HISWA OPENT MORGEN Verscheidenheid dit jaar bijzonder groot Velerlei nieuwe ontwikkelingen in de jachtbouw Zoveel mogelijk vrij spel voor wind Verreweg de meeste boten van polyester gemaakt Veel geheel nieuwe boten Nederlands watersportareaal vol Nu al een vloot van bijna tienduizend pleziervaartuigen Bij kamperen in warmte IN HET JAAR 2 Ü1C 2 ■Ji 898“ 6851 DONDERDAG 4 MAART 1971 In Amsterdamse RAI: Hygiëne (Van een onzer redacteuren) STANDAARD Jacht 2000 VERDUBBELING ZEEZEILEN (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Niet alleen is het aantal boten op de HISWA groter dan ooit tevoren, ook de noviteiten zijn groter in tal dan op voorgaande exposities. Alleen al in de categorie zeiljachten en motorzeilers worden circa vijftig nieuwe typen geëxposeerd. Onder de motor jachten bevinden zich bijna veertig nieuwe ontwerpen en dan zijn er bij het kleine grut de roeibootjes en kano’s bovendien nog een stuk of wat nooit eerder tentoongestelde typen. Bij die nieuwelingen bevinden zich bijzonder veel importschepen of in Nederland vol- •21 gens het ontwerp van buitenlandse jachtarchitecten ge bouwde pleziervaartuigen. Helemaal van eigen bodem is om te beginnen het prachtige, stalen schoener jacht met een lengte over alles van zeventien meter, dat als blikvanger voor het RAI-gebouw zal staan. Dit schip, dat Helsinki als thuishaven krijgt, is een ontwerp van H. Lunstroo jr. uit Amsterdam. Frans Maas uit Breskens komt met een jacht van eigen ontwerp naar de HISWA Het is het 11.05 meter lange zeiljacht Tango van het type cruiserracer. De prijs van dit zeegaande jacht bedraagt zonder BTW f 89.900. POLYESTER AMSTERDAM Als de watersport blijft toe nemen in het tempo van de laatste jaren zal om streeks het jaar 2000 het verzadigingspunt zijn bereikt. Dan is een verdere groei niet meer mo gelijk bij gebrek aan water, of beter gezegd bij gebrek aan voldoende ruimte op het water. Als het over een jaar of dertig zover is en dat zit er dik in zullen een anderhalf tot twee mil joen Nederlanders, jong en oud, van de water sport genieten. Op het ogenblik telt ons land volgens betrouwbare schattingen ruim 300.000 watersportbeoefenaren. Voorlopig kunnen er dus nog wel wat nieuwelingen toetreden tot de gelederen van de watersport 754 HISWA 71 rVWVWVVVVVVVVVWVVVVVVVWVWWWWWWWVWVVV WVVVVVVVVVIARRRMfVVVVVVVVVIMIVIRfV^RfVWWVVVVVVVVVIMIVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVWMRflIVIMfVVWVWVVV^ (Van een onzer redacteuren) „Op talrijke wateren wordt het sommige waterspor ters nu echter al wat te druk. Vaak ziet men deze mensen uitwijken naar ruimer water, naar het Ijssel meer, de Wadden «n zelf* de Noordzee. Over het al- Niet alleen in ons lana uiteraard, maar in ettelijke landen van de wereld is een duidelijke groei van de watersport te constateren. In enkele landen, waarin de beoefening van de watersport van betrekkelijk jonge datum is, kan men spreken van een explosieve groei. In andere landen, waarin de recreatie te water reeds van oudsher tot de vormen van vrijetijdsbeste ding behoort is deze groei eveneens groot. Niet zo groot echter, dat men die groei explosief kan noemen. De grond is meestal hard en vol stenen. Goede stevige grondpennen en een ijze ren hamer zijn dus nuttig. In de hitte gelden allerlei normale, al tijd geldende zaken in bijzondere mate. Vooral de hygiëne is bijzonder belang rijk. De kans op een maag-darm-infectie is groter dan in onze contreien. Vaak handen wassen met een desinfecterende zeep is daarom sterk aan te raden. Ge bruik die zeep echter niet voor de rest van het lichaam, want veel mensen krij gen daar last van als zij in de zon lopen. Er willen dan nog wel eens blaasjes op de huid ontstaan, vooral in de hals. gemeen is zeezeilen evenwel geen sport voor het hele gezin. Wie bovendien over een betrouwbaar zeewaar dig jacht wil beschikken moet vrij diep in de beurs tasten. Zowel het een als het ander heeft tot gevolg, dat het echte zeezeilen tot een betrekkelijk kleine groep beperkt blijft. Voor de zeezeilers is er in elk geval ook na 2000 ruimte volop. Wel worden de havens aan de kusten tjokvol. We zien Jat nu al bjj de havens