gebroken neusbeen van het veld Neeskens met TELSTAR BRACHT AJAX BRUTAAL IN GROTE MOEILIJKHEDEN (0-1) I Misverstand in defensie Haarlem noodlottig FOUTEN KWELLEN HAARLEM IN DEGRADATIENOOD SLAGVAARDIG ADO PAKTE FEIJENOORD Cruyff bereikte Groenendijk lo t Stien Kaiser - na Eredivisie onenigheid - terug in Nederland Drie meldingen van dertien goed in cijfers 11 MAANDAG 1 MAART 1971 FC Sporto-HAC ZFGIfoda JC L UmWrgla-HöVB Blunders nstructies l&O.-Go AWad AGOWPJX. fc.WX FC 1 (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) 25 VELSEN Telstar-oefenmeestcr Jan Rab verkeert momenteel in een bentfdens- waardige positie. Zijn equipe neemt op de ranglijst zo’n degelijke middenpositie in dat Rab niet onverwijld in paniek hoeft te raken als er eens een wedstrijd verloren gaat. Tegen die achtergrond had Rab dan ook zijn tactiek voor de strijd tegen Ajax afgestemd. Hij had zjjn mannen verteld: „Ik heb liever dat jullie met goed aanvallend voetbal verliezen dan dat er met negatief verdedigen een punt wordt binnengesleept”. Het was niet tegen dovemansoren gezegd. Een brutaal attaquerend Telstar verraste Ajax zo dat het voor de Amsterdammers (die in het begin en vooral de laatste twin tig minuten onder een gevaarlijke druk stonden) een bijzondere 01 narrow-escape werd. Natuurlijk waren Telstars aanvallende aspiraties niet van gevaar ontbloot. Ajax counterde na z(jn eerste doelpunt en ook nog enkele keren in het begin van de twee de helft via het bij vlagen voortreffelijk voetballende duo Cruyff-Keizer zo subliem dat Michels na afloop terecht opmerkte: „Natuurlijk hadden er uit die kansen die ontstonden een paar doelpunten moeten worden gemaakt.' Dan was het afgelopen geweest en was Telstar waarschijnlijk niet in staat geweest tot zo’n slotoffensief”. Na de wedstrijd beweerde Eelman in structies te hebben gegeven om de bui- van Haarlem die het enige doelpunt van de wedstrijd tot gevolg had. 19 18 18 17 17 16 12 11 9 53-15 35- 10 43-18 36- 45 29-26 27-32 27-39 25-33 19- 36 23-32 20- 30 22-38 18-48 17-42 15-60 4 5 9 4 8 5 3 7 6 7 8 12 7 9 4 6 9 7 Ajax Feijenoord Sparta PSV FC Twente ADO FC Utrecht NEC Go Ahead NAC Telstar DWS MVV Holland Sporl Volendam Excelsio: Haarlem AZ ’67 Programma Nadat in de rust arbiter Van Ravens voor een incident had gezorgd (hij liet een cameraman die de blessure van Neeskens filmde door twee agenten op brengen omdat de man zich niet aan zijn oproep had gestoord om na zijn som matie het veld te verlaten, waarna de Schiedamse arbiter de betrokken man gif tig toebeet: „Ik ben geen snotjongen van u. Als ik zeg, dat u vertrekt dan ver trekt u”) kwam Telstar in de tweedp speelperiode nog beter uit de voeten. Rab: „In de eerste helft was er te lief verdedigd. Ajax kon steeds uitverdedi gen via Keizer. Dan loop je het gevaar dat Keizer een lange bal op Cruyff kan geven. De gevolgen hoef ik u niet te ver tellen. Daarom moest er vooral een man netje bij Keizer blijven om dat te belet ten. Dat gebeurde iets beter dan in de eerste helft.” Een juichende Jan Jonk en een alles verwensende doelman Piet Pater- notte na de flater in de verdediging Het misverstand in de verdediging in de wedstrijd tegen Feijenoord, waar door Willem van Hanegem gelegenheid kreeg te doelpunten, was er één. Het van alle kracht gespeende aanvalsplan