Nixons veiligheidsadviseur Henry Kissinger: De cirkel gesloten Versterkingen aangevoerd naar zuiden van Laos George Habasj Londen hoofdkwartier voor nieuwe Palestijnse acties Spaans Matesa-schandaal in de doofpot ijmuiden Praags proces begint maandag KvanlIEELEN N.-VIETNAM ONWAARSCHIJNLIJK” „ZUIDVIETNAMESE INVASIE IN Meubels boven Niet doen! Wacht tot onze grote H71 inter meubel show op de Haarlemse voorjaars- beurs VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken „wil plan X uitvoeren” t achtergrond w - Pakje buskruit voor Zwitserse ^resident de* ruijter telegrammen^ 3 ZATERDAG 27 FEBRUARI 1971 „Elite-troepen” Zware verliezen Via Den Haag Ben Goerion Donderslag Negen miljard woninginrichtingbedrijven (Van onze redacteur in Madrid) BARCELONA Het grootste schandaal dat tot nu toe in generaal Franco’s regime bekend werd is in de doofpot gestopt, althans wat de politieke gevolgen betreft. Spanjes hoogste gerechtelijke instelling, de voltallige zitting van de 73 magistraten van het Opperste Gerechtshof, die uitsluitend bijeengeroepen worden als het om processen tegen kabi netsministers gaat, heeft deze week besloten het dossier over de Matesa- affaire te sluiten. GARAGEHOUDERS VERVOERDERS! MOTOREN - REVISIE KENNEMERLAND EERSTE IJMUIDER MARKIEZENFABRIEK (Van onze redacteur in Londen) LONDEN George Habasj, de leider van de Arabische guerrilla- organisatie, „Palestijns Volksfront”, heeft besloten tot een nieuw terreur- plan met Londen als hoofdkwartier. Dit onthulde Jon Kimche in de Lon- dense „Evening Standard”. Kimche is hoofdredacteur van het in Londen verschijnende maandblad „Middle East Review” en medewerker voor het Midden-Oosten van de „Standard”. Levenslange uitkering als hoofdprijs van 2 tot en met 11 maart a s. in de Kennemersporthal ADVERTENTIE ADVERTENTIE BEN GOERION ADVERTENTIE maar I GENERAAL FRANCO Het besluit om het Plan X te doen her leven, is het onmiddellijke gevolg van de mislukking van de pogingen van Habasj om tot overeenstemming te komen met Yasar Arafat, de leider van „El Fatah”. Na een vorig weekeinde in Yaresj bij Amman gehouden stormachtige ontmoe ting tussen de Palestijnse guerrillaleiders en de Russische ambassadeur in Cairo, Vladimir Vinogradov, werd het duidelijk dat het tot een totale breuk tussen El Fatah en het Palestijnse Volksfront is gekomen. Doel van het nieuwe plan is om het Palestijnse Volksfront weer in het mid- ke leden van de beschuldigde groep verving hij door gelijksoortige techno craten, en de meest prominenten ble ven of op hun post of werden zelfs naar belangrijker ministeries overge schakeld. Men verwachtte dat de Ma- tesa-affaire zonder meer in de doofpot zal verdwijnen, maar generaal Franco houdt altijd een slag om de arm NEW YORK. (Reuter). In New York is een nieuwe loterij begonnen waarin de hoofdprijs een levenslange jaarlijkse uit kering van ongeveer 90.000 gulden is. Eén lot kost twee dollar. Revisie van, ruilsysteem voor, benzine- en dieselmotoren, startmotoren, dyna mo’s en diesel brandstofpompen. DRAAIWERK RONDSLIJPEN LASWERK Kerkhofstraat/hoek Burgwal Haarlem Telefoon 321818-0 23 dat ge- zelf een zal een MABKIEZEN/ZON MESCHERMEN RCH.LUIKENA.UXAFLEX JALOUZIEEN Habasj zou besloten hebben het Plan X, waar de vliegtuigkaperij in september vorig jaar was gebaseerd, nu op grotere schaal uit te voeren. Arabische ambassadeurs in Londen zijn gisteren gealarmeerd door het feit dat het operatiecentrum voor deze nieuwe ter reuractie naar Londen blijkt te zijn over geplaatst. De tegenstanders van de Opus Dei- technocraten eisten dat alle economi sche ministers (dus onder anderen ook die van industrie, die nu minister van Buitenlandse Zaken is, Lopez Bravo) verantwoording zouden moeten afleg gen. MI00ENHAVENSTRMT27 UMUlDtN OKSO-WWS NAiaoouuft nsto-titot BERN (DPA). Aan de Zwitserse pre sident Rudolf Gnaegi, die op het ogenblik in een ziekenhuis ligt, is onlangs een pak je buskruit met een dreigbrief gestuurd. Dit is in Bern in een officieel commu niqué bekendgemaakt. Het buskruit moest bij het openen van het pakje ontbranden. Politieke kringen in Bern zijn van me ning, dat de afzenders