aan het Ijsselmeer en de Wadden. In het hoogseizoen kan er bijvoorbeeld in de havens van Vlieland en Terschelling geen boot meer b(j. Evenals in sommige Amerikaanse watersportge- bieden nu al het geval Is. krijgen we hier binnen kort vast en zeker de situatie, waarbij de watersporter eerst de havenmeester moet bellen om te vragen of h(j koers naar diens haven kan zetten bjj het maken van een tocht. Een in 1968 ingesteld onderzoek heeft laten zien, dat op dat moment de verhouding van het aantal zeilboten tot het aantal motorboten ongeveer 55 45 was. Verder bleek, dat zowel bij de zeilvaartuigen als bij de motor jachten circa 55 percent van het totale aantal kleiner was dan zeven meter lengte over alles. Getoetst aan eerdere onderzoekingen betekent dat een langzame, maar gestadige verscnuiving naar de kleinere boot. Men zou ook kunnen zeggen, dat er een verschuiving aan de gang is van een „luxe-sport” naar een volks sport. Het werkelijke grote jacht het schip van twintig meter of meer is in onze jachtvloot dan ook een uitzondering geworden, de verschillende „om- bouw-schepen”, die voor gezelschappen en voor de verhuur met schipper worden gebruikt, daargelaten dan. e(Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM. Het aantal typen bo ten, die op de komende HISWA worden ge toond, is bijzonder groot. Het is zelfs zo groot, dat de watersporter-in-spe wellicht moeilijk zijn keus kan maken. Maar wel aan, er zijn in de vorm van bonden en verenigingen vriendeljjke leidslieden ge noeg. En met hun deskundige hulp zal het de beginneling vast wel lukken om door al die boten de boeien te zien, die zijn vaarweg markeren. Het assortiment is in elk geval zo groot, dat elke categorie watersporter aan zijn trekken kan ko men. Of iemand nu rustig wil gaan ka noën op een stil kreekje of met een mo torboot wil jakkeren op open zee, hij kan op de HISWA terecht. Mits hij in het laatste geval uiteraard een welgevulde beurs tot zijn beschikking heeft. Nederland behoort tot deze tweede groep, aan de hand van tellingen en schattingen is gebleken, dat in de vijftiger jaren de Nederlandse pleziervaartuigen- vloot ongeveer verdubbeld is. In die periode was er sprake van een groei van ongeveer 20.000 eenheden ot circa 40.000 boten, In de jaren zestig vond nogmaals een verdubbeling plaats. Eind 1969 bedroeg het aantal vaartuigen ongeveer 80.000 Daarbij waren dan niet inbegrepen de kleine boten als visbootjes, roeibootjes en kano’s. De toeneming van de vloot in 1970 wordt begroot op circa 12.000 stuks. Ondertussen zjjn al weer enkele duizenden boten gebouwd en afgeleverd en zo zitten we dan thans al heel dicht bij de 100.000. Op grond van deze groei zou men ot de conclusie kunnen komen, dat in de zeventiger jaren de pleziervloot nogmaals een verdubbeling te zien zal geven en omstreeks 1980 zo’n 160.000 eenheden zal tellen. Wat op de HISWA verder duidelijk valt te onderkennen is, dat er in de jacht bouw een overgang is van het kleine, embachtelijke werfje naar het grotere, iets meer op de industriële leest ge schoeide bedrijf. Het schip op maat, het geheel volgens de wensen van één koper gebouwde jacht, moet men op de show met een lantaarntje zoeken. Vrijwel het enige voorbeeld ervan is het grote schoe- ner-jacht, dat als blikvanger voor de hoofdingang van het RAI-gebouw wordt getoond. Verder zijn het haast allemaal in serie gebouwde schepen of op zijn minst jachten, die volgens een standaard ontwerp zijn gebouwd. Van een werkelijke industriële jacht bouw is evenwel behalve bij de aller kleinste bootjes, waarbij andere kunst stoffen dan polyester worden gebruikt nog geen sprake. Daarvan kan ook nog geen sprake zijn omdat zo goed als alle in de jachtbouw toegepaste materialen slechts ambachtelijk verwerkt kunnen worden. Op het ogenblik bestaat de Nederlandse watersport- vloot uit circa 100.000 boten en bootjes. Zoals het nu lijkt, zal ons land in het jaar 2000 tussen de 450.000 en de 500.000 pleziervaartuigen en -vaartuigjes heb ben. Als het straks zover komt zijn alle watersport- wateren vol. Bepalend voor de capaciteit is voor het overige niet slechts de beschikbare oppervlakte