ANVR-garantiefonds erdoor Berichten over vuile zee rem voor veel III- Gesprekken van Malraux met De Gaulle 23 unie Duitse badgasten f gF I ANVR krijgt er Nederlander heeft geld over 2600 boekings- kantoren bij voor hogere AOW H. en J, Lamp ZEKERHEIDSTELLING REISBUREAUS VERHOOGD Ruim 90 klachten over vakanties V olkshogeschool liet gehandicapte kinderen niet toe 72,50 gegrond verklaard 113,- 179,- 19 o O HAARLEM l Wat doetje als vrouw, die van een gezellige^Feetkeuken houdt? Zo met een meubeltje van rustiek hout, een practisch hangkastje hier, een grappige koffiemolen daar, een vrolijk blommetje. Overal kijken, rondneuzen. Om dan toch wéér te ontdekken, dat je net zo goed meteen naar Lamp had kunnen gaan. Om een echte Poolse eettafel te ontdekken, en een verschrikkelijk leuk hangkastje met schuifdeurtjes, en een stevige zitbank, en grappige stoelen en een commode met 3 grote laden. Stoer ambachtswerk. In naturel of gebeitst, van essenhout of larix. Er is ook nog een heel stoer haardbankje met echte schapenvacht. Leuk, als u even komt kijken. Voor de 1000 dingen van het gezellige leven. DONDERDAG 4 MAART 1971 II II In 1970: Twee miljoen Minister: Motief onjuist Onderzoek 10 I I Dood o Van 2 tot en met 11 MAART 1971 Katten O Samen met de 29ste Haarlemse Voorjaarsbeurs: Moedeloos Pompidou n HAARLEMSE (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Na tientallen en tientallen andere „compagnons” met of zonder ministeriële graad, heeft nu ook de ex-minister voor de Cultuur, de beroemde schrijver André Malraux, zijn bijdrage geleverd aan de „gauleologie”, ofwel de uitbreiding en de verdieping van de kennis om trent persoon, denkbeelden en filosofie van wijlen de Franse generaal Charles de Gaulle. Voor dat zelfde doel heeft Malraux trouwens nu ook een nieuw instituut in het leven geroepen dat zal worden gevestigd in het vroegere hoofdkwartier van de generaal, in de tijd dat hij de leider was van de politieke partij de RPF. meer dan 100 stands - demonstraties en voorlichting voor de moderne huis vrouw - modeshow - kijken, keuren en proeven op een boeiende koop- beurs die ieder jaar meer bezoekers trekt. C onsumentenzetel Hofleveraoder I v.a.: ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Bonn) I ADVERTENTIE iAAZVWWWWV\KA/VVVVVVV\A/WVVWWVVVWWVVVVWVWVVVVV\AWVWVWV^ i o' „DE ERGSTE tegenspoed heft zich zelf langs zonderlinge wegen op”, filo sofeert de generaal verder. „Maar na tuurlek hebhen onze gedachten over de dood alleen maar belang omdat we dan aan het leven moeten denken. Poesjes spelen, maar de katten mediteren. DE GAULLE wordt duidelijk door de dood geobsedeerd, maar er is iets, een verzet (Z(jn trots? De angst?) waar door hjj het onderwerp weer laat va ren. Daarom schakelt hij over naar het register van de humor en bijna de zelf spot. Tienduizenden bloemen en siergewassen, het puik van Nederlands kweekkunst, in een betoverende expositietuin! 50.000 bezoekers uit alle delen van het land bewonderden de luister van het voor jaar op de eerste LENTEFLORA. De tweede wordt nóg grootser van allure, ’n Nationaal evenement. BONN. Het Nederlandse toeristen- bedrijf maakt zich zorgen over de in vloed, die de berichten over de vervui ling van het zeewater zullen hebben op de zomerse invasie van Duitse vakantie gasten. Uit het grote aantal aanvragen van reisbureaus zou volgens de Neder landse centrale voor vreemdelingenver keer in Keulen kunnen worden afgeleid dat het aantal bezoekers uit de Bondsre publiek onder normale omstandigheden in de komende zomermaanden