Zeewijk Samenwerking BERGERS LEDEN m SCHIPBREUK WR 40 maand op strand over beschermt tegen tandbederf Panorama gaat vrijuit kort geding verhaal haarstukje •s A wtfil Maand voor roekeloos rijden Duizend liter benzine liep Velser Gemeenschap haakt in op initiatieven Jumbo’s niet naar Bonaire in Lieven de Key school houdt Verdwijnend stukje historie langs kanaal '1 openbare les weg in riool fff A i MAATREGELEN UIENPRIJS GEVRAAGD Panam boekt geen maanreizen meer IN DE VISHAL Eisen Man-Top en Harvard Bindende afspraken voorwaarde afgewezen voor overleg Carillonklanken over IJmuiden '"’Ml 5 Mm -m 5 IJMIHDER COURANT DONDERDAG 4 MAART 1971 Uitspraak rechtbank Alarm in Genestetstraat 5 Cis e „LEERZAME REPORTAGE VOOR DUNBEH AARDEN” In gebreke W anprestatie F IS (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Op uitnodiging van de Velser Gemeenschap is er onlangs een gesprek gehouden waarvoor waren uitgenodigd de Initiatiefgroep Zee- en Duinwijk, de Raad van Kerken, de directeur van het buurthuis „De Brul boei”, de directeur van de Muziekschool Velsen, een vertegenwoordiger van het Provinciaal Opbouw Orgaan, de Velser Jeugd Centrale (een sectie van de Velser Gemeenschap) en de huismeesters van de Woningstichting Velsen. xz LM PvdA, D’66 en PPR t IVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVlMAAfVVWWVVVVV'VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVIfy FVVVWWVVVVVVVVVVVVVWVVVVWVVVVVWWVUWVWVVVVVVVVVVWWVVVVV^n/VWVVWVVVVVVWVVVVWVVVV, ADVERTENTIE SS Zeer binnenkort zal het oudste ge deelte van Van Gelder Papier n.v., daterend uit 1896, langs het Noord- zeekanaal verdwenen zijn; een oude villa met bijgebouwen, laatstelijk in gebruik als kantoorruimte. Op de met klimop begroeide gevel prijkt nu nog de oude naam „Koninklijke Papier fabriek „De Eendracht". De oude ge bouwen passen al lang niet meer in het zakelijke beeld van de kanaal- oever. Maar juist daarom zal het op vallen als de gebouwen eerstdaags met de grond gelijk zijn gemaakt. slechts dan in tegenspraak zijn met de zorg vuldigheid tegenover de eiseressen als een redelijk doel ontbrak en zij niet de gele genheid hadden gehad hun visie weer te geven. De klacht van Baggers stond echter nie* alleen, en Harvard heeft er wel com mentaar op kunnen geven PARIJS De Amerikaanse luchtvaart maatschappij Pan American heeft met het oog op het .astronomisch’ aantal van 90.000 boekingen voor commerciële interplane taire vluchten besloten, geen gegadigden meer in te schrijven. De eerste kandidaat voor een maanreis meldde zich in 1964. In 1968 was het aantal aanmeldingen gestegen tot 5.000 en sedert dien is de wachtlijst snel langer geworden. De eerste pogingen om de WR 40 die vandaag precies een maand geleden ter hoogte van Riche in Zandvoort aan de grond liep te bergen, zijn mislukt. Een kleine vlet, die dezer dagen van af een bergingsvaartuig te water werd gelaten om een lijn naar het strand over te brengen sloeg halverwege zijn korte reis (vanaf de derde bank naar het strand) om. Noodgedwongen moest men verdere plannen na dit ongelukje laten varen, omdat de IJmuiden 17 eigendom van een bergingsmaatschap- Hij vraagt of de minister een verklaring kan geven van dit verschil en een opgave wil verstrekken van de winstmarges in elke schakel van de handel in uien. De senator dringt aan op maatregelen. Volgens hem moet de verkoopprijs van de producent toenemen, bij een gelijkblijven de consumentenprijs. i; HAARLEM. De Lieven de Keyschool school voor individueel lager technisch on derwijs houdt op zaterdag 6 maart haar jaarlijkse openbare