van het water, maar evenzeer de overlengte en de ac commodatie voor zomerligging en winterberging. De aspirant-koper, die zijn zinnen heeft gezet op een schip van een minder bekende jacht-ontwerper, hoeft zich nu niet meteen te laten afschrikken. Er zijn ook legio goede jachten, waarvan niet zulke beroemde architecten de lijnen op papier zetten. Vaak hebben die jachten nog een tikkeltje meer karakter. Dat komt wellicht omdat ze iets anders, meestal iets stoerder zijn dan de hyper moderne schepen met hun veelal wat (te?) extreme stroomlijn-vormen. Seriebouw stelt uiteraard andere ei sen dan de bouw naar maat. Bij serie bouw moet de jachtbouwer immers be reiken, dat hij een produkt brengt, dat zeker een jaar of vijf „up to date” blijft. Dit betekent dat de bouwer zich voor het ontwerp tot een der bekwaamste Jachtwerf Fibocon uit Kampen komt op de HISWA met een geheel nieuw polyester zeewaardig zeil jacht van ruim negen meter, de Se lecta. Het schip is een ontwerp van E. G. van de Stadt en heeft zes slaapplaatsen. Het schip, dat ge tekend is volgens de nieuwe inter nationale offshore bepalingen kost met motor f 54.606. jachtarchitecten zal wenden. Ook dit spiegelt zich op de HISWA af: het aan tal namen van ontwerpers dat bij de ge- exposeerde vaartuigen wordt genoemd, krimpt steeds. Dit aantal is vrijwel ge heel beperkt tot de selecte groep van binnen- en buitenlandse ontwerpers, die internationaal getoond hebben tot de beste in hun metier te behoren. Dit zijn twee uitersten van een scala van mogelijkheden. Er zijn zeil- en mo torboten voor het varen op de plassen en voor het varen op zee. Men kan op de show snelle wedstrijdbootjes bewonderen en kopen evenals forse toerjachten, die voorzien zijn van alle moderne comfort tot centrale verwarming en het tv-appa- raat toe. In de categorie van die toer- j achten verschijnen hoe langer hoe meer de zogenaamde house-boats. De toene mende populariteit van dit laatste type zal ook weer op de HISWA blijken. Heel veel watersporters, vooral die van de oude stempel, zijn voor het overige niet zo gelukkig met deze drijvende en va rende zomerhuisjes. Zij vinden, dat de lij nen van deze „nieuwkomers” wat storen in het traditionele stoere beeld van de Nederlandse watersportvloot. Hun bezwa ren zullen de opmars van de house-boats vast en zeker niet tot staan brengen. Ook de moderne recreant te water wenst zo veel mogelijk comfort. En dat gemak vindt hij in een house-boat meer dan in een traditioneel jacht van dezelfde groot te. Vooral in Amerika is dit type vaar tuig al zeer populair en het is wel zo goed als zeker dat Europa ook in dezen het Amerikaanse voorbeeld zal volgen. Er moet goed op worden gelet dat alle luifels horizontaal worden uitgezet. Veel moderne complete tenten hebben geen schaduwluifels meer, dat in koele win derige gebieden een voordeel is maar wat in de hitte toch wel moet worden ge compenseerd. Wie bij zijn tent geen los se voorluifel kan kopen, kan bijvoor beeld een windscherm horizontaal uit spannen tegen de voorkant van zijn tent en dat scherm aan de buitenkant uitzet ten op speciaal hiervoor meegenomen tentstokken en een extra scheerlijnkoord. Een bijzonder stoer en trouwens een groot jacht is de motorkotter Doggers- bank van Vripack Yachting uit Sneek. Dit 14,80 meter lange rondspant-schip is uit gerust met twee motoren van elk 108 pk. Het langste schip van de show is zeer waarschijnlijk het jacht 2000 van John Akerboom Marine uit Lisse. Dit is een motorjacht van 17,50 bij 4 meter met een stalen romp en polyester opbouw, het schip is van een 130 pk diesel voorzien en is als het ware bedoeld als tweede huis op het water. De aanschaffingsprijs bijna een ton wordt relatie! laag ge noemd. Andere interessante niouwe ontwerpen zijn bijvoorbeeld we hebben ons tot een greep uit de noviteiten moot.oj, b°nerken de motorkruiser Dutch L^'v van De Boer en Mö”or - T’ stalen rorrn - - ”et uit Franek~i ht kost als casco -o n i de haven ach er de RAI 17.860,- en com pleet 38.000. H. Lemstra uit Amsterdam toont een nieuwe Carena motor-zeiler van 11.65 me ter en de firma A. van Dam en Zoon uit Aalsmeer