Koninklijke familie Lech Brief van PvdA, D’66 en PPR in CONFESSIONELEN VOOR OVERLEG UITGENODIGD Drie overvallen Nederlands voorstel Kamervragen Genève in over met tankers Overvallen Wirwar van rangen en functies verdwijnt R1JKSBEZOLDIGINGSBESLUIT WORDT VEREENVOUDIGD Helft inwoners niet ingeënt F. J. DRIESSEN N.V. - KELTUM - Corner zijn schering en inslag op één dag „race” I Formule tegen aanmaak van zenuwgas Geen 65+ tarief voor invaliden Man lost zeven schoten op vrouw Maand cel voor Na dodelijk ongeluk auto weggebracht naar Duitsland fietsers C HU-lij sttrekker samenwerking onwaarschijnlijk dodelijk ongeluk „Ruiterlichtjes” taboe voor Zaangemeenten verhoogden bijstandsgelden 2 I t I I M t A DINSDAG 2 MAART 1971 Buit 150.000 CHU afwijzend Polio in Staphorst Buit al meer dan 7 ton Besluiten geschorst f STAND no. 11 6 Oprichter „Voor U” ontslagen Ja fijn, morgen stof kopen bij LUST (zie pagina 14) AMSTERDAM De besturen van D’66, PPR en PvdA hebben in een brief aan de besturen van ARP, CHU en KVP gevraagd of deze in beginsel bereid zijn tot overleg, waarbij het maken van bindende afspraken vóór de verkiezingen over samenwerking in een regering na de verkiezingen, over de hoofdlijnen van het uit te voeren regeringsprogramma en over kandi- daat-ministers, voor de oppositiepartijen zowel een volstrekte voorwaarde als een doelstelling van dit overleg is. I 1 i i F I minister (Van een medewerker) 50.000 f f 46.000 40.000 70.000 90.000 f 46.000 f 15.000 40.000 f voor KATWIJK 200.000 13.000 10.000 f 10.000 f 13.000 ADVERTENTIE f 132.000 983 t ADVERTENTIE 3 Bij aankoop van meer dan vijftig gulden een oud Hollandse sier- lepel cadeau. Keltum Koekschaal Keltum Bonbonschaal Keltum Bonbonschaal Keltum Peper en zoutstel Keltum bloemvaasje Keltum Kandelaar Keltum Kandelaar Keltum Botervloot Keltum Sierlepel Keltum Suiker-coupe Keltum Bloemvaasje Keltum Oud Holl asbak (Van onze correspondent) STAPHORST. Het is vrijwel zeker dat het dorp Staphorst is getroffen door een vrij ernstige explosie van kinderver lamming. Slechts iets meer dan de helft van de bevolking is ingeënt tegen polio en met de Overijsselse gemeente Rijssen ligt Staphorst daarmee ver beneden het provinciaal gemiddelde van 90 percent. De vrouw was met haar ouders op be zoek bij een familielid in Katwijk, toen haar echtgenoot plotseling binnenkwam en de schoten loste. Juweliers sinds 1776 Barteljorisstraat 1 Tel. 0 23-3203 00 HAARLEM De politie heeft de laatste maanden steeds meer fietsers met een brandend ruiterlichtje aan de arm gesignaleerd. Deze lichtjes kunnen verwarring stichten. Alleen ruiters mogen deze lichtjes gebruiken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De Nederlandse Spoor wegen zullen het 65+-tarief niet van toe passing verklaren voor invaliden. De Tweede-Kamer leden Oele en Egas (bel den PvdA) hadden hier begin februari om gevraagd, maar staatssecretaris Keyzer van Verkeer en Waterstaat gaat er niet op in De spoorwegen zien er geen brood in. De heer Koopman zou zich de laatste tijd meer bezig hebben gehouden me: zijn politieke werkzaamheden nar met zijn 'eigenlijke gemeentelijke aak Het ont slag gaat op 1 mei in. Tot die datum is hij geschorst. Een 34-jarige man uit Oegstpeest heeft maandagavond in Kat wijk met een Amerikaans legerpistool ze ven schoten afgevuurd op zjjn vrouw, van wie hij gescheiden leeft Zij werd hierbij ernstig gewond De man meldde zich direct na zijn daad Hij de politie. Als de drie confessionele partpen tot een zodanig overleg bereid zjjn zouden de drie andere partijen het zeer op prijs stellen als dit overleg spoedig kan beginnen en zodanig snel kan worden voortgezet dat dit op uiterljjk 10 maart, althans wat de hoofdzaken betreft, afgesloten kan worden. De PvdA houdt namelijk 20 maart een buitengewoon congres en vergadert de KVP-party raad op die datum ook. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Met de drie van gis teren zijn dit jaar al vijftien overvallen gepleegd waarbij in totaal 775.983 gulden werd buitgemaakt. Hieronder volgt een overzicht. 6 januari: DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Berkhouwer (V.V.D.) heeft zich met vra gen tot de ministers van Verkeer en Wa terstaat en van Buitenlandse Zaken ge richt in verband met de „race” tussen een Liberiaanse en een Belgische olietanker op de Westerschelde vorige week zater dag, die in een aanvaring eindigde. krijgt, daar verkregen rechten niet worden aangetast. De genormaliseerde methode van werkclassificatie zal niet meer wor den toegepast De staatssecretaris wil ook een aantal speciale toelagen verminderen, bv. de hu- weljjkstoelage. Hij gaat er daarbij van uit dat een ambtenaar zoveel moet kunnen verdienen, dat als hij wil trouwen, van zijn salaris een huishouden kan worden onder houden zonder dat daarvoor een toelage nodig is. De voorgenomen integratie per 1 juli van de laagste categorie loongroepers in de salarisschalen zal oetekenen dat er, af hankelijk van de omstandigheden, gemid deld tussen de veertig en vijftig gulden per maand meer salaris zal worden verdiend door de betrokkenen van deze zeer kleine categorie, in loongroep I en toongroep II tezamen naar schatting drieduizend per sonen. Het totale werkliedenbestand van het rijk, inclusief de PTT. is naar schatting 65 000 personen. Bij de totale integratie is tevens een ver korting van de schalen betrokken met daaraan gekoppeld een verhoging van de ieugdlonen. In het centrale overleg zullen de huwe- lijkstoelage, de tariefbeloning, de dienst- tijdbevordering en de financiering van de kosten nog nader worden besproken. DEN HAAG De politie zal tegen het gebruik van „ruiterlichtjes” door fietsers en bromfietsers gaan optreden, zo heeft de Centrale Politie-verkeersdienst meegedeeld maakt over regeringssamenwerking, een opvatting, welke ook terug te vinden is in het kernprogram van de K.V.P.”, aldus de brief, die is ondertekend door A. Vondeling, J. Beekmans en J. Ton- naer. Het 65+-tarief is gebaseerd op het aan trekken van reizigers tijdens zogenoem de daaluren als er ongebruikte capaci teit is. Voor elke andere deelmarkt geldt dat het lage tarief gecompenseerd moet worden door dt extra opbrengst als ge volg van het aantrekken van nieuwe klanten. De spoorwegen verwachten een dergelijk positief resultaat niet als het 65+-tarief ook wordt ingevoerd voor invaliden. DEN HAAG Het Centraal Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken heeft onder voorzitterschap van staatssecretaris Van Veen van Binnenlandse Zaken de voorstellen voor de herziening van de structuur van het Bezoldigingsbesluit Bur gerlijke Rjjksambtenaren besproken. Deze voorstellen beogen het Bezoldigingsbesluit te moderniseren en te vereenvoudigen, als mede een integratie van de toongroepen in de salarisschalen. De nieuwe structuur gaat uit van zes hoofdgroepen in achttien schalen. EINDHOVEN. Gisteren zijn in totaal drie overvallen gepleegd op respectievelijk een bankauto en twee postkantoren. Gis- ternamiddag wilde een conciërge van een bijkantoor van de bank van Van Lanschot in Eindhoven een geldtrommel met de ont vangsten van die dag, te weten 132.000 In de geldauto zetten om er mee naar de hoofdbank te rjjden. Twee andere bank bedienden, die met het transport zouden meerjjden, stoten het bijkantoor af. Op dat moment voelde de 53-jarige conciërge een pistool in zijn rug. Een man sommeer de hem de trommel neer te zetten. Met de trommel rende de overvaller naar een mo tor waarop een tweede man zat te wach ten. In volle vaart verdween het tweetal. De concierge sprong evenwel in zijn auto en reed achter de