Buitenbad met zonneweiden naast Sportfondsenbad Instuif in Nieuw instrumentarium voor tamboer- en trompetterkorps Nieuwe bewoners maakten kennis met Heemskerk GRATIS OP PROEF Loodsen uit IJmond berecht Dorado voor de peuters Technische ontwikkeling bepaalt onze Eerste lezing in serie van vier Zeewijkschool gezondheid F M GROOTSE PLANNEN over milieuhygiëne Bestuur van Fauna Felisena IJmuider Courant Marktberichten T oekomstplannen ontvouwd Zestig jaar Sint Eloy in IJmuiden Afgesloten verkeerswegen in Velsen ongewijzigd Nog open plaatsen in peuterspeelplaats Diploma’s voor verpleegkundigen Uniformen volgen nog 7 )ONDERDAG 4 MAART 1971 IJMUIDER COURANT Naam Adres Woonplaats 4 In ongefrankeerde enveloppe opzenden naar IJMUIDER COURANT Antwoordnummer 47 IJMUIDEN Zend deze BON in en u ontvangt 14 dagen GRATIS IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Het Sportfondsen bad aan de Kuikensweg zal een aan zienlijke verandering ondergaan. Het bestuur van de naamloze vennoot schap heeft namelijk een rigoureuze uitbreiding voor ogen en wel met een buitenbad en een aantal recreatieve voorzieningen, welke de bezoekers in staat stellen diverse sporten te bedrij ven en te zonnen, terwijl daarnaast de kleuters onder het toeziend oog van hun moeders zich er heerlijk in de zon kunnen vermaken. Dit zal alles ver wezenlijkt kunnen worden indien de gemeenteraad donderdag 11 maart de garantie wil geven voor de rente en aflossing van een door de n.v. Sport fondsenbad aan te gane lening, groot f 630.000. Alleen maar zonnen Boeten van 600 tot 800 gulden Kort IJ mond nieuws Kleuters apart 4 vergezeld was van de wethouders A. (Van een onzer verslaggevers) toespraak Geldt <uet Joor abonnees van IJmuider Courant Tijdens deze spel-instuif kunnen de kin deren zich opgeven voor de clubs, waar over via de scholen inlichtingen zijn ver strekt per stencil. De antwoordstrookjes kunnen tijdens de instuif worden ingele verd. De verste hoek van het terrein wordt bestemd voor zit- en liggedeelte, waarbij aan de buitenzijde door middel van be planting veel hoekjes worden gecreëerd burgemeester H. J. M. Roozen. Hij zei onder meer blij te zijn met deze gelegenheid om de nieuwe Heemskerkers te kunnen be groeten en hun wensen te leren kennen. Deze wensen en verlangens kunnen vol gens de heer Roozen een stimulans vormen voor het gemeentebestuur bij het werken voor de gemeenschap. Tevens drong de heer Roozen er bij de aanwezigen met lei derscapaciteiten op aan zo mogelijk hun steun te geven aan de uitbouw van het ver enigingsleven om daardoor te kunnen ko men tot een gemeenschap met een zo leef baar mogelijk geheel. De stedebouwkundige H. Hof gaf hierna aan de hand van enkele kaarten en pla quettes een toelichting op de ontwikkeling van en de toekomstplannen voor Heems- Nederland bevuilt zijn eigen nest. „In ons land is de dreiging van de angst te sterven aan luchtverontreiniging groter, dan de meer reële dreiging van ons bestaan door lawaai. Deze laatste fysi- che dreiging is oneindig gevaarlijker dan de luchtverontreiniging. In Londen, aldus prof. Zielhuis, heeft een onderzoek uitge- Burgemeester J. G. S. Bruinsma over handigt in het Stadskantoor de nieuwe instrumenten aan de leden van het tamboer- en trompetterkorps „Beverwijk”. Voorzitter P. H. Steijn kijkt glunderend toe. Vol belangstelling bekijken een aan tal bezoekers van de begroetings- avond in De Vrijburcht een maquette van de gemeente Heemskerk. Links op de voorgrond staat loco-burge- meester H. J. M. Roozen. De trage uitbreiding van het meetnet in de IJmond, dat momenteel alleen SO 2 in roetverontreiniging meet vond profes sor Zielhuis een normale zaak. „Het is een kwestie van een tekort aan man kracht. Er zijn weinig deskundigen, die kunnen meten. Het milieubeheer is een nog te prille wetenschap om nu al gede gen chemici af te leveren, die de materie beheersen.” een kleuterbadje, bestaande uit drie in speelse vorm gecombineerde en met el kaar verbonden bakjes. Verder komen er een zandbak, een zandbox en een speel- tuintje met een kleine draaimolen, schom meltjes, wipjes, een klimspin en wat bui tenrekjes. Voorts worden er banken neer gezet en is er een