wellicht een nieuw record bereikt. HET IS EEN moedeloze, pessimis tische De Gaulle die Malraux hier be schrijft. Een De Gaulle die zich echter toch zeker ook weer niet verslagen voelt, maar zich wèl afvraagt waartoe al zijn goede bedoelingen en inspan ningen nu uiteindelijk hebben geleid en gediend. Natuurlijk wordt Frankrijk bij deze laatste dialoog weer in het brandpunt v.a.: Ik voel aanvechting de kat te strelen die op het bureau zit en antwoordt: „Of doen alsof. Kinderen en mensen denken na of nemen de schijn aan na te denken. Een van mijn vrienden die een eminent psychiater is, zei me: het leven is als een vent die in de metro staat met een koffer in iedere hand. Hij is opgewonden en hij let goed op in de gunstigste stations uit te stappen, om zijn einddoel zo snel mogelijk te be reiken. Dat einddoel ts de dood Maar zijn koffers zal hij geen ogenblik uit het oog verliezen” Vijftien percent van de ondervraagden sprak zich tegen een belasting of premie verhoging uit, terwijl vijf percent op een desbetreffende vraag geen antwoord had. „WERD”, vraagt Malraux „Voor uw gevoel dat contract in de meidagen ver broken of al eerder, bij de laatste pre sidentsverkiezingen?” (Waarbij hij na- Geleerden hebben dinsdag op een bijeen komst in Rome een onmiddellijk onder zoek bepleit naar de vervuiling van Oost zee, Noordzee en Puget Sound een baai tussen West-Canada en de V.S. Zo’n onderzoek zou de aanloop moeten vormen tot wereldomvattende maatregelen tegen de verontreiniging der oceanen. De drie voornoemde gebieden werden gekozen om dat ze verschillende kenmerken vertonen. De geleerden, twintig in getal, zijn af komstig uit de Verenigde Staten, de Sov- jet-Unie, Engeland, Canada, West-Duits- land. Italië. Japan. Nederland en Noor wegen. DEN HAAG. Als het inderdaad zo is, dat de directie van de volkshogeschool t Oldorp” in Uithuizen een werkkamp van veertien gehandicapte kinderen uit Den Bosch geweigerd heeft omdat zij de bevolking van Uithuizen niet wilde con fronteren met de aanblik van die kinde ren dan is dat motief onjuist, zegt minis ter Klompé van CRM in haar antwoord op vragen van het Kamerlid mr Scholten (ARP). Het betreft hier een van rijkswege gesubsidieerd internaat voor vormings werk en in de subsidieregeling zijn bepa lingen opgenomen over de openheid. Met het bestuur van de volkshogeschool zal contact worden opgenomen. kantieganger naar een ander hotel, slecht eten, andere accommodatie dan toege zegde te verhelpen. Over de reiskamer zei voorzitter Ben- ningen dat er overleg is over een be stuurszetel voor de consumenten bond. Overigens is de ANVR van mening dat de slechte kwaliteit van reizen zich in de naaste toekomst zelf zal bestraffen, omdat het reiswezen zichzelf saneert. Treinongeluk. Zeker negen mensen zijn omgekomen en veertig gewond toen een trein na een botsing met een auto op een spoorwegovergang nabij Foejijosji- da 70 km ten westen van Tokio ont spoorde en kantelde. (Van onze redactie economie) SCHEVENINGEN. De algemene reis kamer heeft in het afgelopen jaar 298 klachten van vakantiegangers binnenge kregen, waarvan er 128 minnelijk ge schikt konden worden zonder tussen komst van de kamer. De klachtencommis sie van de kamer zelf behandelde 150 klachten die betrekking hadden op het zogenoemde „kleine vakantieverdriet”. Het grote vakantieverdriet (faillissemen ten e.d.) behandelt de reiskamer, die een arbitrage-orgaan is, niet. Van de af ge handelde klachten werden er 91 gegrond verklaard en 58 ongegrond. De afgelopen dagen zijn echter ook in de Westduitse