exposeert een stalen Trewes- Privateer, een prachtig, stalen zeiljacht met klipperboeg. De jachtwerf De Voorst in de Noordoostpolder toont op de HISWA een zogenaamde Cat-kruiser Sua. een scheepje dat ondanks zijn lengte van slechts 5.05 meter geschikt is voor het ruime water en bovendien „getraild” kan worden. Een nieuw en karaktervol scheepje is verder de Aldebaren van jachtwerf Star- reveld uit Lemmer. Het is een overnaads polyester zeiljacht van 7.85 meter met aangehangen roer. Het ontwerp is van de heer Starreveld. Hij tekende eveneens de scheepjes Dobbertje (3,05 m) en Geusje (4.10 m), waarmee hij verleden jaar op de HISWA reeds veel succes boekte en die dit jaar opnieuw present zijn. MORGEN begint in het RAI-gebouw in Amster- dam de zestiende interna- tionaie watersport- en kampeerten toonstelling van j: de Nederlandse Vereniging voor Handel en Industrie op het gebied van Scheeps bouw en Watersport (HIS WA). De show wordt ge houden in alle hallen van het RAI-complex en be slaat daarmee een opper vlak van ongeveer 45.000 vierkante meter. Ook in de RAI-haven zijn schepen te bewonde ren. Er zjjn in totaal meer dan duizend vaartuigen te zien. Er exposeren in totaal 305 firma’s. Het expositie materiaal omvat alle mo gelijke typen motorvaar tuigen. motorzeiljachten, zeilschepen en een volledig assortiment tenten en kampeerartikelen. De HIS WA wordt gehouden van morgen tot en met zondag 14 maart en is dagelijks van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur open. Op zondag al leen van 10 tot 17 uur. (Van een onzer redacteuren) Veel kampeerders die een auto bezit ten, trekken in de zomervakantie naar landen waar zij meer zon en warmte ver wachten dan in Nederland. Zij komen daar dan meestal juist in het jaargetijde dat de plaatselijke bevolking zich zo veel mogelijk tenigtrekt in huizen met dikke stenen muren en verblijven er dan in tenten die in de blakerende zon staan. Zij moeten zich op die hitte dan ook grondig voorbereiden. Er zijn in die streken drie zaken die koelte kunnen geven: schaduw, wind en verdampend of stromend water. Voor twee van deze factoren zal beslist ge zorgd moeten worden. De schaduw zo mogelijk van een tweede dak en van een zo groot mogelijke luifel; de wind moet op de een of andere manier tot de tent kunnen doordringen. Een enkeldaks tent met een vast grond zeil is ten enen male ingeschikt: door zon’ beschutting kan de wind niet heen waaien. In een bungalowtent daarente gen kan men de slaaptent laten zakken, liefst tot plat op de grond. Aan de wind kant het dubbeldak desnoods op enkele stokjes of aan de hoekring ophangen, zo dat de wind onder de tent kan komen. Voor wat de tentoongestelde vaartui gen zelf betreft kan men het volgende constateren: hout heeft als bouwmateri aal, behalve voor enkele kleinere typen van traditionele jachten als de Friese schouwen en voor enkele wedstrijdboten als de zestienkwadraten, afgedaan. Mul tiplex heeft ook veel „terrein” verloren. Dit materiaal wordt eigenlijk alleen nog daar toegepast, waar de klassevoor- schriften in geval van wedstrijdboten dit materiaal eisen of toestaan en waar sprake is van een prototype, dat de ba sis moet gaan vormen voor een serie- produktie in kunststof. Staal verliest ook steeds terrein, behalve voor de grotere schepen zo van een meter of twaalf en groter. Veel buitensportzaken hebben tegen woordig papieren WC-brillen: beslist geen gek idee om daarvan een pak mee te nemen. Besteed de uiterste zorg aan het vlie- gendicht afsluiten van alle etenswaren. Er zijn handige vliegenkapjes van plas tic die met een elastieken band om al lerlei bakjes en pannetjes passen. Be- derflijke etenswaren beslist niet bewa ren. Tenslotte: wondjes met veel zorg behandelen. Neem vooral jodium en wondpleister mee. Dit is de 5.10 meter Nord- kapp Prince, één van de snelste boten, die in Scan dinavië worden gebouwd. Dit polyester en onzink- bare jacht is leverbaar in drie versies van open dag- boot tot een luxe cabin cruiser met slaapplaatsen voor vier personen. Het laatste type met een 115 pk Volvo Penta-motor kost f 19.950.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 25