gezocht moeten worden onder separatisten in de Jura, die eisen dat hun Franssprekende gebied wordt afgescheiden van het Duitstalige kanton Bern. Volgens het communiqué andere Zwitsers dergelijke burkruit ontvangen. Het proces, dat zich afspeelt rondom onverantwoorde staatskredieten ter hoogte van 15 miljard pesetas gaat wel voort. Maar nu het dossier, dat al 13.000 bladzijden vult, afgesloten is, zal het praktisch onmogelijk zijn nieu we beklaagden aan de al bestaande lijst van achttien ex-topfunctionarissen toe te voegen. En dat betekent dat andere topfiguren van het regime, die nog altijd aan de macht zijn, niet meer in het schandaal gemengd kunnen wor den wegens hun eventuele medeplich tigheid of hun nalat’gheid om de zwen del met staatskredieten te voorkomen. Lao niet beperkt tot Zuid-Laos. Voor het eerst sinds mei 1970 slaagden Noordvie- namezen en Vietcong er in enkele uren de belangrijkste stad Phan Thiet, op 160 km ten oosten van Saigon, bezet te houden. In Hanoi is vernomen dat de Noord- vietnamese autoriteiten verwachten dat de Amerikanen iets tegen Noord-Vietnam zullen ondernemen, nu de operaties m Laos met zoveel tegenslag te kampen hebben. PRAAG. (AFP en DPA) Geheel overeenkomstig de jongste uitlating van het Tsjechoslowaakse partijblad „Rude Pravo” dat er processen zullen komen tegen oppositionele elementen zal maan dag voor de rechtbank van Praag de zaak beginnen tegen „de negentien trotskis ten”. Thieu heeft verklaard, dat een invasie „slechts Kissinger zei dat Zuid-Vietnam de VS niet zonder uitdrukkelijke toestemming van president Nixon in een militaire stap van deze aard zou kunnen betrekken. Hij acht een ingrijpen van de Chinese Volks republiek onder de huidige omstandigheden hoogst onwaarschijnlijk. Het Noordvietnamese persbureau heeft gisteren verklaard dat het rapport van president Nixon de bedoeling heeft, zijn politiek van uitbreiding van de oorlog in Indo-China te rechtvaardigen. Nixon is „zo onbeschaamd te beweren dat Hanoi de oorlog tot geheel Indo-China heeft uit gebreid, maar dat heeft hij zelf gedaan.” Het enige nieuws in het rapport is, al dus het persbureau, dat er uit blijkt dat Nixon met hoogdravende welsprekend heid zijn buitengewoon oorlogszuchtige kolonialistische politiek wil verhullen. Het bevrijdingsleger van de Pathet Lao heeft het derde betaljon van de derde Zuidvietnamese parachutistenbrigade en twee artilleriebatterijen op heuvel 456 in Zuid-Laos volledig uitgeschakeld, zo meldde gisteravond het Noordvietnamese persbureau. delpunt van de gebeurtenissen te plaat sen. Het verluidt dat „specialisten” van het Volksfront afzonderlijk in Parijs, Den Haag, Zurich en West-Berlijn zijn aan gekomen. het zeewater langs de Nederlandse kust ziekteverwekkers aanwezig zijn. Hun me ning stoelt weer op andere onderzoekingen. Intussen is de discussie over de vraag „wel gevaar of geen gevaar” uitermate geschikt om vooral buitenlandse toeristen af te schrikken, want als men in Neder land zo onzeker is over de kwaliteit van het zeewater zoeken zij liever de veilige kant op, dié zich elders in Europa bevindt. Een dreigende klap dus voor ons vreemdelingenbezoek. En hier blijkt dui delijk het sterke verband tussen milieu- beheersing en economie. Milieuvervuiling tast de economie aan. Zij grijpt direct in bij de produktierendementen, zij is niet een stokpaardje van geëxalteerde natuur- aanbidders of vijanden van de techno- socialisatie. De kranten, de televisie, de natuurkundigen, de medici, de biologen, de ecologen, de onderzoekers in de labo ratoria hebben al jaren hun stem verhe ven. Actiegroepen hebben deze alarme rende waarschuwingen overgenomen. En nu eindelijk staan we voor het duidelijke, onmiskenbare gevolg van de vervuiling voor de nationale inkomsten. Het kwaad is geschied. De Noordzee heeft een ver dachte naam gekregen en de Nederlandse stranden zijn niet zo aantrekkelijk meer, buitenlandse badplaatsen zullen niet na laten daarvan te profiteren. Hoe nadelig en betreurenswaardig ook, dit verschijnsel zal wellicht de druppel zijn die de emmer vult, want er ontbrak tot dusver nog de druppel van de alge