NIXON: ACTIE IN LAOS IS SUCCES Sneeuw Oostpakistaanse hoofdstad bezet Rachman beticht leger van bloedbad met 300 doden Scherpere douane-controle op illegale grensoverschrijding gastarbeiders verjaagt veldsport Dieptepunt: -17 graden Hoogovens: 16,7% meer jaarwinst Israel wijst Ruysch uit Arrestatie na ontvoering Drie doden bij kettingbotsing Kind dood na mishandeling door vader „Ze willen doden" jac.warning Geen duidelijke uitspraak over invasie in Noord-Vietnam Paniek in stadion: HET WEER Bejaardenoorden 10 pet duurder vier doden, bijna 1500 gewonden Ruiten ingegooid bij raadslid KAMERBREEDTAPIJT AGENDA pagina 15 ƒ2 Medina-collekfie Verder in de krant Uit het binnenland 2, 19 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Speciale aanbieding VRIJDAG 5 MAART 1971 61e JAARGANG NUMMER 102 Het woord is aan... Teruggang in vierde kwartaal 24,3 SATÉ van de haas „Wrede grap” een 839,— of Corduroy hoekset 2 3 zits bank incl. formica hoektafei VOOR UW AFSPRAKEN Telefoon 1 11 66 Dameskaosalon UST - IJMUIDEN LANGE NIEUWSTR. 181 Zijlstraat 62 - Tel. 31 0413 - Haarlet Straf van Nederlandse spion verzacht Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,per kwartaal 17,50, franco per post 19,15. per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mye. H. P. Stuurman H. van Looy, onderdirecteur 3 stokjes Saté Overdag om het vriespunt Automatiek DEKKERS Starfighter nummer 130 IJmuider Courant DE KENNEMEK COURANT EN HET DAGBLAD VOOR 1JMUIDEN WAARIN OPGENOMEN Guido Gezelle: Denkt aleer gij doende zijt, en doen- de denkt dan nog. ADVERTENTIES Tel 020-764025 gecontro- weg van een zoor. tot sater- (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE graden, maar in het noorden toenemende Vannacht TEL AVIV (AP) De 62-jarige Neder lander William Albert Ruysch, die in 1969 in Israël was gearresteerd op verdenking van sabotagedaden, is vandaag Israël uit gezet Op verzoek van de Nederlandse re gering hadden de Israëlische autoriteiten zijn gevangenisstraf van vijf jaar verzacht. SALVADOR (Brazilië). Volgens De president, die op de door de televi sie uitgezonden persconferentie een ge spannen en min of meer nerveuze indruk maakte, zei verder dat hij blijft vasthou den aan zijn eis van wederzijdse troe penterugtrekking uit Zuid-Vietnam, dat wil zeggen door Amerikanen en Noord- vietnamezen. (Reuter en AP). Het Pa leger heeft in de afgelopen ISTANBOEL (Reuter-AFP). U slaagt In de PERFEKTIE met de wnkunst slechts enkele graden onder nul. Maximumtemperaturen om iets onder het vriespunt. uitnodiging nemen aan EDELSMID JUWELIER Handgesmede eksklusieve sieraden Korte Houtstr. 16, Haarlem, tel. 311582 zijstraat Grote Houtstraat, 1ste straat links vanaf Houtbrug. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON President Nixon heeft vannacht op zyn persconfe rentie gezegd dat de invasie in Laos een succes is, hoewel er nog verbitterde gevechten kunnen worden verwacht. Hij wilde opnieuw niet ingaan op vragen over de plannen van Saigon tot een inval in Noord-Vietnam. De president liet echter doorschemeren dat hij bombardementen op strategi sche doelen langs de gedemilitariseerde zone bij zo’n aanval allerminst uitsluit. De heer Ruysch, van beroep archeoloog, was op 14 augustus 1969 bij aankomst op de luchthaven Lod gearresteerd. Ongeveer een jaar geleden werd hij tot vijf jaar ver oordeeld, omdat hij het voornemen zou hebben gehad om gegevens over de Isra ëlische staatsveiligheid te verzamelen. De Nederlandse regering had in verband met Ruysch’ gezondheidstoestand en leef tijd een verzoek om clementie ingediend. De politieautoriteiten hebben niet willen zeggen voor wie Ruysch zijn spionageacti- viteiten verrichtte, wel dat zijn vrijlating mogelijk werd gemaakt doordat hij niet langer de staat Israël kon benadelen. De heer Ruysch is per vliegtuig naar Parijs gereisd. UTRECHT. Drie mensen zijn van morgen op de rijksweg UtrechtDen Bosch omgekomen bij een kettingbotsing in dichte mist, waarbij zes auto’s waren betrokken Het ongeluk gebeurde tussen Vianen en Jutphaas. De drie doden zijn: de 45-jarige R. Zijl uit Spakenburg, het 13-jarige meisje 11. M. Ruizendaal