motor aan. Toen de conciërge de motor te dicht naderde richtte de duopassagier zijn pistool op hem Via een tegelpaadje met paaltjes, waar de wagen niet kon rijden, ontkwamen de rovers. Achter een schuurtje vond de poli tie later de motor, overalls, een pistool en twee pruiken. De daders zijn spoorloos. Kort voor sluitingstijd heeft een naar schatting 25-jaiige man een overval ge pleegd op het postkantoor van Avenhorn Hij maakte 983 buit. Bij een overval op een postagentschap in Den Haag werd, zo als wij al bericht hebben, ƒ21.000 buit ge maakt. In de brief wordt onder meer gezegd dat ook de confessionele partijen geza menlijk willen onderzoeken of het moge lijk is vóór de verkiezingen op basis van programma vergelijking en beoorde ling van de onderlinge vertrouwenssfeer en op voorwaarde van wederkerigheid tot een uitspraak te komen ten aanzien van samenwerking met een of meer an dere politieke partijen in een nieuwe re gering. Een dergelijk onderzoek heeft slechts zin, als dit de bedoeling heeft vast te stellen of vóór de verkiezingen bindende afspraken kunnen worden ge- Lijsttrekker Udink heeft alle kritiek op het kabinet-De Jong voor het grootste deel van de hand gewezen. Hij zei dat dit kabinet de werkloosheid met succes heeft bestreden en dat er grote vooruit gang is geboekt op het terrein van de sociale wetgeving. Wel stelde het hem teleur dat er in vier jaar geen 500.000 maar 490.000 woningen zijn afgebouwd, maar hij vond het niet reëel te spreken over een fiasco van het woningbouwbe leid van het kabinet-De Jong. De inflatie met de daarbij gepaard gaande prijsverhogingen noemde hij „een slechte zaak”. De regering wilde hij in deze niet vrijpleiten. Door het nieuwe systeem zal, als het overleg daarovei met de centrale organisa ties van ambtenaren met succes wordt be kroond, de rangaanduiding bij de burger lijke ambtenaren vervallen Het gaat dan alleen om de functie-indeling Het rijk heeft een heel ondoorzichtig bezoldigingssysteem met een wirwar van tussen de honderdvijftig en tweehonderd rangen en functies. Het kabinet heeft vo rige week reeds de globale opzet van de nieuwe structuur aanvaard. De invoering zal niet ineens kunnen geschieden. De integratie zal het verschil in salaris systeem het enige verschil in de rijks- positieregeling dat er nu nop bestaat tussen de rijkswerklieden toongroepen) en de andere ambtenaren opheffen. De ar beidsvoorwaarden var de beide tol nu toe bestaande categorieën ambtenaren worden geharmoniseerd Volgens zo duidelijk mogelijk omschre ven karakteristieken van het niveau van een functie zullen de vele en velerlei func ties worden ingedeeld in achttien salaris schalen, onderling gegroepeerd in zes hoofdniveaus De nieuwe functie-indeling kan betekenen dat een ambtenaar hoger, maar ook dat hij lager wordt ingedeeld, in welk geval hij dan een garantietoelage Onmiddellijk nadat dit advies bekend was geworden deelde het ministerie van CRM mee, dat opvolging van het advies aou kunnen leiden tot schorsing van op grond daarvan genomen besluiten. Het gemeentebestuur van Zaandam heeft zich toen gehaast, alsnog hogere uitkeringen te verlenen. Ook enkele andere Zaangemeen- ten deden dat. Voor al die gemeenten is het besluit om hogere uitkeringen te ge ven geschorst. In dit verband speelt het Nederlandse voorstel een belangrijke rol Zenuwgas kent geen commerciële toepassingen En toch is het moeilijk om een complete op somming te geven van :11e chemische produkten die verboden zouden moeten worden zonder ook produkten op te ne men d>e een belangrijke commerciële toe passing hebben. Het Nederlandse voorstel bevat een formule waarin al deze chemi sche produkten alleen voorkomen voorzo ver ze inderdaad met zenuwgas verband kunnen houden. HEDEL. De gemeentesecretaris van Hedel de heer J. C. Koonmar. is