pers berichten verschenen met koppen als „Baden in Holland afge raden”. Dinsdagavond wijdde het populai re TV-programma „Drehscheibe” een re portage aan bet vuile water. Aanleiding waren de verontrustende gegevens van de consumentenbond. De later versche nen gematigder publikaties drongen blijk baar niet tot de Bondsrepubliek door. De VVV-centrale in Keulen heeft slechts enkele directe reacties ontvan gen. Niettemin is contact opgenomën met Nederland om te onderzoeken hoe de schade tot een minimum kan worden beperkt. Gisteren werd met spoed naar de redactie van het programma „Dreh scheibe” een afschrift gezonden van de geruststellende brief, die de regering eer gisteren aan de Tweede Kamer heeft ge zonden. De presentator beperkte zich ech ter in de slotopmerking tot het voorlezen van een passage uit die brief, die aller minst de conclusie inhield dat aan de Nederlandse kust nog kan worden ge zwommen. Het TV-programma publiceerde onder andere een interview met de directeur van de Scheveningse WV. die vertelde dat de vervuiling 5 of 6 jaar geleden er ger was. Wie echter wenste te zwemmen in water, even helder als thuis in de bad kuip, zou op een nieuw overdekt zwem bad 2jijn aangewezen. De reporter: „Zo ver zijn we dus, wie schoon water wenst, moet wachten tot ze een overdekt bad .hebben in Scheveningen”. HILVERSUM. Tachtig percent van de Nederlanders is bereid om meer pre mie of belasting te betalen wanneer hierdoor de uitkeringen voor bejaarden en weduwen opgetrokken zouden wor den tot het peil van het wettelijk mini mumloon. Dit is gebleken uit een so- ciaal-economisch verkiezingsonderzoek van KRO-Brandpunt. „Hoe oud is uw vriend?”, vraagt De Gaulle. „Zijn vergelijking is uitstekend, maar niet voor een jonge man.” „Ongeveer vijfenzestig” Zo, maar dan hecht hij tóch te wei nig waarde aan menselijké ambities. Zijn koffers zitten er Vol van. Vreemd Die koffers dragen bij niét aan de rest te hoeven denken, anders gezegd het voornaamste. Wat is de in houd als je de ambities uitsluit? De hartstochten van he« moment, lucht? Sommige mensen voegen er het genie nog aan toemaar de dood belast zich wel om die kopzorg tot kalmte te brengen” (Van onze redactie economie) SCHEVENINGEN. Binnenkort krijgt de ANVR (Algemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureaus) er 2600 boe- kingskantoren bij. Het is namelijk zeer waarschijnlijk, zo deelde ANVR-voorzit ter Benningen gisteren tijdens een pers conferentie mee, dat de nieuwe combina tie „De Coöperatieve Raiffeisen-Boeren- leenbank” adspirant-lid van de ANVR wordt. Dit betekent dat al deze kantoren ANVR-reizen zullen gaan verkopen. Vlieg-touroperators gaan nu 50.000 of 100.000 gulden storten, bedragen die naar verwachting binnen drie jaar zullen wor den verdubbeld. Bus-, trein- en boot-tour operators gaan 50.000 en 25.000 gulden aan zekerheid storten en de bedragen voor reisagenten variëren van 15.000 tot 20.000 gulden. (Van onze redactie economie) SCHEVENINGEN. Sinds gisteren zijn de vakantiereizen van de ANVR vol ledig beveiligd. Met grote meerderheid van stemmen hebben de leden van de Al gemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus erin bewilligd, dat vanaf 1 oktober een garantieregeling in werking treedt, die inhoudt dat nergens meer va kantiegangers kunnen stranden en dat bij faillissement van een ANVR-Touropera- tor het g’ld voor al "ebeekte. maar niet ondernomen reizen wordt terugbetaald. Eventueel krijgt de k’ant een vervangen de vakantie aangebeden. Het duurde tot na zessen gisteravond eer