HANOI RISKEERT INVAL VAN ZUIDVIETNAMEZEN Vandaag nog geen onderhandelingen tussen Oost- en West-Berlijn Pakistaanse president roept partijen bijeen Prunasine VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Veel doden India DEMONSTRATIE OP OKINAWA President Thieu op persconferentie: Al die Amsterdamse mensen Parijs noemt houding van in Gowon steunt regime in Oeganda Egypte zeer positief Door chemische VERKEERSBELEMMERINGEN HINDERPAAL Zacht en zeker laxeren met pruimensiroop Incidenten bij •verkiezingen Myceens graf in Israel ontdekt Veertig miljoen •vissen in één Pools-T sjechisch overleg Tupamaros lieten Fly vrij na hartaanval Lagerhuis akkoord met verkoop van helikopters aan Zuid-Afrika oorlogvoering 400 doden jaar omgekomen 3 DONDERDAG 4 MAART 1971 Bevrijdingsfront: TER BEËINDIGING POLITIEKE CRISIS (Van onze redacteur in Bonn) Waterverontreiniging in Verenigde Staten BONN Burgemeester Schütz van West-Berlijn heeft het Oostduitse voorstel vandaag onderhandelingen te openen, afgewezen. Hij heeft echter wel, evenals de Oostduitsers, een onderhandelaar aangewezen. Bovendien heeft Schütz een tegenvoorstel aangekondigd. Het is dan ook vrijwel zeker dat spoedig directe besprekingen tussen de senaat van West-Berlijn en de regering van de DDR beginnen. Vergissing Verkiezingen 4 'wvuww- WVWWWWWi 7VWVVVWWVVVVSAA/VVVVVVUVVWVV\AM/V\AAA/V>A/VM oi -’?v r- MONTEVIDEO, (DPA). De stads- viuor ëë- ADVERTENTIE 1 Aangenaam van smaak Natuurlijke bestanddelen MORGES (Reuter). In 1969 zijn in de Verenigde Staten naar schatting 41 miljoen vissen door watervervuiling om het leven gekomen. Volgens het Wereldnatuurfonds blijkt dit uit officiële Amerikaanse statis tieken. Het grootste massagraf voor vissen is het Thonotosassa-meer in Florida, waar in 1969 26.500.000 vissen omkwamen. De Tupamaros zetten hun gijzelaar in de nacht van dinsdag op woensdag voor een ziekenhuis in Montevideo af. WARSCHAU (AFP). De Tsjechoslowaak- se minister van Buitenlandse Zaken, Jan Marko, is in Warschau voor een officieel bezoek van enige dagen. Hij zal met Poolse ministers van gedachten wisselen over bi laterale en internationale vraagstukken. bijeen. Verwacht wordt dat er op deze bijeen komst drie dagen vóór het aflopen van het bestand langs het Suezkanaal zal worden vastgesteld, wat de volgende stap van Egypte zal zijn Egypte heeft VN-bemiddelaar Jarring laten weten, dat het bereid is een vredes verdrag met Israel te sluiten, als dit land alle bezette Arabische gebieden ontruimt. Dit heeft Israel geweigerd. De president van Israel, Zalmar Sjazar, zal op 8 maart voor een privé-bezoek naar de VS reizen.Tijdens zijn bezoek zal het Israëlische staatshoofd een beleefdheids bezoek aan president Nixon brengen. illusie dat hij het moreel van het Viet namese volk kan ondermijnen en hen kan dwingen de Amerikaanse voorwaarden te aanvaarden. Hij maakt een ernstige ver gissing”. Uit Hanoi wordt voorts gemeld dat de strijdkrachten van het Bevrijdingsfront LONDEN (AFP) Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond goedkeuring gehecht aan het regeringsbesluit hefschroefvliegtuigen aan Zuid-Afrika te leveren. De Labour-oppositie bracht een motie in stemming waarin het besluit werd afge keurd. Het Lagerhuis verwierp de motie evenwel met 311 tegen 275 stemmen. Vriendschap. De Tsjechoslowaakse partij leider Gustav Husak en de Roemeense president Nicolae Ceausescoe hebben na hun besprekingen verklaard dat de twee landen zullen streven naar verdere ont wikkeling van de vriendschap en sa menwerking. Na het uitstel van de parlementszitting riep de Awami-liga in Oostpakistan een algemene staking uit waarbij zich ver scheidene incidenten voordeden. De mili taire autoriteiten hebben nu een avondklok ingesteld, waaraan de bevolking zich ech ter volgens de jongste berichten nauwelijks stoort. De provincie is weer onder militair bewind