uit Bunschoten en de bestuur der van een andere auto, de 37-jarige P. H. van der Horst uit Maarsen. Op een andere plaats van de autosnel weg vond nog een kettingbotsing plaats, waarbij 36 auto’s waren betrokken. Ne gen personen werden gewond. De weg is enkele uren versperd geweest. Er ontston den kilometers lange files. Een enorme chaos ontstond vanmorgen op de weg Vianen-Gorinchem, waar ook auto’s op elkaar botsten. Op de autosnelweg Utrecht-Arnhem heb ben zich ook aanrijdingen voorgedaan. Hierbij werd niemand gewond. De was korte tijd versperd. Plaatselik nieuws 4, 5, 7, 9 Kunst 13 Radio en tv 13 Films 13 Weerrapoort 15 Feuilleton 15 Economisch nieuws 17. 21 Schrijvende lezers17 Puzzel 19 Sport 22, 23 Luidsprekers 4, 8 Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s (Van onze redactie economie) IJMUIDEN. Hoogovens IJmuiden heeft over 1970 een nettowinst behaald van 160,7 miljoen, tegen 137,8 miljoen in 1969. Dit betekent een stijging van 16,7 percent. De winst per aandeel steeg ’"an f 10,20 tot f 11,71. De produktie van ruw staal vertoonde in 1970 een stijging «an 4,6 miljoen ton (plus 7,4 percent). De omzet over het hele jaar bedroeg 2133,4 miljoen tegen 1748,5 miljoen in 1969. De winststijging is vooral in het eerste halfjaar ontstaan door verbetering van de (Van onze sportredactie) HAARLEM. Het wordt een rustig weekeinde op de Nederlandse sportvel den. De KNVB heeft alle voetbalwedstrij den voor de amateurcompetitie zowel voor zaterdag als zondag afgelast. Boven dien gaan de wedstrijden van de B-elf- tallen in de betaalde sector niet door. Voor de wedstrijden van de eerste teams in het betaalde voetbal wordt de beslis sing overgelaten aan de consuls en de scheidsrechters. Er zal niet worden gehockeyd noch ge korfbald. De KNHB en de KNKB hebben alle wedstrijden voor het komende week einde afgelast. SALVADOR (Brazilië). volgens een officiële opgave zijn gisteravond vier men sen om het leven gekomen en 1.482 ge wond tijdens paniek in een Braziliaans voetbalstadion, die veroorzaakt werd door een ontploffing. In het bewuste stadion te Salvador de hoofdstad van de staat Bahia, waren 150.000 mensen opeengepakt om een voet balwedstrijd te gaan zien, terwijl de ac commodatie slechts berekend is op 110.000 toeschouwers. Toen zich plotseling een explosie voor deed in de lichtinstallatie en er ge schreeuwd werd dat een tribune was in gestort, stormden duizenden toeschouwers naar de uitgangen. Talrijken liepen ook het voetbalveld zelf op. tisch geen controle is. De controle van de douane bepaalt zich in hoofdzaak tot de autowegen. Inmiddels heeft het NW geconstateerd dat er vanuit Amsterdam gehandeld wordt in gastarbeiders. Een Amsterdams uitzendbureau biedt ze schriftelijk aan: „Afname per tien stuks, prijs nader overeen te komen”. Daar moet iets tegen gedaan worden via een wetswijziging, meent het NW. Ook be drijven die buiten de spelregels om werk krachten van een uitleenbedrijf betrek ken, zouden strafbaar moeten zijn, aldus het verbond. WOERDEN. Een 28-jarige grondwer ker in Woerden heeft zijn ruim één-jarig dochtertje, omdat ztf huilde en niet wilde eten, zodanig mishandeld, dat het kind aan de gevolgen daarvan is overleden. De man was woensdagmiddag alleen met de baby thuis. Hjj heeft haar toen in een vlaag van woede ernstig toegetakeld. Bij thuiskomst van haar moeder was het kind er ernstig aan toe. Onmiddellijk waarschuwde de vrouw haar huisarts, die adviseerde direct met het kind naar het ziekenhuis te gaan. Toen de vrouw ove rigens in gezelschap van haar man daar aankwam was de kleine vermoedelijk al overleden. In de loop van de avond werd de vader van het kind gearresteerd. Pas in de loop var donderdagmiddag bekende hij zijn daad. De man is al eerder in aanraking me' de politie geweest voor mishandeling van een kind. Sjeik Rachman heeft een van Jaja Chan om deel te een ronde-tafelconferentie van twaalf po litieke leiders afgewezen. Rachman noemde de invitatie „een wrede grap," na de moordpartijen in Bangladesj, „waar het bloed van de martelaren nauwelijks droog is en waar vele doden nog niet zijn begraven.” „Met de steeds maar