uit zijn functie eervol ontslagen wegens onge schiktheid” De heer Koonmon kwam on langs 1” hef nieuws oen hij de nolitieke nartij „Voor TT” onrichtte Hij zegt te willen strever naar ’winti? Tweede-Ka- merzefels. GENÈVE Nederland heeft vandaag, dinsdag, bij de ontwapeningsconferentie in Genève een origineel voorstel inge diend waarmee ons land het zijne hoopt bij te dragen in de beperking van de be wapeningswedloop. Het betreft een che mische formule, waar Nederlandse ex perts maandenlang aan hebben zitten dokteren en waarin men zenuwgas in ai zijn vormen heeft weten te matten Het is de bedoeling van de Nederlandse re gering dat men aan de hand van deze formule komt tot een verbod wat de ver vaardiging, verspreiding en gebruik van zenuwgas in de wereld betreft. Het overleg spitst zich nu toe op het gebruik van chemisch-bacteriologische wapens, en het Nederlandse voorstel is hier een onderdeel van. Nederland sluit zich in dit verband aan bij het Britse voorstel om in eerste instantie te komen tot een algeheel verbod van bacteriologi sche wapens. Dit is een haalbare kaart, omdat zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie ervan overtuigd zijn dat deze wapens te gevaarlijk zijn, zelfs als vergelding’rriddel. Heel anders ligt dit bij de chemische wapens. Het is met name erg moeilijk om te bepalen welke chemische stoffen uit sluitend een militaire toepassing hebben en welke ook een volkomen gewettigd vreedzame toepassing hebben zoals bij voorbeeld in de medische wereld. Boven dien speelt hierbij een belangrijke rol de inspectiemogeliikheden: weinig landen stellen er priis op hun industriële gehei men prijs te geven, zelfs ten behoeve van de wereldvrede. postagentschap in Hilver sum 7 januari: bankloper AMRO-bank Rotterdam 3 februari: bijkantoor ABN-A’dam 5 februari:! bijkantoor Boerenleenbank Amsterdam 12 februari: diefstal postauto Alkmaar 12 februari: overval op vrouw in Lierop 15 februari: kantoor AMRO-bank in Heer 17 februari: AMRO-bank in Golrle 22 februari: overval geldtransport NMB in Utrecht 24 februari: bijkantoor PTT- Vlaardingen 24 februari: Raiffeisenbank Bovenkerk 26 februari: Boerenleenbank Hoogmade 1 maart: postagentschap Den Haag 1 maart: bijkantoor Bank van Lan schot in Eindhoven 1 maart: postkantoor in Avenhorn Er zijn nu zes gevallen gemeld, maar gevreesd wordt dat het hierbij niet blijft. Volgens de plaatselijke artsen houdt het uitbreken van een polio-explosie in het dorp zeker verband met de op re ligieuze gronden gebaseerde tegenzin van een groot deel van de bevolking om zich te laten inenten. Burgemeester P. A. Nawijn zou het be treuren, indien niet iedereen eind deze week zal voldoen aan de oproep tot mas sale inenting. Vorig jaar werd ongeveer 40 percent van de kinderen niet ingeënt. UTRECHT De Utrechtse politie heeft een 21-jarige vertegenwoordiger aangehouden die bekend heeft met zijn auto in de nacht van 20 op 21 februari e n fietsend Utrechts echtpaar te hebben aangereden en daarna te zijn doorgere den De vrouw overleed kort na het onge luk. De man werd vrij ernstig gewond. De vertegenwoordiger heeft na het on geluk zijn auto naar Duitsland gebracht, de wagen ergens op een parkeerterrein achtergelaten en er de kentekenplaten af geschroefd Per trein ging hij terug naar Utrecht. Onderweg gooide hij de autosleu tels uit het raampje van de trein. Dit toevallig Nederlandse nieuwtje op de ontwapeningsconferentie, die sinds twee weken weer in Genève bijeen is. heeft uiteraard niet de draagwijdte van een Amerikaans of Russisch voorstel om bijvoorbeeld alle atoomproeven stop te zetten. Daarentegen is het wel een goed voorbeeld van de lange en moeizame weg van het diplomatieke overleg dat men moet volgen om concrete resultaten te be reiken die onze wereld een klein beetje