mene overtuiging aan: milieuvervuiling is een in geld te berekenen nadeel voor de betalingsbalans, voor de industrie, de handel en de dienstverlening evengoed als voor het leefplezier van de mensen. Misschien is nu de cirkel gesloten waarbinnen wordt afgerekend met de bekvechterij en eendrachtig tot daden wordt besloten. Het is niet alleen de zee die waarschuwt. Het zijn talrijke om standigheden van leven, ademen, eten, drinken, werken en recreëren die de aandacht vragen. Het is een totaliteit van ecologische problematiek, waarmee ieder een (overheid, werkgever, financier, wer ker en wetenschapsman) direct gecon fronteerd wordt met alle algemene en persoonlijke belangen. WASHINGTON (Reuter en AFP) De adviseur van president Nixon voor veiligheidsaangelegenheden, Henry Kissinger, acht een Zuidvietna- mese invasie in Noord-Vietnam op dit ogenblik niet waarschijnlijk. In een televisievraaggesprek zei hij, dat een invasie zou kunnen leiden tot recht streekse inmenging van China in het conflict. Kissinger werden vragen gesteld naar aanleiding van het bericht dat de Zuidvietnamese president een kwestie van tijd is”. Vanuit Zuid-Vietnam worden met spoed versterkingen gestuurd naar de beleger de parachutisten op deze heuvels. Gene raal Hoang Xoean Lam, die de operatie in Laos leidt, heeft gisteren meegedeeld dat tanks naar de omsingelde eenheden op weg zijn. Het Amerikaanse opperbevel heel, bekendgemaakt, dat, gezien de ernst van de situatie, ook versterkingen aange voerd zullen worden met Amerikaanse helikopters. Ongeveer honderd helikop ters zouden onmiddellijk beschikbaar zijn om zich te voegen bij de vijfhonderd heli kopters die al in Quang Tri, Khe S'anh en Zuid-Laos opereren. Overigens is het tegenoffensief van Noord-Vietnam, de Vietcong en de Pathet Het Matesa-schandaal kwam In de zomer van 1969 aan het licht toen het tijdens de machtsstrijd tussen de ver schillende sectoren van generaal Fran co’s regime uitgebuit werd door de fa- langisten om er de zogenaamde Opus Dei-technocraten mee te lijf te gaan Heel Spanje sprak over niets anders meer en generaal Franco zag zich uit eindelijk gedwongen om na een specia le kabinetszitting officieel bekend te maken dat er „op onregelmatige wij ze” kredieten aan de industriële firma „Matesa” waren verleend. Van die kredieten had de staat op dat moment nog om juist te zijn Ook brachten zij de mogelijkheid ter sprake om de vice-voorzitter van het Op één uitzondering na zijn het allen jonge mensen die ervan worden beschul digd lid te zijn geweest van een klan- destieen en subversieve organisatie die trotskistische doeleinden nastreefde. De voornaamste beschuldigde die als leider van de groep wordt beschouwd is de 29- jarige leraar in de technische weten schappen Peter Uhl. hebben ook pakjes met De vrees dat Arabische extremisten de conferentie van het World Jewish Con gress in Brussel, die donderdagavond eindigde, zouden verstoren, bleek onge grond, maar veiligheidsmaatregelen waartoe tussen de Belgische en Israëli sche autoriteiten was besloten worden nog steeds gehandhaafd om de Israëlische staatsman David Ben Goerion tegen een aanslag of ontvoering te beschermen. De vroegere Israëlische premier blijft tot het weekeinde in Brussel. Zijn adres wordt geheim gehouden. Zelfs artsen die hem wegens een verkoudheid behandelen, worden door de Belgische en Israëlische veiligheidsdiensten gecontroleerd. De bemanning van een Swiss Air-toe- stel van Zürich naar Tel Aviv kalmeer de gisteren een jonge Arabier die met een mes zwaaide en de passagiers daarmee bedreigde. De man werd na de landing in Tel Aviv aan de autoriteiten overge dragen. Swiss Air meldde dat men echter niet kon spreken van een poging tot kaping of sabotage van het vliegtuig. 