geplaatst. ISLAMABAD (DPA/Reuter) De Pa kistaanse president Jaja Chan heeft gis teren de partijen in zjjn land opgeroepen tot een conferentie om de interne poli tieke crisis op te lossen. De bijeenkomst zou op 10 maart in de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca moeten worden gehouden. Jaja Chan heeft persoonlijke uitnodigingen verstuurd aan de leiders van de twaalf parlementsfracties. Hij verklaarde niet in te zien waarom de Nationale Vergadering niet binnen enkele weken na de conferen tie bijeen zou kunnen komen. Ja ja Chans oproep kwam de dag, waar op eigenlijk in Dacca het nieuwe parle ment bijeen had moeten komen om een nieuwe grondwet op te stellen voor de Het Zuidvietnamese opperbevel maakte melding van hevige gevechten in het oos ten van Cambodja, waar binnen een maand vierhonderd Zuidvietnamese mili tairen zijn gedood. In totaal zijn er sinds het begin van de operatie in Laos in maart vorig jaar 2.021 Zuidvietnamezen om het leven gekomen, aldus Saigon. In dezelfde periode zouden 17.714 Noordviet- namese en Vietcongsoldaten zijn gedood. De 65-jarige Amerikaanse landbouw kundige, die ruim 207 dagen als gijze laar door de Tupamaros werd vastgehou den, heeft tijdens zijn gevangenschap me dische verzorging gehad. Dit bleek uit car- diogrammen en medische voorschriften die hij bij zijn vrijlating bij zich had. LAGOS (AFP). Generaal-majoor Ja- koeboe Gowon, president van Nigeria, heeft zich gisteravond krachtig uitgespro ken voor het nieuwe bewind van generaal Amin van Oeganda. guerrillastrijders van Uruguay „Tupama ros” hebben de Amerikaan Claude Fly vrijgelaten omdat deze op 23 februari een hartaanval heeft gehad. Zijn toestand is niet verbeterd. De Tupamaros maak ten dit zelf in een communiqué bekend. een Zuidvietnamees regiment hebben uit geschakeld. Zeventig man zouden krijgsge vangen zijn gemaakt. Het bataljon was gestationeerd op 25 km. ten zuidwesten van Dak To in de Zuidvietnamese provin cie Kontum. Militaire kringen in Quang Tri, een van de bases voor de operatie in Laos, hebben meegedeeld dat nog twee bataljons Zuidvietnamese mariniers Laos zijn binnengetrokken. terugkeer van een militair naar een bur- gerbestuur. De president zelf stelde de zitting zoals gemeld echter enkele dagen geleden voor onbepaalde tijd uit nadat de linkse volkspartij van Bhoetto en andere Westpakistaanse partijen met een boycot hadden gedreigd. De Oostpakistaanse Awami-liga van Sjeik Moedjiboer Rach man, die in het parlement de absolute meerderheid bezit, wil namelijk de grond wet baseren op een programma van zee punten, dat voorziet in vrijwel totale auto nomie voor de oostelijke provincie. Daar tegen bestaat van Westpakistaanse kant heftig verzet. NEW DELHI (AFP, DPA en Reuter) In India groeit het dodencijfer als gevolg van gewelddaden tijdens de parlementsver kiezingen met de dag. Een nauwkeurige schatting valt niet te geven, maar het aan tal doden loopt in de tientallen. De afwijzing van het Oostduitse voor stel is zonder twijfel het gevolg van de verkeershindering op de wegen tussen West-Berlijn en de Bondsrepubliek, waar tegen burgemeester Schütz, voordat hij gistermiddag zijn brief aan de Oostduitse premier Stoph publiceerde, had gepro testeerd. HAIFA (Reuter) De Israëlische ar cheologen hebben een Myceens graf uit de veertiende eeuw voor Christus blootgelegd. Het ligt in de buurt van de Noordisraeli- sche plaats Acre. Het graf bevat een sarcofaag en ge bruiksvoorwerpen uit Cyprus en de Ioni sche eilanden. Teruggekeerd in Lagos na een verblijf van een week in de republiek Niger, legde generaal Gowon er de nadruk op, dat de hardnekkige weigering van Afrikaanse staten, het nieuwe bewind in Oeganda te erkennen, zou uitlopen op „een volkomen chaos in Afrika en vooral in de organisatie voor Afrikaanse eenheid”. Leden van de vakbond voor massa communicatie, rechts, bedreigen met