in Nijmegen (tegen NEC) een ander. De slordige pass van René van Bree- voort in het duel tegen DWS, die in direct voor spits Gerrie Deijkers de mogelijkheid schiep het doel van Pa- ternotte te vinden en de daaraan ver bonden tactische blunder van John Eelman, die de geblesseerde doelman Paternotte in het doel liet staan, zijn er nog twee. i John Eelman (bleek en teleurgesteld in Volendam. Hij trachtte zich met enig bravoure staande te houden: „Er zijn nog elf wedstrijden te spelen”) ziet die flaters als een noodlot, dat door een staartploeg bijna niet te ontlopen is. Hij beseft, dat het zijn taak is die benauwende sfeer, die zenuwachtigheid, die het handelen van zijn elftal beheerst te bedwingen. Maar hij weet niet hoe. Zijn mentale in jecties bereiken nog niet hun doel. Zijn rekensom (Als we vijfentwintig punten bijeengaren zijn we veilig) bracht geen rust. Evenals een groot deel van zijn tactisch denken in de wedstrijd tegen Volendam niet overkwam. DEN HAAG. Stel dat ADO zich een week terug tegen FC Utrecht niet zo on beholpen naar een nederlaag had laten spelen. Stel dat het in Galgenwaard wat bekwamer met die verrukkelijke kansen was omgesprongen. En daardoor die ont goochelende 3-1 was misgelopen. Had ADO dan nog die overmaat aan concen tratie kunnen opbrengen? Waren de Ha genaars dan ook zo bezeten geweest om juist Feijenoord beentje te lichten? Na tuurlijk, Feijenoord is Feijenoord, inspi reert dus. En er stonden kapitale belan gen op het spel: ADO mocht niet verlie zen vanwege de aansluiting met de top. Ernst Happel had laten weten dat hij ADO’s kwaliteiten niet zo bijster hoog aansloeg. Allemaal redenen voor ADO VOLENDAM Alleen de vijftiende minuut van de sleutel wedstrijd Volendam- Haarlem bleek achteraf belangrijk. En dat nog in negatieve zin. Het dieptepassje van Volendam waarachter de vleugelverdediger zonder enige hoop, maar met de nodige inzet, draafde, was onschuldig. Te meer omdat halfspeler Pieter Huyg en back Arie Koopman ter onderschepping aanwezig waren. Niets was er aan de hand toen Koopman zich omdraaide om de bal op beheerste wjjze in de handen van de eveneens toegesnelde doelman Piet Paternotte te deponeren. Tot grote verrassing van iedereen en niet het minst van Koopman en Paternotte wist Jan Jonk toch nog een voet achter de bal te krjjgen. Hjj scoorde het enige doelpunt van de wedstrijd. De deze week met privé moeilijkhe den kampende Dick Bond miste de unie ke kans op de gelijkmaker. Rab: „Het was voor mij geen punt dat Bond hem moest nemen.” En van Egmond: „Bond stapte zo zelfverzekerd naar die penalty stip dat ik dacht: dit kan niet misgaan”. Rab weer: „Hij maakt ze altijd. Hij had uitstekend lopen af te nemen en goed lo pen te passeren dus het kwam geen mo ment bij mij op om hem die strafschop niet te laten nemen. Er was geen enkele aanleiding voor.” 