veiliger kunnen maken De problemen zijn te groot om ze an ders dan stuk voor stuk te benaderen En als men dan bedankt dat Nederlandse experts meer dan een half jaar nodig hebben gehad om de eerder genoemde zenuwgasformule te ontwikkelen, dan zal het duidelijk zijn dat de ontwapenings conferentie. toch niet onaanzienlijke re sultaten heeft geboekri het beperkt kern- stopakkoord, het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens en, onlangs het verbod op het gebruik van kernwa pens op de zeebodem. ROTTERDAM. Een 19-jarige student uit Rhoon is door de rechtbank in Rot terdam veroordeeld tot een gevangenis straf van vier weken en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Hij reed op 16 december met een bestelauto in Rhoon een 57-jarige bromfietser aan, die om het leven kwam. De student, die geen rijbewijs bezat, reed op de voor hem lin- kerweghelft. De heer Berkhouwer, die spreekt van een „onverantwoordelijke race" op een der „gevaarlijkste waterwegen” van Europa, vraagt of de bewindsleiders het niet dringend geboden achten dat zodani ge voorzieningen voor het varen op de Westerschelde worden getroffen, dat der gelijke gebeurtenissen in de toekomst kunnen worden voorkomen. Hij stelt daarbij dat zulke „races” tot de „grootste ramspoeden” kunnen leiden. Tevens wil hij van de ministers weten of niet ten strengste kan worden opgetreden tegen de „onverantwoordelijke elementen” die zich schuldig maken aan wat hij noemt „dit misdadig wangedrag” in een interna tionaal vaarwater, waarover Nederland jurisdictie heeft. Tenslotte vraagt het Ka merlid of er al overleg over deze zaak gaande is met de Belgische regering. De directeur van het Belgische Loods wezen heeft gisteren verklaard dat de botsing overigens „onbeduidend” was en hij gaf als zijn mening dat de aanvaring vooral van Nederlandse zijde „nogal was opgeblazen.” De rijkspolitie te water gaat te gen de kapitein van de Liberiaanse tanker Pana-Charkon (40.000 ton) proces-ver- baal opmaken. in samenwerking met de N.V. Kon. v. Kempen en Begeer, fabriek van gouden en zilveren werken te Zeist, doen wij U ter gelegenheid van de 29ste Voor- jaarsbeurs de volgende aanbiedingen: ATTENTIE Speciale beursaanbiedingen. 42,25 nu voor 19,75 27,50 nu voor f 14,75 19,75 nu voor 11,50 21,00 nu voor 9,95 27,50 nu voor 13,50 20,50 nu voor f 9,95 44,00 nu voor 23,50 65,00 nu voor f 32,50 8,00 nu voor 3,95 39,75 nu voor f 22,50 19,75 nu voor 9,95 18,00 nu voor 7,90 Bij aankoop van vijf en twintig gulden hebben wij een verrassing voor U. Dit kiekje werd geschoten bij de aan komst van de koninklijke familie in het wintersportoord in de Oostenrijk se plaats Lech. Op de foto: Koningin Juliana en prinses Beatrix, die op haar arm prins Constantijn houdt. C.H.U.-lijsttrekker, minister Udink, heeft in Dordrecht verklaard dat het programma dat D’66, P.v.d.A. en P.P.R. hebben bekendgemaakt, „niet nuchter is”. Er worden onder meer extra uitga- en van ongeveer 6,5 miljard gulden ge vraagd. Wanneer dit programma zou worden verwezenlijkt, dan zou dat vol gens de heer Udink een geweldige infla tie tot gevolg hebben. Ook fractievoorzit ter Mellema van de C.H.U. heeft gister avond verklaard „dat een toch al niet waarschijnlijke samenwerking met de confessionele partijen door de publicatie van het regeer-program van P.v.d.A., D’66 en P.P.R. er nog onwaarschijnlij ker op geworden is”. ZAANDAM. De Kroon heeft een be sluit van het college van B. en W. van Zaandam, om ingaande 1 januari hogere uitkeringen krachtens de Algemene Bij standswet te verlenen, geschorst. De ho gere uitkeringen werden verleend op grond van een advies dat de Zaanse re gionale adviescommissie voor de bij standswet had uitgebracht. ’r 3, o p jé-:.'. ■k ''TX" - 6 - •a-ï

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2