de 321 aanwezige ANVR-leden een formule hadden gevonden, waarover kon worden gestemd. Dat gebeurde in het Grand Hotel in Scheveningen, waar van daag het congres wordt voortgezet. Met name de kleine reisbureaus sputterden nogal tegen toen het ging om de verho ging van zekerheidsstelling. Tenslotte rol den zowel de nieuwe zekerheidsstelling als het garantiefonds er met maar enkele stemmen tegen uit. De voorgestelde be dragen werden per vergadering iets ge wijzigd. vergeleken bij het aanvankelij ke voorstel. De zekerheidsstelling die de leden moeten storten varieert nu van 15.000 tot 100.000 gulden, afhankelijk van het risico dat gedragen wordt. Tot nog toe bedroeg de zekerheidsstelling maxi maal 10.000 gulden. geplaatst. Frankrijk dat in De Gaulles gedachtenwereld een soort geïdealiseerd synoniem voor zijn eigen naam was. Over die mysterieuze en mystieke twee-eenheid mediteert hij, nadat Malraux hem zonder veel moeite daar toe heeft aangezet. Hij komt opnieuw tot de conclusie dat „De Fransen niet van Frankrijk houden”. Zij hebben De Gaulles missie doorkruist, ondermijnd, gesaboteerd. „Hij is eenzaam”, schrijft Malraux. „Zijn silhouet is gebogen door de last en de beproevingen der jaren, en ach ter hem bedekt de sneeuw de verlaten oneindigheid” De Gaulle zelf: „Een contract ver bond mij met Frankrijk. Een kapitaal contract omdat er nooit één woord op papier was gezet. Dat contract werd verbroken. De Fransen hebben geen nationale ambities meer Ze willen niets meer doen voor Frankrijk. Ik heb ze met mijn vlagvertoon een tijdje leuk bezig gehouden Ieder ANVR-lid betaalt bovendien jaar lijks een bijdrage aan het garantiefonds, uiteenlopend van 200 gulden per kantoor tot 2000. Op deze wijze verwacht de ANVR jaarlijks garant te kunnen staan voor twee miljoen schade Van de garan- tiebedragen kan namelijk een verzekering voor dit bedrag worden afgesloten De premie wordt gereserveerd uit het fonds en daarnaast is er een reserve voor eerste Een grote meerderheid (88 percent) bleek vóór verlaging van de leeftijd waaro,, alleenstaande vrouwen in aan merking komen voor AOW-uitkering, 42 percent hiervan sprak zich uit voor ver laging tot 55 jaar. 35 percent tot 60 jaar. 11 percent zou de alleenstaande vrouw op nog jongere leeftijd voor AOW uitke ring in aanmerking zien komen. 9 per cent van de ondervraagden vond 65 jaar André Malraux heeft, met de be schrijving van dit laatste bezoek een grandioos bravoure-stuk geschreven waaruit De Gaulle als een fascinerende figuur melange van genie, mytho- maan. staatsman, artiest wijsgeer mi santroop psycholoog en clown le vender naar voren treedt dat we hem misschien zelfs vóó' zijn dood ooi1 hadden gekend risico’s ten bedrage van 150.000 gulden per déconfiture. Staatssecretaris Van Son van Economi sche Zaken heeft zeer positief gereageerd op deze ANVR-regeling. Mogelijk zal hij deze regeling, die ANVR-voorzitter F Benningen met uitzondering van Dene marken uniek voor Europa noemde, tot voorbeeld maken van een wettelijke re geling, om de overige tien percent van de reisorganisaties, die niet onder de ANVR- regeling vallen, te verplichten tot garan ties. De KLM heeft de ANVR inmiddels aangeboden gestrande gasten gratis naar huis te vliegen, waardoor de vereniging de verzekeringspremies kan drukken ANVR-voorzitter Benningen onder scheidde tijdens een persconferentie na afloop van de vergadering twee manie ren van falen. Door toedoen van de tour operators zelf of wel door externe om standigheden waarop de touroperators geen invloed kunnen