toestromende mi litaire versterkingen,” aldus Rachman, „krijgt men de indruk dat de uitnodiging gedaan wordt met een pistool in de aan slag.” Oost- en West-Pakistan worden van el kaar gescheiden door India een afstand van ongeveer 1600 kilometer. Rachman wenst een vergaande autonomie voor Oost-Pakistan, waarbij alleen defensie en buitenlandse Zaken door een nationale Pakistaanse regering zal worden behar tigd. De Oostpakistaanse Awami Liga, de partij van sjeik Rachman heeft opgeroe pen de algemene staking vandaag en mor gen voort te zetten. geen aantallen bekend zijn van geval len, waarin het gastarbeiders is gelukt klandestien Nederland binnen te komen. De woordvoerder zei dat het onbegon nen werk is de grens af te grendelen, vanwege het economische nadeel dat dan zou ontstaan, maar dat de douane wèl actiever controleert. Het ministerie gaf geen commentaar op het vermoeden dat de grensposten onvoldoende bezet zijn. De gastarbeiders zouden vooral met taxi’s en vrachtwagens richting Nederland komen, daarbij gebruik makend van sluipwegen door de bossen, waar prak- BERGH. In het Gelderse grensge bied is de patrouille-activiteit van de douane vergroot, nu de laatste tijd her haaldelijk pogingen tot illegale grens overschrijding van gastarbeiders zijn ge constateerd. Het gaat daarbij voorname lijk om Turken, die vanuit West-Duits- land ons land proberen binnen te komen. Zoals bekend zijn er 40.000 Turken ille gaal in Duitsland, waar men ze graag ziet vertrekken. Het ministerie van Fi nanciën deelde vanmorgen mee, dat er De Turkse politie heeft gisteren de voorma lige student Mete Ertekin gearresteerd die heeft bekend te hebben meegewerkt aan de ontvoering van de vier Ameri kaanse militairen die gisteren in de buurt van Ankara zijn verdwenen. De ontvoering is het werk „Turkse Bevrijdingsleger.” Al: Wegens enorme omzet kunnen wij onze lage prijs van 2.25 handhaven en als speciale reklame a.s. zaterdag met onze verrukkelijke saus slechts Verwachting van het K.N.M.l dagavond Meer bewolking met plaatselijk sneeuw. Tot matig of vrij krach tig toenemende noordelijke wind. Vannacht overwegend matige vorst met minimumtem peraturen van min 5 tot min 10 Nylfrance tapijt reeds v.a f 59,96 per strekkende meter Gratis vakkundig gelegd Gen Cronjéstraat 4 - Tel. 26 62 77 Grote Houtstraat 166 - Tel. 31 76 65 Amsterdam: Albert Cuvpstr 175-179 Marktplein IJmuiden. Telefoon 135 00. opbrengstprijzen. In het tweede halfjaar werden de grondstoffenprijzen en het sa larisniveau veel hoger, zonder dat daar tegenover een verdere opbrengst-prijs- stijging stond. In totaal kwam de winstmarge 1970 hoger uit dan in 1969, namelijk op 15,4 percent, tegen 14,6 percent vorig jaar. In het laatste kwartaal van 1970 boekte Hoogovens een nettowinst die aanzienlijk lager lag dan die in 1969. De nettowinst kwam nu uit op 33.3 miljoen, een daling met 24.3 percent. De afzetcijfers onder gingen de invloed van een teruglopende staalconjunctuur. Ook de opbrengstprijzen en enkele groepen van door Hoogovens afgeleverde produkten vertoonden na de stijgingen in voorgaande kwartalen enige daling. Een licht herstel deed zich weer voor .egen het eind van het jaar. Enkele andere cijfers over het vierde kwartaal van 1970: omzet 529,4 miljoen, bedrijfswinst 73,3 miljoen, bedrijfswinst in percenten van de omzet 13,8, nettowinst per aandeel van twintig gul- DACCA kistaanse leger heeft in nacht strategische punten bezet in de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca. Alle verbindingen met de buitenwereld zijn verbroken. Kort tevoren had de Oostpa kistaanse leider Sjeik Moejiboer Rach man gezegd dat „in de afgelopen dagen zeker 300 mensen zijn doodgeschoten.” Bij gevechten in de Oostpakistaanse havenstad Chittagong zouden tenminste 75 mensen zijn gedood en meer dan twee duizend gewond. De onlusten in Oost-Pakistan zijn het gevolg van grootscheepse betogingen te gen het besluit van het Pakistaanse staatshoofd Jaja Chan om de bijeenkomst van de Nationale Vergadering uit te stel len. Daarna is het conflict tussen Oost en West-Pakistan tot een nieuw hoogte punt gekomen. De legerversterkingen werden