lange stokken Amerikaanse militairen die de ingang bewaken van de lucht machtbasis bij Kadena op Okinawa. Op het eiland zijn zoals bekend al lange tijd spanningen in verband met de aanwezigheid van Amerikaanse troepen. Volgens waarnemers in Pakistan kan de oproep van Jaja Chan ontspanning in luiden, daar Bhoetto en sjeik Moedjiboer zich tot besprekingen bereid hebben ver klaard. De Awami-leider protesteerde ech ter gisteren op een massabijeenkomst in Dacca tegen de maatregelen van de cen trale regering en betoogde dat de staking pas zal worden beëindigd „als de funda mentele democratische rechten van de bevolking van Oost-Pakistan zijn ver zekerd”. Als de regering niet voor zondag een andere houding aannam, zouden ook geen belastingen meer worden betaald. „De stem van het Oostpakistaanse volk kan niet onderdrukt worden”, zo verklaarde de sjeik. I- '?.-W T echter een handige zet door een pasjes regeling in het vooruitzicht te stellen. In West-Berlijn hebben op 14 maart verkiezingen plaats. Afwijzing van het onderhandelingsaanbod, was, gezien de mogelijkheid van die pasjesregeling, op dit moment voor alle partijen praktisch on mogelijk. Schütz heeft voorgesteld alleen over zo’n regeling te spreken. Daarop kwam Stoph echter eergisteren met zijn concrete aanbod om vandaag in Oost- Berlijn het eerste gesprek te voeren. Op nieuw was afwijzing praktisch uitgeslo ten, omdat de Westberlijners veel gelegen Opmerkelijk is echter hoe voorzichtig beide partijen handelen om verstoring van, het eerste contact te vermijden. Uit gerekend nu CDU en CSU voor een drie daagse politieke bijeenkomst naar het af gelegen West-Berlijn zijn getrokken, is de storing op de wegen minder ernstig dan onlangs tijdens soortgelijke bijeenkom sten van SPD en FDP. En aan westelijke kant verzweeg Schütz in zijn brief het argument voor de afwijzing. „Tot zijn spijt” kwam de datum hem niet gelegen. Stoph zal zich het initiatief niet graag SAIGON (Reuter, AP en AFP) President Ngoejen Van Thieu heeft gisteren Noord-Vietnam gewaarschuwd dat het zijn troepen onmiddellijk uit Zuid-Vietnam moet terugtrekken, als Hanoi niet een Zuidvietnamese inval wil riskeren. Thieu sprak op een persconferentie in de kustprovincie Chanh Rhoa waar hij er op wees dat Noord-Vietnam de kracht mist om Zuid-Vietnam aan te vallen. De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren boven Laos acht helikopters verloren, zo heeft de legerleiding in Saigon meegedeeld. Het is het zwaarste verlies op één dag sinds de invasie in Laos drie weken geleden begon. Een bemanningslid is gedood, zeven zijn gewond en acht worden vermist. Sinds het begin van de inval zouden dertig Ameri kaanse helikopters en twee gevechtsbommenwerpers zijn neergeschoten. Het Noordvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren ver klaard dat Amerikaanse vliegtuigen Noord-Vietnam dagelijks bombarderen. De B-52 bommenwerpers bestrijken ie dere dag een groter gebied met hun bom- menlast. Sinds begin januari hebben de Amerikanen melding gemaakt van der tien aanvallen op Noordvietnamees af weergeschut, maar Hanoi meldt duizen den vluchten van de Amerikaanse lucht macht boven het hele Noordvietnamees grondgebied. Twee Amerikaanse vliegtuigen zijn eer gisteren boven de provincie Quang Binh neergeschoten, aldus de Noordvietname se verklaring. Over het lot van de be manning is niets bekendgemaakt. In een communiqué protesteert het mi nisterie tegen het sterk opgevoerde aan tal verkenningsvluchten en de steeds veel- vuldiger bombardementen. Ook de artil leriebeschietingen ten zuiden van de 17 de breedtegraad en de beschietingen van de kustdorpen vanaf boten nemen toe. Ame rikaanse schepen schenden de Noordviet namese territoriale wateren en schieten op de boten en jonken van het Vietname se volk, aldus het communiqué. „Het is duidelijk”, zo vervolgt de ver klaring, „dat de