les. In de gebouwen Gedempte Voldersgracht 22, Schoterstraat 4 en Oude Zijlvest 27 zal de school deze ochtend in vol bedrijf zijn met handenarbeid, metselen, timmeren, metaalbewerken en schilderen. Belangstellenden, aanstaande leerlingen en hun ouders zijn van harte welkom van 9.15 tot 12.00 uur. Benoeming. Tot advocaat-generaal bij het gerechtshof in Leeuwarden is benoemd mr. J. Wiarda, thans officier van Justitie in het arrondissement Alkmaar. Mr. Wiarda is jaren werkzaam geweest als officier van Justitie in Haarlem. X.. - t Het programma van de beiaardbespeling door Hein de Ligt op zaterdag van 16 tot 17 uur op het stadhuiscarillon te IJmuiden, luidt als volgt: Koekoekpreludium, van M. van den Gheyn; Allemande (2e Franse suite) van J. S. Bach; Menuet (Partita in Bes) van J. S. Bach; Sur le pont d’Avig non; II était une bergère; Monsieur vous êtes jeune homme; Improvisatie, van H. de Ligt; Suite voor beiaard, van Willem Vogel; All through the night; Good-night ladies; The British grenadiers; Neder landse volksliederen-fantasie, van Dick van Wilgenburg. HILVERSUM. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft woensdag avond in het radioprogramma „Cosa Nos tra’ gezegd, dat de Nederlandse regering niet van plan is het vliegveld Bonaire geschikt te maken voor Jumbo Jets. Voor een dergeljjke aanpassing van de vlieg velden Albert Plesman op Curacao en Prinses Beatrix op Aruba heeft Nederland inmiddels 3,7 miljoen gulden geïnvesteerd. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Het door juridische pro cessen de laatste tijd veelgeplaagde week blad Panorama heeft zich met haar verhaal „Een haarstuk als een ragebol?” in num- mei 9 van vorige week niet beledigend of kwetsend opgesteld tegenover de beide in het verhaal genoemde haarinstituten. IJMUIDEN In IJmuiden werden woensdag de volgende besommingen (in guldens) gemaakt: TX 33 en 75 1.840, 9 en 29 1.190, 32 en 34 1.450, 38 en 25 1.110, 40 en 42 830, UK 47 en 147 6.040, 78 en 93 540, 89 en 218 2.860, 135 en 145 3.550, 141 en 271 2.900, 196 en 234 5.700, VD 73 en 128 925, UK 197 3.000, ARM 25 1.930, 35 2.470, VL 1 9.690, IJM 23 1.550, 55 2.180, KL 7 1.460, 50 350, WR 137 980. Twaalf vaartuigen hebben donderdag morgen in IJmuiden aangevoerd: 1244 kis ten en 16 kleine kisten vis, 1200 stijve kabeljauwen en 1100 kilogram tong. Bij de aan voer waren: 13 kisten en 16 kleine kisten wijting, 700 kisten gul, 3 kisten haring, 500 kisten schol en 26 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 9.31, grote tong 9.59-3.50. grootmiddel tong 7.09-6.98, kleinmiddel tong 8.19-7.87, tong I 9.84-9.40, tong II 9 88-9.41. Per tien stuks grote kabeljauw 132-92, middel kabeljauw 122-81 Per 50 kilogram, wijting 68-58, schar 70-56. gul I 98-69. gul II 68-59, gul III 58- 37, grote schol 32-26. schol T 35-32, gul II 45-38, gul III 66-31, tarbot 227-205, griet 192-178, haring 25.20-24.60 lever 37-31, bot 6.50. .rfi' pij uit Haarlem, zich op de derde bank had laten lopen en daarom niet meer tijdens het lage water weg kon komen om de omgeslagen vlet te achterha len. De WR 40 is voor 500 gulden van de verzekering gekocht door eigenaars van een Haarlemse autosloperij en een Haarlems bergingsbedrijf. Het lag in de bedoeling de bergingsbotter op de derde bank te laten lopen en van af daar door middel van een vlet een kabel over te brengen naar het strand Een lier op de botter moest het hoog op het strand gelegen vaartuig op zijn kant trekken en het glijdend op zijn kant in zee trekken. Maar de vlet bleek ondanks de rustige branding, door de zware