gister avond met grote C-130 transportvliegtui gen en met schepen aangevoerd. Het vliegveld werd op enkele speciale vluch ten na voor al het luchtverkeer gesloten. Alle openbare gebouwen zijn bezet. Tele graafverbindingen worden leerd. „Ze willen doden” staat op een plakkaat dat protesterende jongelui in Parijs gisteren meedroegen. Het protest gold de Parijse politie die de straat op was gegaan om aan voorbijgangers uit te leggen dat „de politie je beste kameraad is". Volgens de anti-politie-demonstranten hebben politieagenten dezer dagen met opzet een traangasgranaat afgeschoten in het gezicht van een jonge Parijze naar, waardoor deze een oog moest verliezen. Dit incident brachten de jongeren op sprekende wijze tot uiting tijdens de tegendemonstratie. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Deze maartse koudegolf is waarschijnlijk in de afgelopen nacht het dieptepunt gepasseerd met 17 graden vorst op Soesterberg en 16 graden op Deelen. De temperatuur zal na de komen de nacht echter geleidelijk wat gaan stijgen. In de laatste honderd jaar werd in Ne derland slechts één koudere maartnacht gemeten van min 18 graden op 3 maart 1963 in Noordoost-Groningen. Het is waarschijnlijk dat er dit week einde op natuurijs geschaatst wordt. De kou is namelijk nog niet voorbij. Ook zei hij weer dat er Amerikaanse troepen in Vietnam zullen achterblijven, zolang er nog Amerikaanse krijggevan- genen in Noord-Vietnam worden vastge houden. Over een mogelijke invasie in Noord- Vietnam zei hij dat „er tenslotte een honderdduizend Noordvietnamezen in Zuid-Vietnam zijn en dat de Zuidvietna- mese president Thieu dat in overweging moet nemen als hij meent dat zijn land wordt aangevallen.” Politici in Washington hoorden hierin een verkapte goedkeuring van Thieu’s eventuele invasieplannen. Nixon zei dat rapporten te velde er op wijzen dat de Zuidvietnamese troepen er in zijn geslaagd 55 percent van de Noordvietnamese aanvoerroutes af te snijden. Maar een avondblad in Washing ton meldde gisteren dat het Hanoi inmid dels is gelukt een nieuwe route naar Zuid-Vietnam te openen. Nixon viel opnieuw de Amerikaanse pers aan over de sombere berichtgeving over de actie in Laos. Het kwam er op neer dat de Amerikaanse bevolking het slechte nieuws uit Laos niet moet gelo ven. Een vreemde suggestie overigens, gezien het feit dat de pers de grootst mo gelijke moeilijkheden in de weg worden gelegd bij de verslaggeving in Laos. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De verzorgingsprijzen voor bejaardenoorden gaan gemiddeld 10% omhoog. Dat blijkt uit een beschikking die gisteren is gepubliceerd in de Staatscou rant. Het ministerie van Economische Za ken heeft erin toegestemd omdat huisves ting en verzorging (o.m. lonen) duurder zijn geworden. van het Als morgen ochtend om vijf uur niet 400.000 dollar losprijs is betaald, zullen de vier ontvoer de Amerikanen worden gedood. Een student is omgekomen en twaalftal soldaten en studenten is gewond geraakt in een vuurgevecht dat ontstond toen militairen vanochtend trachtten een studentenhuis te doorzoeken naar de vier ontvoerde Amerikanen en hun kidnanpers. (Zie verder pagina 3) den: 2,40. De produktie IJmuiden bedroeg aan ruw ijzer 881.000 ton en aan ruw staal in blokken 1.130 000 ton. AMSTERDAM. Bij de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Amster damse gemeenteraad, drs. Ed van Thijn, hebben onbekenden in de afgelo pen nacht vier grote bakstenen door drie ruiten van zijn benedenwoning in de Stichtstraat gegooid. Of het hier wraakneming betreft en wat het motief zou kunnen zijn kon de heer Van Thijn niet zeggen. Hij had er geen aanwijzingen „Ik kan me echter niet voorstellen dat het een ongerichte speelsigheid zou zijn”, aldus drs. Van Thijn. Hij krijgt ook veel anonieme telefoontjes. BREMEN (DPA). De Westduitse luchtmacht heeft vandaag de 130ste Star- fighter verloren Beide inzittenden van het (les)toestel. dat in de nabijheid van Bremen neerstortte, zijn om het leven ge komen. Het aantal tot dusver omgekomen West duitse „Starfighter”-vliegers bedraagt 63

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1