Dit af scheid van de man, die de personificatie genoemd mag worden van het veiligheids- werk bij Hoogovens, ging niet ongemerkt voorbij. EINDHOVEN. Geslaagd voor kandi daatsexamen elektrotechniek W. F. Simons te Overveen. DELFT. Doctoraal werktuigbouw kundig ingenieur G. R. ter Haar, Haar lem. Kandidaats wiskundig ingenieur mej. G. J. Abbink, Haarlem; F. D. Alink, Haar lem; R. de Vries, Overveen. Tijdens een korte afwezigheid van de 18-jarige Zandvoortse bestuurder van de zandschuiver was een aantal kinderen op het bouwterrein gaan spelen. De heer A. F. Mineur vertegenwoordig de d,e Stichting Katholiek Schoolbestuur IJmuiden-West en 'ook hij sprak over de zorgen die de scheidende pastoor hier moet hebben gehad. „Uw onvermoeid streven sloeg niet altijd en bij iedereen aan”, aldus de heer Mineur, die de pas toor in hartelijke bewoordingen dank bracht voor hetgeen deze voor het onder wijs heeft gedaan. Deze dank werd onder streept door de aanbieding van een com pleet tuinameublement voor de nieuwe tuin in Heerhugowaard.- De heer Koper liet zoals gezegd, enige kritische geluiden horen over een oer conservatieve voorganger van pastoor Van Teijlingen, over rebellerende kape laans, over een andere pastoor die met de noorderzon vertrok, over een kapelaan die niet eens „een blauwe maandag” bleef, kortom over allerlei ontwikkelingen die er toe leidden, dat pastoor Van Teij lingen bij zijn komst bepaald niet mocht verwachten dat het hier allemaal koek en ei was. „U hebt de euvele moed gehad om hier te komen en wij zijn u dank baar dat u hier vier jaren hebt willen werken”, aldus de heer Koper, die de scheidende pastoor namens de parochianen een geschenk onder couvert aanbood. Namens de dames en heren van het koor bood dirigent H. W. van Kaam de pastoor een hoofdsteun voor de auto aan en geluidsbandjes met de door het koor gezongen Missa a Pontificalis van Lo renzo Perosi en de tijdens de receptie door het koor gezongen „Hij leve lang” (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Een 5-jarig jongetje uit IJmuiden is gistermiddag op het bouw terrein aan de Planetenweg-hoek Steen- bokstraat onder de rupsbanden van een zandschuiver geraakt. Met een gekneusd en ingescheurd rechterbeentje is het kind naar het Antonius Ziekenhuis gebracht. Vertegenwoordigsters van de bejaar- densoos lieten eveneens hun waardering blijken met een geschenk onder couvert, waarvan de inhoud tijdens de soos was ingezameld. (Van onze waterpolomedewerker) HAARLEM. Op zaterdag 27 februari worden in het Sportfondsenbad Haarlem de volgende waterpolowedstrijden ge speeld: afdeling J II:NVA-VZV II, dames tweede klasse: Hillegom 1-HHC 1; HPC 2-VZV 1, Competitie KNZB heren tweede klasse B: HPC 1-TZV uit Tilburg. Kring competitie heren eerste klasse: DWT 1- VZV 1. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Een aantal jongens van veertien tot zestien jaar hebben gister middag aan het strand van IJmuiden moedwillig vernielingen aangericht. Zij sneden de banden door van de fiets van een Santpoortse zeeloods en van die van een 12-jarige jongen, die bovendien met eer. windbuks in zijn been werd geschoten. De jongens namen de benen over het strand en door de duinen in de richting IJmuiden, maar de zeeloods zette samen met een jachtopziener de achtervolging in. Zeven jongens kregen zij te pakken. Het bleken scholieren uit IJmuiden, Beverwijk en Heemskerk. Nadat proces-verbaal op gemaakt was, konden zij door hun ouders van het politiebureau worden afgehaald. Burgemeester W. M. B. Bosman bracht de waardering van het ge meentebestuur jegens de scheidende pastoor tot uitdrukking. en een afscheidsmotet met een zelfge maakte tekst. De dames van het koor had den voor de huishoudster-kosteres een verrassing bereid in de vorm van een speciaal voor haar geschreven en gezon gen lied „voor al die duizend dingen die zij in stilte deed”, zoals één van de tekst regels luidde. Daarbij werd een cadeau gevoegd. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Hoogovens IJmuiden sluit in april 1973 de Martinstaalproduk- tie en dit zal een aanmerkelijke daling van de zinklozing in de Noordzee beteke nen. Voolledige omschakeling op het oxy- staalproces zal tenslotte leiden tot ver werking van eigen schroot en vrijwel geen aankoopschroot dat relatief veel zink bevat. Het afscheid vond plaats in de grote zaal onder de kerk waarin voorafgaande aan de receptie een plechtige eucharistie viering werd gehouden. De receptie be gon met een welluidend „Hij leve lang”, van het mannenkoor. Burgemeester W. M. B. Bosman, die weer vergezeld werd door zijn echtgeno te, hetgeen altijd bijzonder op prijs wordt gesteld, sprak namens het gemeentebe stuur zijn grote waardering uit voor de persoon en de wijze van werken van pas toor Van Teijlingen. „U kwam hier in een wijk in opbouw, met bewoners uit alle windstreken. Het is bijzonder moeilijk daar een gemeenschap van te maken als er nog allerlei noodzakelijke voorzieningen ontbreken. U hebt yeel gedaan voor goe de verhoudingen in de rooms-katholieke kring, maar ook voor goede contacten met de andere groeperingen. De burgemeester herinnerde zich ooit eens gesolliciteerd te hebben naar de po sitie van gemeentesecretaris in Heerhu- gowaard. Hij moest toen zijn opwachting maken bij de pastoor, die in deze gemeente een duchtig woordje mee bleek te spreken. Burgemeester Bosman nam aan, dat ook in Heerhugowaard de tijden veranderd zijn. De heer J. J. Koper, die als vertegen- Het programma van de beiaardbespeling door Hein de Ligt op zaterdag van 16-17 uur op het carillon van de stadhuistoren in IJmuiden, luidt als volgt: Improvisatie, van H. de Ligt; In de hemel is ene dans; Het kwezelken; Vier weverkens; Allegro, van B. Schepers; Sonata (andante), van H. J. de Croes; Tempo di gavotte e double, van W. de Fesch; Variaties over: „Die winter is vergangen”, van L. 't Hart; Het viel eens hemels douwe en Schoon jonkvrouw ik moet u klagen, bewerking H. de Ligt; Suite voor beiaard, van Staf Nees. IJMUIDEN In IJmuiden werden don derdag de volgende besommingen gemaakt: KW 29 14.800, 193 9.800, SCH 171 27.600, ARM 35 3.460, HD 65 7.100, VD 77 14.800, YE 25 400, UK 2.100, 90 8.700, 148 6.800, 202 8.500, 295 7.900, VD 1 en 52 6.100, 15 en 89 6.400, 44 en 75 2.200, 73 en 128 8.560, KW 167 en 190 4.300, 109 en 177 2.680, 206 en IJM 207 8.050, IJM 209 en 211 7.800, TX 33 en 67 7.700, 9 en 29 8.200, 32 en 34 2.680, 37 en 56 3.380, 40 en 42 4.470, 48 en 49 1.450, VD 53 en 180 11.570, UK 47 en 147 5.600, 54 en 56 2.070, 78 en 93 1.980, 135 en 145 10.600, 141 en 271 7.700, 142 en 236 9.160, 196 en 234 4.160, IJM 205 en 221 6.680, WR 34 1.520, WR 137 450. Vrijdagmorgen werden in IJmuiden door 38 vaartuigen aangevoerd: 9460 kisten en 1679 kleine kisten vis, 2000 stije kabel jauwen en 21.000 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 170 kisten schelvis, 170 kisten en 195 kleine kisten wijting, 110 kisten gul, 650 kisten koolvis, 3570 kisten en 1331 kleine kisten haring, 140 kisten en 153 kleine kisten makreel, 2850 kisten schol, 35 kisten tarbot en 450 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 9.20—8.70, grote tong 5.69—5.35, grootmid- del tong 7.01—6.82, kleinmiddel tong 8.53 7.74, tong I 9.498.97, II 9.548.98. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 160 —128, middel kabeljauw 154126, grote zwarte koolvis 6360, middel koolvis 60 52, grote leng 9892. Per tien stuks: grote kabeljauw 130— 98, middel kabeljauw 94—72. Per hoop: rog 7062. Per 50 kilogram: grote schelvis 80—76, middel schelvis 82—80, kleinmiddel schel vis 104—86, schelvis I 110—45, wijting 62— 41, schar 7230, gul I 6754, II 5846, III 42—32, grote schol 3215, schol I 35 23, II 3323, III 3922, tarbot 376199, groet 191—150. haring 23.80—19.20, ma kreel 33.20—26.60, lever 35—27, kleine kuit 136, grote kuit 42—12, krab 43—25, zwarte koolvis I 2520, zwarte koolvis II 22 16, kleine leng 36, schartong 49 en tong schar 138—131. woordiger van de parochieraad in oprich ting sprak en nogal kritisch, maar niet zonder humor, de moeilijkheden memo reerde waarmee de parochianen in de af gelopen jaren zijn geconfronteerd, door zowel een te groot conservatisme als een te sterke vernieuwingsdrang, noemde pastoor Van Teijlingen „de laatste der Mohikanen’ en hij voegde daar aan toe: „Ik weet niet of we nu een ondergescho ven kindje van de paters Kapucijnen wor den’. Ir. W. Visser van Hoogovens heeft de zer dagen aan studenten in Amsterdam een voorbeeld willen geven van proble men waar chemici in deze tijd voor staan. Hij heeft daarbij gewezen op het feit dat via de Rijn dagelijks 25 tot 30 ton zink in de Noordzee komt. Ook Hoog ovens loost zink in de Noordzee, erica drie ton per dag, hetgeen geen nieuw ge geven is. Al geruime tijd wordt, in samenwer king met het Rijksinstituut voor Visse rij Onderzoek in IJmuiden, naar een op lossing gezocht. Zink dat door Hoogovens in zee wordt geloosd is afkomstig van de verwerking van aangekocht schroot door de Martin staalfabriek. Na sluiting van deze fa briek zal er ongeveer eenderde minder zink in zee terecht komen en dit zal nog minder worden wanneer geheel overge gaan is op het oxystaalproces. Zoals eerder door ons is gemeld, wordt door he( RIVO regelmatig onderzoek verricht met betrekking tot de aanwe zigheid van stoffen in vis die een gevaar voor de gezondheid zouden kunnen ople veren. Tot dusver heeft het onderzoek geen reden gegeven tot enig advies aan Volksgezondheid in verband met con sumptie van Noordzeevis door mensen. VELSEN-NOORD De voorbereidin gen tot de bouw van een nieuwe beschutte werkplaats van het sociaal werkvoorzie- ningschap „De Tunnel” waar in okto ber 1970 definitief toe werd besloten zijn inmiddels reeds zover gevorderd dat hier vrijdag 5 maart de eerste paal voor kan worden geslagen. Deze traditionele ceremonie zal des middags om half drie worden verricht door een der betrokkenen, die hiervoor nog bij wijze van verrassing wordt aangewezen. Na afloop zullen de genodigden zich verzamelen in het cul tureel centrum „De Schouw aan de Bley- enhoevelaan in Velsen-Noord. Zoals bekend is de bouw hiervan nood zakelijk geworden, doordat verleden jaar in maart de werkplaats „Het Seepaerdt” aan de Houtmanstraat in IJmuiden tot de grond is afgebrand. De heer Henk Peters ontwierp als gemeentearchitect van Vel- sen plannen voor een nieuw gebouw, dat in Velsen-Noord zal verrijzen op een ter rein, gelegen tussen de Leeghwaterstraat, de Cruquiusweg en de Lijndenweg. Op de foto een maquette van de toekom stige situatie met op de voorgrond de Cruquiusweg. Het wordt een gebouw met afzonderlijke ingangen voor lichamelijk en voor geestelijk genandicapten en het is bestemd voor gehandicapte inwoners van de gemeenten Beverwijk. Castricum, Heemskerk, Uitgeest en Velsen. De kosten werden begroot op f 6,2 miljoen, waarvoor de stichting een lening heeft gesloten bij de Nederlandsche Middenstands Bank. ADVERTENTIE Om in zo breed mogelijke kring bekend te maken dat moet worden voorzien in een bestaande vakature en in wenselijk geachte verdere uitbreiding van ons bestuur plaatsen wij deze advertentie. In een overvolle zaal van het Ontvangst- centrum waren de heer Van de Wall en zijn echtgenote gezeten