kabel en bemannings lid te zwaar beladen waardoor het bootje in de golv enomsloeg. Vandaag of morgen zullen de bergers hun pogin gen hervatten, op de foto de IJmuiden 17, op de derde bank De bergers op de voorgrond brengen het inker van de WR 40 naar de tweede bank, zo dat het scheepje niet nog hoger op het strand slaat. Dit was het resultaat van een kort ge ding dat de haarinstituten Man-Top en Harvard verleden week voor de president van de Haarlemse rechtbank, mr. F. Bloemarts, aangespannen hadden. Zij voelden zich beledigd door genoemde re portage, en riepen uitgeverij De Spaarne- stad, hoofdredacteur Vermeulen, verslag gever Bob Snoijink en Rob Baggers, de man uit wiens teleurgestelde mond het verhaal werd opgetekend, ter verantwoor ding. Mevrouw mr. J. M Obermann-Moll zette op de zitting heel technisch uiteen hoe de methode van de instituten werkt, en legde de nadruk op het feit dat het een prothese is, die, als andere protheses, een percentage mensen niet kan verdragen. In de gewraakte Panorama had ze met rood alle onbetamelijke en onzorgvuldige passages onderstreept; met blauw alles wat onjuist en tendentieus was. Daarbij speelden een paar punten een hoofdrol; Harvard en Man-Top, die niet één, maar twee statutair afzonderlijke NV’s zijn; het feit dat Rob Baggers de consequenties kon weten; dat het weer woord van hen in het verhaal te weinig aan bod kwam. Mr. Baron De Vos van Steenwijk, raadsman voor de andere partij, voerde hiertegen aan dat feitelijke mededelingen, zonder commentaar, zonder denigrerende woorden, waren weergegeven (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De bewoners van de Genestetstraat en omgeving werden gis teravond om half tien gealarmeerd toen hun door de politie per megafoon werd verzocht ramen en deuren te sluiten en geen open vuur te gebruiken. Door een ongelukkige manoeuvre was bij garage Steenkist namelijk duizend tot veertien honderd liter benzine het riool in ge stroomd. Tijdens het lossen van een tankauto, reed de 29-jarige garagehouder met een auto de snelkoppeling los, waardoor de benzine vrijelijk wegstroomde. Doordat het euvel niet direct werd opgemerkt duurde het geruime tijd voordat de toe voer vanuit de tankwagen kon worden stopgezet. De garagehouder waarschuwde onmid dellijk brandweer en politie, die tot van morgen half vier in de weer zijn geweest. De veiligheidsdienst van de benzinemaat- schappij probeerde eerst de bezine af te breken met een chemisch product. Toen dit niet lukte werd een speciale tankauto van een classificeerbedrijf uit Rotterdam opgetrommeld, waarmee het riool, dat niet met het stadsnet in verbinding staat, leeg werd gezogen. Hierna werden met een explosiemeter controles uitgevoerd in de omgeving. Van daag zou het riool nog eens worden leeg gezogen en wordt een laatste controle uitgevoerd. De brandweer laat weten dat men in de buurt weer vuur mag gebrui ken, mits men de huizen wel ventileert. De man had op een zomerse zondag in augustus van het vorige jaar op de Noord- boulevard in Zandvoort een overstekende voetganger aangereden. Deze had hierbij een op twee plaatsen gebroken scheen been, een hersenschudding, een hoofdwond en een scheurtje in de elleboog opgelopen. De automonteur vertelde voor de recht bank dat het slachtoffei eerst had stil gestaan op de weg, maar toen plotseling was doorgelopen met alle gevolgen van dien. De verbalisant en een getuige a charge zeiden dat de automobilist veel te snel gereden had. De snelheid van de auto was op het moment van het ongeval ongeveer 80, 90 kilometer