9.968.893.920,59 (een dikke 9 miljard) peseta’s te innen, en het was duide lijk dat Matesa geen fondsen of be zittingen had om die somma van on geveer 500 miljoen gulden te voldoen Deze naar zuiver administratieve en economische normer onbegrijpelijke kredietverleningen vonden plaats van 1964 tot 1969, toen de economische mi nisteries die er in laatste instantie voor verantwoordelijk waren, geheel in han den lagen van technocraten van wie een aantal lid is van het lekeninstituut Opus Dei. Onder de achttien beklaagden vindt men de inmiddels uit hun ambt onthe ven minister van Financiën, Espinosa en de minister van Handel, Garcia Monco, alsmede de ex-minister en sedertdien ook ex-gouverneur van de Bank van Spanje Navarro Rubio, een ex-staatssecretaris van Industrie en meerdere ex-topmannen van de Staats bank voor Industrie-Kredieten. kabinet, admiraal Carrero Blanco die de coördinatie van de verschillende de partementen behartigt, te laten getui gen. De admiraal is immers na gene raal Franco de tweede „sterke man” en heeft een belangrijk aantal techno craten uit zijn eigen ministerie naar hun huidige rang gepromoveerd Dat wil zeggen dat de falangisten door mid del van het Matesa-schandaal het hele beleid van de vice-voorzitter en zijn technocraten in opspraak willen bren gen. Na een „lange en hete zomer greep generaal Franco in oktober 1969 ten slotte in en verraste zoals gewoonlijk iedereen. Niet de groep die men van de affaire beschuldigde, maar Juist de aanklager verwijderde hij van het po litieke toneeL De minst karakteristie- Volgens de ontvangen informatie berei den zij zich erop voor om afzonderlijk naar Londen te reizen. De meeste agen ten van het Palestijnse Volksfront zijn in het bezit van Westafrikaanse of Oost- afrikaanse paspoorten. Vele daarvan zijn diplomatieke paspoorten. Onder de Arabische diplomaten in Lon den heerste grote nervositeit over de te verwachten aankomst van de terroristen in de Britse hoofdstad, omdat, als George Habasj een nieuwe strijdmethode voorbe reidt, het zeer waarschijnlijk is dat deze zal samenvallen met de dit weekeinde te houden vergadering van de Palestijnse Nationale Raad, het hoogste lichaam dat leiding geeft aan alle Palestijnse guerril- la-organisaties. Het is al duidelijk dat het op deze con ferentie tot een krachtmeting zal komen tussen „El Fatah” en het Palestijnse Volksfront, niet alleen over de toekom- De vuile Noordzee lijkt nu eindelijk, tengevolge van allerlei onderzoekingen en daaruit voortgekomen rapporten, de aandacht te krijgen die zij verdient. Want ondanks alarmerende verschijnse len en waarschuwingen die in de loop der laatste jaren via betrouwbare infor matiebronnen en wetenschappelijke des kundigen tot de overheid hebben gespro ken, was die aandacht nog steeds niet zodanig dat er de verwachting van dras tische maatregelen op kon worden ge baseerd. Sommige reacties geven nog steeds geen grond aan die verwachting. Toen het ontstellende rapport van de Consu mentenbond werd vrijgegeven, was bij voorbeeld de eerste reactie van staats secretaris Kruisinga van Volksgezond heid: „Ik blijf rustig in de Noordzee zwemmen!” Afgezien van het feit dat iedereen vrij is zijn gezondheid te riske ren om een eenmaal verkondigde stelling vol te houden, vertolkt zo’n uitlating niet veel respect voor de pogingen van parti culiere instanties om de mogelijke ver zieking van het leefmilieu mede te helpep bestrijden. Het is best mogelijk dat er in het Noordzeewater volgens de officieel gestelde normen nog niet een zodanige vervuiling is opgetreden, dat het zwem men direct gevaar voor de gezondheid oplevert. Dat moest er trouwens nog bij komen, want het zal niet lang meer duren of duizenden Nederlanders en bui tenlanders zullen zich aan onze stranden in het koele nat van de branding storten en het zeewater uit- en inwendig tot zich nemen. Maar volgens de normen van het TNO (Toegepast Natuurwetenschappelijk Onder zoek), een officiële instelling op strengwe- tenschappelijke basis, zou er in een groot deel van het aan onze stranden kabbelende zeewater al niet meer gezwommen kunnen worden zonder gevaar voor de gezond heid. Die normen zijn straf, maar men kan niet voorzichtig genoeg zijn. Het zijn deze normen die in het onderzoek van de Consumentenbond zijn gehanteerd. Mi nister Bakker en staatssecretaris Krui singa vinden deze normen blijkens hun brief aan de Tweede Kamer niet vol doende gefundeerd om er maatregelen op te baseren, want zij ontkennen dat er in Op 5 mei 