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 23 3 1 4 2 4 33 9 8 23 9 22 10 10 8 11 10 13 14 13 15 tenspelval, die Volendam opstelde, omdat Haarlem trachtte met lange, hoge diepte- passes zijn voorhoede te bereiken, te ont. wijken. Het lukte niet. De middenlinie, die te veel in de nabijheid van de ach terhoede bleef hangen, gaf de voorhoede niet voldoende steun. Ook niet nadat Huyg was vervangen door Nico de Rede lijkheid. om het prestatievermogen maximaal aan te spreken. Maar toch, daar in Galgen waard vorige week kreeg ADO een pijn lijke les. Dit ervoer dat je nooit teveel kansen mag laten liggen. Zeker niet als je je blijvend tussen de „groten” wilt scharen. ADO bracht die les in het eigen Zuider - park braaf in praktijk. Het verwierf zich echt niet zoveel overrijpe kansen tegen Feijenoord, maar de mogelijkheden die het kreeg voorgehouden, werd agres sief „gevat”. En dat zonder Wytse Cou perus die zich zaterdag verdraaide en daar spit in de rug aan overhield ADO nam juist door die betrekkelijk grote slagvaardigheid ruim afstand van Feijen oord 2-0. De Rotterdammers dwaalden SCHERMEN. De ploeg van zaal Adam Bela uit Utrecht, bestaande uit Walter Janssen op sabel en Peter Koks op de gen, heeft in Soesterberg de wedstrijden om de Sadecombi trofee gewonnen. Verder was Eelman ervan overtuigd met drie spitsen te hebben gespeeld. Ter wijl aanvaller Hoeben, die met Gerrie de Goede veel werk verzette, er vanuit ging dat Gerrie en hij de voorste lijn vormden, met Boszhardt en Karei Vesters in te ruggetrokken posities. Althans gedurende een groot deel van de wedstrijd. Hoeben (verontwaardigd) zei zelfs nog: „Ik snap niet, dat er niet meer op de aanval is gespeeld. Als je zoals wij met 1-0 ach terstaat, heb je toch niets meer te ver liezen. Dan moet je eruit komen. Een eerste vereiste daarbij is dat de midden linie aansluit.” Wellicht dat overleg met de spelersraad uitkomst kan bieden Het omgekeerde gebeurde ook. Het was de slimme Cruyff die Keizer (door het beurtelings opkomen van Telstars’ vrije verdedigers Zwaan of André was er wel eens te weinig mankracht in Tel stars defensie) in een man tegen man ge vecht enkele keren in goede scoringspo- sitie kon brengen. Keizer pakte in dat geval wel eens de man, maar niet de laatste hinderpaal Paul van der Mee ren. In het ongunstigste geval knalde hij het leer hoog tussen het publiek. Telstar kreeg hierdoor weer wat moed. Het groot ste wapenfeit had tot dusver bestaan uit een doelpunt van Fens (afgekeurd om dat het een indirecte vrije trap was). Aangezien vooral Keizer enkele keren aantoonde met het nonchalant om zeep helpen van verschillende kansen wel raad te weten bleef de wedstrijd voor een met 20.000 toeschouwers uitverkocht sportpark Schconenberg van de eerste tot de laatste minuut een uitermate boeiend duel. Temeer ook daar er gister middag opnieuw de nodige muziek in het spel van de Velsenaren zat. Telstar speel de vooral die slotfase zo goed dat zieh nog maar één vraag opdrong: zouden de Velsenaren in staat blijken om nog ge lijk te komen? Een slotperiode ook waar in vooral de handig dribbelende Dick Bond zich deed gelden. Eerst zeilde een afstandsschot van hem buiten het bereik van Stuy tegen de lat, terwijl Bond daarna een strafschop (toegekend door Van Ravens na een handsbal van Suur- bier, na een voorzet van Zwaan) te zacht inschoot, waardoor de bal een prooi werd voor Heinz Stuy die zich gister middag een voortreffelijk sluitstuk toon de. vanaf het moment waarop Romeijn fa taal blunderde in de tweede helft, ont redderd door het zuiderpark. De Happel- formatie had tot dan toe vrij gunstige perspectieven op een glansrijke finish ge had. Immers, in die eerste spelperiode schikten de Rotterdammers zich behaag