op een fraai ver sierd podium onder een grote vlag van de veiligheidsdienst. De heer Van de Wall, die ruim 20 jaar bij Hoogovens werkzaam is geweest, werd in lovende bewoordingen toegesproken door jhr. ir. B. de Jonge, directeur pro- duktie. De heer De Jonge noemde hem de eerste langdurige specialist op het ge bied van de veiligheid. „U kunt met tevre denheid teiugkijken naar hetgeen u in de loop der jaren heeft weten op te bouwen”. Hij overhandigde namens de directie IJmuiden een fraaie aquarel. De heer B. de Heer, onderdirecteur technische dien sten, ging wat dieper in op de mentaliteit die een goed veiligheidsman behoort te bezitten. Een mentaliteit die de heer Van de Wall op het lijf is geschreven. De volgende spreker, ir. H. Dohmen, gaf op ludieke wijze een opvoering van „het aftreden van Zijne Excellentie Van de Wall”. Veel succes oogstte vervolgens een uit produktiemensen geformeerd „koor”, dat onder leiding van ir. W. Singer „de pro motor van ons aller veiligheid” te gehore bracht. Tot de rij van sprekers behoorden verder nog ir. L. P. van Pol, de opvolger van de heer Van de Wall, en ing. F. W. E. Spies, oud-bedrijfsdirecteur van Hoog ovens. Zeer veel bedrijfsgenoten maakten na het officiële gedeelte van de gelegenheid gebruik om afscheid te nemen van de heer en mevrouw Van de Wall, die bin nenkort naar Canada zullen emigreren. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Viking, Brussel; Zaanstroom, Felixtowe; Sonority, Lon den; Lord Citrine, Londen; Helga Dehde, Kern- teminde, Zaandam; Brinda, Gothenborg, IJmui den; Steady, Teignemouth; Bonaire, ST. Brieux; Ekenis, Flixborough; Phosphore Corveyor, Puer to Oordaz; Halcience, Londen; Magda Wegener, Hull; Tor Mercia, Gothenborg; Hom, Rotterdam, Beverwijk; Nederland, Selby; Sir John Wright, Shoreham; Ardea, Klaipeda; Thordis, Oslo; Tar ring, Ipswich; Kosmos, Rotterdam; Sinoutskerk, Rotterdam. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Erik, Ud- de valla; Hutua Fides, Ipswich; Castor, Londen; Lea Great Yarmouth; Weser, Londen, IJmui den; Margrit Angalika, Gravelines; Victress, Ips wich. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Nord- heide, Gent; Noordborg, IJstad, IJmuiden; Dapa, Hull; Sir A. Page, Ipswich; Otela Mddlesbo- rough; Unterweser, Fixborough; Naess Pioneer, New York; Pamir Lowestoft; Prins der Neder landen, St. Maarten; Pcfolster, Stettin; Heinrich, Dordrecht; Cappella, Plymouth; Trans Pacific, Hamburg; Adina, Colchester; Amstelstroom, Hull; Poseidon, Rotterdam; Majorca, La Coru na; Hannau, Helsinki; Sonnersbyduke, Ipswich; Tor Anglia, Immingham; Pacific Clif, Le Havre; Vela, Turka; Wunner; Flixborough; Veritas, Great Yarmouth; Libertas, Rotterdam; Zaan stroom, Felixtowe; Makedon, Rotterdam; Smit Lloyd 18, Cont. Plat, IJmuiden; Elbe Ore, Mon rovia, IJmuiden: Emstein, Christobal; Bernd, Port Bone; Brinda, Londen, IJmuiden. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Pioneer, Sharpness; Batter Sea London; Krakow, Ham burg: Finnmini, Stralsund; Jolanda, Antwerpen. Onze Vereniging ontwikkelt aktiviteiten op het terrein van de gerichte vrije-tijds-besteding, met name sport en sociaal- cultureel werk. Wij nemen aan dat gegadigden interesse hebben in de maatschappelijke ontwikkelingen en de plaats van de vereni- gingsaktiviteiten in deze ontwikkeling. Ook dat zij in staat zullen zijn zowel de met beleidsvorming in het algemeen als met een dergelijke plaatsbepaling samen hangende problemen te analyseren. Gegadigden, en zij die de Vereniging gegadigden kunnen voordragen, worden verzocht zich te richten tot het Bestuur van de Vereniging Kennemerstaten, Velserweg 12 te Bever wijk, telefoon: 0 2510 - 23106. ,’U

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5