ligheuvel voor de ou ders, zodat een goed toezicht mogelijk is. Dat de kleuterbassins dicht bij de zand bakken zijn gesitueerd wordt gezien ervaringen elders niet als een bezwaar gevoeld. Prof. Zielhuis betrok onder meer de sportopvoeding in het milieubeheer. „In spanning is nodig voor ontspanning en als de techniek deze dingen stagneert krijg je een achteruitgang van het menselijk ver mogen. De techniek en het verkeer ver oorzaken een geestelijke overbelasting, die verantwoordelijk is voor ziekten en storingen.” Volgens professor Zielhuis be paalt de ontwikkeling van de technologie onze gezondheid. „Laten wij de techniek gebruiken voor de dingen die we graag zouden willen verwezenlijken. Als dat werkelijk gebeurt is het een schrale troost. Want in werkelijkheid gebruikt in menig geval de techniek ons.” (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De politierechter heeft gistermiddag een twintigtal loodsen uit de IJmond veroordeeld tot boeten, die va riëren van zeshonderd tot achthonderd gulden. Ook deze maal waren de ver oordelingen bij verstek. Bij de eis van de officier is gelet op de duur van het dienstverband van de loodsen, die allen terecht stonden wegens het aannemen van steekpenningen. De politierechter heeft zich met de uit spraak ook nu weer geconformeerd aan het arrest van het Amsterdamse gerechts hof. Morgen zal de Amsterdamse rechtbank uitspraak doen in de zaak tegen een aan tal Amsterdamse collega’s van de loodsen uit de IJmond. (Van een onze verslaggevers) HEEMSKERK Een groot aantal be woners van de derde en vierde flat aan de Debora Bakelaan, de flats in plan De Die en enkele bewoners van de Prof. Ten Doesschate't-sat hebben woensdagavond de winterse koude getrotseerd om in het verenigingsgebouw De Vrjjburcht een door de sectie begroeting van de Gemeenschaps raad Heemskerk belegde begroetingsavond bij te wonen. Namens het gemeentebestuur werden de nieuwe bewoners verwelkomd door loco- BEVERWIJK Aan de bloemenveiling noteerde men woensdag de vo’gend prij zen: Anjers p. st 22-43, Trosanjer 135-210, Anthurium 100-285 B. Druif 20-48, Chry sant jaarrond 120-180, Forsythia p. tak 18- 48, Freesia 120-410, Gerbera 42-58, Hyacint st. 28-50, Hyacint bos 85 Iris 175-370, Lelie p. tak 80-160, Narcis kas 65-110, Orchideën 25-340, Roos p. st. 40-80, Babyroos 22-38, Tulp 125-265. Planten: Achmea 700, Anthu rium 420-650, Azalea 140-770, Begonia 52- 140, Brommelia 360-500, Cineratia 80, Cy clamen 140-180. Ficus 320-480, Hedera 50- 80, Hertshoorn 340-460, Kalanchoe 30-160, Potchrysant 40-65, Primula 28-60, St. Pau- lia 165-175, Vriesia 320, Gem. planten 105- 205. IJMUIDEN. De afdeling IJmuiden van de Nederlandse Katholieke Metaalbe- werkersbond Sint Eloy viert dit jaar haar zestigste verjaardag. Het zestigjarig be staan zal worden gevierd met een recep tie en een feestavond. Zaterdag 17 april wordt van 15 tot 17 uur in de bovenzaal van Hotel Royal, aan de Kennemerlaan, een receptie gehouden. In het Sint Fidelis- gebouw, aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost, begint om acht uur ’s avonds op woens dag 21 april een feest waarvoor een geva rieerd programma is samengesteld. Met een bal zal de feestavond worden beslo ten. met in het midden weer een lage ligheu vel. Door de groenbeplanting zal ook voor een goede beschutting tegen de wind wor den gezorgd. De reeds aanwezige beplanting ten wes ten van het buiten-basin zal het toezicht op de zonneweide daarachter belemme ren. Indien de ervaring leert, dat dit een bezwaar is, kan ze gemakkelijk worden verwijderd. Aangenomen moet worden, dat het overgrote deel van de bezoekers alleen komt ter wille van de recreatie. De daardoor ontstane drukte zal weinig mogelijkheden open laten om tegelijker tijd aan de zwemsport te doen. Ook dit wordt niet als een bezwaar gevoeld. De ervaring heeft namelijk geleerd, dat de zwemliefhebbers toch op tijden komen, gedurende welke er geen ander publiek is. Het college van B. en W. is de mening toegedaan, dat dit buitenbad in een be langrijke recreatieve behoefte zal voor zien, ongeacht de aanwezigheid van een buitenbad in Heemskerk. Bovendien zal het een positieve bijdrage kunnen toevoe gen