lijk in de hun zo geliefde rol: verdedigen en zo nu en dan flitsend terugslaan. ADO viel dus aan. Feijenoord verdedig de en counterde gevaarlijk. Het kreeg dan ook de beste kansen, maar Wery, Kindvall en Hasil misten uit riante positie. Maar tien minuten na rust werden de Rotterdammers uit hun stellingen ge haald toen Schoenmaker ADO hard en hoog naar 1-0 schoot, nadat Romeijn ver zuimd had op te ruimen. De rollen waren vanaf dat moment omgekeerd: Feijenoord moest aanvallen. ADO verdedigde met zes, zeven, soms acht man en Feijen oord hoeveel moeite heeft het toch om zo’n verdedigingsmuur omver te lopen het faalde opnieuw. In de Rotterdam se defensie werden bovendien te vee) risico’s genomen en ADO profiteerde in de 60ste minuut via René Pas die Treij- tel beheerst versloeg: 2-0. Kort daarvoor had Happel Kindvall naar de bank gehaald ten gunste van Boskamp terwijl Jansen naar de spits verhuisde Een paardemiddel dat ook dit maal geen effect had. Ook Israel faalde later in zijn aanvallende missie. Dat ge beurde dan in een tumultueuze en harde slotfase. Telstar startte dus aanvallend, waar bij Ajax van meet af aan in zijn combi naties werd gehinderd. Rab: „Voor Va- sovic, Krol en Hulshof is het niet gebrui kelijk dat zij al bij de opbouw van hun acties worden gestoord. Zij hebben meest al het halve veld al afgelegd voordat de eerste verdediger zich laat zien.” Dat was dan misschien wel lastig voor Ajax maar de geroutineerde elf van Michels overzag onmiddellijk welke mogelijkhe den het felle aandringen van Telstar bood. Het leverde aanvankelijk geen ren dement op. Tot de twintigste minuut. Telstar-middenvelder Paul van Eg mond probeerde om een tegenstander heen te draaien, speelde de bal iets te ver voor zich uit en de alert toesprin tende Swart stuurde onmiddellijk Ct-uyff de diepte in. De lichtvoetige Ajacied scoorde een schitterend doelpunt. In vol le sprint rende hij langs de uit zijn doel gekomen Van der Meeren, manoeuvreer de zich weliswaar in een moeilijke posi tie, maar haalde de bal met een afknap pende beweging terug langs drie (Driesen, Zwaan en André) doorlopende Telstar- verdedigers. Vervolgens koos de Ajacied de moeilijkste hoek en schoot raak. Het BOKSEN. De Japanse bokser Shozo Saijo heeft zondag in Utsonomiyo met succes zijn wereldtitel in het vederge- wicht verdedigd tegen de Amerikaan Frank Crawford. Het was de tweede keer in acht maanden dat de boksers te genover elkaar stonden. Shozo Saijo ze gevierde volgens unanieme beslissing van de arbiters op punten. Het was een wild gevecht, waarin beide boksers her- ihaeldelijk waarschuwingen ontvingen. doelpunt wekte vooral bij Telstar het no dige onbehagen op. De Vries: „Op de beslissende momenten missen wij nog routine. Toen Swart Cruyff lanceerde ble ven enkele verdedigers gewoon staan. Eén stap naar voren was voldoende ge weest om hem buitenspel te zetten.” En André: „Stom dat niemand reageerde. Hoe kan je Cruyff gelukkiger maken dan dat hij in volle vaart aan de haal kan?” Zwaan was echter wel zo reëel om de klasse van de treffer te onderschrijven. „Iedereen richtte zich naar de grootste hoek van het doel. Net toen ik naar links boog om het gat zo klein mogelijk te maken, schoof Cruyff de bal naar rechts. Eg knap.” Even later brak Johan Neeskens zijn neusbeen. Na