Amerikaanse imperialis ten hun oorlogsdaden opvoeren en een nieuwe stap in het avontuur tegen Noord- Vietnam voorbereiden. Nixon koestert de Uitgewezen. De 37-jarige Amerikaanse zendeling Milo Lancaster Thornbery en zijn vrouw moeten binnen 48 uur For mosa verlaten omdat zij volgens de re gering van dit eiland „de voorschriften voor hei verblijf van buitenlanders heb ben overtreden”. is aan het „openen” van de muur tijdens de paasdagen. Al komt het nu op korte termijn tot onderhandelingen tussen de Oostduitse staatssecretaris Kohrt en de Westberlijn- se chef van de senaatskanselarij Müller, het enige resultaat kan naar Westduitse opvatting toch voorlopig de pasjesregeling zijn. De besprekingen over de Duitse en Berlijnse problematiek, die in het cen trum staan van Brandts „Ostpolitik” zul len vanaf dat moment op drie niveaus plaatshebben. Tussen de ambassadeurs van Amerika, Frankrijk en de Sovjet unie (die nog altijd verantwoordelijk zijn voor de verdeelde stad), tussen de regeringen van de Bondsrepubliek en de DDR (de staatssecretarissen Bahr en Kohl) en tussen West- en Oost-Berlijn. HONGKONG (AP) In Zuid-Viet nam zijn in 1970 meer dan vierhonderd mensen om het leven gekomen door de chemische oorlogvoering van de Ameri kanen. Dit heeft het Bevrijdingsfront van Zuid-Vietnam bekend gemaakt. Voor de radio van het front werd een verklaring voorgelezen van een com missie die een onderzoek instelt naar Amerikaanse oorlogsmisdaden. In deze verklaring werd gezegd dat de Ameri kanen chemische strijdmiddelen hebben gebruikt in een 715.000 hectaren groot gebied in 29 van de 44 provincies van Zuid-Vietnam. PARIJS (AFP en Reuter) De Franse ministerraad beschouwt de houding van Egypte in het conflict in het Midden oosten als „zeer positief”. Dit heeft de regeringswoordvoerder Leo Hamon ver klaard na afloop van het wekelijkse ka binetsberaad. Op deze bijeenkomst heeft de staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, de Lipkovski. verslag uitgebracht over zjjn recente bezoek aan Cairo. In de noordelijke stad Aligarh (Oettar Pradesj), waar dinsdag bij gevechten tus sen moslims en hindoes acht doden vielen, werd gisteren nog een man door een sluip schutter doodgeschoten. Troepen patrouil leren in de stad en de verkiezingen zijn uitgesteld. In andere delen van Oettar Pradesj, de geboortestaat van premier Indira Gandhi, ging de bevolking echter wel naar de stem bus, evenals in de staten Bihar en Naga land. De opkomst zou betrekkelijk zwak zijn, wat vooral nadelig wordt geacht voor mevrouw Gandhi’s congrespartij. Waar nemers menen dat deze partij vermoede lijk meer zetels zal behalen dan de 221 die tot dusver in het lagerhuis werden bezet. In Calcutta (West-Bengalen), waar ook verkiezingen worden gehouden voor het deelstaatparlement, zijn de afgelopen da gen tien doden gevallen. In de nacht van dinsdag op woensdag arresteerde de po litie er 24 maoïsten. Een grote hoeveelheid wapens en bommen werd in beslag geno men. vredelievende en ordentelijke mensen, die óók diep zouden betreuren als het Bickerseiland als typisch oud-Am- sterdams element voorgoed zou worden ontsierd door een commercialiserende overmacht. Maar met hun mening zal des te minder rekening worden gehouden, naarmate de protesten en demonstraties op zinloze manier vuile voeten zetten in het beleidscentrum, in plaats van op orde lijke wijze aandacht te eisen voor de din gen die in Amsterdam dreigen scheef te gaan. De grote twijfel blijft na deze gebeur tenis nog groter achter. Twijfel aan de vraag of de stadsbestuurders wel voldoen de doordrongen zijn van de voorrangseis om een stad leefbaar te houden en leef baarder te maken, kortom, of zij hun op dracht ten opzichte van het milieu voor werkende en wonende stadsmensen toch nog niet altijd weer op een tweede of derde rang wegschuiven. Twijfel echter ook aan een minstens even