geweest. De raadsvrouwe van de automobilist zei dat het slachtoffer beter had moeten uitkijken. Zij was tevens van mening dat de snelheid van de auto niet te hoog was geweest. De eiseressen bleven volgens de presi dent, mr. Bloemarts, in gebreke duidelijk te maken waarom het verhaal onjuist en/ of tendentieus zou zijn, en dat belangrijke delen van hun commentaar niet gepubli ceerd zouden zijn. Hij deelde de mening niet dat de publicatie de indruk zou ves tigen dat de eiseressen een totaal onge schikte methode voor haarvervanging in de handel brengen en het publiek door onjuiste voorstelling ertoe zou bewegen tegen hoge prijzen zich van een dergelijke ondeugdelijke haarvervanging te voorzien. Containervervoer. Vorig jaar is het aantal naar en van de Amsterdamse haven ver voerde containers afgenomen, terwijl het totale containervervoer voor Nederland per zeeschip is toegenomen. De aanvoer van containers naar Amsterdam daalde van 19.579 in 1969 tot 15.361. De afvoer nam af van 21.663 tot 17.280. De aan voer naar de Rotterdamse haven daar entegen steeg van 103.327 tot 126.271 en de afvoer over zee via Rotterdam nam toe van 92.778 tot 116.057. De totaal cijfers van het containervervoer per zee schip voor Nederland zijn 157.709 (143.235) aangevoelde en 152.704 (136.125) afge voerde containers, zo blijkt uit cijfers van het centraal bureau voor de statis tiek. De publicatie was volgens mr. Bloem arts een mededeling van een wanprestatie aan de karJ van de eiseressen; niet was vast komen te staan dat hiervoor de grond ontbrak. Daarom stond het Baggers vrij zijn oordeel openbaar te maken, zijn woor den waren correct weergegeven in Pa norama, niet vriéndelijk maar ook niet beledigend De publicatie zou, aldus de president, (Van onze correspondent) UTRECHT. De P.v.d.A., D’66 en de P.P.R. hebben na een bijeenkomst van hun besturen in Bunnik aan K.V.P., A.R.P. en C.H.U. medegedeeld, dat deel neming aan een parlementair kabinet na de verkiezingen uitgesloten is als geen regeerakkoord vóór de verkiezingen mo gelijk blijkt. Het maken van bindende af spraken vóór de verkiezingen kan slechts uitgangspunt en de enige doelstelling van het overleg zijn. „Als u dit standpunt deelt", aldus de brief, „stellen wij u voor nog deze week het overleg mondeling te beginnen. Zo niet, dan zien wij ons genoodzaakt van nader overleg af te zien”. De brief van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. ondertekend door de voorzitters dr. Von deling van de P,v.d.A„ J. Beekmans van D’66 en J. Tonnaer van de P.P.R., is het antwoord op de brief van de confes sionele partijen van 2 maart. Volgens minister Bakker, als vice-mi- nister-president belast met koninkrijks aangelegenheden, is aanpassing van het vliegveld op het 5.000 inwoners tellende Bonaire niet noodzakelijk nu er op twee op korte afstand van Bonaire gelegen eilanden geschikte luchthavens komen. „Het zou een geweldige investering zijn en bovendien zal het onderhoud voor het eilandbestuur een ondraaglijke last bete kenen”, aldus de minister. De heer L. D. Gerharts, een Nederlandse manager op Bonaire, zei in het radiopro gramma dat aanpassing van het vliegveld eer grote stimulans zou zijn voor het toe risme op het eiland. Volgens hem zou een dergelijk vliegveld reeds vier jaar geleden aan Bonaire zijn beloofd. „Minister Bak ker zei bij zijn bezoek vorig jaar dat de pot leeg was, maar dat zodra er geld zou zijn, het vliegveld vergroot zou worden. Blijkbaar is een dergelijke belofte geen cent waard”, aldus de’heer Gerharts. 