een omhaal van De Vries werd hij enkele ogenblikken later hevig bloedend door Ajax-clubarts Rolink van het veld begeleid. Rolink na afloop: „Zijn neus is gezet. Het is nog lang niet zeker of hij zaterdag tegen Excelsior van de partij zal zijn. Over drie dagen kan daar pas over beslist worden.” Zijn vervanger Blankenburg bleek niet direct een verbetering. Hoewel hij verdedigend wel een voldoende haalde was hij aan vallend (Blankenburg probeerde herhaal delijk aanvallers te lanceren die hem niet begrepen en op zijn ballen ook niet liepen) beduidend minder dan Neeskens, die bij een Ajax-aanval onmiddellijk uit zwermde maar bij Telstar-balbezit on middellijk zijn man opzocht (meestal Van Egmond) orh hem vervolgens niet meer los te laten. IS Aantal deelnemers: 726.851. Inleg: 1.590.408. Prijzenbedrag: ƒ715.684. Eerste en derde prijs: 250.489. Tweede prijs 178.921. Extra prijs: 35.875. Zondagavond waren drie meldingen van dertien goedvoorspelde uitslagen binnengekomen bij het kantoor van de sporttoto in Den Haag. Het Ajax’ doelpunt. Nadat Van der Meeren eerst door Cruyff was gepasseerd of hij er niet stond probeert de Telstar- goalie met een laatste poging het naderende onheil nog af te wentelen. Hij komt echter te laat. Ook Zwaan’ en André (half zichtbaar) zijn machteloos bij zijn inzet. Maar ook na de gemiste strafschop bleef Telstar aandringen. Het kwam zelfs voor dat de twee centrale verdedigers van Telstar, Zwaan en André, gelijktij dig in het strafschopgebied van Ajax wa ren te signaleren. Rab: „Die laatste twintig minuten probeer je het met ho ge ballen voor het doel. Je hoopt dat André met zijn lengte er nog één in kan wurmen. Veel systeem zit er dan niet meer in. Je probeert wat. Het is mis lukt doordat wij op een schlemielige ma nier geen doelpunt konden maken.” Ajax wist er toch maar moeilijk raad mee. Vasovic, Hulshof en Krol beperk ten zich tot het zo ver mogelijk weg knallen van de bal. Michels: „Ik heb liever dat ze desnoods onbeheerst naar voren lellen dan dat ze het des Ajax op gaan lossen. Met des Ajax bedoel ik, dat ze gaan voetballen in de trant van: we zullen het wel even oplossen. Als je zo’n Keizer die je het misschien nog niet eens zo kunt kwalijk nemen omdat hij een aanvaller is met vier Telstar- spelers om zich heen een pirouette bij zijn eigen strafschopgebied ziet uitvoe ren, dan krijg je een natte broek. Ver der heeft Telstar mij wel verrast omdat het aanvallender heeft gespeeld dan ik had verwacht. Het had ook de conditie om het vol te houden. Het was niet slecht allemaal.” DEN HAAG: De cijfers van de sport toto zijn: Naarmate de tweede helft vorderde be gon Telstar meer pressie uit te oefenen, waarbij Van Ravens de ene vreemde be slissing na de ander nam. Het irriteerde Jaap Zwaan zo dat hij zich een keer ver gat en de bal tussen het publiek smeet. Het kostte hem een boeking wegens spel bederf. Ajax kon echter nauwelijks bevroeden wat het de laatste twintig minuten nog zou moeten doormaken. De ene aanval na de andere golfde op het doel van Stuy (Rab: „In vergelijking tot de rest van Ajax was die twee klassen beter”) af. Eén keer deelde Suurbier in de ma laise en maakte hands. Suurbier: „Een foutieve beslissing van Van Ravens, want de bal kwam tegen mijn schouder”. Zwaan: „Kom nou, ik stond er een