belangrijke zaak, namelijk, of de stadsbewoner nog wel vatbaar is voor een gevoel van volledig vertrouwen in zijn bestuurders. Andere steden en wooncon- centraties in den lande mogen zich dat ook afvragen, ook al kennen zij niet de rellen en incidenten van Amsterdam. Het Amsterdamse voorbeeld is voor iedere burgemeester, iedere stadsbestuur der, ieder raadslid in het land een teken aan de wand. Het meedenken en meepra ten der burgerij bij problemen die haar direct raken in de sfeer van haar per soonlijk of gezinsleven en haar milieu- klimaat kan preventief werken en emoties sussen. Maar dat is niet het enige argu ment. De belangrijkste overweging blijft toch, dat er op die manier op den duur een nieuw vertrouwen ontstaat waarmee goede dingen voor iedereen tot stand kun nen worden gebracht. Vele stadsbestuurders die in dit opzicht reeds over ervaringen beschikken doordat zij op eigen initiatief nieuwe wegen zijn ingeslagen, zouden dat kunnen getuigen. Onder leiding van president Anwar Sadat komen vandaag in Cairo de hoogste Egyptische politieke en defensie-organen laten ontnemen. Op 24 februari stelde hij onderhandelingen voor over toegang tot de DDR (inclusief Oost-Berlijn) voor de Westberlijners. Mochten die onderhande lingen voor Pasen niet kunnen worden afgesloten, dan zal mogelijk een nieuwe pasjesregeling voor paasbezoeken van Westberlijners aan het oostelijke stads deel kunnen worden getroffen. West-Berlijn en Bonn zijn voor recht streekse onderhandelingen tussen Oost en West-Berlijn. Zij vinden het tijdstip echter te vroeg. Eerst zouden vorderingen moeten worden gemaakt in het gesprek van de Grote Vier over de toekomst van Berlijn Stoph. wiens veria gen het is een voor de DDR bevredigende regeling met de Westduitsers te treffen voordat de gro te vier tot een compromis komen, deed Voor kind^rgn, .volwassenen en bejaarden SWU9I. uo qaaaijj nalliri: In Amsterdam, waar alle conflicten tus sen burgerij en overheid blijkbaar met meer emoties en grofheden moeten wor den uitgevochten dan in andere gemeen ten, heeft de dreigende bebouwing van het Bickerseiland geleid tot een incident dat de sfeer in de hoofdstad weer danig heeft bedorven. De overval van een groep demonstran ten op de raadszaal, de stink- en rook- bommengooierij en de noodgedwongen inzet van de rellenpolitie zijn betreurens- waardige ontsporingen van wat „inspraak van de burgerij op het gemeentelijk be leid” zou moeten worden genoemd. Deze nare geschiedenis toont aan dat de ge meenteraad van de hoofdstad na de re cente verkiezingen niet genoeg gezag heeft verworven als spreekbuis en ver tegenwoordigend lichaam, ondanks het feit dat de groep die het maatschappelijk patroon van Amsterdam op korte termijn gewijzigd wil zien, een aantal vertegen woordigers in die gemeenteraad heeft. De kortsluiting van gisteren veroorzaakte een felle en gewelddadige confrontatie die aan overleg en debat geen ruimte meer liet. Men kan niet voorbijgaan aan het ver schijnsel dat een deel van de Amsterdam se burgerij met grieven en onbehagen ge laden is. Het is de vraag of het Amster damse gemeentebestuur bereid is daar voldoende rekening mee te houden, maar die bereidheid zal er na gisteren niet op vooruitgegaan zijn. Het gevaar bestaat dat men in het Amsterdamse raadhuis iedere Amster dammer, die protesteert tegen wantoe standen in zijn stad of tegen dreigende ontluistering van het stadsmilieu, over één kam gaat scheren met de oproer kraaiers en relschoppers. Dat zou een van de betreurenswaardige gevolgen van het incident zijn. De schuld daarvan komt volledig neer op de hoofden van de figu ren. die menen dat door dit gedoe iets nuttigs of goeds te bereiken zou zijn. Ongetwijfeld zijn er in Amsterdam veel IA/VWVV\AA/WVWVVVVVWVVVVVVVVVVVWVVVVVVWVW\A/VVVW\A/VV\ftAA/WVWVVVVVVVVVVWVVVVVVVVWV ’P’

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3