0-77 -^ De Velser Gemeenschap bleef te veel een overkoepeling of zo men wil een sa menbundeling van verenigingen, een „subsidiekanaal”, een agendabureau. Dat is niet in verwijtende of kritische zin bedoeld en het is zelfs niet helemaal juist, want de taak was veel meer om vattend en men heeft die taak ook waar gemaakt. Maar juist als zo’n organisa tie goed functioneert dreigt het gevaar van enige verstarring. Dan is het goed de bakens op tijd te verzetten. Dat de Velser Gemeenschap daar nu mee bezig is en even moet zoeken naar een ver nieuwde opzet, waarbij men open staat voor suggesties, rechtvaardigt de ver wachting dat men zich tijdig kan aan passen en dat men de „aansluiting” bij de nieuwe ontwikkelingen niet zal mis sen. In die zin is het gesprek met de verte- genwoordigers(sters) van verschillende in Zeewijk werkzame groepen bijzonder nuttig en verhelderend geweest. Want juist in Zeewijk werden allerlei initiatieven genomen, min of meer bui ten de Velser Gemeenschap om. In de werkwijze van de initiatiefgroep her kende de Velser Gemeenschap verschil lende elementen waarop men in de nieu we opzet wil inhaken en tijdens een ge sprek kon men aftasten hoe de mogelijk heden voor samenwerking, coördinatie en dergelijke liggen. De Velser Gemeenschap heeft de ini tiatiefgroep alle steun aangeboden. De ze steun kan bijvoorbeeld bestaan uit het maken van stencilwerk, het aanbieden van hulp van deskundigen, het geven van informatie over plannen met be trekking tot Zee- en Duinwijk, het door geven van namen en adressen van nieu we bewoners, enzovoort. De initiatief groep heeft verklaard, graag van de ge boden service gebruik te zullen maken. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond donderdagmorgen uit' 20 kisten en 70 kleine kisten wijting, 450 kisten gul, 130 kisten en 970 kleine kisten haring, 14 kleine kisten makreel, 350 kisten schol, 30 kisten varia en 4500 kilogram tong. De Velser Gemeenschap bezint zich reeds enige tijd in samenwerking met het gemeentebestuur en het Provinciaal Opbouw Orgaan, op een wijziging in haar structuur, die zal leiden naar een orgaan voor samenlevingsopbouw, waar van de peilers onder meer komen te be rusten bij wijken, werkgroepen ad hoe en functionele raden. Reeds eerder is gebleken, dat de Vel ser Gemeenschap zoekt naar een aan passing bij ontwikkelingen die zich over al en dus ook in deze gemeente voor doen. Er ontstaan overal groepen men sen die gaan samenwerken om een be paald doel te bereiken, zonder dat men zoals dat vroeger veel meer het geval was onmiddellijk een verenigingsvorm gaat kiezen. We denken aan werkgroe pen, actiegroepen, discussiegroepen, en zovoort. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De rechtbank heeft van morgen een 24-jarige automonteur uit Haarlem conform de eis van de officier veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid wegens hoogst roekeloos rijden. De eis van Harvard en Man-Top werd dus afgewezen. Die luidde: onthouding van verdere mededeling over produkten en Debandeling van de eiseressen en publi- katie van het vonnis op de voorpagina, zonder commentaar. Beide eisen op straffe van ene dwangsom van f 10.000 voor iedere overtreding. DEN HAAG. Het Eerste Kamerlid mr J. H. van Wjjk (PSP) heeft bij minis ter Lardinois van Landbouw het volgens hem wel zeer groot verschil tussen de producentenprijs van uien (de landbou wers ontvangen 5, 6 of 7 cent per kg) en de consumentenprijs (in de winkel moet 70 tot 90 cent per kilo betaald worden) onder de aandacht gebracht. L j - 5'

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5