me ter van af.” DEN HAAG. Stien Kaiser heeft dit weekeinde niet deelgenomen aan de wed strijden om de gouden schaats in Inzell. Daags voor de start keerde zij na on enigheid met Ans Schut naar Nederland terug. Ans Schut verweet coach Kees Broekman, dat hij er niet in is geslaagd de start-gelegenheid van alle zes de Ne derlandse rijdsters veilig te stellen. Stien KaisT, wat prikkelbaar na het lange seizoen, stelde daarop haar plaats be schikbaar en reisde naar Nederland terug. Volgens de voorzitter van de technische commissie Wierd Wijnia zullen tegen Stien Kaiser geen maatregelen worden genomen. „Ik heb er volledig begrip voor. Na al die maanden kan ik me best in denken dat Stien er een beetje genoeg van heeft.” Dat wil niet zeggen, dat het incident in Inzell onbesproken zal blijven. De heer Wijnia heeft dinsdag een ge sprek met Kees Broekman. „Het is niet onmogelijk dat er maatregelen zullen worden genomen”, aldus de voorzitter van Je Technische Commissie. Voor Volendam betekende de wedstrijd tegen Haarlem een afscheid van de de gradatiezone. Hans Croon, voetbaltheore- ticus en trainer van Volendam, wilde het liefst niet praten over de kwaliteiten van het spel van zijn ploeg. Bewust koos hij in de loop van het seizoen voor een hard en doeltreffend team boven een technisch fraai breiend geheel. HU kweekte eigenschappen aan die er gis termiddag tegen Haarlem helemaal uit kwamen. Zelfs de toch zo fragiele Billy Bond bewees dat hij de wenken van zijn trainer begreep. Een officiële waarschu wing van scheidsrechter Beek wegens ruw spel was het resultaat. Uiteraard was het moeilijk na de wed strijd de oorzaak van de flater te achter halen. De één gaf Koopman de schuld omdat hij de bal zacht aangaf. De ander zocht de fout bij doelman Piet Pater notte, die de bal uit zijn handen liet vallen. FC Twente-PSV 2-1, Sparta-NAC 1-1, Excelslor-Holland Sport 1-0, Telstar-Ajax 0-1, Volendam-Haarlem 1-0, DWS-FC Utrecht 2-2, ADO-Feijenoord 2-0, MVV- Go Ahead 0-1, NEC-AZ ’67 3-0. 16 15 13 15 13 14 11 8 8 6 5 3 5 4 6 3 1 1 Eeredivisie: AZ ’67—PSV NACFC Twente. Holland SportSpar ta, Ajax—Excelsior Haarlem—Telstar, FC Utrecht—Volendam. FeijenoordDWS, Go Ahead—ADO, NEC—MVV. Voor Haarlem is de schuldvraag nu ook niet meer belangrijk. Het is één van de vele blunders in de afgelopen weken. De lottocijfers van dit weekeinde zijn: 17, 25, 26, 40, 42, 46. Zusatzzahl: 32. Olympia-Gewinnzahl: 2096. DEN HAAG. Na de drieëntwintig ste competitiedag in de eredivisie heb ben Jan Groenendijk (FC Utrecht) en Johan Cruyff (Ajax) beiden met 15 doel; tnten de leiding op de topscorers- lijst. Cruyff bereikte Groenendijk dank zij het doelpunt dat hij in de wedstrijd tegen Telstar scoorde. Schoenmaker (ADO) en Jeuring (FC Twente) delen de de derde en vierde plaats met elk 13 treffers. De kop van topscorerslijst ziet er nu ab volgt uit: 1/2 Groenendijk (FC Utrecht) en Cruyff (Ajax) 15, 3/4 Schoen maker (ADO) en Jeuring (FC Twente) 13, 5/6 Van Dijk (Ajax) en v.d. Kuylen (PSV) 12, 7/11 Couperus (ADO), Geels (Go Ahead), Roggeveen (Holland S'port), De Vrindt (PSV) en René v.d. Kerkhof (FC Twente) allen 11, 12/13 Kindvall (Feijenoord) en Kowalik (Sparta) 10, 14. Swart (Ajax) 9. 3 36 59-13 35 48-18 35 37-18 34 34 V w i-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11