uitoefenen. In het laatste geval gaat het om de kwaliteit van de reizen, waarin altijd een element van onzekerheid zit en waarvoor de ANVR geen garantie kan geven. Dit is. naar zij meent, een zaak van individueel ondernemerschap. Wel heeft het bestuur er tijdens het congres op aangedrongen zo openhartig mogelijk te zijn in de reis- voorlichting en niets te beloven wat niet kan worden waargemaakt. „Weet u”. vraagt hij op zijn beurt nu zijn interviewer, „Wie mijn enige rivaal op het internationale vlak is ge weest? Tintin (ofwel Kuifje) de kleine bengel die zich door de grote knapen nooit liet couilloneren Niemand is dat ooit zo duidelijk opgevallen Maar dat kwam alleen maar door mijn lange ge stalte”. In een beleidsnota, opgesteld door ANVR-directeur drs. Couvreur. is erop aangedrongen, dat ANVR-leden zo veel mogelijk zelf het zogenoemde „kleine va kantieverdriet” (verhuizing van de va- vroeg genoeg, terwijl 3 percent het niet wist. Van de ondervraagden bleek 66 per cent verder bereid om een hogere pen sioenpremie te betalen wanneer dit zou betekenen dat de pensioenen waarde vast worden. Twintig percent was erte gen, terwijl 14 percent hier geen mening over had. Onder de boeren en tuinders waren de minste voorstanders (55 per cent). BNG-lening. De N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten gaat over tot de uitgifte van 7,75 pet 25-jarige obligaties 1971. De lening is groot f 150 mln en wordt uitgegeven pari. Bij ©verteke ning wordt het recht voorbehouden het bedrag van de lening te verhogen tot maximaal 200 mln. aldus een mede deling van de bank. De obligaties zijn groot f 1000. Datum van inschrijving is vrijdag 12 maart en van storting donderdag 15 april. Beurs notering in Amsterdam en Rotterdam zal worden aangevraagd. tuurlijk zinspeelt om dat vernede rende woord zelf niet uit te hoeven spreken op De Gaulles ballotage). „Al veel eerder. En om die reden heb ik toen Pompidou genomen”. Dat laatste antwoord woidt door Malraux in zijn tekst geamendeerd met de cor rectie dat hij in plaats van „genomen”, „behouden” had moeten zeggen. Want Pompidou werd door de Gaulle na de Algerijnse oorlog tot premier benoemd, in de tijd dus, dat het staatshoofd de handen vrij meende te hebben om Frankrijk zijn vroegere plaats van grote mogendheid in de wereld te her geven. Niettemin wordt uit de hele context toch wel erg duidelijk dat in de ogen van De Gaulle de persoon van Pompidou bijna symbolisch is voor het defaitisme en het materialisme waar van hij de Fransen beschuldigt. En van waaruit hij zijn eigen falen verklaart. in een paviljoen van 1600 m2 naast de Ken- nemer Sporthal aan de Delftlaan in Haarlem. Goede trein- en busverbindingen, royale par keergelegenheid. Openingstijden: werkdagen 10 -17 en 19 - 23 uzondag 13 -17 en 19 - 23 u. Deze maand nog zal Malraux, als Frankrijks hoogste levende litteraire glorie, een nieuw deel van zijn (anti)- memoires laten verschijnen. Maar deze dagen publiceerde het ochtendblad „Le Figaro” in zijn nieuwe letterkundige bijlage al een uitvoerig fragment uit die gedenkschriften die grotendeels door de persoon en de ideeën van de Gaulle zullen worden beheerst. Dat stuk dat Malraux zelf bescheiden een „interview” noemt zoals hij zijn grootste meesterwerk „La Condition Humaine” nu ook als een „reportage” omschrijft geeft de auteur een even aangrijpend als tragisch beeld van de held, zoals deze zich in die dagen vrij willig op zijn Elba in Colombey-les- Deux-Eglises had teruggetrokken.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19