aan het exploitatiesaldo. Voor het nu lopende jaar wordt het exploitatietekort van het bestaande bad op f 85.000 ge raamd. Het college stelt de raad voor de gevraagde garantie te verlenen. Bij de verwezenlijking van de plannen zal sterk het accent komen te liggen op het recreatieve aspect, waaraan de groot ste behoefte blijkt te bestaan. Het buiten bad krijgt afmetingen van 50 x 18 meter, zodat het voldoet aan de eisen voor wed strijden. Met het oog op het sportbelang zal het gehele bassin bij opvoering van het waterpeil de vereiste diepte verkrijgen. De trap is zodanig geplaatst, dat deze geen ruimte van het bassin inneemt. De toegang er toe is zowel vanuit het over dekte bad, als buitenom, welke laatste door moeders met kinderwagens en inva liden kan worden gebruikt. In de nabijheid van deze laatstgenoem de toegang is plaats voor enkele wissel- kabines en toiletten. In verband met de ruimte zijn om het bad vrij smalle per rons ontworpen, waarvan de netto breed te drie meter bedraagt en die worden omlijst met zitbanken en plantenbakken. Hierna is aan de zuidwestelijke kant van het bassin nog een speelveldje ge projecteerd, dat geschikt is voor volley bal, en badminton om maar enkele sporten te noemen. Daar wil men ook en kele gymnastiektoestellen, als een paard en een brug plaatsen. Aan de zijde van de Kuikensweg kan een betegeld gedeelte worden aangelegd met oefendoel voor basketbal. VELSEN. Wegens werkzaamheden aan het wegdek zullen in de gemeente Velsen met ingang van volgende week in Velsen-Noord en in IJmuiden-Oost enkele verkeersmaatregelen worden getroffen. De noordelijke rijbaan van het Stratings- plantsoen in Velsen-Noord wordt ongeveer twee maanden afgesloten. De Ahornstraat in IJmuiden-Oost. die ook parkeerhavens krijgt, gaat voor drie weken dicht. Kosmic-Mind. In het voormalige Groene Huis aan het Raamveld treedt vrijdag op de Castricumse groep „Cripple Joe”. Voorts komen er een lichtshop, ge legenheden om iets te gebruiken en hoopt men op een fijne sfeer. De show duurt van half acht tot twee uur. kerk. Tevens hield mejuffrouw M. Rang, hoofdleidster van het jeugdgebouw De Schuilhoek, een korte inleiding over het nieuw te bouwen buurthuis, dat ook als „De Schuilhoek” zal verrijzen op de groen strook tussen de Bronkhorststraat en de Baandert. Het nieuwe buurthuis, dat onge veer een half miljoen gaat kosten, bevat naast enkele kleinere ruimten en was- en toiletgelegenheden nog negen grote lo kalen. Mejuffrouw Rang liet in haar toe spraak duidelijk uitkomen, dat de leiding van de nieuwe „Schuilhoek” rekent op in itiatieven van de buurtbewoners bij het ontwikkelen van aktiviteiten. De heer A. Bisschop, die een serie dia’s vertoonde over het Heemskerk van vroeger en nu, gaf in een korte open een toelichting op het ontstaal van de Ge meenschapsraad Heemskerk, overkoepelend orgaan is voor het totale verenigingsleven. IJMUIDEN. Op de ledenvergadering van dc volière-vereniging Fauna Felisena is het dagelijks bestuur ongewijzigd uit de bus gekomen. Het bestuur is als volgt samengesteld, voorzitter J. H. Nijland; secretaris W. C. de Bruin, Lange Nieuw- straat 375? penningmeester H. Belfroid, Rembrandtlaan 39; tweede voorzitter D. Gnodde; tweede secretaris L. Drost; com missaris materiaal en ringcommissarii J. Kiewiet; commissaris J. van der Zwet. Komende vanuit de kleedruimten onder het binnenbad via de achtergang, heeft men bij het betreden van de zonneweide het hierboven beschreven gedeelte aan de rechterhand. Links komt dan het voor kinderen jonger dan zes jaar gereser veerde gedeelte. In verband met de vei ligheid wordt dit één afgesloten gedeel te, omgeven door een groenstrook waar in een afrastering komt. De hoogte van de groenstrook is 1.20 meter, zodat toe zicht van buiten-af mogelijk is en de kin deren zich toch beschut voelen. De toe gang erheen wordt mogelijk gemaakt door een zelfsluitend hekje, zodat kleine kinderen niet zelf uit het peutergedeelte weg kunnen. Bovendien is vanuit de kiosk (een buffet-verkooppunt) nog enig toe zicht mogelijk. Ook op het boventerras zal een afscheiding komen. Het kleutergedeelte wordt voorzien van (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEHUIS. De peuterspeelzaal in de voormalige pastorie aan de Driehuizer- kerkweg is een succes geworden. Ver scheidene peuters moesten op een wacht lijst worden geplaatst, omdat men meteen was volgeboekt. Daarom start men op woensdag 17 maart met een tweede groep peuters. Door verschillende omstandigheden moes ten enkele namen van de wachtlijst wor den afgevoerd en daarom zijn er nu nog enkele open plaatsen voor peuters van twee tot vier jaar in de nieuwe groep, die op de woensdag- en vrijdagochtenden de speelzaal zal bevolken. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De initiatiefgroep Zee- en Duinwijk deelt mee, dat op woensdag 10 maart in de Zeewijkschool de eerste grote spel-instuif zal worden gehouden. Voor alle kinderen van zes tot tien jaar begint deze instuif om twee uur 's mid dags en voor alle jongens en meisjes van tien tot twaalf jaar om zeven uur ’s avonds. vergezeld was van de wethouders A. J. Hermes en P. Schipperus, zag deze bij eenkomst als het resultaat van veel eigen inspanning door alle leden. Hij hoopte, dat het korps de sympathie van de be volking zou krijgen. Hij adviseerde er een democratisch ingestelde vereniging van te maken met veel inspraak van de jeugdige leden. Tenslotte wenste burge meester het korps zowel binnen als bui ten Beverwijk veel succes. Staande op de trap naar de „Salles des pas perdus” bracht het korps twee goed uitgevoerde nummers ten gehore. VELSEN-NOORD. „De burger be hoort de mate van luchtverontreiniging in het woongebied te weten. Amsterdam heeft onlangs een geheim rapport opge steld, waarin de luchtverontreiniging in en rondom de stad in normen werd uit gedrukt. De cijfers mogen niet gepubli ceerd worden. Dit is natuurlijk de omge keerde wereld.” Dit vertelde prof dr. R. L. Zielhuis, directeur van het Coronel In stituut voor Arbeidshygiëne te Amster dam woensdagavond in De Schouw op een voorlichtingsbijeenkomst over het milieu beheer, medisch en fysiologisch be schouwd. wezen, dat de bewoners in het gebied nabij het Londense vliegveld psychische storingen kregen door het lawaai van vliegtuigen en in verhoogde mate in psy chiatrische inrichtingen moesten worden opgenomen. „We moeten het niet stil gaan maken” meende prof. Zielhuis." Maar laten we de mensen de vrijheid gunnen zelf de mate van lawaai te bepa len, die ze willen hebben.” (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK In het Rode Kruis ziekenhuis hebben zeven leerling-ver- pleegkundigen het diploma Ziekenverple- ging-A behaald. De nieuwe verpleegkundi gen zijn: E. Borgers; W. A. E. Briefjes; S. Brink; C. A. M. Heinze; L. C. Kingma; P. M. Tromp en J. van der Valk. Professor Zielhuis was de eerste spre ker in de serie van vier bijeenkomsten, die de komende weken in De Schouw wor den gehouden en zijn georganiseerd door de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad, de Gemeenschapsraad Heemskerk, de Velser Gemeenschap en de Werkgroep Leefbaar Milieu IJmond. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Burgemeester J. G. S. Bruinsma heeft woensdagavond in het Stadskantoor een volledig instrumenta rium overgderagen aan het op 20 okto- boer en trompetterkorps „Beverwijk” ber van het vorig jaar opgerichte tam- Het instrumentarium omvat 8 parade- troms. 1 overslagtrom. 2 bekkens, 2 ly- ra’s, 20 es-des trompetten en 4 t rombo- nes. De voorzitter van de drumband, de heer P. H. Steijn, bracht in herinnering, dat het korps bij de oprichting alleen maar plannen had, maar geen geld, geen instrumenten en geen uniformen. De heer Steijn zei, dat door de mede werking van het gemeentebestuur, het bedrijfsleven, de donateurs en een groot deel van de Beverwijkse bevolking het korps in staat gesteld werd in betrekke lijk korte tijd tot de aankoop van een volledig instrumentarium over te gaan. Hij bracht dank aan iedereen, die dit mogelijk gemaakt had. De volgende stap is de aanschaf van nieuwe uniformen, die reeds besteld zijn. „Als groentje on der de drumbands hopen wij ons op 30 april aan de bevolking te kunnen presen teren”,zo zei de heer Steijn. Burgemeester J. G. S’. Bruinsma, die welke een

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7