1970 kwam als een don derslag bij heldere hemel het hericht dat de voltallige zitting van het Opper ste Gerechtshof bijeengeroepen was om de Matesa-zaak te behandelen Spoedig vernam men dat drie ex- mi nisters van de technocratengroep aan geklaagd zouden worden. Naar het schijnt beantwoordde dit vooral aan de verontwaardiging van de hoge leger leiding die niet een mogelijk schan daal onopgelost wilde laten. De Falan- ge-mannen gingen met de moed der wanhoop opnieuw tot de aanval over en vooral tijdens de decembercrisis rond het proces van Burgos en tijdens de zittingen in de afgelopen dagen van de Nationale Raad van de Beweging brachten prominente Falange-mannen en- militairen de zaak weer ter sprake Uit het laatste besluit van het Op opperste Gerechtshof (dat achter ge sloten deuren en niet zonder tegen stand van een aantal hoge rechters be reikt werd) blijkt dat zij hun plannen niet konden verwezenlijken. De Mate- sa-affaire zal nu afgehandeld worden als een financiële kwestie waarbij men persoonlijke verantwoordelijkheden zal eisen, maar het politieke aspect van het schandaal lijkt voorgoed af gedaan. De technocraten en Opus Dei- mannen hebben eens te meer hun po sitie voor de toekomst versterkt Doodgeschoten. De politie in Brussel heeft een man doodgeschoten, die zichzelf met vier kinderen in zijn huis had opgeslo ten. De man was dronken thuis geko men had ruzie met zijn vrouw gemaakt. Duits overleg. Vertegenwoordigers van de DDR en West-Duitsland zijn voor de zevende maal bijeengekomen om te pra ten over verbetering der betrekkingen. De besprekingen worden geleid door de Westduitse staatssecretaris Egon Bahr en diens Oostduitse collega Michael Kohl. Onlusten. In de Columbiaanse stad Cali hebben zich gevechten voorgedaan tus sen demonstrerende studenten en de politie. Er zouden verscheidene betogers zijn gedood. In Cali is een avondklok ingesteld. Uit Khe Sanh, de basis van waaruit de actie in Laos wordt geleid, komen be richten dat de Zuidvietnamese luchtlan dingstroepen die heuvel 31 in Laos ver dedigen, zware verliezen hebben geleden. De Zuidvietnamezen zijn volgens het Franse persbureau AFP donderdag, uit hun stellingen verdreven. Zij zouden door drieduizend Noordvietnamezen, die door tanks van Russisch fabrikaat werden ge dekt, zijn verslagen. Ook om andere heu vels in Zuid-Laos, wordt hevig gevochten. stige politiek maar ook over het leider schap. Habasj heeft te kennen gegeven Arafat niet als leider kan worden handhaafd. Gevreesd wordt dat hij op het leiderschap aanstuurt door nieuwe terreurdaad die de wereld doen opschrikken. Men denkt aan nieuwe vliegtuigkaping, een ontvoering of een bomaanslag. M» .r volgens de jongste informatie zou Habasj het ditmaal gemunt hebben op individuele personen en gebouwen die met Israel kunnen worden geïdentifi ceerd. Dit zou betekenen het gebouw van de Israëlische ambassade in Londen, de ambassadeur en ook luchtvaartmaat schappijen en andere organisaties verbon den met Israel. Tot nu toe is niet geble ken dat in verband hiermee extra voor zorgsmaatregelen zijn genomen. Heuvel 456 ligt 10 kilometer ten noor den van Ban Dong, in Zuid-Laos. Het Noordvietnamese dagblad Nhan Dan hecht bijzondere betekenis aan deze over winning, omdat een heel bataljon elite troepen van Saigon is omgekomen op een heuvel, die mede door de Amerikanen werd verdedigd. Hieruit blijkt opnieuw de zwakheid van de Amerikaanse taktiek van „marionettenstrijdkrachten plus Amerikaanse vuurkracht”. Volgens het blad is de overwinning des te vernede render voor Saigon omdat de parachutis ten altijd als de belangrijkste strijdmacht van het Zuidvietnamese leger werden be schouwd. Nhan Dan bracht in herinne ring dat een ander Zuidvietnamees batal jon onlangs in de noordelijke provincie Quang Tri in Zuid-Vietnam hetzelfde lot heeft ondergaan. „Nu blijkt hoe voos het opscheppen van de Amerikaanse minister van Defensie Laird was, toen hij zei „dat het strate gische doel afsnijden van de bevoor- radingslijnen van de vijand wordt uit gevoerd”, aldus hef Noordvietnamese blad. LtJ

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3